جمع بندی رابطه گناه با عذاب اخروي

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
رابطه گناه با عذاب اخروي

سلام

رابطه گناه با دوري از خدا و عذاب اخروي چيست؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نسیم رحمت

ملاali;650621 نوشت:

از مسلمات دین و علم و تجربه است که کردار انسان، خواه نیک، خواه بد، دارای پی آمد و نتیجه در دنیا و آخرت است و همچون بذری است که در جهان کاشته می شود؛ اگر بذر گل بوده نتیجه اش گل است و اگر خار بود، نتیجه اش خار است.

به قول مولوی:
این جهان کوه است و فعل ما ندا – سوی ما آید نداها را صدا

و به قول سعدی:
دهقان سالخورده چه خوش گفت باپسر – ای نورچشم من بجز از کشته ندروی

خلاصه کلام:
مکافات عمل، هم در دنیا وجود دارد و هم آخرت؛ با این فرق که مکافات در دنیا، نسبت به آخرت، بسیار کمرنگ تر می باشد.

جهت آگاهی بیش تر به کتاب های زیر مراجعه کنید :
1- گناهان کبیره اثر شهید دستغیب
2- کیفر گناه وعواقب خطرناک آن اقر سید هاشم رسولی محلاتی
3- گناه شناسی اثر محسن قرائتی

نسیم رحمت;652162 نوشت:
خلاصه کلام:
مکافات عمل، هم در دنیا وجود دارد و هم آخرت؛ با این فرق که مکافات در دنیا، نسبت به آخرت، بسیار کمرنگ تر می باشد.

سلام و تشکر
بنده به دنبال پاسخ از منظر علم النفس هستم

بعنوان مثال مال حرام و یا چشم چرانی چگونه موجب عذاب اخروی میشود؟(عقلا)

ملاali;652370 نوشت:
سلام و تشکر
بنده به دنبال پاسخ از منظر علم النفس هستم

بعنوان مثال مال حرام و یا چشم چرانی چگونه موجب عذاب اخروی میشود؟(عقلا)

سلام علیکم

همانطور که «من عرف نفسه فقد عرف ربه»«من عرف ربه فقد عرف نفسه» هم هست. و نیز می دانیم که خداوند دارای اسما جمال و جلال است، پس نفس انسان که نمودار و آیۀ خداوند است هم دارای اوصاف جمالی و جلالی بالقوه هست. برای خروج از قوه و رسیدن به فعلیت لازم است اعمالی ( جوارحی و جوانحی) انجام دهد، هرکدام از اعمال و رفتار انسان هم دارای ظاهر و باطن است همانطور که خداوند ظاهر و باطن است. ظاهر عملی که گناه است به نحوی است و باطن آن به گونه ای.
ظاهر گناه نگاه به نامحرم لذت آنی و اشباع نیاز درونی انسان از غیر مسیر خودش است و باطن آن حرارت و آتشی که موجب دوری انسان از جمال خداوند است.
اما تشخیص اینکه باطن یک عمل چیست در بسیاری از موارد توسط عقل انسان قابل فهم نیست،مثلا بدی ظلم را عقل می فهمد لذا وقتی دین و شرع نیز به بدی آن حکم می کنند می گویند حکم ارشادی،یعنی شرع حکم عقل را امضاء کرد.اما بدی برخی موارد مثل چشم چرانی را ممکن است عقل متوجه نشود لذا حکم شرع در مورد آن میشود حکم مولوی،یعنی چون مولا(صاحب مطلق ولایت خداوند متعال) گفته است مشخص می شود باطن این عمل بد است.
امیدوارم از این پاسخ قانع شوید.

انسان هرچه در اين دنيا گناه كند مثل كسي است كه نور وديد چشمانش كم مي شود وتا جايي كه در آخرت انسان گناه كار قدت بينايي مناسبي ندارد وبه همين سبب است كه در حديث شريف آمده است كه نگاه به نامحرم تيري از تيرهاي زهرآگين شيطان است

استاد;655187 نوشت:
سلام علیکم

همانطور که «من عرف نفسه فقد عرف ربه»«من عرف ربه فقد عرف نفسه» هم هست. و نیز می دانیم که خداوند دارای اسما جمال و جلال است، پس نفس انسان که نمودار و آیۀ خداوند است هم دارای اوصاف جمالی و جلالی بالقوه هست. برای خروج از قوه و رسیدن به فعلیت لازم است اعمالی ( جوارحی و جوانحی) انجام دهد، هرکدام از اعمال و رفتار انسان هم دارای ظاهر و باطن است همانطور که خداوند ظاهر و باطن است. ظاهر عملی که گناه است به نحوی است و باطن آن به گونه ای.
ظاهر گناه نگاه به نامحرم لذت آنی و اشباع نیاز درونی انسان از غیر مسیر خودش است و باطن آن حرارت و آتشی که موجب دوری انسان از جمال خداوند است.
اما تشخیص اینکه باطن یک عمل چیست در بسیاری از موارد توسط عقل انسان قابل فهم نیست،مثلا بدی ظلم را عقل می فهمد لذا وقتی دین و شرع نیز به بدی آن حکم می کنند می گویند حکم ارشادی،یعنی شرع حکم عقل را امضاء کرد.اما بدی برخی موارد مثل چشم چرانی را ممکن است عقل متوجه نشود لذا حکم شرع در مورد آن میشود حکم مولوی،یعنی چون مولا(صاحب مطلق ولایت خداوند متعال) گفته است مشخص می شود باطن این عمل بد است.
امیدوارم از این پاسخ قانع شوید.

سلام
اگه میشه بفرمایید ارتباط اسما جمال و جلال با نگاه به نامحرم چیست؟

و دوم اینکه آیا از نظر عقلی میتوان به بدی باطن اعمال مثل نگاه به نامحرم پی برد؟

وسوم اینکه اگه شخص گناهکار عالم به خطای خویش نباشد باز باطن عملش آتش است؟
یعنی آیا عواملی مثل عدم اطلاع میتواند صورت باطنی عمل را تغییر دهد؟
اگر جواب منفی است چگونه بعضی ازدواج خواهر و برادر را بعنوان پدران و مادران ما بعد از آدم و حوا توجیه میکنند؟

سلام

از اینکه جناب استاد دعوت ما را برای حضوردر این تاپیک پذیرفتند و از محضرشان بهره بردیم و می بریم، سپاسگزارم.

:Gol::Gol::Gol::Gol:

با سلام
خدا نظام عالم رو به گونه ایی خلق کرده که اگه انسان حرفش رو گوش کنه تو اون دنیا لیاقت درک بهشت رو بیدا میکنه ولی اگه گوش نکنه این لیاقت درک رو بیدا نمیکنه و اگر به بهشت بره از نعمتهای الهی نمیتونه بهره ایی ببره چون اون قوه ی بهره بردن از نعمت های الهی رو نداره در واقع مثل خری میمونه که بهش لباس های فاخری از طلا بوشوندیم و مقام بسیار بزرگی از مقامات دنیوی بهش دادیم و وارد کاخ بسیار مجللی کردیم آیا این خر میتونه این مسایل رو درک کنه؟ نمیتونه چون قوه ی درک رو نداره. انسان هم اگه میخواد نعمت های الهی رو تو بهشت درک کنه نیاز داره که به حرف خدا گوش کنه.
از طرف دیگه اگه گناه کنه باطن این گناه به شخص این لیاقت رو میده که وارد جهنم بشه و عداب بکشه. اگه آدم خودش فکر کنه و با خودش خلوت کنه خودش می فهمه که یک گناهی که به نظرش کوچیک میاد در مقابل مقام خداوند چقدر قباحت داره و واقعا خودش رو لایق این عداب ها میدونه. مثلا به اینها فکر کنه که خدا با این همه بزرگی که همه منظومه ها و کهکشان ها مخلوقات خدا هستن و با این همه مهربونی که از اول خلقتم تو این دنیا بهم روزی رسونده و بزرگم کرده و من با این همه حقارت و کوچیکی ولی وقتی خدا به من میگی این کارها رو بکن و این کارها رو نکن ولی من با این همه بستی نعوذ بالله به حرفش گوش نمیکنم و برخلاف حرفش عمل میکنم آیا مستحق این عذاب ها نیستم؟؟؟
(مضمون این مطلب تو اوایل کتاب قلب سلیم هست)

پرسش :

پاسخ :
از مسلمات دین و علم و تجربه است که کردار انسان، خواه نیک، خواه بد، دارای پی آمد و نتیجه در دنیا و آخرت است و همچون بذری است که در جهان کاشته می شود؛ اگر بذر گل بوده نتیجه اش گل است و اگر خار بود، نتیجه اش خار است.

به قول مولوی:
این جهان کوه است و فعل ما ندا – سوی ما آید نداها را صدا

و به قول سعدی:
دهقان سالخورده چه خوش گفت باپسر – ای نورچشم من بجز از کشته ندروی

خلاصه کلام:

جهت آگاهی بیش تر به کتاب های زیر مراجعه کنید :
1- گناهان کبیره اثر شهید دستغیب
2- کیفر گناه وعواقب خطرناک آن اقر سید هاشم رسولی محلاتی
3- گناه شناسی اثر محسن قرائتی

موضوع قفل شده است