جمع بندی یک سوال در باب تاریخ دقیق آخر الزمان با توجه به احادیث

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
یک سوال در باب تاریخ دقیق آخر الزمان با توجه به احادیث

بسم الله الرحمن الرحیم

در این پست برانیم تا بصورت خلاصه شما را با وضع موسیقی و غنا و رقص در دوره اخرالزمان اشنا کنیم که البته این مطلب به صورت اختصار است

وضع غنا و موسیقی و رقص :

1- غنا و اوازه را دوست دارند

2- زن های اوازه خوان و رقاص اشکار شوند

3-زن های اوازه خوان برای خود الات اوازه اتخاذ نمایند.

4-رقص و طرب و غنا را حلال شمارند
5-الات ساز و اواز ظاهر شود

6-الات غنا و موسیقی در مکه و مدینه ظاهر شود

7-الات غنا و موسیقی خرید و فروش شود و کسی جرات مخالفت نداشته باشد

8-تار و تنبور زنی را مستحسن شمارند

9-اموزش نوازندگی اشکارا باشد

10- برای غنا و موسیقی مال های فراوان خرج کنند

11-از مطربین دعوت به عمل اورند ( برای مراسماتی چون عروسی و ...)

12-در مساجد الات لهو و لعب بنوازند.

منبع : جزوه مباحث مهدویت ( اشنایی با امام زمان(ع) ) ص 126

بسم الله الرحمن الرحیم
السلام علیک یا صاحب الزمان(ع)
السلام علیکم و رحمه الله و برکاته

سلام بر همگی و عرض خسته نباشید

با توجه به حدیث بالا ، برای بنده یک سوالی پیش اومده بود

می خواستم ببینم دقیقا دوره اخرالزمان از چه زمانی شروع میشه ؟

ایا دوره خود پیامبر گرامی اسلام(ص) جزو همین دوره است ؟ چرا که ایشون رو پیامبر اخرالزمان می نامند

باتشکر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد مسلم

گمنام 2;658798 نوشت:
می خواستم ببینم دقیقا دوره اخرالزمان از چه زمانی شروع میشه ؟

ایا دوره خود پیامبر گرامی اسلام(ص) جزو همین دوره است ؟ چرا که ایشون رو پیامبر اخرالزمان می نامند

با سلام و احترام

بله، دوران آخرالزمان شامل دوران حیات پیامبر اسلام(ص) نیز می شود.
دوران آخر الزمان، دورانی است که از زمان ظهور آخرین پیامبر(ص) آغاز شده و تا قیامت ادامه دارد(فرهنگ شیعه، پژهشکده تحقیقات اسلامی، ص39) همان‌طور که در روایات از قول موسای پیغمبر(ع) خطاب به برادرش هارون، بعثت پیامبر اسلام(ص) در آخرالزمان دانسته شده است:

«لَيَبْعَثَنَّ اللَّهُ فِي آخِرِ الزَّمَانِ نَبِيّاً اسْمُهُ مُحَمَّدٌ» (بحارالانوار، ج40، ص177)
یقینا خداوند در آخرالزمان پیامبری مبعوث خواهد نمود که اسمش محمد(ص) است.

اما شروع فتنه های آخرالزمان طبق برخی روایات با شهادت امیرالمومنین(ع) کلید میخورد(مکاتیب الائمه(ع)، احمدی میانجی، ج2، ص327) و هرچه به ظهور نزدیک می شود شدت بیشتری می یابد به طوری که در آستانه ظهور به اوج خود می رسد.
مصادیقی هم که شما در پست اول بیان نمودید بیشتر به این زمان اشاره دارند، که حوادث و اوضاع قبل از ظهور را بیان می کنند.

یا علی(ع)

واقعا به نظر شما ما چقدر به ظهور مهدی آقا امام زمان مان نزدیک هستیم

در مطلبی خواندم که کسی به صورت رازدل به مهدی می گفت به این معنی که پدرم به امید دیدن تو بود و رفت پدر پدرم هم به این امید رفت آقا جان آیا من به دیدن تو نائل خواهم شد ؟

همیشه در طول تاریخ حوادثی بوده که ما شیعیان گمان می کردیم ظهور حتمی است و بسیار نزدیک

مثل حالا این داعش و جنگهای یمن و غیره

اما به نظر شما چقدر ما به ظهور نزدیک هستیم ؟

کسی حدسی می زند؟ کسی ایا حدیثی منطبق به موضوع میداند ؟

یا کسی چیزی حس می کند ؟

رضا12;659711 نوشت:
واقعا به نظر شما ما چقدر به ظهور مهدی آقا امام زمان مان نزدیک هستیم

در مطلبی خواندم که کسی به صورت رازدل به مهدی می گفت به این معنی که پدرم به امید دیدن تو بود و رفت پدر پدرم هم به این امید رفت آقا جان آیا من به دیدن تو نائل خواهم شد ؟

همیشه در طول تاریخ حوادثی بوده که ما شیعیان گمان می کردیم ظهور حتمی است و بسیار نزدیک

مثل حالا این داعش و جنگهای یمن و غیره

اما به نظر شما چقدر ما به ظهور نزدیک هستیم ؟

کسی حدسی می زند؟ کسی ایا حدیثی منطبق به موضوع میداند ؟

یا کسی چیزی حس می کند ؟

با سلام و احترام

بدون شک روایاتی از اهل بیت(ع) رسیده است که اوصاف آخرالزمان را تا حدودی به تصویر کشیده است، و گاهی اتفاقاتی موافق با این احادیث رخ می نمایاند، اما باید دقت کرد که تا ظهور این علائم قطعی نباشد، نمی توان شرائط را حمل بر گفتار اهل بیت(ع) کرد، مثلا:

مرگ عبدالله:
امام صادق(ع) فرموده‌اند: «مَنْ يَضْمَنْ لِي مَوْتَ عَبْدِ اللَّهِ أَضْمَنْ لَهُ الْقَائِم‏» (الغیبة، شیخ طوسی، ص447)
هر کس مرگ عبدالله را برای من تضمین کند، من ظهور قائم را برای او ضمانت می کنم.

یا ظهور پرچم های سیاه با اوصاف خاص، همان‌طور که از امام علی(ع) روایت شده است:
«إذا رأيتم الرايات السود فالزموا الأرض، فلا تحرّكوا أيديكم و لا أرجلكم، ثم يظهر قوم صغار لا يؤبه لهم، قلوبهم كزبر الحديد، أصحاب الدولة، لا يفون بعهد و لا ميثاق يدعون إلى الحقّ و ليسوا من أهله، أسماؤهم الكنى، و نسبتهم القرى، شعورهم مرخاة كشعور النساء حتى يختلفوا فيما بينهم، ثم يؤتي اللّه الحقّ من يشاء»(التشریف بالمنن، سید بن طاووس، ص89)
زمانی که پرچم های سیاه را دیدید از جای خود حرکت نکنید – به این معنا که دعوت آنان باطل است و نباید به کمک آنان بشتابید – سپس قومی ضعیف ظاهر می شوند که قلب هایشان مانند براده های آهن سخت است، آنها وفادار به هیچ عهدی نیستند، به حق فرا می خوانند در حالیکه از آن نیستند، اسامی شان، کنیه و نسبت هایشان از نام شهرها گرفته شده؛ تا اینکه در بین خود اختلاف نظر پیدا می کنند و خداوند خداوند اهل حق – هر کسی که بخواهد- را ظاهر می سازد.

ما در عین این که با دیدن این علائم امیدوار می شویم و دعا و تلاش خویش را فزونی می بخشیم اما باید از تطبیق این علائم تا قطعی نشده‌اند پرهیز کنیم، چرا که ممکن است پس از داعش گروه دیگری با پرچم های سیاه ظهور کنند که بر داعش غالب شوند، یا بعدها شخص دیگری به نام «عبدالله» زمام امور را در حجاز به دست بگیرد و احتمالات دیگر.

پس باید در خصوص این علائم از افراط و تفریط پرهیز کرد، نه باید چنان به این اتفاقات دل بست که اگر افول یافتند، انسان از اصل آمدن آن حضرت(ع) نا امید شده و انتظار و پویایی ناشی از آن را از دست بدهد، و نه آنچنان نسبت به آنها بی تفاوت بود که انگیزه هیچ حرکتی در جهت مهیا ساختن زمینه های ظهور را نداشته باشد.
لذا هرگز نمی توان به طور قطعی مشخص نمود که ظهور چقدر نزدیک است، اما با نگاهی خوش بینانه و امیدوار به فضل پروردگار امیدواریم که این وقایع همان وقایعی باشد که ظهور پرچم های هدایت چون سید خراسانی، سید یمانی و در نهایت ظهور آقا و مولای ما حضرت مهدی(عج) را به دنبال دارد.

[=arial][=arial black]سلام

از پاسخ شما تشکر می کنم درست می فرمائید شاید این پرچم های سیاه داعش همان که از لحاظ زمانی چسبیده به ظهور است نباشد اما این شباهت ها ی حوادث همیشه باعث شده است ما شیعیان دلمان خوش شود آرزو های ما آبیاری شود و شکوفا گردد اما مطمئنا آخرین پرچم سیاه گرچه نحس است و نامبارک اما از لحاظی چون ظهور را نزدیک می کند برای ما نوعی مژده امید است.

در مورد حدیث عبدااله من در همین سایت ها خوانده ام که این معتبر نیست آیا شما مطمئن هستید این حدیث معتبر است ؟

الات خیلی احتمال بروز اختلافات شدید بین بازماندگان عبدااله هست و تشکیل حکومت ها بسیار کوتاه مدت از این خاندان هست همچنانکه در حدیث مربوط به عبدلله آمده است

رضا12;660894 نوشت:
در مورد حدیث عبدااله من در همین سایت ها خوانده ام که این معتبر نیست آیا شما مطمئن هستید این حدیث معتبر است ؟

بابت تأخیر در پاسخگویی عذرخواهی می کنم، چون نقل قولی از بنده نگرفته بودید، متوجه سوال مجدد شما نشدم.
در مورد سند روایت باید عرض کنم که این روایت در کتاب الغیبه شیخ طوسی که خود از رجالیین است آمده، و سند آن تا معصوم متصل است(الغیبة، ص447) اگرچه از منفردات شیخ طوسی است و کسی قبل از ایشان چنین روایتی نقل نکرده است.
بعد از ایشان نیز شیخ حر عاملی در اثبات الهداة، و علامه مجلسی در بحارالانوار آن را ذکر نموده اند.
همچنین در دلالت نیز اگرچه برخی آن را مربوط به گذشته میدانند، ولی برخی نیز آن را ناظر به وقایع آستانه ظهور و هرج و مرجی که در حجاز رخ خواهد داد می دانند(عصر ظهور، علی کورانی، ص258، الی 263)
با این اوصاف می تواند به صورت یک احتمال مطرح باشد.

مسلم;664147 نوشت:
بابت تأخیر در پاسخگویی عذرخواهی می کنم، چون نقل قولی از بنده نگرفته بودید، 9متوجه سوال مجدد شما نشدم.
در مورد سند روایت باید عرض کنم که این روایت در کتاب الغیبه شیخ طوسی که خود از رجالیین است آمده، و سند آن تا معصوم متصل است(الغیبة، ص447) اگرچه از منفردات شیخ طوسی است و کسی قبل از ایشان چنین روایتی نقل نکرده است.
بعد از ایشان نیز شیخ حر عاملی در اثبات الهداة، و علامه مجلسی در بحارالانوار آن را ذکر نموده اند.
همچنین در دلالت نیز اگرچه برخی آن را مربوط به گذشته میدانند، ولی برخی نیز آن را ناظر به وقایع آستانه ظهور و هرج و مرجی که در حجاز رخ خواهد داد می دانند(عصر ظهور، علی کورانی، ص258، الی 263)
با این اوصاف می تواند به صورت یک احتمال مطرح باشد.

با درست بودن این حدیث وبا این اوضاع یمن و عربستان چه بسیار احتمال ظهور نزدیک خواهد بود

اللهم عجل لولیک الفرج و العافیته و النصر

ب

سوال:
دوره آخرالزمان از کی آغاز می شود؟ آیا زمان خود پیامبر(ص) را نیز شامل می شود؟

پاسخ:
بله، دوران آخرالزمان شامل دوران حیات پیامبر اسلام(ص) نیز می شود.
دوران آخر الزمان، دورانی است که از زمان ظهور آخرین پیامبر(ص) آغاز شده و تا قیامت ادامه دارد(1) همان‌طور که در روایات از قول موسای پیغمبر(ع) خطاب به برادرش هارون، بعثت پیامبر اسلام(ص) در آخرالزمان دانسته شده است:

«لَيَبْعَثَنَّ اللَّهُ فِي آخِرِ الزَّمَانِ نَبِيّاً اسْمُهُ مُحَمَّدٌ» (2)
یقینا خداوند در آخرالزمان پیامبری مبعوث خواهد نمود که اسمش محمد(ص) است.

اما شروع فتنه های آخرالزمان طبق برخی روایات با شهادت امیرالمومنین(ع) کلید میخورد(3) و هرچه به ظهور نزدیک می شود شدت بیشتری می یابد به طوری که در آستانه ظهور به اوج خود می رسد.

1) فرهنگ شیعه، پژهشکده تحقیقات اسلامی، نشر زمزم هدايت‏، چاپ دوم، 1386ش، قم، ص39.
2) بحارالانوار، ج40، دار إحياء التراث العربي‏، چاپ دوم، 1403ق، بیروت، ص177.
3) مکاتیب الائمه(ع)، احمدی میانجی، نشر دار الحديث‏، چاپ اول، 1426ق، قم، ج2، ص327.

موضوع قفل شده است