مبارزه با وسوسه های درونی و شیطانی با غم و گریه

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مبارزه با وسوسه های درونی و شیطانی با غم و گریه

سلام
انسان افریده شد تا رشد کند و به کمال برسد و هیچ انسانی به کمال نمی رسد مگر اینکه امیال درونی اش را تحت کنترل خود در اورد و انها را به بهترین روش مدیریت کند . (پ-م

از میان امیال انسان شهوت خطرناک ترین و کشنده ترین میل هست ، پس برای کنترل و مدیریت این میل درونی باید از هر چیزی کمک گرفت. (پ-م

تا زمانی که انسانها این میل را در خود کنترل نکنند و ان را مدیریت نکنند جهان ما انسان ها رنگ ارامش نخواهد دید. (پ-م

کنترل و مدیریت شهوت کار راحتی نیست خصوصا در دوران ما و خصوصا برای من که موقعیت ها و زمینه های بسیاری هم برایم فراهم هستند
من هنوز ازدواج نکردم و فکر نکنم به این زودی ها بتونم ازدواج کنم راه های زیادی رو برای کنترل و مدیریت میل نفسانیم امتحان کردم اما نتیجه مطلوبی نداشتند به جز یک راه که برای ادامه اون راه نیاز به

مشاوره
و یک نوع اینده نگری دارم.
حس غم و گریه کردن و گوش دادن به موسیقی های غمگین باعث میشه این میل در درونم از بین بره
مثلا وقتی میخوام وارد اینترنت بشم چند تا موسیقی بی کلام غمگین باز میکنم و چون زمینه گریه هم در روانم هست بیشتر به حالت غم فرو میرم و این باعث میشه دیگه برای دیدن عکس و یا سایت های غیر اخلاقی وسوسه نشم
میخواستم بفهمم و مطمن بشم که این روش اثرات بدی رو تو اینده برام نخواهد داشت،البته من هیچ مشکلی رو با گریه و حس غم تو حال کنونی ندارم یه جورایی از گریه خوشم هم میاد.
فقط این رو هم بگم که من به خدا قول دادم تا زمان مرگم هوسرانی نکنم و فیلم و عکس غیر اخلاقی نبینم و اصلا دوست ندارم زیر قولم بزنم.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

[="Tahoma"][="DarkGreen"]سلام بر شما
از اين كه از همين دوران جواني در صدد تزكيه نفس و تقويت خودكنترلي(تقوا) هستيد كارتان قابل تحسين است. براساس روايات اين كار شما از مصاديق بزرگ جهاد اكبر است و اجر زيادي براي آن خواهيد برد. به خصوص اين كه در دوران جواني قدرت شهوت قوي تر و در اين زمان مديريت شهوت با توجه به محركات دنياي واقعي و مجازي زياد است.
و چه خوب كه اميال خودتان را شناسايي مي كنيد و راه هاي مديريت آنها را دنبال مي كنيد براي موفقيت در كارتان مشاوره مي گيريد. اين نيز از مصاديق مهم خودشناسي است. براي مديريت شهوت بايد از يك مجموعه عوامل با هم در زندگي مدد بگيريد براي از اين عوامل به طور محسوس و برخي به طور ناهشيار سبب تقويت مهار شهوت مي شود مهم ترين آنها عبارتند از: ورزش هاي هوازي منظم (شنا، كوهنوردي، پياده روي نسبتا تند، دوچرخه سواري و...)، دوستان معنوي كه عيوب را گوشزد كنند، تلاوت با تدبر روزانه قرآن، نماز اول وقت با حضور قلب، توبه فوري از گناهان، عفاف (ديداري، شنيداري، لمسي، تخيلي و ...)، روزه گرفتن، توجه به قدرت اراده انسان و ضعيف ندانستن خود، توسل به ائمه، خود را در محضر خدا و ائمه و فرشتگان ديدن و...

موسيقي غمگين
اسلام به بينش و شناخت و انديشه فوق العاده اهميت مي دهد. هرچيزي كه سبب غليان هيجان هاي شادي يا غم انسان شود و او را از تعادل خارج كند مضر است. سه بعد بينش(شناخت)، گرايش(اميال) و توانش(رفتار) بايد متوازن كار كنند. رشد كاريكاتوري هر كدام سبب به هم خوردن تعادل و خروج از مسير رشد مي شود.
اگر چه موسيقي بي كلام كه لهوي نيست به خودي خود ايرادي ندارد ولي اگر اين سبب تحريك غم و حزن انسان شود ممكن است به سازمان رواني ما به تدريج ضربه بزند. ميل به شنيدن موسيقي غمگين يا بد و بيراه گفتن به خود و خود مقصرداني و...اگر ادامه يابد انسان را به افسردگي هم مي كشاند. بنابراين براي اهداف خوب بايد ابزارهاي خوب هم استفاده كنيم تا مبادا براي درست كردن جايي سبب تخريب جاي ديگري شويم.

كنترل يا مديريت؟
براي اميال بهتر است از واژه «مديريت» استفاده كنيم نه كنترل. اميال نعمت هاي الهي هستند كه هر كدام نباشد نشانه بيماري فرد است. ما بايد با مديريت صحيح اين اميال را در جاي خود استفاده كنيم. ميل جنسي نسبت به نامحرم حرام است ولي همين ميل اگر در رابطه زناشويي قدرت كافي را نداشته باشد مخل به زندگي زناشويي است.

توصيه نهايي
با توجه به نكاتي كه بيان شد از شيوه هاي تركيبي براي مهار شهوت كمك بگيريد. مي توانيد با رعايت تعادل از مرثيه كه تركيبي از شور و شعور است استفاده كنيد. غم و گريه بر اهل بيت برخلاف حزن حاصل از موسيقي سبب حركت و پويايي و رشد در مسير كمال مي شود و اميد و رضايت از زندگي و تقدير الهي را بالا مي برد.

هديه پاياني

امام صادق علیه السّلام فرمودند:

ما ضَعُفَ بَدَنٌ عَمّا قَويَتْ عَلَيْهِ النِّـيَّةُ ؛ اگر اراده قوى باشد، هيچ بدنى براى انجام دادن كار، ناتوان نيست.

من لايحضره الفقيه، ج 4، ص 400، ح 5859

[/]

نقل قول:
توصيه نهايي
با توجه به نكاتي كه بيان شد از شيوه هاي تركيبي براي مهار شهوت كمك بگيريد. مي توانيد با رعايت تعادل از مرثيه كه تركيبي از شور و شعور است استفاده كنيد. غم و گريه بر اهل بيت برخلاف حزن حاصل از موسيقي سبب حركت و پويايي و رشد در مسير كمال مي شود و اميد و رضايت از زندگي و تقدير الهي را بالا مي برد.

ممنون از پاسخگوییتون
من یقین دارم که امامان معصوم و خداوند خالق از من خوششون نمیاد خصوصا امام خودمون امام زمان
من یه دارویی رو که به شکل قرص هست رو به تازگی پیدا کردم و این دارو شهوت رو به طور کامل از بین میبره خیلی داروی باحالی هستش دیگه خبری از طغیان و وسوسه های شیطان نیست دیگه وسوسه نمیشم فشار روحی نمیکشم با خیال راحت میرم خیابون با خیال راحت میرم اینترنت حالم از عکس و فیلم مستهجن به هم میخوره
من از بند شهوت ازاد شدم از این اسارت ازاد شدم ،دیگه نیازی به ازدواج ندارم
خسته شدم از بس دعا کردم خسته شدم از بس به خدا رو انداختم خسته شدم از بس از خدا زن خواستم دیگه محتاج اجابت خدا نیستم
بار الهی هیچ گنه کاری رو محتاج اجابت خودت نکن
خدایا هیچ وقت نفهمیدم چرا برای اجابت خواسته های ناچیز و کوچک افریده هایت این قدر سخت گیری میکنی
من به خاطر کمبودهایم محتاج اجابت تو بودم اگر مادر و خواهر داشتم هیچ وقت نیازم رو به درگاه تو نمی اوردم
خدایا دیگه هیچ وقت ازت هیچ چیزی رو نمیخوام من رفتم دیدار به قیامت
این شیطان که الکی دشمن قسم خورده من شده هر روز و هر شب بهم سر میزنه و حضورش همیشه تو زندگیم هست اما هیچ وقت حضور تو رو تو زندگیم ندیدم البته خیلی ها ندیدند.

سلام دوست عزیز
به نظرم مشکل شما نیست! مشکل مشاور؟! هایی هست که وقتی نوجوان و جوانی میاد و چنین سوالایی میپرسه سریع برمیگرده راه های سرکوب کردن رو میشماره واسش!! وقعا تاسف باره!

من یه راهی به شما میگم که نه تنها نیاز به سرکوب میل جنسی نباشه بلکه یا باعث پیشرفت و مرد شدن شما و مهیا شدن شرایط ازدواجتون میشه و یا هم وقتی سختیش رو بکشید کم کم این شهوت خودش فرار میکنه و میذاره میره...

سه حرفیه! کاف-الف-ر
شما از فردا برو دنبال پیدا کردن کار...یک کاری که خلاف و حرام نباشه. حالا میخواد دست فروشی باشه یا شاگرد مغازگی یا هرشغل دیگه ای. قشنگ از مدرسه یا دانشگاه(سنتون رو نگفته بودید) که برگشتید، ناهار و استراحت و بعدشم میرید سر کار! چون مردها هر روز صبح تا شب دنبال کار و یک لقمه نون هستن دیگه! باید شکم زن و بچه شون رو سیر کنن یا نه؟ شما هم فرض کنید همسر شما منتظر شما توی خونه باباش نشسته تا به یک حداقل پس انداز برای شروع زندگی برسید (واقعیتش هم همینطوره).

اینطوری همه فکر و ذکرتون میشه رسیدن به اون مقدار پول حداقلیه واسه شروع زندگی... اگر مرد کار بودید و رسیدید که خب بعدشم میرید و ازدواج میکنید، اگر هم نبودید حداقل میفهمید هنوز مرد نشدید و حاظر نیستید برای ارضای اون حس شهوت کار کنید! عطاش رو به لقاش میبخشید و زندگی عادی رو ادامه میدید....بازم هروقت دوباره فکر شهوت اومد جدی با خودتون بگید اول باید بری سر کارها .... حاظری بری؟

یاد خاطرات دانشجویی میفتم... یادمه برخی شبها بی خوابی میزد سر بچه ها، میگفتیم خب پاشیم درس بخونیم ...یهو همه میگفتن نه آقا ولش کن بذار بخوابیم...اصلا لحظه ای فکر کردن به اینکه خب پاشیم درس بخونیم مثل آمپول بیهوشی عمل میکرد:ghash:

rezaee;661786 نوشت:
شما از فردا برو دنبال پیدا کردن کار...یک کاری که خلاف و حرام نباشه. حالا میخواد دست فروشی باشه یا شاگرد مغازگی یا هرشغل دیگه ای. قشنگ از مدرسه یا دانشگاه(سنتون رو نگفته بودید) که برگشتید، ناهار و استراحت و بعدشم میرید سر کار! چون مردها هر روز صبح تا شب دنبال کار و یک لقمه نون هستن دیگه! باید شکم زن و بچه شون رو سیر کنن یا نه؟ شما هم فرض کنید همسر شما منتظر شما توی خونه باباش نشسته تا به یک حداقل پس انداز برای شروع زندگی برسید (واقعیتش هم همینطوره).

من شاغل هستم اوضاع مالیم هم خوبه بین 2 تا 3 میلیون ماهیانه در امد دارم و از صبح تا شب هم کار نمیکنم

rezaee;661788 نوشت:
یاد خاطرات دانشجویی میفتم... یادمه برخی شبها بی خوابی میزد سر بچه ها، میگفتیم خب پاشیم درس بخونیم ...یهو همه میگفتن نه آقا ولش کن بذار بخوابیم...اصلا لحظه ای فکر کردن به اینکه خب پاشیم درس بخونیم مثل آمپول بیهوشی عمل میکرد

این چه ربطی به موضوع من داره؟؟؟؟

شما سن رو نگفته بودید و نوشته بودید به این زودی ها نمیتوانید ازدواج کنید، برداشت من این بود که در سن نوجوانی یا جوانی و محصل باید باشید!
ربط اون تیکه شوخی هم که گذاشته بودم این بود که با فکر کار از خیر ازدواج بگذرید(شامل بچه محصل ها میشد!).

خب دوست عزیز شما که شغل دارید و وضعتونم خوبه چرا ازدواج نمیکنید! اینطوری مشکلتونم به راه شرعیش حل میشه

rezaee;662001 نوشت:
خب دوست عزیز شما که شغل دارید و وضعتونم خوبه چرا ازدواج نمیکنید! اینطوری مشکلتونم به راه شرعیش حل میشه

مشکل من اینه که نمی تونم نیمه گمشده ام رو پیدا کنم

پرسش:

کنترل و مدیریت شهوت کار راحتی نیست
حس غم و گریه کردن و گوش دادن به موسیقی های غمگین باعث میشه این میل در درونم از بین بره

پاسخ:

سلام بر شما
از اين كه از همين دوران جواني در صدد تزكيه نفس و تقويت خودكنترلي(تقوا) هستيد كارتان قابل تحسين است. براساس روايات اين كار شما از مصاديق بزرگ جهاد اكبر است و اجر زيادي براي آن خواهيد برد. به خصوص اين كه در دوران جواني قدرت شهوت قوي تر و در اين زمان مديريت شهوت با توجه به محركات دنياي واقعي و مجازي زياد است.
و چه خوب كه اميال خودتان را شناسايي مي كنيد و راه هاي مديريت آنها را دنبال مي كنيد براي موفقيت در كارتان مشاوره مي گيريد. اين نيز از مصاديق مهم خودشناسي است. براي مديريت شهوت بايد از يك مجموعه عوامل با هم در زندگي مدد بگيريد براي از اين عوامل به طور محسوس و برخي به طور ناهشيار سبب تقويت مهار شهوت مي شود مهم ترين آنها عبارتند از: ورزش هاي هوازي منظم (شنا، كوهنوردي، پياده روي نسبتا تند، دوچرخه سواري و...)، دوستان معنوي كه عيوب را گوشزد كنند، تلاوت با تدبر روزانه قرآن، نماز اول وقت با حضور قلب، توبه فوري از گناهان، عفاف (ديداري، شنيداري، لمسي، تخيلي و ...)، روزه گرفتن، توجه به قدرت اراده انسان و ضعيف ندانستن خود، توسل به ائمه، خود را در محضر خدا و ائمه و فرشتگان ديدن و...

موسيقي غمگين
اسلام به بينش و شناخت و انديشه فوق العاده اهميت مي دهد. هرچيزي كه سبب غليان هيجان هاي شادي يا غم انسان شود و او را از تعادل خارج كند مضر است. سه بعد بينش(شناخت)، گرايش(اميال) و توانش(رفتار) بايد متوازن كار كنند. رشد كاريكاتوري هر كدام سبب به هم خوردن تعادل و خروج از مسير رشد مي شود.
اگر چه موسيقي بي كلام كه لهوي نيست به خودي خود ايرادي ندارد ولي اگر اين سبب تحريك غم و حزن انسان شود ممكن است به سازمان رواني ما به تدريج ضربه بزند. ميل به شنيدن موسيقي غمگين يا بد و بيراه گفتن به خود و خود مقصرداني و...اگر ادامه يابد انسان را به افسردگي هم مي كشاند. بنابراين براي اهداف خوب بايد ابزارهاي خوب هم استفاده كنيم تا مبادا براي درست كردن جايي سبب تخريب جاي ديگري شويم.

كنترل يا مديريت؟
براي اميال بهتر است از واژه «مديريت» استفاده كنيم نه كنترل. اميال نعمت هاي الهي هستند كه هر كدام نباشد نشانه بيماري فرد است. ما بايد با مديريت صحيح اين اميال را در جاي خود استفاده كنيم. ميل جنسي نسبت به نامحرم حرام است ولي همين ميل اگر در رابطه زناشويي قدرت كافي را نداشته باشد مخل به زندگي زناشويي است.

توصيه نهايي

هديه پاياني

امام صادق علیه السّلام فرمودند:
ما ضَعُفَ بَدَنٌ عَمّا قَويَتْ عَلَيْهِ النِّـيَّةُ ؛ اگر اراده قوى باشد، هيچ بدنى براى انجام دادن كار، ناتوان نيست.

من لايحضره الفقيه، ج 4، ص 400، ح 5859

موضوع قفل شده است