صفحه 1 از 7 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: اهمیت نقص های جزئیِ اعتقادی مثل جوراب نپوشیدن در انتخاب همسر

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,554
    حضور
    175 روز 11 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58344

اهمیت نقص های جزئیِ اعتقادی مثل جوراب نپوشیدن در انتخاب همسر

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

سلام وقت به خیر و خدا قوت.....

من پسر 23 ساله ی مجرد هستم...
    با یکی از دختران همکلاسی ام درمورد ازدواج صحبت کردم(ابتدا ازطریق واسطه و سپس با خودش) و متوجه شدم که بسیار دارای خطوط فکری یکسان هستیم(با مطرح کردن سوال های معکوس و پیچیده و مصداقی و آوردن سوال بر سوال به نحوی که پاسخگو گیر بیفتد و نتواند حفظی و کلیشه ای پاسخ دهد!)

اما دو چالش یا مشکل وجود دارد....

1 - چالش اول:
    اگرچه ایشان همواره حجاب کامل دارند اما گفتند که گاهی در خانه دربرابر نامحرم بدون جوراب حاضر شده اند و در برخی مراسم ها آرایش بسیارکمی داشتند. البته در مجلس زنانه بوده اما خب موقع ورود و خروج قطعا در معرض دید نامحرمان قرار می گیرد...
    من هم به ایشان گفتم که اینها نشان دهنده ی سبک شمردن حجاب است...امام صادق علیه السلام، گفتند که "شفاعت ما به کسانی که نماز را سبک شمرده اند نمی رسد"...
    حجاب هم واجب دیگری است که مسلما سبک شمردن آن، عاقبت خوشی ندارد....

و ایشان هم حرف مرا تایید کرد!

حالا سوال من این است...
    آیا با توجه به اینکه اصلی ترین و مهم ترین معیار من علاوه بر رعایت حجاب،"سبک نشمردن حجاب" است و ایشان هم گاهی در گذشته حجاب را سبک شمرده اند(البته خودشان هم قبول دارند که اشتباه کرده اند و از اون آدمهایی نیست که بگه"من دیگه عادت کردم!!! یا برام سخته!!!" و از این چرت و پرتها!!!).
    قصد ندارم در این تاپیک در مورد فلسفه ی حجاب بحث کنیم و بازهم مثل اکثر تاپیک های گذشته، اینجا پر از سخنان بی محتوای بانوان فمینیست شود!
    سوالم این است که
    چنین ازدواجی را مصلحت می دانید؟

اگرچه من به ایشان گفتم که اگر بخواهید با من ازدواج کنید نباید هرگز حجاب را سبک بشمارید و درواقع، این کارها هرگز نباید تکرار شود و ایشان هم پذیرفت.
    ولی آیا ازدواج کردن با کسی که برخی شرایط را ندارد، به امید آنکه اصلاح شود کار صحیحی است؟(یعنی امید به اینکه طبق کلام خودش، دیگر حجاب را سبک نشمارد)
    به هیچ عنوان نمی توانم تحمل کنم که همسرم حجاب را سبک بشمارد
    (یعنی جوراب نپوشد یا آرایشی داشته باشد یا ساق دستش یا النگوهایش نمایان شود یا انگشترزینتی به دست کند!)
    اما خب هیچ انسانی کامل نیست و ممکن است خطاهایی کند.
    و از طرف دیگر، این خانم، بسیار اهل مشارطه و مراقبت و محاسبه است یعنی در پی کامل شدن و ترک عادات بد و اصلاح خود می باشد!
    و همچنین بسیار قانع و کم توقع و در واقع بی توقع است!!!
    لطفا نظرتان ر در این مورد بیان نمایید.

2 - چالش دوم:
    همانطور که گفتم هردو دارای خطوط فکری یکسان هستیم و هم عقیده ایم.
    اما خانواده های هردوی ما متفاوت با ما می اندیشند.
    مثلا من درآمد خیلی بالایی ندارم و این خانم هم با این قضیه مشکلی ندارد و ایمان دارد که خدا از فضل خودش ما را بی نیاز خواهد کرد.
    اما خانواده اش این چنین نیستند و شاید بگن "فضل خدا آب و نون نمیشه!!!"
    (قصدم در این تاپیک به هیچ عنوان، بحث کردن در مورد صحت و سقم این آیه نیستا!!!)

از طرف دیگر خانواده ی من هم مثل من نمی اندیشند. درفرهنگ ما هم دختر و پسر به هیچ عنوان در خواستگاری حرف نمی زنن(یعنی توی جمع، اظهار نظر نمی کنن)
    یعنی باید کسانی در مورد ما بحث کنند که هیچ شباهت فکری به ما ندارند و حتی تضاد هم دارند!
    مثلا این خانم به مهریه ی پایین هم راضی اند و با مهریه ی بالا کاملاً مخالف اند.
    من هم به هیچ عنوان، بیش از 14 سکه نخواهم داد زیرا می خوام مطیع ولی فقیه(حفظه الله) باشم
    (قصدم در این تاپیک، بحث کردن در مورد فلسفه ی مهریه نیستا!!!!)
    مشکل من اینه که مثلا برادرانی که خودشون چند صد تا سکه مهر کردند، باید در مجلس خواستگاری، خانواده ی دختر را قانع کنند(مثلا)
    البته می دونم جلسه اول نباید بحث مهریه کرد. اینی که گفتم مثالی از تفاوت های فکری بود.
    و خانواده های ما هم خیلی از هم دور هستند و خیلی سخت میشه چند جلسه با هم دیدار کنیم.
    سوالم اینه که چگونه اقدام کنم که احتمال جلب رضایت خانواده اش به حداکثر برسد؟

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید

ویرایش توسط یا عالی : ۱۳۹۴/۰۴/۲۶ در ساعت ۱۳:۱۸

2. صلوات ها 12

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,554
    حضور
    175 روز 11 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58344

با نام و یاد دوست

اهمیت نقص های جزئیِ اعتقادی مثل جوراب نپوشیدن در انتخاب همسر

کارشناس بحث: استاد امین

ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۳/۱۲/۱۱ در ساعت ۰۱:۱۵

5. صلوات ها 5

علاقه
    روانشناسی؛ قرآن ؛فلسفه؛ کلام
    نوشته
    893
    حضور
    31 روز 13 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    52
    آپلود
    2
    گالری
    0
    صلوات
    4654

سلام

اولین نکته ای که باید عرض کنم و حتما هم شما به این مسئله توجه دارید این است که هر چه زودتر باید تکلیف این قضیه روشن شود. چون اگر این مسئله کش پیدا کند، کم کم موجب وابستگی شما به هم شده و اگر به هر دلیلی مثل مخالفت خانواده نتوانید با هم ازدواج کنید برای فراموش کردن همدیگر باید رنج زیادی را متحمل شوید.

1- همانطور که خودتان هم اشاره کردید، هیچ کس کامل و بی نقص نیست و غالبا افراد در کنار خوبی هایی که دارند، نقص هایی هم خواهند داشت. با این حال چون حجاب ایشان در نگاه کلی خوب و مورد تایید است و از طرفی در موارد جزئی که اشاره کردید به اشتباه بودنش معترف است، احتمال اینکه مشکلی ایجاد شود خیلی کم است. این احتمال کم هم ممکن است ناشی از نوع برخورد یا سوء تفاهمات باشد. برای همین این نکته را؛ چه با ایشان ازدواج کردید و چه نکردید؛ همیشه به یاد داشته باشید که برای اصلاح عیوب دیگران به خصوص همسر، باید خیلی زیرکانه عمل کنید. انقاد های تند و صریح؛ به خصوص با لحن های تحقیر آمیز غالبا مشکل ساز است. ضرورت توجه به این نکته از این جهت است که حتی اگر در مسئله حجاب اختلاف نظری وجود نداشته باشد، به هر حال در موارد جزئی دیگر نیز اختلاف هایی خواهد بود؛ چون هیچ وقت دو نفر صد در صد مثل هم نیستند و مثل هم فکر نمی کنند. برای نزدیک شدن افکار و عقاید و در نتیجه ایجاد عشق و علاقه بیشتر، لازم است که مدبرانه عمل شود.

2- در مورد جلب رضایت خانواده اش باید عرض کنم تا وقتی اقدامی صورت نگیرد شما نمی توانید کاری انجام دهید. برای همین شما ابتدا مسئله را در خانواده مطرح کنید تا اصل خواستگاری انجام شود. بعد ببینید نظر خانواده ها چیست؟ با چه مواردی موافق و با چه مواردی مخالف هستند؟ آن وقت باید در مورد تک تک مسائل بحث کرد. مثلا در مورد مهریه می توانید قبل از خواستگاری به طرف بگویید که در این باره با خانواده اش صحبت کند و بگوید که من نمی خواهم مهریه ام زیاد باشد تا خانواده طرف چنین آمادگی را داشته باشند. شما هم نظرتان را به خانواده بگویید. با این حال اگر باز هم توافقی بر 14 سکه که ظاهرا مورد قبول هر دوی شماست نشد، می توانید طبق توافقی دو نفره بعد از عقد مهریه را به 14 سکه تغییر دهید. یا در مورد وضعیت اشتغال و درآمد، اگر خانواده اش مخالفت کردند باید طرف اقدام کند و با آنها صحبت کند. لزومی ندارد که صحبت شما در جلسه خواستگاری باشد. همینکه هر کدام نظرتان را به خانواده ها بگویید کافی است. گاهی ممکن است گفتن به تنهایی و صحبت کردن منطقی فایده نداشته باشد که در آن صورت اصرار کردن و استفاده از احساسات می تواند کارساز باشد.

پیروز و سربلند

7. صلوات ها 7

علاقه
    ❤خدا و ائمه تنها کسایین که دارم❤
    نوشته
    734
    حضور
    36 روز 9 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2995

وای من فک کردم الان چقدر مشکل دارید

خوبه که حجاب برای شما مهمه ولی اینکه یکی در این حد کم به حجابش بی توجه بوده تازه اونم خودش میگه دیگه رعایت می کنم، دیگه چه مشکلی وجود داشته که برای شما شده چالش؟

من بیشتر برای اون خانم نگرانم تا شما، تا این حد سختگیری اگه بخواد بعد ازدواج هم وجود داشته باشه باعث آزار ایشون میشه

تازه از کجا می دونید شاید ایشون وقتی می رفتن بیرون کامل روشونو می گرفتن، تازه شاید مرجع تقلیدشون آرایش کم رو که مفسده هم نداره رو اشکال نگرفتن و خیلی چیزای دیگه

کاش به جای اینکه انقدر به همچین چیزایی گیر بدید (حجاب خیلی مهمه ولی بعضی سختگیری ها هیچ نیازی نیست)، به یکسانی اخلاق و نوع دیدتون به زندگی و شناخت جنس زن توجه کنید

که اگه راجع به این موارد دقیق بشید بقیه چیزام حل میشه ان شاء الله
    بگــــــذآر تمـــآم دنیا بد وبیرآهه بگویند!

به خــــــودت...

به چـــــــــــآدرت...

به سیـآه بودنش...

می ارزد به یک لبخند رضآیت مـــــــــــــدی فاطمـــــه(س)

9. صلوات ها 14

نوشته
    60
    حضور
    18 روز 13 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    47
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    317

نقل قول نوشته اصلی توسط طاهر نمایش پست ها
    امام صادق علیه السلام، گفتند که "شفاعت ما به کسانی که نماز را سبک شمرده اند نمی رسد"...
    حجاب هم واجب دیگری است که مسلما سبک شمردن آن، عاقبت خوشی ندارد....
    و ایشان هم حرف مرا تایید کرد!
    به نظرم شما تشبیه اشتباهی رو به کار بردین.کسی که حتی حاضر نیست در برابر خدا سجده کنه معلوم شفاعت اهل بیت بهش نمیرسه!!!یه دختر بدحجاب یا حتی بی حجاب با نماز بهتر از یه دختر با حجاب بی نماز هست.گرچه حالت دوم خیلی کم پیش میاد.دختری که حجابش کامل هست نباید به خاطر چن مورد ریز (که بیانش توسط ایشون نشان دهنده صداقت زیاد هست)زیر سوال برد.

وَ مَن یَتَّقِ اللَّهَ یَجْعَل لَّهُ مَخْرَجاً وَیَرْزُقْهُ مِنْ حَیْثُ لَا یَحْتَسِبُ وَ مَن یَتَوَکَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ
    إِنَّ اللَّهَ بَالِغُ أَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللَّهُ لِکُلِّ شَیْءٍ قَدْراً

11. صلوات ها 9

علاقه
    قرآن و نهج البلاغه - تفریح (بیشتر با خانواده)
    نوشته
    927
    حضور
    18 روز 8 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2543

دوست عزیزی که این تاپیک رو نوشتی من بهتون توصیه میکنم به خانم مورد نظر بگید حتما بیاد اینجا و حرفای شما رو بخونه و گرنه من میگم به احتمال خیلی قوی پس از ازداوج به مشکل بر می خورید. بزارید حرفای شمارو بخونه و عقاید شمارو بشناسه
    نقل قول نوشته اصلی توسط طاهر نمایش پست ها
    من هم به هیچ عنوان، بیش از 14 سکه نخواهم داد زیرا می خوام مطیع ولی فقیه(حفظه الله) باشم
    این چه حرفیه شما زدین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    کی رهبری یا مرجع دیگری چنین حرفی زده اند؟؟
    من اگه هزارتا دختر داشتم یکیشم بتو نمی دادم با این طرز فکرتون (ببخشید قصد توهین هم ندارما)
    مهریه پشتوانه زنه و باید مرد رو بتونه محدود کنه
    بسیاری از مشاوران دینی هم گفته اند مهریه 110 سکه مناسب است و مهریه نباید 14 سکه باشد نباید هم 1300 سکه باشد
    اللهم صل علی محمد و آل محمد و اهل بیت محمد

اللهم عجل لوليك الفرج والعافية والنصر وجعلنا من خير اعوانه وانصاره والمستشهدين بين يديه

اللهم صل علی محمد و آل محمد و اهل بیت محمد

13. صلوات ها 16

نوشته
    163
    حضور
    7 روز 5 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    451

جوراب نپوشیده تو خونه ؟!!!
    والا اسلام میگه مچ پا نکنه یه چند وقته بی خبر بودیم کتاب ما هم مثل بعضی فرقه ها اپدیت 2015 اومده؟
    چه ایرادایی یه ارایش ملایمو همه میکنن
    انگشتر حلقه ازدواجم حتما نپوشه زینتی
    اینایی که میگی حفظ حجاب نیست نشات گرفته از یه ذهن پارانویئد با تمایلات طالبانی!!!هستش
    دیگه از این خانم محجبه تر پیدا نمیکنی که تازه با افکار شما هم مچ باشه شریک زندگیتو میخوای انتخاب کنی نه کنیز
    مهریه هم یقینا کم تر کسی مگه هم خانواده رضایت مطلق داشته باشند انقدر
    مهرم حق زنه باید یه پشتوانه مالی داشته باشند یا نه؟
    بعضی وقت ها
    به جای جر و بحث کردن
    فقط به طرف نگاه میکنم و تعجب میکنم
    که این حجم وسیع بی عقلی و نفهمی
    چطور تو کله ی به این کوچیکی جا شده!!!!
    "آل پاچینو"

15. صلوات ها 9

علاقه
    (بحث دینی)
    نوشته
    1,294
    حضور
    18 روز 1 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    4082

نقل قول نوشته اصلی توسط لایرا نمایش پست ها
    والا اسلام میگه مچ پا نکنه یه چند وقته بی خبر بودیم کتاب ما هم مثل بعضی فرقه ها اپدیت 2015 اومده؟
    به نظرم اسلام میگه مچ دست اشکال نداره
    مچ پا اشکال داره آ...
    دوباره برید تو هیستوریه کتابمون رو نگا کنید

هی!! تو امروز برای امام زمان چیکار کردی؟

17. صلوات ها 6

علاقه
    خانواده
    نوشته
    59
    حضور
    3 روز 2 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    267

با سلام
    امیدوارم ایرادای شما هم در حد همین خانوم محترم باشه!

19. صلوات ها 7

علاقه
    پوووووول
    نوشته
    228
    حضور
    8 روز 16 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    731

سلام .خیلی ببخشید که رک میگم ولی اگه ازدواج نکنید بهتره چون جنابعالی اصلا به این خانوم علاقه ای ندارید.از حرف زدنتون راجبش مشخصه .انگار میخوای یه جنسو بخری
    بدبخت جوراب پاش نبوده لباس که تنش بوده .
    ویرایش توسط مدیر سایت : ۱۳۹۳/۱۲/۱۴ در ساعت ۰۴:۱۰ دلیل: لطفا آداب گفتگو را رعایت کنید
    خدایا چوب لای چرخ کارم مکن
    خدا خسته ام صبح بیدارم مکن
    ...

21. صلوات ها 11

صفحه 1 از 7 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 2

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری