صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: معنی «کار نیکو کردن از پر کردن است - رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود»

نوشته
    1,594
    حضور
    14 روز 5 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    1
    گالری
    302
    صلوات
    4561

اشاره معنی «کار نیکو کردن از پر کردن است - رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود»

به نام سازنده راه

با سلام خدمت روسای عزیز

پرسشی ذهن مرا مشغول کرده

-رهرو ان است که اهسته و پیوسته رود
    -کار نیکو کردن کردن از پر کردن است

پرسش این است از بین دو روش بالا کدام را برگزینم؟؟؟

اگر در این بحث با ایه قران یا حدیث یا توصیه بزرگان وارد شوید

دوستان اگر یکی از این دو روش را الان در زندگی خود استفاده میکنید بگویید و بگویید ایا موفق بوده اید؟؟؟
    شده در یکی از روشهای فوق باشید و به شکست بخورید و روش را تغییر دهید؟؟؟
    اگر شکست خوردید چرا؟؟؟
    اگر تغییر دادید چرا ؟؟؟

در هر دو روش فوق به یک میزان دقت و تدبر را در مسیر انجام عمل به کار میبندیم.
    ویرایش توسط شروین : ۱۳۹۴/۰۶/۱۵ در ساعت ۱۱:۲۱

یا کسی اربعین می آید
    یا نمی خواهد بیاید

نتونستم و نشد و دلم میخواست اما نشد
    نداریم.

2. صلوات ها 6

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,525
    حضور
    175 روز 5 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58322

با نام و یاد دوست

معنی «کار نیکو کردن از پر کردن است - رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود»

کارشناس بحث: استاد بصیر

5. صلوات ها 5

نوشته
    1,483
    حضور
    25 روز 19 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    2
    گالری
    1
    صلوات
    7713

نقل قول نوشته اصلی توسط BABY نمایش پست ها
    -
    رهرو ان است که اهسته و پیوسته رود
    -کار نیکو کردن کردن از پر کردن است

پرسش این است از بین دو روش بالا کدام را برگزینم؟؟؟
    باسلام و احترام
    ممنون از دوست عزیزمون که این تاپیک را شروع کرده اند.
    از آنجایی که بین این دو حکمت، منافاتی ندارد و تعارضی با هم ندارند می توان به هر دو در طول زندگی جامعه عمل پوشانید.
    هم می توان در کارها گامهای بلند و بی حساب برنداشت و تعجیل ننمود، که شامل عبارت
    «رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود...»
    و هم می توان کارها را به تمامه انجام داد و سنگ تمام گذاشت و در کاری شروع کرده ایم، سستی نداشته باشیم، عدم سستی با تعجیل نکردن منافاتی با هم ندارند.

اما حدیث در مورد حکمت اول: عَنْ أَبِي جَعْفَرٍ ع قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص
    الْإِنَاءَةُ مِنَ اللَّهِ وَ الْعَجَلَةُ مِنَ الشَّيْطَان‏.(تحف العقول، ص 43)
    امام باقر عليه السّلام از قول رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله فرمود: به آرامى كار كردن كارى خدايى است و عجله كردن از شيطان است.

امام صادق علیه السلام فرمودند:
    فَلَا تَعْجَلْ فَإِنَّ اللَّهَ لَا يَعْجَلُ لِعَجَلَةِ الْعِبَاد.(بحار، ج 46، ص 142)
    مبادا عجله كنى كه خداوند با عجله كردن بندگان كارى از موعد مقررش زودتر انجام نميدهد .

اما در روایتی سفارش به عجله کردن در کارهای خیر شده که باید گفت، منظور از این تعجیل، یعنی درنگ نکردن و سهل انگاری نکردن و بلافاصله اقدام نمودن به کار خیر است که شیطان در این فاصله از فرصت سوء استفاده نکند. و حدیث چنین است:
    لِكُلِّ شَيْ‏ءٍ ثَمَرَةٌ وَ ثَمَرَةُ الْمَعْرُوفِ تَعْجِيلُهُ .(بحار، ج 10،ص 99)
    هر چيز ميوه‏اى دارد ثمره نيكى عجله كردن در آن است‏.

یا در حدیث دیگری می خوانیم :
    إِنِّي رَأَيْتُ الْمَعْرُوفَ لَا يَتِمُّ إِلَّا بِثَلَاثٍ تَعْجِيلِهِ وَ سَتْرِهِ وَ تَصْغِيرِهِ فَإِنَّكَ إِذَا عَجَّلْتَهُ هَنَّأْتَهُ وَ إِذَا سَتَرْتَهُ أَتْمَمْتَهُ وَ إِذَا صَغَّرْتَهُ عَظُمَ عِنْدَ مَنْ تُسْدِيهِ إِلَيْه‏.(بحار، 75، ص 197)
    امام صادق علیه السلام می فرماید: من چنين ميدانم كه كار نيك تكميل نميشود مگر با سه چيز.
    عجله كردن و پنهان داشتن و كوچك شمردن. زيرا وقتى عجله كردى بچنگش آورده‏اى و وقتى پنهان نمودى تمام و كاملش كرده‏اى و وقتى او را كوچك انگاشتى در نزد كسى كه بخاطر او انجام داده‏اى بزرگ مى‏ شود.

ویرایش توسط بصیر : ۱۳۹۳/۱۲/۱۸ در ساعت ۰۷:۴۹

7. صلوات ها 7

نوشته
    1,594
    حضور
    14 روز 5 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    1
    گالری
    302
    صلوات
    4561

رییس در فرض سوال اشاره کردم که به یک میزان دقت و تدبر کرده باشیم .

صحبت این سوال این را با یک مثال میگویم.

فرض کنیم دو نفر میخواهند در دو سایت متفاوت در باره مسایل دفاع مقدس صحبت کنند
    یکی میگوید من تا میتونم هر روز یا در هر هفته عکس میگذارم (کار نیکو کردن از پر کردن است)
    و دیگری میگوید من هر وقت بشه عکس میگذارم ولی تا اخر بقای سایت عکس خواهم گذاشت( رهرو اهسته پیوسته)

یا فرض کنیم دو نفر اهل ختم قرانی برداشتن هستند
    یکی میگوید من در ماه شده باشه 10 ختم انجام میدهم(کار نیکو کردن از پرکردن)
    یکی میگوید من در ماه دو ختم انجام میدهم(اهسته پیوسته)

یا یکی میگوید من ختم 14000 صلوات برمیدارم
    یکی میگوید ختم 5 میلیون صلوات برمیدارم

گروهی که اهسته پیوسته را ملاک خود قرار میدهند چون فکر میکنند تب هر چه بیشتر باشد عرق هم بیشتر( احتمال میدهند فعالیت بیشتر موجب خستگی شود و خستگی جلوی ادامه راه را بگیرد)

و مثال های دیگری در بین این 2 تفکر وجود دارد.

توصیه طی راه از سوی اسلام انبیا ایمه بزرگان و حتی سایر ادیان چیست؟؟؟
    تجربه شما کدام را بهتر دیده است؟؟؟

بعید کسی بتونه از هر دو روش استفاده کنه و بنا به نهادینه شدن یکی از دو روش در زندگیش همیشه یکی را در طی طرق انتخاب میکند.

...........

رییس اگر براتون زحمتی نیست داستان ادبی هر دو این مثل ها را در این تاپیک بیاورید ممنون میشوم اگر که نه خودم این کار را خواهم کرد.

یا کسی اربعین می آید
    یا نمی خواهد بیاید

نداریم.

9. صلوات ها 3

علاقه
    (بحث دینی)
    نوشته
    1,294
    حضور
    18 روز 1 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    4082

[COLOR="DarkSlateBlue"][SIZE="2"]سلام
    البته بستگی به کاری که انسان میخواد انجام بده هم داره! بعضی وقت ها کار نیکو کردن از پر کردن است! و بعضی وقت ها هم رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود
    مثلا پدرم همیشه میگفت یا نباید برای امام حسین کاری بکنی یا اگر انجام دادی باید بهترینش رو انجام بدی ! مثلا اگر میخوای بره امام حسین ع غذای نذری بدی اگه پول نداری نده اما اگر دادی قشنگ خرج کن و از بهترین موادش این غذا رو تهیه کن! فکر میکنم مثلا در این مورد کار نیکو کردن از پر کردن است بیشتر جواب بده تا اینکه آدم بخواد تا آخر عمرش نذریشو بده اما با مواد آشغال و درجه 2 اینکارو بکنه!
    اما بعضی وقتها هم اون یکی راه حل مفید تره! مثلا وقتی که انسان میخواد به یک فقیری کمک کنه!‌ بیشتر توصیه شده که به جای اینکه مبلغ بالایی رو یک بار کمک کنی و دیگه اون فقیر رو رها کنی برو یک فقیر رو شناسایی کن و ولش نکن و تا آخر عمر حتی شده یک مبلغ کم رو بهش کمک کن تا بتونه تا آخر عمر روی کمک تو حساب کنه!
    در کل
    فکر میکنم روشی که در دین بیشتر توصیه شده این یکی باشد
    رهرو ان است که اهسته و پیوسته رود
    آدم اگر یک عادت خوبی رو (گرچه خیلی کم و ناچیز باشه ) اگر بتونه تا آخر عمرش سر وقت مقررش انجام بده (مثلا هفته ای یک بار زیارت عاشورا یا هفته ای یک صفحه قران) بهتر از اینه که همون کارو نصف عمرش انجام بده اما بیشتر ( مثلا هفته ای هفت بار زیارت عاشورا یا روزی یک جزء قران)

چون اینجوری فیض ادامه دار خواهد بود وقطع نمیشود و ممکنه همون یه روز دست آدم رو بگیره.

مثال: شما اگر تا آخر عمرت از یک روزنه باریک برایت آب جاری شود بیشتر زنده میمانی؟ یا اگر نصف عمرت را به شما روزی دو تا منبع آب بزرگ بدهند و نصفه دیگر عمرت آبی برای خوردن نداشته باشی؟

همین مثال رو در مورد هوا هم میشه زد! اگر نصفه عمر به شما هوا برسد آیا میتوانید نصفه ی دیگر عمر را بدون هوا زنده بمانید؟
    اگر همه ی عمر از یک روزنه باریک راهی برای تنفس باشد چطور؟
    ویرایش توسط asad : ۱۳۹۳/۱۲/۱۸ در ساعت ۱۱:۰۱
    هی!! تو امروز برای امام زمان چیکار کردی؟

نوشته
    1,594
    حضور
    14 روز 5 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    1
    گالری
    302
    صلوات
    4561

[COLOR="DarkGreen"][SIZE="2"]
    نقل قول نوشته اصلی توسط asad نمایش پست ها
    سلام
    البته بستگی به کاری که انسان میخواد انجام بده هم داره! بعضی وقت ها کار نیکو کردن از پر کردن است! و بعضی وقت ها هم رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود
    مثلا پدرم همیشه میگفت یا نباید برای امام حسین کاری بکنی یا اگر انجام دادی باید بهترینش رو انجام بدی ! مثلا اگر میخوای بره امام حسین ع غذای نذری بدی اگه پول نداری نده اما اگر دادی قشنگ خرج کن و از بهترین موادش این غذا رو تهیه کن! فکر میکنم مثلا در این مورد کار نیکو کردن از پر کردن است بیشتر جواب بده تا اینکه آدم بخواد تا آخر عمرش نذریشو بده اما با مواد آشغال و درجه 2 اینکارو بکنه!
    اما بعضی وقتها هم اون یکی راه حل مفید تره! مثلا وقتی که انسان میخواد به یک فقیری کمک کنه!‌ بیشتر توصیه شده که به جای اینکه مبلغ بالایی رو یک بار کمک کنی و دیگه اون فقیر رو رها کنی برو یک فقیر رو شناسایی کن و ولش نکن و تا آخر عمر حتی شده یک مبلغ کم رو بهش کمک کن تا بتونه تا آخر عمر روی کمک تو حساب کنه!
    در کل
    فکر میکنم روشی که در دین بیشتر توصیه شده این یکی باشد

آدم اگر یک عادت خوبی رو (گرچه خیلی کم و ناچیز باشه ) اگر بتونه تا آخر عمرش سر وقت مقررش انجام بده (مثلا هفته ای یک بار زیارت عاشورا یا هفته ای یک صفحه قران) بهتر از اینه که همون کارو نصف عمرش انجام بده اما بیشتر ( مثلا هفته ای هفت بار زیارت عاشورا یا روزی یک جزء قران)

چون اینجوری فیض ادامه دار خواهد بود وقطع نمیشود و ممکنه همون یه روز دست آدم رو بگیره.

مثال: شما اگر تا آخر عمرت از یک روزنه باریک برایت آب جاری شود بیشتر زنده میمانی؟ یا اگر نصف عمرت را به شما روزی دو تا منبع آب بزرگ بدهند و نصفه دیگر عمرت آبی برای خوردن نداشته باشی؟

همین مثال رو در مورد هوا هم میشه زد! اگر نصفه عمر به شما هوا برسد آیا میتوانید نصفه ی دیگر عمر را بدون هوا زنده بمانید؟
    اگر همه ی عمر از یک روزنه باریک راهی برای تنفس باشد چطور؟

مرا ببخشید رییس یادم رفته بود دقیقا بگویم مورد راه در مسایل مادی نیست . زیرا میخواهیم در مورد راهی صحبت کنیم که با عمل انسان طی میشود که حتی فقرا هم بتوانند نوع روش طی راه را انتخاب کنند ولی در مورد قضیه نذورات امام حسین کاملا حق با ابوی محترمتان است.
    توصیه اسلام در قران هم در مورد مسایل انفاق و نذر حد میانه است . نه خیلی کم نه خیلی زیاد که چیزی برا خودمون نماند.

...........

خوب شما در انتخاب روش اهسته پیوسته همان احتمالی را در نظر گرفتید که خیلی ها در نظر میگیرند که تب تند زود هم عرق میکند.
    ایا خودتان یا اطرافیانتان که که از روش پرکردن استفاده کردن شکستی تجربه کردید ؟؟؟
    ذکر شکست به صحبت کمک میکند.

یا کسی اربعین می آید
    یا نمی خواهد بیاید

نداریم.

نوشته
    1,594
    حضور
    14 روز 5 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    1
    گالری
    302
    صلوات
    4561

روسایی که در این بحث شرکت دارید یک طورایی صحبت در مورد وسع نفس است که در قران بهش اشاره شده . و در واقع ادم باید در طریق راه وسع نفسش را بشناسد تا بتواند یکی از این دو راه را انتخاب کند.

امیدوارم این راهنمایی به کاملتر شدن بحث کمک بکند.

یا کسی اربعین می آید
    یا نمی خواهد بیاید

نداریم.

نوشته
    1,483
    حضور
    25 روز 19 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    2
    گالری
    1
    صلوات
    7713

ا فرض کنیم دو نفر اهل ختم قرانی برداشتن هستند
    یکی میگوید من در ماه شده باشه 10 ختم انجام میدهم(کار نیکو کردن از پرکردن)
    یکی میگوید من در ماه دو ختم انجام میدهم(اهسته پیوسته)
    مثالهای خوبی زدید ولی به نظر بنده، زیاد کار خیر انجام دادن با آن ضرب المثل که می گوید «پر کردن» فرق می کند و شما مثال را اشتباه پیاده کرده اید.
    ضرب المثل می خواهد بگوید کار پر کردن این است که آن را به طور کامل و تمام انجام بدهی و حقش را ادا کنی و نیمه کاره و ناقص انجام ندهی، نه این که یک کار را زیاد انجام بدهی.
    مثالهای شما در مورد پر کردن، بیشتر به تکرار زیاد یا بیشتر انجام دادن یک عمل شبیه بود.

