صفحه 1 از 10 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مشکلات دانشگاه رفتن دختران ---> مهم

 1. #1

  عضویت
  جنسیت مهر 1393
  علاقه
  سادگی و قناعت و مهم تر از آن صداقتــ...
  نوشته
  27
  صلوات
  117
  حضور
  1 روز 13 ساعت 35 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  راهنما مشکلات دانشگاه رفتن دختران ---> مهم
  بسم الله الرحمن الرحیم
  سلام علیکم
  سوالاتی ذهن بنده را به خود مشغول کرده اند...
  مثلا سطح جامعه را ببینید...
  اکثریت جوانان(مخصوصا دختران) وارد دانشگاه می شوند،بی آنکه هدفی داشته باشند،فقط برای اینکه نگاه میکنند و می گویند همه میروند،چرا ما نرویم! آیا اگر همگان اشتباه کنند سایرین هم باید ادامه دهند؟!
  و سپس بعد از فارق التحصیلی،میروند برای کارشناسی ارشد ،میخوانند و با بدبختی و کمر خمیده پدر بخاطر کلی کار و قرض و... و البته محروم کردن خانواده از خیلی چیزا،موفق به اخذ این مدرک هم می شوند!
  بعد آقایون باز اگر درس بخونن یک چیزی،چرا که آنان نان آوران خانواده آینده هستند! و باید خرجی خانواده بدهند،در این میان سختی های زیادی که در دانشگاه و کنارش کار کردن و بعد دو سال هدر کردن عمر در سربازی...
  مردها به چیزهایی که باید برسند(مرد شدن،کسب تجربه،درآمد و شغل و...) می رسند اما دختران دو سال جلوترند و خرجیشان رو هم پدر متقبل میشه،این ها اصلا اهمیتی نداره...
  اما خداوکیلی بازده این همه فعالیت چیه؟ پس چرا تو جامعه و ... دیده نمیشه؟!
  این هم قَلم میگیریم...
  بازده این همه وقت و هزینه در زندگی خانوادگی ای که با شوهرشان خواهند داشت کجاست؟!
  از آن جایی که زنان مدیر خانه به شمار می روند(حداعقل مدیریت اجرایی خانه) باید خیلی مهارت های خانه داری را بلد باشند که "اکثرا" فاقد این مهارت ها هستند... از واژه اکثرا استفاده کردم پس شامل همه نمی شود!
  تقاضای من پاسخ صحیح و اگر شد از منابع شیعی باشد چه بهتر...
  نمیخواهم همه بیان و بحث کنند و نظراتشونو(تمایلات قلبی خود) را بیان کنند بلکه میخوام راه حل های منطقی را بررسی کنم و از هر کسی که شرکت میکنه لطفا حرف حق رو بزنه و احساسات را هم وارد موضوع نکنید.
  این مقاله یک بود... از خواهران تقاضا دارم به بنده و یا آقایان حمله نکنند و خیلی کوتاه
  لطفا پاسخ بدهید
  متشکرم
  فی امان الله...


 2.  

 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن 1391
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  18,614
  صلوات
  49922
  حضور
  130 روز 12 ساعت 24 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  34  با نام و یاد دوست

  مشکلات دانشگاه رفتن دختران ---> مهم
  کارشناس بحث: استاد حامی 4. #3

  عضویت
  جنسیت شهریور 1388
  علاقه
  نویسندگی، شنیدن تلاوت قرآن،طبیعت، شنا،دیدن غروب و طلوع، شنیدن نغمه پرندگان
  نوشته
  19,551
  صلوات
  143854
  حضور
  189 روز 14 ساعت 34 دقیقه
  وبلاگ
  2
  دریافت
  240
  آپلود
  8
  گالری
  562  سلام بر شما
  تشكر مي كنم از اين كه دغدغه خودتان را با ما در ميان گذاشتيد
  به عنوان يك مشاور متأسفانه بايد بگويم كه بسياري از ما گرفتار بيماري «چشم و هم چشمي» و «تعطيلي تفكر منطقي» هستيم. البته اين مشكل ريشه اي است يعني آموزش و پروش و آموزش عالي و رسانه هاي ملي ما برنانه مناسبي براي انتخاب رشته ندارند از سويي هم دولت برنامه اي براي فارغ التحصيلان به اين تعداد بالا ندارد. خب اينجا لااقل ما بايد براي خودمان برنامه اي دقيق داشته باشيم دو دو تا چهار تا كنيم. از خودمان سؤال كنيم :
  چرا من مي خواهم بروم دانشگاه؟
  در سال هاي تحصيلي گذشته و سابقه مطالعاتي و حرفه اي به چه علوم و فنوني علاقه نشان داده ايم و در آن استعداد هم داشته ايم؟
  آيا رشته تحصيلي ما بازار كار در محل زندگي ما دارد؟ اگر در محل زندگي ام بازار كار ندارد آيا مي توانم عملا براي گرفتن شغل مهاجرت كنم؟

  نگاهي به دور و بر
  به اطرافيان و خويشاوندان خود نگاه كنيد چند درصد از آنها تحصيلات دانشگاهي دارند؟ چند درصد آنها متناسب با رشته تحصيلي خود شغل انتخاب كرده اند؟
  اشتباه نشود مخالف كسب دانش نيستيم. بلكه بايد چشم ها را باز كنيم اگر صرفا براي گرفتن مدرك و پز دادن باشد و اين كه بگوييم ما هم مثلا فلان مدرك را داريم ارزش ندارد كه هزينه وقتي و مالي كنيم. چرا نبايد همين هزينه را بر روي علاقه و استعدادمان كنيم. گاهي مي بينيم كه خانم يا آقايي حتي بدون داشتن تحصيلات دانشگاهي متناسب با علاقه يا استعداد خود در كاري مانند طراحي، آشپزي، خياطي، نقاشي و....كار كرده اند و رشد خوبي هم كرده اند و بعد از آن انگيزه قوي تري پيدا كرده اند كه در راستاي كار خود ادامه تحصيل بدهند.
  فردي كه بدون شناخت از رشته تحصيلي خود وارد آن رشته مي شود مانند فردي است كه بدون هدف بليط هواپيمايي را مي گيرد و به سوي مقصدي پرواز مي كند.
  چرا فكر مي كنيم اسراف فقط در مورد برخي امور مانند مواد غذايي و آب و...صدق مي كند بزرگ ترين اسراف اتلاف اوقات زندگاني است.
  از سويي بدون انگيزه وارد رشته هايي مي شويم و بساط ارتباط دختر و پسر هم فراهم است و جوانان به طوري طبيعي چراغ سبز نياز هم شريك زندگي شان با ديدن جنس مكمل خودشان روشن مي شود و متأسفانه بسياري از آنها بدون مطالعه و شناخت كافي روابطي را شروع مي كنند كه مانند ساختن آپارتمان بر روي رمل و ماسه روان است. مشاوره هاي زيادي در اين باره در همين سايت موجود است كه افرادي بدون توجه به تناسب ها و بدون داشتن معيار براي گزينش همسر و بدون هماهنگي با خانواده روابطي را شروع مي كنند كه برخي به ازدواج نمي رسد و برخي هم به ازدواج منجر مي شود ولي پيوندشان سست است و هر روز در جهنمي از اختلافات به سر مي برند.
  جوانان ما، دختر و پسر، بايد رشته تحصيلي خود را متناسب با رغبت، استعداد، واقع بيني و نيازها گزينش كنند. گزينش همسر بيش از گزينش رشته تحصيلي نياز به مطالعه و مشورت دارد. با دست خود بناي زندگي اي را نريزيم كه مطالعه نشده باشد و كه خوشبختي در چنين زندگي اي جايي ندارد.

  تحصيل خانم ها
  زن و مرد جنس مكمل هم هستند. بسياري از نيازهاي آنها در جامعه برطرف مي شود و براي همين هم در جامعه متخصصان مختلفي نياز داريم و افرادي بايد براي رسيدن به اين تخصص ها در پي تحصيل و كسب علم و حرفه برآيند. برخي از نيازهاي زنان از نظر اسلام لازم است كه توسط متخصص زن برطرف شود بنابراين اسلام از اين جهت زنان را نيز تشويق مي كنند كه براي رفع و دفع اختلاط نامحرمان و مفسده هاي اجتماعي خانم ها در رشته هايي مانند دندان پزشكي، مامايي، متخصص زنان و زايمان، استادي در رشته هاي مختلف و....تحصيل كنند. بنابراين خانم هايي كه واقعا توانايي و رغبت لازم را دارند لازم است براي رفع نياز از هم جنسان خود و ارتقا بهداشت معنوي كسب علم كنند.


  این عباس علی است. خسته، گرسنه، تشنه، داغدیده و مصیبت زده. داغ هایی که هر کدام به تنهایی برای از پا درآوردن مردی کافی است؛ داغ سه برادر، داغ یک فرزند، داغ چندین برادرزاده و خواهرزاده و داغ چند ده عزیز و همدل و همراه.
  نه خستگی، نه تشنگی، نه گرسنگی، نه این همه داغ، هیچکدام تاب از کف عباس نربوده و توان عباس را نفرسوده، اما دیدن تشنگی حسین(ع) و بچه‌های حسین، طاقتش را سوزانده و او را راهی شریعه کرده است. اينجا


 5. #4

  عضویت
  جنسیت فروردین 1394
  نوشته
  63
  صلوات
  420
  حضور
  5 روز 8 ساعت 18 دقیقه
  دریافت
  10
  آپلود
  0
  گالری
  0  سلام. اصل اين موضوعي كه شما مطرح كرديد ربطي به زن يا مرد بودن نداره. من خيلي از خانم هارو ميشناسم كه الان كه در سن 17-18 سالگي هستن واز الان بفكر ارشد و دكترا ! و يا بسيار اقايوني كه انگار نه انگار قراره در اينده خرج يك خونواده(حداقل) رو بدن. پس اين موضوع ربطي به زن يا مرد بودن نداره. ادم اگه باهدف زندگي كنه تحصيل واسش ارزشمند ميشه خواه زن خواه مرد
  اما اين وسط يه چيزي كه مهمه اينه در هر رشته ي تحصيلي د ردبيرستان فقط 3-4رشته ميشه اينده روشني براش ديد و بقيه نه...
  از طرفي اينكه همه برن 3-4رشته اول هم نشدنيه .. همه كه نميتونن برن يه رشته...
  اما هرچي تلاش بيشتر باشه ادم بهتر ميتونه از علمش استفاده كنه. يه نكته ديگه هم بگم كه سطح توقع خيلي ها پايينه. بعضي ها به كم سوادي قانع اند. واسه همينه كه هيچ تلاشي درمورد ايندشون ندارن. دانشگاه هم صرفا واسه بعضي ها شده مسافرت 4ساله!! خيلي زياد ميشناسم كسايي رو كه وقتي ميپرسن ازش چه رشته اي ميخوني از اينده شغليش خبر داري؟ ميگه : بيخيال هرچي باشه فقط جاش تو دانشگاه باشه! يعني فقط ميگن برن دانشگاه! اونوقت شما از همچين ادمايي توقع داري فعاليتشون بازده داشته باشه؟ فعاليتشون ديده بشه؟ 6. #5

  عضویت
  جنسیت اردیبهشت 1391
  نوشته
  1,017
  صلوات
  3613
  حضور
  40 روز 6 ساعت 8 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  26  سلام
  من اگه دختر داشتم اصلا راضی نبودم بره دانشگاه ...همون خونه بمونه خیاطی کنه بهتره لااقل زودتر براش همسر پیدا میشه زودتر ازدواج میکنه بهتر هست

  الان جوونا دختر تحصیل کرده نمی خوان که...بیشتر دختر خونه دار دوست دارن دختر لیسانس یا فوق لیسانس یا مثلا خدا نکرده خدا نکرده بلا بدور اگه دکترا داشته باشه اون مگه به حرف مردش گوش میده اصلا !...نمیده که! واسه همین با هم نمیسازن طلاق میگیرن!

  اما اگه فقط تا دیپلونگ خونده باشه اون وقت حرف گوش کن تر هست !
  من اگه ریسی چیزی بودم اول دخترا و پسرا رو سوا میکردم بعد در مرحله بعدی دخترا رو همشون و میفرستادم برن خونه !
  حتی اگه یه فتنه دیگه راه بیفته و تعداد زیادی کشته و مجروح هم بشن باز می ارزه و ما یک کهکشان سود کردیم!...هورااااا... !...
  ویرایش توسط پرنس کوچولو : 1394/01/20 در ساعت 16:36


 7. #6

  عضویت
  جنسیت فروردین 1394
  نوشته
  215
  صلوات
  626
  حضور
  4 روز 8 ساعت 59 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  همونطور که یکی از دوستان گفتن ایراد شما به دختر و پسر بودن افراد برنمیگرده و مشکل غالب بر جوانان مملکت ما و البته خانواده های اونها و صد البته کل نظام هست!
  کشوری که اقتصادش دولتی بشه، اقتصاد آزاد ورشکست میشه و شرکت های دولتی دایم رشد کرده و بزرگتر میشن!! نتیجتا چی میشه؟ آرزوی هر پدر مادری میشه که بچه اش بره استخدام دولت بشه! چون اینطوری حداقل یک کار تضمین شده و آینده نسبی برای بچه اش میبینه. از طرفی دولت ظرفیت استخدام سالی یک میلیون جوان ۱۸ ساله رو که نداره پس باید بیاد شرایط بذاره! اول میگه لیسانسه هارو استخدام میکنم.... پدر و مادرها هم زور و اجبار و فشار به بچه ها که یالا باید لیسانس بگیری حتما! بعد دولت میبینه همه لیسانس شدن میگه فوق لیسانس استخدام میکنم! باز روزی از نو و جوان ها که دست و پا میزنن واسه گرفتن یک کاغذی که روش بنویسه کارشناسی ارشد!! که فقط ببرن بدن به اداره دولتی و استخدام بشن. الانم که دیگه دارن میبرن سمت دکترا!!!! و البته چون ظرفیت دکترا خیلی پایینه خیل عظیمی از جوانها از این مرحله به بعد دیگه حذف میشوند و بعدشم سرخورده و بیکار و بدون هیچ توانایی برای شغل غیر دولتی و آخرش یا میرن معتاد میشن یا ارازل و اوباش و دزد و زورگیر و مواد فروش و یا گوشه خونه کز میکنن از افسردگی و موهاشونو رنگ دندونهاشون و دندونهاشون رو رنگ موهاشون میکنن!!

  این مشکل مدرک گرایی آقایون بود که ریشه اصلیش اینه. ولی دخترا هم برای اینکه اولش فکر میکردن مرد با سواد دنبال زن همسطح و همسواد خودشه و باید مدرک بگیرن که شوهر مناسب پیدا کنن و بعدش به این نتیجه رسیدن که مرد زندگیشون هرکی میخواد باشه و هرچی میخواد فکر کنه مهم نیست و مهم اینه استقلال مالی داشته باشند تا بتونن توی شرایط سخت احتمالی در آینده مقاومت کنند (چه در زندگی با شوهر به مشکل بخورند و به طلاق بکشه و چه اصلا موقعیت ازدواج جور نشه(بترشن!) و بخوان تو خونه بمونن و دائم نگاه و سرکوفت خانواده و فامیل ببینن و بشنون) پس برای همین وارد وادی مدرک گرایی شدن تا بتونن اونها هم شغل دولتی ای پیدا کنن و یک خونه برای خودشون بخرن و برای روز مبادا نگه دارن!

  هرچند مباحث دیگه ای مثل چشم و هم چشمی هم توش دخیل بوده ولی زورش به اندازه عوامل فوق نبوده و نیست! الان دخترها صریحا میگن که میخوان استقلال مالی داشته باشند! که راجع به این مسئله میشه یک کتاب بحث کرد و حرف زد! (که من اصلا علاقه به ورود بهش ندارم)

  اما اگر همه شرایط عادی بود و مشکلات فوق و سایر مشکلات وجود نداشت، من یکی همیشه همسرم رو تشویق میکردم به ادامه تحصیل، و مطمئن بودم علم چیزیه که هرچقدر توش سرمایه گذاری کنی هزار برابر برداشت میکنی(اگر به قول دوستمون هدفمند باشه ....حتی اگر هدف صرفا معنوی باشه...یعنی لازم نیست برداشت همیشه مادی باشه) و چیزیه که ضرر توش نیست... ضمنا علم فقط تو دانشگاه بدست نمیاد. علم میتونه با خواندن کتاب توی خونه هم حاصل بشه. با رفت و آمد با علما و شرکت در ورک شاپ ها و کلاسهای تخصصی و ....... خیلی راه ها هست(این حرفم به معنی نفی دانشگاه نبود...من با دانشگاه های خوب هم به شدت موافقم).
  >>>>>>>>البته باید از به افراط افتادن توی این زمینه هم مثل بقیه زمینه های زندگی اجتناب کرد! خانوم و آقا هم نداره 8. #7

  عضویت
  جنسیت شهریور 1393
  نوشته
  1,039
  صلوات
  3719
  حضور
  35 روز 21 ساعت 30 دقیقه
  دریافت
  10
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط عزرائیل نمایش پست ها
  اگه دکترا داشته باشه اون مگه به حرف مردش گوش میده اصلا !...نمیده که! واسه همین با هم نمیسازن طلاق میگیرن!
  جدی میگی؟من خودم همیشه تو ذهنمه اگه رفتم خاستگاری ملاک اول پزشک یا دندون پزشک بودن طرفه بعد برم خاستگاری.
  غم، مگر جز خاطر من، منزل و ماْوا نداری؟

  خوش بیا...خوش بیا...آسوده بنشین، بر دلم
  گر جا نداری…!

 9. صلوات ها 2


 10. #8

  عضویت
  جنسیت آذر 1393
  نوشته
  671
  صلوات
  2732
  حضور
  32 روز 10 ساعت 15 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0  به نظر بنده اگه خانوما بجای طی مدارج عالی در انواع و اقسام دانشگاه ها
  لطف کنن تو خونه تشریف داشته باشن
  و اوقات بیکاریشون رو بجای این بازار و اون آرایشگاه و ...
  صرف خوندن دو تا کتاب راجع به شناخت خودشون و خداشون کنن
  و وقتی فهمیدن خدا ازشون چی خواسته و خودشون رو شناختن
  این دایره مطالعاتی رو وسیعتر کنن
  و راجع به همسر و فرزندانشون هم مطالعه داشته باشن
  اون وقت میشه گفت یه لطف بی نهایت بزرگ در حق بشریت انجام دادن
  چون هم یه عده جوون درسشونو با انگیزه تر میخونن چون مطمئنن قرار نیست خانوما شغلشو غصب کنن
  هم جوونا با داشتن شغل راحت تر ازدواج میکنن
  هم خود این خانوم تو زندگی مشترکش خیلی موفق تر از بقیه خواهد بود ...

  بین املاء و قرائت اختلاف افتاده است
  مینویسم
  عشق ، میخوانم حسین ابن علی ...


 11. #9

  عضویت
  جنسیت اسفند 1393
  علاقه
  تحصیل!
  نوشته
  118
  صلوات
  300
  حضور
  3 روز 15 ساعت 5 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen1990 نمایش پست ها
  جدی میگی؟من خودم همیشه تو ذهنمه اگه رفتم خاستگاری ملاک اول پزشک یا دندون پزشک بودن طرفه بعد برم خاستگاری.
  سلا
  شما خودت پزشکی؟


 12. #10

  عضویت
  جنسیت شهریور 1393
  نوشته
  1,039
  صلوات
  3719
  حضور
  35 روز 21 ساعت 30 دقیقه
  دریافت
  10
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط mohammad2023 نمایش پست ها
  سلا
  شما خودت پزشکی؟
  نه.فوق مکانیک دارم.از نظر مدت زمان درس خوندن به نظر خودم. زیاد فرق نداره.اونا7سال خوندن.ما 6 سال.
  غم، مگر جز خاطر من، منزل و ماْوا نداری؟

  خوش بیا...خوش بیا...آسوده بنشین، بر دلم
  گر جا نداری…!


صفحه 1 از 10 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود