آیات درباره خلقت

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیات درباره خلقت

سلام .
مجموع ایاتی که درباره خلقت انسان و جهان به کار رفته رو می خواستم .
ممنون

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد عمار

[=arial]با سلام و ادب
دوست عزیز سوال شما مبهم است .منظورتون از خلقت اصل خلقت است یا چگونگی خلقت و یا هر چیزی که به خلقت مربوط است؟
نمونه هایی رو عرض میکنم اما ذکر همه آیات نیاز به تفحص خودتون داره:

[=arial]انعام/2: هو الذى خلقكم من طين . / اوست آنكه شمايان را از گل آفريد.».
[=arial]سجده/7: و بدا خلق الانسان من طين . / آفرينش انسان را از گل آغازيد.
[=arial]صافات/11: انا خلقناهم من طين لازب . / ما آنان را از گل چسبناك آفريديم.
[=arial]اعراف/12: خلقتنى من نار و خلقته من طين (7) /مرا از آتش و او را از گل آفريدى.
[=arial]اسراء/61: قال ءاسجد لمن خلقت طينا . /آيا بر آنكه او را از گل آفريدى سجده بگزارم؟
[=arial]فرقان/54: و هو الذى خلق من الماء بشرا فجعله نسبا و صهرا .

[=arial]نحل/4: خلق الانسان من نطفة .
[=arial]يس/77: او لم ير الانسان انا خلقناه من نطفه .
[=arial]دهر/2: انا خلقنا الانسان من نطفة امشاج .
[=arial]عبس/19: من نطفة خلقة فقدره .
[=arial]القيمة/37: الم يك نطفة من منى يمنى .
[=arial]النجم/46: من نطفة اذا تمنى .
[=arial]واقعه/58: افرايتم ما تمنون . آبى را كه مى‏ريزيد آيا شما مى‏آفرينيد؟
[=arial]مرسلات/40: الم نخلقكم من ماء مهين .
[=arial]سجده/8: ثم جعل نسله من سلالة من ماء مهين .
[=arial]الطلاق/6-5: فلينظر الانسان مم خلق،خلق من ماء دافق .
[=arial]نحل/4: خلق الانسان من نطفة .
[=arial]يس/77: او لم ير الانسان انا خلقناه من نطفه .
[=arial]دهر/2: انا خلقنا الانسان من نطفة امشاج .
[=arial]عبس/19: من نطفة خلقة فقدره .
[=arial]القيمة/37: الم يك نطفة من منى يمنى .
[=arial]النجم/46: من نطفة اذا تمنى .
[=arial]واقعه/58: افرايتم ما تمنون . آبى را كه مى‏ريزيد آيا شما مى‏آفرينيد؟
[=arial]حج/5: فانا خلقناكم من تراب ثم من نطفة .
[=arial]فاطر/11: و الله خلقكم من تراب ثم من نطفة .
[=arial]غافر/67: هو الذى خلقكم من تراب ثم من نطفة .
[=arial]كهف/37: اكفرت بالذى خلقك من تراب ثم من نطفة .

[=arial]اسراء/61: قال ء اسجد لمن خلقت طينا .
[=arial]ص/76: خلقتنى من نار و خلقته من طين .
[=arial]اعراف/12: خلقتنى من نار و خلقته من طين .
[=arial]حجر/33: لم اكن لاسجد لبشر خلقته من صلصال من حما مسنون .
[=arial]حجر/26: و لقد خلقنا الانسان من صلصال من حما مسنون .
[=arial]حجر/28: انى خالق بشرا من صلصال من حما مسنون فاذا سويته و نفخت فيه من روحى فقعوا له ساجدين .
[=arial]الرحمن/14: خلق الانسان من صلصال كالفخار .
حج/5: يا ايها الناس ان كنتم فى ريب من البعث فانا خلقناكم من تراب ثم من نطفة ثم من علقة ثم من مضغة مخلقة و غير مخلقة لنبين لكم و نقر فى الارحام ما نشاء الى اجل مسمى ثم نخرجكم طفلا ثم لتبلغوا اشدكم و منكم من يتوفى و منكم من يرد الى ارذل العمر لكيلا يعلم من بعد علم شيئا .
[=arial]نوح/14: و قد خلقكم اطوارا .
[=arial]زمر/6: خلقا من بعد خلق فى ظلمات ثلاث .
[=arial]مؤمن/67: هو الذى خلقكم من تراب ثم من نطفة ثم من علقة ثم يخرجكم طفلا ثم لتبلغوا اشدكم ثم لتكونوا شيوخا و منكم من يتوفى من قبل و لتبلغوا اجلا مسمى و لعلكم تعقلون .[=arial]مؤمنون/14-12: و لقد خلقنا الانسان من سلالة من طين ثم جعلناه نطفة فى قرار مكين.ثم خلقنا النطفه علقة فخلقنا العلقة مضغه فخلقنا المضغة عظاما فكسونا العظام لحما ثم انشاناه خلقا آخر...
[=arial]شورى/49: يهب لمن يشاء اناثا و يهب لمن يشاء الذكور .

