جمع بندی خود اتهامی

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
خود اتهامی

سلام.

چند وقتيه دچار مشکلي عجيب و آزار دهنده شدم. همش خودم رو مقصر ميدونم و به نوعي "خود اتهامي" دچارم. اگه حرفي زدم بعدش همش توي اين فکرم که نکنه طرف بدش اومده،
نکنه فلاني از حرف و حرکت من برداشت بدي کرده نکنه نظرش در مورد من عوض شده. در حالي که چيزي رو مرتکب نشدم ولي خودمو بخاطر اون چيز سرزنش ميکنم. درباره
رفتاري که ندارم خودمو توبيخ ميکنم. و همش تو اين فکرم نکنه بقيه منو تحت نظر دارن. در حالي که هيچکدومشون واقعيت ندارن.چیکار کنم؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امیدوار

Kooh;656307 نوشت:
[=arial]سلام.

چند وقتيه دچار مشکلي عجيب و آزار دهنده شدم. همش خودم رو مقصر ميدونم و به نوعي "خود اتهامي" دچارم. اگه حرفي زدم بعدش همش توي اين فکرم که نکنه طرف بدش اومده،
نکنه فلاني از حرف و حرکت من برداشت بدي کرده نکنه نظرش در مورد من عوض شده. در حالي که چيزي رو مرتکب نشدم ولي خودمو بخاطر اون چيز سرزنش ميکنم. درباره
رفتاري که ندارم خودمو توبيخ ميکنم. و همش تو اين فکرم نکنه بقيه منو تحت نظر دارن. در حالي که هيچکدومشون واقعيت ندارن.چیکار کنم؟

[=Times New Roman][="Tahoma"]
[=Times New Roman][="Tahoma"]بسمه تعالی
[=Times New Roman][="Tahoma"]با سلام و تحیت خدمت جنابعالی

[=Times New Roman]
[=Times New Roman][="Tahoma"]وضعیت مورد اشاره گویای اضطراب بالا و ابتلابه وسواس فکری است. وسواس فکری از جمله اختلالا اضطرابی است که دارای مشخصه ها وپایه های زیر است؛
[=Times New Roman][="Tahoma"]_ تکراری بودن
[=Times New Roman][="Tahoma"]_ آزار دهنده بودن
[=Times New Roman][="Tahoma"]_ غیر اختیاری بودن
[=Times New Roman][="Tahoma"]_ مقاومت فرد در مقابل این افکار
[=Times New Roman][="Tahoma"]ویژگیهای سه گانه اول قهری بوده و تحتکنترل فرد نیستند، اما ویژگی چهارم تحت اختیار و کنترل فرد است. بنابراین اگر قرارباشد وسواس برطرف شود باید پایه ای را ویران کرد تحت کنترل فرد باشد یعنی همانویژگی چهارم!
[=Times New Roman][="Tahoma"]لذا ضرورت دارد تا شما خونسردی خود راحفظ کنید و از مقابله با این افکار و بیرون کردن آنها از ذهن خودداری کنید. مقاومتو دلهره شما سبب تقویت و تثبیت افکار وسواسی می شود در حالی که بی اعتنایی وخونسردی شما، سبب خاموشی و کاهش این افکار خواهد شد. پس تصمیم بگیرید از سرزنشکردن (که امری اختیاری است) و مقصر دادن خود اجتناب کنید.
[=Times New Roman][="Tahoma"]در کنار رعایت این اصل لازم است؛
[=Times New Roman][="Tahoma"]_ برای امور روزمره و جاری برنامه ریزیداشته باشید
[=Times New Roman][="Tahoma"]_ از تنهایی و بی کاری فاصله بگیرید
[=Times New Roman][="Tahoma"]_ تفریح، مسافرت و ورزش را یاد نبرید
[=Times New Roman][="Tahoma"]_ فنون و روشهایی که باعث کاهش اضطراب میشود از قبیل تنفس عمیق و تن آرامی (ریلکسیشن) را فرا بگیرید
[=Times New Roman][="Tahoma"]_ وقت خاصی را به این افکار آزار دهندهاختصاص دهید و سعی کنید در غیر این وقت به این افکار نپردازید و با رفتارهایی نظیرتغییر موقعیت فیزیکی، راه رفتن، نوشیدن آب خنک، شمارش اعداد به صورت معکوس و... ازاستمرار این افکار جلوگیری کنید.
[=Times New Roman][="Tahoma"]_ سعی کنید حضور در نماز جماعت را بیشترکنید.
[=Times New Roman][="Tahoma"]_ در صورت استمرار این وضعیت بهتر است بهصورت حضوری با یک روانشناس مشورت کنید
[=Times New Roman][="Tahoma"]در پناه خدای بزرگ
[=Times New Roman]

[="Arial"][="DarkGreen"]اغلب اوقات این افکار سراغ من هم میاد و دچار خوددرگیری میشم! ولی برای نجات از شرشون به خودم میگم :بیخیال! مگه باید طبق سلیقه ی دیگران رفتار کنم تا که بهشون برنخوره؟!من همینم که هستم.میخوان قبول کنن میخوان نکنن!به من چه که بهشون برمیخوره!اونا ظرفیتشونو ببرن بالا!
این حرفا رو زیاد با خودم تکرار میکنم و خودمو آروم میکنم.
[/]

موضوع قفل شده است