جمع بندی تکلیف من چیست؟ (برخورد با افراد غیر مذهبی)

تب‌های اولیه

14 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تکلیف من چیست؟ (برخورد با افراد غیر مذهبی)

سلام .
من یه پسر 16 ساله ام .
توی بستگان ما افرادی داریم که خیلی مذهبی نیستن .
خیلی که چه عرض کنم ... شاید اگه بگم نیستن تهمت زده باشم .
مشکل من اینجاست که منو یه فرد بالغ به حساب نمیارن .
یعنی وقتی میریم خونه یکی از فامیل ها مهمونی ، طرف جلوی من بی حجابه و انگار نه انگار .
منم همش مجبور میشم زمین رو نگاه کنم تا خدای نکرده چشمم به نامحرم نیوفته .
ولی دو سه بار ناخواسته افتاد که از چند صدم ثانیه هم بیشتر نشد .
نمیدونم چی کار کنم .
خدا رو شکر که اون مهمونی تموم شد !
حالا گناهش پام نوشته میشه ؟
نمیشه ؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد راهنما

IRIAF;659504 نوشت:
سلام .
من یه پسر 16 ساله ام .
یعنی وقتی میریم خونه یکی از فامیل ها مهمونی ، طرف جلوی من بی حجابه و انگار نه انگار .
نمیدونم چی کار کنم .
نمیشه ؟

با عرض سلام و ادب خدمت شما داداش خوبم بسیار خوشحالم از اینکه خداوند این نعمت بزرگ(توجه به گناهان و ترک آنها )را به شما عنایت نموده است و البه اراده ترک آنها را نیز به شما داده است از این جهت خداوند را بسیار فراوان شاکر باش چرا که نعمتی است که به هرکسی داده نمی شود .

در مورد اینکه گناه است یا خیر به نظر میرسد نگاههایی که از روی عمد نباشد گناه نباشند ولی برای آگاهی بیشتر و دقیق تر از بخش احکام سوال نمایید.

اما راههایی جهت اینکه بستگان خود را متوجه اشتباهاتشان نمایید وجود دارد ازجمله:

1. استفاده از شیوه های غیر مستقیم نظیر همین راهی که تاکنون در پیش گرفته اید یعنی همان سر بزیر قرار دادن که آنها را متوجه اشتباهاتشان می نماید. و مانند اینکه با کشف حجاب آنها شما آنجا را ترک نمایید و یا...
  2. با واسطه ای از جمله خانواده (مثلا پدر و مادر )خود یا اشخاص دیگر بخواهید که با آنان صحبت نمایید و شرایط شما را برای آنها توضیح دهند .
  3. در صورت ترتیب اثر ندادن خود به صورت مستقیم آنها را نهی از منکر نمایید.
نکته: توجه نمایید که راههای فوق باید همراه با ادب و متانت و بدور از هرگونه بی احترامی باشد و با در نظر گرفتن شرایط و به صورتی باشد که آنها را دچار سوءتفاهم ننماید.
در پناه قرآن و عترت موفق باشید
یا علی

من نمیدونم حکم فقهی این بحث چیه ولی شما مگر تلوزیون نگاه نمیکنی هر روز؟ اونجا بی حجاب نیست؟ فیلم خارجی نمیبینی کلا؟
بعدشم وقتی شما مهمان خونه اونها باشی حق تعیین تکلیف(حتی در حد نهی از منکر) نداری به نظر من! و احتمالا اگر اینکارو بکنی جواب بدی هم بشنوی! و فکر هم نکنم بابت این کارت ثواب کرده باشی!

من نمیدونم چرا برخی مذهبی ها؟! در این کشور عادت کردن خواسته های به ظاهر شرعی! شون رو به دیگران تحمیل کنند! سعی کنیم یاد بگیریم با غیرموافق و بلکه مخالف خودمون هم زندگی مصالمت آمیز داشته باشیم! اینطوری دو طرف خودشون سعی میکنن رعایت همدیگرو بکنن! نه اینکه به این و آن تذکر بدیم!!(امر به معروف و نهی از منکر هم شرایط داره همینطوری و توی هر جایی که نیست!)

IRIAF;659504 نوشت:
سلام .
من یه پسر 16 ساله ام .
نمیدونم چی کار کنم .
نمیشه ؟

:hamdel:به نام خدا:hamdel:
سلام عرض می کنم خدمت کاربر عزیز...
نگاه از روی بی اختیاری و ناگهانی گناهی ندارد ... فقط باید خودتون رو تو موقعیت هایی قرار ندید که ناگهانی همش چشمتان بیفتد.
راهکارهای کارشناس بسیار خوب بود. باید دید جو چطور هستش چون برای خودم تا چند سال پیش همین اتفاق افتاده بود ، من از طریق
مادرم اون قضیه رو رفع کردم...بدون اینکه ناراحتی پیش بیاد... باید فقط ببینید شرایط چطور است آیا بصورت مستقیم میشود یا نه آیا
بوسیله مادر میشود یا نه !حداقل باید وقتی شما هستید بخواطر احترام به شما حجابشونو رعایت کنند...خوشبختانه در دوران دانشگاه
دوستانی داشتم که اهل خیلی کارها و حرفها بودند اما وقتی با هم راه میرفتیم یا تو جمعشون بودم هیچ وقت بی ادبی نمیکردن و
از جهت احترام هم که شده اون کارها رو نمی کردن.. شما باید شرایطو در نظر بگیرید.:Gol:

IRIAF;659504 نوشت:
سلام .
من یه پسر 16 ساله ام .
نمیدونم چی کار کنم .
نمیشه ؟

سلام پسرم ،ای نوردیده مراقب خودت باش که شیطان نفس از هرمنفذی سعی درانحراف داره کوچیکو بزرگم نمشناسه
سعی کن دوستان خوبی داشته باشی ومطالب مفیدی هم مطالعه کنی
خیلی خوشحال از وجود همچین جوانی درسرزمینم دعای مادرانه ام بدرقه ی راهت
ان شاءالله همیشه زیر بیرق آقا ومقتدامون باشی

راهنما;661258 نوشت:
با عرض سلام و ادب خدمت شما داداش خوبم بسیار خوشحالم از اینکه خداوند این نعمت بزرگ(توجه به گناهان و ترک آنها )را به شما عنایت نموده است و البه اراده ترک آنها را نیز به شما داده است از این جهت خداوند را بسیار فراوان شاکر باش چرا که نعمتی است که به هرکسی داده نمی شود .

در مورد اینکه گناه است یا خیر به نظر میرسد نگاههایی که از روی عمد نباشد گناه نباشند ولی برای آگاهی بیشتر و دقیق تر از بخش احکام سوال نمایید.

1. استفاده از شیوه های غیر مستقیم نظیر همین راهی که تاکنون در پیش گرفته اید یعنی همان سر بزیر قرار دادن که آنها را متوجه اشتباهاتشان می نماید. و مانند اینکه با کشف حجاب آنها شما آنجا را ترک نمایید و یا...
  2. با واسطه ای از جمله خانواده (مثلا پدر و مادر )خود یا اشخاص دیگر بخواهید که با آنان صحبت نمایید و شرایط شما را برای آنها توضیح دهند .
نکته: توجه نمایید که راههای فوق باید همراه با ادب و متانت و بدور از هرگونه بی احترامی باشد و با در نظر گرفتن شرایط و به صورتی باشد که آنها را دچار سوءتفاهم ننماید.
یا علی

از راهنمایی هاتون بسیار ممنونم .
از شیوه اول تون استفاده کردم . مخصوصا زمان خداحافظی که با نهایت تشکر از زحماتشون به فرش زل زده بودم .
از شیوه دوم تون هم استفاده کردم ولی خب گفتن : " حالا همین دو سه بار بود دیگه . بیخیالش "
حالا رفت تا سال بعد .
اگه زنده باشیم یه کاریش می کنیم .

من هم مشکلی شبیه به ایشون دارم .
وقتی که به خونه یکی از اقوام (فقط یکی ) میرم یا اونا به خونه ما میان دست به طرف من درا ز میکنن و منم به ناچار مجبورم به اونا دست بدم. راه حلی برای من دارید ؟

از مدیر محترم ممنونم که عنوان تاپیک رو خیلی خوب ویرایش کردن ( برخورد با افراد غیر مذهبی )
سوال جدیدی دارم .
با افرادی که غیر مذهبی اند واقعا باید چی کار کرد ؟
آیا حتما باید به افرادی که چه زیر لبی و یا بلند دارن خلاف اعتقادات ما صحبت می کنن جواب داد ؟

