جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: سردار سرتیپ خلبان شهید اکبربیگدلی

 1. #1

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۹۲
  علاقه
  امام و شهدا. رهبرم اقاسیدعلی
  نوشته
  791
  حضور
  22 روز 23 ساعت 46 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  1702
  صلوات
  6353

  سردار سرتیپ خلبان شهید اکبربیگدلی
  سردار سرتیپ خلبان شهید اکبربیگدلی
  شهید اکبربیگدلی در سال 1339در خانواده ای مذهبی در شهر زنجان دیده به جهان گشود و در کنار 2برادر و3 خواهرش به فراگیری علوم دینی و تحصیل پرداخت.
  وی از سال 57باعلاقه و اشتیاقی که به رشته خلبانی داشت به تحصیل در رشته خلبانی پرداخت و تا اخذ مدرک "دکترای هوا و فضا"در کنار انجام خدمت به نظام جمهوری اسلامی به ادامه تحصیل پرداخت.

  وی در طول خدمتش درمسئولیتهای مختلف انجام وظیفه نمود که برخی از آنها عبارتنداز:

  1-مسئول ستاد سپاه ناحیه زنجان
  2-معاونت سیاسی و امنیتی استانداری زنجان
  3-مسئول پایگاه قدر نیروی هوایی فرودگاه مهرآباد
  4-معاونت نیروی هوایی سپاه
  5-معاونت اطلاعات و امنیت نیروی هوایی سپاه
  6-مدیریت صنایع هوایی فجر سپاه – هواپیمای فجر و انواع (R.P.V )
  7-معاونت یگان موشکی صنایع هوایی سپاه
  8-معاونت هوا و فضای سپاه
  9-الف) پرواز برای رساندن مایحتاج برای افغانها

  ب ) تخلیه مردم حلبچه با هلی کوپتر از بمباران شیمیایی حلبچه در دوران دفاع مقدس

  ج ) اوایل انقلاب با گروهکهای کوموله – دمکرات – منافقین ، و بعد از انقلاب در دوران دفاع مقدس حضور همیشگی و فعالیت گسترده در صنایع هوایی و دفاعی .


  سردار سرتیپ خلبان شهید اکبربیگدلی


  سرتیپ پاسدار حسین علایی که از دوستان نزدیک این شهید بزرگواربود در اینباره می گوید:

  سانحه دلخراش هوایی در ارتفاعات اطراف فرودگاه کرمان ، حادثه غم انگیزی بود که در آن جمع کثیری از پاسداران باصفا جان عزیز خود را از دست دادند .در میان سرنشینان والای هواپیمای ساقط شده شماری از برجستگان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز حضور داشتند که یکی از آنان سردار سرتیپ پاسدار خلبان جناب آقای اکبر بیگدلی از کارآمدترین خلبان های نیروی هوایی سپاه بود که با بیش از هفت هزار ساعت پروازی با انواع هواپیماهای نظامی و غیرنظامی از خلبانان با تجربه کشور محسوب می شد .
  او هم با هواپیماهای غربی از جمله هواپیماهای بوئینگ 727 در شرکت هواپیمائی جمهوری اسلامی ایران (هما) پرواز می نمود و هم با هواپیماهای شرقی از جمله هواپیماهای ایلوشین پرواز می کرد و معلم خلبان INSTRUCTOR PILOT این هواپیما بود و بسیاری از پروازهای بین المللی را نیز انجام می داد .
  او با هواپیماهای مختلف به اروپا ، آسیا ، آفریقا و سایر نقاط دنیا پرواز کرده بود و تنها بیش از دو هزار ساعت سابقه پرواز با هواپیمای ایلوشین داشت . گاهی اوقات می شد که او روزهای متوالی را در پرواز بسر می برد و یکبار به مدت 17 روز درقاره های مختلف جهان پرواز کرد .

