عدول به مرجع مساوی

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
عدول به مرجع مساوی

سلام. در دوران دبیرستان پس از پرسش از معلم دین و زندگی (ایشان فرد مومن و خوبی هستند) آیت الله وحید خراسانی را به عنوان مرجع تقلید انتخاب کرده بودم. در دوران دانشگاه در اثر توصیه‌ی مشاور دانشگاه و نظر دوستان و همچنین، با توجه به اینکه مقام معظم رهبری ولی فقیه هستند و نام ایشان در لیست مراجع اعلم تهیه شده توسط جامعه‌ی مدرسین وجود دارد (پس با آیت الله وحید مساوی هستند)، ایشان را به عنوان مرجع تقلید جدید انتخاب کردم و چند سالی است که از ایشان تقلید میکنم.
جدیداً متوجه شده ام که هم آیت الله وحید و هم مقام معظم رهبری عدول به مرجع مساوی را جایز نمی دانند (البته مقام معظم رهبری احتیاط کرده اند). حال سؤال بنده این است که مرجع تقلید من در حال حاضر کدام یکی از این بزرگان است؟
با تشکر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

yakone;651648 نوشت:
سلام. در دوران دبیرستان پس از پرسش از معلم دین و زندگی (ایشان فرد مومن و خوبی هستند) آیت الله وحید خراسانی را به عنوان مرجع تقلید انتخاب کرده بودم. در دوران دانشگاه در اثر توصیه‌ی مشاور دانشگاه و نظر دوستان و همچنین، با توجه به اینکه مقام معظم رهبری ولی فقیه هستند و نام ایشان در لیست مراجع اعلم تهیه شده توسط جامعه‌ی مدرسین وجود دارد (پس با آیت الله وحید مساوی هستند)، ایشان را به عنوان مرجع تقلید جدید انتخاب کردم و چند سالی است که از ایشان تقلید میکنم.
جدیداً متوجه شده ام که هم آیت الله وحید و هم مقام معظم رهبری عدول به مرجع مساوی را جایز نمی دانند (البته مقام معظم رهبری احتیاط کرده اند). حال سؤال بنده این است که مرجع تقلید من در حال حاضر کدام یکی از این بزرگان است؟
با تشکر

با سلام و عرض ادب

اینکه هردو مرجع نامشان در لیست جامعه مدرسین آمده است لزوما به معنای مساوی بودن مراجع با یکدیگر نیست بلکه باید تحقیق بفرمایید و مرجع اعلم را شناسایی نمایید پس اگر با تحقیق به این نتیجه رسیدید که مقام معظم رهبری اعلم از آیه الله وحید بوده و با این معیار ایشان را انتخاب کرده و تغییر دادید صحیح است و اگر از جهت مساوی بودن تغییر داده اید تغییر مرجع جایز نبوده و همان مرجع قبلی که آیه الله وحید بوده اند،درصورتی که با تحقیق انتخاب کرده اید مرجع فعلی شما همچنان محسوب می شوند.

همواره به سلامت باشید

خیلی از پاسخ شما متشکرم. همان‌طور که گفتم بنده مرجع تقلید خود را با نظر مشاور دانشگاه که روحانی و عادل هستند و برخی از دوستانم تغییر داده ام. البته علت اصلی من برای تغییر در آن زمان این بود که مقام معظم رهبری ولی فقیه هستند. در واقع، بنده در حال حاضر فکر می‌کنم که به همین دلیل بهتر است از مقام معظم رهبری تقلید کنم. آیا این نظر من بر اعلم بودن ایشان دلالت دارد؟ یا باید مجدداً تحقیق کنم؟ به نظر شما بهترین راه برای تحقیق چیست؟ آیا انتخاب آیت الله وحید با نظر معلم دبیرستان از نظر شرعی برای انتخاب مرجع تقلید کافی است؟

[="Arial"]

yakone;653248 نوشت:
آیا انتخاب آیت الله وحید با نظر معلم دبیرستان از نظر شرعی برای انتخاب مرجع تقلید کافی است؟

قطعا معلم دین و زندگی شما خبره نبوده و صلاحیت تشخیص اعلم رو نداشته و اون تقلید شما از ابتدا مشکل داشته، اما مشاور دانشگاه هم بر فرض که خبره و اهل تشخیص باشند (چون روحانی بودن دلیل بر خبره بودن نیست و تشخیص مجتهد اعلم کار هر کس نیست) یک نفر هستند در حالی که برای تقلید از اعلم نیاز یه دو نفر عادل اهل خبره هست.
در مورد جامعه مدرسین هم اگر خبره بودن اون افراد برای شما محرز شده می‌تونید به استناد حرف اون‌ها یکی از افراد معرفی شده توسط اون‌ها (که حضرت آقا هم در بین اون‌ها هست) را به عنوان مرجع انتخاب کنید.

yakone;653248 نوشت:
البته علت اصلی من برای تغییر در آن زمان این بود که مقام معظم رهبری ولی فقیه هستند. در واقع، بنده در حال حاضر فکر می‌کنم که به همین دلیل بهتر است از مقام معظم رهبری تقلید کنم. آیا این نظر من بر اعلم بودن ایشان دلالت دارد؟ یا باید مجدداً تحقیق کنم؟

سلام.
اصلا در ولی فقیه بودن طبق قانون اساسی مرجعیت شرط نیست تا چه رسد به اعلم بودن مرجع و تنها مجتهد بودن کفایت می کند.
بنا بر این اینکه شخصی ولی فقیه است به صرف ولی فقیه بودن حتی نمی توان گفت مرجع است تا چه رسد به آنکه مرجع اعلم هم باشد.
مرجع اعلم را از سه راه می‏توان شناخت:

اول: آنکه خود انسان یقین کند، مثل آنکه از اهل علم باشد و بتواند مجتهد و اعلم را بشناسد.
دوم: آنکه دو نفر عالم عادل که می‏توانند مجتهد و اعلم را تشخیص دهند مجتهد بودن یا اعلم بودن کسی را تصدیق کنند، به شرط آنکه دو نفر عالم عادل دیگر با گفته آنان مخالفت ننمایند.
سوم: آنکه عده ‏ای از اهل علم که می‏توانند مجتهد و اعلم را تشخیص دهند و از گفته آنان اطمینان پیدا می‏شود، مجتهد بودن و یا اعلم بودن کسی را تصدیق کنند.

yakone;653248 نوشت:
خیلی از پاسخ شما متشکرم. همان‌طور که گفتم بنده مرجع تقلید خود را با نظر مشاور دانشگاه که روحانی و عادل هستند و برخی از دوستانم تغییر داده ام. البته علت اصلی من برای تغییر در آن زمان این بود که مقام معظم رهبری ولی فقیه هستند. در واقع، بنده در حال حاضر فکر می‌کنم که به همین دلیل بهتر است از مقام معظم رهبری تقلید کنم. آیا این نظر من بر اعلم بودن ایشان دلالت دارد؟ یا باید مجدداً تحقیق کنم؟ به نظر شما بهترین راه برای تحقیق چیست؟ آیا انتخاب آیت الله وحید با نظر معلم دبیرستان از نظر شرعی برای انتخاب مرجع تقلید کافی است؟
با سلام و عرض ادب به صرف ولی فقیه بودن لزوما دلیل بر اعلمیت نیست اما اگر به هرطریقی اطمینان شخصی به اعلمیت ایشان پیداکردید تقلیدتان صحیح است و همچنین درصورتی که در آن زمان از گفته معلمتان به این اطمینان رسیدید که آیه الله وحید مرجع تقلید اعلم هستند تقلیدتان صحیح بوده است و درهرحال اگر نمی دانید از دو فرد عالم عادل دراعلمیت مراجع تحقیق نمایید. رساله مراجع ،احکام تقلید
موضوع قفل شده است