با خشك مقدس ها مشكل دارم

تب‌های اولیه

40 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
با خشك مقدس ها مشكل دارم

من درگير مشكلي شدم
سال اول كارشناسي هستم ، إز همون روز اول دانشگاه متوجه رفتارهاي خاص يكي إز هم كلاسي هاي پسرمون شدم تو اين يك ترم با نگاه ها و رفتارهاشون شك كردم كه بهم نظر دارن تا اينكه چند روز پيش و قبل از تعطيلات عيد دوست همين اقا بعد إز كلاس اومد پيش من و از علاقه اون اقا بهم گفت و اينكه ايشون قصدشون ازدواج هست ، أين اقا إز همه نظر خوبه ظاهر ، درس ، أخلاق ، وضع مالي ( دوستش كمي إز شرايطش رو به من گفت ) راستش ته دل خودم ازش بدم نمياد ولي يه مشكل اساسي دارم باهاش كه من رو به شك ميندازه كه وارد رابطه باهاش بشم اونم اينه كه حس ميكنم خشك مقدسه !
مثلا يه مورد ظاهرشه ريش هاي بلند ميذاره كه من أصلا أين مدل دوست ندارم حتي مدل لباس پوشيدنش تيپ بسيجيه خوشم نمياد ( به نظرتون ميشه ظاهر أين جور ادمها رو تغيير داد؟)
يا يه مورد ديگه اينه كه وقتي با آدم حرف ميزنه أنقدر كف زمين رو نگاه ميكنه كه من معذب ميشم بدتر ، فعال بسيج هست و من أصلا أين برنامه ها رو دوست ندارم
كلا يه رفتارهاي خشكي داره
من خودم مذهبي هستم ، چادري هستم ولي دوست دارم شريك زندگيم مذهبي امروزي بأشه
به نظرتون ميشه در اينده تغييرش بدم يا كلا من زيادي حساس هستم ؟
اين اقا هيچ مورد خاصي نداره كه ردش كنم جز أين مواردي كه گفتم
اصلا نميتونم تصميم بگيرم كه مراحل اول اشناييمون رو شروع كنم يا نه !
يه نكته ديگه بعد از ملاقات من با دوستشون من شماره ام رو بهشون دادم ايشون يه پيغام به من دادن و إبراز علاقه مستقيم كردن حتي از واژه دوستت دارم استفاده كردن
من برام سؤال شده يه پسري كه أنقدر نگاهش به نامحرم رو كنترل ميكنه چه طور أنقدر راحت إبراز علاقه ميكنه؟ ميشه بهش اعتماد كرد؟
از طرفي من دخترم و حساس نمي خوام وارد رابطه عاطفي قبل از شرعي شدنش بشم
خيلي فكرم مشغوله كمكم كنيد

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد راهنما

كياناا;656406 نوشت:
من درگير مشكلي شدم
سال اول كارشناسي هستم ، إز همون روز اول دانشگاه متوجه رفتارهاي خاص يكي إز هم كلاسي هاي پسرمون شدم تو اين يك ترم با نگاه ها و رفتارهاشون شك كردم كه بهم نظر دارن تا اينكه چند روز پيش و قبل از تعطيلات عيد دوست همين اقا بعد إز كلاس اومد پيش من و از علاقه اون اقا بهم گفت و اينكه ايشون قصدشون ازدواج هست ، أين اقا إز همه نظر خوبه ظاهر ، درس ، أخلاق ، وضع مالي ( دوستش كمي إز شرايطش رو به من گفت ) راستش ته دل خودم ازش بدم نمياد ولي يه مشكل اساسي دارم باهاش كه من رو به شك ميندازه كه وارد رابطه باهاش بشم اونم اينه كه حس ميكنم خشك مقدسه !
مثلا يه مورد ظاهرشه ريش هاي بلند ميذاره كه من أصلا أين مدل دوست ندارم حتي مدل لباس پوشيدنش تيپ بسيجيه خوشم نمياد ( به نظرتون ميشه ظاهر أين جور ادمها رو تغيير داد؟)
يا يه مورد ديگه اينه كه وقتي با آدم حرف ميزنه أنقدر كف زمين رو نگاه ميكنه كه من معذب ميشم بدتر ، فعال بسيج هست و من أصلا أين برنامه ها رو دوست ندارم

با عرض سلام و ادب خدمت شما خواهر گرامی
چون تازه وارد محیط دانشگاه شده اید دو مورد بیشتر می تواند شما را تهدید نماید

1. شبهات و گناهان مختلفی که در صورت ضعف آگاهی دینی می تواند در رفتارهای شما تاثیر بگذارد
  2. بخاطر دوری از شبهات و گناهان ، گرفتن تصمیمات شتاب زده
لذا مطالعات خود را در زمینه مسائل دینی و ازدواج و ملاکهای مناسب جهت ازدواج بالا ببرید.

این مواردی که ذکر کردید بسیار ظاهر مناسبی میتونه باشه البته شما به صورت دقیق نفرمودید که ظاهرشون چگونه است و و آن مواردی که ذکر نمودید نظیر ریش بلند و نگاه به زمین هنگام صحبت با نامحرم موارد بسیار مناسبی می باشند و از شعائر اسلامی می باشند که همه باید رعایت نمایند البته ظاهر در عین مذهبی بودند با مرتب و تمیز باشند پیامبر عزیز ما هم در عین پوشش لباس وصله دار ولی لباسشون تمییز بودند هرگز ما نمی گوییم لباس وصله دار باشد بلکه منظور این است لباس در عین سادگی مرتب و تمییز باشد(به پوششها و رفتارهای دیگه ایشان اشاره نکرده ایدمنظور شما از پوشش بسیجی چیست؟)

كياناا;656406 نوشت:

منظور از مذهبی امروزی چیست ؟آیا منظور پوشش مرتب و تمیز و همراه با اتو و ظاهر مرتب می باشد که این همان پوشش پیامبر و ائمه و رفتار بسیجی واقعی می باشد ولی اگر منظور این است که نماز بخواند و بعضی ظواهر را رعایت کند و برخی را نه نظیر اینکه ته ریشی بگذارد و به نامحرم نگاه کند و...این امر به هیچ عنوان مناسب نیست و بوی نفاق می دهد.
البته دتقت نمایید که انسانها با توجه به روحیات و تجربه های قبلی روحیات خاص خود را دارند لذا در صورتی که طبق بیان بالا ظاهر ایشان را خوب و موجه تشخیص دادید و با افزایش آگاهی خود باز هم از پوشش ایشان ابراز رضایت درونی نکردید باید در ازدواج خود تامل نمایید

كياناا;656406 نوشت:

انسانها با هم فرق می کنند و بستگی به نوع نگرش ایشان و طرز تفکر و اعتقاد ایشان به پوششان و شدت علاقه اش به شما و نوع عملکرد شما دارد ولی دقت نمایید که در زمینه شعائر و ظواهر دینی و اهمیت آنها مطالعه نموده و ضمن اهمیت به آنها ایشان را نسبت به رعایت آنها مصمم تر نمایید و خود را نیز بیش از پیش در این زمینه تقویت نمایید.

كياناا;656406 نوشت:

كياناا;656406 نوشت:
يه نكته ديگه بعد از ملاقات من با دوستشون من شماره ام رو بهشون دادم ايشون يه پيغام به من دادن و إبراز علاقه مستقيم كردن حتي از واژه دوستت دارم استفاده كردن
من برام سؤال شده يه پسري كه أنقدر نگاهش به نامحرم رو كنترل ميكنه چه طور أنقدر راحت إبراز علاقه ميكنه؟ ميشه بهش اعتماد كرد؟

این مطلب بسیار مهم می باشد و ابراز علاقه به نامحرم به هیچ عنوان پسندیده نیست و گناه هم دارد(برای اطلاع بیشتر از حکم آن با بخش فقهی در میان گذارید) و علل آن میتواند آگاهی کم و یا سطحی ایشان از دین و احکام دینی و یا فریب شیطان بخاطر علاقه ایشان به شما و یا... باشد در هر صورت نه در دین این امر پذیرفته است و نه در عرف که اینگونه انسانی با این رفتارها بخواهد ابراز محبت نماید در هر صورت در این مورد به هیچ عنوان خود در ابتدا وارد عمل نشوید و بگویید با خانواده ایشان با خانواده شما در میان گذارد و خانواده و یا شخص باتجربه و مورد اعتمادی را برای تحقیق جامع و کامل از ایشان و گذشته ایشان و نوع رفتارهای او قرار دهید دقت نمایید مواجهه شما با هم در ابتدا امکان هر نوع دلبستگی و وابستگی و مشکلی را فراهم می آورد و ایمان هر دو شما و پاکی و عدم سابقه شما در ارتباط با نامحرم بروز این مشکلات را تقویت می نماید. به هیچ عنوان به پیامکهای ایشان پاسخ ندهید و هر صحبتی را موکول به بعد از تحقیقات نمایید.
در پناه قرآن و عترت موفق باشید
یا علی

عاقلی
ازت خوشم اومد

منم مث خودتم:ok:
ولی اینکه نشناخته از این عبارت ذذدوستت دارم استفاده کرده معلومه هنوز بچه اس....مطمئن باش پسر 19 ساله هنوز بچه اس...مطمئن باش...

كياناا;656406 نوشت:
مثلا يه مورد ظاهرشه ريش هاي بلند ميذاره كه من أصلا أين مدل دوست ندارم حتي مدل لباس پوشيدنش تيپ بسيجيه خوشم نمياد

كياناا;656406 نوشت:
وقتي با آدم حرف ميزنه أنقدر كف زمين رو نگاه ميكنه كه من معذب ميشم

كياناا;656406 نوشت:
من برام سؤال شده يه پسري كه أنقدر نگاهش به نامحرم رو كنترل ميكنه چه طور أنقدر راحت إبراز علاقه ميكنه؟

سلام كيانا
اينجور ادم ها با دين سليقه اي برخورد مي كنند هرجا به نفعشونه افراط مي كنند و هر جا به نفعشون نيست تفريط مي كنند اينها مومن واقعي نيستند. ريش بلند گذاشتن دليل نمي شه مومن باشه . و تظاهره. به نظر من كه قابل اعتماد نيست.

منظور خانوم از ظاهر بسیجی اینه : موهای شونه کرده (معمولا به چپ) ، یقه بسته یا حداقل فاصله دکمه اول و دکمه یقه بسیار کمه ، پیرهن رو شلوار ، انگشتر (معمولا عقیق زرد مایل به سبز) و از همه مهم تر ریش نسبتا بلند و شونه شده ، معمولا یه تسبیح هم دارن.

جناب پاسخگو ببخشید ولی شما چطور از روی دو تا مورد فرد رو بسیار مناسب تشخیص دادید؟ و چطور ته ریش رو مصداق نفاق؟
اگه ابراز علاقه به نامحرم اشکال دارد و گناه هم دارد پس چرا به خواستگاری می ریم؟ اصلا چرا ازدواج می کنیم؟ نکنه از روی نفرته؟ مثلا یه نفر از یکی بدش میاد و میره باهاش ازدواج می کنه!

با حرفای خانوم یاس هم موافقم ... با اینکه خودم سنم از ایشون خیلی زیاد نیست ولی واقعا چه پسر و چه دختر تو سن 19 سالگی خیلی بچه هستن که بخوان مستقلا ازدواج کنن(امیدورام منظورم رسیده باشه.)
ما هم ترم های قبل تر همچین مواردی داشتیم که یک سریشون به شکست عشقی و دلخوری و ... ختم شد

پیشنهادم اینه که به ایشون بگید هنوز خیلی زوده و اگه صلاح دونستم تاکید میکنم اگه صلاح دونستم ترم آخر اگه مایل بودید بیایید خواستگاری
هم شاید موارد بهتری برای شما پیش بیاد (از نظر سلیقه و عقاید)
و هم ایشون و هم تغییراتی که میکنن رو بهتر میشناسید
تجربه بهم میگه بعد چند ترم دانشگاه آدما زیر و رو میشن واقعا دیدم ها
دیدم آدمای لامذهبی که به معنویات رو آوردن و برعکس آدمای به ظاهر مذهبی ای رو که بسیار تغییر کردن
آدم تو این سن افکار و عقایدش مثل ملات سیمانه(عجب تشبیهی!)هنوز محکم محکم نشده ، در واقع افکار تحت تاثیر محیط شکل گرفته نه تفکر و تعقل خود فرد و بعد اینه که فرد کم کم آرمان های آینده خودشو شکل میده.

پر حرفی شد ، عذر میخوام:Gol:

حالا چرا با این تندی برخورد میکنید همگی؟
شاید اشتباه کرده باشه گفته دوستت دارم
شما خودتون تا حالا اشتباه نکردید؟
----------------------------------
اما نظر خودم: قبل از تصمیم گیری درباره هرگونه جواب چه مثبت چه منفی نیاز به اطلاعات و شناخت بیشتره که از طریق خواستگاری رسمی بدست بیاد

:hamdel:به نام خدا:hamdel:
خدمت دوست عزیز سلام و عرض ادب دارم.
چند نکته به ذهنم رسید گفتم بگم انشالا شاید بدردشون بخوره.
اول اینکه دوست اون پسر شماره ی شما رو گرفتن بسیار کار اشتباهی کردن و این که شما شماره ی خودتون رو دادید
فکر می کنم شما هم اشتباه کردید.. اول اینکه برای ازدواج شماره ی منزلتون مهمه نه شماره موبایل خودتون.. دوم اینکه
اگر ایشون شما رو میخوان چرا مستقیم بهتون پیامک دادن و ابراز علاقه کردن؟(بوی دوستی میده)
ایشون ابتدا باید شماره ی شما رو به مادرشون بدن تا مادرشون با شما تماس بگیره نه خودشون پیامک بدن و از همه بدتر ابراز علاقه که
جناب کارشناس فرمودن گناهه... مذهبی بودن به ریش و لباس و اینچیزا نیست که اگر بود ابن ملجم که امام علی ع رو به قتل رسوند رد مهر رو پیشانیش بود و ریش بلند داشت.
تن آدمی شریف است به جان آدمیت نه همین لباس رنگین نشان آدمیت...خواهر عزیزم به ظاهر نگاه نکنید این اتفاق برای شما چن تا ضعف داره یکی
اینکه نباید شمارتونو میگرفته (باید منزل و میگرفته) یکی نباید پیامک میداده ...به سادگی ازش عبور نکنید... با خونواده حتما در میون بزارید.. جواب پیامک ها هم ندهید.
اگر تو دانشگاه بهتون گفتن چرا جوابشونو نمیدید بهشون بگید شما باید از طریق رسمی و قانونی ، خونوادتون تماس بگیرن تشریف بیارید.

mehrant;658413 نوشت:
حالا چرا با این تندی برخورد میکنید همگی؟
شاید اشتباه کرده باشه گفته دوستت دارم
شما خودتون تا حالا اشتباه نکردید؟
----------------------------------
اما نظر خودم: قبل از تصمیم گیری درباره هرگونه جواب چه مثبت چه منفی نیاز به اطلاعات و شناخت بیشتره که از طریق خواستگاری رسمی بدست بیاد

مهران جان خوبه که شما تو همه تاپیکایی که مربوط به ازدواجه حضور فعالی داری:khandeh!:
اینکه این خانوم یا کلا همه کسایی که تو اینجور موارد شماره میدن اشتباهه(باقی موارد رو کاری ندارم:khaneh:)
برای ازدواج هم صرف تحقیق حالا میخواد از طریق خونواده باشه یا کسای دیگه به نظرم کافی نیست ؛ یه نفر رو از روی رفتارش بهتر میشه شناخت تا صرفا با یه تحقیق!

با سلام و آرزوی موفقیت برای شما و کسانی که در این تایپیک مشارکت کردند

اگه خوشتون ازش نمیاد فکر نکنم بخاطر ریش زیاد یا طرز نگاهش باشه
دو حالت میتونیم تصور کنیم یکی اینکه بگیم اخلاقیات دیگرش باعث شده شما دید خوبی نسبت بهش نداشته باشید . یه آدم خشک مقدس (به قول خودتون)رو در نظر بگیرید و افتادگی،هوشیاری و محبت و صداقت،صراحت،مروت و ...رو بهش ضمیمه کنید ببینید عاشقش نمیشید؟؟وببینید جوون امروزی میتونه جلوی همچین شخصیتی دووم بیاره یا نه؟
(چون برچسب خوبی ارزانه ولی خوبی گرانه به همین خاطر هر کسی میتونه برچسبش رو داشته باشه)

و دیگری اینکه ممکنه عینک شما مشکل داشته باشه و خوبی ها را خوبی نبینید .
به هر حال باید مراقب باشید خصوصا مراقب اون موارد مشکوکی که دوستان شما رو در مورد اونها بر حذر داشتند .

ممنونم از همه دوستان و نظراتي كه دادن
تو پست ششم خيلي خوب يكي از دوستان توضيح دادن
ايشون جز بسيج دانشگاه هستن كلا من رفتارهاي بسيجي ها رو نميپسندم ظاهر شون كه بماند ايشون چهره خوبي دارن ولي أنقدر مثبت تيپ ميزنن كه أصلا خوش تيپ به نظر نميرسن
اينكه من شماره ام رو دادم راستش تو خانواده ما بد نميدونن دوست ايشون هم مذهبي بودن و من بهشون اعتماد كردم
تا امروز كلي بهم پيامك دادن و جملات قصار در باب عشق :offlow: من بهشون اعتراض كردم گفتن كه آدم خيلي إحساساتي هستن و نميتونن جلو عواطفشون رو بگيرن
ايشون هم سن من نيستن سه سال بزرگ ترن ديرتر وارد دانشگاه شدن ولي هر دومون يك رشته رو ميخونيم و ورودي يكساليم ديدم بعضي ها گفتن ايشون نوزده سالشونه اين طور نيست

پس از نظر شما ها و كارشناس يه آدم مذهبي نبايد إبراز علاقه كنه ؟ حالا من چهار سال با اين اقا چه جور همش تو يه كلاس باشم
من هنوز خودم دو دل هستم به خانواده بگم كه اين اقا بيشتر نزديك ميشن قضيته براشون جدي تر ميشه ؟!

كياناا;658428 نوشت:
ممنونم از همه دوستان و نظراتي كه دادن
تو پست ششم خيلي خوب يكي از دوستان توضيح دادن
ايشون جز بسيج دانشگاه هستن كلا من رفتارهاي بسيجي ها رو نميپسندم ظاهر شون كه بماند ايشون چهره خوبي دارن ولي أنقدر مثبت تيپ ميزنن كه أصلا خوش تيپ به نظر نميرسن
اينكه من شماره ام رو دادم راستش تو خانواده ما بد نميدونن دوست ايشون هم مذهبي بودن و من بهشون اعتماد كردم
تا امروز كلي بهم پيامك دادن و جملات قصار در باب عشق :offlow: من بهشون اعتراض كردم گفتن كه آدم خيلي إحساساتي هستن و نميتونن جلو عواطفشون رو بگيرن
ايشون هم سن من نيستن سه سال بزرگ ترن ديرتر وارد دانشگاه شدن ولي هر دومون يك رشته رو ميخونيم و ورودي يكساليم ديدم بعضي ها گفتن ايشون نوزده سالشونه اين طور نيست

خانم محترم این آقا اصلا مقید نیستند اصلا هم رفتار مذهبی ها رو ندارن..حالا خود دانید

كياناا;658430 نوشت:
پس از نظر شما ها و كارشناس يه آدم مذهبي نبايد إبراز علاقه كنه ؟ حالا من چهار سال با اين اقا چه جور همش تو يه كلاس باشم
من هنوز خودم دو دل هستم به خانواده بگم كه اين اقا بيشتر نزديك ميشن قضيته براشون جدي تر ميشه ؟!

مذهب یه چیزی هست که میخواد در کنار یه سری چیزای دیگه انسان رو به سوی انسانیت رهنمون کنه
لپ مطلب به مذهبی و غیر مذهبی بودن ربطی نداره یه انسان نباید خیلی راحت احساساتشو بروز بده ، دل که آفتابه نیستش !!!

اونی که واقعا دوست داشته باشه کسی رو جدی به ازدواج فکر میکنه نه اینکه عاشقانه بفرسته:khandeh!:
در مورد سن هم یکی از همکلاسیام 23 سالشه و عاشق یکی از دخترای کلاس شد اونم 20 سالشه
این به اصطلاح دوست ما همچین رفتارای بچه گانه ای جلوی این دختره و کلا تو کلاس بروز می داد که من واقعا به عقل و عشق و سن و کلا به همه چی شک کردم!!! شده بود عین یه بچه ، میشست گریه می کرد ، غش می کرد و ...
آخرشم خونواده دختره قبول نکردن شکست عشقی خورد بدبخت بیچاره...
اینکه من احساساتی ام فریب و بهانه اس ...

كيانا جان اينكه ايشون تو بسيج هستن نبايد باعث دلزدگي شما بشه مگر اينكه ايشون يه بسيجي نما باشه :Nishkhand:
در رابطه با ظاهر هم به نظرم قابل تغييره
اما إبراز إحساسات خب به نظرم اون اقا كمي بچه بازي داره درمياره و اين نشونه اين هست كه پختگي لازم رو نداره رو اين مورد خيلي بيشتر فكر كن تا ريش بلند و يقه اخوندي:ok:

ريحانه سادات;658435 نوشت:
كيانا جان اينكه ايشون تو بسيج هستن نبايد باعث دلزدگي شما بشه مگر اينكه ايشون يه بسيجي نما باشه :Nishkhand:
در رابطه با ظاهر هم به نظرم قابل تغييره
اما إبراز إحساسات خب به نظرم اون اقا كمي بچه بازي داره درمياره و اين نشونه اين هست كه پختگي لازم رو نداره رو اين مورد خيلي بيشتر فكر كن تا ريش بلند و يقه اخوندي:ok:

نمي دونم چه جور توضيح بدم أخلاق هاي خاصي دارن بسيجي ها مشكل من فقط ريش نيست
حتي مدل حرف زدنشون خاصه همين اقا همش به من ميگه خواهرم از اون طرف إبراز علاقه ميكنه
از طرفي شرايطشون أيده اله هم مالي هم خانواده هم شغل و همه چي خيلي سردرگم شدم

ببين كيانا جان. به نظر من شما با پرس و جو يه كم تحقيق كن در مورد اين اقا
به خودش هم بگو قبل از هر چيز از طريق خانواده أقدام كنن
بعد از اشنايي خانواده ها سعي كنيد همديگه رو بيشتر بشناسيد اين جور كه ميگي موردي هست كه نميشه زودي بهش نه گفت نكات مثبت هم داره
سردرگمي نداره كه دختر خوب :Cheshmak:
با شناخت بيشتر از اين اقا يا به اين نتيجة ميرسي كه مناسبه يا نه
در مورد إبراز علاقه هم رك بهت يگم دادن شماره موبايلت به اون اقا يه چراغ سبز بوده و يه پسر كه تو أوج احساسات و نياز هست اين كار از سمت شما رو إبراز علاقه غير مستقيم شما دونسته و محبتش فوران شده:khandeh!:

من اگه اين پسر رو با اين ظاهر معرفي كنم به خانواده ام همه مسخرم ميكنن اونها هم اين مدلي نميپسندن
اشكال نداره قبل معرفيشون به خودش بگم يه كم ظاهرش رو تغيير بده
پسرها بهشون برنميخوره اينجور مواقع؟

كياناا;656406 نوشت:
من درگير مشكلي شدم

عرض سلام و ادب خدمت پرسشگر محترم

خب اون اقا ابراز علاقه کرده ( درست و غلطش رو نمیدونم ) = شرایطش رو نمیدونم چی هست و چرا اینکارو کرده .

.

منتها این اقا همینی هست که میبینید . به قول شما خشک مقدس هست . ریش بلند میذاره . پیراهنش رو میندازه روی شلوارش و فلان ( نیازی نیست که برچسب هم بزنید )

خوشتون نیامده با کمال احترام میگید که برود دنبال زندگی خودش
.

شما در مرتبه ی اول از تیپش خوشتون نیامده .

.
زمین هم به اسمان نیامده .

با کمال احترام عرض میکنید که بنده شرایط ازدواج ندارم و فعلا هم اصلا قصد ازدواج تا مدت مدیدی نخواهم داشت .
.
چون میتونه در اینده مشکل ساز بشود .
.
معمولا اون برخورد اول خیلی مهم هست
.

و این نکته هم بیان شود که :

هر ابراز علاقه ای نمیتونه ملاک باشد . . . شاید یه احساس زود گذر و ظاهری باشد که در دوران اوایل جوانی هم بسیار مشاهده میشود

چون ذهن جوان خلاق هست و هر از گاهی ممکن هست تیپ مورد پسندش تغییر کند .

و این بعدا مشکل ساز میشود

ابوالفضل;658442 نوشت:
عرض سلام و ادب خدمت پرسشگر محترم

خب اون اقا ابراز علاقه کرده ( درست و غلطش رو نمیدونم ) = شرایطش رو نمیدونم چی هست و چرا اینکارو کرده .

.

منتها این اقا همینی هست که میبینید . به قول شما خشک مقدس هست . ریش بلند میذاره . پیراهنش رو میندازه روی شلوارش و فلان ( نیازی نیست که برچسب هم بزنید )

خوشتون نیامده با کمال احترام میگید که برود دنبال زندگی خودش
.

شما در مرتبه ی اول از تیپش خوشتون نیامده .

.
زمین هم به اسمان نیامده .

با کمال احترام عرض میکنید که بنده شرایط ازدواج ندارم و فعلا هم اصلا قصد ازدواج تا مدت مدیدی نخواهم داشت .
.
چون میتونه در اینده مشکل ساز بشود .
.
معمولا اون برخورد اول خیلی مهم هست
.

و این نکته هم بیان شود که :

هر ابراز علاقه ای نمیتونه ملاک باشد . . . شاید یه احساس زود گذر و ظاهری باشد که در دوران اوایل جوانی هم بسیار مشاهده میشود

چون ذهن جوان خلاق هست و هر از گاهی ممکن هست تیپ مورد پسندش تغییر کند .

و این بعدا مشکل ساز میشود

خب شرائط ديگه اين اقا أيده ال من هست وگرنه همون اول جواب رد ميدادم مشكل من اينه كه چه جور ظاهرش رو تغيير بدم و بهش بفهمونم امروزي بشه

این بنده ی خدا مثل خیلی از بچه مذهبی های دیگه شخصیت پاک و ساده ای داره و احتمالا محیط دانشگاه اولین تجربه ی اجتماعی مختلطش هست. سن ملاک نیست و ایشون هم مثل خیلی های دیگه سادگی کرده ولی این سادگی احتمالا از روی بی تجربگی بوده و الا با توضیحاتی که شما دادید معمولا اینگونه پسرها در محیط های خانوادگی مذهبی بزرگ شدن و غالبا گرگ بازی بلد نیستن و تقریبا خیالتون از اون لحاظ راحت باشه ولی هنوز اقدامی نکنید و خودتون رو عقب بکشید. اشکال عمده ای که گاهی اینگونه افراد دارن تغییرات شدید بعد از یکسال تحصیل دانشگاهیشون هست. شما یک سال صبر کنید و ایشون رو به خودش بگذارید و بعد از یکسال تغییراتش رو ببینید و دیگر جنبه های شخصیتیش رو هم بررسی کنید. اگه در جهت مثبت عوض شده بود شما هم می تونید روی ایشون حساب باز کنید

كياناا;658439 نوشت:
من اگه اين پسر رو با اين ظاهر معرفي كنم به خانواده ام همه مسخرم ميكنن اونها هم اين مدلي نميپسندن
اشكال نداره قبل معرفيشون به خودش بگم يه كم ظاهرش رو تغيير بده
پسرها بهشون برنميخوره اينجور مواقع؟

باسلام
ببینید میتونید خودتون رو تغییر بدید.چون ممکنه ایشونم فکر کردن شما رو تغییر بدن:-):-):-):-):-):-)
بعد به فکر تغییر ایشون باشید.
البته به جای فکر کردن در این مورد بهتره عمل کنید.
یعنی ایشون با خانواده بیان باهمون شکل که هستند شما نظرتون رو بگید. البته اگه ایشون اونی باشه که هست با حرف شما به این سادگی تغییر نمیکنه بالاخره اگه رفتار و پوشش ... ریشه داشته باشه تو شخصیت چیزی نیست که به این زودی تغییر کنه.

كياناا;658443 نوشت:

خب شرائط ديگه اين اقا أيده ال من هست وگرنه همون اول جواب رد ميدادم مشكل من اينه كه چه جور ظاهرش رو تغيير بدم و بهش بفهمونم امروزي بشه

مشکل فقط ظاهره عایا؟؟؟:Gig:
بقول خودتون خشک مذهبیه(من نمیگما)
فردا اگه به حجاب شما گیر داد ، مثلا شما دوست داری پوشش کامل رو با مانتو داشته باشی اون آقا میگه نه ! باید پوشیه بپوشی. شما میتونین متقاعدش کنین؟؟؟
شخصیت و اعتقادات به سادگی تغییر نمیکنن ! هرگز!

كياناا;658443 نوشت:

با عرض پوزش عرض کنم :

ازدواج به امید تغییر طرف خیلی میتونه کار اشتباهی باشد . . .

همینی که هست ..

به دل نشست که نشست وگرنه مسیر رو تغییر بدهید

البته این نظر بنده هست

IIS;658449 نوشت:
مشکل فقط ظاهره عایا؟؟؟:Gig:
بقول خودتون خشک مذهبیه(من نمیگما)
فردا اگه به حجاب شما گیر داد ، مثلا شما دوست داری پوشش کامل رو با مانتو داشته باشی اون آقا میگه نه ! باید پوشیه بپوشی. شما میتونین متقاعدش کنین؟؟؟
شخصیت و اعتقادات به سادگی تغییر نمیکنن ! هرگز!

خب وقتي اومده سراغ من يعني زن پوشيه اي نمي خواد ديگه
همين مدل من رو پسنديده
من اول ظاهر رو تغيير ميدم بعدم از بسيج ميارمش بيرون اون وقت ديگه فكر كنم عقايدش هم كم كم تغيير كنه

امیر حسین;658445 نوشت:
این بنده ی خدا مثل خیلی از بچه مذهبی های دیگه شخصیت پاک و ساده ای داره و احتمالا محیط دانشگاه اولین تجربه ی اجتماعی مختلطش هست. سن ملاک نیست و ایشون هم مثل خیلی های دیگه سادگی کرده ولی این سادگی احتمالا از روی بی تجربگی بوده و الا با توضیحاتی که شما دادید معمولا اینگونه پسرها در محیط های خانوادگی مذهبی بزرگ شدن و غالبا گرگ بازی بلد نیستن و تقریبا خیالتون از اون لحاظ راحت باشه ولی هنوز اقدامی نکنید و خودتون رو عقب بکشید. اشکال عمده ای که گاهی اینگونه افراد دارن تغییرات شدید بعد از یکسال تحصیل دانشگاهیشون هست. شما یک سال صبر کنید و ایشون رو به خودش بگذارید و بعد از یکسال تغییراتش رو ببینید و دیگر جنبه های شخصیتیش رو هم بررسی کنید. اگه در جهت مثبت عوض شده بود شما هم می تونید روی ایشون حساب باز کنید

اين نظر عالي بود

كياناا;658443 نوشت:

سلام علیکم
خواهر خوب و بزگوارم
وقتی میگویند دو نفر باید درازدواج هم کفو باشند یعنی از نظر فکری هم مانند هم باشند

مواردی که شما خشک مقدس میدانید ممکن است برای این آقا عین ارزش باشد!! پس تغییر دادن ظاهر ایشان یعنی تغییر افکار و ارزشهای ایشان که به نظر بنده یک آقا پسر مذهبی خاضر نمیشودبا فردی ازدواج کند که ارزشهایش را از دست بدهد! مگر اینکه این آقا مذهبی نما باشد نه مذهبی!!

اینکه ایشان به شما ابراز نموده اند را هم بنده اشتباه میدانم

اما مساله ای که اینجا مهم است این است
1- آیا باطن ایشان هم مثل ظاهرشان است و واقعا عاشق بسیج هستند و دنبال مسائل و مذهبی و به قول معروف بچه مذهبی هستند؟ آیا داشتن همین تیپ ظاهری و بسیجی بودن برایشان ارزش است؟
2- اگر واقعا باطنشان هم مثل ظاهرشان باشد آیا کلا شما دنبال زندگی با فرد مذهبی و بسیجی هستید؟ آیا بسیجی بودن ایشان را ارزش میدانید؟ آیا تیپ مذهبی داشتن ایشان را ارزش میدانید؟

اگر شما مواردی را که بیان نمودم ارزش ندانید و برای ایشان ارزش باشد بدانید باهم هم فکر و هم کفو نیستید و نمی توانید با تغییر اجباری ظاهر ایشان ارزشهای ایشان را تغییر دهید و فرض اگر ازدواج کنید وصال مدفن عشق است و ایشان به ظاهر اصلی خود برمیگردند(اگر یک بسیجی واقعی باشند!)

پس اول جویا شوید ایشان اصلا برای چه شما را انتخاب نموده اند؟!! جه نکات مشترکی بین خودشان و شما دیده اند؟ آیا ایشان میدانند شما ایشان را خشک مقدس می دانید؟ و حتی با بسیجی بودنشان مشکل دارید؟! ممکن است اگر بفهمند خودشان پس بکشند!
و یا ممکن است ایشان فرض جذب ظاهر شما شده و با خود فکر کرده با شما ازدواج میکند و بعد از ازدواج شما را نیز مانند خود میکند!

پس این خیلی مهم است که علت انتخاب شما توسط ایشان مشخص شود و اینکه ایشان چقدر به آنچه هستند پایبندند!

[SPOILER]به نظر بنده یک بسیجی باید به تمام معنا بسیجی باشد ،هم در ظاهر و هم در رفتار و منش ، و به آنچه است با نهایت عشق افتخار کند( چون واقعا ارزش است) و هرگز تحت هیچ شرایطی حاضر نشود ارزشهای خود را که مطابق دین و شریعت است را زیر پا بگذارد [/SPOILER]

خداوند عاقبت همه مارا ختم به خیربگرداند
یازهرا(س)

كياناا;658451 نوشت:

نه نديدم فيلم رو
من نميگم الا و بلا اين اقا ولي بي خود هم نميتونم جواب منفي بدم چون نكات مثبت هم داره

پس رابطه به شکل فعلی رو ترک کنید و با اطلاع خانواده های هر دوتون اقدام کنیدبازم میگم اطلاعات بیشتر لازمه

راستش يه اعتراف بكنم قبل از اينكه اين اقا به من إبراز علاقه بكنه خيلي رفتارهاي تابلو داشت همش از دور زير نظرم داشت و كارهايي ميكرد كه بهش توجه كنم منم خب يه دخترم يه جورايي بهش وابسته شدم مثلا روزهايي كه نميومد دپرس ميشدم
الان كه إبراز علاقه كردن إحساسم بهشون بيشتر هم شده ولي چون اين تيپ آدم مورد علاقه من نيست شديدا دو دل هستم بين عقل و دلم موندم:Ghamgin:
عقلم ميگه به قول يا رب هم كفو نيستيم دلم يه چيز ديگه ميگه
متاسفانه مدل أدبيات اين اقا دل هر دختري رو نرم ميكنه من تا همين الانش خيلي مقاومت كردم

كياناا;658452 نوشت:

خب وقتي اومده سراغ من يعني زن پوشيه اي نمي خواد ديگه
همين مدل من رو پسنديده
من اول ظاهر رو تغيير ميدم بعدم از بسيج ميارمش بيرون اون وقت ديگه فكر كنم عقايدش هم كم كم تغيير كنه

کاملا در اشتباه هستید
اینجور آدم ها هم بالاخره آدم ان دیگه ، عاشق میشن و با خودشون میگن بعدا تغییرش میدم (دقیقا همون فکری که شما میکنین اون هم میکنه)
ولی یقین بدونید چیزهایی که یک نفر برای خودش آرمان میدونه (اگه واقعا آرمان بدونه) هرگز نمیشه تغییر داد حداقل به سادگی نمیشه.
مشکل سر بسیج نیست(بسیج هم یک نهاد هست بالاخره) مشکل سر اختلاف عقاید هست.

IIS;658459 نوشت:
کاملا در اشتباه هستید
اینجور آدم ها هم بالاخره آدم ان دیگه ، عاشق میشن و با خودشون میگن بعدا تغییرش میدم (دقیقا همون فکری که شما میکنین اون هم میکنه)
ولی یقین بدونید چیزهایی که یک نفر برای خودش آرمان میدونه (اگه واقعا آرمان بدونه) هرگز نمیشه تغییر داد حداقل به سادگی نمیشه.
مشکل سر بسیج نیست(بسیج هم یک نهاد هست بالاخره) مشکل سر اختلاف عقاید هست.

اخه ايشون جوري از علاقشون گفتن كه حس ميكنم هيچ وقت از من نخوان كه تغيير كنم ، يعني من رو تو سختي هيچ وقت قرار ندن
من خودمم مذهبي هستم اختلاف عقيدمون فقط همين رفتارهاي خاصشه وگرنه خدا و دين جفتمون يكيه

يه پسر بسيجي ريشو چرا بأيد مدل ادبياتش جوري باشه كه دل دختر رو ببره؟!
اينها فقط نون بسيج رو ميخورن وگرنه از همه وضع شون بدتره

ملورين;658468 نوشت:
يه پسر بسيجي ريشو چرا بأيد مدل ادبياتش جوري باشه كه دل دختر رو ببره؟!

اگه یه اصفهانی بیاد به شما فحش بده شما نتیجه میگیرید اصفهانی ها همگی فحاش هستن؟
یکی اگه ادبیات بدی داشت یعنی تمام اون گروه هیز هستن و بی اعتقاد ؟

كياناا;658460 نوشت:

اخه ايشون جوري از علاقشون گفتن كه حس ميكنم هيچ وقت از من نخوان كه تغيير كنم ، يعني من رو تو سختي هيچ وقت قرار ندن
من خودمم مذهبي هستم اختلاف عقيدمون فقط همين رفتارهاي خاصشه وگرنه خدا و دين جفتمون يكيه

ببینید من با اون آقا مشکل ندارم که بخوام خدای نکرده تخریبش کنم:ok:
فقط نصیحت برادرانه میکنم که هرگز و هرگز و هرگز از روی احساسات تصمیم نگیرید که عمری پشیمونی میاره.

باز میخوام از تجربیاتم بگم(به لطف دوستان تجربه اینکارها رو داریم)
اینکه میگید یه مقدار دلبستگی هایی قبلا ایجاد شده بود ؛ درسته که تو این سن انسان هر دو جنسش به کسی از جنس مخالف نیاز داره که نیازهاشو برطرف کنه (نیاز عاطفی بیشتر مد نظرم هستش)ولی به واقع چرا ارزون فروشی می کنید؟؟؟ از کسی که زاغ سیاه شما رو چوب می زنه باید ناراحت بشید نه اینکه با نیومدنش دپرس!
راستش ترم اول دانشگاه با یکی از دخترا یه سری فایل درسی با ایمیل رد و بدل کردیم بعدا یه سری نگاه هایی می کرد تابلو بود حسش چیه ؛ من زبونم یکم تنده بهش بی محلی کردم تموم شد رفت ؛ بعدا دیدم با یکی دیگه رابطه داره ؛
الان که فکر میکنم میگم واقعا آخه تو به چی من دلبسته شده بودی؟(خدا وکیلی من چیزی که یه نفر وابسته بشه به من ندارم:Ghamgin:)
الانم دلم میخواد بهش بگم خودتو ارزون نفروش ، ارزشت خیلی بالاتره خیلی.

در مورد ادبیات ، ما هم دیگه خبره شدیم می دونیم چطوری حرف بزنیم که دل دخترا نرم بشه. جدی میگما ، گول نخورید.

ملورين;658462 نوشت:

بسیج فقط یه نهاد هستش ، خوب نیست که همه رو به یک چشم ببینید
آدمای مخلص و بی ادعا هم فراوان هست بینشون.

سلام علیکم

خواهر گرامی ،لطفا مراقب کلام خود باشید و به افراد مذهبی و بسیجی که جزو ارزشهای انقلاب اسلامی است توهین نفرمایید!

بنده برخلاف شما بسیار بسیجیانی دیده ام که میشود پشت سرشان نماز خواند و شهدای ما نیز همین بسیجیانی بودند که به خاطر اسلام و کشور و بنده و شما رفتند و به شهادت رسیدند!

حال ممکن است باشند بسیجی نماهایی که خطا کارند اما این دور از انصاف است که همه را جمع ببندید و اینگونه سخن بگویید

ملورين;658470 نوشت:
من تو عمرم يه پسر بسيجي و ريشو نديدم كه هيز نباشه من طبق تجربيات خودم نظر ميدم

ندیدن شما دلیل برنبودن نیست!! اما اگر میخواهید ببینید بروید زندگی شهدا را مطالعه نمایید تا متوجه شوید هرچند اگر واقعا بخواهید عادلانه سخن بگویید و دنبال یافتن حقایق باشید در همین کشور خودمان نیزبسیار زیادند بسیجیانی که به تمام معنا بسیجی هستند و نگاه خود را نیز از نامحرمان حفظ میکنند!!

خداوند عاقبت همه مارا ختم به خیر بگرداند
یازهرا(س)

ملورين;658504 نوشت:
بحث شهدا با بسيجي هاي نون به نرخ روز خورده الان فرق داره
الان از كل اسلام فقط ريش و يقه اخوندي رو بلدن

خواهر بزرگوار
بازهم که دارید جمع میبندید و توهین میکنید!!
مگر بسیجیان پول میگیرند؟!! اگر کارمند سپاه و بسیج باشند حقوق دریافت میکنند وگرنه ملیونها بسیجی داریم که مخلصانه برای دین و کشور فعالیت میکنند و یک ریال هم دریافت نمکنند!!! بنده بسیجی میشناسم ده سال فرمانده پایگاه بود ،نه تنها یک ریال دریافت نمیکرد حتی از جیبش هم خرج میکرد!!!
بسیجی داشتیم رفتند اردوهای جهادی،برای اینکه بتوانند به فقرای آن محل کمک کنند و مدرسه اشان را بسازند چند تا شدند و یک مدت روزه استیجاری گرفتند بعد پولش را بردند و خرج آنجا کردند
بسیجی داشتیم چند سال مسئول بسیج دانشجویی بود یک بار موقع صحبت با خانمها به چهره آنان نگاه نمیکرد و با وجود دختران زیبایی که در دانشگاه بود از دانشگاه زن نگرفت....

البته بسیجی نما هم دیده ام که متاسفانه خطا کار بوده است

پس ان شاءالله شما خواهر محترم مراقب باشید عدالت را درکلامتان حفظ نمایید و به بسیج و بسیجیانش که جزوی از مقدسات کشورمان است توهین نفرمایید

یازهرا(س)

وأي خانوم ملورين من گفتم از بسيجي ها خوشم نمياد ولي ديگه منظورم اين نبود آدم هاي بدي هستن فقط سليقه شخصي من نميپسنده
شما خيلي لحنتون بده

IIS;658472 نوشت:
ببینید من با اون آقا مشکل ندارم که بخوام خدای نکرده تخریبش کنم:ok:
فقط نصیحت برادرانه میکنم که هرگز و هرگز و هرگز از روی احساسات تصمیم نگیرید که عمری پشیمونی میاره.

باز میخوام از تجربیاتم بگم(به لطف دوستان تجربه اینکارها رو داریم)
اینکه میگید یه مقدار دلبستگی هایی قبلا ایجاد شده بود ؛ درسته که تو این سن انسان هر دو جنسش به کسی از جنس مخالف نیاز داره که نیازهاشو برطرف کنه (نیاز عاطفی بیشتر مد نظرم هستش)ولی به واقع چرا ارزون فروشی می کنید؟؟؟ از کسی که زاغ سیاه شما رو چوب می زنه باید ناراحت بشید نه اینکه با نیومدنش دپرس!
راستش ترم اول دانشگاه با یکی از دخترا یه سری فایل درسی با ایمیل رد و بدل کردیم بعدا یه سری نگاه هایی می کرد تابلو بود حسش چیه ؛ من زبونم یکم تنده بهش بی محلی کردم تموم شد رفت ؛ بعدا دیدم با یکی دیگه رابطه داره ؛
الان که فکر میکنم میگم واقعا آخه تو به چی من دلبسته شده بودی؟(خدا وکیلی من چیزی که یه نفر وابسته بشه به من ندارم:Ghamgin:)
الانم دلم میخواد بهش بگم خودتو ارزون نفروش ، ارزشت خیلی بالاتره خیلی.

در مورد ادبیات ، ما هم دیگه خبره شدیم می دونیم چطوری حرف بزنیم که دل دخترا نرم بشه. جدی میگما ، گول نخورید.

مرسي اين نظرتون خيلي تأثير گذار بود
ارزون فروشي:Gig: يه لحظه از خودم بدم اومد چرا ؟

با عرض سلام و ادب خدمت تمامی دوستان اسک دینی و تشکر از شرکت در بحثها و گفتگوها

همچنانکه بعضی از دوستان اشاره کردند و بنده هم در پست ابتدایی خودم عرض کردم سن شما و آن آقا و اینکه سال اول ورود به دانشگاه هستید بسیار مهم می باشد زیرا در این موقعیت احساسات و هیجانات زود گذر می باشد مخصوصا برای کسانی که سابقه رابطه با نامحرم ندارند و سعی داشته اند که پاکی خود را حفظ نمایند در این موقعیت همچنانکه در پست ابتدایی اشاره شد بزرگواران همچون شما برای فرار از گناه و پاسخگویی به احساسات البته به حق دنبال ازدواج می روید که البته کار بسیار پسندسده ای است ولی باید جوانب کار را نیز در نظر گرفت و از چهله به چاه نیافتاد لذا بایدعقل را بیشتر به کار گرفت و صبر و حوصله را چاشنی کار نمود.
به نظر، شما هردو دچار احساسات زود گذر و کم تجربگی هستیدو این ابراز علاقه و وابستگی و دادن شماره همراه و پیامکها حاکی از آن دارد.لذا به هیچ عنوان فعلا تصمیم نگیرید تا از خود و پایبندی خود و ایشان و پایبندی ایشان به آرمانهایتان و عقایدتون اطمینان حاصل نمایید.
مهمترین بحث در ازدواج بحث کفویت می باشد که شامل کفویت فکری و فرهنگی اجتماعی اقتصادی و...می شود لذا در صورتی گه پوشش آن آقا که البته ناشی از نوع تفکر ایشان است را نمی پسندید در ازدواج خود بازنگری نمایید.
ازدواج به امید تغییر بسیار بسیار نادرست می باشد چراکه شاید ایشان هم با خود اینگونه تصمیم گرفته اند و از سویی دیگر اگر ایشان با اعتقاد کارها و رفتارهایش را انجام می دهد تغییر آن بسیار سخت می باشد و چه بسا اصلا ایشان هم همکاری ننمایند و در اینصورت شاید بشود گفت که غیر ممکن باشد.
تغییر ظاهر قبل از خواستگاری نیز علاوه بر اینکه نکات بالا را در بردارد نوعی فریب نیز می باشد و خود موجب ایجاد مشکلاتی در زندگی می شود.
شرایط دیگه این آقا هم اگر مطلوب باشند تنها بخشی از ملاکها را دارند نه همه را . لذا با صبر و حوصله و تحقیق ضمن افزایش آگاهی خود شناخت از خود و طرف مقابل را با تحقیق بالا ببرید و در صورت کفویت همه جانبه اقدام به ازدواج نمایید البت کفویت همه جانبه وصد در صدی بسیار کم یا اصلا رخ نمی دهد ولی برای ملاکهای خود را اصلی و فرعی نمایید و به آنها امتیاز دهید و اگر شخصی 70 تا 80 درصد ملاکهای شما را داشت ازدواج نمایید . به نظر می رسد مشکل اصلی روی پوشش نباشد بلکه روی اعتقاد باشد و از این جهت باید کفویت حاصل شود.

در پایان بخاطر مطالب مطرح شده در تاپیک نکاتی را عرض می کنم:

1. بین بسیجی و بسیجی نما فرق هست و همچنانکه در همه جا همه جور انسانی یافت می شود در بسیج هم که شجره طیبه میباشد بسیجی نما نیز یافت می شود.
  2. ظاهر بسیار مهم می باشد و لازم به ذکر است همچنانکه ظاهر بدون باطن فایده ای ندارد باطن نیز بدون ظاهر هم فایده ای ندارد ظواهر از نگاه عقلی و شرعی بسیار اهمیت دارند ظواهر نمودی از باطن می باشند. و مذهبی بودن کامل به رعایت باطن و ظاهر باهم می باشد.
  3. ابراز علاقه اگر در چهارچوب عرفی و شرعی که همان خواستگاری باشد اشکالی ندارد و الا اشکال دارد (برای اطلاع بیشتر و دقیقتر از حکم شرعی از بخش فقهی سوال نمایید)
در پناه قرآن و عترت موفق باشید
یا علی
موضوع قفل شده است