ویرایش توسط بصیر : ۱۳۹۳/۱۲/۱۸ در ساعت ۱۶:۴۴

14. صلوات ها 4

علاقه
    (بحث دینی)
    نوشته
    1,294
    حضور
    18 روز 1 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    4082

سلام
    مرا ببخشید رییس یادم رفته بود دقیقا بگویم مورد راه در مسایل مادی نیست .
    باشه ایندفعه رو میبخشمت مرئوس ولی سعی کن دیگه تکرار نشه!

میخواهیم در مورد راهی صحبت کنیم که با عمل انسان طی میشود که حتی فقرا هم بتوانند نوع روش طی راه را انتخاب کنند
    خب باز هم بستگی به کاری که میخواییم انجام بدیم داره!‌
    مثلا وقتی بهمون یک وظیفه ای محول میشه که یک جایی رو تمیز میکنیم بهتره که درست و اساسی تمیزش کنیم(کار نیکو کردن از پر کردن است)!‌ نه اینکه از سر باز کنیم و فقط ظاهر سازی کنیم که وظیفه رو از خودمون رد کنیم!!
    اما در مورد مثلا ورزش کردن بهتره به جایی که جو بگیرتمون و در دوران جوانی کلی وقت بذاریم و ورزش های سنگین و بدن سازی و ... رو انجام بدیم بهتره که مثلا روزی یک ساعت پیاده روی سریع با دوندگی داشته باشیم اما تا آخر عمر ادامش بدیم! (رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود)

ایا خودتان یا اطرافیانتان که که از روش پرکردن استفاده کردن شکستی تجربه کردید ؟؟؟
    خودم بارها تو این زمینه شکست خوردم!‌اصن آیا کسی هست که اینکارو بکنه و بتونه بهش دوام بده؟؟؟؟؟؟
    مثلا در زمینه ی توبه! یه هو همه ی گناهان رو کنار گذاشتم و همه ی مستحبات رو چسبیدم و شدم یک آدم مذهبی خفن! اما بیشتر از یکی دو هفته دووم نیاوردم!
    اصن این ضرب المثل سنگ بزرگ نشانه ی نزدن است رو میشه در مقابل این ضرب المثل کار نیکو کردن از پر کردن است هم گذاشت!

هی!! تو امروز برای امام زمان چیکار کردی؟

16. صلوات

نوشته
    1,594
    حضور
    14 روز 5 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    1
    گالری
    302
    صلوات
    4561

نقل قول نوشته اصلی توسط بصیر نمایش پست ها

مثالهای خوبی زدید ولی به نظر بنده، زیاد کار خیر انجام دادن با آن ضرب المثل که می گوید «پر کردن» فرق می کند و شما مثال را اشتباه پیاده کرده اید.
    ضرب المثل می خواهد بگوید کار پر کردن این است که آن را به طور کامل و تمام انجام بدهی و حقش را ادا کنی و نیمه کاره و ناقص انجام ندهی، نه این که یک کار را زیاد انجام بدهی.
    مثالهای شما در مورد پر کردن، بیشتر به تکرار زیاد یا بیشتر انجام دادن یک عمل شبیه بود.
    ه
    رییس شما داستان کار نیکو کردن از پر کردن را از توی کتاب هفت پیکر نظامی استخراج کنید و دراینجا بیان کنید من هم داستان اهسته پیوسته .

از روح کلام من بر میاید که طرفدار سیستم کار نیکو کردن از پرکردن باشم. در واقع کاری که زیاد انجامش دهیم . زیاد تکرارش کنیم . زیاد تمرین کرده باشیم

یا کسی اربعین می آید
    یا نمی خواهد بیاید

نداریم.

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 3 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 3 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۴/۰۳/۲۵, ۱۶:۱۳ : 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری