خرید کامپیوتر و لبتاب

تب‌های اولیه

38 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
خرید کامپیوتر و لبتاب

. با سلام
قطعات کامپیوتری تقریبا می شه گفت همه شون امریکایی هستن و اون ها هم طبیعتا به دولت خودشون مالیات می دن و دولت امریکا هم که حامی اسراییل هست. در نتیجه ما با خرید کامپیوتر لپتاپ و .... به اقتصاد امریکا و اسراییل کمک می کنیم! با این شرایط استفاده از کامپیوتر لپتاپ و... اشکال داره؟
سوال دیگه این که اگه یه لپتاپ بخریم که روش ویندوز اورجینال نصب باشه یعنی ما پول ویندوز رو هم بدیم اشکال داره؟
خواهشا نگید که تشخیص با خودتونه! که این جواب رو کارشناسان javab.ir هم دادن و ما مقلدین اگه قدرت تشخیص داشتیم ...:ok:
مرجع تقلید : حضرت خامنه ای

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

mohammadhosain;648252 نوشت:
. با سلام
قطعات کامپیوتری تقریبا می شه گفت همه شون امریکایی هستن و اون ها هم طبیعتا به دولت خودشون مالیات می دن و دولت امریکا هم که حامی اسراییل هست. در نتیجه ما با خرید کامپیوتر لپتاپ و .... به اقتصاد امریکا و اسراییل کمک می کنیم! با این شرایط استفاده از کامپیوتر لپتاپ و... اشکال داره؟
سوال دیگه این که اگه یه لپتاپ بخریم که روش ویندوز اورجینال نصب باشه یعنی ما پول ویندوز رو هم بدیم اشکال داره؟
خواهشا نگید که تشخیص با خودتونه! که این جواب رو کارشناسان javab.ir هم دادن و ما مقلدین اگه قدرت تشخیص داشتیم ...
مرجع تقلید : حضرت خامنه ای

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

پاسخ دفتر معظم له به این پرسش :

اگر خريد کالاهاى وارداتى از کشورهاى غيراسلامى و استفاده از آنها باعث تقويت دولتهاى کافر و استعمارگر که دشمن اسلام و مسلمين هستند، شود و يا قدرت مالى آنها را براى هجوم به سرزمين‌هاى اسلامى يا مسلمين در سرتاسر عالم، تقويت نمايد، واجب است که مسلمانان از خريد و بکارگيرى و استفاده از آنها اجتناب کنند.

اگر واقعا خرید قطعاتی که می گویید این گونه است یعنی اطمینان دارید که خرید همین تعداد قطعات هم موجب تقویت دولت آمریکا شده یا قدرت مالی او را برای هجوم به سرزمین های اسلامی و مسلمانان ، تقویت می کند ، خرید و استفاده از آن جایز نیست.

پی نوشت:
آیت الله خامنه ای ، استفتائات سایت معظم له به آدرس:
http://www.leader.ir/tree/view.php?parent=n20325&catid=122&lang=fa[/]

.با سلام
اول بزارین یه داستان بگم : می گن یه بنده خدایی رفته بود حمام ، وقتی از حمام اومد بیرون داشت بارون میومد . کوچه هم تنگ بود و از دور یه سگ میومد. با خودش گفت من خودم از حموم اومدم خیس هستم سگ هم بارون اومده خیسه کوچه هم که تنگ ! بخوره به من نجس می شم رو شو کرد به دیوار و چشماشو بست سگ بهش خورد و رفت بعدش گفت ان شا الله گوسفند بود!!!
مثل ما و این عبارت «اگر یقین دارید ...» هم همین شده ها!!!
یعنی شما شک دارین شرکت های سازنده قطعات مهم کامپیوتر مثل cpu امریکایی هستن! یا کسی شک داره که شرکت های امریکایی به دولت خودشون مالیات می دن! اگه این دو رو قبول داشته باشیم پس پول ما در اقتصاد اونا به گردش درمیاد در نتیجه در این هم شکی نیست! سوال من شک یا عدم شک من نیست و اظهر من الشمس هست که پول ما با خرید محصولات اونا به اقتصاد اونا کمک می کنه! بحث سر اینه که با این شرایط و نبود جایگزین برای محصولی مثل کامپیوتر باید چی کار کرد؟ من که رفتم رشته کامپیوتر حالا باید چی کار کنم؟ با این حساب نه می تونم برم سر کار و نه...
من سر همین موضوع با یکی از کارشناسان سایت javab.ir چت کردم وقتی این استدلال ها رو کردم جواب که نداد هیچ. چت رو بست و ...
یه بار هم کارشناسان دینی فرض کنن برادر و یا فرزند خود اون هاست که داره ازشون سوال می پرسه!! من اگه الان خدای ناکرده می رفتم به یه نفر که کارش منحرف کردن افراد و بی دین کردن اون هاست می گفتم راه و رسم گناه کردن رو یادم بده دست من رو می گرفت و تا ته خط من رو می برد ولی نمی دونم وقتی ادم می خواد خوب باشه چرا کسی کمکش نمی کنه و همه از خودشون رفع مسئولیت می کنن.
حالا می فهمم چرا حضرت علی(ع) فرمودن حاضرم ده تا از شما کوفی ها رو بفروشم و یک شامی بخرم که اون ها روی حرف باطل خودشون محکم هستن و شما روی حرف حق خود سست!
اگه خرید این محصولات گفته شده به امریکا کمک مالی می کنه که در اون شکی نیست و اگر فتوای حضرت آقا اونه که فرمودین پس چرا خودشون توی دفتر خودشون کامپویتر دارن و یا چرا سایت دارن و یا اصلا حوزه و سایر اماکن مذهبی ما سایت و نرم افزار و کامپویتر و ... ندارن؟
«یا ایها الذین امنوا لم تقولون ما لاتفعلون»
این حرف هایی که زدم رو فرد خاصی خصوصا کارشناس محترمی که جواب دادن به خودشون نگیرن منظورم شخص خاصی نبود بلکه کلی گفتم و مخاطبم همه ی کارشناسان محترم دینی بود.

[="Tahoma"][="Black"]

mohammadhosain;650854 نوشت:
.با سلام
اول بزارین یه داستان بگم : می گن یه بنده خدایی رفته بود حمام ، وقتی از حمام اومد بیرون داشت بارون میومد . کوچه هم تنگ بود و از دور یه سگ میومد. با خودش گفت من خودم از حموم اومدم خیس هستم سگ هم بارون اومده خیسه کوچه هم که تنگ ! بخوره به من نجس می شم رو شو کرد به دیوار و چشماشو بست سگ بهش خورد و رفت بعدش گفت ان شا الله گوسفند بود!!!
یعنی شما شک دارین شرکت های سازنده قطعات مهم کامپیوتر مثل cpu امریکایی هستن! یا کسی شک داره که شرکت های امریکایی به دولت خودشون مالیات می دن! اگه این دو رو قبول داشته باشیم پس پول ما در اقتصاد اونا به گردش درمیاد در نتیجه در این هم شکی نیست! سوال من شک یا عدم شک من نیست و اظهر من الشمس هست که پول ما با خرید محصولات اونا به اقتصاد اونا کمک می کنه! بحث سر اینه که با این شرایط و نبود جایگزین برای محصولی مثل کامپیوتر باید چی کار کرد؟ من که رفتم رشته کامپیوتر حالا باید چی کار کنم؟ با این حساب نه می تونم برم سر کار و نه...
من سر همین موضوع با یکی از کارشناسان سایت javab.ir چت کردم وقتی این استدلال ها رو کردم جواب که نداد هیچ. چت رو بست و ...
یه بار هم کارشناسان دینی فرض کنن برادر و یا فرزند خود اون هاست که داره ازشون سوال می پرسه!! من اگه الان خدای ناکرده می رفتم به یه نفر که کارش منحرف کردن افراد و بی دین کردن اون هاست می گفتم راه و رسم گناه کردن رو یادم بده دست من رو می گرفت و تا ته خط من رو می برد ولی نمی دونم وقتی ادم می خواد خوب باشه چرا کسی کمکش نمی کنه و همه از خودشون رفع مسئولیت می کنن.
حالا می فهمم چرا حضرت علی(ع) فرمودن حاضرم ده تا از شما کوفی ها رو بفروشم و یک شامی بخرم که اون ها روی حرف باطل خودشون محکم هستن و شما روی حرف حق خود سست!
اگه خرید این محصولات گفته شده به امریکا کمک مالی می کنه که در اون شکی نیست و اگر فتوای حضرت آقا اونه که فرمودین پس چرا خودشون توی دفتر خودشون کامپویتر دارن و یا چرا سایت دارن و یا اصلا حوزه و سایر اماکن مذهبی ما سایت و نرم افزار و کامپویتر و ... ندارن؟
«یا ایها الذین امنوا لم تقولون ما لاتفعلون»
این حرف هایی که زدم رو فرد خاصی خصوصا کارشناس محترمی که جواب دادن به خودشون نگیرن منظورم شخص خاصی نبود بلکه کلی گفتم و مخاطبم همه ی کارشناسان محترم دینی بود.

با عرض سلام و احترام و تشکر از اظهار نظرتان

ممنون که دیدگاه تون رو بی پرده و صریح گفتید.

چند تا نکته رو خدمتتون عرض می کنم :

1. لطف کنید زمان و تاریخ دقیق و نام کارشناسی که در سامانه آنلاین مرکز به شما پاسخ دادند را در پیام خصوصی برای بنده ، ارسال کنید تا مسئله قابل پی گیری بوده و قطع چت به جهت مشکل فنی نبوده باشد.

2. ما دو نوع حکم داریم حکم اولی و ثانوی ؛ حکم اولی صرف نظر از عوارضی مانند اضطرار و ضرر و عسر و حرج و مسائل این چنین است که ممکن است برای انجام یک حکم شرعی ایجاد شود ولی حکم ثانوی با لحاظ این موارد ، صادر می گردد.

3. پاسخی که معمولا برای سؤالات دوستان ارائه می شود ، حکم اولی است و در مواقع اضطراری و نیاز مبرمی که از راه دیگری قابل تأمین نباشد ، طبیعی است حکم شرعی امکان تغییر دارد و اگر حکم اولی حرمت بود می تواند به حالت جواز تبدیل گردد.

4. این که می گوییم اگر یقین داشتید بدین جهت است که حکم مسئله نسبت به هر فرد ، متفاوت است یعنی یقین من برای شما به خودی خود ، کافی نیست و شما به شخصه باید یقین داشته باشید تا برای شما حرمت پیدا کنید مگر اینکه از طریق یقین بنده به اطمینان برسید که مسئله آنجا صورت دیگری پیدا می کند.

[SPOILER]بنده و یا هر پاسخگوی دیگری دوست داریم و سعی ما در پاسخ ها این است که مردم در عمل به احکام شرعی راحت تر باشند نه اینکه هر جا برای ما ثابت شد که حرام است این یقین را به همه سرایت دهیم و حکم را به صورت عمومی بیان کنیم تا شامل همه شده و همه در سختی بیفتند![/SPOILER]

بنابراین اگر دیدید هر کسی از چنین وسائلی استفاده کرد ، می توانید بگویید شاید نمی داند که ساخت کجاست یا شاید برای او یقینی نشده است که استفاده در این حد موجب تقویت دشمن است یا شاید در شرایط اضطراری است و چاره ای ندارد و برای پیشبرد کارهای خود مجبور به استفاده از آن است و ... از این رو دیگر این آیه مصداقی نخواهد داشت که "یا ایها الذین آمنوا لم تقولون ما لا تفعلون".

همیشه سلامت و موفق باشید :Gol:[/]

. با سلام
امیدوارم شما هم از حرف های من ناراحت نشده باشین. بحث من هم سر همین هست که من الان با توجه به کار خودم مجبور به استفاده هستم یعنی رشته و درسی که خوندم نیاز به استفاده از کامپیوتر داره. با این شرایط آیا باز هم نباید استفاده کنم یا ... ؟
من به خاطر وجود همچین شک و شبهه ها و قضیه ی کپی رایت بعضی از جاها می تونستم استخدام بشم اما نرفتم و یا می تونستم برای خودم مغازه و یا شرکت بزنم اما این کار رو هم نکردم چون مجبور به فروش کالاهای امریکایی و یا صهیونیستی (مثل cpu ساخت شرکت اینتل که امریکایی هست اما تو حیفا فلسطین شعبه داره) می شدم و الان هم به خاطر همین مسائل بیکارم. خب تا آخر عمرم که نمی تونم بیکار و سربار پدر و مادرم باشم!

برادر میفرمایید اصا کامپیوتر استفاده نکنیم؟
در ضمن قطعاتی که ما میخریم قبلا سودش در جیب آمریکا رفته و تاجر ایرانی وارد کننده ضرر میکنه اگر نخریم

[="Tahoma"][="DarkGreen"]اول بگویم که اگر قرار به سودنرساندن است که اینترنت نیایم چون سود اینترنت مستقیم برای امریکا حساب میشود . و در این رابطه چیزی از خودمون نداریم که امیدوارم ایران به دستیابی هایی از این دست برسد.

دوم باید بگویم خیلی حرفها و کارها انجام میدهیم که سودش برای امریکا و اسراییل بیشتر از این خرید کامپیوتر است[/]

سجاد;650490 نوشت:
با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

اگر خريد کالاهاى وارداتى از کشورهاى غيراسلامى و استفاده از آنها باعث تقويت دولتهاى کافر و استعمارگر که دشمن اسلام و مسلمين هستند، شود و يا قدرت مالى آنها را براى هجوم به سرزمين‌هاى اسلامى يا مسلمين در سرتاسر عالم، تقويت نمايد، واجب است که مسلمانان از خريد و بکارگيرى و استفاده از آنها اجتناب کنند.

اگر واقعا خرید قطعاتی که می گویید این گونه است یعنی اطمینان دارید که خرید همین تعداد قطعات هم موجب تقویت دولت آمریکا شده یا قدرت مالی او را برای هجوم به سرزمین های اسلامی و مسلمانان ، تقویت می کند ، خرید و استفاده از آن جایز نیست.

پی نوشت:
آیت الله خامنه ای ، استفتائات سایت معظم له به آدرس:

این فتوی در زمانی است که شما نیاز واقعی به کامپیوتر نداشته باشید و الان هم شاید کسی نباشد که نیاز به کامپیوتر نداشته باشد یعنی اگر تا چند سال دیگه کسی از کامپیوتر سر در نیاره بی سواد محسوب می شه.من مطمینم که فتوای مقام معظم رهبری در مورد کامپیوتر نیست بلکه در مورد تجملات غیر ضروری است و یا مثلاً خرید صلاح و خرید چیزی که برای آن جایگزین وجود دارد.
اگر شخصی برای خرید وسیله ای مثل کامپیوتر اقدام کنه که تقریباً همه آنها در دست دشمنان ما هستش درسه که به اونها کمک کرده ولی اینجا مساله مهمتری که وجود داره این هستش که به وسیله استفاده از همین وسیله می تونه در خدمت کشورش باشه که مصلحت این بیشتر از مفسده سود رساندن به دشمنان اسلام است.

سجاد;651615 نوشت:
بنابراین اگر دیدید هر کسی از چنین وسائلی استفاده کرد ، می توانید بگویید شاید نمی داند که ساخت کجاست یا شاید برای او یقینی نشده است که استفاده در این حد موجب تقویت دشمن است یا شاید در شرایط اضطراری است و چاره ای ندارد و برای پیشبرد کارهای خود مجبور به استفاده از آن است

امتیاز ساخت کامپیوتر تقریباً صد در صدش در دست دشمنان اسلام هستش و همه هم میدونیم ساخت کجاست و برای همه هم ضرورت داره که کامپوتر داشته باشند چون چند ساله دیگه اگر کسی از کامپیوتر سر در نیاره واقعاً بی سواد محسوب می شه و درسته که خرید کامپیوتر در مرحله اول به نفع دشمن هستش ولی در مرحله دوم (که کسب این علم مهم می باشد)به ضرر دشمنان اسلام خواهد بود.این سوال هم چون در مورد کامپیوتر هستش کارشناسان عزیز به صورت مصداقی استفتاء مقام معظم رهبری را بیان فرمایید نه به صورت کلی و عام.(که به عنوان هر وسیله ای از آن یاد کردید)در اینجا من مطمینم که کامپیوتر که یک وسیله ضروری هستش و از عام هم تخصیص خورده است.و یقیناً خرید آن جایز می باشد مگر این که جایگزینی برای آن در کشورهای دوست باشد که نیست.

mohammadhosain;650854 نوشت:
.با سلام

تا اینجای بحث کاملاً حق باشما است و کاری هم به چت کردن شما با کاشناسان ندارم چون در جریان این امر نبودم و من مطمینم فتوای مقام معظم رهبری در مورد خرید کامپیوتر نبوده است و گله ای هم که از کارشناس محترم دارم این هستش که مطلب را به صورت مصداقی که خود خرید کانمپیوتر است نیاورده است و به صورت کلی به آن جواب داده.و به خاطر همین ذهن شما درگیر شده است.که اگر حرام است پس چرا از آن استفاده می کنید.و مثال واضحتر بزنم که اصلاً ارتباط شما الان با این وبسایت و کارشناسان محترم چگونه است مگر به غیر کامپیوتر است؟ پس مطمیناً نظر مقام معظم رهبری در مورد خرید کامپیوتر نمی باشد و دانستن علومی که مربوط به کامپیوتر می شه برای افراد باسواد جامعه اسلامی ضروری هستش و اگر فردی تا چند سال دیگه از کامپیوتر سر رشته ای نداشته باشه بی سواد محسوب می شه و فتوای مقام معظم رهبری هم شاید در مورد چیز های غیر ضروری باشه و یا چیز هایی که جایگزین خرید برای آن در کشورمان و یا کشور های غیر دشمن باشه است.

(رهرو ولایت);651885 نوشت:

مطمینم فتوای مقام معظم رهبری در مورد خرید کامپیوتر نبوده است

سلام علیکم،
از کجت مطمئن هستید؟
ممکن است برای یک کامپیوتر نباشد ولی برای دو کامپیوتر باشد! :Gig:
ممکن است خرید پردازنده‌ی از Intel تا وقتی کارمان را AMD راه می‌اندازد جایز نباشد ...
خوردن از جیفه حرام است مگر به اندازه‌ی ضرورت و غیرمستکبرانه ...
حالا کلی گفتم، نمی‌دانم کلاً استفاده‌ی از کامپیوتر و لپ‌تاپ و تبلت و موبایل و ... چقدر باید محدود به ضرورت باشند
یا علی علیه‌السلام

باء;651928 نوشت:
ممکن است خرید پردازنده‌ی از Intel تا وقتی کارمان را AMD راه می‌اندازد جایز نباشد
سلام به همه (بخصوص برادر عزیزم)
به نکتهء خیلی خوب و درستی اشاره کردید. یکی از ایراد های ما ایرانی ها (بقیه کشورها رو نمیدونم :Gig:) اینه که اکثراً به موضوعات 0 و 100 نگاه میکنیم (کاملاً کلی دارم عرض میکنم)

مثلاً یه کارشناس توی تلویزیون میگه فرزندان به محبت نیاز دارن و باید با اونها با مهربانی برخورد بشه
از فرداش پدر و مادر کاری میکنن که این بچه لوس و ناز نازو بار بیاد

چند روز بعد یه کارشناس دیگه میگه تربیت فرزند خیلی مهمه و گاهی باید با اشتباه فرزند برخورد بشه تا کار درست رو یاد بگیره
فرداش می بینی پدره یا مادره زدن بچه رو سیاه و کبود کردن!!!

درمورد اینگونه ابزار (از جمله کامپیوتر) هم سوال و جواب ها بیشتر به همین کله: بخریم (100) یا نخریم (0)

اما موضوع اینه که باید اینها رو هم در نظر گرفت:
چه قطعه ای؟
از چه مارک یا برند؟
با چه مشخصاتی؟
خرید به چه شکلی؟
در چه زمانی؟
در چه مکانی؟
برای چه کاری؟

باء;651928 نوشت:
ممکن است خرید پردازنده‌ی از Intel تا وقتی کارمان را AMD راه می‌اندازد جایز نباشد ...

این شرکت هم امریکایی است!

Advanced Micro Devices, Inc. is an American worldwide semiconductor company based in Sunnyvale, California, United States,

--------------

ممکن است نظر من از نظر شرعی درست نباشد

اما وقتی از این محصولات استفاده نکنیم، تنها فاصله تکنولوژی خود را از غربی ها بیشتر می کنیم

بدون استفاده از تکنولوژی هم همیشه عقب مانده و توسری خور خواهیم ماند

برای رشد و پیشرفت مجبور به استفاده ایم.

حالا گوشی موبایل اپل ! و اتوموبیل های لوکس جنرال موتورز و فورد و ... چیز واجبی نیست و مشابه از شرکت ها و کشورهای دیگر دارد

اما کامپیوتر و لپتاب و ... را مجبوریم

Anoushiravan;652033 نوشت:

Advanced Micro Devices, Inc. is an American worldwide semiconductor company based in Sunnyvale, California, United States,

--------------

اما وقتی از این محصولات استفاده نکنیم، تنها فاصله تکنولوژی خود را از غربی ها بیشتر می کنیم

سلام علیکم و رحمة الله،
بله آمریکایی است ولی نشنیده‌ام که مانند Intel صهیونیستی هم باشد ... اگر خاطرتان باشد لیستی از شرکتها و برندهایی که حامی صیونیسم هستند منتشر شد که از این محصولات نخرید و خلاصه آنها را بایکوت کنید، اگرچه در ایران خیلی جدی گرفته نشد، ولی خوب خیلی‌ها هم به طور شخصی آنرا جدّی گرفتند، مثلاً کسی را می‌شناختم که سر همین قضیه نوشابه اگر برند کوکاکولا بود (که در مشهد نمایندگی دارد!) نمی‌خورد و اگر می‌خواست لپ‌تاپ بخرد با پردازنده‌ی AMD می‌خرید که اگرچه برای کاری که می‌خواست ضعیف‌تر یا گران‌تر هم باشد ولی برای اعتقاداتش این کار را می‌کرد ...
اما در مورد اینکه می‌فرمایید استفاده نکردنش هم ضرر دارد و شاید ضررش بزرگتر هم باشد حقیر با شما موافقم و چون برخی دوستان پیشتر اشاره کرده بودند حقیر دیگر نگفتم، جناب رضا هم به ان اشاره کردند ... فقط بحث این می‌ماند که به مقدار ضرورت باشد یا خیر ... یعنی استفاده کنیم آنقدر که این مشکلات که فرمودید را مانع بشویم یا مثلاً برای بازی و کارهای غیرضروری هم ازشان استفاده بکنیم!؟
البته این را نمی‌دانم چقدر درست باشد ولی معروف است که شرکت‌های متعلق به کشورهای دشمن و بخصوص شاید آمریکا موظف هستند از نظر سخت‌افزاری در محصولات خودشان ابزارهایی را تعبیه کنند که در صورت بروز جنگ مثلاً با فرستادن یک فرکانس به کار افتاده و مثلاً ویروسی فعال شود یا اطلاعات پاک شود یا غیره و غیره ... البته ما که آدمهای معمولی هستیم این مسائل آنقدر برایمان شاقّ نیست ولی شاید دلیل دیگری باشد که هر چه کمتر به تجهیزات ایشان وابسته باشیم (در حدّ ضرورت و نه کمتر) برای خودمان هم از جهاتی بهتر باشد، گرچه باز تأکید می‌کنم که نمی‌دانم این مسأله چقدر صحت داشته باشد ... اما بسیاری از پروژه‌های نرم‌افزاری با کد منبع باز برای همین توسعه داده شده‌اند که نرم‌افزارهای جایگزین با کد منبع بسته امکانات جاسوسی و شاید ویروسی مذکور را دارند ... پس بعید نیست در سطح سخت‌افزاری هم چنین چیزی باشد :Gig:
یا علی علیه‌السلام

Anoushiravan;652033 نوشت:

--------------

اصلاً در حال حاضر حتی شرکت هایی که مال جاهای دیگه هستن (مثلاً ژاپن ، فرانسه و....) ، چون مهمترین مرکز پخش محصولات الان آمریکاست ، شعبهء مرکزی خودشون رو به آمریکا منتقل کردن

به عبارتی حتی خیلی از شرکت های غیر آمریکایی هم الان آمریکایی هستن!
همچنین به نظر من میشه حساب مردم آمریکا و برخی شرکت های اون رو از دولت آمریکا جدا کرد

در کل منم تا حد زیادی با شما موافقم. میشه یک مهم و مهمتر انجام داد و طبق اون برنامه ریزی کرد

مثلاً یه تقسیم بندی به این شکل:

1 - کالا و خدمات خارجی که جایگزین مرغوب ایرانی دارند رو کلاً استفاده نکنیم

2 - کالا و خدماتی که تا حدودی مورد نیاز هستن رو در همون حد استفاده کنیم و نه بیشتر

3 - کالا و خدماتی رو که بجز اون شرکت خارجی از جای دیگری قابل حصول نیست و نیاز به اون هم وجود داره بگیریم و در جهت مثبت از اون استفاده کنیم

سلام

بحث اصلی چه بود؟

mohammadhosain;648252 نوشت:
قطعات کامپیوتری تقریبا می شه گفت همه شون امریکایی هستن و اون ها هم طبیعتا به دولت خودشون مالیات می دن و دولت امریکا هم که حامی اسراییل هست.

سجاد;650490 نوشت:

اینجا بحث کمک غیر مستقیم به اسرائیل مطرح هست

باء;652041 نوشت:
سلام علیکم و رحمة الله،
بله آمریکایی است ولی نشنیده‌ام که مانند Intel صهیونیستی هم باشد ... اگر خاطرتان باشد لیستی از شرکتها و برندهایی که حامی صیونیسم هستند منتشر شد که از این محصولات نخرید و خلاصه آنها را بایکوت کنید، اگرچه در ایران خیلی جدی گرفته نشد، ولی خوب خیلی‌ها هم به طور شخصی آنرا جدّی گرفتند، مثلاً کسی را می‌شناختم که سر همین قضیه نوشابه اگر برند کوکاکولا بود (که در مشهد نمایندگی دارد!) نمی‌خورد و اگر می‌خواست لپ‌تاپ بخرد با پردازنده‌ی AMD می‌خرید که اگرچه برای کاری که می‌خواست ضعیف‌تر یا گران‌تر هم باشد ولی برای اعتقاداتش این کار را می‌کرد ...

چه فرقی بین اینتل و ای ام دی هست؟ اون لیست اصلا توسط چه کسی تهیه شده بود؟ اغراض شخصی و تجاری در تهیه اون نقش نداشته؟ مثلا به لیست زیر توجه کنید. اسم AMD رو می بینید؟ اینتل رو چی؟ همه سر و ته یک کرباس هستند!

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_multinationals_with_research_and_development_centres_in_Israel

باء;652041 نوشت:
البته این را نمی‌دانم چقدر درست باشد ولی معروف است که شرکت‌های متعلق به کشورهای دشمن و بخصوص شاید آمریکا موظف هستند از نظر سخت‌افزاری در محصولات خودشان ابزارهایی را تعبیه کنند که در صورت بروز جنگ مثلاً با فرستادن یک فرکانس به کار افتاده و مثلاً ویروسی فعال شود یا اطلاعات پاک شود یا غیره و غیره ... البته ما که آدمهای معمولی هستیم این مسائل آنقدر برایمان شاقّ نیست ولی شاید دلیل دیگری باشد که هر چه کمتر به تجهیزات ایشان وابسته باشیم (در حدّ ضرورت و نه کمتر) برای خودمان هم از جهاتی بهتر باشد، گرچه باز تأکید می‌کنم که نمی‌دانم این مسأله چقدر صحت داشته باشد ... اما بسیاری از پروژه‌های نرم‌افزاری با کد منبع باز برای همین توسعه داده شده‌اند که نرم‌افزارهای جایگزین با کد منبع بسته امکانات جاسوسی و شاید ویروسی مذکور را دارند ... پس بعید نیست در سطح سخت‌افزاری هم چنین چیزی باشد

بخشی از مشکل بخاطر تندروی های اوایل انقلاب هست. وقتی هر چه شرکت خصوصی بود مصاده می کردند، به فکر الان نبودند!

ما شرکت های قدیمی در عرصه فناوری داشتیم که اکثرا با مدیریت بی کفایت دولتی منهدم شدند

این است که امروز نمی توانیم پردازنده و سایر ملزومات حساس را تولید کنیم. چه بخواهیم یا نخواهیم مجبوریم به ساخته کارخانجات امریکایی وابسته باشیم

بخشی هم بی کفایتی حال حاضر مسئولان محترم است. مانند سیستم عامل ملی که پروژه آن را به سفارش یک مقام!!! محترم به فارسی سازی لینوکس ختم شد و لینوکس هم back door های زیادی دارد و چندان برای کارهای حساس امن نیست

اما در مورد سخت افزار حق با شماست. اگر اشتباه نکنم در جنگ 1991 میان حکومت صدام حسین و ائتلاف به رهبری امریکا، سیستم متمرکز فرماندهی عراق که وابسته به شبکه کامپیوتری بود از کار افتاد. گفته می شود دلیل آن، سیگنال هایی بوده است که از چاپگر!!!! (پرینترهای) HP فرستاده می شد و کامپیوترهای عراقی را از کار می انداخت. ظاهرا دست فرانسه در این کار بوده است.

Reza-D;652042 نوشت:
اصلاً در حال حاضر حتی شرکت هایی که مال جاهای دیگه هستن (مثلاً ژاپن ، فرانسه و....) ، چون مهمترین مرکز پخش محصولات الان آمریکاست ، شعبهء مرکزی خودشون رو به آمریکا منتقل کردن

درست است. به دلیل سیستم اقتصادی پویا و قوانین حمایت کننده از صنعت

اما در بعضی از کشورها! اینقدر قوانین دست و پاگیر وجود دارد و اینقدر مجوز جورواجور می خواهد که انسال عاقل به سمت ایجاد شرکت های تخصصی نمی رود. خود من دیدم که اگر شرکتم را در انگلستان ثبت کنم دردسر کمتری دارد تا ایران. در ایران فقط دلالی و واسطه گری سوداور است. بگذریم!

اما به هر حال همه این شرکت ها به دولت امریکا مالیات می دهند و آن را تقویت می کنند.

Reza-D;652042 نوشت:
میشه یک مهم و مهمتر انجام داد و طبق اون برنامه ریزی کرد

مثلاً یه تقسیم بندی به این شکل:

1 - کالا و خدمات خارجی که جایگزین مرغوب ایرانی دارند رو کلاً استفاده نکنیم

2 - کالا و خدماتی که تا حدودی مورد نیاز هستن رو در همون حد استفاده کنیم و نه بیشتر

3 - کالا و خدماتی رو که بجز اون شرکت خارجی از جای دیگری قابل حصول نیست و نیاز به اون هم وجود داره بگیریم و در جهت مثبت از اون استفاده کنیم

با شما موافقم

.با سلام
بالاخره بعد از چند ماه از مطرح شدن سوال و شبهاتی که مطرح شد کارشناسان نمی خوان یه جمع بندی بکنن که بالاخره خرید سخت افزار و نرم افزار اشکال داره یا نه؟
حالا سخت افزارش به یه کنار خرید برخی نرم افزارها مثل ویندوز چی؟ با توجه به این فتوا که بر خلاف «اگه قراردادی نباشه اشکال نداره» می باشد :
«نسبت به نرم‌افزارهاي خارجى، در صورتى که قراردادي در ميان باشد بايد بر طبق آن عمل شود و الا از استفاده و خريد و فروش و از كپی‌برداری بنابر احتياط خودداری كنيد مگر اينكه بدانيد كه از كشور يا شركتی است كه كپی برداشتن را اجازه داده‌اند.

»
استفتا از دفتر رهبری و شماره استفتا 98468

سلام

چقدر خوشحالم که این تاپیک هنوز بازه.
من دو تا سوال دارم که می پرسم. ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.

اول اینکه جناب انوشیروان لطف کردن یه لینک گذاشتن از شرکتایی که مرکز آر اند دی شون توی اسرائیل قرار داره

آیا این کالا ها صهیونیستی حساب میشن؟ یا این معیار خوبیه برای اینکه خرید کالا از این شرکت ها موجب تقویت اسرائیل بشه؟
[SPOILER]راستش تصمیم داشتم یه گوشی بخرم، انتخابم هم نوکیا بود. ولی به خاط چیزایی که راجع به صهیونیستی بودنش شنیده بودم شک داشتم.
این لینک رو که دیدم، همه گوشی هایی که اسمشون رو شنیده بودم توی لیستش بودن، یعنی همه شون یه دفتر آر اند دی توی خود اسرائیل دارن.
الان من خیالم راحت باشه که هر گوشی بخرم فرقی نداره و همه شون صهیونیستی اند؟ یا همچنان نوکیا صهیونیستی تره!؟
در واقع نمیدونم این دفتر داشتن توی اون رژیم چه معنا و مفهومی داره

و اگه همه شون صهیونیستی باشن آیا باید بگردیم ارزون ترین گوشی رو بخریم؟
اینکه فرمودید اضطرار، یعنی در حد اون اضطراری که به خاطرش گوشت مردار بخوریم؟[/SPOILER]

حالا سوال دومو ان شاءالله تو یه پست دیگه می فرستم بعدا

نقل قول:

اون وقت این مراجع به این فکر نکردند اگر از این کشورها خرید نکنیم و موجب تضعیف اسلام و مسلمین شود چه حکمی دارد؟
فرض کنید از فردا کشور ما بدون کامپیوتر و اینترنت و غیره باشد...

از طرفی این مراجع تا به حال گفتند بر دولت و رهبر واجب است چنین قطعاتی را در داخل کشور بسازند؟
مثلا وزارت دفاع یا نیروهای مسلح ...

شیوه ناکارامد در پاسخگویی به خلق الله، همین است.
لطفا کمی به روز باشید و به فکر گره گشایی باشید نه جوابهای کلیشه ای ...
قابل توجه مراجع تقلید و دفاتر محترم..

یا حق

باسلام

موسی در عمارت فرعون پرورش یافت از غذای انان خورد و با انها معاشرت کرد تا توفیق یافت و به نزد شعیب رفت و بامعاشرت وراهمائی او به پیامبری رسید و برای مبارزه نزد فرعون برگشت و اورا به درک فرستاد در زمان اظطرار هر کاری در حد نیاز توجیه میشود منتهی اسراف نباید کرد وقتی کارتان با یک دستگاه متعارف انجام میشود دلیلی ندارد هر سال انرا جدید تر کنید باید از ابزار خود انها استفاده کنیم تا به راز و رمز ان پی ببریم و درنهایت با همین وسائل به فرق انها بکوبیم به امید داشتن تهرانی مقدم های بیشتر .

