حق کپی رایت و خریدن محصولی که دیگر در بازار ارئه نمی شود

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حق کپی رایت و خریدن محصولی که دیگر در بازار ارئه نمی شود

با سلام. ببینید من محصولاتی مثل موسیقی و کتاب و ... همیشه به صورت اورجینال می خرم یعنی از کپی شده ها استفاده نمی کنم. الان یه مشکلی رو تو کشورمون دارم لمس می کنم که راه حلشو نمی دونم. ببینید تو یه سری کشورها که نظام کپی رایت قانون مند و ساخت یافته است و در کنارش کانال عرضه کالا هم همیشه فعال است مشکلی نیست یعنی به طور مثال ناشر یک اثر موسیقی همیشه حتی بعد از گذشت چندین سال آن اثر موسیقی را برای خرید در اختیار مردم می گذارد. حالا تو کشور ما وقتی مثلا یک آلبوم موسیقی میاد بیرون تا حدود یک سال تو بازار پیدا میشه برای خرید ولی بعد از دو سه سال اگه یه کسی بخواد اونو بخره (یعنی از راه حلال آن را به دست بیارد) دیگه تو بازار پیداش نمی کنه!!!
همین الان خود من یه آلبوم خاطر انگیز مال حدود 7 8 سال پیش تو ذهنم هست که دوستش دارم و تو همه سایت ها هم به طور رایگان (حرام) برای دانلود گذاشتنش ولی من نمی خوام با نارضایتی صاحب اثر آن را به دست بیارم می خواهم بخرمش ولی دیگه تو بازار نیست. حالا تکلیف چیه؟ تو این شرایط چطور باید آن محصول را به دست آورد؟

مرجع تقلید: آیت الله وحید خراسانی

با تشکر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

بوی خوش;651834 نوشت:
با سلام. ببینید من محصولاتی مثل موسیقی و کتاب و ... همیشه به صورت اورجینال می خرم یعنی از کپی شده ها استفاده نمی کنم. الان یه مشکلی رو تو کشورمون دارم لمس می کنم که راه حلشو نمی دونم. ببینید تو یه سری کشورها که نظام کپی رایت قانون مند و ساخت یافته است و در کنارش کانال عرضه کالا هم همیشه فعال است مشکلی نیست یعنی به طور مثال ناشر یک اثر موسیقی همیشه حتی بعد از گذشت چندین سال آن اثر موسیقی را برای خرید در اختیار مردم می گذارد. حالا تو کشور ما وقتی مثلا یک آلبوم موسیقی میاد بیرون تا حدود یک سال تو بازار پیدا میشه برای خرید ولی بعد از دو سه سال اگه یه کسی بخواد اونو بخره (یعنی از راه حلال آن را به دست بیارد) دیگه تو بازار پیداش نمی کنه!!!
همین الان خود من یه آلبوم خاطر انگیز مال حدود 7 8 سال پیش تو ذهنم هست که دوستش دارم و تو همه سایت ها هم به طور رایگان (حرام) برای دانلود گذاشتنش ولی من نمی خوام با نارضایتی صاحب اثر آن را به دست بیارم می خواهم بخرمش ولی دیگه تو بازار نیست. حالا تکلیف چیه؟ تو این شرایط چطور باید آن محصول را به دست آورد؟

مرجع تقلید: آیت الله وحید خراسانی

با تشکر

عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

نظر آیت الله وحید خراسانی آن است که اگر تولید کننده آن(اعم از صاحب اثر یا ناشر) ، مسلمان باشد ، بدون رضایت تولید کننده بنا بر احتیاط واجب رایت و تکثیر حرام می باشد (چه در بازار موجود باشد یا نباشد) مگر در مورد کافر حربی و تابعان مانند مالیات دهندگان و یاری کنندگان دولت های آنان .

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
استفتاء از دفتر معظم له در قم[/]

[="Black"]

سجاد;652320 نوشت:
مگر در مورد کافر حربی و تابعان مانند مالیات دهندگان و یاری کنندگان دولت های آنان .

سلام.
اگر این مالیات دهندگان که در کشور های کافر حربی زندگی کنند مثل کشورهای کانادا و یا آمریکا مسلمان باشند (البته برخی از کارکنان آن شرکت ها ممکن است مسلمان باشند و نه همه)
تکلیف اینجا چیه؟
نظر رهبر و بعد از آن آیت الله سیستانی[/]

[="Tahoma"][="Black"]

رحمت;652396 نوشت:
سلام.
اگر این مالیات دهندگان که در کشور های کافر حربی زندگی کنند مثل کشورهای کانادا و یا آمریکا مسلمان باشند (البته برخی از کارکنان آن شرکت ها ممکن است مسلمان باشند و نه همه)
تکلیف اینجا چیه؟
نظر رهبر و بعد از آن آیت الله سیستانی

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

به صورت کلی اگر در میان کفار حربی ، مسلمانانی باشند که مالک یا سهامدار شرکت یاد شده هستند ، رعایت حقوق آنان لازم است .

البته از نظر حضرت آیت الله خامنه ای ، تنها رعایت حقوق تولیداتی از خارج کشور به احتیاط لازم است که با صاحبان آنها قرارداد داریم .

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
آیت الله خامنه ای ، اجوبه الاستفتائات س 1343[/]

موضوع قفل شده است