صفحه 1 از 8 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: عقد اجباری دختر توسط مادر

نوشته
    7
    حضور
    2 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    25

عقد اجباری دختر توسط مادر

با سلام من و دختری خاطر خواه هم هستیم.مادر دختر با ازدواج ما مخالف بود و طبق صحبت هایی که پدر مرحوم دختر با عمویش انجام داده بودن قصد داشت دختر را با پسر عمویش عقد کند.پسر عموی دختر هم خیلی دختر را دوست دارد ولی دختر اصلا راضی به ازدواج با او نبود.حتی چند بار بمن گفته بود ازو میترسم.یکبار هم دختر پسرعمویش را در حالت مست دیده بود.خلاصه مادر با هر روشی که شده بود از سوء استفاده از دین بگیرید تا حلال نکردن شیر و قسم خوردن به جان خود دختر را راضی به ازدواج با پسر عمویش کرد.من هم با کلی صحبت و التماس و خواهش فهمیدم که مادر دختر از پسر عمو خوشش می اید و میخواهد او دامادش شود.و بمن گفت که پسر عموی دختر دختر را عاشق خودش میتواند بکند و از من قول خواست که عکس های معمولی دختر را پاک کنم و دیگر مزاحمش نشوم.من هم به شرط اینکه دختر بعد از مدتی که از عقدش گذشت خود و بدون دخالت دیگران بتواند تصمیم بگیرد که با چه کسی ازدواج کند(من یا پسر عمویش)قول دادم دیگر مزاحمش نشوم.مادر دختر هم ١ سال شرط کرد و من هم بدون هیچ چاره قبول کردم.حال بعد از دو هفته ما نمیتوانیم با هم ارتباط نداشته باشیم و حرف نزنیم.نمیدانم باید چه کنم.نمیتوانم عشق خودم را ١ سال بدست فردی غریبه و خمار بسپارم.هر دوی ما نمیتوانیم مدت زیادی از هم بی خبر باشیم.ایا چنین ارتباطی از نظر شرعی اشکال دارد؟ایا من نباید با عشق خودم که مجبور با عقد با کسی شده که از او متنفر است صحبت کنم و ارتباط داشته باشم؟ما از هر طریقی اقدام کردیم تا بتوانیم بهم برسیم مادر دختر اجازه نداد.همه فامیل دختر با عقد به اجبار دختر با پسر عمویش مخالف بودند.ایا پسر عموی دختر الان حکم شوهر دختر را دارد و من دارم به گناهی کبیره ارتکاب میکنم؟ایا این عقد نزد خدا رسمی است و پسر عموی وی شوهر وی محسوب میشود با توجه به اینکه دختر مجبور به ان شده و قلبا بهیچ وجه راضی نیستخواهش میکنم من رو راهنمایی کنین.ممنون

2. صلوات ها 9

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,495
    حضور
    174 روز 10 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58273

با نام و یاد دوست

عقد اجباری دختر توسط مادر

کارشناس بحث: استاد سجاد

5. صلوات ها 7

علاقه
    علوم اسلامي
    نوشته
    5,555
    حضور
    148 روز 3 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    31823

نقل قول نوشته اصلی توسط mehsal نمایش پست ها
    با سلام من و دختری خاطر خواه هم هستیم.مادر دختر با ازدواج ما مخالف بود و طبق صحبت هایی که پدر مرحوم دختر با عمویش انجام داده بودن قصد داشت دختر را با پسر عمویش عقد کند.پسر عموی دختر هم خیلی دختر را دوست دارد ولی دختر اصلا راضی به ازدواج با او نبود.حتی چند بار بمن گفته بود ازو میترسم.یکبار هم دختر پسرعمویش را در حالت مست دیده بود.خلاصه مادر با هر روشی که شده بود از سوء استفاده از دین بگیرید تا حلال نکردن شیر و قسم خوردن به جان خود دختر را راضی به ازدواج با پسر عمویش کرد.من هم با کلی صحبت و التماس و خواهش فهمیدم که مادر دختر از پسر عمو خوشش می اید و میخواهد او دامادش شود.و بمن گفت که پسر عموی دختر دختر را عاشق خودش میتواند بکند و از من قول خواست که عکس های معمولی دختر را پاک کنم و دیگر مزاحمش نشوم.من هم به شرط اینکه دختر بعد از مدتی که از عقدش گذشت خود و بدون دخالت دیگران بتواند تصمیم بگیرد که با چه کسی ازدواج کند(من یا پسر عمویش)قول دادم دیگر مزاحمش نشوم.مادر دختر هم ١ سال شرط کرد و من هم بدون هیچ چاره قبول کردم.حال بعد از دو هفته ما نمیتوانیم با هم ارتباط نداشته باشیم و حرف نزنیم.نمیدانم باید چه کنم.نمیتوانم عشق خودم را ١ سال بدست فردی غریبه و خمار بسپارم.هر دوی ما نمیتوانیم مدت زیادی از هم بی خبر باشیم.ایا چنین ارتباطی از نظر شرعی اشکال دارد؟ایا من نباید با عشق خودم که مجبور با عقد با کسی شده که از او متنفر است صحبت کنم و ارتباط داشته باشم؟ما از هر طریقی اقدام کردیم تا بتوانیم بهم برسیم مادر دختر اجازه نداد.همه فامیل دختر با عقد به اجبار دختر با پسر عمویش مخالف بودند.ایا پسر عموی دختر الان حکم شوهر دختر را دارد و من دارم به گناهی کبیره ارتکاب میکنم؟ایا این عقد نزد خدا رسمی است و پسر عموی وی شوهر وی محسوب میشود با توجه به اینکه دختر مجبور به ان شده و قلبا بهیچ وجه راضی نیستخواهش میکنم من رو راهنمایی کنین.ممنون
    با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

در فرض سؤال اگر دختر راضی به عقد شده (حال به هر علتی) ، عقد مشروع و صحیح است و قطعا ادامه ارتباط شما با او حرام می باشد.

صبر در مقابل معصیت اینجا معنا پیدا می کند اگر صبوری کنید امید است خداوند به بهترین شکل جبران نماید

در پناه حضرت حق باشید

7. صلوات ها 13

نوشته
    7
    حضور
    2 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    25

یعنی اگر چاقو زیر گلوی دختری بگذارند و بگویند باید عقد کنی و او مجبور شود عقد صحیح است؟

9. صلوات ها 4

نوشته
    272
    حضور
    6 روز 17 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1009

خلاصه مادر با هر روشی که شده بود از سوء استفاده از دین بگیرید تا حلال نکردن شیر و قسم خوردن به جان خود دختر را راضی به ازدواج با پسر عمویش کرد
    سلام.
    با توجه به اینکه دختر به عقد راضی شده است به همین دلایلی که ذکر کرده اید عقد صحیح است و شما باید رابطه خود را با او قطع نمایید.

مسأله ۲۳۹۲ ـ اگر زنی را برای مردی بدون اجازه آنان عقد کنند، و بعداً زن و مرد آن عقد را اجازه نمایند، عقد صحیح است، و برای اجازه کافی است سخنی بگوید، یا کاری انجام دهد که بر رضایت او، دلالت داشته باشد.
    مسأله ۲۳۹۳ ـ اگر زن و مرد، یا یکی از آن دو را به ازدواج مجبور نمایند، و بعد از خواندن عقد به نحوی که در مسأله قبل گفته شد اجازه نمایند، عقد صحیح است، و بهتر آن است که دوباره عقد را بخوانند.

منبع
    http://www.sistani.org/persian/book/50/111/

11. صلوات ها 2

علاقه
    دشمن شناسی - سرودن شعر
    نوشته
    6,112
    حضور
    135 روز 23 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    19163

نقل قول نوشته اصلی توسط سجاد نمایش پست ها
    در فرض سؤال اگر دختر راضی به عقد شده (حال به هر علتی) ، عقد مشروع و صحیح است و قطعا ادامه ارتباط شما با او حرام می باشد
    سلام به همه
    جناب "سجاد" گرامی ، سه تا سؤال دارم

1 - روایتی از پیامبر(ص) دیدم مبنی بر اینکه دختری نزد ایشان آمد و عرض کرد مرا به زور به عقد پسرعمویم درآورده اند درحالیکه او را دوست ندارم پیامبر(ص) فرمودند اگر میتوانی به او راضی باش اما دختر گفت نمیتوانم ، و پیامبر(ص) فرمودند پس تو را به عقد هر مردی که بخواهی در خواهم آورد (یعنی عقد باطل است)
    لطفاً ابتدا صحت روایت را بفرمایید ، بعد هم در صورت صحت بفرمایید نظر شما در مورد این روایت چیست؟

2 - تا جایی که من میدونم رضایت به معنای رضایت قلبی هست و نه زبانی. شاید این خانم (و خیلی خانمها یا حتی آقایون دیگه) به زبان بله گفته باشن اما قلباً رضایت نداشته باشن. در اون صورت حکم چگونه ست؟

3 - رضایت قلبی ممکنه با فریب باشه. مثلاً به دختر گفته بشه اگر این کار رو انجام ندی فلان اتفاق میفته یا فلان گناه رو مرتکب میشی و دختر هم راضی بشه. اما رضایتش از ترس اون اتفاق باشه و نه رضایت از نفس این ازدواج. این رو هم توضیح بفرمایید ممنون میشم

آن حرفی که بین مردم خریدار دارد حرف حق نیست
    بلکه حرفی است که با
    داد گفته شود. چه حق باشد ، چه نباشد

13. صلوات ها 3

نوشته
    7
    حضور
    2 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    25

و اگر دختر به ازدواج راضی نبوده و هیچوقت هم نشود چطور؟جدید فهمیده ام که علی رقم عدم رضایت دختر و دوری از ان، پسر عمویش قصد اعمال جنسی با او را داشته و بزور او را مجبور به اینکار میخواسته بکند.و نقل قول خود دختر این است که از اون حالم بهم میخورد.

15. صلوات ها 2

نوشته
    7
    حضور
    2 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    25

شما چطور میگویید که عقد اجباری صحیح است؟این اصلا با عقل درست جور در نمی اید.احکام دینی باید با عقل موافق باشند طبق روایات دینی.عقد و ازدواج سنت خداست و رضایت قلبی در ان شرط است.به نقل از پیامبر اگر اشتباه نکنم پرسیده شده که دختر به خاطر نجابت و حیا نمیتواند در عقد جواب مثبت بگوید باید چه کرد.پیامبر فرمودند رضایت قلبی شرط است و جواب ندادن دختر نشان از رضایت قلبی او دارد.عقد و ازدواج امری الهی است و مشروع بودن یک ازدواج را خدا تعیین می کند نه یک قباله ازدواج یا عقد نامه یا جواب مثبت دادن دختر از روی اجبارو بدون رضایت.خدا از قلب همه انسان ها اگاه است.ایا اینطور نیست؟

17. صلوات ها 2

نوشته
    71
    حضور
    8 روز 15 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    334

شما چطور میگویید که عقد اجباری صحیح است؟این اصلا با عقل درست جور در نمی اید.احکام دینی باید با عقل موافق باشند طبق روایات دینی.عقد و ازدواج سنت خداست و رضایت قلبی در ان شرط است.به نقل از پیامبر اگر اشتباه نکنم پرسیده شده که دختر به خاطر نجابت و حیا نمیتواند در عقد جواب مثبت بگوید باید چه کرد.پیامبر فرمودند رضایت قلبی شرط است و جواب ندادن دختر نشان از رضایت قلبی او دارد.عقد و ازدواج امری الهی است و مشروع بودن یک ازدواج را خدا تعیین می کند نه یک قباله ازدواج یا عقد نامه یا جواب مثبت دادن دختر از روی اجبارو بدون رضایت.خدا از قلب همه انسان ها اگاه است.ایا اینطور نیست؟
    سلام علیکم.
    برادر شما توجه بفرمایید در پست اول خود فرمودید دختر به هر شکلی که بود راضی شد.و مراجع میفرمایند اگر دختر بعد از عقد حتی اگر چند لحظه راضی شد عقد صحیح هست.
    التماس دعا

19. صلوات ها 3

علاقه
    علوم اسلامي
    نوشته
    5,555
    حضور
    148 روز 3 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    31823

نقل قول نوشته اصلی توسط Reza-D نمایش پست ها
    سلام به همه
    جناب "سجاد" گرامی ، سه تا سؤال دارم

1 - روایتی از پیامبر(ص) دیدم مبنی بر اینکه دختری نزد ایشان آمد و عرض کرد مرا به زور به عقد پسرعمویم درآورده اند درحالیکه او را دوست ندارم پیامبر(ص) فرمودند اگر میتوانی به او راضی باش اما دختر گفت نمیتوانم ، و پیامبر(ص) فرمودند پس تو را به عقد هر مردی که بخواهی در خواهم آورد (یعنی عقد باطل است)
    لطفاً ابتدا صحت روایت را بفرمایید ، بعد هم در صورت صحت بفرمایید نظر شما در مورد این روایت چیست؟

2 - تا جایی که من میدونم رضایت به معنای رضایت قلبی هست و نه زبانی. شاید این خانم (و خیلی خانمها یا حتی آقایون دیگه) به زبان بله گفته باشن اما قلباً رضایت نداشته باشن. در اون صورت حکم چگونه ست؟

3 - رضایت قلبی ممکنه با فریب باشه. مثلاً به دختر گفته بشه اگر این کار رو انجام ندی فلان اتفاق میفته یا فلان گناه رو مرتکب میشی و دختر هم راضی بشه. اما رضایتش از ترس اون اتفاق باشه و نه رضایت از نفس این ازدواج. این رو هم توضیح بفرمایید ممنون میشم
    با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال و توضیح مجدد آغاز کننده محترم تاپیک

پاسخ به لحاظ سؤالی که داشتید ، داده شده و شما در این سؤال بیان کردید:

خلاصه مادر با هر روشی که شده بود از سوء استفاده از دین بگیرید تا حلال نکردن شیر و قسم خوردن به جان خود دختر را راضی به ازدواج با پسر عمویش کرد
    پس دختر راضی شده به عقد ، همین یعنی عقد اجباری نبوده و عقد صحیح است.

به قول سعدی: من آنچه شرط بلاغست با تو می‌گویم ؛ تو خواه از سخنم پند گیر و خواه ملال

در پناه حضرت حق باشید

21. صلوات ها 7

صفحه 1 از 8 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۵/۱۲/۲۶, ۰۴:۱۱ : 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری