جمع بندی کثرت نعمت های خداوند به قوم عاد و ثمود

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
کثرت نعمت های خداوند به قوم عاد و ثمود

سلام من یه سوال داشتم

من شنیدم خدااون قدر به عادوثمود روزی داده بود که وقتی یک زن با سبد خالی از باغ رد می شد تا آخر باغ می رسید سبدش پرمیوه می شد!

آیا این داستان واقعیت داره؟!

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد مقداد

فریال;657734 نوشت:
سلام من یه سوال داشتم

من شنیدم خدااون قدر به عادوثمود روزی داده بود که وقتی یک زن با سبد خالی از باغ رد می شد تا آخر باغ می رسید سبدش پرمیوه می شد!

آیا این داستان واقعیت داره؟!

علیک سلام.

آنچه از آیات قرآن کریم استفاده می شود،قوم ثمود از نظر نعمت های الهی در رفاه و آسایش بودند.

خداوند در سوره شعراء می فرماید: «اتترکون فى ما هاهنا ءامنین. فى جنات و عیون. و زروع و نخل طلعها هضیم. و تنحتون من الجبال بیوتا فارهین» (شعراء / 146، 147، 148، 149) ترجمه: آیا شما تصور مى کنید همیشه در نهایت امنیت در نعمت هایى که اینجاست مى مانید، در این باغ ها و چشمه ها. در این زراعت ها و نخل هایى که میوه هایش شیرین و رسیده است؟ و از کوه ها خانه هایى مى تراشید و در آن به عیش و نوش مى پردازید.
در آیه دیگر، تنها به یک جنبه زندگى آنها نظر مى اندازد و مى فرماید: «و کانوا ینحتون من الجبال بیوتا ءامنین» (حجر/ 82) ترجمه: آنها خانه هاى امن در دل کوه ها مى تراشیدند.در آیه دیگر نیز علاوه برتصریح به بناهاى آنها، به طورکلى به نعمت هاى دیگر از قبیل قصرها در دشت، خانه ها در کوه و نعمت هاى الهى اشاره مى کند و مى فرماید: «... و بوأکم فى الارض تتخذون من سهولها قصورا و تنحتون الجبال بیوتا فاذکروا ءالاء الله» (اعراف/ 74) ترجمه: و در زمین شما را مستقر ساخت، که در دشت هایش قصرها براى خود بنا مى کنید، و در کوه ها، براى خود خانه ها مى تراشید، پس نعمت هاى خدا را متذکر شوید.

اما در آیات سوره شعراء به صراحت، نکاتى بدین ترتیب مورد توجه قرار گرفته:
1- امنیت و آسایش
2- باغ ها و چشمه ها
3- کشتزارها و نخلستان ها، با میوه هاى شیرین و رسیده
4- خانه هایى که از کوه ها براى خود مى تراشید.

خب عکس هایی که از قوم عادوثمودهست و اندازه ی قد و وزن و جمجمه ی اونها 200برابر یک انسان معمولی هست هم واقعیت داره؟!

یعنی این هم نشانه ی قدرت خداست یک انسان معمولی این قدر بزرگ شده باشه ولی باز کفران نعمت کرده باشه و عذاب بشه

و خانه هایی که در دل کوه می ساختند به خیال این که مرگ را از خود دورکنند...!!

فریال;658045 نوشت:
خب عکس هایی که از قوم عادوثمودهست و اندازه ی قد و وزن و جمجمه ی اونها 200برابر یک انسان معمولی هست هم واقعیت داره؟!

با عرض سلام و ادب

اظهار نظر قطعي در مورد اينگونه مسائل مشكل مي باشد.

پرسش:
آيا مطالبي كه درباره نعمت هاي فراوان خداوند به قوم عاد و ثمود نقل مي شود،صحت دارد؟

پاسخ:
آنچه از آیات قرآن کریم استفاده می شود،اين اقوام از نظر نعمت های الهی در رفاه و آسایش بودند. خداوند در سوره شعراء می فرماید: «أَ تُتْرَکُونَ في‏ ما هاهُنا آمِنينَ في‏ جَنَّاتٍ وَ عُيُونٍ وَ زُرُوعٍ وَ نَخْلٍ طَلْعُها هَضيمٌ وَ تَنْحِتُونَ مِنَ الْجِبالِ بُيُوتاً فارِهينَ» (1) ترجمه: آیا شما تصور مى کنید همیشه در نهایت امنیت در نعمت هایى که اینجاست مى مانید، در این باغ ها و چشمه ها. در این زراعت ها و نخل هایى که میوه هایش شیرین و رسیده است؟ و از کوه ها خانه هایى مى تراشید و در آن به عیش و نوش مى پردازید.

در آیه دیگر، تنها به یک جنبه زندگى آنها نظر مى اندازد و مى فرماید: «و کانوا ینحتون من الجبال بیوتا ءامنین» (حجر/ 82) ترجمه: آنها خانه هاى امن در دل کوه ها مى تراشیدند.در آیه دیگر نیز علاوه برتصریح به بناهاى آنها، به طورکلى به نعمت هاى دیگر از قبیل قصرها در دشت، خانه ها در کوه و نعمت هاى الهى اشاره مى کند و مى فرماید: «... و بوأکم فى الارض تتخذون من سهولها قصورا و تنحتون الجبال بیوتا فاذکروا ءالاء الله» (اعراف/ 74) ترجمه: و در زمین شما را مستقر ساخت، که در دشت هایش قصرها براى خود بنا مى کنید، و در کوه ها، براى خود خانه ها مى تراشید، پس نعمت هاى خدا را متذکر شوید.

اما در آیات سوره شعراء به صراحت، نکاتى بدین ترتیب مورد توجه قرار گرفته:
1- امنیت و آسایش
2- باغ ها و چشمه ها
3- کشتزارها و نخلستان ها، با میوه هاى شیرین و رسیده
4- خانه هایى که از کوه ها براى خود مى تراشید.

منابع:
1.(شعراء / 146، 147، 148، 149)

موضوع قفل شده است