دست فروشی و ماموران شهرداری

تب‌های اولیه

13 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
دست فروشی و ماموران شهرداری

سلام

ایا پولی که دست فروش از دست فروشی کنار پیاده رو بدست میاره حلاله یا حروم؟

ایا کار ماموران شهرداری که میان این بیچاره هارو از اونجا بلند میکنن وسایل رو همینجوری کیلوی پرت میکنن توی ماشین میبرن کارشون درسته نونشون حلاله؟

بشخصه متنفرم از این کار ماموران شهرداری. اونم با اون نوع برخورد داعشی وارشون. اگه به این باشه که بگیم پیاده رو اشغال کردن صد راه مردم هستند فکر نکنم چندان کسی ناراضی باشه از نون حلال در اوردن این قشر.

برچسب: 

سلام

ایا در امد دست فروشان حلال است یا حرام؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

روح سبز;648733 نوشت:
سلام

ایا کار ماموران شهرداری که میان این بیچاره هارو از اونجا بلند میکنن وسایل رو همینجوری کیلوی پرت میکنن توی ماشین میبرن کارشون درسته نونشون حلاله؟

بشخصه متنفرم از این کار ماموران شهرداری. اونم با اون نوع برخورد داعشی وارشون. اگه به این باشه که بگیم پیاده رو اشغال کردن صد راه مردم هستند فکر نکنم چندان کسی ناراضی باشه از نون حلال در اوردن این قشر.

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

لطفا نام مرجع تقلیدتان را بفرمایید تا پاسخ با استناد به نظر ایشان داده شود.

در پناه حضرت حق باشید[/]

روح سبز;648733 نوشت:

بارها این کار ماموران شهرداری دل مردم را به درد آورده است.
من میوه فروشی را سراغ دارم که گاری اش یک کوچه پایین تر از خانه اش بود و نگذاشتند گاری اش را به خانه اش ببرد و آن را جمع کند و میوه ها و گاری اش را بردند حالا به کجا نمی دانم!!!
یا دیده ام که راهنمایی رانندگی موتور، موتورسوارانی را که مسافرکشی می کنند را به جرم مسافرکشی میگیرد!!!!!! مگر مسافرکشی با موتور جرم است؟!!!!

[="Tahoma"][="DarkGreen"]اون روز یک پیرمردی یک جا بساط کرده بود پنج نفری مامورا شهرداری ریختن سرش و کتکش زدند .
خیلی صحنه های وحشتناکی .

و حیف تو این انجمن نمیشه یک سری صحبت ها کرد وگرنه بیشتر میگفتم .[/]

سجاد;650466 نوشت:

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

لطفا نام مرجع تقلیدتان را بفرمایید تا پاسخ با استناد به نظر ایشان داده شود.

در پناه حضرت حق باشید

سلام
با تشکر از شما برای پاسخگوی به حقیر

ایت الله مکارم شیرازی

لطفا اگه میشه از نظر حضرت آقا خامنه ای هم بگین پاسخ رو ...

روح سبز;648733 نوشت:
سلام

با عرض سلام مجدد و احترام

1. هر چند دستفروش هم نباید بر خلاف قوانین عمل کند اما درآمد او ، حلال است .

2. هر کاری بر خلاف قانون و مقررات انجام گیرد ، جایز نیست و مأموران شهرداری هم باید در چارچوب مقررات عمل کرده و با متخلفان نیز با رأفت اسلامی رفتار نمایند و اگر کالایی را بی جهت و بدون مجوز قانونی ، تخریب کنند خود ضامن پرداخت خسارت آن هستند.

پی نوشت:
استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای و آیت الله مکارم شیرازی در قم

سلام
ممنون از پاشخگوی شما استاد گرامی

یک سوال دیگه هم خدمت شما دارم.
فرض کنید تمام وسایلی که دست فروش داره بساط میکنه تولید داخله و حداقل قاچاق نیست. پس در امدش حتما حلاله.

اما ماموران شهرداری سد معبری هم که طبق قانون حقوق میگیرن. در حالی که میرن و بساط یک دست فروش رو که داره مال حلال در میاره و بهم میزنن و نمیزارن نون حلال در بیاره.پول این قشر چطور حلاله در حالی که مانع نون حلال در اوردن دیگری شدن؟

ممنون از صبوری شما استاد گرامی

سوال کلی من از کارشناس محترم اینکه :

اگه انجام کاری خلاف قانونه و گناه چجوری در امد حاصل شده حلاله؟ ( برا هر شغلی نه فقط دست فروشی.مثلا ساختمان سازی بدون مجوز و فروش و سود بدست اوردن ازش و .... )

خواهشا منو راهنمای کنید و اموزش بدید.ممنون.

امام علی (ع) فرمودند : هرکس به من کلمه ای بیاموزد مرا (بنده) خود کرده.

:hamdel:به نام خدا:hamdel:

خواهش دوست عزیز .... منم منتظر جواب کارشناس محترم هستم . چون کارشناس دیدم اونجا نوشته بودن این کار درآمدش حلاله
بعد نوشته بودن این کار غیر قانونی هستش. برای خود منم سوال شد بالخره اگه حلاله چرا غیر قانونیه اگر غیر قانونیه پس چرا حلاله :Nishkhand:
برداشت خودم این هست اگه درجایی باشه که مزاحمت ایجاد کنه شاید حلال نباشه ولی اگه در مکانی باشه که براش تدارک دیدن اشکال نداره.
حالا بازم منتظر نظر کارشناس هستیم.
ممنون:Gol:

[="Tahoma"][="Black"]

روح سبز;650952 نوشت:
سوال کلی من از کارشناس محترم اینکه :

اگه انجام کاری خلاف قانونه و گناه چجوری در امد حاصل شده حلاله؟ ( برا هر شغلی نه فقط دست فروشی.مثلا ساختمان سازی بدون مجوز و فروش و سود بدست اوردن ازش و .... )

خواهشا منو راهنمای کنید و اموزش بدید.ممنون.
امام علی (ع) فرمودند : هرکس به من کلمه ای بیاموزد مرا (بنده) خود کرده.

با تشکر از سؤال شما

احکام شرعی به دو قسم حکم تکلیفی و حکم وضعی تقسیم می شوند.

حکم تکلیفی همان احکام پنجگانه مانند واجب و حرام هستند.
حکم وضعی نیز احکامی مانند حلیت ، حرمت ؛ صحت و بطلان و .... می باشند.

در مسئله مورد بحث نیز یک حکم تکلیفی داریم از نظر غالب مراجع مشهور که تخلف از قانون ، جایز نیست اما این عدم جواز در معاملات همیشه منتهی به حرمت وضعی یعنی حرام بودن مال کسب شده نمی گردد.

در پناه حضرت حق باشید[/]

موضوع قفل شده است