فتا 2;1013936 نوشت:
باسلام

موسی در عمارت فرعون پرورش یافت از غذای انان خورد و با انها معاشرت کرد تا توفیق یافت و به نزد شعیب رفت و بامعاشرت وراهمائی او به پیامبری رسید و برای مبارزه نزد فرعون برگشت و اورا به درک فرستاد در زمان اظطرار هر کاری در حد نیاز توجیه میشود منتهی اسراف نباید کرد وقتی کارتان با یک دستگاه متعارف انجام میشود دلیلی ندارد هر سال انرا جدید تر کنید باید از ابزار خود انها استفاده کنیم تا به راز و رمز ان پی ببریم و درنهایت با همین وسائل به فرق انها بکوبیم به امید داشتن تهرانی مقدم های بیشتر .

سلام علیکم
خب اضطرار برای غذا خوردن مشخصه، ضمن اینکه دلیلی داریم که غذای فرعون لزوما مشکلی داشته؟
در هر حل ممنون میشم به جای این بحث های کلی و مبنایی به سوال من هم جواب بدید.
الان من میتونم اصلا گوشی نخرم. نیاز دارم ولی بدون گوشی نمی میرم که.
میتونم یه گوشی بخرم بدون اینترنت و بلوتوث و... (همون نوکیا)
میتونم یه گوشی بخرم یه اسنپ نشه روش نصب نکرد، همیشه هم هنگ باشه. حالا چند دقیقه هم برای هر زنگ یا پیامک یا باز و بسته شدن قفل گوشی زمان لازم باشه. سخت و اعصاب خرد کن هست، ولی باز هم نمی تونم اسم اضطرار روش بگذارم.
میتونم هم یه گوشی بخرم که علاوه بر اینکه میتونی باهاش تلفن و پیامک بزنی امکانات دیگه ای هم در اختیارت قرار میده. ولی نه به راز و رمز خاصی پی می برم، نه چیزی را بر فرق سر کسی می کوبم

بیت المعمور;1013928 نوشت:
اون وقت این مراجع به این فکر نکردند اگر از این کشورها خرید نکنیم و موجب تضعیف اسلام و مسلمین شود چه حکمی دارد؟

از طرفی این مراجع تا به حال گفتند بر دولت و رهبر واجب است چنین قطعاتی را در داخل کشور بسازند؟

یا حق

سلام علیکم
این بحث ها همه توی این دو صفحه شده

الرحیل;1013941 نوشت:
سلام علیکم
خب اضطرار برای غذا خوردن مشخصه، ضمن اینکه دلیلی داریم که غذای فرعون لزوما مشکلی داشته؟
میتونم یه گوشی بخرم یه اسنپ نشه روش نصب نکرد، همیشه هم هنگ باشه. حالا چند دقیقه هم برای هر زنگ یا پیامک یا باز و بسته شدن قفل گوشی زمان لازم باشه. سخت و اعصاب خرد کن هست، ولی باز هم نمی تونم اسم اضطرار روش بگذارم.
میتونم هم یه گوشی بخرم که علاوه بر اینکه میتونی باهاش تلفن و پیامک بزنی امکانات دیگه ای هم در اختیارت قرار میده. ولی نه به راز و رمز خاصی پی می برم، نه چیزی را بر فرق سر کسی می کوبم

با سلام

وقتی کسی در خانه کسی پرورش میابد یعنی از غذای خانه او میخورد از لباس خانه میپوشند و...... کفر فرعون هم که اظهر من الشمس بوده است .

بحث هم کلی نیست وقتی میگویم در حد متعارف یعنی هرانچه که نیاز را بر طرف کند یعنی وقتی میخواهید مسیری را طی کنید میگویید اسنپ میاید شما را میبرد چانه هم نمیزنید که پراید است یا بالاتر لزومی هم ندارد که با لکسوس این مسیر را بروید .

بله یک زمانی است که شما میخواهید برای وقت گذرانی راهی را بروید فرقی نمیکند که این وسیله چه باشد و چگونه کار کند اما یگ وقت است که بایک وسیله ای شما را استسمار میکنند باید از ان سر در بیاورید تا از این استسمار خارج شوید تا سرمایه ملی را به ثمن بخس نفروشد و با ان اسباب بازی بخرید .

فتا 2;1013943 نوشت:
با سلام

وقتی کسی در خانه کسی پرورش میابد یعنی از غذای خانه او میخورد از لباس خانه میپوشند و...... کفر فرعون هم که اظهر من الشمس بوده است .

بحث هم کلی نیست وقتی میگویم در حد متعارف یعنی هرانچه که نیاز را بر طرف کند یعنی وقتی میخواهید مسیری را طی کنید میگویید اسنپ میاید شما را میبرد چانه هم نمیزنید که پراید است یا بالاتر لزومی هم ندارد که با لکسوس این مسیر را بروید .

بله یک زمانی است که شما میخواهید برای وقت گذرانی راهی را بروید فرقی نمیکند که این وسیله چه باشد و چگونه کار کند اما یگ وقت است که بایک وسیله ای شما را استسمار میکنند باید از ان سر در بیاورید تا از این استسمار خارج شوید تا سرمایه ملی را به ثمن بخس نفروشد و با ان اسباب بازی بخرید .

1. سوال اصلی من درباره همان لیستی بود که جناب انوشیروان گذاشته اند.
2. فعلا که هم دارن استثمارمون می کنند هم هر چیزی که بخریم با این وضعیت نرخ دلار سرمایه ملی را به ثمن بخس! فروخته ایم.

الرحیل;1013946 نوشت:
1. سوال اصلی من درباره همان لیستی بود که جناب انوشیروان گذاشته اند.

با سلام

از هرانچه حیاتی است باید استفاده کنیم احکام ثانویه هم برای همین است .

الرحیل;1013946 نوشت:
2. فعلا که هم دارن استثمارمون می کنند هم هر چیزی که بخریم با این وضعیت نرخ دلار سرمایه ملی را به ثمن بخس! فروخته ایم.

وقتی کالائی گران میشود بجای اینکه تقاضای ان کم شود همه هجوم میاورند تا از غافله عقب نمانند باید هم استسمار شوند گرانی ارز هم اگر موجب کاهش واردات کالاهای بنجل و روی اوردن به تولید داخلی شود خوب است اما حیف که تفکر دلالی همه ما را فرا گرفته و از هر مسیر مثبتی به سوی منفی ان متمایل میشویم و نه به خودمان رحم میکنیم و نه به دیگران .

فتا 2;1013950 نوشت:
با سلام

از هرانچه حیاتی است باید استفاده کنیم احکام ثانویه هم برای همین است .

یک بار دیگه سوالم رو می گذارم، شاید لا به لای بحث ها فراموش شده یا منظور دیگه ای برداشت شده

الرحیل;1013925 نوشت:
آیا این کالا ها صهیونیستی حساب میشن؟ یا این معیار خوبیه برای اینکه خرید کالا از این شرکت ها موجب تقویت اسرائیل بشه؟

راستش تصمیم داشتم یه گوشی بخرم، انتخابم هم نوکیا بود. ولی به خاطر چیزایی که راجع به صهیونیستی بودنش شنیده بودم شک داشتم.
این لینک رو که دیدم، همه گوشی هایی که اسمشون رو شنیده بودم توی لیستش بودن، یعنی همه شون یه دفتر آر اند دی توی خود اسرائیل دارن.
الان من خیالم راحت باشه که هر گوشی بخرم فرقی نداره و همه شون صهیونیستی اند؟ یا همچنان نوکیا صهیونیستی تره!؟
در واقع نمیدونم این دفتر داشتن توی اون رژیم چه معنا و مفهومی داره
...

الرحیل;1013959 نوشت:
یک بار دیگه سوالم رو می گذارم، شاید لا به لای بحث ها فراموش شده یا منظور دیگه ای برداشت شده

باسلام

اگر به پرورش موسی در خانه فرعون دقت نمایید دچار سر در گمی نمیشوید امروز صهیونیسم بر دنیای سرمایه داری حاکم است بزرگترین سرمایه داران صهیونیست هستند ما هم در خارج از این دنیا زندگی نمیکنیم پس ناچاریم از این غذا بخوریم ولی دلیلی ندارد که تسلیم ان شویم و هیچ فعالیتی برای رهائی خود نکنیم .

بیت المعمور;1013965 نوشت:
با سلام

اگر بحث شده بگذارید ما هم بگوییم
آیا چیزی از شما کم میشود؟!

و البته آنچه گفتم توسط دیگران گفته نشده.
و عجیب است شما میگویید همه اش بحث شده Smile
لااقل جانب انصاف و منطق را رعایت فرمایید و از به کار بردن عبارات احساسی اجتناب کنید.

سلام علیکم
لطفا اجازه دهید جواب نیم خطی این سوال ساده ام را بگیرم، بعد به بحث های مبنایی بپردازید. میشه؟!
مثل اینه که یک نفر سوال درباره طهارت بپرسه و منتظر باشه تا روش رو بهش یاد بدن بره همین الان مثلا ظرفی چیزی رو تطهیر کنه، قبل از اینکه جواب بگیره بیان بحث شروع کنند که اصلا چرا آب قلیل در برخورد با نجاست نجس میشه. کی گفته آب کر سه وجب و نیم در سه وجب و نیم در سه وجب و نیمه.

فتا 2;1013967 نوشت:
باسلام

اگر به پرورش موسی در خانه فرعون دقت نمایید دچار سر در گمی نمیشوید امروز صهیونیسم بر دنیای سرمایه داری حاکم است بزرگترین سرمایه داران صهیونیست هستند ما هم در خارج از این دنیا زندگی نمیکنیم پس ناچاریم از این غذا بخوریم ولی دلیلی ندارد که تسلیم ان شویم و هیچ فعالیتی برای رهائی خود نکنیم .

(شکلک کندن مو و کوبیدن سر توی دیوار)
منظور شما این است که فرقی بین ردیف های مختلف آن لیست نیست و از هر کدام که بخریم یک کالای صهیونیستی خریده ایم؟

الرحیل;1013980 نوشت:
منظور شما این است که فرقی بین ردیف های مختلف آن لیست نیست و از هر کدام که بخریم یک کالای صهیونیستی خریده ایم؟

باسلام

طبیعیست که اگر بتوانید سرمایداران صهیونیست را از غیر ان جدا کنید باید از غیر انان بخرید ولی اینکار به اسانی ممکن نیست و انها کم بیش در همه جا رخنه دارند .

الرحیل;1013925 نوشت:

سلام علیکم و تشکر از سؤال شما

1. اینکه این شرکت ها یا کالاها صهیونیستی محسوب می شود اطلاع دقیقی در دست نیست (می دانید که ویکی منبع معتبری محسوب نمی شود! ).

2. در فرض بالا می توانید از کالاهایی که یقین به تقویت کننده بودن آن برای دشمن ندارید، بخرید و استفاده کنید.

موفق باشید

[="Tahoma"][="Black"]

بیت المعمور;1013928 نوشت:
یا حق

تشکر از اظهار نظر شما

1. در استفتای نقل شده اشاره ای به کامپیوتر و امثال آن به صورت خاص نشده است و استفتاء کلی و شامل همه کالاهای وارداتی است.

2. این حکم کلی شامل کامپیوتر و امثال آن هم می شود اما تشخیص این مسئله که خرید مورد خاصی از این کالاها، موجب تقویت دشمن است یا به عکس نخریدن و استفاده نکردن از آنها موجب تقویت دشمن است! بر عهده مکلف است.

3. احتمال دارد که مکلف پس از بررسی و تحقیق نتواند به تشخیص برسد که خرید این کالای خاص موجب تقویت است یا خیر که حکم آن نیز مشخص است و می تواند از آنها استفاده کند.

4. قطعا مراجع تقلید نیز بارها بر تقویت تولید کالاهای داخلی و استفاده از آن تأکید کرده اند و استفتاء مورد نظر نیز در همین راستاست.

5. با این توضیحات فکر کنم پاسخ به روز شده باشدhappy

موفق و پیروز باشید[/]

[="Tahoma"][="Black"]

الرحیل;1013941 نوشت:
سلام علیکم

عرض سلام مجدد

برای توضیح به نکات زیر توجه بفرمایید:

1. فرض کنیم خریدن گوشی خاصی یا اصلا همه گوشی ها برای شما حرام باشد چون یقین دارید موجب تقویت دشمن است.

2. اضطرار دارید یعنی شما به دلیلی ناچار به استفاده از آن هستید (نه اینکه استفاده نکردن موجب مرگ شود! یعنی بدون استفاده از آن دچار سختی و دشواری می شوید که غیر قابل تحمل است یا معمولا تحمل نمی شود)

در این صورت است که خریدن و استفاده کردن از یکی از گوشی های مذکور که می تواند نیاز شما را برطرف کند و شما را از آن دشواری خارج سازد و در عین حال کمترین تقویت را نسبت به دشمن داشته باشد، حلال می شود.

در پناه حضرت حق باشید[/]

سجاد;1014001 نوشت:
[="Tahoma"][="Black"]

تشکر از اظهار نظر شما

1. در استفتای نقل شده اشاره ای به کامپیوتر و امثال آن به صورت خاص نشده است و استفتاء کلی و شامل همه کالاهای وارداتی است.

2. این حکم کلی شامل کامپیوتر و امثال آن هم می شود اما تشخیص این مسئله که خرید مورد خاصی از این کالاها، موجب تقویت دشمن است یا به عکس نخریدن و استفاده نکردن از آنها موجب تقویت دشمن است! بر عهده مکلف است.

3. احتمال دارد که مکلف پس از بررسی و تحقیق نتواند به تشخیص برسد که خرید این کالای خاص موجب تقویت است یا خیر که حکم آن نیز مشخص است و می تواند از آنها استفاده کند.

4. قطعا مراجع تقلید نیز بارها بر تقویت تولید کالاهای داخلی و استفاده از آن تأکید کرده اند و استفتاء مورد نظر نیز در همین راستاست.

5. با این توضیحات فکر کنم پاسخ به روز شده باشدhappy

موفق و پیروز باشید

[/]

ممنون از نکته هاتون
اما عرض بنده ربطی به مصداق نداشت.
عرضم این است که پرسشگر و عوام از جنبه ها و ملاکهای مختلف یک حکم آگاهی ندارند.
و این را باید شما و امثال شما به دوش بکشند.
داستان فیل در اتاق تاریک را میدانید. هر کس به قسمتی دست می یافت و فیل را آنگونه توصیف میکرد.
در چنین سوالاتی نیز چند ملاک و جنبه وجود دارد که در حکم و نتیجه موثر است
اما مخاطب و عامه مردم به آنها آگاهی یا توجه ندارند.

مثلا اگر کسی بپرسد خرید کامپیوتر که برخی قطعاتش آمریکایی است جایز است؟

ما چه طور پاسخ دهیم که مخاطبمان هدایت شود؟

اگر بگوییم
چنانچه موجب تقویت دشمن شود، جایز نیست.
جنبه تضعیف خودمان را نادیده گرفتیم.
جنبه اضطرار را نادیده گرفتیم.
در حالی که باید هر سه ملاک را مطرح کنیم تا مخاطب بر اساس هر سه ملاک تصمیم گیری کند.

اینکه ما پاسخ های کلیشه ای و تک بعدی بدهیم موجب گمراهی یا سردرگمی مخاطب میشود.
من که خیلی از این گمراهی ها و سردرگمی ها را دیدم و نمیدانم چه طور شما و امثال شما این ها را درک نمی کنید و در پاسخگویی رعایت نمیکنید.

یا حق

[="Tahoma"][="Black"]

بیت المعمور;1014019 نوشت:
ممنون از نکته هاتون
اما عرض بنده ربطی به مصداق نداشت.
عرضم این است که پرسشگر و عوام از جنبه ها و ملاکهای مختلف یک حکم آگاهی ندارند.
و این را باید شما و امثال شما به دوش بکشند.
داستان فیل در اتاق تاریک را میدانید. هر کس به قسمتی دست می یافت و فیل را آنگونه توصیف میکرد.
در چنین سوالاتی نیز چند ملاک و جنبه وجود دارد که در حکم و نتیجه موثر است
اما مخاطب و عامه مردم به آنها آگاهی یا توجه ندارند.
مثلا اگر کسی بپرسد خرید کامپیوتر که برخی قطعاتش آمریکایی است جایز است؟
ما چه طور پاسخ دهیم که مخاطبمان هدایت شود؟
اگر بگوییم
جنبه تضعیف خودمان را نادیده گرفتیم.
جنبه اضطرار را نادیده گرفتیم.
در حالی که باید هر سه ملاک را مطرح کنیم تا مخاطب بر اساس هر سه ملاک تصمیم گیری کند.
اینکه ما پاسخ های کلیشه ای و تک بعدی بدهیم موجب گمراهی یا سردرگمی مخاطب میشود.
من که خیلی از این گمراهی ها و سردرگمی ها را دیدم و نمیدانم چه طور شما و امثال شما این ها را درک نمی کنید و در پاسخگویی رعایت نمیکنید.
یا حق

تشکر از پی گیری بحث

پاسخ همیشه مطابق سؤالی است که پرسیده می شود اگر سؤال تک بعدی باشد خب نباید انتظار داشت پاسخ شامل همه ابعاد بشود چرا که این کار هم آفات خاص خودش را دارد.

مثلا همین سؤال شما:

خرید کامپیوتر که برخی قطعاتش آمریکایی است جایز است؟

یک سؤال تک بعدی است یعنی فقط از جواز یا عدم جواز می پرسد و نه از اضطرار صحبتی در آن شده و نه از وجوب تقویت خودی در مقابل دشمن!

از این رو پاسخی که خودتان ارائه کردید کاملا به جا و صحیح است.

و نیازی به بیان ابعاد دیگر نیست و چه بسا ابعاد دیگر را مخاطب بداند یا بیان آن آفاتی مثل سست شدن در عمل به پاسخ مذکور داشته باشد! که طبیعتا پاسخگوی آگاه از بیان آنها و ایجاد خلل در عمل پرهیز می کند.

علاوه بر این هر وقت پرسشگر احساس نیاز کرد می تواند از ابعاد دیگر نیز بپرسد و مشکل حل می شود.

موفق و پیروز باشید[/]

سجاد;1014042 نوشت:
[="Tahoma"][="Black"]

یک سؤال تک بعدی است یعنی فقط از جواز یا عدم جواز می پرسد و نه از اضطرار صحبتی در آن شده و نه از وجوب تقویت خودی در مقابل دشمن!

[/]

برادر گرامی

جواز و عدم جواز، حکم است نه ملاک.

شما حکم را هم عرض ملاک قرار دادید.

اگر بنده سوال می کردم :

اگر خرید کامپیوتر که یکی از قطعاتش آمریکایی است و موجب تقویت آنها میشود، جایز است؟ ،اینجا سوال تک بعدی بود

اما سوال بنده اصلا از ملاکها صحبتی نکرده است.
بلکه از جواز یا عدم جواز یک فعل می پرسد
و شما باید ملاکهای موثر در جواز را به پرسشگر بگویید.
اما این کار را نمیکنید متاسفانه.
پس اشکال شما وجهی ندارد.

مضافا اینکه بر فرض که پرسشگر سوالش تک بعدی باشد و فقط به یک ملاک اشاره کند
شما حداقل باید در پاسختان بگویید ملاکهای دیگری هم در حکم موثر است اما اگر صرفا همین ملاک را در نظر بگیریم حکم مسئله فلان میشود.
اشکال شما این است که مخاطبان را عالم به ملاک ها فرض می کنید.
و اصل را بر این گذاشتید که پرسشگر به همه ملاکهای موثر در حکم آگاه است و فقط به حکم جاهل است.
در حالی که حتی اگر پرسشگر به یک ملاک در سوال اشاره کند بدان معنا نیست که ما نتیجه بگیریم او به سایر ملاکها نیز آگاه است. پس باید در پاسخ ها به این نکته اشاره کنیم که ملاکهای دیگری هم در حکم تاثیر گذار است.

تنها در یک صورت این شیوه پاسخگویی صحیح است و آن زمانی است که پرسشگر خودش جزو علما و آگاه به ملاکهای موثر در حکم است.

هدف ما ابلاغ و رساندن پیام اسلام است و در علم بلاغت مخاطب را باید در نظر گرفت.
به همین جهت این نوع پاسخگویی خلاف بلاغت و هدف هدایتگری انسانها در اسلام است.

بسم الله الرحمن الرحیم
یک سوال برای من پیش آمده
آیا در حوزه علمیه به صورت تخصصی روی مسائل فقهی روز مثل اینچنین سوال ها بحث و گفتگو هست میان فقها و کارشناسان فقهی؟

[="Tahoma"][="Black"]

جبریل;1014279 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم
یک سوال برای من پیش آمده
آیا در حوزه علمیه به صورت تخصصی روی مسائل فقهی روز مثل اینچنین سوال ها بحث و گفتگو هست میان فقها و کارشناسان فقهی؟

سلام علیکم

قطعا چنین است لطفا منظورتان را بیشتر توضیح دهید.[/]