مدعی ارتباط با امام زمان (عج)

تب‌های اولیه

14 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مدعی ارتباط با امام زمان (عج)

باسلام
ایا در عصرحاضرکسی که مدعی ارتباط با امام مهدی(ع) به هر نحو می باشد دروغگو است؟
یاحق

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد صفا

با سلام و عرض ادب
برای بررسی و پاسخ به این سوال باید به منشأ این سوال دقت نمود. منشأ این سوال توقیعی است که حضرت امام زمان(عج) به آخرین نائب خاص خود نوشته اند.

سند و متن توقیع از این قرار است:
حَدَّثَنَا أَبُو مُحَمَّدٍ الْحَسَنُ بْنُ أَحْمَدَ الْمُكَتِّبُ قَالَ: كُنْتُ بِمَدِينَةِ السَّلَامِ فِي السَّنَةِ الَّتِي تُوُفِّيَ فِيهَا الشَّيْخُ عَلِيُّ بْنُ مُحَمَّدٍ السَّمُرِيُّ قَدَّسَ اللَّهُ رُوحَهُ فَحَضَرْتُهُ قَبْلَ وَفَاتِهِ بِأَيَّامٍ فَأَخْرَجَ إِلَى النَّاسِ تَوْقِيعاً نُسْخَتُهُ- «بسم الله الرحمن الرحيم‏- يَا عَلِيَّ بْنَ مُحَمَّدٍ السَّمُرِيَّ أَعْظَمَ اللَّهُ أَجْرَ إِخْوَانِكَ فِيكَ فَإِنَّكَ‏ مَيِّتٌ‏ مَا بَيْنَكَ‏ وَ بَيْنَ‏ سِتَّةِ أَيَّامٍ فَاجْمَعْ أَمْرَكَ وَ لَا تُوصِ إِلَى أَحَدٍ يَقُومُ مَقَامَكَ بَعْدَ وَفَاتِكَ فَقَدْ وَقَعَتِ الْغَيْبَةُ الثَّانِيَةُ فَلَا ظُهُورَ إِلَّا بَعْدَ إِذْنِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ وَ ذَلِكَ بَعْدَ طُولِ الْأَمَدِ وَ قَسْوَةِ الْقُلُوبِ وَ امْتِلَاءِ الْأَرْضِ جَوْراً وَ سَيَأْتِي شِيعَتِي مَنْ يَدَّعِي الْمُشَاهَدَةَ أَلَا فَمَنِ ادَّعَى الْمُشَاهَدَةَ قَبْلَ خُرُوجِ السُّفْيَانِيِّ وَ الصَّيْحَةِ فَهُوَ كَاذِبٌ مُفْتَرٍ وَ لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ الْعَلِيِّ الْعَظِيمِ»- قَالَ فَنَسَخْنَا هَذَا التَّوْقِيعَ وَ خَرَجْنَا مِنْ عِنْدِهِ فَلَمَّا كَانَ الْيَوْمُ السَّادِسُ عُدْنَا إِلَيْهِ وَ هُوَ يَجُودُ بِنَفْسِهِ فَقِيلَ لَهُ مَنْ وَصِيُّكَ مِنْ بَعْدِكَ فَقَالَ لِلَّهِ أَمْرٌ هُوَ بَالِغُهُ وَ مَضَى رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ فَهَذَا آخِرُ كَلَامٍ سُمِعَ مِنْه‏.

ترجمه
ابو محمّد حسن بن احمد مكتّب گويد: در سالى كه شيخ علىّ بن محمّد سمرى- قدّس اللَّه روحه- در بغداد درگذشت، چند روز قبل از وفاتش در محضرش بودم و توقيعى را براى مردم خارج ساخت كه نسخه آن چنين است:«بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ اى علىّ بن محمّد سمرىّ! خداوند اجر برادرانت را در عزاى تو عظيم گرداند كه تو ظرف شش روز آينده خواهى مرد، پس خود را براى مرگ مهيّا كن و به احدى وصيّت مكن كه پس از وفات تو قائم مقام تو شود كه دومين غيبت واقع گرديده است و ظهورى نيست مگر پس از اذن خداى عزّ و جلّ‏ و آن بعد از مدّتى طولانى و قساوت دلها و پر شدن زمين از ستم واقع خواهد شد و به زودى كسانى نزد شيعيان من آيند و ادّعاى مشاهده كنند بدانيد هر كه پيش از خروج سفيانىّ و صيحه آسمانى ادّعاى مشاهده كند دروغگوى مفترى است‏و لا حول و لا قوّة إلّا باللَّه العليّ العظيم». گويد: از اين توقيع استنساخ كرديم و از نزد او بيرون آمديم و چون روز ششم فرا رسيد بازگشتيم و او در حال احتضار بود به او گفتند: وصىّ شما از پس شما كيست؟ گفت: براى خدا امرى است كه خود او رساننده آن است و درگذشت و اين آخرين كلامى بود كه از او شنيده شد.

منابع توقیع
1) ابن بابويه، محمد بن على، 381 ق‏، كمال الدين و تمام النعمة، 2جلد، اسلاميه - تهران، چاپ: دوم، 1395ق، ج‏2، ص516
2) طوسى، محمد بن الحسن، 460 ق‏، الغيبة (طوسي)/ كتاب الغيبة للحجة، 1جلد، دار المعارف الإسلامية - ايران ؛ قم، چاپ: اول، 1411ق.، ص395
3) طبرسى، فضل بن حسن، 548 ق‏ تاج المواليد، 1جلد، دار القارى - بيروت، چاپ: اول، 1422 ق.،ص112
4) قطب الدين راوندى، سعيد بن هبة الله، 573 ه ق ، الخرائج و الجرائح، 3جلد، مؤسسه امام مهدى عجل الله تعالى فرجه الشريف - قم، چاپ: اول، 1409 ق. ج‏3، ص: 1129
5).........

محل بحث
مضمون حدیث فوق موجب شده تا بحثی پیرامون امکان یا عدم امکان ملاقات و ارتباط با امام زمان در زمان غیبت، میان علمای شیعه اتفاق واقع شود لذا در این زمینه دو نظر عمده مخالف هم وجود دارد:
1) نظر مخالف.
2) نظر موافق.
البته باید دقت داشت ارتباط با حضرت مهدی (عج) از نظر حالات، سه نوع می باشد:
1) ارتباط روحی و عرفانی.
2) ارتباط در عالم خواب.
3) ارتباط فیزیكی و رؤیت با چشم ظاهری.
آنچه محل اختلاف است و در كتابها و حكایات مطرح می باشد، ناظربه نوع سوم از ملاقات است. و مخالفین بر اساس روایت فوق ارتباط منکر وقوع ارتباط حسی با حضرت در زمان غیبتند.
ادامه دارد....

با سلام و عرض ادب
چنانچه گذشت علماء شیعه در مورد امکان ارتباط با امام زمان(عج) به دو دسته موافق و مخالف تقسیم شده اند.

ادّله مخالفین
1) استناد به توقیع: در ذیل توقیع شریف چنین آمده؛«ألا فمن ادّعي المشاهدة قبل خروج السفياني والصيحة فهو کذّاب مفترٍ...» ؛ «... آگاه باش! پس هر کس قبل از خروج سفياني و صيحه، ادعاي مشاهده کند پس او بسيار دروغگو و تهمت زننده است».
2) دیدار با حضرت منافات با فلسفه غیبت دارد.

نقد ادلّه مخالفین

الف) نقد استناد به توقیع
1) علّامه مجلسى احتمال داده اند، مراد ادعاى ديدار همراه با نيابت از آن حضرت و آوردن اخبار از جانب ايشان؛ مانند سايرنمايندگان آن حضرت در عصر غيبت صغرى است.[1] علت این حمل ممکن است این باشد که مخاطب نامه علىّ بن محمّد سمرى نيابت خاصّ آن حضرت است و حضرت اعلان پایان دوره نیابت را فرمودند و از باب توضیح و تاکید اعلان می کنند که مدعیان نیابت دروغ گو هستند. لذا مقصود از «ادعاى ديدار» در اين روايت مطلق ديدار آن‏ حضرت نخواهد بود.
2) آیت الله صافی، در مورد توقیع علاوه بر احتمال مذكور، وجه دیگری را نیز مطرح نموده است، ایشان می گویند: ممكن است مراد از توقیع نفی ادعای اختیاری بودن مشاهده و ارتباط باشد یعنی اگر مشاهده و ارتباط با حضرت را اختیاری ادعا كند، به این صورت كه هر وقت بخواهد خدمت امام شرفیاب می شود، كذّاب مفتری و این ادعا از احدی در زمان غیبت كبری پذیرفته نیست»[2]
3) با توجه به لزوم تناسب حكم و موضوع[3]، استفاده حضرت از لفظ «مفتر» مشخص می کند مقصود از مشاهده صرف دیدار و ملاقات نیست، بلكه دیداری است كه همراه با نیابت باشد. مثل اینكه شخصی مدعی شود: حضرت من را وكیل خود قرار داده است و شما باید در كارها به من مراجعه كنید، حضرت چنین ادعایی را دروغ و افترا خوانده است.
4) نقل جریانات معتبر توسط افراد موثّق و شخصيت هايى مانند مقدس اردبيلي، علامة‌ حلي و علامة بحرالعلوم بیانگر این است که قطعاً روایت معنای دیگری، غیر از معنای ظاهری دارد. چون:
اولاً: قطعاً این افراد دروغگو نیستند لذا بايد حديث به گونه ‏اى دقيق معنا شود.[4]
ثانیاً: اخبار تشرفات به محضر ایشان توسط برخی موثقین متواتر است. یعنی بقدری زیاد است که احتمال دروغ گفتن همه آن­ها امری غیر قابل قبول است، از این رو ناگزیر مفاد توقیع باید توجیه گردد تا قابل جمع با نقل تشرفات باشد[5].
نتیجه اینکه؛ بنابراین هم شرفیابی اشخاص به حضور آن حضرت ثابت است و هم كذب و بطلان ادعای كسانی كه در غیبت كبری ادعای سفارت و نیابت خاصه و وساطت بین حضرت مهدی(عجل الله فرجه الشریف) و مردم را می نمایند. معلوم است.

ب) نقد مخا لفت با فلسفه غیبت
برای نقد این مسئله باید امور عنوان شده در مورد فلسفه غیبت حضرت بپردازیم. از آنجا که موضوع مورد بحث امکان ملاقات است و پرداختن تفصیلی به موضوع فلسفه غیبت خارج از حوصله این سوال است فقط به ذکر عناوین مطرح شده می پردازیم.

فلسفه غیبت
در بیان فلسفه غیبت بر مبنای روایات به اموری زیر اشاره شده است.
1) سرّ بودن امر غیبت[6]
2) تأدیب مردم[7]
3) آزمایش مردم[8]
4) حفظ جان امام[9]
5) استقلال و نبودن تحت پیمان ستمگران[10]

نتیجه بررسی
توجّه به امور فوق مشخص می کند که منافاتی در تشرفات محدود و فلسفه غیبت نیست.

نظر علماء
امور فوق باعث شده که علماء بنامی نیز مقصود از مشاهده را امری غیر از دیدار معمولی بدانند.
الف) مرحوم‌ سيدمرتضي‌ علم‌‌الهدي(م436قمری) :«ما اعتقاد نداريم‌ كه‌ در زمان‌ غيبت‌، كسي‌ به‌ ملاقات ‌امام‌ زمان‌(عج) نمی‌رسد و هيچ‌ بشري‌ با آن‌ حضرت‌ ارتباط ندارد».
ب) مرحوم‌ شيخ‌ طوسي‌ (385ـ460 قمری) :«ما معتقد نيستيم‌ كه‌ امام از همه‌ اولياي‌ خود پنهان‌ است، بلكه‌ شاید بسیاری‌ از دوستان‌ ويژه‌ حضرت‌، با امام‌ ديدار کنند و امام‌ براي ‌آنان‌ ظاهر گردد، زيرا هيچ‌كس‌ جز از حال‌ خود، از وضع‌ ديگران‌ آگاهي‌ ندارد. پس‌ اگر امام‌ براي‌ او ظاهر شود، در آن‌ حال‌ علت‌ پنهان بودن از وي‌ برطرف‌ گرديده‌ و اگر هم‌ ظاهر نگردد، مي‌داند كه‌ علت‌ بی‌توفيقی،‌ به‌ خاطر بی‌لياقتي‌ خود او يا مصالح‌ ديگر است»[11].

ج) سيد بن‌ طاووس ‌‌(م 664 قمری):«اكنون‌ كه‌ حضرت ‌براي‌ عموم‌ شيعيان‌ آشكار نیست، هيچ‌ مانعي‌ وجود ندارد كه‌ ایشان با گروهي‌ از افراد خاص‌ شيعه‌ ملاقات‌ کند و آنان‌ به طور مستقیم از گفتار و رفتار حضرت‌ استفاده‌ کنند و آن‌ را پنهان‌ بدارند».[12]
د) محقق نائینی:«گاهي‌ در زمان‌ غيبت ‌اتفاق‌ مي‌افتد كه‌ بعضي‌ از بزرگان‌ دين‌ به‌ محضر حضرت‌ شرف‌ياب‌ شوند و حكم‌ الهي‌ را به طور مستقيم از ایشان دریافت کنند»[13].

نتیجه نهایی
با توجه به موارد فوق هر کس ادعای نیابت حضرت را در زمان غیبت کبری نماید به فرموده حضرت دروغگو است ولی ادعای مشاهده حضرت بشرط اینکه از سوی افراد موثّق صورت بپذیرد مانعی در پذیرش آنها نیست.

منابع:

[/HR][1] - مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى، بحار الأنوارالجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار (ط - بيروت)، 111جلد، دار إحياء التراث العربي - بيروت، چاپ: دوم، 1403 ق. ج‏52 ؛ ص151

[2] - صافی گلپایگانی،لطف الله، امامت و مهدویت، مركز نشر آثار آيت‌الله صافي، قم، ج 3، ص65

[3] - بین علماء قاعده ای به نام تناسب حکم و موضوع است مضمون و خلاصه این قاعده به این شکل است که باید بین احکام صادره و موضوعات احکام تناسب باشد بعبارت دیگر نمی­توان برای یک کار اشتباه کوچک، حکم جزایی بزرگی مد نظر گرفت. باید با توجه به قرائن از معنای ظاهری موضوع یا حکم صرف نظر نماییم.

[4] - صدر، سيدمحمد، تاریخ غیبت کبری، حسن افتخار زاده، نیک معارف، تهران، ١٣٨٢ ش ، ج‌1، ص642

[5] - صافي گلپايگاني‌، لطف الله، منتخب الاثر في الامام الثاني عشر‌7 ،مركز نشر آثار آيت‌الله صافي، قم، 1380 ش، ص520.

[6] - شيخ صدوق‏، كمال الدين‏، غفاری، علی اکبر، انتشارات اسلاميه‏، تهران‏، 1395 ق‏، دوم‏، ج 2، باب 44، ح 11، ص 204

[7] - ابن بابويه، محمد بن على، علل الشرایع،‏كتاب فروشى داورى‏، قم‏،1385 ش / 1966 م‏، چاپ اول‏، ص 244، باب 179

[8] - طوسی، محمد بن الحسن، الغيبة، چاپ اول، دار المعارف الإسلامية، قم، 1411ق ، فصل 5، ح 284، ص 237

[9] - شيخ صدوق‏، كمال الدين‏، غفاری، علی اکبر، انتشارات اسلاميه‏، تهران‏، 1395 ق‏، دوم‏، ج 2، باب 44، ح 7، ص 233

[10] - همان، ج 2، باب 44، ح 4، ص 232

[11] - طوسی، محمد بن الحسن، الغيبة، چاپ اول، دار المعارف الإسلامية، قم، 1411ق ،ص‌98

[12] - ابن طاووس،الطرائف، انتشارات خیام، قم 1371 ش، چاپ اول، ج1، ص185

[13] - نائینی، فوائد الأصول‌، انتشارات مؤسسه نشر اسلامی، قم، 1409 ق، چاپ اول، ج‌3، ص‌150

صفا;650194 نوشت:
با سلام دریافت کنند»[13].

نتیجه نهایی
با توجه به موارد فوق هر کس ادعای نیابت حضرت را در زمان غیبت کبری نماید به فرموده حضرت دروغگو است ولی ادعای مشاهده حضرت بشرط اینکه از سوی افراد موثّق صورت بپذیرد مانعی در پذیرش آنها نیست.
‌150

باسلام مجدد
مثل همیشه ازتوضیح دقیق شماسپاس گزارم
فقط اینکه فرمودیدافرادموثق ایااگرفردی موثق بصورت علنی درجامعه اعلام کند که باامام زمان ع درارتباطم بایدپذیرفت ووی دروغ گونیست؟

سلام
خب من اگه مسئولی چیزی بودم اینی که میگم و حتما انجام میدادم

اگر می دیدم کسی الکی داره ادعا میکنه میرفتم میگفتم من یه مریض میارم اگه تو واقعا راست گفته باشی که با امام زمان ارتباط داری باید دعای تو رو امام زمان بشنوه و مریض من حاش خوب شه دیگه نه؟!

اگه این کار رو کرد و خوب شد بس راست میگه
اما اگه نشد و بهونه اورد که نه نمیشه و همینطوری نیستش و فلان و فلان ...همونجا بلند میشم گوشش میگیرم یعنی تا خود مرز ایران و عراق اینو میکشم می بردم پرتش میکردم تو میدون مین!

بنظرم ارتش بجای اینکه بیاد یه تریلی الاغ جمع کنه بفرسته شون تو مین زار اینا رو بفرستن خیلی زود تر به نتیجه میرسه!:khaneh:

عزرائیل;650209 نوشت:
سلام
خب من اگه مسئولی چیزی بودم اینی که میگم و حتما انجام میدادم

اگر می دیدم کسی الکی داره ادعا میکنه میرفتم میگفتم من یه مریض میارم اگه تو واقعا راست گفته باشی که با امام زمان ارتباط داری باید دعای تو رو امام زمان بشنوه و مریض من حاش خوب شه دیگه نه؟!

اگه این کار رو کرد و خوب شد بس راست میگه
اما اگه نشد و بهونه اورد که نه نمیشه و همینطوری نیستش و فلان و فلان ...همونجا بلند میشم گوشش میگیرم یعنی تا خود مرز ایران و عراق اینو میکشم می بردم پرتش میکردم تو میدون مین!

بنظرم ارتش بجای اینکه بیاد یه تریلی الاغ جمع کنه بفرسته شون تو مین زار اینا رو بفرستن خیلی زود تر به نتیجه میرسه!:khaneh:

:hamdel:به نام خدا:hamdel:
دوست عزیز این راه فهمیدن شما به نظر من فکر نمی کنم درست باشه...به دلیل اینکه بعضیها قدرتهایی دارن توسط شیاطین و اجنه که
میتونن خیلی کارها بکنن...و شما فکر می کنید اینها درست می گویند و با امام زمان رابطه دارند... من خیلیها را میشناسم
که میتونن آینده ی شما را پیشگویی کنند یا بعضی مریضیها را شفا دهند واین نمیتونه اثبات کنه که اینها با امام زمان در ارتباط هستند.
اگه بازم منظورمو متوجه نشدید بیشتر همراه مثال توضیح میدم...
با تشکر از همه ی شما عزیزانم:Gol:

آها راست میگی!
خب نه من اطلاعی ندارم تو این وادی ها نیستم مثال داری بگو میخونیم عب نداره یه چیزی یاد میگیریم

:hamdel:به نام خدا:hamdel:
دوست عزیز یکی از رفقای بنده علم رمل بلده .... و هر سوالی که مثلا تو ذهن داشته باشی رو با رمل میتونه بفهمه ... حتی میتونه بفهمه که
چه زمانی و چطوری طرف میمیره ... البته علم رمل اگر در راه صحیح استفاده شود و به کسی ضرر نزند طبق نظر مراجع تقلید اشکال ندارد.
مثلا یه خانومی بهش زنگ زدن گفتن من پس از مدتها تونستم بچه دار بشم و دکترا تایید کردن ایشون با رمل نگاه کردن گفتن بچه ی شما سقط شده
بعد چن روز اون خانوم بهش زنگ زدن و کاملا مبهوت شده بودن و تایید کردن که آره .... و خیلی چیزای دیگه که همش درست در اومده (البته علم رمل اشکالی ندارد
اگر در راه صحیح استفاده شود اما میخوام بگم که شاید طرف رمل بلد باشه بندازه بعد ادعای نیابت کنه . نباید حرفش را باور کنیم و گول بخوریم. و غیر رمل کلی علم های
دیگری مثل علوم غزیبه و .. وجود دارد که بعضیهایش درست و بعضیا غیر شرعی و نادرست است.)
ولی بعضی کارا مثل مرتاض های هندی یا بعضی دعانویس نماها و جادوگرا یه کارهایی می کنن که شیطان بهشون قدرت
میده بتونن کارهای عجیب کنن...چن مدت پیش یه بنده خدایی برای رسیدن به این قدرتها عذرخواهی می کنم که میگم روی کتاب مقدس مسلمانان ادرار
کرده بود... مدتها وارد کارهای خارقالعاده که توسط شیاطین کمک میشد بهش شده بود وقتی میخواست توبه کنه دیگه نمیتونست چون بهش صدمه میزدن
و حتی نمیدونم کشتنش شیاطین یا نه ... از این جور مثال ها زیاد دارم ولی میدونم بیننده خسته میشه برای همین به همین دو اکتفا می کنم دوست عزیزم:Gol:

آلبرت;650208 نوشت:
باسلام مجدد
مثل همیشه ازتوضیح دقیق شماسپاس گزارم
فقط اینکه فرمودیدافرادموثق ایااگرفردی موثق بصورت علنی درجامعه اعلام کند که باامام زمان ع درارتباطم بایدپذیرفت ووی دروغ گونیست؟

با سلام و عرض ادب
ضمن سپاس از نظر لطفتان

حرف بنده این بود:«ولی ادعای مشاهده حضرت بشرط اینکه از سوی افراد موثّق صورت بپذیرد مانعی در پذیرش آنها نیست»
باید دقت داشت هر لفظی معنای خاصی را منتقل مینماید بنده از ادعای ارتباط دفاع نکردم بلکه از ادعای مشاهده از سوی فرد موثق سخن گفتم برای تبیین حرف خود نیازمند توضیح برخی الفاظ هستم.

فرق ارتباط و مشاهده
بین ادعای ارتباط و ادعای مشاهده تفاوت زیادی است. لفظ ارتباط حاکی از استمرار و گاه غرضمندی ارتباط است. وقتی می گوییم با فلان شخص در ارتباطم یعنی اولاً مدت مدیدی است این وضعیت موجود است ثانیاً بر یک محور خاصی این همراهی شکل گرفته و ادامه دارد. در حالی که مشاهده چنین نیست! در مشاهده لزومی ندارد این امر مستمر باشد یا حتی بر اساس هدف یا ویژگی خاصی صورت بپذیرد.

موثّق
موثّق فردی است که دروغ نمی گوید و مورد اطمینان است و اگر خبری می دهد حکایت از وقوع آن است.

نتیجه
با توجه به امور فوق اگر فردی راستگو خبر از مشاهده حضرت داد، منعی از قبول سخنان او نیست.

صفا;650234 نوشت:

با سلام و عرض ادب
»
باید دقت داشت هر لفظی معنای خاصی را منتقل مینماید بنده از ادعای ارتباط دفاع نکردم .

باسلام خدمت شما
اگراینطوراست شیخ مفید چطورادعای ارتباط داشت
الاحتجاج ,طبرسی,ج2,ص596
یاحق

آلبرت;650246 نوشت:
اگراینطوراست شیخ مفید چطورادعای ارتباط داشت

با سلام و عرض ادب

نکته مهمّ
با توجه به ادله منکرین و قائلین امکان ملاقات با حضرت، اموری غیر از ادعای نیابت اموری ممکن هستند. این امور شامل مشاهده و ارتباط نیز می شود ولی چنانچه گذشت مقوله ارتباط نسبت به مشاهده لوازمی دارد و از سوی دیگر تحقق آن در خارج نسبت به مشاهده کمتر اتفاق می افتد. افراد کمتری به این لطف نائل می شوند و این گونه افراد نیز غالباً مسئله ارتباط را پنهان و به عنوان یک راز نگه می دارند. ترویج بحث امکان ارتباط با حضرت، فضای سوء استفاده را برای برخی شیادان فراهم می سازد.ولی سوء استفاده از مقوله مشاهده کمتر رخ میدهد. چون فضیلت خاصی برای فرد بحساب نمی آید در زمان معصومین نیز افراد بسیاری حضرات را مشاهده نموده بودند ولی کمتر کسانی نعمت ارتباط را داشته اند.

اما نکته مهم دیگر:
آنچه در مورد برخی علماء نقل می شود بشکل تعدّد مشاهده است نه بشکل ارتباط! غالباً در ارتباط عنصر اختیار نیز موجود است. توضیح اینکه؛ وقتی می گوییم با فلانی در ارتباطم به این معنی است که هر وقت خواستم بحسب معمول امکان دیدار و... فراهم باشد و بنده از علماء کسی را سراغ ندارم که چنین ادعایی نماید. هرچند این ادعا بنا به مباحث پیشین امریممکن است اما چنین ادعایی را باید بر اساس میزان وثوق فرد و اهمیت ادعای او سنجید و راه را بر سوء استفاده شیادان بست.

درخواست
نوع چاپ کتب احتجاج در دسترس بنده گویا، با چاپ کتاب شما مغایرت دارد.خواهشمند است نام باب و عنوان بحث مربوط را و یا قسمتی از متن عربی عبارت مورد نظر را ارائه دهید، تا عبارت مذبور را از حیث ادعا مشاهده یا ارتباط مورد
بررسی قرار دهیم.

تشکر از همراهی شما

ادعای دیدن با ادعای نیابت فرق می کند.و کسی هم وقت تعیین کنه برای ظهور باز هم در احادیث آمده است که باید اورا تکذیب کرد.
«اسحق بن يعقوب» توسط جناب محمد بن عثمان عمري نامه‌اي خدمت امام زمان (عليه‌ السلام) فرستاد, و سؤالاتي نمود و امام در فرازي از پاسخ, در مورد وقت ظهور فرمودند: «و أما ظهور الفرج فإنّه إلي الله تعالي ذكره و كذب الوقّاتون», و اما ظهور فرج به فرمان خداي متعال وابسته است, و تعيين وقت كنندگان دروغگويند.
ولی باید گفت که اگر شخصی ادعای نیابت نکند و بگوید که مثلاً امام زمان را دیدم و یا ایشان را در خواب دیدم نمشه تکذیب کرد مگر این که ما او را بشناسیم که می خواد برای خود با این کارها دکان باز کنه.

خیلی ها بودند که به ملاق حضرت رسیدند و جواب سوالهایشان را گرفتند و یا از شخص حضرت حاجت گرفتند و حتی چهره مبارک او را هم مشاهده کردند.ولی ادعای نیابت نکردند.

موضوع قفل شده است