و...

[=arial]و آیاتی که به خلقت جهان در آن اشاره شده مثل:
« ان ربكم الله الذي خلق السموات و الارض في سنة ايام » [1]
«الله الذي خلق السموات و الارض و ما بينما في سنة ايام»[2]
« قل أئنكم لتكفرون بالذي خلق الارض في يومين و تجعلون له اندادا ذلك رب العالمين و جعل فيها رواسي من فوقها و بارك‌فيها و قدر فيها اقواتها في اربعة ايام سوآءً للسائلين ثم استوي الي السماء و هي دخان فقال لها و للارض ائتيا طوعا اوكرها قالتا اتينا طائعين فقضاهن سبع سموات في يومين و اوحي في كل سماء امرها و زينا السماء الدنيا بمصابيح و حفظا ذلك تقدير العزيز العليم»[3]
«ءأنتم أشد خلقا ام السماء بناها رفع سمكها فسواها و اغطش ليلها و اخرج ضحاها و الارض بعد زلك دحاها اخرج منها ماءها و مرعاها و الجبال ارساهامتاعالكم و لانعامكم»[4]
مسئله آفرينش جهان در شش روز، در هفت آيه از آيات قرآن اعراف (7)، آيه 54 ؛ يونس (10)، آيه 3 ؛ هود (11)، آيه 7 ؛ فرقان (25)، آيه 59 ؛ سجده (32)، آيه 4 ؛ ق (50)، آيه 38 ؛ حديد (57)، آيه 4. آمده است.

[1] اعراف / 54 و نيز يونس / 3و هود/7 و حديد / 4.
[2] سجده /4 و نيز فرقان/ 59 و ق/38.
[3] فصلت / 9ـ12.
[4] نازعات/27ـ33.

[=arial]یوسف مروه تعداد آیات علمی قرآن را 675 آیه می‌شمارد[1] و محمد جمیل الحبال و مقداد مرعی الجواری تعداد آنها را با احتساب موارد تکرار 1322 آیه می‌شمارند.[2] که حدود 20% کل آیات قرآن را شامل می‌شود.
[=arial]برخی نویسندگان آیات علمی قرآن را در رابطه با علوم مختلف تقسیم کرده‌اند، آقای یوسف مروّه بر آن است که آیات در مورد علم پزشکی / 61، فیزیک / 63، کیهان‌شناسی / 100، زمین‌شناسی / 20، کشاورزی / 21، زیست‌شناسی (حیوانات) / 12، آفرینش و حیات / 36، جغرافیا / 73، هواشناسی / 20، شیمی / 9 و ... در قرآن وجود دارد.[3]
[=arial]اما محمد جمیل الحبال و مقداد مرعی الجواری همین اعداد را متفاوت گزارش داده‌اند. برای مثال آیات فیزیک را 138 و آیات شیمی را 11 و زمین‌شناسی را 69 مورد گزارش کرده‌اند.[4]
[=arial]البته بنظر می‌رسد که شمارگان مختلف آیات در این مبحث براساس دیدگاه‌های متفاوت در مورد مبانی تفسیر علمی و تعریف آیات علمی است. همانطور که وابسته به نظر مفسر در مورد دلالت آیه و تطابق آن با یافته‌های علوم تجربی است. هر چند که بسیاری از این تطبیق‌ها و دلالت‌ها مورد مناقشه قرار گرفته است.[5] علاوه بر آنکه نوع دلالت این آیات یکسان نیست (ادامه همین مقاله)
[=arial]

[=arial]ب: اقسام آیات علمی:
[=arial]آیات علمی قرآن، آیاتی است که اشاره‌ای به مسائل طبیعی داشته باشد، اما این اشارات و گونه دلالت آنها متفاوت است. از این رو آیات علمی قرآن به سه بخش قابل تقسیم است
[=arial]اول: اعجازهای علمی قرآن، یعنی رازگویی‌های علمی قرآن که در آیات بصورت واضح آمده است و در زمان نزول آیه کسی از آن اطلاع نداشته، بلکه مدت‌ها بعد از نزول آیه مطلب علمی آن توسط دانشمندان کشف شده است.[6]
[=arial]مثل اشاره عملی قرآن به نیروی جاذبه،[7] حرکت‌های خورشید،[8] لقاح ابرها[9] و زوجیت عام موجودات[10] و مراحل خلقت انسان[11] که قرن‌ها بعد از نزول قرآن بشر به این مطالب علمی دست یافت. از این رو برخی مفسران قرآن این مطالب را اعجازهای علمی قرآن دانسته‌اند.
[=arial]البته ادعاهای دیگری نیز در مورد اعجازهای علمی قرآن شده است که مورد نقد قرار گرفته است.[12]
[=arial]دوم: اشارات علمی شگفت‌آمیز قرآن: برخی آیات قرآن به مطالب علمی و قوانین جهان اشاره می‌کند که شگفتی هر خواننده‌ای را بر می‌انگیزد. اما از آنجا که این مطالب بصورت دیدگاه‌های غیرمشهور در مراکز علمی، توسط برخی دانشمندان مطرح شده بود، اعجاز علمی قرآن بشمار نمی‌آید. بلکه نوعی مخالفت با دیدگاه‌ها و نظریه‌های مشهور در علوم آن عصر بشمار می‌آید که شگفت‌آور است و دلالت بر عظمت علمی قرآن دارد.
[=arial]از آن جمله، اشارات قرآن به حرکت زمین[13] و پیدایش حیات از آب،[14] و ممنوعیت آمیزش با زنان در حالت عادت ماهیانه،[15] ممنوعیت شرابخواری[16] و ...
[=arial]

[=arial][1] . العلوم الطبیعیة فی القرآن، یوسف مروّه، ص 76 ـ 77.
[=arial][2] . العلوم فی القرآن، محمد حمیل الحبال و مقداد مرعی الجواری، ص 35 ـ 36.
[=arial][3] . العلوم الطبیعیة فی القرآن، ص 76 ـ 77.
[=arial][4] . العلوم فی القرآن، ص 35 ـ 36.
[=arial][5] . نک: «پژوهشی در اعجاز علمی قرآن» و «درآمدی بر تفسیر علمی قرآن» از نگارنده و نیز «تفسیر علمی قرآن» ناصر رفیعی محمدی.
[=arial][6] . نک: رضائی‌اصفهانی، پژوهشی در اعجاز علمی قرآن، ص 85.
[=arial][7] . رعد / 2 و لقمان / 10.
[=arial][8] . یس / 38 و رعد / 2
[=arial][9] . حجر / 12.
[=arial][10] . رعد / 2 و یس / 36 و شعراء / 7.
[=arial][11] . مومنون / 12 ـ 14 و حج / 5 و غافر / 67 و قیامت / 37 ـ 39
[=arial][12] . نک: پژوهشی در اعجاز علمی قرآن، پیشین.
[=arial][13] . نک: نمل / 89 و ...(صاحب تفسیر نمونه این مطلب را از اعجازهای علمی قرآن می‌شمارد، نمونه، ج 15، ص 568 ـ 569)
[=arial][14] . نک: نور / 45 و انبیاء / 30 (صاحب التمهید این مطلب را از اعجازهای علمی قرآن بشمار می‌آورد، التمهید فی علوم القرآن، ج 6، ص 36)
[=arial][15] . نک: بقره / 222 و تفسیر نمونه، ج 2، ص 93 ـ 94 و طب در قرآن، ص 50 ـ 51.
[=arial][16] . نک:‌ مائده / 90 ـ 91 و بقره / 219.

موضوع قفل شده است