جمع بندی اعمال سیر و سلوک در زمان شب زنده داری

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اعمال سیر و سلوک در زمان شب زنده داری

با سلام و عرض احترام خدمت شما بزرگواران
با توجه به مطالعه ای که در زمینه سیرو سلوک و اعمال آن داشتم متوجه شم اختلاف سلیقه های زیادی در این باره وجود داره و متاسفانه خیلی کم به بیان جزییات پرداخته شده و بنده رو حقیقتا گیج کرده اند/
بنده احتیاج به راهنمایی در زمینه اعمالی که باید در زمان عبادت شبانه انجام داد، داشتم چه ذکر هایی باید گفته شود ، چه دعاهایی باید خوانده شود ؟ معمولا این اعمال رو چه زمانی از شب باید انجام دهیم ؟ و منظور از چله اول و ... چی هستش که بعضی از بزرگان خیلی سر بسته به آن اشاره می کنند مثل حاج آقا قنبری و..
شرمنده که زیاد شد ، ممنون میشم که بنده را در این زمینه راهنمایی کنید
ضمنا ابنجانب چند کار زیر رو انجام می دهم :
نماز شب (معمولا یک تا دو شب می خوانم) - نماز اول وقت ( با توجه به شرایط کاری تا آنجا که بتوانم- متاسفانه در نماز صبح سستی زیادی دارم) - مراقبت از گوش - مرافب از چشم را تازه شروع کردم (خیلی سخت است) - گفتن ذکر - خواندن قرآن
از جانب خداوند متعال نیز برکاتی به اینجانب اعطا شده که در راه کمک به خلق از آن استفاده می کنم.
با تشکر فراوان

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: جناب استاد

virtual0101;649146 نوشت:
با سلام و عرض احترام خدمت شما بزرگواران
با توجه به مطالعه ای که در زمینه سیرو سلوک و اعمال آن داشتم متوجه شم اختلاف سلیقه های زیادی در این باره وجود داره و متاسفانه خیلی کم به بیان جزییات پرداخته شده و بنده رو حقیقتا گیج کرده اند/
بنده احتیاج به راهنمایی در زمینه اعمالی که باید در زمان عبادت شبانه انجام داد، داشتم چه ذکر هایی باید گفته شود ، چه دعاهایی باید خوانده شود ؟ معمولا این اعمال رو چه زمانی از شب باید انجام دهیم ؟ و منظور از چله اول و ... چی هستش که بعضی از بزرگان خیلی سر بسته به آن اشاره می کنند مثل حاج آقا قنبری و..
شرمنده که زیاد شد ، ممنون میشم که بنده را در این زمینه راهنمایی کنید
ضمنا ابنجانب چند کار زیر رو انجام می دهم :
نماز شب (معمولا یک تا دو شب می خوانم) - نماز اول وقت ( با توجه به شرایط کاری تا آنجا که بتوانم- متاسفانه در نماز صبح سستی زیادی دارم) - مراقبت از گوش - مرافب از چشم را تازه شروع کردم (خیلی سخت است) - گفتن ذکر - خواندن قرآن
از جانب خداوند متعال نیز برکاتی به اینجانب اعطا شده که در راه کمک به خلق از آن استفاده می کنم.
با تشکر فراوان

بسمه تعالی

امام خميني(ره)مي فرمايد: اولين قدم براي تهذيب نفس «تفكر» است. تفكر آن است كه انسان لااقل در هر شبانه روز مقداري ـ حتي اگر كم باشد ـ فكر كند.(1)
اما در چه موضوعي و نتيجه آن چه باشد؟
فكر دو نوع است: مخرب و سازنده. اگر فكر كند مرتكب اعمال غير قانوني و خلاف شرع و خلاف اخلاق بشود و از اين راهها به لذات مادي و زودگذر نائل گردد، اين فكر مخرّب است، ولي تفكر درباره عظمت و جلالت خدا و انديشه كردن در مورد نعمتهاي خدا و هدف آفرينشِ و انديشيدن در اين زمينه كه از كجا آمده ام؟ و چرا آمده ام؟ و سرانجام به كجا خواهم رفت؟ و در جهان آخرت از من چه مي خواهند و چي مي پرسند؟ و چه نوع اعمال و عقايد و رفتارهايي در آن جا به درد من مي خورد؟ دريافت پاسخ صحيح اين پرسش ها و حركت كردن و عمل نمودن به مقتضاي آن فكر سازنده است.
دومين قدم براي خود سازي ـ از ديدگاه امام خميني ـ عزم و تصميم جهت انجام واجبات و ترك محرمات و جبران آن چه در گذشته از واجبات ترك شده است،(2) مي باشد. امام در قدمهاي بعدي: مشارطه و مراقبه و محاسبه را پيشنهاد مي فرمايند.
-مشارطه آن است كه انسان در اوّل روز با خود شرط كند كه امروز بر خلاف امر الهي رفتار نكند، بلكه هر چه نفس شيطاني طلب كرد با آن مخالفت كند. علماي اخلاق در اين باره مي گويند: بهتر است انسان پس از اداي فريضه صبح و تعقيبات آن بنشيند و با نفس خود مذاكره كند و بگويد: اي نفس من، به جز عمر، سرمايه ديگري ندارم، بر من رحم كن. سپس در مورد هر يك از اعضاي بدن سفارش كند، مثلا بگويد: اي چشم نگاه هاي آلوده تو مرا از خدا دور ساخته و مرا پيش انبيا و اوليا بي آبرو ساخته است ،به من رحم كن ديگر به نامحرم و به هر چيزي كه باعث خشم خدا بر من مي شود نگاه نكن. و همين خطاب را با زبان، گوش، ذهن و خيال، شهوت و غريزه جنسي و ساير اعضا داشته باشد و از آنها پيمان بگيرد كه گناه نكنند.
- مراقبهآن است كه انسان در تمام ساعات شبانه روز مراقب و مواظب باشد بر خلاف شرط و پيماني كه با خدا بسته، گام بر ندارد، اين مرحله از حساس ترين مراتب خود سازي و مبارزه با هواي نفس به شمار مي رود. قرآن مجيد بر اين نكته تأكيد دارد كه خداوند بر احوال و اعمال شما نظارت دارد: «إنّ اللّه كان عليكم رقيباً ؛ (3) خداوند بر شما مراقبت دارد». و در سوره علق مي فرمايد: أَ لَمْ يَعْلَمْ بِأَنَّ اللَّهَ يَرى‏ (4) آيا (انسان ) نمي داند كه خدا( او و اعمالش را ) مي بيند؟ كسي كه از آيات فوق درس گرفته باشد، همواره خدا را ناظر بر كارهاي خود مي داند و از غفلت و گناه دوري مي وزرد.
محاسبه آن است كه از اعمال روزانه حساب رسي به عمل آيد. بهترين طرز محاسبه نفس آن است كه در آخر شب عمل روزانه خود را مرور كند. اگر كار شايسته اي انجام داده، آن را تقويت كند و خدا را سپاس گويد و اگر عمل زشتي مرتكب شده، استغفار نمايد. امام علي (ع)مي فرمايد:
«هر كس نفس خود را به حساب بكشد، بر عيوبش آگاه مي گردد و به گناهانش پي مي برد، پس از گناهانش توبه مي كند و عيوبش را اصلاح مي نمايد». (5)
بعضي مشارطه و مجازات نفس را نيز اضافه مي كنند، يعني با نفس خود شرط مي بندند كه اگر خلافي انجام دهد و بر خلاف عهد خود گام بردارد، نفس خويش را سرزنش و ملامت نمايد و براي خود جريمه بنويسد، مثلاً بگويد: اگر يك بار ديگر بر خلاف شرطم عمل كنم، يك روز يا چند روز روزه بگيرم، يا فلان عمل خوب را براي رضاي خدا انجام بدهم.
امام علي (ع) مي فرمايد: «هر كس نفس خود را برعيب ها و گناهان توبيخ كند، از افزايش گناه دوري خواهد كرد». (6) علامه حسن زاده آملي براي خود سازي و مهار نفس امور زير را توصيه فرموده است. 1- تلاوت و انس با قرآن؛ 2- دائم الوضو بودن؛ 3- اعتدال در خوردن و آشاميدن، يعنى نه آن قدر زياد بخورد كه به شكم درد مبتلا شود، و نه آن قدر كم بخورد كه قدرت بر انجام كارى نداشته باشد؛ 4- اعتدال در گفتار؛ 5- رعايت اداب اسلامى؛ 6- تهجّد (شب زنده دارى )؛ 7- تفكر و انديشيدن؛ 8- در همه حال به ياد خدا بودن 9- اقتصاد و ميانه روى در كارها؛ 10- تعظيم (بزرگ داشتن) امر خالق و شفقت (مدارا و مهرباني) با خلق؛ 11- تمسّك به ويژگىهاى عبادالرّحمن كه در سوره فرقان آيه63 به بعد ذكر شده است. (7) در سوره فرقان، آيات 63 تا 74 حدود دوازده ويژگي براي عبادالرّحمن يا بندگان خداوند بخشنده ذكر شده است. آن ها را از روي تفسي مطالعه كنيد و خود را به آن پايبند سازيد.
پي نوشت ها:
1. چهل حديث، امام خميني، ص 6، مؤسسه تنظيم و نشر آثار حضرت امام خميني، چاپ سوم، تابستان سال 1372.
2. همان، ص7.
3. النساء (4) آيه1.
4. علق (96)، آيه 96.
5. عبدالواحد بن محمد تميمى آمدى، غرر الحكم و درر الكلم، ص37، انتشارات دفتر تبليغات اسلامى قم، 1366 ش.
6. همان.
7. حسن زاده آملى، نامه ها برنامه ها، انتشارات الف لام ميم، ص 23ـ 26.

موفق و موید باشید

موضوع قفل شده است