فلسفه غیبت

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
فلسفه غیبت

بسم الله الرحمن الرحیم
در این پست برانیم که به صورت خلاصه و تیتروار فلسفه غیبت امام زمان(ع) را بیان کنیم:
فلسفه غیبت :
1-برای اینکه از خطر قتل نجات یابد.
2-برای اینکه بیعت هیچ حاکم جوری را به گردن نداشته باشد
3-برای اینکه شیعه مورد امتحان الهی قرار گیرد تا افراد ثابت از غیر ان مشخص گردد
4-عدم لیاقت شیعیان
5-عدم امادگی شیعیان
6-عدم امادگی جهانیان
7-ایجاد اختلافات بین شیعیان
8-دلائل فراوان دیگری نیز وجود دارد که به ائمه علیهم السلام اجازه افشاء داده نشده است

ان سفر کرده که صد قافله دل همره اوست
هر کجا هست خدایا به سلامت دارش

منبع : جزوه مباحث مهدویت,( اشنایی با امام زمان(ع),ص134 )

سلام بنظرم هنوز ما امادگی نداریم برای ظهور اقا امام زمان ما خیلی عقبیم همه میگن ما حاضریم بیا ولی اگه امام زمان بهت بگه بپر تو این تنور اتیش میپری ؟ بدون اینکه به حرف اقا شک کنی انجام میدی؟ من میگیم اقا رو دوست دارم عاشقشم ولی در عمل یه کار دیگه می کنم در عمل شرطه یه بنده خدایی می گفت مثل این میمونه می خوایم بریم شمال ولی انداختیم جاده کاشان گوله میریم بعد به همه میگیم میرم شمال همه هم میگن داری میری کویر بعد میگی من عاشق شمالم می خوام برم شمال در عمل میری کویر ! واقعا بین خودمونه تا حالا فکر کردی امام زمان بیاد بگه این عرف جامعه بده وام 30% بهره نذوله بانکا حق بهره گرفتن ندارن بعد تعطیل بشن کی جلو امام وای می ایسته قول میدم پاش برسه خیلی ها پا پس میکشن 18000 نفر به امام حسین نامه نوشتن اقا بیا اقا بیا حرف جنگ شد همه شونه خالی کردن یه نمونه کوچیک گفتم مصداق سازی با شما قضاوت با شما اقا حق داره وقتی بیاد جوونای مسیحی بهش بپیوندند ویاورش باشن چقدر مظلومه !

کارشناس محترم من یه شبهه برام پیش اومده گفتم ادامه بحث مطرح کنمش
امام زمان هنگام شروع غیبت کبری می گه: آگاه باشيد هر كس پيش از خروج سفيانى و صيحه آسمانى ادعاى مشاهده ما را داشته باشند، سخت دروغ‏گو و افترا زننده است ! منی که این مطلب رو خوندم نقد هایی بر این دیدم که می گه بعضی علما می تونن اقا رو ببین اصل حرف اقا این بود که بگه مشاهده من توسط هر فردی تا زمان مقرر امکان نداره به اذن خدا پس این افراد که دیدن دروغ گو هستند؟ شاید نباشن و دیدن ولی اگه دروغ گو باشن چی میون دوراهی گیر کردم تازه یه فرض مثلا شما اقا رو دیدی به هیچ کسی نمی گی بعد میری به یک نفر می گی من اقا رو دیدم بعد مرگم به همه بگو این چجوریاست ؟ اگه اون طرف از خودش برای بزرگ کردن اون عالم دروغ گفته باشه چی ؟

با سلام

امامان بزرگوار در موضوع فلسفه غیبت دو گونه برخورد کرده اند. اگر چه به طور صریح عدم درک واقعی از فلسفه غیبت را بیان می کنند و فهم این موضوع به عصر ظهور موکول می کنند، اما مطالبی را نیز بیان کرده اند که در واقع فوائد، منافع و مصالحی است که سبب غیبت شده است. در واقع این دو نگاه متفاوت بیانگر آن است که سرّ حقیقی غیبت امر بزرگی است که از فهم و ادراک ما خارج است از سوی دیگر می خواهند بگویند این مصلحت ها و فوائد همه ی اسرار نیست. و اما در تأیید عدم درک ما از فلسفه اصلی غیبت به روایتی از امام صادق(علیه السلام) به نقل از عبدالله بن فضل هاشمی اشاره می کنیم: "إن وجه الحکمة فی ذلک لاینکشف إلا بعد ظهوره کما لا ینکشف .... و إن کان وجهه غیر منکشف لنا"
وجه حکمت در مسئله غیبت جز بعد از ظهور او آشکار نخواهد شد، همانگونه که وجه حکمت کارهای خضر(علیه السلام) یعنی خراب کردن کشتی، کشتن پسر بچه و تجدید بنای دیوار برای حضرت موسی(علیه السلام) تا زمان جدایی شان معلوم نشد، ای پسر فضل این مطلب، امری از امور الهی و سری از اسرار الهی و غیبی از غیوب الهی است و وقتی ما دانستیم که خداوند حکیم است، تصدیق خواهیم کرد که همه کارها و سخنانش حکیمانه است، ولو این که ما حکمت آن ها را در نیابیم.

دوران غیبت زمینه ای است تا مردم به رشد و آگاهی لازم برسند و خلاء عدالت را در جامعه خویش احساس کرده و خود برای برقراری عدالت اقدام کنند. و این همان مفهومی است که از آیات و روایات به آن رسیدیم که تا مردم با تمام وجود خواهان عدالت نشوند و تا با یکدیگر متحد و هم صدا نشوند حضرت ظهور نخواهند کرد

امام زمان(عج) نیز در توقیعی علاوه بر ذکر فوائد این غیبت، بر دشواری فهم آن توسط انسانهای عادی تأکید دارند، به طوری که می فرمایند: از حقیقت این امر خیلی جستجو نکنید که آن را نخواهید دانست. اما علت غیبت آن است که خداوند فرموده است: "ای کسانی که ایمان آورده اید از چیزهایی که اگر برایتان آشکار شود، ناراحتتان می کند سۆال نکنید" .... پس آنچه که به حالتان فایده ندارد نپرسید و خود را برای دانستن آنچه که از شما نخواسته اند در زحمت نیندازید.

منبع:
1- شیخ صدوق، کمال الدین و تمام النعمه
2- آیت الله صافی گلپایگانی، منتخب الاثر، ص101-427
3- طبرسی، الاحتجاج، ج2، ص284
4- آیت الله سید حسین شیرازی، کلمةالامام المهدی، ترجمه حسین تاجری، ص290
5- شیخ طوسی، کتاب الغیبه
6- کلینی، اصول کافی
7- آیت الله صافی گلپایگانی، نوید امن و امان، ص150-

yalda solimani;941213 نوشت:
با سلام

امامان بزرگوار در موضوع فلسفه غیبت دو گونه برخورد کرده اند. اگر چه به طور صریح عدم درک واقعی از فلسفه غیبت را بیان می کنند و فهم این موضوع به عصر ظهور موکول می کنند، اما مطالبی را نیز بیان کرده اند که در واقع فوائد، منافع و مصالحی است که سبب غیبت شده است. در واقع این دو نگاه متفاوت بیانگر آن است که سرّ حقیقی غیبت امر بزرگی است که از فهم و ادراک ما خارج است از سوی دیگر می خواهند بگویند این مصلحت ها و فوائد همه ی اسرار نیست. و اما در تأیید عدم درک ما از فلسفه اصلی غیبت به روایتی از امام صادق(علیه السلام) به نقل از عبدالله بن فضل هاشمی اشاره می کنیم: "إن وجه الحکمة فی ذلک لاینکشف إلا بعد ظهوره کما لا ینکشف .... و إن کان وجهه غیر منکشف لنا"
وجه حکمت در مسئله غیبت جز بعد از ظهور او آشکار نخواهد شد، همانگونه که وجه حکمت کارهای خضر(علیه السلام) یعنی خراب کردن کشتی، کشتن پسر بچه و تجدید بنای دیوار برای حضرت موسی(علیه السلام) تا زمان جدایی شان معلوم نشد، ای پسر فضل این مطلب، امری از امور الهی و سری از اسرار الهی و غیبی از غیوب الهی است و وقتی ما دانستیم که خداوند حکیم است، تصدیق خواهیم کرد که همه کارها و سخنانش حکیمانه است، ولو این که ما حکمت آن ها را در نیابیم.

دوران غیبت زمینه ای است تا مردم به رشد و آگاهی لازم برسند و خلاء عدالت را در جامعه خویش احساس کرده و خود برای برقراری عدالت اقدام کنند. و این همان مفهومی است که از آیات و روایات به آن رسیدیم که تا مردم با تمام وجود خواهان عدالت نشوند و تا با یکدیگر متحد و هم صدا نشوند حضرت ظهور نخواهند کرد

امام زمان(عج) نیز در توقیعی علاوه بر ذکر فوائد این غیبت، بر دشواری فهم آن توسط انسانهای عادی تأکید دارند، به طوری که می فرمایند: از حقیقت این امر خیلی جستجو نکنید که آن را نخواهید دانست. اما علت غیبت آن است که خداوند فرموده است: "ای کسانی که ایمان آورده اید از چیزهایی که اگر برایتان آشکار شود، ناراحتتان می کند سۆال نکنید" .... پس آنچه که به حالتان فایده ندارد نپرسید و خود را برای دانستن آنچه که از شما نخواسته اند در زحمت نیندازید.

منبع:
1- شیخ صدوق، کمال الدین و تمام النعمه
2- آیت الله صافی گلپایگانی، منتخب الاثر، ص101-427
3- طبرسی، الاحتجاج، ج2، ص284
4- آیت الله سید حسین شیرازی، کلمةالامام المهدی، ترجمه حسین تاجری، ص290
5- شیخ طوسی، کتاب الغیبه
6- کلینی، اصول کافی
7- آیت الله صافی گلپایگانی، نوید امن و امان، ص150-

واقعا استفاده کردم متشکر غیبت خیلی مساله سنگینیه مطلب بزرگیه خیلی سخته بدونی کی راست می گه کی دروغ اونجاست پی میبرم که شیعیان واقعی ما از روی یه دست خط مارو میشناسن یعنی چی خیلی سخته بدونی کی راست میگه حرف راست روی از میون حرفهایی که میگن راسته بیرون کشیدن سخته باز هم سپاسگذار