جمع بندی «زينت منزل يا رضايت خداوند»؛ آیا می توان باور کرد؟؟؟!!!

تب‌های اولیه

16 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
«زينت منزل يا رضايت خداوند»؛ آیا می توان باور کرد؟؟؟!!!

با سلام خدمت همه و همچین پاسخگویان محترم
به روایت عجیبی در تقویم شمیم یار برخورد کردم که قبول آن برای من بسیار سخت و غیر ممکن است. روایت به قرار زیر بود:

زينت منزل يا رضايت خداوند

در روايات بسيارى وارد شده است :هرگاه رسول خدا (ص) از مسافرت مراجعت مى نمود، ابتداء به حضور دخترش فاطمه زهرا (س) وارد مى شد و دقايقى را در كنار وى مى نشست، تا آن كه جريان غزوه تبوك پيش آمد و حضرت رسول به همراه امير المؤمنين علىّ صلوات اللّه عليهما به قصد جنگ تبوك حركت كردند و رفتند.
و حضرت زهرا (س)
خود و فرزندانش را با گوشواره وگردنبند نقره زينت كرد، و پرده اى هم براى اتاق تهيّه و آويزان كرد.
و اين حركت بدان جهت بود كه وقتى پدرش رسول خدا و شوهرش اميرمؤ منان از مسافرت و ميدان نبرد جنگ بازگشتند خوشحال شوند.
و هنگامى كه حضرت رسول از مسافرت بازگشت طبق معمول به منزل حضرت زهرا وارد شد؛ و چون آن صحنه را مشاهده نمود، از منزل خارج گشت و به مسجد رفت .
حضرت فاطمه (س) متوجّه علّت ناراحتى پدرش شد، به همين جهت سريع تمام آنچه را كه براى زينت خود و بچّه ها و براى زينت اتاق تهيّه كرده بود، در آورد و همه آن ها را براى پدرش فرستاد و پيام داد تا آن ها را، به هر كارى كه صلاح مى داند در راه خداوند متعال مصرف نمايد.
موقعى كه آن اسباب و وسايل را خدمت رسول خدا (ص) آوردند، حضرت سه مرتبه فرمود: فداها ابوها، يعنى؛ پدرش فدايش گردد.
و سپس افزود: دنيا از براى محمّد و اهل بيتش (صلوات اللّه عليهم) و نيز براى شيعيانشان نخواهد بود. و چنانچه دنيا به اندازه بال پشه اى ارزش مى داشت ، ذرّه اى از آن را كافران بهره مند نمى شدند.

إحقاق الحقّ، ج 25، ص 279. بحارالانوار، ج43، ص20، ح7.

حالا چیزاهایی که از حضرت زهرا (س) فکر میکنم که خبر دارم این هست که ایشون از برترین خلایق عالم ، دارای عصمت کامل و صددرصد از تمام جمیع ممکن دقیقا در حد حضرت پیامبر (ص) هستند. ایشون به واسطه آیه تطهیر و جریانی که منجر به حدیث کسا شد دارای چنین مقام عجیبی هستند. شان و منزلت ایشان در نزد خدا بعد از حضرت پیامبر (ص) و دقیقا هم ردیف حضرت علی (ع) و برتر از سایر ائمه هستند و الگوی بقیه نیز هستند.
حال با چنین ویژگی هایی عجیبی و شان و منزلت عظیمی و پاکی از هرگونه گناه ، خطا و اصلا هر چیزی که ذره ای و کمتر از ذره ای منافات با خشوندی و رضایت کامل حضرت حق دارد چگونه بپذیرم که چنین خطایی (البته قبول دارم که گناه نبوده (حداقل در سطح ما)) که موجت ناراحتی پیامبر و از این جهت صددرصد موجب ناراحتی حضرت حق گردیده اند؟

لطفا بنده را روشن کنید.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد تذکره

با سلام و خسته نباشید به محضر شما پرسشگر گرامی
این حرکت حضرت زهرای مرضیه (سلام الله ) برای رضای پدر بزرگوار و شوهرشون بوده است و از این جهت هیچ مشکلی وجود ندارد ولی چون حضرت رسول اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) به این کار راضی نبوده باز هم حضرت زهرای مرضیه (سلام الله ) حرکتی باب طبع پدرشان انجام داده اند و وسائل را برپشت داده اند. لذا در هر دو مرحله رضایت الهی در آن قرار داشته است.

تذکره;659414 نوشت:
با سلام و خسته نباشید به محضر شما پرسشگر گرامی
این حرکت حضرت زهرای مرضیه (سلام الله ) برای رضای پدر بزرگوار و شوهرشون بوده است و از این جهت هیچ مشکلی وجود ندارد ولی چون حضرت رسول اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) به این کار راضی نبوده باز هم حضرت زهرای مرضیه (سلام الله ) حرکتی باب طبع پدرشان انجام داده اند و وسائل را برپشت داده اند. لذا در هر دو مرحله رضایت الهی در آن قرار داشته است.

ممنونم از پاسخگویی شما
یعنی می فرمایید که حضرت زهرا (س) خبر نداشتند یا نمی تواتنستند تشخیص دهند که این کار حضرت پیامبر (ص) را ناراحت میکند ؟
مخصوصا اینکه حضرت زهرا (س) به همه چیز باخبر بودند و قدرت عقل محض هستند و شرایط ( از قبیل الگو بودن برای جامعه و ...) را به خوبی می دانند ( اگه اینطور نیست بفرمایید).

یا یک سوال دیگر و اینکه ، با این شرایط که رضایت خدا در آن بوده و حضرت پیامبر (ص) از رضایت خدا با خبرند دیگر چرا ناراحت شدند ؟ یعنی رضایت خود را بر رضایت خدا مقدم میدارند ؟
ببخشید اگر سوال های من بچگانه هستند ولی واقعا برای من مسئله شده اند.

دو نکته را در پاسخ شما عرض می کنم :
1- قرار نیست که اهل بیت در زندگی روزمره خویش از علم لدنی خویش استفاده کنند آنها بر اساس زندگی روزه مره و بصورت عادی زندگی می کنند.
2- هر کسی در زندگی خویش و با توجه به جایگاهش یک نوع وظایفی دارد لذا حضرت زهرا (سلام الله علیها) وظیفه اش شاد کردن پدر و شوهر بود و خطایی ازین جهت ازش سر نزده است و حضرت رسول(صلی الله علیه و آله) هم به عنوان یک مدیر و فرمانده جا داشت ناراحت شودو این عیب در کار
حضرت زهرا (سلام الله علیها) نیست.

تذکره;660293 نوشت:
دو نکته را در پاسخ شما عرض می کنم :
1- قرار نیست که اهل بیت در زندگی روزمره خویش از علم لدنی خویش استفاده کنند آنها بر اساس زندگی روزه مره و بصورت عادی زندگی می کنند.
2- هر کسی در زندگی خویش و با توجه به جایگاهش یک نوع وظایفی دارد لذا حضرت زهرا (سلام الله علیها) وظیفه اش شاد کردن پدر و شوهر بود و خطایی ازین جهت ازش سر نزده است و حضرت رسول(صلی الله علیه و آله) هم به عنوان یک مدیر و فرمانده جا داشت ناراحت شودو این عیب در کار
حضرت زهرا (سلام الله علیها) نیست.

متوجه نشدم - لطفا توضیح بفرمایید
چرا جا داشت ؟ حضرت پیامبر(ص) که میدانستد حضرت زهرا(س) دارند وظیفه شان را انجام می دهند ، ناراحت شدنش دیگر چه بود؟
تازه اینان همه چیزشان خدایی بود . ناراحت شدن پیامبر (ص) با ناراحت شدن من و شما فرق دارد.

با یک مثال توضیح می دهم :
زن در منزل برای اثبات استحکام خانوادگی از زیبایی و زینت برای اهل خانه استفاده کند و این کار را انجام می دهد و جواهرات تهیه می کند و این کاملا درست است ولی شوهر یا پدر خانه بخاطر مشکلات جامعه و جنگ و جهاد می گوید جا داشت این کار را انجام نمیدادید و صرف امور غیر خانوادگی می گردید و کار هر کدام در جای خویش درست است

تذکره;662752 نوشت:
با یک مثال توضیح می دهم :
زن در منزل برای اثبات استحکام خانوادگی از زیبایی و زینت برای اهل خانه استفاده کند و این کار را انجام می دهد و جواهرات تهیه می کند و این کاملا درست است ولی شوهر یا پدر خانه بخاطر مشکلات جامعه و جنگ و جهاد می گوید جا داشت این کار را انجام نمیدادید و صرف امور غیر خانوادگی می گردید و کار هر کدام در جای خویش درست است

دقیقا و چون هر کدام جای خود درست است ، دلیلی برای ناراحتی نیست.

تذکره;662752 نوشت:

یعنی معصومین هرگز سهوا اشتباهی مرتکب نشده اند؟ حرفی نزده اند که موجب رنجش کسی شود یا کاری نکرده اند که بعد از آن استغفار کنند
اینجوری که صحبت کنید آدم شک میکند ائمه و معصومین هم انسان بوده اند مانند تمامی انسان ها و احتمال سر زدن خطا و اشتباه غیرعمد از سوی آنان وجود داشته
حالا اینجا خطا نبوده دختری بر حسب تمایلات دخترانه اش طلا و تزئیناتی استفاده کرده و پیامبر هم بر حسب وظیفه رهبری امتش و در نظر گرفتن موقعیت دیگر افراد جامعه از ایشان خواستند از تزئینات دوری کنند به نظر من این رفتار هر دو معصوم طبیعی بوده جای تعجب هم ندارد ولی اینکه هرگز و به هیچ عنوان معصومین در هیچ یک از مراحل زندگی خود حتی غیرعمد هم مرتکب اشتباهی نشده اند خیلی جای تعجب دارد
مگر حضرت یوسف هم پیامبر نبودند با این حال دچار اشتباه شدند یا دیگر پیامبران

[="Arial Black"][="Black"]

شبـنم;662994 نوشت:
یعنی معصومین هرگز سهوا اشتباهی مرتکب نشده اند؟ حرفی نزده اند که موجب رنجش کسی شود یا کاری نکرده اند که بعد از آن استغفار کنند
اینجوری که صحبت کنید آدم شک میکند ائمه و معصومین هم انسان بوده اند مانند تمامی انسان ها و احتمال سر زدن خطا و اشتباه غیرعمد از سوی آنان وجود داشته
حالا اینجا خطا نبوده دختری بر حسب تمایلات دخترانه اش طلا و تزئیناتی استفاده کرده و پیامبر هم بر حسب وظیفه رهبری امتش و در نظر گرفتن موقعیت دیگر افراد جامعه از ایشان خواستند از تزئینات دوری کنند به نظر من این رفتار هر دو معصوم طبیعی بوده جای تعجب هم ندارد ولی اینکه هرگز و به هیچ عنوان معصومین در هیچ یک از مراحل زندگی خود حتی غیرعمد هم مرتکب اشتباهی نشده اند خیلی جای تعجب دارد

با سلام و عرض ادب

ظاهرا عصمت هم دارای مراتبی است و بالاترین درجات آن مربوط به پیامبر اکرم (ص) و دختر گرامیشان و ائمه معصومین صلوات الله علیهم اجمعین است.
بسیاری از اموری که برای افراد عادی گناه محسوب نمی‌شود، برای پیامبران گناه است که از آنها به «ترک اولی» یاد می‌کنند.

تا جایی که بنده اطلاع دارم، معصومین علیهم السلام حتی از خطا و اشتباه سهوی نیز مبری هستند. چرا که در غیر اینصورت نمی‌توانستند در رفتار و گفتار به عنوان الگوی تمام و کمال ما قرار گیرند. به این دلیل که ممکن است در رفتار یا گفتار آنها خطاهای سهوی وجود داشته باشد.
لذا لازمه امامت تامه آنها، بری بودن از گناه و خطا حتی به صورت غیرعمد است.

والسلام علی من اتبع الهدی[/]

روایت سندش صحیحه ؟

شبـنم;662994 نوشت:

آَره ، ایشون دخترند ولی نه هر دختری ، ایشون آدمند ولی نه هر آدمی
ایشون حضرت زهرا (س) هستند.
اینا متناسب با تمایلات خدا ازشون چیزی سر میزنه نه تمایلات خودشون
تازه تمایلات خودشونم همون تمایلات خداست
از تمایل خدا که پیامبر نباید ناراحت بشن

به حرفای دوستمون Ruhollah دقت بفرمایین لطفا

کنجکاو بی گناه;663086 نوشت:
روایت سندش صحیحه ؟

منم مثله شما
منم خواستم اینو بدونم که اینجا مطرحش کردم

از طرح سؤال و به خصوص پیگیری پرسش کننده ی محترم بسیار لذت بردم . و البته استفاده کردم .
ممنونم ازهمگی

حضرات معصومین از پیامبران و ائمه هرگز سهوا اشتباهی مرتکب نشده اند و حتی فکر گناه هم نکردند و حتی حرفی نزده اند که موجب رنجش کسی شود یا کاری نکرده اند که بعد از آن استغفار کنند.

جمع بندی
پرسش :
در روايات بسيارى وارد شده است :هرگاه رسول خدا (صلی الله علیه و آله) از مسافرت مراجعت مى نمود، ابتداء به حضور دخترش فاطمه زهرا (سلام الله علیها) وارد مى شد و دقايقى را در كنار وى مى نشست، تا آن كه جريان غزوه تبوك پيش آمد و حضرت رسول(صلی الله علیه و آله) به همراه امير المؤمنين علىّ (صلوات اللّه عليهما) به قصد جنگ تبوك حركت كردند و رفتند.
و حضرت زهرا (سلام الله علیها) خود و فرزندانش را با گوشواره و گردنبند نقره زينت كرد، و پرده اى هم براى اتاق تهيّه و آويزان كرد.
و اين حركت بدان جهت بود كه وقتى پدرش رسول خدا و شوهرش اميرمؤ منان از مسافرت و ميدان نبرد جنگ بازگشتند خوشحال شوند.
و هنگامى كه حضرت رسول
(صلی الله علیه و آله) از مسافرت بازگشت طبق معمول به منزل حضرت زهرا (سلام الله علیها) وارد شد؛ و چون آن صحنه را مشاهده نمود، از منزل خارج گشت و به مسجد رفت .
حضرت فاطمه (سلام الله علیها) متوجّه علّت ناراحتى پدرش شد، به همين جهت سريع تمام آنچه را كه براى زينت خود و بچّه ها و براى زينت اتاق تهيّه كرده بود، در آورد و همه آن ها را براى پدرش فرستاد و پيام داد تا آن ها را، به هر كارى كه صلاح مى داند در راه خداوند متعال مصرف نمايد.
موقعى كه آن اسباب و وسايل را خدمت رسول خدا (صلی الله علیه و آله) آوردند، حضرت سه مرتبه فرمود: فداها ابوها، يعنى؛ پدرش فدايش گردد.
و سپس افزود: دنيا از براى محمّد و اهل بيتش (صلوات اللّه عليهم) و نيز براى شيعيانشان نخواهد بود. و چنانچه دنيا به اندازه بال پشه اى ارزش مى داشت ، ذرّه اى از آن را كافران بهره مند نمى شدند.
(إحقاق الحقّ، ج 25، ص 279. بحارالانوار، ج43، ص20، ح7.)
پاسخ :
سه نکته را در پاسخ شما عرض می کنم :
2- هر کسی در زندگی خویش و با توجه به جایگاهش یک نوع وظایفی دارد لذا حضرت زهرا (سلام الله علیها) وظیفه اش شاد کردن پدر و شوهر بود و خطایی ازین جهت ازش سر نزده است و حضرت رسول(صلی الله علیه و آله) هم به عنوان یک مدیر و فرمانده جا داشت ناراحت شود و این عیب در کار حضرت زهرا (سلام الله علیها) نیست.
3- ظاهرا عصمت هم دارای مراتبی است و بالاترین درجات آن مربوط به پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) و دختر گرامیشان و ائمه معصومین صلوات الله علیهم اجمعین است.
بسیاری از اموری که برای افراد عادی گناه محسوب نمی‌شود، برای پیامبران گناه است که از آنها به «ترک اولی» یاد می‌کنند.
تا جایی که بنده اطلاع دارم، معصومین علیهم السلام حتی از خطا و اشتباه سهوی نیز مبری هستند. چرا که در غیر اینصورت نمی‌توانستند در رفتار و گفتار به عنوان الگوی تمام و کمال ما قرار گیرند. به این دلیل که ممکن است در رفتار یا گفتار آنها خطاهای سهوی وجود داشته باشد.
لذا لازمه امامت تامه آنها، بری بودن از گناه و خطا حتی به صورت غیرعمد است.

موضوع قفل شده است