صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چطور علاقه ام به دختر داییم را کنترل کنم تا مانع تحصیلم نشود؟

نوشته
    11
    حضور
    9 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    42

اشاره چطور علاقه ام به دختر داییم را کنترل کنم تا مانع تحصیلم نشود؟

سلام. من پسری هجده ساله ام. بسیجی و مذهبی. من خیلی وقته به دختر داییم که همسنمه علاقه مندم. اخیرا این علاقه خیلی خیلی بیشتر شده. اینم بگم که این علاقه فقط و فقط برای ازدواجه. ولی از اونجایی که هنوز برا ازدواج و مطرح کردن این موضوع کمی زوده، این علاقه برای من مشکلساز شده. فکرمو مشغول کرده. من شاگرد اول رشته ریاضی سال سوم هستم با معدل ۱۹.۹۰ اما چند وقتیه نمیتونم درس بخونم. چکار کنم این علاقه رو تا یه دو سه سال دیگه کنترل کنم ؟؟ البته با ایشون ، در شبکه های اجتماعی صحبت کرده ام . فک میکنم علاقمون دو طرفه باشه. اما برای ازدواج زوده. کمکم کنید که بهترین تصمیمو بگیرم و کورکورانه عمل نکنم.
    ویرایش توسط سید حسینی : ۱۳۹۴/۰۷/۲۸ در ساعت ۰۹:۴۹

2. صلوات ها 12

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,527
    حضور
    174 روز 22 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58310

با نام و یاد دوست

چطور علاقه ام به دختر داییم را کنترل کنم تا مانع تحصیلم نشود؟

کارشناس بحث: استاد امین

5. صلوات ها 8

علاقه
    روانشناسی؛ قرآن ؛فلسفه؛ کلام
    نوشته
    892
    حضور
    31 روز 12 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    52
    آپلود
    2
    گالری
    0
    صلوات
    4651

سلام

مهمترین مسئله در چنین شرایطی این است که شما تکلیف خودتان را روشن کنید.
    اینکه شما قلبا به ایشان علاقه داشته باشید و بخواهید چندین سال با این علاقه دست و پنجه نرم کنید قطعا مشکلاتی برای شما ایجاد خواهد کرد؛
    چون هم تحمل این سالها خیلی سخت خواهد بود و هم اینکه ممکن است قبل از اینکه شما رسما اقدام کنید او ازدواج کند. حتی بر فرض اینکه ازدواج هم نکند باز هم ممکن است بعد از چند سال صبر کردن و اقدام کردن، آن زمان به دلایلی مثل مخالفت خانواده نتوانید با او ازدواج کنید. از طرفی هم درست است که الان به فکر کنترل این علاقه هستید، اما با گذشت زمان این کار سخت شده و احتمال اینکه گرفتار ارتباط دوستی یا هر مسئله دیگری شوید هم زیاد است. مثل این می ماند که آتش و پنبه را کنار هم قرار دهیم و مواظب باشیم پنبه آتش نگیرد. شاید بشود؛ اما خیلی سخت است و با کمترین بادی ممکن است آتشی غیر قابل مهار شعله ور شود. لذا بهترین کار این است که یا همین الان آتش و پنبه را از هم جدا کنیم؛ یعنی شما کلا ایشان را از فکر و ذهن خود خارج کنید و به هیچ وجه به فکر ازدواج با ایشان نباشید تا بتوانید به زندگی طبیعی و عادی خود ادامه دهید و یا اینکه همین الان راهی پیدا کنید و برای ازدواج با ایشان اقدام کنید. البته اقدام برای ازدواج به معنای ازدواج نیست و نگویید الان شرایط ازدواج را ندارم. حداقلش این است که شما با مطرح کردن این مسئله با خانواده به آن رسمیت می دهید؛ به خصوص که طی کردن همین روند نیز خود شاید غریب به یک سال زمان ببرد. در این صورت، هم مجبور به تحمل عشق بی وصال و مشکلات روحی و روانی و افت تحصیلی و ... آن نمی شوید و هم اینکه ترس از نرسیدن به ایشان در آینده برای شما مشکل ساز نمی شود.

اگر تصمیم بر فراموش کردن ایشان گرفتید مطالعه این موضوعات می تواند به شما کمک کند:
    1- چگونه فراموشش کنم؟
    2- فراموش کردن خاطرات گذشته
    3- خطای من در جوانی، گریبانگیر زندگی فعلی و ازدواج من شده است

اما اگر به هر دلیلی نمی خواهید یا نمی توانید ایشان را فراموش کنید، می توانید همین الان استارت اقدام برای ازدواج با ایشان را بزنید و از راه درست اقدامات لازم برای به دست آوردن او را انجام دهید
    . اقدام درست به این است که شما ابتدا اصل مسئله ازدواج را با خانواده مطرح کنید. هر چند با وجود شرایط سنی شما احتمالا با مخالفت خانواده روبرو می شوید، ولی شروع زمزمه های ازدواج از الان موجب می شود که خانواده زودتر از زمان معمول به فکر زن دادن شما بیفتند. این اقدامات یعنی ابراز تمایل برای ازدواج می تواند از مطرح کردن مسئله ازدواج به شوخی و خنده شروع شده و کم کم آن را در غالب بحث های دینی و منطقی جدی کنید. نکته قابل توجه این است که تا زمانی که با اصل ازدواج شما موافقت نشده، حرفی از دختر داییتان به میان نیاورید؛ چون در چنین شرایطی معمول خانواده ها بدون اینکه به چنین درخواستی فکر کنند پاسخ منفی خواهند داد؛ چون علاوه بر اینکه این کار را بی احترامی به خود می دانند، چنین انتخابی را غیر عاقلانه و از روی هوی و هوس دانسته و ارزشی برای آن قائل نیستند.

برای اینکه بتوانید خانواده را راضی کنید که در این شرایط با ازدواج شما موافقت کنند این موضوع را مطالعه کنید:
    1- چطور خانواده را راضی کنیم که در دروان دانشجویی با وجود نداشتن کار و سربازی با ازدواج ما موافقت کنند؟

تا زمانی که بتوانید رضایت خانواده را جلب کنید
    تحت هیچ شرایطی نباید این علاقه شما منجر به رابطه شود؛ حتی در کمترین حد آن؛ یعنی صحبت و گفتگو در شبکه های اجتماعی؛ چون این کار به مرور زمان منجر به وابستگی دوجانبه شده و در نتیجه، هم انتخاب عاقلانه را تحت تاثیر قرار می دهد (چون کسی که عاشق شود، چشمش کور شده و در این صورت یا عیب و نقص طرف را نمی بیند و یا اگر ببینید نمی پذیرد و توجیه می کند) و هم اینکه اگر به هر دلیلی مثل مخالفت خانواده یا ... نتوانید با هم ازدواج کنید، برای فراموش کردن همدیگر رنج زیادی را متحمل خواهید شد. بعلاوه اینکه اگر خانواده ها متوجه رابطه شما شوند، احتمال مخالفت آنها با ازدواجتان بسیار زیاد خواهد شد؛ چون همانطور که گفته شد چنین انتخابی را نادرست و دور از ادب و احترام می دانند. بنابراین به هیچ وجه به فکر رابطه با او نباشید و اگر تا الان هم مختصر رابطه ای برقرار کرده اید، آن را به طور کامل قطع کنید تا ذهن طرف هم بیشتر از این درگیر نشود.

اما برای اینکه در این مدت خللی به درس شما وارد نشود بهترین کار
    این است که افکار خود را کنترل کنیدو اجازه ندهید فکر ایشان مانع تحصیل شما شود. بخشی از این کنترل به وسیله اقداماتی که عرض کردم انجام خواهد شد. بخش دیگرش به وسیله روش های کنترل افکار قابل درمان است؛ به این معنا که اگر هنگام درس خواندن احساس کردید فکر ایشان نمی گذارد تمرکز لازم را داشته باشید از این مهارت ها کمک بگیرید.

مهارتهای کنترل افکار عبارتند از:
    1- بستن کشی به دست: هنگامی که آن افکار خودبخود به ذهنتان آمدند، کش را بکشید و رها کنید. درد حاصل از آن شما را از آن فکر دور می کند (لازم به ذکر است که شما هرگز نباید سبب ورود افکار به ذهن شوید)
    2- برای خود در طول روز یا هفته ساعتی را قرار دهید و به خود وعده دهید که در آن ساعت به این افکار مزاحم فکر می کنید و به تدریج این زمان را کم کنید.
    3- وقتی در آن ساعت مشغول فکر می شوید کاملا روی آن فکر کنید و همه جوانب و ابعاد قضیه را بررسی نمایید.
    4- هنگام فکر در آن ساعت یک بار بلند فریاد بزنید: ایست ... این کلمه و بار روانی حاصل از آن در کنترل افکار و نیامدن آنها به ذهن موثر است.(1)

برای کنترل افکار و از دست دادن تمرکز به خاطر فکر کردن به ازدواج این تاپیک ها را هم مطالعه کنید:

1- آيا دعاهایی برای رهایی از افکار مزاحم و تمرکز فکر وجود دارد؟

2- چیکار کنم فکر ازدواج از کله ام بپره؟؟؟؟!

3- خواستگاری و رویا پردازی

پیروز و سربلند
    ویرایش توسط امین : ۱۳۹۵/۰۲/۰۶ در ساعت ۱۹:۳۸

7. صلوات ها 10

نوشته
    619
    حضور
    12 روز 13 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1766

نقل قول نوشته اصلی توسط islamsavior313 نمایش پست ها
    البته با ایشون ، در شبکه های اجتماعی صحبت کرده ام
    نکته همین جاست .
    1- اشتباه اولتون اینه که شبکه اجتماعی دارین . شما برو درستو بخ.ن . حتی اینجا هم نیا
    2- اشتباه دومتون رابطه با دختذ داییتونه
    اگر حرف گوش نکنید مشکلات خواهید داشت
    مادامیکه هزینه وارد کننده (‌قیمت دلار ) ثابت میماند و هزینه تولید کننده افزایش می یابد ( تورم جامعه ) تولید کننده ورشکست خواهد شد و بیکاری رشد میکند (‌این یعنی یارانه دادن به تولید کننده خارجی ) . تجربه نشان میدهد هر راهی غیر از این (‌ افزایش قیمت ارز همگام با تورم ) بیراهه است و نتیجه نخواهد داد و روز به روز تولید کنندگان ضعیف تر میشوند . بر اساس این منطق و با نگاهی به رویکرد دولت فعلی نتیجه گیری میشود مادامیکه این دولت سر کار باشد شرائط اشتغال جامعه بدتر خواهد شد .
    افتخار به افزایش فروش نفت !

9. صلوات ها 8

نوشته
    11
    حضور
    9 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    42

ممنون از جواب کارشناس محترم و اعضا. من سعی کردم رابطه ام رو با دوستان خوبم بیشتر کنم و با بیشتر مسجد رفتن ، سعی کردم ذهنمو از این قضیه رها کنم. اون گروهی هم که با هم در اون بودیمو اومدم بیرون. واقعا روز اول خیلی بهم سخت گذشت. از لحاظ روانی داغون شدم. ولی لطف خدا این بود که این ارتباط ، ریشه دار نشد. شماره ایشونو هم پاک کردم. به این نکته دقت داشته باشید که من قصدم فقط و فقط و فقط ازدواج بوده نه رفاقت. سعی میکنم با پناه بردن به نماز جماعت، بیشتر سعی کنم عشق حقیقیمو تقویت کنم. از جواب کارشناس محترم هم بسیار ممنونم. بازهم اگر دوستان ، راهکار های دیگری در بهبود وضع من داشتن ، حتما بیان کنن. یاعلی

11. صلوات ها 6

نوشته
    2,802
    حضور
    132 روز 8 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    10765

من دوچیز رو خواستم بگم:
    1- برادر من کار خوبی میکنی که از این سن 18 سالگی به دنبال ازدواج هستی. .پپیگیر باش و به خانواده درباره ازدواج زیاد بگو تا ازدواج ات زودتر فراهم بشه و مثل ما سرت نیاد که 24 سالمه و پدر و مادر میگن ازدواج برات زوده...وو من موندم و نیاز به ازدواج. ..شما ادامه بده تا به نتیجه برسی
    2- از این جمله ات خوشم اومد :. سعی میکنم با پناه بردن به نماز جماعت، بیشتر سعی کنم عشق حقیقیمو تقویت کنم.

13. صلوات ها 7

علاقه
    نقاشی/سفر/حقوق
    نوشته
    1,370
    حضور
    27 روز 2 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    17
    آپلود
    0
    گالری
    21
    صلوات
    5754

درس+کار ----------------» ازدواج

اگه هم خانواده ات ساپوررت مالی میکنن و طرف خانم مشکل نداره همون 21 سالگی برو زن بگیر

جناب مهران هم خییلی دیر نشده واسش..یعنی اصلا دیر نشده..از فکرش بیاد بیرون....تغذیه اشو کنترل کنه......اوضاش حله
    امام سجاد (ع):
    خدایا
    اگر مرابه بهشت ببری پیامبرت شاد میشود واگر به جهنم ببری دشمنت(شیطان)شاد میشود و من بخدا قسم میدانم که تو شادی پیامبرت را بیش از شادی دشمنت دوست داری
    دعای ابو حمزه ثمالی

15. صلوات ها 2

نوشته
    799
    حضور
    30 روز 13 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2615

به نام الله

سلام

این مورد منو یاد حکایتی در کتاب مصیبت نامه عطار نیشابوری انداخت:

روزی جوانی پیش استادی شاگردی میکرد و بسیار به علم و دانش علاقه داشت

و مثل شما شاگرد بسیار زرنگی بود و به علم و دانش حریص بود

استاد کنیزکی داشت که روزی این شاگرد کنیزک رو میبینه و یک دل نه صد دل عاشقش میشه بطوری که نمیتونه درس بخونه و به کلی از درس فاصله میگیره

استاد قضیه رو میفهمه و به کنیزک داروی مسهل میده تا جایی که کنیزک خون بالا میاره و اونقدر بالا میاره که لاغر و زرد و مریض و زشت میشه

بعدش استاد شاگرد رو صدا میزنه و کنیزک رو نشون میده ...شاگرد اونقدر بدش میاد که حتی به روی کنیز هم نگاه نمیکنه

استاد خون های کنیزک رو بهش نشون میده و میگه تو عاشق این خونها بودی !

شاگرد هم حالش خوب میشه و دوباره به درس ادامه میده..
    الهی :
    مرا از غیر خودت , سخت ناامید گردان

17. صلوات ها 7

نوشته
    799
    حضور
    30 روز 13 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2615

در ضمن بنده دعایی رو در کتابی خوندم که باعث زدودن عشق کسی از قلب میشه اگه کارشناسان محترم اجازه بدهند میگذارم... روی خودم امتحان کردم واقعا تاثیر داشت
    الهی :
    مرا از غیر خودت , سخت ناامید گردان

19. صلوات ها 4

علاقه
    حوززززززززه
    نوشته
    3
    حضور
    18 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    7

سلام واقعا جواب هاي دوستان خوب بود اما من احساس ميكنم اصل موضوع و اهميتش معلوم نشد و فقط راهكاري براي زدودن فكر يك نفر از ذهن داده شد
    به نظر من اصل بحث روي حسي است كه در شما به وجود آمده 313 عزيز از اين به خودت ببال كه در اين سن به فكر ازدواج و تشكيل خانواده افتادي اين نشون ميده كه شما علاوه بر بلوغ فيزيولوژيك به انواع بلوغ هاي اجتماعي در اوايل سن بلوغ دست پيدا كردي. اشاره كردي كه ازدواجت ميخواهي دوسه سال ديگر باشد فكر ميكنم دقيقا اشتباهت در اين جاست طبق روايات ما كه بهترين منبع مشاوره براي ما هستند سن ازدواج دقيقا زمان احتياج جوان به آن است و تا حد امكان نبايد به تاخير بيفتد پس برادر عزيزم طبق احاديث شما الان آمادگي ازدواج را داري و از نظر اسلام الان براي ازدواجت زود نيست اما ممكن است بگويي من خيلي خيال پردازم و اصلا در اين سن نميشود ازدواج كرد چرا؟؟ چون :
    1- خانواده مخالف است (اگر خانواده بزرگوارتان مذهبي باشند راحت با اين مسئله كنار مي آين اگر هم نيامدند يك پيغام به من بده تا مشاور خوبي رو به شما معرفي كنم)
    2- ازدواج مانع تحصيل ميشود( من در اين باره تحقيقات زيادي كردم خلاصه بحث اينكه اين حرف اصلا مبتني بر حديث نيست و فقط حرف بعضي از بزرگان است كه آن هم در شرايط خاص بوده و خيلي بزرگان ديگر مانند حضرت آقا و آيت الله جوادي و آيت الله اميني خلاف اين نظر را دارند و معتقدند ازدواج حتي براي طلاب مانع تحصيل نيست بنا بر اين نگران نباش)
    3-وضع اقتصادي خوب نيست ( اگر اين موضوع خيلي جدي است كمي دست نگه دار . اما اگر خانواده ميتوانند كمك كنند كه يك حداقل زنگيي دست و پا كني اصلا درنگ نكن و اقدام كن در ضمن بلوغ اقتصادي در ادبيات ديني ما به معني عقل معاش است نه حتما داشتن در آمد)
    خلاصه اينكه 18 سالگي خيلي هم سن خوبي براي زندگي است اگر هم نميخواهي زندگي متاهلي را به اين زودي شروع كني خب اشكالي ندارد ميتوانيد در اين دوران در عقد باشيد
    برادرم به وضع جامعه نگاه نكن كه عرف ازدواج بالاي بيسات سال است ما مذهبي ها چه خواهران و چه برادران با اين سنت غلط و واقعا جهالت مدرن را بشكنيم
    و اينكه همه اين ها كه گفتم هچچچچچچچ مهمممممم ترين موضوع در ازدواج "توكل" است كه از آن غافل نشو
    منبرم طولاني شد هه
    سايه حضرت آقا مستدام . يا علي .
    مصباح
    زگهواره تا گور با سيد علي

21. صلوات ها 2

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)