  سردار بیگدلی که یک استاد خلبان بود با کسب مدرک ATPL (مدرک خلبانی پروازهای حمل و نقل بین المللی) از سازمان هواپیمائی کشوری به عنوان معلم خلبان Flight designator هواپیما محسوب می گردید و مجاز بود بر اعمال پروازی سایر خلبانها و صلاحیت آنان نظارت و توانایی و صلاحیت پروازی آنها را مورد ارزیابی قرار دهد .

  ایشان از جمله چهره هایی بود که می توان گفت جزء شکل دهندگان نیروی هوایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به شمار می آمد و پایگاه قدر سپاه را در فرودگاه مهرآباد فعال نمود و برای چند سال معاون عملیات نیروی هوایی سپاه بود . در حدود 20 سال پیش که آتش سوزی در فرودگاه مهرآباد موجب توقف پروازها به آن شد او اولین کسی بود که با هواپیمای سپاه ، پرواز دوباره از این فرودگاه را آغاز نمود و عملاً بازگشایی فرودگاه را در حالیکه با برج مراقب سیار هدایت می شد ، اعلام نمود . حاج اکبر بیگدلی خلبان معتمد سازمان هواپیمایی کشوری بود و مدارک پروازی بسیاری از هواپیماهای سسنا ، توربو کماندور ، فالکن ، بوئینگ 737 ، ایلوشن 76 ، آنتونف و توپولف 154 را اخذ نمود و شاگرد اول هواپیمای تایپ 737 بود . او بسیار باهوش و مورد قبول بسیاری از هوانوردان بود . وی بیش از هزار ساعت به عنوان خلبان "هما" پرواز نموده بود و در شرکت آسمان هم پرواز می کرد . از هیچ صحنه خطری رویگردان نبود . در شرایط سخت ، کمکهای انسانی جمهوری اسلامی ایران را به مردم مظلوم افغانستان می رسانید .

  علاوه بر اینها او تنها یک خلبان نبود شم فنی بالایی داشت و به سیستم هواپیما نیز وارد بود و به کار صنعت هوایی هم بسیار علاقه مند بود . سردار خلبان بیگدلی علاوه بر کار پرواز ، از بنیانگذاران برخی طرح های صنعتی هوایی در سپاه بود . او در صنایع فجر ، هواپیمایی دونفره به نام هواپیمای فجر ساخت و خود با آن پرواز نمود . او شروع کننده صنایع RPV و کامپوزیت در صنایع هوایی بود و ساخت هواپیمای "سپاه -68" را در صنایع سپاه آغاز نمود . – این هواپیما هم اکنون به عنوان یک هواپیمای آموزشی مورد بهره برداری نیروهای مسلح می باشد او در واقع هم صنعت گر بود و هم خلبان ، صنعت شناس قابلی بود که درک خوبی از مفاهیم صنعت هوایی داشت و اخیراً همکاری خود را با سازمان صنایع هوایی نیروهای مسلح آغاز کرده بود . وی دارای نظرات کارشناسی سودمندی در این حوزه بود بطوریکه وقتی در جلسات مربوط به هواپیماهای بدون سرنشین دیدگاههای خود را ابراز می نمود به عنوان نظریات یک کارشناس برجسته از آن استقبال بعمل می آمد .

  در مدت کوتاهی که ایشان با سازمان صنایع هوایی همکاری می کرد به عنوان فردی متخصص و متواضع شناخته می شد . سعی می کرد با تمام همکاران خود رابطه رفاقت و دوستی برقرار نماید . فردی مهربان ، دلسوز متدین و آراسته به آداب و اخلاق حسنه اسلامی بود . علاوه بر اینکه خود در میدانهای دفاع مقدس حضور فعالی داشت برادر همسرش نیز جزء شهداء گرانقدر جنگ تحمیلی است . او عاشق و مرید حضرت امام خمینی (ره) و نسبت به ولی امر مسلمین خاضع بود . در اتاق کارش هیچگاه به روی کسی بسته نبود . هر کس می توانست به راحتی به وی مراجعه کند و حل مشکل خود را از او بخواهد . او پول شخصی خود را – بدون آنکه کسی بداند – در صندوقی در محل کار خود گذاشته بود و به نیازمندان وام پرداخت میکرد . او یک انسان وارسته و یک بسیجی پاک دل بود و خود به بعضی از دوستانش گفته بود که من بالاخره در هواپیما از دنیا می روم . چون عاشق پرواز بود و در رختخواب نمرد ، زیرا مردن در صحنه جهاد را بر مرگ در بستر ترجیح میداد .

  عاش سعیداً و مات سعیداً .

  خداوند آن یار سفر کرده را با اولیاء خود محشور و توفیق جبران خسارت بزرگ از دست رفتن انسانهای ارزشمند و پرتلاش را عنایت فرماید .
  سردار سرتیپ خلبان شهید اکبربیگدلی

  شهید بیگدلی از دوستان نزدیک شهید احمد کاظمی بشمار می رفت و سالهای متمادیرابطه ای صمیمیانه و دوستانه بین آنها وجود داشت،در ذیل نمونه ای از نامه ی شهید بیگدلی به شهید کاظمی آمده است:

  برادر ارجمند سردار اسلام حاج احمد آقای کاظمی

  سلام علیکم


  با تقدیم احترام و تبریک اعیاد مبارکه ماه پربرکت شعبان خواستم خوابی که دیده بودم و چون در آن خواب شما هم بودید خدمت جنابعالی عرض نمایم .

  به روال سنت سنوات گذشته در منزل ما سعی بر این بوده که همه ساله جشن میلاد آقا امام زمان (حج) حتی الامکان با شکوه برگزار گردد به همین دلیل جلو درب و داخل منزل چراغانی و آذین بندی از یک هفته قبل می شود . نیمه شعبان بعد از پایان مراسم که حدود 11 شب بود به دلیل خستگی زود خوابیدم که در عالم رویا در اتاقی بودیم که حدود 4×3 بود که کنار اتاق به شیوه قدیم رختخواب چیده شده بود و سفره پلاستیکی که همیشه برای غذا خوردن در منزل استفاده می کنیم در وسط اتاق پهن شده و مقداری از شیرینی و کیک میلاد از مراسم مانده بود در روی سفره بود که کنار سفره نفرات بترتیب شما بودید – پدر خانم بنده و پدرم و بنده که می خواستم کیک را ببرم که فی البداهه در باز شد و آقا وارد شد چهره نورانی با قدی متوسط – چهارشانه – ریش پرپشت و حالت گرد مانند – چهره ایشان حالت طبیعی ولی نورانی ولی پائین از گردن حالت نورانی شیشه ای مانند مثل عکس های سه بعدی براق بود .

  همه ایشان را می شناختیم و ایشان هم ما را می شناخت من و شما بلند شدیم دست ایشان را بوسیدیم و عبای ایشان را شما از روی دوش ایشان جمع و به بنده دادید که روی رختخوابها کنار اتاق گذاشتم و همگی دور سفره نشستیم و همه خیلی شاد بودیم . از صحبت های انجام شده خیلی خوب که اطمینان داشته باشم ندارم . غرض از نوشتن این برگه فقط به خاطر آن است که حضرتعالی هم در آن خواب تشریف داشتید البته لازم به ذکر می باشد که هیچکس حتی خانواده ام هم از این خواب اطلاع ندارد .

  به امید ظهور هرچه سریعتر آقا امام زمان

  و آرزوی سلامتی برای ایشان

  برادر شما اکبر بیگدلی
  شهید دکتر اکبربیگدلی و یارانش که در سانحه دلخراش هوایی در ارتفاعات اطراف فرودگاه کرمان سال 81به دعوت حق لبیک گفتند را شهدای غدیر می نامند،چراکه یکروز پیش از عیدغدیر به درجه رفیع شهادت نائل شدند.
  از ایشان 3 فرزند فرهیخته (2پسر و 1دختر)به یادگارمانده است که فرزندارشد وی،حامد بیگدلی ،ادامه دهنده راه پدر شده است.
  براي بهترين دوستان خود آرزوي شهادت کنيد .........
  شهيد سيد مجتبي علمدار

 2. صلوات ها 10


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود