صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ادامه ی تحصیل در خارج از کشور از نظر قرآن

نوشته
    6
    حضور
    5 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    21

ادامه ی تحصیل در خارج از کشور از نظر قرآن

سلام خدمت سروران گرامی
    بنده دانشجوی سال آخر کارشناسی ارشد مهندسی نرم افزار در دانشگاه تهران هستم. میخواستم بدونم نظر قرآن در رابطه با ادامه ی تحصیل در خارج از کشور، مثل آمریکا یا کانادا چیه؟ اگه برم خارج احتمالا دیگه برنگردم. خونوادمم مخالفتی ندارن، و حتی مادرم خیلی مشتاق هست که برم. در کل آدم مذهبی هستم و واقعا نمی دونم اگه برم اونجا چه بلایی سرم بیاد (از نظر اعتقادادتم). البته میشناسم آدم هایی که اونجا هستن و مشکل مذهبی هم ندارن، تازه اونجا هم مراسمات مذهبی دارن. پسر داییم کانادا هست و میگه که پنجشنبه شب ها دعای کمیل می خونیم، یا یکی از دوستان میگفت تو محرم مجلسی برگزار می کنیم و در واقع مشکلی از این نظر نیست. هر چقدر سعی کردم با قرآن به این سوال پاسخ بدم نشد. در کنار این میتونید نظرتون رو در مورد ادامه ی تحصیل در ایران یا کلا ادامه ی تحصیل ندادن هم بگید. خب بنده خیلی از عرفای عصر حاضر رو میبینم که اصلا کاری به کارهای مهندسی نداشتن. البته قرار نیست من هم عارف بشم ولی اگه ما واقعا اونها رو الگو قرار دادیم و اونها رو سعادت مند میدونیم چرا باید بر خلاف اونها عمل کنیم، شما شیخ رجبعلی خیاط، نخودکی اصفهانی، جواد آقا ملکی تبریزی، سید علی قاضی، آیت الله بهجت و بقیه ی انسان های کامل رو نگاه کنید. اینها کدومشون مهندسی خوندن؟ در حالی که میدونیم که سعادت مند شدن. البته میدونم که سر درس خوندن و نخوندن خیلی بحث شده، خیلی ها میگن مگه جامعه به دکتر و مهندس نیاز نداره؟ من میگم پس چرا اونی که دکتر شده و مثلا جون ده نفر رو نجات داده مقامش کمتر از فلان عارفی هست که اصلا چنین کاری انجام نداده. حالا معلوم نیست اون دنیا چه اتفاقی بیوفته ولی هر چی که هست ما مسلمون ها هیچ وقت آیت الله بهجت رو با یه پزشک عمومی که هر روز ده نفر میرن پیشش رو مقایسه کنیم. همیشه میگیم مقام آیت الله بهجت بالاتر بوده، کما اینکه کتاب هایی که در مورد عرفا نوشته میشه در مورد پزشک ها نوشته نمیشه.

ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.

2. صلوات ها 9

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,516
    حضور
    175 روز 1 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58316

با نام و یاد دوست

ادامه ی تحصیل در خارج از کشور از نظر قرآن

کارشناس بحث: استاد حامی

5. صلوات ها 4

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 18 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

سلام بر شما
    با عرض پوزش به دليل تأخيري كه در پاسخ افتاده است.
    اسلام تشويق مي كند كه براي كسب علم و حكمت حتي مسير طولاني را طي كنيد و زحمت راه و فراق را به جان بخريد. برخي از بزرگان دين هم براي كسب معارف سفرهاي مختلفي به كشورهاي مختلف داشته اند. قسمتي از موفقيت علمي شهيد چمران و شهيد بابايي در كشور آمريكا بود. دكتر حجت الاسلام آقا تهراني مي فرمود با گروهي براي تحصيل روانه آمريكا بوديم. خدمت مقام معظم رهبري رسيديم در ضمن ديدار به ايشان گفتيم به هرحال مظاهر الحاد در آنجا زياد است چگونه از اين آسيب ها در امان باشيم ايشان در جواب فرمودند مراقبه و مستحبات خودتان را بيشتر كنيد.
    هنگام تحصيل نيز بايد دقت كنيد كه به تدريج از باورها و ارزش هاي خودتان فاصله نگيريد و اگر شبهات اعتقادي براي شما پيش آمد از كارشناسان ديني به طور حضوري يا غيرحضوري ( ايميل و..) سؤال كنيد. داستان شهيد بابايي با هم اتاقي اش كه اهل مشروب و تصاوير سكس و...بود و شيوه برخورد ايشان با او خواندني است.
    دكتر آقا تهراني مي گفتند بعد از فارغ التحصيلي قرار بود مدارك علمي خودمان را از دست مسؤول دانشگاه كه خانم بود دريافت كنيم ايشان هنگام اعطا مدارك با فارغ التحصيلان دست مي داد مانده بودم كه چه كنم من از نظر شرعي اجازه نداشتم اين كار را بكنم هر چند برخي براي كارهايشان توجيهاتي مي تراشند بالاخره گفتم من وظيفه ديني خودم را عمل مي كنم هر چند ايشان بدشان آيد و از دادن مدرك خودداري كند وقتي براي گرفتن مدرك نزد او رفتم ايشان دست دراز كرد مدرك را به من بدهد به از ايشان عذر خواهي كردم و گفتم من مسلمان هستم و براساس دستورات شرعي دينم اجازه ندارم با نامحرم دست بدهم. ايشان هم از من عذرخواهي كرد و گفت تقصير از من بود من بايستي از آيين شما اين اطلاعات را مي داشتم.
    تذكر: از نظر اسلام(قرآن و حديث) اگر جايي ايمان در خطر باشد بايد از آنجا هجرت كنيم.

علوم اسلامي
    بزرگوار خيلي خوب است كه به رشد معنوي و اخلاقي خود فكر مي كنيد قرآن مي فرمايد انسان بر نفس خود آگاه است به نظرم بهتر است با افرادي كه واقعا متدين هستند و براي تحصيل يا كار خارج از كشور رفته اند مشورت كنيد و ببينيد آيا مي توانيد با مشخصاتي كه مي گويند دين خود را حفظ كنيد يا نه؟
    جامعه اسلامي نيازهاي متعدد و متنوعي دارد و هر كس با هر تخصصي كه بتواند نيازهاي مشروع جامعه اسلامي را برطرف كند كار اسلامي كرده است و هر علمي كه نيازي از جامعه برطرف كند اسلامي است. اما از ميان علوم اسلامي علم دين ( توحيد و معاد و...) قداست ذاتي دارد چون با روح كه جاويد است و اصالت ما به آن است ارتباط دارد و براي تكامل آن است. اگر نيت مقدس باشد مي توان در رشته هاي ديگر هم رشد علمي كرد و طوري زندگي كرد كه مانند شهيد چمران شد طوري كه امام خميني كه فقيه و عارف بزرگي است فرمودند مانند چمران [زندگي كنيد و ] بميرد.

ویرایش توسط حامی : ۱۳۹۴/۰۱/۲۶ در ساعت ۰۹:۰۸
    گفتم مرا غم تو خوشتر ز شادمانی
    گفتا که در ره ما غم نیز شادمان است

7. صلوات ها 9

نوشته
    164
    حضور
    4 روز 22 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    7
    صلوات
    674

سلام
    مستند میراث آلبرتا رو دیدید؟
    دانشجوهایی هستن که دین و شرع براشون خیلی مهمه و با اینکه نگه داشتن دین در اون موقعیت و جامعه خیلی سخته اما سعی کردن که دین دار باشن شما هم میتونید از اونها الگو برداری کنید.

9. صلوات ها 3

نوشته
    619
    حضور
    12 روز 13 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1766

نقل قول نوشته اصلی توسط x86 نمایش پست ها
    من میگم پس چرا اونی که دکتر شده و مثلا جون ده نفر رو نجات داده مقامش کمتر از فلان عارفی هست که اصلا چنین کاری انجام نداده. حالا معلوم نیست اون دنیا چه اتفاقی بیوفته ولی هر چی که هست ما مسلمون ها هیچ وقت آیت الله بهجت رو با یه پزشک عمومی که هر روز ده نفر میرن پیشش رو مقایسه کنیم. همیشه میگیم مقام آیت الله بهجت بالاتر بوده، کما اینکه کتاب هایی که در مورد عرفا نوشته میشه در مورد پزشک ها نوشته نمیشه.
    این اشتباه است . آیت الله بهجت معروف شده اند و چه بسا دکترهای زیادی که مقامشان از آیت الله العظمی بهجت بالاتر باشد و معروف نباشند . در اینجا اجازه میخوام یک مطلبی بگم . چند ماه بعد از رحلت آیت الله خوشوقت یک پیرزنی از اقوام خانمم فوت کرد . شب خبر را شنیدم . اون شب خواب دیدم آیت الله خوشوقت فوت کرده . بعد نماز صبح خوابیدم دوباره خواب میدیدم آیت الله خوشوقت فوت کرده . ( وقتی خیلی به یک خوابی اهمیت ندم برای درک اهمیت آن چند بار میبینم و تجربه نشان داده وقتی اینطوری میبینم بدون شک درست است ) . مفهوم این خواب اینست که ان پیر زن با اینکه گمنام بود اما دارای درجات بود
    در مورد خارج رفتن .
    اگر هدفتان اینست که در علم و عمل چیزهایی را بیاموزید که امکان آموختن آن در ایران نیست و بعد بیایید ایران و آن را بکار برید به شرط اینکه مطمئن هستید منحرف نمیشید برین خارج و بعد تحصیلات و کار مناسب برگردین ایران .
    در غیر اینصورت رفتنتان اشتباه است . دلیل این عرضم همین نگاهی است که در قسمت اول مطلب درباره عرفان نوشتم .
    مطلب رهبر را در این تاپیک بخوانید
    http://www.farhangnews.ir/content/119432
    همه دین نماز خواندن و عزا داری کردن نیست .
    زندگی و خدمت در ایران هرگز با زندگی در آمریکا یکسان نیست .
    شما در ایران در یک جو تقیبا مذهبی هستید . چکار دارد به آمریکا با آن همه کثافت
    شما در ایران علمتان را میتوانید در خدمت جامعه مسلمین قرار دهید . چکار دارد به قرار دادن علمتان به جامعه ای که حکومتش ابر جنایتکار تاریخ است .
    مادامیکه هزینه وارد کننده (‌قیمت دلار ) ثابت میماند و هزینه تولید کننده افزایش می یابد ( تورم جامعه ) تولید کننده ورشکست خواهد شد و بیکاری رشد میکند (‌این یعنی یارانه دادن به تولید کننده خارجی ) . تجربه نشان میدهد هر راهی غیر از این (‌ افزایش قیمت ارز همگام با تورم ) بیراهه است و نتیجه نخواهد داد و روز به روز تولید کنندگان ضعیف تر میشوند . بر اساس این منطق و با نگاهی به رویکرد دولت فعلی نتیجه گیری میشود مادامیکه این دولت سر کار باشد شرائط اشتغال جامعه بدتر خواهد شد .
    افتخار به افزایش فروش نفت !

11. صلوات

نوشته
    57
    حضور
    1 روز 22 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    274

به نام خدا
    سلام بزرگوار
    در این زمینه دیدگاه های مختلفی وجود داره. شاید خیلی ها مثل شما این دغدغه ها رو داشته باشن. برخی از دوستانی که کتابای استاد صفایی حائری رو مطالعه می کنند به این نتیجه رسیدن باید آدمی ببینه ظرفیتش در چه حده؟ انسان های بزرگی که شما مثال زدین امثال آیت الله بهجت ظرفیت بزرگی هم داشتن. کسی که تو عرصه دین می خواد زندگیشو ادامه بده از خیلی چیزها باید بگذره. والا به نظر من اگه می خواد "دکتر حجت الاسلام" بشه همون بهتره که وارد نشه چون خسرالدنیا و الاخره می شه. بعضی می خوان هم سرزبونا باشن و هم اون دنیا در بهترین درجات. همین نیت باعث می شه که تلاششون برای خودشون باشه و الا این خداست که آدمی رو در دو دنیا عزیز و ذلیل می کنه.
    راجع به خارج رفتنم باید به خودتون نگاهی بیاندازین ببینین برای چی می خواین سختی درس خوندن و سختی شرایط اجتماعی و فرهنگی اونجا رو تحمل کنین؟ برای خدا یا برای بالابردن رفاهتون؟ با خودتون خلوت کنید تصمیم بگیرید ولی خودتونو گول نزنید.
    به حامی عزیز هم باید گفت دکتر چمران شدن و... خیلی سخته و فکر می کنم همین کمال گرایی ماها باعث میشه خیلی از واقعیت های خودمون و زندگی مونو نبینیم.

13. صلوات ها 2

نوشته
    425
    حضور
    8 روز 21 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    890

به نظر من مشکل اینجاست که برای ما جا انداختند که فرضا جایگاه آقای قاضی یا علامه طباطبایی یا آقای بهجت از فلان دانشمندی که معتقد به دین و انسان خوبی بوده بالاتره! این اشتباهه به نظرم!

به نظرم جایگاه انسان هارو تنها خلوص نیتشون هست که تعیین میکنه! و میزان زحمت و خدمتی که کردن. حالا توی هر عرصه ای باشه. همین آقای رجبعلی خیاط مگر درس حوزه خوانده بود؟ یا مگر کارش یک کار به اصطلاح برخی عوام سطح پایین و ساده نبود؟ ولی به مقامات عالیه دست یافت. هرچند که خیلی ایت الله ها و طلبه ها نرسیده و نخواهند رسید!

یا مگر افرادی مثل ملاصدرا و ابن سینا و شیخ بهایی و .... در کنار علم دین، اساتید حازق و بارز در علوم تجربی عصر خودشون نبودند؟

به نظرم این عصر ماست که یکمی حوزه علوم گسترش یافته و البته عوامل وقت تلف کن ما (مثل تلوزیون و اینترنت و چه و چه) زیادتر شده و تنبلی ما هم بیشتر شده و خلاصه دیگه نه دانشجوهای علوم تجربی حوصله خواندن درس دین دارن(که به نظرم برای همه واجبه) و نه طلبه ها حوصله خواندن دروس تجربی(که به نظرم برای اونها هم واجبه)! + تاثیر تفکر دانشگاهی غربی دست به دست هم داده که یک جایی بشود حوزه و جای دیگری بشود دانشگاه!

به نظرم همین نرم افزار رو برو بهترین دانشگاه آمریکا بخون و درکنارش روزی ۱ ساعت هم درس دینی بخون باور کن آیت الله میشی برای خودت! دانشمند علمی هم هستی!

15. صلوات ها 4

نوشته
    123
    حضور
    3 روز 7 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    432

در مورد اینکه میفرمایین مقام عارف بیشتره یا دانشمند، و میگین که مقام دانشمند باید بیشتر باشه، چون خدا خودش تاکید بسیاری بر درس کرده، در این مورد باید به شما بگم که منظور خداوند از تمام علم هایی که در قرآن به اون ها دعوت کرده، علم اخلاق و حدیث هست، نه علم لگاریتم و انتگرال و ... که حتی تو کل زندگی آدم هم حتی یه بار هم مورد استفاده قرار نمیگیره، و به نظر من از احادیث و آیات در مورد علم، اشتباه برداشت شده.

در مورد خارج رفتن هم باید بگم که اگه مطمئن باشید که میتونید ایمانتون رو در همین حد نگه دارید، حتی یک لحظه هم صبر نکنید، به دلیل پیشرفته بودن علم در اون ور و زیاد بودن امکانات، شاید شما بتونید خدمات بزرگی که اگه تو ایران بمونید نتونید اون ها رو انجام بدید، به خلق و مردم جهان بکنید، به نظر من اگه اینجوری فکر بکنیم که مثلا من چرا باید به یه آمریکایی خدمت بکنم یا اینکه بگیم آمریکا کثیفه و از این حرفا، اینا خیلی حرف های چرت و پرتی هستن و حرف های انسان های عاقل نیستن، برید اونجا، هم رفاهتون خیلی بیشتره، هم امکاناتتون برای خدمت به کل جهان، ایمانتون هم که سر جاشه، اگه شما تو آمریکا یه چیزی رو اختراع بکنید، فایدش به کل دنیا و از جمله ایران هم میرسه، ولی شاید اگه تو ایران بمونید، کلا نتونید اون رو اختراع بکنید، خیلی ممنون، در پناه حق.

17. صلوات ها 2

علاقه
    .....
    نوشته
    58
    حضور
    8 روز 4 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    191

سلام طبق روال همیشه از بحث خارج نشید ....سوال ایشون برای خارج رفتن و روشن شدن انگیزه تحصیلیه نه برتری فلان عالم و پزشک
    بعدشم این یسری هستن که میگین یکی برتره صرفا از نظر اونها.
    ...................
    پ ن: برادر گرامی اگه نخواستی بری خارج من جات این وظیفه خطیر و سنگین رو قبول می کنم و میرم و یک تنه تمامی عذاب الهی رو از شما دور می گردانم ...خدایا چی کنیم دیگه.ادامه ی تحصیل در خارج از کشور از نظر قرآن
    در مورد رفتنم که شکی نیست آموزششون قابل قیاس با ما نیست.

علاقه
    ورزش
    نوشته
    224
    حضور
    10 روز 6 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    146
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    960

هزاران ایرانی در خارج ایران دارن درس می خونن و هر کدوم هدفی داره و در مسیر خاصی داره قدم بر میداره. شما اگه در خودت زمینه ی پیشرفت بیشتری رو در امریکا می بینی و شرایطشم داری و به خودت هم مطمینی بی برو برگرد برو. خیلی ها دیدشون نسبت به علم بستست ولی مطمینا هر کس ظرفیت و مسیر خودش رو داره و حساب و کتابش جداست.
    اول از همه باید اعتقاداتمون رو باور کنیم و بعد تصمیم بگیریم خودمون رو در معرض ازمونی سخت تر قرار بدیم و نتیجه ی مطلوب و خداپسندانه ای هم بدست بیاریم. زندگی در خارج ازادی ها و محرک هایی رو داره که دل خیلی ها رو میبره و باعث میشه تا همه چیز رو فراموش کنیم.
    اگه فلان عالم دینی معروف شده واسه اینه که واسه خدا عمل کرده و خدا هم اسمشو بزرگ کرده. مشکل غالب پزشک ها که مقتضای محیط زندگیشون هست زمینه ی تمایل به زندگی مادی تر و شهرت طلبی شون میشه که اگرچه در اوایل مقاومت ممکنه ولی با ورود بیشتر در مسیر، غالبا محیط، افراد رو با خودش همسو می کنه ولی اگر کسی واسه خدا و خدمت به خلق، علمی رو یاد گرفت اون هم بالاترین سطحش رو در بهترین کشورها اصلا نمیشه ادعا کرد که این علم کمتر از نوع دینیشه و یا عالم فقط به نوع دینیش میگن، خیر.
    بهترین راهکاری که به ذهنم میرسه مخصوصا اگه سنت کمه حتما فقط با رفقای مذهبی و سالم و همفکر معاشرت کن که بیشترین تاثیر رو در تنهایی همین دوستان دارن. ارتباطت رو با مساجد و فعالیت های مذهبی قطع نکن و کمابیش در ارتباط باش. اعتقاداتت رو با سخنرانی های مذهبی از سخنرانان مطرح و روشن فکر تقویت و زنده نگه دار. مطمینا در اونجا با هجمه ی عظیمی از مخالفت های مذهبی و سیاسی مواجه خواهی شد و سعی کن منبع مناسبی واسه پیدا کردن سوالاتت داشته باشی و نگذاری ابهامات در ذهنت تلنبار بشه که ناگهان مثب بمبی اعتقادات رو در هم میدره.
    کلا مرد خدا باش و اونوقت چمران و بابایی شدن هم دور از دسترس نخواهد بود که حتی ممکنه به جایی برسی که کسی فکرشم نمی کنه

20. صلوات ها 2

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۶/۰۵/۳۱, ۱۶:۴۰ : 3

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری