جمع بندی درخواست منبع سخنان پیامبر اکرم صلی الله و علیه و آله و سلم به امیرالمومنین علی علیه السلام

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
درخواست منبع سخنان پیامبر اکرم صلی الله و علیه و آله و سلم به امیرالمومنین علی علیه السلام

با سلام

میخواستم لطف کنید منبع یا منابع روایت زیر را ذکر نمایید و ترجمه آنرا بنویسید .

پیامبر اکرم صلی الله و علیه و آله و سلم در واپسین لحظات عمر شریف خود به امیر مومنان علی علیه السلام فرمودند :

« العقل اصل الدین ، العلم السلاح ، الصبر ردای ، الحب راس مالی ، قرة العین بالصلاة ، ثمره الوفادی ذکر الله ، والغمی و الامتی »

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد پیام

حدیثی قریب به این مفهوم:
عَوَالِي اللآَّلِي، عَنِ النَّبِيِّ ص قَالَ: الشَّرِيعَةُ أَقْوَالِي وَ الطَّرِيقَةُ أَقْوَالِي وَ الْحَقِيقَةُ أَحْوَالِي وَ الْمَعْرِفَةُ رَأْسُ مَالِي وَ الْعَقْلُ أَصْلُ دِينِي وَ الْحُبُّ أَسَاسِي وَ الشَّوْقُ مَرْكَبِي وَ الْخَوْفُ رَفِيقِي وَ الْعِلْمُ سِلَاحِي وَ الْحِلْمُ صَاحِبِي وَ التَّوَكُّلُ زَادِي وَ الْقَنَاعَةُ كَنْزِي وَ الصِّدْقُ مَنْزِلِي وَ الْيَقِينُ مَأْوَايَ وَ الْفَقْرُ فَخْرِي‏ وَ بِهِ أَفْتَخِرُ عَلَى سَائِرِ الْأَنْبِيَاءِ وَ الْمُرْسَلِينَ

[=traditional arabic]علامه مجلسی در اینجا درباره فقر توضیح داده وتعارض این روایت با روایاتی همچون "[=traditional arabic][=traditional arabic]كَادَ الْفَقْرُ أَنْ يَكُونَ كُفْرا" را با دلایلی برطرف کرده است[=arial]([=traditional arabic][=arial]قد جمع بين القولين بأن الفقر الذي تعوذ منه ص الفقر إلى الناس و الذي دون الكفاف و الذي افتخر به الفقر إلى الله تعالى و إنما كان هذا فخرا له على سائر الأنبياء مع مشاركتهم له فيه لأن توحيده و اتصاله بالحضرة الإلهية و انقطاعه إليه كان في الدرجة التي لم يكن لأحد مثلها في العلو ففقره إليه كان أتم و أكمل من فقر سائر الأنبياء)یعنی:
[=traditional arabic]فقرى كه از آن به خدا پناه برده است، فقر و نيازمندى به مردم است كه نداشتن به اندازه كفاف است؛ و فقرى كه به آن افتخار كرده است، فقر و نيازمندى به درگاه خداوند متعال است. و همين سبب فخر كردن ايشان بر پيامبران بوده است، با اينكه آنان نيز در اين امر با آن حضرت شريكند، ليكن چون مقام توحيد ايشان و پيوستگيشان به حضرت الوهيّت و انقطاع كامل ايشان از همه مخلوقات و توجّه كامل به خداوند، به درجه‏اى بوده است كه هيچ كس چنان درجه‏اى نداشته است، پس اين فقر و نيازمندى به خداوند (و در نتيجه، مرتبه فيض‏گيرى آن حضرت از مبدأ فيض ازلى)، از پيامبران بزرگوار ديگر، كاملتر و تمامتر بوده است»
مستدرك الوسائل و مستنبط المسائل ج‏11 ص 173 (باب استحباب ملازمة الصفات) بحار الأنوار (ط - بيروت)، ج‏69، ص: 30

روایت فوق(مورد سوال پرسشگر) را قاضی عیاض در کتاب «الشفاء بتعریف حقوق المصطفی»ج2 ص57آورده است.

پیام;658211 نوشت:
علامه مجلسی در اینجا درباره فقر توضیح داده و....

سلام
حضور استاد "پیام" عزیز:
عروة الوثقی;657762 نوشت:
میخواستم لطف کنید منبع یا منابع روایت زیر را ذکر نمایید و ترجمه آنرا بنویسید

پیام;658721 نوشت:
سلام "سوالتون را روشنتر بیان بفرمایید، چون سند روایت که ذکرشده

استاد گرامی به این واضحی نوشتم که! :Gig:

سند رو فرمودید ، ولی ترجمه رو خیر
لطفاً ترجمهء روایت رو هم بنویسید

درسته که ما کم و بیش عربی رو متوجه میشیم. اما:

اولاً کم و بیش متوجه میشیم ، نه کامل
ثانیاً جایگاه و زمان و دلیل استفاده از واژه ای خاص رو نمیدونیم لذا ممکنه در ترجمه دچار اشتباه بشیم

و یک نکته اینکه ، ممنون میشم نقل قول بفرمایید که متوجه فرمایش شما بشم

روایت مورد سوال هفت نکته مهم رسول الله رابیان میکند که بایدآنرا در زندگی اجرایی کرد تا شادی واقعی را در محیط خانه و خانواده خود ایجاد کنید گفت: اولین نکته العقل و اصل الدین است یعنی دین ما بر عقل استوار است، العلم و السلاح است یعنی اسلحه دین رسول الله علم است و بر این اساس اسلام دین فرهنگ است نه جنگ نکته سوم الصبر و الردای یعنی پیامبر با صبر عصبانیت و زشتی ها را می پوشاندند نکته چهارم پیامبر والحب رأس المالی یعنی سرمایه من محبت و دوستی و عشق وعلاقه است پنجمین نکته قره العین بالاصلاه یعنی نور چشم من نماز است نکته ششم ثمره الوفادی ذکر الله یعنی یاد خدا میوه دلم است و نکته پایانی رسول الله والغمی و الامتی یعنی غم من برای امتم است.

پیام;658916 نوشت:
روایت مورد سوال هفت نکته مهم رسول الله رابیان میکند که بایدآنرا در زندگی اجرایی کرد تا شادی واقعی را در محیط خانه و خانواده خود ایجاد کنید گفت: اولین نکته العقل و اصل الدین است یعنی دین ما بر عقل استوار است، العلم و السلاح است یعنی اسلحه دین رسول الله علم است و بر این اساس اسلام دین فرهنگ است نه جنگ نکته سوم الصبر و الردای یعنی پیامبر با صبر عصبانیت و زشتی ها را می پوشاندند نکته چهارم پیامبر والحب رأس المالی یعنی سرمایه من محبت و دوستی و عشق وعلاقه است پنجمین نکته قره العین بالاصلاه یعنی نور چشم من نماز است نکته ششم ثمره الوفادی ذکر الله یعنی یاد خدا میوه دلم است و نکته پایانی رسول الله والغمی و الامتی یعنی غم من برای امتم است

:Kaf:

جمع بندی:
سوال:
با سلام
میخواستم لطف کنید منبع یا منابع روایت زیر را ذکر نمایید و ترجمه آنرا بنویسید .

پیامبر اکرم صلی الله و علیه و آله و سلم در واپسین لحظات عمر شریف خود به امیر مومنان علی علیه السلام فرمودند :

« العقل اصل الدین ، العلم السلاح ، الصبر ردای ، الحب راس مالی ، قرة العین بالصلاة ، ثمره الوفادی ذکر الله ، والغمی و الامتی »

پاسخ:سلام علیکم"
روایت فوق را قاضی عیاض در کتاب «الشفاء بتعریف حقوق المصطفی»ج2 ص57آورده است.
اما روایتی نزدیک به این مضمون هم وجود دارد:
عَوَالِي اللآَّلِي، عَنِ النَّبِيِّ ص قَالَ: الشَّرِيعَةُ أَقْوَالِي وَ الطَّرِيقَةُ أَقْوَالِي وَ الْحَقِيقَةُ أَحْوَالِي وَ الْمَعْرِفَةُ رَأْسُ مَالِي وَ الْعَقْلُ أَصْلُ دِينِي وَ الْحُبُّ أَسَاسِي وَ الشَّوْقُ مَرْكَبِي وَ الْخَوْفُ رَفِيقِي وَ الْعِلْمُ سِلَاحِي وَ الْحِلْمُ صَاحِبِي وَ التَّوَكُّلُ زَادِي وَ الْقَنَاعَةُ كَنْزِي وَ الصِّدْقُ مَنْزِلِي وَ الْيَقِينُ مَأْوَايَ وَ الْفَقْرُ فَخْرِي‏ وَ بِهِ أَفْتَخِرُ عَلَى سَائِرِ الْأَنْبِيَاءِ وَ الْمُرْسَلِينَ

[=traditional arabic]علامه مجلسی در اینجا درباره فقر توضیح داده وتعارض این روایت با روایاتی همچون "[=traditional arabic][=traditional arabic]كَادَ الْفَقْرُ أَنْ يَكُونَ كُفْرا" را با دلایلی برطرف کرده است[=arial]([=traditional arabic][=arial]قد جمع بين القولين بأن الفقر الذي تعوذ منه ص الفقر إلى الناس و الذي دون الكفاف و الذي افتخر به الفقر إلى الله تعالى و إنما كان هذا فخرا له على سائر الأنبياء مع مشاركتهم له فيه لأن توحيده و اتصاله بالحضرة الإلهية و انقطاعه إليه كان في الدرجة التي لم يكن لأحد مثلها في العلو ففقره إليه كان أتم و أكمل من فقر سائر الأنبياء)یعنی:
[=traditional arabic]فقرى كه از آن به خدا پناه برده است، فقر و نيازمندى به مردم است كه نداشتن به اندازه كفاف است؛ و فقرى كه به آن افتخار كرده است، فقر و نيازمندى به درگاه خداوند متعال است. و همين سبب فخر كردن ايشان بر پيامبران بوده است، با اينكه آنان نيز در اين امر با آن حضرت شريكند، ليكن چون مقام توحيد ايشان و پيوستگيشان به حضرت الوهيّت و انقطاع كامل ايشان از همه مخلوقات و توجّه كامل به خداوند، به درجه‏اى بوده است كه هيچ كس چنان درجه‏اى نداشته است، پس اين فقر و نيازمندى به خداوند (و در نتيجه، مرتبه فيض‏گيرى آن حضرت از مبدأ فيض ازلى)، از پيامبران بزرگوار ديگر، كاملتر و تمامتر بوده است»
مستدرك الوسائل و مستنبط المسائل ج‏11 ص 173 (باب استحباب ملازمة الصفات) بحار الأنوار (ط - بيروت)، ج‏69، ص: 30

موضوع قفل شده است