صفحه 1 از 6 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آيا موسيقي مي‌تواند ما را به خدا نزديك كند؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۸
  علاقه
  خدا هنر فلسفه دین مادر...
  نوشته
  535
  حضور
  31 روز 18 ساعت 26 دقیقه
  دریافت
  21
  آپلود
  0
  گالری
  23
  صلوات
  3665

  آيا موسيقي مي‌تواند ما را به خدا نزديك كند؟
  این مطلب جالب بود گذاشتم،در واقع سوال خودم بود.حتما بخونید.

  آيا موسيقي و اشعار عرفاني مي‌تواند ما را به خدا نزديك كند؟
  انسان يك بخش بينش و علم دارد و يك بخش گرايش. از نظر بينش و علم، امكان دارد بسياري از افراد ترقي كنند؛ يعني اين استعداد در ما هست كه مي‌توانيم خوب و بد را بفهميم. اين استعداد با درس و بحث بيشتر شكوفا مي‌شود كه اين به بينش و دانش ما مربوط است. ما در فهميدن بد و خوب، در يك مرز مشترك هستيم؛ يعني هم بدها را به خوبي تشخيص مي‌دهيم و هم خوب‌ها را. اما در حوزه گرايش اين طور نيست كه ما در برابر بد و خوب گرايش يكسان داشته باشيم؛ يعني در درون ما گرايش به بد و خوب يكسان نيست. پس بينش ما به بد و خوب يكسان است؛ اما گرايش ما اينگونه نيست؛ براي مثال ما غذاي خوب و بد و سودمند و زيانبار را يكسان تشخيص مي‌دهيم. تشخيص ما درباره هر دو نوع غذا يكسان است؛ اما گرايش دستگاه گوارشي به هر دو نوع غذا يكسان نيست. دستگاه گوارش، غذاي خوب را به راحتي هضم و جذب مي‌كند و غذاي مسموم را تحمل نكرده، با تهوع پس مي‌زند؛ مگر آنكه با بدآموزي و تربيت غيرصحيح كسي خود را به غذاهاي بد معتاد كند.
  اين پديده در روح هم وجود دارد. روح ما اخلاق خوب و بد، عدل و ظلم، امانت و خيانت و صدق و كذب را يكسان تشخيص مي‌دهد؛ ولي به اينها يكسان گرايش ندارد. گرايش روح به سوي عدل، امانت و صدق است. بدين سبب، وقتي كودكي مي‌خواهد براي نخستين بار دروغ بگويد، بدنش مي‌لرزد؛ ولي هنگام راست گفتن باشجاعت حرف مي‌زند.
  براي آنكه دستگاه بينش و دانش (عقل نظري) ما تنظيم شود، بايد راه‌هاي برهاني نظير فلسفه، رياضي، حكمت، كلام و عرفان را بپيماييم؛ و براي آنكه بخش گرايش ما (عقل عملي) تنظيم شود، بايد سراغ كارهاي عملي برويم.
  عقل عملي كه كارش گرايش است، تمام تصميم‌گيري‌ها را بر عهده دارد و كارهايي نظير عزم، اراده، محبت، اخلاق، نيت و غيره را مديريت مي‌كند. اگر ما اين مدير عامل را نرم‌خو كرديم، ديگر گريزپا نيست و در برابر فتواهاي عقل نظري خاضع مي‌شود؛ يعني هر كاري كه مي‌خواهد انجام دهد، از عقل نظري فتوا مي‌گيرد. ولي اگر اين مديرعامل خودسر شد، از مركز فرهنگي خود كه عقل نظري و دانش است، استفتا نمي‌كند؛ از زير مجموعه خود كه شهوت و غضب است، نظر مي‌خواهد و بر اساس ميل آنها عمل مي‌كند. آن وقت ديگر عقل عملي مدير عامل نيست، مدير عامل شيطنت است. براي آنكه اين مدير عامل را نرم كنيم، راه‌هاي فراواني وجود دارد. يكي از اين راه‌ها همان است كه در دعاي شريف كميل آمده است: "وسلاحه البكاء". اسلحه بيروني مؤمن در برابر دشمن آهن است و اسلحه دروني‌اش آه و گريه و اشك.
  بنابراين، اگر باطن مؤمن به سلاح اشك و ناله مسلح باشد، در مقابل خواست‌هاي غضب و شهوت مي‌ايستد و از آنها پيروي نمي‌كند؛ ولي اگر مسلح نباشد، تسليم مي‌شود و طبق ميل خشم و شهوت تصميم مي‌گيرد. گروهي مي‌گويند: من هر كار بخواهم انجام مي‌دهم و به كسي كاري ندارم. اين بدان معنا است كه انسان از مركز فرهنگي روح پيروي نمي‌كند و در پي ارضاي خواسته‌هاي شهوت و غضب است.
  موسيقي و خوانندگي مي‌تواند بر عقل عملي (مدير عامل روح) اثر بگذارد. آنكه با دعا و مناجات و گريه و آه و ناله سر و كار دارد، عقل عملي‌اش، نرم‌خو مي‌شود؛ از عقل نظري پيروي مي‌كند و بر خلاف رضاي خدا هيچ كاري انجام نمي‌دهد. خواندن و گفتن شعر يا نثرهاي دلپذير در نرمي عقل عملي بسيار مؤثر است. ما بايد بكوشيم از نواختن به خواندن اشعار منتقل شويم؛ چون در نواختن احياناً‌ نرمش و اشك كاذب پيدا مي‌شود. همانگونه كه خنده صادق و كاذب داريم، گريه صادق و كاذب نيز وجود دارد.
  گاه طنز ادبي ظريفي گفته مي‌شود و انسان مي‌خندد. اين خنده صادق است. گاه قلقلك مي‌دهند و شخصي مي‌خندد. اين خنده، كاذب و بي‌ارزش است. گريه هم اينگونه است. گاه انسان براي مظلوميت امام‌حسين(ع) گريه مي‌كند و گاه مارش عزا مي‌زنند و بي‌آنكه متوفا را بشناسد، مي‌گريد. اين اشك، كاذب است. آهنگ‌ها ممكن است چنين اثري در پي داشته باشند؛ يعني اشك و نرمش كاذب پديد مي‌آورند و ما خيال مي‌كنيم در عقل عملي ما نرمش ايجاد كرده، ولي در واقع چنين نيست. اين مشكل موسيقي‌هاي به اصطلاح عرفاني است. ساير موسيقي‌ها كه مسلماً اثر مخرب و مخدر دارند، موجب نافرماني عقل عملي از عقل نظري مي‌شوند و انسان را در دام گناه و سقوط مي‌افكنند.
  مرحوم الهي قمشه‌اي مي‌فرمود كه من شعري درباره نيازردن مور سرودم كه برخي آن را از شعر جناب فردوسي ظريف‌تر مي‌دانند. فردوسي فرموده است:
  ميازار موري كه دانه‌كش است كه جان دارد و جان شيرين خوش است
  مرحوم الهي قمشه‌اي مي‌فرمايد:
  هر كس كه دلي دارد يك مور نيازارد كان مور هم از دلبر دارد اثري بر دل
  بعد فرمودند: زماني به خراسان رفته بودم و انجمن ادبي خراسان نزدم آمدند. من دو غزل از غزل‌هاي خود را به آنها تقديم كردم تا داوري كنند كدام غزل به دوران جواني من مربوط است و كدام به دوران پيري. آنها كاملاً وارونه داوري كردند. گفتم: شما كاملاً به عكس قضاوت كرديد. گفتند: پس چطور شوق و عشق در سروده‌ ايام پيري شما بيشتر است. گفتم: بايد همينگونه باشد؛ شاعر هر چه پيرتر مي‌شود، عاشق‌تر مي‌گردد. در جواني شور و عشق خام دارد؛ وقتي پير شد مي‌فهمد معشوق حقيقي‌اش ديگري بوده است.
  هر چه انسان بالاتر مي‌رود، حرف‌هايش عاشقانه‌تر و شورانگيزتر مي‌شود. آنگاه همان‌ طور كه نواختن را در قدم اول رها كرد، خواندن را هم در قدم دوم رها مي‌كند. خواندن اگر غنا نباشد، از بهترين نعمت‌ها است. اگر مي‌خواهيد در بهشت از صوت خوش داوود (قاري بهشت) برخوردار شويد، بايد از گوش خود مواظبت كنيد تا هر چيزي را نشنود. در قدم سوم به جايي مي‌رسيد كه وقتي اشعار يا مطالب اخلاقي -عرفاني را مطالعه مي‌كنيد، اشك از ديدگانتان جاري مي‌شود. اين مرحله، از نواختن و خواندن با صوت، بسيار بالاتر است.


  : آيت الله جوادي آملي (برگرفته از كتاب«توصيه‌ها، پرسشهاوپاسخها»، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاهها، دفتر نشر معارف.)
 2. صلوات ها 18


 3. #2

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  963
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  6033

  مطلب آيا موسيقي، انسان را در رسيدن به هدف والاي خود کمک مي کند؟
  شکي نيست که همه نعمت‌هايي که خداي متعال در اين عالم به انسان عطا فرموده مي‌تواند در راه تکامل انسان مورد استفاده قرار گيرد و از جمله نعمت صداي خوب و آهنگين (موسيقي به معناي عام) چنان که استفاده از زيبايي‌هاي طبيعت مي‌تواند انسان را در راه خداشناسي و پي بردن به جلال و جمال الهي کمک کنند؛ ولي از آن‌جا که معمولاً نعمت‌هاي مادي ابزاري دو سويه و شمشيري دو لبه است و ممکن است در راه سقوط انسان به کار گرفته شود، خداي متعال به وسيله انبيا حدود و شرايط استفاده از نعمت‌ها را به صورت احکام ديني بيان فرموده است. بنابراين استفاده از صداي خوش و آهنگين در صورتي که در مسير تکامل حقيقي انسان قرار گيرد مطلوب است؛ چنان که آواز حضرت داوود يکي از مزاياي بزرگ آن حضرت به شمار مي‌رود، و خواندن قرآن به صوت خوش و هم‌چنين ساير چيزهايي که در توجه انسان به خدا مؤثر است، مانند دعاها و مناجات‌ها، مورد تأکيد قرار گرفته است.
  اما آوازهايي که معمولاً غرايز حيواني را تحريک مي‌کند و موجب غفلت انسان از خدا و آخرت مي‌شود مورد نهي قرار گرفته است
  .

  پاسخگو : حضرت آیت الله مصباح یزدی حفظه الله 4. صلوات ها 10


 5. #3

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۹
  علاقه
  طلبه
  نوشته
  62
  حضور
  9 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  427  سلام / ببخشید منظورتون از موسیقی چه نوع موسیقی هستش تا اونجایی که ما می دونیم موسیقی چیز خوبی نبوده من خودم وقتی دوست دارم موسقی گوش بدم صوت قرآن رو ترجیح می دم یا صدای اذان شجریان یا همین ربنا ماه رمضان خیلی آرومم می کنه اینا برای من یه موسیقی محسوب می شه خیییییییییییییلی قشنگن
  ظهور نزدیکه آماده باش

 6. صلوات ها 5


 7. #4

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۹
  نوشته
  538
  حضور
  2 روز 12 ساعت 29 دقیقه
  دریافت
  24
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2358  حکم موسیقی در اسلام چیست‌؟

  غنا و موسیقی‌، و گوش دادن آن به اجماع فقهای شیعه حرام است‌، و در قرآن‌کریم آیاتی هست که مسلمانان را از غنا و موسیقی نهی می‌فرماید: "و من الناس من یشتری لهوالحدیث لیضل‌ّ عن سبیل‌الله...;(لقمان‌، 6) بعضی از مردم سخنان بیهوده را می‌خرند تا مردم را از روی نادانی‌، از راه خدا گمراه سازند و آیات الهی را به استهزأ گیرند. برای آنان عذابی خوار کننده است‌." یکی از مصادیق لهوالحدیث ـ که حرام است ـ موسیقی و غناست‌.( تفسیر نمونه‌، آیت‌الله مکارم شیرازی و دیگران‌، ج 17، ص 20، دارالکتب الاسلامیة‌. )
  و همچنین در آیة 30 سوره حج می‌فرماید: "فاجتنبوا الرجس من الأوثَن واجتنبوا قول الزّور...; از بت‌های پلید اجتناب کنید و از سخن باطل بپرهیزید" این‌جا هم یکی از موارد قول زور (سخن باطل‌) که حرام است موسیقی و غناست‌;( همان‌، ج 14، ص 91 ـ 92، دارالکتب الاسلامیة‌. )
  آهنگ‌ها و آوازها را می‌توان به سه دسته تقسیم کرد:
  الف‌) آهنگ‌ها و آوازهایی که به شیوة مجالس‌ِ عیش و عشرت و محافل‌ِ رقص و پایکوبی اجرا می‌شود و انسان را از حالت‌ِ اعتدال‌ِ فکری و ذهنی دور می‌سازد و به بی‌بند و باری‌، لاقید بودن و بی‌تعهّد زیستن دعوت و تشویق می‌کند که اصطلاحاً به آن "ساز و آوازهای مبتذل‌" می‌گویند.
  ب‌) آنهایی که هم از نظر محتوا (مضمون اشعار) دارای معنایی با شکوه و زیباست و هم از نظر اجرا، خوب و زیبا اجرا می‌شود و در عین حال تناسب و شباهتی با ساز و آوازهای مجالس لهو، عیش و عشرت و فساد ندارد. گوش دادن به نوع اوّل حرام است‌; امّا نوع دوم اشکال ندارد.( جامع‌المسائل "استفتائات‌، آیت‌الله فاضل لنکرانی‌، ص 252 مطبوعاتی امیر، چاپ دوم‌، بهمن 1375. )
  ج‌) ساز و آوازهایی که نسبت به آن شک داریم و نمی‌دانیم آیا از نوع اوّل است تا از آن پرهیز کنیم و یا از نوع دوم است تا پرهیز لازم نباشد. گوش دادن به موارد مشکوک (نوع سوم‌) اشکال ندارد; امّا بهتر است که به این نوع آهنگ‌ها هم گوش نکنیم‌.

 8. صلوات ها 5


 9. #5

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  321
  حضور
  4 روز 11 ساعت 1 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1424  باسلام و تشکر از دوستانی که در مورد موسیقی مطالبی را بیان کردنند موسیقی در نظر اکثر مراجع به دونوع (لهوی و غیر لهوی ) تقسیم شده است که تشخیص آن هم برعهده عرف است

  حضرات آیات عظام : امام ؛ خامنه ای ، مکارم شیرازی ، سیستانی ،تبریزی ، فاضل لنکرانی ، اراکی ، نوری همدانی : این بزرگواران موسیقی لهوی را حرام میدانند

  حضرات آیات عظام :بهجت و وحید خراسانی : موسیقی لهوی را حرام و غیر لهوی را هم به احتیاط واجب حرام می دانند


  حضرات آیات عظام : گلپایگانی و صافی گلپایگانی موسیقی را مطلقاً حرام میدانند


  منبع : استفتاءات موجود در مر کز ملی پاسخگویی

 10. صلوات ها 7


 11. #6

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۸
  نوشته
  53
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  239  با سلام وقدرداني از دوستان . البته كساني كه موسيقي غير لهوي را جايز مي دانند به اين معني نيست كه گوش كردن موسيقي لازم و واجب است بلكه در شرايط خاص شنيدن ان جايز است . يعني در پرورش روح وروان ومعرفت باعث پيشرفت نمي شود چه بسا باعث تنزل هم ميشود

 12. صلوات ها 5


 13. #7

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۹
  نوشته
  57
  حضور
  23 ساعت 11 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  156  به نام یگانه خالق زیبایی ، هو الجمیل

  سلام و درود

  خود کلمه ی موسیقی از زبان یونانی گرفته شده است و در فرهنگ لغت عمید به

  معنای فن اواز و نواختن ساز تعریف شده است که موجب حزن یا شادی می شود

  موسیقی که نا سالم باشد خب معلوم است که مضر است چون انسان برای تکامل

  نیاز به سالم بودن دارد و ناسالمی با کمال رابطه ضد دارند و به همین دلیل باعث

  پست رفت انسان می شود

  در ادامه خواهیم گفت که موسیقی نا سالم را چگونه تشخیص بدهیم و به چه علت

  باعث پست رفت انسان می شود

  اما موسیقی سالم یعنی اینکه کوچکترین ضرری در ان نباشد

  در ادامه خواهیم گفت که موسیقی سالم را چگونه تشخیص بدهیم و به چه علت

  کمک به ترقی معنوی انسان دارد

  این دنیا بر حسب عدل افریده شده است و به همین دلیل دارای تعادل می باشد

  میدانیم که تمامی موجودات نوعی انرژی هستند حتی بدن مادی ما نیز حالتی از

  انرژی می باشد و انرژی دارای موج می باشد

  شاید شنیده باشید که می گویند دایره ی هستی ، دایره ی تکامل و ...

  تا حالا از خود پرسیده اید چرا این ها را با لفظ دایره همراه می کنند

  بدین دلیل که امواج هستی در حالت تعادل بصورت دایره می باشد


  برای تکامل باید با امواج هستی همسو شد و امواج هستی به شکل دایره وار می باشد

  اگر توجه بفرمایید مدار چرخش سیارات به دور ستاره ی خورشید تقریبا حالتی بین دایره و بیضی است

  و مواردی بسیار دیگری که با تامل بدان واقف خواهیم شد

  در امواج دایره وار هستی امواج دیگری نیز موجود می باشند و ان امواج درونی از

  موجودات درون هستی می باشد

  هر موجودی تا زمانیکه بر حسب تعادل ادامه ی حیات کند امواجش به شکل دایره وار

  خواهد بود و هرگاه از تعادل به هر دلیلی خارج شود امواجش به غیر از دایره می شود مانند مثلث و مستطیل و ...

  این مقدمات را عرض کردم تا برسیم به موضوع موسیقی

  موسیقی نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد

  در بین سبک های مختلف موسیقی و همچنین دستگاه ها و نواهای موسیقی بعضی از این قاعده پیروی می نمایند و بعضی خیر

  انهاییکه از قاعده ی تعادل پیروی می کنند دائما از خود امواج دایره وار تولید می کنند

  انسان برای تکامل نیاز دارد به تعادل و انسان در حالت تعادل امواجش به صورت دایره وار می باشد

  اینگونه موسیقی کمک به تعادل ادمی می کند و در حقیقت باعث ترقی معنوی انسان می شود و هم جسم و هم روح را جلا می دهد و برای تکامل نیاز به جسم و روح سالمی داریم

  این نوع موسیقی را سالم می گویند چون کمک به تعادل انسان می کند و انسان در تعادل است که به

  سلامت می رسد و سلامت و سالم با هم همخونی دارند

  حال چگونه تشخیص دهیم موسیقی سالم است؟

  موسیقی که باعث برهم خوردن تعادل جسمی و روانی ادمی نشود و انسان را بطور مستقیم و یا غیر مستقیم به یاد خدا بیاندازد موسیقی سالم می باشد

  بطور مستقیم یعنی انسان بلافاصله با شنیدن ان به یاد خدا میافتد مانند : تلاوت قران مجید و کریم یا اذان و یا اوازی که اشعارش از عارفان می باشد والبته نوای الات موسیقی همراهش نیز گوش خراش نیست

  و یا بگونه ای نیست که باعث تشنج اعصاب و روان و جسم شود زیرا گاهی اشعار سالمند اما نوای الات به طور سالم نواخته نمی شوند و گاهی نیز نوای الات موسیقی سالم نواخته می شوند ولی اشعار نا سالمند

  و گاهی هم هردو سالم و یا هر دو ناسالمند

  و موسیقی سالم حتما اشعار نیازی ندارد یعنی موسیقی بی کلام هم قادر است انسان را بطور مستقیم به یاد افریننده ، خدای مهربان بیاندازد

  بطور غیر مستقیم یعنی در قالب موضوعی باشد که ما اگر در ان موسیقی تامل کنیم بواسطه ی ان میتوانیم به یاد خدا بیافتیم به طور مثال موسیقی که درباره ی طبیعت خوانده و یا نواخته می شود مثلا

  می گویند که این طبیعت زیبا را ببین عجب اسراری دارد چه گلهای زیبایی دارد و ...

  حال این سوال پیش میاید که چگونه ما به یاد خدا میتوانیم بیافتیم؟

  اگر ما در این موسیقی تامل کنیم برای ما سوال پیش میاید خب این همه زیبایی و اسرار و ... چگونه به موجودیت رسیده اند حتما علتی دارد چون تمامی موجودات معلولند پس حتما خالقی دارد

  حتی انسانیکه دینی ندارد ممکن است با گوش دادن به ان بدین فکر کند حتما نیروی برتری وجود دارد که این ها را خلق کرده و انها را بدین زیبایی اداره می کند و این فکر می تواند بسط پیدا کند و اگر فرد

  پیگیری و مطالعه و تحقیق کند شاید به دینی الهی روی اورد

  البته گاهی ممکن است ما هر دو نوع موسیقی سالم مستقیم و غیر مستقیم را گوش کنیم ولی به یاد خدا نیافتیم ان دیگر مشکل از موسیقی نیست

  موسیقی نا سالم مانند موجودی مریض و نا متعادل است که از خود امواج غیر دایره وار تولید می کند و بدلیل اینکه با هستی تضاد دارد این نوع موسیقی علاوه بر اینکه سبب کمک در کمال نمی شود بلکه باعث پست رفت مقام انسانی نیز می شود زیرا هم با امواج متعادل هستی و هم امواج انسان در حالت تعادل که دایره وار است تضاد دارد و دو چیز متضاد تا زمانیکه متضادند نمیتوانند با هم همسو شوند و به همین دلیل گاهی موسیقی ناسالم میتواند حتی انسان در حالت تعادل را با خود همسو

  کرده و هر دو دارای امواج غیر متعادل شوند و بدین صورت تضاد بین خود را از بین می برند

  حال چه موسیقی اینگونه هستند؟

  موسیقی ای که ما را از یاد خدا دور یا غافل کند

  این نوع موسیقی هم انواع مختلفی دارند

  موسیقی ای که اشعار ناپسند دارند و این اشعار یا متون(بعضی سبکها اصلا شعر ندارند بلکه متونی بی قافیه و وزن هستند) چون نامتعادلند باعث اشکال در تعادل و تکامل انسان می شود

  و بعضی از این موسیقی ها شعر و یا متن مناسبی دارند اما نحوه ی نواختن الات ان ناسالم است که ان نیز باعث این حالات می شود

  موسیقی سالم موسیقی است که ما را از یاد خدا غافل و دور نگرداند

  موفق باشید

  در پناه خدای مهربان


  ویرایش توسط مخلوق مهربانی : ۱۳۸۹/۰۵/۰۸ در ساعت ۲۲:۴۵

 14. صلوات


 15. #8

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۹
  علاقه
  دینی
  نوشته
  398
  حضور
  25 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1724  بسم الله الرحمن ارحیم

  سلام

  موسیقی لهوی و غیر لهوی نداره ، موسیقی موسیقیه !

  فکر میکنم نظرات مختلف در مورد تحریم موسیقی هم واسه اینکه زیاد شیعه رو درگیر این قضیه نکنه والا

  یه عده که گفتن کاملاً حرامه

  یه عده ای گفتن بنا بر احتیاط واجب حرامه

  یه عده هم گفتن غیر لهوی اش حرام نیست ولی مستحب هم نیست !

  ( یادمون باشه حکم دین چند تا نیست ، بلکه یکیه )

  نتیجتاً اینکه چیزی با این شرایط تحریم ، اگر زیان نداشته باشد ( که دارد ) سودی هم ندارد و وقت تلف کردن است !

  بعداً اگر خواستید به این بحث ادامه بدید تجربیاتی دارم که میدونم به دردتون میخوره !

  فعلاً
  لیت شعری أین استقرّت بک النّوی . . .

  مهدی جان . . .

  کاش میدانستم دلها کجا با تو آرام میگیرد . . . ؟

 16. صلوات ها 3


 17. #9

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۹
  علاقه
  دینی
  نوشته
  398
  حضور
  25 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1724  بسم الله الرحمن الرحیم

  سلام

  نقل قول نوشته اصلی توسط مخلوق اریایی نمایش پست ها
  به نام یگانه خالق زیبایی ، هو الجمیل سلام و درود خود کلمه ی موسیقی از زبان یونانی گرفته شده است و در فرهنگ لغت عمید به معنای فن اواز و نواختن ساز تعریف شده است که موجب حزن یا شادی می شود موسیقی که نا سالم باشد خب معلوم است که مضر است چون انسان برای تکامل نیاز به سالم بودن دارد و ناسالمی با کمال رابطه ضد دارند و به همین دلیل باعث پست رفت انسان می شود در ادامه خواهیم گفت که موسیقی نا سالم را چگونه تشخیص بدهیم و به چه علت باعث پست رفت انسان می شود اما موسیقی سالم یعنی اینکه کوچکترین ضرری در ان نباشد در ادامه خواهیم گفت که موسیقی سالم را چگونه تشخیص بدهیم و به چه علت کمک به ترقی معنوی انسان دارد این دنیا بر حسب عدل افریده شده است و به همین دلیل دارای تعادل می باشد میدانیم که تمامی موجودات نوعی انرژی هستند حتی بدن مادی ما نیز حالتی از انرژی می باشد و انرژی دارای موج می باشد شاید شنیده باشید که می گویند دایره ی هستی ، دایره ی تکامل و ... تا حالا از خود پرسیده اید چرا این ها را با لفظ دایره همراه می کنند بدین دلیل که امواج هستی در حالت تعادل بصورت دایره می باشد برای تکامل باید با امواج هستی همسو شد و امواج هستی به شکل دایره وار می باشد اگر توجه بفرمایید مدار چرخش سیارات به دور ستاره ی خورشید تقریبا حالتی بین دایره و بیضی است و مواردی بسیار دیگری که با تامل بدان واقف خواهیم شد در امواج دایره وار هستی امواج دیگری نیز موجود می باشند و ان امواج درونی از موجودات درون هستی می باشد هر موجودی تا زمانیکه بر حسب تعادل ادامه ی حیات کند امواجش به شکل دایره وار خواهد بود و هرگاه از تعادل به هر دلیلی خارج شود امواجش به غیر از دایره می شود مانند مثلث و مستطیل و ... این مقدمات را عرض کردم تا برسیم به موضوع موسیقی موسیقی نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد در بین سبک های مختلف موسیقی و همچنین دستگاه ها و نواهای موسیقی بعضی از این قاعده پیروی می نمایند و بعضی خیر انهاییکه از قاعده ی تعادل پیروی می کنند دائما از خود امواج دایره وار تولید می کنند انسان برای تکامل نیاز دارد به تعادل و انسان در حالت تعادل امواجش به صورت دایره وار می باشد اینگونه موسیقی کمک به تعادل ادمی می کند و در حقیقت باعث ترقی معنوی انسان می شود و هم جسم و هم روح را جلا می دهد و برای تکامل نیاز به جسم و روح سالمی داریم این نوع موسیقی را سالم می گویند چون کمک به تعادل انسان می کند و انسان در تعادل است که به سلامت می رسد و سلامت و سالم با هم همخونی دارند حال چگونه تشخیص دهیم موسیقی سالم است؟ موسیقی که باعث برهم خوردن تعادل جسمی و روانی ادمی نشود و انسان را بطور مستقیم و یا غیر مستقیم به یاد خدا بیاندازد موسیقی سالم می باشد بطور مستقیم یعنی انسان بلافاصله با شنیدن ان به یاد خدا میافتد مانند : تلاوت قران مجید و کریم یا اذان و یا اوازی که اشعارش از عارفان می باشد والبته نوای الات موسیقی همراهش نیز گوش خراش نیست و یا بگونه ای نیست که باعث تشنج اعصاب و روان و جسم شود زیرا گاهی اشعار سالمند اما نوای الات به طور سالم نواخته نمی شوند و گاهی نیز نوای الات موسیقی سالم نواخته می شوند ولی اشعار نا سالمند و گاهی هم هردو سالم و یا هر دو ناسالمند و موسیقی سالم حتما اشعار نیازی ندارد یعنی موسیقی بی کلام هم قادر است انسان را بطور مستقیم به یاد افریننده ، خدای مهربان بیاندازد بطور غیر مستقیم یعنی در قالب موضوعی باشد که ما اگر در ان موسیقی تامل کنیم بواسطه ی ان میتوانیم به یاد خدا بیافتیم به طور مثال موسیقی که درباره ی طبیعت خوانده و یا نواخته می شود مثلا می گویند که این طبیعت زیبا را ببین عجب اسراری دارد چه گلهای زیبایی دارد و ... حال این سوال پیش میاید که چگونه ما به یاد خدا میتوانیم بیافتیم؟ اگر ما در این موسیقی تامل کنیم برای ما سوال پیش میاید خب این همه زیبایی و اسرار و ... چگونه به موجودیت رسیده اند حتما علتی دارد چون تمامی موجودات معلولند پس حتما خالقی دارد حتی انسانیکه دینی ندارد ممکن است با گوش دادن به ان بدین فکر کند حتما نیروی برتری وجود دارد که این ها را خلق کرده و انها را بدین زیبایی اداره می کند و این فکر می تواند بسط پیدا کند و اگر فرد پیگیری و مطالعه و تحقیق کند شاید به دینی الهی روی اورد البته گاهی ممکن است ما هر دو نوع موسیقی سالم مستقیم و غیر مستقیم را گوش کنیم ولی به یاد خدا نیافتیم ان دیگر مشکل از موسیقی نیست موسیقی نا سالم مانند موجودی مریض و نا متعادل است که از خود امواج غیر دایره وار تولید می کند و بدلیل اینکه با هستی تضاد دارد این نوع موسیقی علاوه بر اینکه سبب کمک در کمال نمی شود بلکه باعث پست رفت مقام انسانی نیز می شود زیرا هم با امواج متعادل هستی و هم امواج انسان در حالت تعادل که دایره وار است تضاد دارد و دو چیز متضاد تا زمانیکه متضادند نمیتوانند با هم همسو شوند و به همین دلیل گاهی موسیقی ناسالم میتواند حتی انسان در حالت تعادل را با خود همسو کرده و هر دو دارای امواج غیر متعادل شوند و بدین صورت تضاد بین خود را از بین می برند حال چه موسیقی اینگونه هستند؟ موسیقی ای که ما را از یاد خدا دور یا غافل کند این نوع موسیقی هم انواع مختلفی دارند موسیقی ای که اشعار ناپسند دارند و این اشعار یا متون(بعضی سبکها اصلا شعر ندارند بلکه متونی بی قافیه و وزن هستند) چون نامتعادلند باعث اشکال در تعادل و تکامل انسان می شود و بعضی از این موسیقی ها شعر و یا متن مناسبی دارند اما نحوه ی نواختن الات ان ناسالم است که ان نیز باعث این حالات می شود موسیقی سالم موسیقی است که ما را از یاد خدا غافل و دور نگرداند موفق باشید در پناه خدای مهربان
  ببین دوست من ، خیلی اوقات علوم تا حدی جلو میرن و یکدفعه به بن بست میرسن چون تو انتخاب فرضیه اشتباه کرده بودن ! یا رد میشن یا اصلاح میشن اونم بنیادی !

  من بحث علمی شما رو رد نمی کنم و از اینکه این مسئله رو علمی بحث کردید خیلی متشکرم ، اما !

  ما نمی تونیم برخی از موسیقی ها رو در ردیف قرآن یا کلام ائمه ( ادعیه و زیارات ) بیاریم ، و بگیم این نوع موسیقی ها بعلاوه قرآن و . . . انسان را تعالی میدهند !

  قرآن به ذات ، تعالی بخش انسان است ، حالا اگر با صوت زیبا و دلنشین خوانده شود اثر بخشی آن بیشتر خواهد بود !

  این داستان در مورد ادعیه و زیارات هم به همین شکل است !

  ولی حکایت موسیقی ( ساز و آواز ) یه حکایت دیگه اس !

  بنده هفت سال از عمر خودم رو صرف فراگیری موسیقی کردم ( بصورت کاملاً حرفه ای ) ، هر زمانی که ساز میزدم احساس میکردم که دارم به خدا نزدیک میشم ! در حالی که الان میفهمم اینطوری نبوده ! اصلاً ساز و آواز چه سنتی چه پاپ چه راک جاز رپ و هر کوفت و زهر مار دیگه ای که باشه همچین ظرفیتی نداره که تعالی بخش باشه ، بلکه باعث تنزل انسان میشه ، حتی اگه اشعارش فوق العاده مثبت باشن !

  مثل اینه که یه فضانورد ماهر رو سوار اتومبیل کنی بخوای بفرستی کره ماه ، اصلاً امکان نداره ، حتی اگه اون فضانورد بهترین باشه ، حتی اگه اتومبیل بوگاتی ویرون باشه ، اصلاً امکان پذیر نیست !

  یعنی اون ظرفیت که شرط لازم هست وجود نداره !

  لذا کسی نمیاد در مورد حرمت مثلاً استمناء که یه فعل حرامه بحث علمی کنه !( نیم گم بحث علمی بی فایده است ! نه ! )

  چون درسته یه زمانی کسی از لحاظ علمی نمی دونست که چرا استمناء مشکل داره ولی تنها و تنها به این دلیل که دستور صریح دین بوده ترک شده !

  به نظر من موسیقی ( متشکل از ساز و آواز و شعر و . . . ) هم همین حکم رو داره یعنی چه بحث علمی بکنیم چه نکنیم در حرمتش تغییری روی نمی ده !

  بعدش هم اگه موسیقی تعالی بخش بود ابتدا پیامبر صلوات الله علیه و آله سپس ائمه از هر کسی سزاوار تر بودن ، اونا میبایست بهترین آهنگسازان میشدن ، چرا نشدن ؟؟؟؟؟

  امیدوارم یه تفکیکی بین قرآن و بعضی موسیقی های مثبت نما قائل بشید !

  با تشکر فراوان از نظرات شما
  لیت شعری أین استقرّت بک النّوی . . .

  مهدی جان . . .

  کاش میدانستم دلها کجا با تو آرام میگیرد . . . ؟

 18. صلوات ها 4


 19. #10

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  علاقه
  قرآن، طبیعت
  نوشته
  124
  حضور
  1 روز 4 ساعت 58 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  26
  صلوات
  953  بنده هم با نظر celyanic موافقم
  دینی که در ریزترین مسائل ما رو راهنمایی کرده و برای کوجکترین مسائل آداب و احکام داره، اگر موسیقی فایده قابل توجهی داشت، حتما به ما توصیه می کرد که دنبالش بریم، علمش رو بدست بیاریم، بریم یاد بگیریم و ...
  چرا ما این همه روایات در نهی از موسیقی داریم (حالا لهوی و غیر لهوی اش بماند) اما یک روایت در باب توصیه به گوش دادن موسیقی نداریم؟

 20. صلوات ها 4


صفحه 1 از 6 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. از يك مسيحى كمتر نباشيم!
  توسط سادات در انجمن حکایات و توصیه های اخلاقی
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: ۱۳۹۳/۰۳/۱۹, ۱۹:۲۸
 2. فضيلت فقر و عاقبت نيك آن‏
  توسط sorkh91 در انجمن احادیث معصومین (ع)
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۱۱/۰۷, ۱۶:۳۳
 3. ✍عمليات در محور كرخه - دزفول✦دومين عمليات غير كلاسيك محدود✦
  توسط افلاکیان در انجمن عملیات ها و یادمان های دفاع مقدس
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۷/۱۳, ۲۳:۲۱
 4. يك بهانه گير را ارشاد كنيد...!!!
  توسط alex در انجمن روابط دختر و پسر
  پاسخ: 7
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۵/۲۴, ۱۸:۳۸
 5. يك كشف جالب در مورد حروف مقطعه قرآن
  توسط sshr در انجمن ساير موارد
  پاسخ: 7
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۰۶/۱۸, ۰۱:۱۴

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 2

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود