عمل به استخاره و پيروي از شوهر يا آشتي با مادر؟

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
عمل به استخاره و پيروي از شوهر يا آشتي با مادر؟

با سلام خدمت كارشناسان محترم و كاربران عزيز
دوستي دارم كه خودشون اينجا آيدي ندارند و از من خواستند تا سوالشونو مطرح كنم. ايشون (خانم 29 ساله و متاهل هستند) كه مدتيه با مادرشون قطع ارتباط كردند دليلش هم اختلافات مادرشون با همسر ايشون بوده. گويا مادر و خواهر ايشون قصد برهم زدن زندگي ايشون رو داشتند و باعث بي آبرويي همسر ايشون در بين فاميل شدند و اعتراضات اين خانم به مادرش بي فايده بوده. البته مقصر اصلي خواهرشون بودند كه 5 سال از ايشون بزرگترن و هنوز مجرد هستند و مادرشون هم تحت تاثير ايشون قرار گرفتند. در ضمن مي گن مادرشون بين ايشون و خواهرشون بسيار بسيار فاحش فرق مي گذارن. چند ماه قبل به دوستم گفتم من هميشه آرزو مي كنم كاشكي پدر و مادر من الان زنده بودند شما هم كه مادر داري در روزهاي پيري سراغي ازش نمي گيري بالاخره بعد از يكسال جدايي با مادرت شايد وقتش رسيده باشه كه در زماني كه خواهرت تو خونه نيست به ديدن مادرت بري . دوستم گفت شايد همسرم راضي به اين كار نباشد. گفتم با همسرت صحبت كن. چند روز بعد دوستم گفت با همسرش صحبت كرده ايشون گفتن من به ديدن مادرت نخواهم آمد اما تو را هم از اينكار منع نمي كنم تو برو و ببينش.
اين خانم مي گه من از اخمهاي همسرم كه توهم رفت فهميدم كه قلبا راضي نيست و من تصميم گرفتم استخاره كنم چون مي ترسيدم مادرم واسطه بين من و خواهرم بشه و ما رو آشتي بده و بعد خواهرم هم دوباره شروع كنه به موش دووندن تو زندگي من و من دوباره پيش شوهرم خجل بشم. جواب استخاره ايشون اين آيه بوده سوره هود آيه 46 :

width: 373

[TD="class: QuranFarsi"]فرمود اى نوح او در حقيقت از كسان تو نيست او [داراى] كردارى ناشايسته است پس چيزى را كه بدان علم ندارى از من مخواه من به تو اندرز مى‏دهم كه مبادا از نادانان باشى(۴۶)[/TD]

[/HR]
نتیجه استخاره: انجام نده
توضیح: به مقصودت نخواهی رسید.

من كه جوابي نداشتم بدم گفتم مدتي صبر كن . اين دوست من در طي 7 يا 8 ماه 2 بار ديگه هم استخاره كرده و جواب دوباره بد اومده و حتي بار سوم مجددا همين آيه .حال با اين اوصاف ايشون چه كنه؟ همسرش قلبا راضي نيست اما نه نگفته. محدوده تبعيت از همسر تا چه حده؟ جواب استخاره بسيار مرتبط با موضوع ايشون بوده و گويي صراحتا نهي كرده . از طرفي هم همه مي دانيم كه قطع ارتباط با مادر گناه بزرگيه. اين كه مي گن در كار خير حاجت هيچ استخاره نيست آيا تو اين مورد هم صدق مي كنه يا نه؟
منتظر پاسخ شما هستم . كاربران عزيز هم اگه نظرشون رو بگن و راه حلي بدن ممنون مي شم.
با سپاس فراوان و اجرتون با خدا

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

[="Tahoma"][="DarkGreen"]سلام بر شما پرسشگر محترم
چه خوب است كه به تأسي و پيروي از اهل بيت عليهم السلام واسطه خير هستيد و تلاش مي كنيد بين آنها صلح و آشتي برقرار كنيد. حضرت علي عليه السلام در وصيت خود فرمودند آشتي دادن افراد از يك سال نماز و روزه مستحبي برتر است بنابراين ارزش وقت گذاري دارد و از همه مهم تر رضايت خداوند است.
شكي نيست از نظر اسلام توصيه شده ايم كه حتي اگر ارحام ما با ما قطع رابطه كردند با آنها ارتباط داشته باشيم مگر اين كه مفسده اين ارتباط بيشتر از فوايدش باشد. در اين جا نيز بايد محاسبه كنند ببيند اگر ارتباط را برقرار كنند باز مشكلات شروع مي شود يا نه؟
اگر ايشان بدون شوهرشان بروند چه طور؟
بعيد است اگر شوهر ايشان همراهي نكنند مادر و خواهر ارتباط خود را ادامه دهند.
الان كه شوهر اجازه لفظي داده است كفايت مي كند حتي اگر مي داند شوهرش كمي ناراضي است با او صحبت كند تا رضايتش را جلب كند و به او اطمينان دهد كه اجازه نخواهد داد آنها براي زندگي شان مشكلي ايجاد كنند. اين جا هم جاي استخاره نيست. يعني به هرحال بايد با تأمل در شرايط موقعيت ها را بسنجند و چه بهتر است كه از بهانه ايام عيد و ديد و باز ديدها بهترين استفاده را ببرد.
پي اين كه مادر كمي تند با او برخورد كند را هم به خود بمالد ولي در نظر بگيرد كه اجر دريافتي او نسبت به اين تلخي رفتار قابل مقايسه نيست شما كه والدين تان - كه خداوند رحمتشان كند - به جوار حضرت حق رفته اند قدر اين نعمت را مي داند و متوجه هستيد كه حتي تلخي رفتار مادر هم شيرين است
اگر واسطه اي خوبي مانند دوست يا خاله يا دايي ايسان را همراهي كنند بهتر است
[/]

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

حامی;658670 نوشت:
پي اين كه مادر كمي تند با او برخورد كند را هم به خود بمالد ولي در نظر بگيرد كه اجر دريافتي او نسبت به اين تلخي رفتار قابل مقايسه نيست شما كه والدين تان - كه خداوند رحمتشان كند - به جوار حضرت حق رفته اند قدر اين نعمت را مي داند و متوجه هستيد كه حتي تلخي رفتار مادر هم شيرين است
اگر واسطه اي خوبي مانند دوست يا خاله يا دايي ايسان را همراهي كنند بهتر است

شکایت از خر و پف همسر

زن و شوهر پیری با هم زندگی می‌کردند. پیرمرد همیشه از خر و پف همسرش شکایت داشت و پیر زن هرگز زیر بار نمی‌رفت و گله‌های شوهرش رو به حساب بهانه‌گیری‌های او می‌گذاشت. این بگومگوها همچنان ادامه داشت تا اینکه روزی پیرمرد فکری به سرش زد و برای اینکه ثابت کند زنش در خواب خر و پف می‌کند و آسایش او را مختل کرده است ضبط صوتی را آماده می‌کند و یک شب همه سر و صدای خرناس‌های گوشخراش همسرش را ضبط می‌کند. پیرمرد صبح از خواب بیدار می‌شود و شادمان از اینکه سند معتبری برای ثابت کردن خر و پف‌های شبانه او دارد به سراغ همسر پیرش می‌رود و او را صدا می‌کند، غافل از اینکه زن بیچاره به خواب ابدی فرو رفته است! از آن شب به بعد خر و پف‌های ضبط شده پیرزن، لالایی آرام‌بخش شبهای تنهایی او می‌شود.
قدر اطرافيان رو بدونیم تا یه روزی پشیمون نشیم.

[/]

حامی;658670 نوشت:
اين جا هم جاي استخاره نيست.

با سلام استاد حامي و ممنون از راهنماييهاتون
من هم گفتم نبايد استخاره مي كردي اما به هر حال كرده و ايشون الان بيشتر به خاطر استخاره كه خيلي مرتبط با موضوع بوده تردد دارن. و مي ترسن كه ضررشو ببينن. خوب مثلا نمي شد يه آيه ديگه بياد و نهي كنه؟ اين آيه دقيقا در مورد رابطه خانوادگيه. آخه چرا اين آيه ؟؟؟اين استخاره هاي نهي رو پس بايد چه بكنه؟ چرا همه اش نهي مي شه؟ در اينصورت آيا بايد دعايي خوند يا صدقه داد يا ؟؟؟ و يه چيز ديگه اينكه مي گه خبر مادرش رو از اطرافيان جويا مي شه ولي مادر از دوري اين فرزندش اصلا ناراحت نيست و به قول خودش عين خيالش نيست كه من هستم يا نيستم. آيا صله ارحام نكردن حتي با چنين مادري هم گناهه؟؟؟ مادري كه فرق مي ذاره و از فرزندش در مقابل اونيكي فرزند كه مي خواد زندگيشو بهم بزنه دفاع نمي كنه.
حامی;658670 نوشت:
والدين تان - كه خداوند رحمتشان كند -

ممنون خدا رفتگان همه مون رو بيامرزه و در بين اونها پدر و مادر شهيد من رو. تو رو خدا تو دعاهاتون براي اونها و همه شهيدها آمرزش بخواهين.

بانوي بهاري;658672 نوشت:
ممنون خدا رفتگان همه مون رو بيامرزه و در بين اونها پدر و مادر شهيد من رو. تو رو خدا تو دعاهاتون براي اونها و همه شهيدها آمرزش بخواهين.

سلام بر شما
شما سرمايه دار معنوي هستيد خدا به بركت و حرمت شهدا از ما هم بگذرد و همه را مهمان سالار شهيدان كند
وقتي مي شود با فكر و مشورت به نتيجه رسيد استخاره جايي ندارد
و گفتم حتي كمي تلخي تحمل كردن اشكال ندارد
ولي اگر واقعا صله رحم مفسده براي آنها دارد مي تواند صله رحم را به شيوه هاي ديگري چون ارسال پيام و نامه توسط اقوام، تلفن، ايميل، ارسال كادو و...انجام دهد(متناسب با شرايط و مقتضاي حال)
مادر اگر بگويد برايم فرقي نمي كند و بي خيال است دو چيز ممكن است:
1- شدت ناراحتي و مخفي كردن ناراحتي خود پشت اين جملات ولي باطنا خبراي ديگري است و مهر و محبت است (يعني مثلا سو برداشت دارد كه فرزندم من را به شوهرش فروخت و....)
2- بيماري شديد رواني ( افسردگي و..)

در كل مادر نمي خواهد ظلم كند در تحليل هاي خود اشتباه مي كند مثلا مي خواهد دل دخترش را كه بزرگتر است به دست آورد و دلش براي او مي سوزد يا بد عمل مي كند و فكر مي كند اين به نفع آنهاست و از اعماق وجود ناراحت است كه چرا آنها متوجه نيستند
اگر مادر واقعا مشكل ساز باشد قطع ارتباط با او گناه نيست ولي بايد حرمت را نگه داشت و نوع صله رحم را تغيير داد.

موضوع قفل شده است