.yamahdi.;661672 نوشت:
من هم مشکلی شبیه به ایشون دارم .
وقتی که به خونه یکی از اقوام (فقط یکی ) میرم یا اونا به خونه ما میان دست به طرف من درا ز میکنن و منم به ناچار مجبورم به اونا دست بدم. راه حلی برای من دارید ؟

با عرض سلام و ادب
راهکارهای ارائه شده در ابتدای تاپیگ برای شما نیز مفید می باشد
علاوه بر این ،در نهایت شما می توانید هنگام دست دادن دست خود را جلو نبرید یا با بازو(در صورتی که بازوی شما پوشش دارد لباس آستسن بلند پوشیده اید) دست دهید که اینها خود سبب می شود که طرف مقابل متوجه اشتباهش بشود .البته تمام این راهکارها باید همراه با رعایت بیش از حد ادب و متانت و احترام باشد« مثلا هنگامی که دست نمی دهید با زبان حسابی تحویل بگیرید(در صورتی که فاصله سنی شما با نا محرم زیاد باشد)»
البته در ابتدا از راهکارهای 1 و 2 که در ابتدای تاپیک ذکر شد استفاده نمایید.
یا علی

IRIAF;661813 نوشت:

با عرض سلام مجدد
سوال شما بسیار کلی می باشد ولی نوع برخورد با افراد غیر مذهبی با توجه به سن و نسبت و میزان مذهبی بودن شما و طرف مقابل و نوع رفتارهای ایشان فرق می کند.
ولی به صورت کلی تا حد امکان باید رفتار همراه با ادب و احترام فراوان باشد به گونه ایکه ایشان را به صورت غیر مستقیم به خودمون و مذهبمون جذب نماییم و تمایلات ایشان را نسبت به مذهب بیشتر نماییم.

IRIAF;661813 نوشت:
آیا حتما باید به افرادی که چه زیر لبی و یا بلند دارن خلاف اعتقادات ما صحبت می کنن جواب داد ؟

با توجه به تفاو ت در سن و نسبت و نوع صحبت فرق می کند ولی باید از هرگونه لجاجت پرهیز نمود و در صورت ارتباط خویشاوندی و نبود تاثیر منفی ابتدا باید رابطه را حفظ نمود و سپس در صورت امکان با در نظر گرفتن شرایط امر به معروف و نهی از منکر و احتمال تاثیر باز هم با رعایت ادب و متانت و سنگینی صحبت نمود و باید فضا را منطقی اداره کرد.
در ضمن برخورد غیر مستقیم اثرات بسیار بیشتری دارد لذا سعی نمایید به صورت غیر مستقیم روی ایشان اثر بگذارید.

مهارتهای اثر گذاری روی دیگران عبارتند از:

1. محبت و صمیمیت
  2. برخورد با نشاط
  3. آغاز مثبت
  4. شنونده خوب بودن
  5. ارج گذاری
  6. رفتار مطلوب
  7. هدیه دادن
  8. گفتار زیبا
  9. تبلیغ عملی
یا علی

IRIAF;661813 نوشت:
از مدیر محترم ممنونم که عنوان تاپیک رو خیلی خوب ویرایش کردن ( برخورد با افراد غیر مذهبی )
سوال جدیدی دارم .

سلام
به نظر من با آدماییم که اعتقادات ما رو قبول ندارن باید با ادب و احترام و صمیمیت برخورد کرد چون همه آدما زبون محبت و احترامو می فهمن. همه آدما به رفتار خوب و دوستانه عکس العمل خوب نشون میدن. اینکه کسی به خاطر انجام واجبات و ترک محرمات اونم نصفه نیمه خودشو برتر یا جدا و متفاوت از بقیه بدونه یا یه رفتار از بالا به پایین با دیگران داشته باشه کار اشتباهیه! ... باید سعی کنیم با آدمایی که عقاید متفاوتی دارن خیلی خوب برخورد کنیم. آدما وقتی احساس کنن که پذیرفته شدن و احترام نسبت به عقاید و احساسات و شخصیت خودشونو ببینن پذیرششون خیلی زیاد میشه.

عشق طوفان;678373 نوشت:
سلام
به نظر من با آدماییم که اعتقادات ما رو قبول ندارن باید با ادب و احترام و صمیمیت برخورد کرد چون همه آدما زبون محبت و احترامو می فهمن. همه آدما به رفتار خوب و دوستانه عکس العمل خوب نشون میدن. اینکه کسی به خاطر انجام واجبات و ترک محرمات اونم نصفه نیمه خودشو برتر یا جدا و متفاوت از بقیه بدونه یا یه رفتار از بالا به پایین با دیگران داشته باشه کار اشتباهیه! ... باید سعی کنیم با آدمایی که عقاید متفاوتی دارن خیلی خوب برخورد کنیم. آدما وقتی احساس کنن که پذیرفته شدن و احترام نسبت به عقاید و احساسات و شخصیت خودشونو ببینن پذیرششون خیلی زیاد میشه.

جدا از این موضوع ، بعضی آدما به ارزش های ما نظیر انقلاب و رهبرمون توهین می کنن که اونا دیگه برای من غیرقابل تحمله .
اگه دوست و رفیقم باشه رسما یه دعوای درست حسابی باهاش میکنم و خوش رویی سرم نمیشه ...

سوال:
من یه پسر 16 ساله ام .توی بستگان ما افرادی داریم که خیلی مذهبی نیستن .خیلی که چه عرض کنم ... شاید اگه بگم نیستن تهمت زده باشم .مشکل من اینجاست که منو یه فرد بالغ به حساب نمیارن .یعنی وقتی میریم خونه یکی از فامیل ها مهمونی ، طرف جلوی من بی حجابه و انگار نه انگار .منم همش مجبور میشم زمین رو نگاه کنم تا خدای نکرده چشمم به نامحرم نیوفته .ولی دو سه بار ناخواسته افتاد که از چند صدم ثانیه هم بیشتر نشد .نمیدونم چی کار کنم .خدا رو شکر که اون مهمونی تموم شد !حالا گناهش پام نوشته میشه ؟نمیشه ؟
با افرادی که غیر مذهبی اند واقعا باید چی کار کرد ؟آیا حتما باید به افرادی که چه زیر لبی و یا بلند دارن خلاف اعتقادات ما صحبت می کنن جواب داد ؟

پاسخ:
بسیار خوشحالم از اینکه خداوند این نعمت بزرگ(توجه به گناهان و ترک آنها )را به شما عنایت نموده است و البه اراده ترک آنها را نیز به شما داده است از این جهت خداوند را بسیار فراوان شاکر باش چرا که نعمتی است که به هرکسی داده نمی شود .
در مورد اینکه گناه است یا خیر به نظر میرسد نگاههایی که از روی عمد نباشد گناه نباشند در ضمن نگاه کردن گناه است نه نگاه افتادن،ولی برای آگاهی بیشتر و دقیق تر از بخش احکام سوال نمایید.

4. استفاده از مهارتهای اثرگذاری روی دیگران

نوع برخورد با افراد غیر مذهبی با توجه به سن و نسبت و میزان مذهبی بودن شما و طرف مقابل و نوع رفتارهای ایشان فرق می کند.ولی به صورت کلی تا حد امکان باید رفتار همراه با ادب و احترام فراوان باشد به گونه ایکه ایشان را به صورت غیر مستقیم به خودمون و مذهبمون جذب نماییم و تمایلات ایشان را نسبت به مذهب بیشتر نماییم و از سوءتفاهم جلوگیری نماییم .

لازم است از هرگونه لجاجت پرهیز نمود و در صورت ارتباط خویشاوندی و نبود تاثیر منفی ابتدا باید رابطه را حفظ نمود و سپس در صورت امکان با در نظر گرفتن شرایط امر به معروف و نهی از منکر و احتمال تاثیر باز هم با رعایت ادب و متانت و سنگینی صحبت نمود و باید فضا را منطقی اداره کرد.
در ضمن برخورد غیر مستقیم اثرات بسیار بیشتری دارد لذا سعی نمایید به صورت غیر مستقیم روی ایشان اثر بگذارید.

مهارتهای اثر گذاری روی دیگران عبارتند از:

1. محبت و صمیمیت
  2. برخورد با نشاط
  3. آغاز مثبت
  4. شنونده خوب بودن
  5. ارج گذاری
  6. رفتار مطلوب
  7. هدیه دادن
  8. گفتار زیبا
  9. تبلیغ عملی
یا علی