وظیفه من در قبال برادرم که خمس نمی دهد چیست؟

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
وظیفه من در قبال برادرم که خمس نمی دهد چیست؟

[="Tahoma"][="DarkOrchid"]بسم رب المهدی
سلام
بنده یکی از برادرهام خمسش و نمیده. اولا میخواستم بدونم چیزهایی که با اون پول برای خونه میخره حرامه؟
و ثانیا ما باید چیکار کنیم؟ چون از لحاظ اعتقادی هم متاسفانه خیلی ضعیف هست و فکر نمیکنم با صحبت کردن قبول کنه که خمسش و بده. چیزهایی هم که میخره نمیشه استفاده نکنیم، اسراف میشه. پس باید خودمون خمسش رو بدیم درسته؟ اگر اینجوره، میتونیم به فرد مورد اطمینانی که پول خمس جمع میکنه و به مستحقش میده بدیم؟ این پول رو باید از مال داداشم برداریم بدیم یا نه؟ ممنون میشم راهنماییم کنید.
مقلد رهبر هستم.
[/][/]

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

مسـافر;647573 نوشت:
بسم رب المهدی
سلام
بنده یکی از برادرهام خمسش و نمیده. اولا میخواستم بدونم چیزهایی که با اون پول برای خونه میخره حرامه؟
و ثانیا ما باید چیکار کنیم؟ چون از لحاظ اعتقادی هم متاسفانه خیلی ضعیف هست و فکر نمیکنم با صحبت کردن قبول کنه که خمسش و بده. چیزهایی هم که میخره نمیشه استفاده نکنیم، اسراف میشه. پس باید خودمون خمسش رو بدیم درسته؟ اگر اینجوره، میتونیم به فرد مورد اطمینانی که پول خمس جمع میکنه و به مستحقش میده بدیم؟ این پول رو باید از مال داداشم برداریم بدیم یا نه؟ ممنون میشم راهنماییم کنید.
مقلد رهبر هستم.

عرض سلام و احترام و تشکر از سؤالات شما

1. تا یقین نداشته باشید که از پول خمس نداده خریده یا خود کالا متعلق خمس است ، استفاده از آن به این جهت مانعی ندارد.

2. در صورت احتمال تأثیر ، وظیفه شما نهی از منکر است .

3. در جایی که یقین ندارید کالای مورد نظر متعلق خمس است دادن خمس آن لازم نیست اما می تواند برای احتیاط از مال خود خمس مقداری را که مصرف می کنید بپردازید .

4. خمس را باید به دفتر مرجع تقلیدتان یا به کسی که از طرف مرجع تقلید ، وکالت دارد ، بدهید.

5. از مال برادرتان بدون اجازه او نمی توانید چیزی بردارید .

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم[/]

دقيقا منم همين مشكل رو با بابام داشتم الان نميدونم تكليف چيز هايي كه برام خريده چيه

سلام مرجع تقلیدشماچه کسی می باشد؟

أقاي سيستاني

[="Tahoma"][="Black"]

نهال;648244 نوشت:
دقيقا منم همين مشكل رو با بابام داشتم الان نميدونم تكليف چيز هايي كه برام خريده چيه

با تشکر از سؤال شما

سؤال شما نیز در پست قبلی جواب گرفته

سجاد;648186 نوشت:
در جایی که یقین ندارید کالای مورد نظر متعلق خمس است دادن خمس آن لازم نیست اما می توانید برای احتیاط از مال خود خمس مقداری را که مصرف می کنید بپردازید .

بنابراین استفاده شما از کالای مورد نظر تا زمانی که یقین به تعلق خمس ندارید ، مانعی ندارد.

پی نوشت:
آیت الله سیستانی ، استفتائات سایت معظم له به آدرس:
http://www.sistani.org/persian/qa/0893/page/3/[/]

[="Tahoma"][="DarkOrchid"]

سجاد;648186 نوشت:
. تا یقین نداشته باشید که از پول خمس نداده خریده یا خود کالا متعلق خمس است ، استفاده از آن به این جهت مانعی ندارد.

با عرض سلام مجدد و تشکر از پاسختون
خب من یقین دارم که خمس نمیده. بعد ببخشید این که میگید خود کالا متعلق خمس باشه یعنی چی؟ یعنی اون مواردی که خمس به خود کالا تعلق میگیره مثل معدن و غنائم جنگی و مال حرام مخلوط به حلال و.....؟[/]

[="Tahoma"][="Black"]

مسـافر;648383 نوشت:
با عرض سلام مجدد و تشکر از پاسختون
خب من یقین دارم که خمس نمیده. بعد ببخشید این که میگید خود کالا متعلق خمس باشه یعنی چی؟ یعنی اون مواردی که خمس به خود کالا تعلق میگیره مثل معدن و غنائم جنگی و مال حرام مخلوط به حلال و.....؟

عرض سلام و احترام مجدد

اینکه یقین به خمس ندادن داشته باشید ، کافی نیست چرا که همه کالا هایی که در اختیار انسان است ، مشمول خمس نیست بنابراین شما در هر موردی که می خواهید مصرف کنید ، تردید دارید آیا متعلق خمس است یا خیر ، استفاده از آن ، مانعی ندارد.

در پناه حضرت حق باشید[/]

موضوع قفل شده است