جمع بندی مقام خضر بالاتر است یا حضرت علی (ع) ؟

تب‌های اولیه

22 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مقام خضر بالاتر است یا حضرت علی (ع) ؟

[="blue"]یک سئوال مقام خضر بالاتر است یا علی (ع)[/]

نقل قول:
یک سئوال مقام خضر بالاتر است یا علی (ع)
سلام

حضرت خضر پیامبر نیست!

من در روایتی خوندم که دو نفر از روحانیون رفته بودن به مسجد معروفی در عراق (کوفه) و شخصی را دیدن که دعا های جدید می خونه و همین طور سجده های طولانی که بقیه از انجام اون عاجزند

منتظرش موندن نمازش تموم بشه تا از اون درباره هویتش سوالی بپرسند!
آن مرد نمازش تموم شد و اون دو نفر رفتن پیشش و ازش پرسیدن :آقا یک سوال از شما بپرسیم راستش و میگین؟

اون غریبه گفت چرا که نه؟

گفتن:آقا شما حضرت خضر نیستید؟

آن غریبه با نگاهی معنا دار گفت:وای بر شما ...خضر وجودش را مدیون ماست!!

همین که این و گفت سوار اسبش شد و به سرعت از آنجا رفت!
(آن مرد هم امام زمان بودن!)

با این تفاسیر خضر نمی تونه پیامبر باشه!

اما درباره مقام امامان و پیامبران:
اول از همه طبعا امام حسین هست
دوم و مساوی با امام حسین پیامبر هست
سوم امام علی و تا ....آخر که میشه امام زمان...بعدم میشه حضرت موسی ...ابراهیم ...نوح...عیسی و بقیه پیامبران

عزرائیل ع اختلافه که ح خضرت خضر ع پیامبر باشه یا نه...

izraeel;242024 نوشت:

شما واسه حرف هایی که می زنی سند هم دارید؟ یا فقط شنیده اید!!!!!!!!!

نقل قول:
شما واسه حرف هایی که می زنی سند هم دارید؟ یا فقط شنیده اید!!!!!!!!!

سلام

راستش اون قسمت اول و من در کتابی خوندم که امام زمان اینطوری گفتن...اما اگه خضر پیامبر بود با احترام ازش یاد میکرد (هر چند محترم هست) اما این نشون میده پیامبر نبوده!

قسمت دوم و نه ...من شنیدم...اما یحتمل نباید رتبه ها خیلی جابجا باشه ...بازم از یوزر های رنگی بپرسید بهتره، سواد کاملی دارند

موفق باشید

[="blue"]پس در هر صورت مقام خضر از امام علی پائین تر است و البته این را خود میداند حال چطور ممکن است علی را زیر سئوال ببرد ؟[/]

نقل قول:
پس در هر صورت مقام خضر از امام علی پائین تر است و البته این را خود میداند حال چطور ممکن است علی را زیر سئوال ببرد ؟

سلام

خب مشخصه... این اصلا زیر سوال بردن نیست!
در واقع حضرت خضر خواست با این کار به آیندگان خط بدهد که فرق یک امام با یک پیامبر در چیست!

به یاد بیارید که حضرت موسی (ع) هیچی بلد نبود و عوام بود...کم کم علوم خدایی به او داده شد نه یک باره و نه همش!

اما امام حسن (ع) از کودکی همه آنها را داشت!!

سلام.غزرائیل این حرف شما سندیت نداره این دلیل منطقی نیست...!!!!!

بااحترام یاد نکرده این پیامبر نیست....

اولا که حضرت خضر خیلی مرتبه بالایی داره و اگه قرار باشه اینجوری باشه و پیامبر نباشه پس امام زمان به خاطره گناهانمون باید بدترین برخورد بدترین یاد را از ما بکند و درحالی که امام که اینجوری نیست!!!!!

شما بد برداشت کردی!!!!!!

نمیشه گفت چون امام اینگونه صحبت کرده(((که اصن نمیدونم چی گفته و در چه کتابی ئ منقول از چه کسی بوده!!!!)))))بنا را بگذاریم اگر پیامبر بود اینجوری حرف میزد!!!!!

من پرسیدم گفتن اختلاف است....

حالا باشه یا نباشه در آخرت و دین و دنیا یه ما چه فرقی میکنه اگه بفهمیم همین که بدونیم بنده مخلص خداست کافی نیست...
بنظرم شیطان بعضی اوقات اینجوری وارد میشه الکی مارو به شبهات بیهوده سوق میده تا از اون هدف اصلی دورمون کنه ...

بابا بیخیال

یعنی چی امام حسین هم مرتبه پیامبره!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
اصن قابل مقایسه نیست!!!!!!!!!!!!!!!

چرا از بافته های ذهنتون چیزهایی میگید؟؟؟

امامان ما از همه ی پیامبران گذشته جز رسول الله ص بالاتر بودند.وپیامبران ما از امامان و همه پیامبران
بالاتره

به خاطره همین امام زمان اینگونه گفتند

نقل قول:
سلام.غزرائیل این حرف شما سندیت نداره این دلیل منطقی نیست...!!!!!

بااحترام یاد نکرده این پیامبر نیست....

اولا که حضرت خضر خیلی مرتبه بالایی داره و اگه قرار باشه اینجوری باشه و پیامبر نباشه پس امام زمان به خاطره گناهانمون باید بدترین برخورد بدترین یاد را از ما بکند و درحالی که امام که اینجوری نیست!!!!!

شما بد برداشت کردی!!!!!!

سلام

بله ممکنه من برداشتم درست نبوده باشه...ولی بازم در جایی خونده بودم حضرت خضر همیشه پیش امام زمان سر پا می ایستد!(اگر پیامبر بود حتما اجازه نشستن و داشت ...مثل امام علی ع که رفته بودن پیش حضرت سلمان )

بازم میگم این برداشت شخصی من

بود از این جمله امام که گفتن:وای بر شما ...که خضر وجودش را مدیون ماست (به ما وابسته هست)

نقل قول:
حالا باشه یا نباشه در آخرت و دین و دنیا یه ما چه فرقی میکنه اگه بفهمیم همین که بدونیم بنده مخلص خداست کافی نیست...
بنظرم شیطان بعضی اوقات اینجوری وارد میشه الکی مارو به شبهات بیهوده سوق میده تا از اون هدف اصلی دورمون کنه ...

آفرین درود

خب غزرائیل علیه السلام نگاه کنید

اینی که امام اینو گفتن به فرضه اینکه واقعا امام اینو گفتن

به این حرفم خوب توجه کن

همه امامان 14 معصوم از همه ی پیامبران جز رسول الله صل الله علیه وال وسلم متبه بالاتری دارند ...شاید اینکه میا یستن معانی مختلفی داشته باشه...ما که علم نداریم بدنیم چرا اینو گفتن!!!

نقل قول:
همه امامان 14 معصوم از همه ی پیامبران جز رسول الله صل الله علیه وال وسلم متبه بالاتری دارند ...شاید اینکه میا یستن معانی مختلفی داشته باشه...ما که علم نداریم بدنیم چرا اینو گفتن!!!

سلام

من شنیدم که پیامبر ص فقط به امام حسین ع گفتن: من و حسین عین همیم!

1-اما بخاطر عظمت قیام امام حسین ع برای بقای اسلام خود امام گفتن اولین فرمانروای زمین پس از رجعت من خواهم بود!(یعنی پیامبر ص باید صبر کنن تا مدت حکومت امام تمام شود!)

2-از بین تمام امامان و پیامبرانی که شهید می شدند برای هیچکدام جبرییل ع و ملکه های بزرگ جنگ بخاطرش با خدا درگیری لفظی پیدا نکردن!(طوری شده بود که خدا با جدیت خاصی به آنها هشدار داده بود !)

ارزش مقام امام حسین ع در نزد خداوند برابر مقام پیامبر ص و برابر با وزن صد هزار پیامبر قبل خودش بود!!! (این سند داره)

izraeel;242557 نوشت:

سلام

1-اما بخاطر عظمت قیام امام حسین ع برای بقای اسلام خود امام گفتن اولین فرمانروای زمین پس از رجعت من خواهم بود!(یعنی پیامبر ص باید صبر کنن تا مدت حکومت امام تمام شود!)

2-از بین تمام امامان و پیامبرانی که شهید می شدند برای هیچکدام جبرییل ع و ملکه های

بزرگ جنگ بخاطرش با خدا درگیری لفظی پیدا نکردن!(طوری شده بود که خدا با جدیت خاصی به آنها هشدار داده بود !)

ارزش مقام امام حسین ع

در نزد خداوند برابر مقام پیامبر ص و برابر با وزن صد هزار پیامبر قبل خودش بود!!! (این سند داره)

izraeel;242557 نوشت:

بخشيد شما چی می خواهید بگید ؟؟؟

[="royalblue"]وَ إِذِ ابْتَلىَ إِبْرَاهِمَ رَبُّهُ بِكلَِمَاتٍ فَأَتَمَّهُنَّ قَالَ إِنىّ‏ِ جَاعِلُكَ لِلنَّاسِ إِمَامًا قَالَ وَ مِن ذُرِّيَّتىِ قَالَ لَا يَنَالُ عَهْدِى الظَّالِمِينَ[/]

[="purple"]همونطور که می دونید این آیات سوره ی بقره به ترفیع درجه ی حضرت ابراهیم(ع) از پیامبری به امامت اون هم بعد از امتحاناتی سخت اشاره دارد.

بعد از اینکه در اینجا حضرت ابراهیم به مقام به مامت میرسند و به مذاقشان خوش می آید از خداوند طلب میکنند که این درجه را برای فرزندان من هم قرار بده ولی خداوند می فرماید ما این درجه را به ظالمین نمی دهیم که در اینجا درمیابیم که مقام امامت جز به معصومین (که حتی اندکی هم ظالم نیستند) به کسی نمی رسد و در همینجا معصومیت ائمه (ع) اثبات می گردد.

ولی مهم ترین چیزی که از آیه برداشت میشه بالاتر بودن مقام امامت از پیامبری هستش و اینطور که من شنیدم پیامبر اسلام (ص) مقام امامت هم داشتند.

اگر اشتباه می کنم دوستان راهنمایی فرمایند.[/]

خادم الزهرا(س);242260 نوشت:

بابا بیخیال

با عرض سلام و تشکر خدمت برادر خادم الزهرای عزیز.

[="purple"] من از استاد رائفی پور شنیدم که خضر (ع) امام بود و همین هم دلیل برتری ایشون بر حضرت موسی (ع) در اون داستان معروف موسی (ع) و خضر (ع) بود.

شاید برای ما که شیعه هستیم فرقی نداشته باشه که پیامبر یا امام بود یا نبود ولی برای اثبات مقام امامت برای برادران اهل سنت به این مستندات نیاز داریم.با این مستندات خیلی چیزارو میشه برای سنی ها ثابت کرد.[/]

عزرائیل;242557 نوشت:

عزرائیل;242024 نوشت:

سوم امام علی و تا ....آخر که میشه امام زمان...بعدم میشه حضرت موسی ...ابراهیم ...نوح...عیسی و بقیه پیامبران

.سلام
ببخشید که این تاپیک قدیمی رو بالا می آرم ولی مطالبی که در مورد ترتیب مقام 14 معصوم آوردین فقط استدلال شماست!!! بالاتر از همه مطمئنا پیامبر(ص) هستن و در مورد 12 امام(ع) هم طبق کتاب اسرار آل محمد(ص) به ترتیب اول امام علی(ع) بعد امام حسن(ع) بعد امام حسین(ع) و الی آخر تا امام زمان(عج)

mohammadhosain;649004 نوشت:
.سلام
ببخشید که این تاپیک قدیمی رو بالا می آرم ولی مطالبی که در مورد ترتیب مقام 14 معصوم آوردین فقط استدلال شماست!!! بالاتر از همه مطمئنا پیامبر(ص) هستن و در مورد 12 امام(ع) هم طبق کتاب اسرار آل محمد(ص) به ترتیب اول امام علی(ع) بعد امام حسن(ع) بعد امام حسین(ع) و الی آخر تا امام زمان(عج)

سلام
خب نه یعنی من منظورم احترام بود

مثلاامام حسین (ع) شهید شد شب سوم یا چهلمش دقیق نمی دونم حضرت موسی (ع) با صد هزار پیامبر قوم یهود اومد کربلا زیارتش....که امام حسین گمونم با بعضی از بزرگانشون دست داد و احوال پرسی کرد

یا مثلا اولین امام که بعد امام زمان (ع) رجعت میکند امام حسین (ع) هست در حالی که پیامبر و امام علی و امام حسن (ع) با اینکه از او مقامشان بالاتر هست

در کل احترام منظورم بود

عزرائیل;242024 نوشت:
سلام

علیک سلام

ببخشید این رتبه بندی ها رو از کجا گیر آوردین ؟؟؟

قطعا پیامبر اسلام مقامش از همه بالاتره

البته درسته من مقامی ندارم بین خوبان عالم ...ولی میدونم خدا منو بیشتر از همه دوست داره :fekr:

عزرائیل;649067 نوشت:
سلام
خب همینطوری به ذهنم اومد!
چون دیدم فقط ما شیعه ها تو دنیا قدرت ما بیشتر هست گفتم شاید امام حسین و بیشتر احترام میزاریم اینطوریه
ولی سنی ها کمتر احترام میزارن همش امریکا میاد میزنه تو سرشون کتک خور محسوب میشن!

گمون کنم اره...یعنی چیز دیگه ای به ذهنم نمی رسه خدا بهتر میدونه
البته جبرییل فقط به پیامبر و حضرت فاطمه نازل میشد پس احتمالا پیامبر مقامش بیشتر هست

البته گمون نکنم پیامبر ناراحت بشه که امام حسین مقامش از اون هم بیشتر بشه بلکه خوشحال تر هم میشه!

سلام عزرائیل جان خوبی برادر؟ عزاداریتون قبول
نظر نهایی رو باید کارشناسان بدن اما تا جایی که من میدونم مقام و مرتبه معصومین علیهم السلام براساس مقام ولایتشون هست
چون پیامبر ص بر همه موجودات عالم ولایت دارند مقامشون از همه بالاتره و بعد از ایشان امام علی علیه السلام بر همه پیامبران و همه امامان بعد از خود ولایت دارند و بعد حضرت فاطمه سلام الله علیها و سپس امام حسن ع و سپس امام حسین ع و همینطور تا امام دوازدهم (عج)
پس اگه بخوایم ترتیب قائل بشیم بر همین اساسه

علی مع الحق;649167 نوشت:
سلام عزرائیل جان خوبی برادر؟ عزاداریتون قبول
نظر نهایی رو باید کارشناسان بدن اما تا جایی که من میدونم مقام و مرتبه معصومین علیهم السلام براساس مقام ولایتشون هست
چون پیامبر ص بر همه موجودات عالم ولایت دارند مقامشون از همه بالاتره و بعد از ایشان امام علی علیه السلام بر همه پیامبران و همه امامان بعد از خود ولایت دارند و بعد حضرت فاطمه سلام الله علیها و سپس امام حسن ع و سپس امام حسین ع و همینطور تا امام دوازدهم (عج)
پس اگه بخوایم ترتیب قائل بشیم بر همین اساسه

سلام مخلصیم
اره حق با شماست یک کارشناس باید نظر بده
البته این مطلب قدیمی هست و اون موقع من ذهنیتی اجتماعی نظری داشتم تا فلسفی فقهی ولایی !
اما الان طبعا نظرم این هست که پیامبر (ص) مقامش از همه بالاتر هست یقینا شاید قابل قیاس هم نباشه! و بعد از او هم امام علی (ع) و فرزندانش به ترتیب قرار میگیرن

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد هادی

فتا 1;241991 نوشت:
یک سئوال مقام خضر بالاتر است یا علی (ع)

با سلام و عرض ادب
شهادت بانوی اطهر فاطمه زهرا سلام الله علیها رو خدمت یکایک دوستان تسلیت عرض می کنم و امیدوارم امسال که شروعش با نام مقدس فاطمه بود سالی بابرکت داشته باشیم .
مقام چهارده معصوم علیهم السلام نه تنها از حضرت خضر (ع) بلکه از تمامی انبیاء اولوالعزم به جز آخرین فرستاده الهی محمد مطفی (صل الله علیه و آله) برتر است؛ این سخن از آیات و روایات به وضوح استفاده می شود:
الف: عده بسیاری از مفسران و دانشمندان اسلامی به خصوص عالمان شیعه بر اساس آیه 124 سوره بقره و داستان حضرت ابراهیم : «إِنِّی جاعِلُک لِلنَّاسِ إِماماً»، به برتر بودن مقام امامت از مقام نبوت حکم کرده‏اند. از آن جمله: علامه طباطبایی، شیخ طوسی، طبرسی و دیگران. زیرا به لحاظ تاریخی، مقام امامت آن وقت به حضرت ابراهیم اعطا گردید که ایشان در آن زمان مقام نبوت را داشتند. علامه طباطبائی در تفسیر این آیه می فرماید:
«حضرت ابراهیم (ع) در اواخر عمر شریفش بعد از پیروزی در امتحان های مختلف و سنگین به مقام امامت رسید، در حالی که قبل از این، جایگاه رسالت را در اختیار داشت، ولی در عین حال ظرفیت پذیرش مقام امامت را نداشت». [مو سوی همدانی، سید محمد باقر، ترجمه تفسیر المیزان، ج 1، ص 405، قم، جامعه مدرسین حوزه علمیه، 1374 ش]
ب: اسم اعظم الهی هفتاد و سه حرف است که «آصف بن برخیا»یک حرف آن را، حضرت عیسی (ع) دو حرف، حضرت موسی چهار حرف، حضرت ابراهیم (ع) هشت حرف، نوح (ع) پانزده حرف،حضرت آدم (ع) بیست و پنج حرف و حضرت محمد (ع) هفتاد و دو حرف را در اختیار داشتند و همچنین به امامان بعد از پیامبر اعظم (ع) نیز همان هفتاد و دو حرف داده شد. [الکافی ج : 1 ص : 230 حدیث2و3]
ج: همه آنچه را که پیامبر اعظم (ص) داشت، امام معصوم (ع) نیز دارد مگر این که امام نبی نیست. نبی مکرم اسلام (ص) خطاب به حضرت علی (ع) می فرماید: «آنچه را که من می بینم تو هم می بینی و آنچه را که من می شنوم تو هم می شنوی، مگر این که تو نبی نیستی». [حسن زاده آملی، حسن، انسان کامل از دیدگاه نهج البلاغه، ص80، چاپ دوم، انتشارات قیام، قم]
بنابراین، همان گونه که رسول اکرم (ص) از تمام پیامبران برتر است، امامان معصوم (ع) شیعه نیز از تمام پیامبران جز پیامبر خاتم (ص) برترند.

موضوع قفل شده است