جمع بندی برقراری ارتباط چشمی با نامحرم در هنگام گوش دادن

تب‌های اولیه

132 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
برقراری ارتباط چشمی با نامحرم در هنگام گوش دادن

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

نقل قول:

سلام دوستان
یکی از مشکلاتی که به تازگی با آن مواجه شد برقراری ارتباط چشمی هنگام گوش دادن به صحبت های یک آقا هست.
مثلا هنگامی که استاد آقا سر کلاس تدریس می کند و یا مسقیما با آن ها گفت و گو می کنم که معمولا چند دقیقه طول میکشد من سعی می کنم مدام به چشمانش نگاه نکنم و نگاهم را به میز و پایین وجاهای دیگر می اندازم اما احساس می کنم و شنیده ام که آن ها از این رفتار من برداشت بدی دارند و گاهی هم بی ادبی می پندارند...
لطفا راهنمایی بفرمایید...

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید :Gol:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد راهنما

طاهر;647147 نوشت:
سلام دوستان
یکی از مشکلاتی که به تازگی با آن مواجه شد برقراری ارتباط چشمی هنگام گوش دادن به صحبت های یک آقا هست.
مثلا هنگامی که استاد آقا سر کلاس تدریس می کند و یا مسقیما با آن ها گفت و گو می کنم که معمولا چند دقیقه طول میکشد من سعی می کنم مدام به چشمانش نگاه نکنم و نگاهم را به میز و پایین وجاهای دیگر می اندازم اما احساس می کنم و شنیده ام که آن ها از این رفتار من برداشت بدی دارند و گاهی هم بی ادبی می پندارند...

با عرض سلام و ادب خدمت شما خواهر گرامی
آنچه وظیفه شرعی ما در زمینه نگاه کردن است این است که در صورت نبود مفسده و نبود ترس به گناه افتادن نگاه به قسمتهای بدن مرد که غالبا نمی پوشانند اشکالی ندارد اما در زمینه سوال رفتار شما درست می باشد و توجهی به احتمال ناراحتی اساتید آقا نکرده و سعی نمایید با رفتار مودبانه و با متانت و درس خواندن خوب ادب خود را به آنها ثابت نمایید که البته این کار نه تنها نشانه بی احترامی نیست بلکه نشانه وقار و متانت و ادب شما می باشد و به توجیهاتی که اطرافیان انجام می دهند تا انسان را از مسیر اصلی خود باز دارند توجه نکنید
.
در پناه قرآن و عترت موفق باشید
یا علی

سلام خانم محترم
هنگام صحبت نگاه نکردن به چشم طرف مقابل نه تنها ایرادی نداره بلکه پسندیده هم هست
این امر نه تنها برای جنس مخالف، بلکه برای جنس موافق هم نیز خوب است که انجام شود و به چشمان طرف خیره نشد.
اتفاقاً یک روایتی هم تو این زمینه فکر کنم هست حالا اگه شد واستون میزارم

بابا این کارا چیه، خدا فقط و فقط به فکر بهتر زندگی کردن ماست، شما که میبینی هیچ احساس لذتی هنگام نگاه کردن به چشم های استاد در شما ایجاد نمیشه، چرا باید نگاه نکنی و باعث بشی که مردم درموردت بد فکر بکنن، در ضمن، این جور افراطی بودن باعث میشه که بعضی افراد از دین اسلام زده بشم و بگن بابا این دیگه چه دینیه، و این کار خودش میلیون ها برابر نگاه به چشم نامحرم و اون هم بدون لذت گناه داره، خواهشا به این نکات هم توجه کنید و سعی نکنید خیلی افراطی باشین، شاید دیدین تو آینده کلا از دین زده شدین و بدبخت شدین، همیشه میگن "رهرو آن نیست که گه تند و گهی خسته رود/ رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود".

0123456;648342 نوشت:
رهرو آن نیست که گه تند و گهی خسته رود/ رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود

همت بلند دار که مردان روزگار \/ از همت بلند به جایی رسیده اند

سلام.ب نظر من اگه حس میکنین نگاه نکردن تون باعث بی احترامی میشه پیوسته نگاه نکنین مثلا یه نگاه بندازین و بعد مثلا کتاب یا چیزی ک دارین در موردش بحث میکنین رو نگاه کنین و یه جور نباشه ک زل زدن تویه کار باشه .... تویه دانشگاه یا جاهای عمومی درسته ممکنه برداشت اشتباهی از دین بشه اگه افراطی برخورد بشه ... موفق باشین ...

سلام دوستان
ما یه جاهایی نشانه ی احترام رو این میدونیم که طرف به چشم های دیگری مستقیما نگاه نکنه...
یه جاهایی روبرگردندان و بی توجهی بی احترامی تلقی میشه!
نظرات زیر رو نگاه کنید...

راهنما;648281 نوشت:
البته این کار نه تنها نشانه بی احترامی نیست بلکه نشانه وقار و متانت و ادب شما می باشد

0123456;648342 نوشت:
چرا باید نگاه نکنی و باعث بشی که مردم درموردت بد فکر بکنن

mousavi928;648335 نوشت:

0123456;648342 نوشت:
بابا این کارا چیه، خدا فقط و فقط به فکر بهتر زندگی کردن ماست.

تعاریف متعددی درباره ی زندگی بهتر وجود داره...

از نظر من رفتار شما کاملا درست می باشد و کسانی که تفکرات اشتباهی انجام داده اند در واقع دچار خلا فکری و نداشتن افکار درست می باشند
امیدواریم همچنان این رفتار پسندیده رو ادامه بدهید

0123456;648342 نوشت:
بابا این کارا چیه، خدا فقط و فقط به فکر بهتر زندگی کردن ماست، شما که میبینی هیچ احساس لذتی هنگام نگاه کردن به چشم های استاد در شما ایجاد نمیشه، چرا باید نگاه نکنی و باعث بشی که مردم درموردت بد فکر بکنن، در ضمن، این جور افراطی بودن باعث میشه که بعضی افراد از دین اسلام زده بشم و بگن بابا این دیگه چه دینیه، و این کار خودش میلیون ها برابر نگاه به چشم نامحرم و اون هم بدون لذت گناه داره، خواهشا به این نکات هم توجه کنید و سعی نکنید خیلی افراطی باشین، شاید دیدین تو آینده کلا از دین زده شدین و بدبخت شدین، همیشه میگن "رهرو آن نیست که گه تند و گهی خسته رود/ رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود".

البته به نظر من سن فرد مقابل هم در عرف فرق می کنه مثلا استاد با همکلاسی فرق می کنه با یک استاد می شه به راحتی صحبت کرد و چشمت هم به چشمات بیافته و البته نه این که زل بزنی تو چشمای استاد و...ولی هر چه قدر فرد عفت خودش و حفظ کنه و مثلا با همکلاسیهاش و حتی خود استاد با وقار صحبت کنه بهتر هستش و وقار تنها نگاه نکردن به صورت و چشم طرف مقابل نیست.

طاهر;647147 نوشت:
با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید :Gol:

البته مونده به شخصیت خود طرف هم چطوری معرفیش کرده ولی صحبت کردن با استاد به خاطر یاد گرفتن مطلب لازم نیست حتما کسی به صورت یا چشما استاد زل بزنه نگاههای سطحی و بدون غرض آلود اون هم برای یاد گرفتن درس هیچ اشکال شرعی نداره.اگه فردی هم اصلا نگاه نکنه و سرش پایین باشه بسته به اون شخصیتی داره که قبلا به وسیله اون شخصیت خودش رو به کلاس ارایه کرده.من فکر نمی کنم یه استادی با توجه به این که می دونه شاگردش یه دختر مذهبی هستش باز هم فکر کنه که به اون بی احترامی شده .مگر این که شعورش نرسه.

سلام
خانم ها و آقایان هیج جا و هیچ کس نمیگه زل نزدن تو چشمای طرف گوینده بی احترامی محسوب میشه. اگر کسی نظرش مخالفه بیاد اینجا نقل قول کنه
فقط در نظر داشته باشید ما می دونیم طبق ادب و آداب اسلامی وقتی کسی داره باهات حرف میزنه باید حواست فقط پیش اون شخص گوینده باشه (با گوشیت بازی نکنی، با کس دیگه حرف نزنی، تی وی نگاه نکنی....)
اینکه به چشمای گوینده خیره نشی فرق داره با کم محلی کردن
یعنی تمام حواس شنونده پیش شخص گوینده است اما به چشماش خیره نمیشه فقط همین.
حالا اگر کسی نظرش مخالفه اعلام کنه

راهنما;648281 نوشت:
اما در زمینه سوال رفتار شما درست می باشد و توجهی به احتمال ناراحتی اساتید آقا نکرده و سعی نمایید با رفتار مودبانه و با متانت و درس خواندن خوب ادب خود را به آنها ثابت نمایید که البته این کار نه تنها نشانه بی احترامی نیست بلکه نشانه وقار و متانت و ادب شما می باشد و به توجیهاتی که اطرافیان انجام می دهند تا انسان را از مسیر اصلی خود باز دارند توجه نکنید.

سلام
من خودم در این مواقع احساس نمیکنم دارم بی احترامی میکنم و یا اگر طرف مقابل ناراحت بشه اصلا برام مهم نیست.ولی احساس میکنم این موضوع گاهی باعث جلب توجه میشه!!!
یعنی مثلا همه دارن به گوینده نگاه میکنن و ارتباط چشمی دارند و یک نفر اون وسط سرش پایینه و این مسئله باعث جلب توجه برای شخص گوینده میشه و ممکنه بد برداشت کنه ....
منظورم از برداشت بد بی احترامی نیست البته...
و این که اگر به نا محرم هایی که سن و سالی دارند نگاه کنیم چون تمرکز بیشتری پیدا میکنیم اشکالی به وجود میاد؟:Gig:

mousavi928;648335 نوشت:
این امر نه تنها برای جنس مخالف، بلکه برای جنس موافق هم نیز خوب است که انجام شود و به چشمان طرف خیره نشد.
اتفاقاً یک روایتی هم تو این زمینه فکر کنم هست حالا اگه شد واستون میزارم

اتفاقا گاهی میبینم بعضی آدم های خوب و بزرگ چنین خصلتی دارند که موقع صحبت کردن با همجنسشون هم به چشم های طرف مقابل نگاه نمیکنن حدس میزدم یه نکته ای پشتش باشه!اگه روایت موثقی هست بگید لطفا!

سلام.
حكم نگاه به صورت استاد زن، در هنگام تدريس چيست؟

همه مراجع (به جز صافى ): اگر بدون قصد لذت و ترس افتادن به حرام باشد، اشكال ندارد. توضيح‏ المسائل مراجع م‏2433 ؛ العروةالوثقى ج‏2 النكاح، م‏31 ؛ نورى، توضيح ‏المسائل، م 2429 ؛ وحيد، توضيح ‏المسائل م‏2442 و خامنه‏اى، استفتاء، س 509.

آيةاللَّه صافى: بنابر احتياط واجب بدون قصد لذت نيز جايز نيست ؛ ولى اگر نگاه اتفاقى باشد، اشكال ندارد. صافى، توضيح‏ المسائل مراجع م‏2433، جامع‏ الاحكام، ج‏2، س‏1700 و هدايةالعباد، ج‏2 النكاح، م‏18 (رساله دانشجويي، سيد مجتبي حسيني، كد: 474/500016)

آرامش;648645 نوشت:
اتفاقا گاهی میبینم بعضی آدم های خوب و بزرگ چنین خصلتی دارند که موقع صحبت کردن با همجنسشون هم به چشم های طرف مقابل نگاه نمیکنن حدس میزدم یه نکته ای پشتش باشه!اگه روایت موثقی هست بگید لطفا!

سلام
بله من به یاد دارم که تو این زمینه روایت خونده بودم و یکی از امامان تقریباً فرموده بود به چشمان طرف مقابل خیره نشوید که خوب نیست اما پیداش نکردم

من هم تا اونجا كه بتونم نگاه نميكنم اين كار إز نظر من بسيار پسنديده است

رحمت;648649 نوشت:
همه مراجع (به جز صافى ): اگر بدون قصد لذت و ترس افتادن به حرام باشد، اشكال ندارد. توضيح‏ المسائل مراجع م‏2433 ؛ العروةالوثقى ج‏2 النكاح، م‏31 ؛ نورى، توضيح ‏المسائل، م 2429 ؛ وحيد، توضيح ‏المسائل م‏2442 و خامنه‏اى، استفتاء، س 509.

آيةاللَّه صافى: بنابر احتياط واجب بدون قصد لذت نيز جايز نيست ؛ ولى اگر نگاه اتفاقى باشد، اشكال ندارد. صافى، توضيح‏ المسائل مراجع م‏2433، جامع‏ الاحكام، ج‏2، س‏1700 و هدايةالعباد، ج‏2 النكاح، م‏18 (رساله دانشجويي، سيد مجتبي حسيني، كد: 474/500016)

سلام
ممنونم
این تقریبا همه ی ما می دانیم...پس چند بحث مجزا داریم:
وظایف این افراد را مشخص کنیم:
1)فرد اصلا قصد لذت ندارد.
2)فرد کلا قصد لذت دارد اصلا سرشتش اینگونه است!!!!که بعید است.
3)فرد از نگاه مستقیم خجالت میکشد!!
4)فرد حس می کند اینگونه به خدا نزدیک تر میشود و متانتش بیشتر حفظ میشود پس ترجیح میدهد نگاه مستقیم نداشته باشد.

طاهر;647147 نوشت:
سلام دوستان

یکی از دبیرهای خانم ما تعریف میکرد تو دانشگاه استادی داشتند که خیلی جوان بوده و خجالت میکشیده به دختران کلاس نگاه کنه ( شاید هم خواسته نگاه مستقیم نکنه مثل همین رفتار شما ) به همین خاطر بجای اینکه جلوی تخته بایسته و و درس رو توضیح بده همیشه میرفته کنار نیمکت های پسران کلاس و درس رو توضیح میداده دخترها هم مجبور بودند به تخته خالی نگاه کنن و با صدایی از پشت سر متوجه توضیحات و مفهوم درس بشن ( چون مسلما پسرها میتونستند راحت برگردند و به چشم استادشون نگاه کنن پس این وسط فقط دخترها ضرر کردند :khaneh:) خلاصه دبیرمون میگفت من اینجوری اصلا متوجه درس نمیشدم به همین خاطر جلسه بعد که استاد مجدد کارشو تکرار میکنه دبیرمون میزش رو برمیگردونه و پشت به تخته زل میزنه به چشمهای استاد و میشینه به درس گوش میده اینجوری استاده از رو میره و میره جلوی تخته و مثل دیگر استادان به روش طبیعی اش درس میده

آرامش;648645 نوشت:
من خودم در این مواقع احساس نمیکنم دارم بی احترامی میکنم و یا اگر طرف مقابل ناراحت بشه اصلا برام مهم نیست.ولی احساس میکنم این موضوع گاهی باعث جلب توجه میشه!!!
یعنی مثلا همه دارن به گوینده نگاه میکنن و ارتباط چشمی دارند و یک نفر اون وسط سرش پایینه و این مسئله باعث جلب توجه برای شخص گوینده میشه و ممکنه بد برداشت کنه ....
منظورم از برداشت بد بی احترامی نیست البته...
و این که اگر به نا محرم هایی که سن و سالی دارند نگاه کنیم چون تمرکز بیشتری پیدا میکنیم اشکالی به وجود میاد؟

باعرض سلام و ادب
در ازتباطات جمعی کار راحتتر است چون گوینده همه حواسش به شما نیست.
و ما عرض نکردیم اصلا نگاه نشود بحث در مورد نگاه مستمر به چشمان استاد بود که گفتیم پسندیده نیست و باز هم عرض کردیم که شما می توانید مثلا دست استاد یا کتاب یا برگه استاد یا برگه خود و.. نگاه نمایید یا جاهای دیگر مثل تابلو و...نکاه کنید در مثالی که شما زدید نیاز نیست سر خود را پایین بیاندازید بلکه به چیزهای دیگر نگاه کنید.و فرقی بین استاد جوان و غیر آن ندارد ولی در مورد استاد جوان باید بیشتر مراعات نمود.

سوالات شرعی و فقهی را از قسمت مربوطه سوال فرمایید.
یا علی

راهنما;648692 نوشت:
بحث در مورد نگاه مستمر به چشمان استاد بود که گفتیم پسندیده نیست

میشه نظر کارشناسی خود را درباره ی دسته بندی زیر بیان فرمایید؟؟؟
4)فرد حس می کند اینگونه به خدا نزدیک تر میشود و متانتش بیشتر حفظ میشود پس ترجیح میدهد نگاه مستقیم نداشته باشد.

mah.17;648696 نوشت:
میشه نظر کارشناسی خود را درباره ی دسته بندی زیر بیان فرمایید؟؟؟

با عرض سلام وادب خدمت شما و دوستان اسک دین
دسته بندی خوبی است هرچند که می تواند جامعتر باشد همانند اینکه بین آقا و خانم فرق بگذارید،ترس به گناه افتادن را نیز بیاورید،پوشش استاد را نیز ذکر نماییدو...

پاسخهایی که تاکنون ارائه شده است مربوط به این قسمت می باشد

اصلا نباید باشد حتی باید هرگونه ارتباطی را لغو نماید ...

باید علت خجالت را یافت ولی به نظر همانند سوال 1 می باشد

ما افکار زیادی در ذهن خود داریم که چه بسا برخی از آنها درست نباشد در این مورد به نظر از نظر اخلاقی امر پسندیده ای است
والبته پاسخ به این سوال مربوط به بخش اخلاق می شود
.

یا علی

سلام . منم یه سوالی برام ایجاد شده این روزا . آیا این درسته که زیاد نگاه نکردن و ... نگاه جنسیتی رو به طرف مقابل القا می کنه؟ ظاهرا میگفتن جایی خوندن که هدف اسلام از بحث حجاب و رعایت حریم محرم و نا محرم اینه که زن و مرد به عنوان انسان در جامعه باشن نه به عنوان دو جنس. و این ایجاد حساسیت کردن در طرف مقابل که من هر از گاهی نگاه بکنم و سرمو بندازم پایین یعنی نقض این قضیه. یکی از دوستام معتقده این جور مواقع باید مردانه صفت برخورد کرد. انگار نه انگار که طرف جنس مخالفه. آیا این دید و نظر درسته؟ اگه این جور باشه تکلیف احادیث نگاه به نامحرم چی میشه؟ خیلی ممنون میشم کارشناس محترم جواب بدن.

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام
من هم مثل شما هستم. و اساتید زیادی این حیا رو بی ادبی نسبت به خودشون تلقی کردن تا جایی که یکیشون با فضاحت گفت : تو دختره احمق پاشو گم شو از کلاس من برو بیرون!
حالا طرف پروفسور تمام هم بود ها!!!!!!!
به نظر من به هیچ کدوم از این رفتارها توجه نکنید چون در صورت نگاه کردن هم روی خودتون اثر روانی و حسی ( ولو ناخوداگاه) داره و هم این که اون اساتید پر رو میشن.

فیزیکدان;648730 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام
من هم مثل شما هستم. و اساتید زیادی این حیا رو بی ادبی نسبت به خودشون تلقی کردن تا جایی که یکیشون با فضاحت گفت : تو دختره احمق پاشو گم شو از کلاس من برو بیرون!
حالا طرف پروفسور تمام هم بود ها!!!!!!!
به نظر من به هیچ کدوم از این رفتارها توجه نکنید چون در صورت نگاه کردن هم روی خودتون اثر روانی و حسی ( ولو ناخوداگاه) داره و هم این که اون اساتید پر رو میشن.

سلام
متاسفانه مردم عادی فکر می کنن کسی که از خارج مدرکشو میگیره خیلی بیشتر از افرادی که داخل مدرک می گیرن بارشون هست. اما اصلا اینجور نیست. شخصی که phd خودش رو از دانشگاه تهران میگیره خیلی بالاتر از کسیه که تو هارواد و ماساچوست مدرک گرفته چون تو ایران رقابت بسیار فشرده تر و سنگینتره
موضوعی که وجود داره اینه که آمریکا و برخی کشورها در نظر دارند به بسیاری از ایرانیان بصورت رایگان بورسیه بدهند و هزاران ایرانی رو ببرن اونور و مدرک بدن (رایگان و در جهت های انسان دوستانه!!!!)
طرف بعد 5 یا 10 سال بر میگرده ایران. خب حالا این آقا یا خانم در طی 10 سال روی مغز هزاران دانشجو تاثیر منفی میزاره تا جایی که حتی توحید را انکار کنند
اینکه اون استاد به شما اینجوری توهین کرده از اینجا نشات گرفته
و این ضعف اون استاد رو می رسونه. مثل این میمونه که شخصی که لباس کهنه پوشیده و آدم حسودی هم هست، دوستش لباس بسیار زیبایی پوشیده، شخص اولی میاد آب و کثافت میریزه رو لباس دوستش

[="Black"]دوستی دارم الان آلمان درس میخونن ،یک روز تعریف میکرد : یک حاج آقا برای اقامه نماز میومد مدرسه ، از قضا این دوست ما از حاج آقا یک سوال داشتند و این دوستان ما عادت داشت که باید در چشم طرف مقابل نگاه میکرد و حرفش را میزد ، هر چه حرف زد حاج آقا نگاهی به دوست ما نکردند ، بعدا دوستم گفتند آیا این حاج آقا به خودشان اعتماد نداشتند ؟؟؟؟؟
وقتی استاد داره تو چشات نگاه میکنه و حرف میزنه باید نگاهشون کنی ،چون با نگاه مشخص میشه مطلب واضحه یا خیر ، یا بالعکس.برای من خیلی پیش اومده مطلبو نفهمیدم و استاد باز توضیح داده یا بین من و دانشجوم .پس یعنی من غرق در گناهم ؟؟؟
[/]

فاطمه;648765 نوشت:
دوستی دارم الان آلمان درس میخونن ،یک روز تعریف میکرد : یک حاج آقا برای اقامه نماز میومد مدرسه ، از قضا این دوست ما از حاج آقا یک سوال داشتند و این دوستان ما عادت داشت که باید در چشم طرف مقابل نگاه میکرد و حرفش را میزد ، هر چه حرف زد حاج آقا نگاهی به دوست ما نکردند ، بعدا دوستم گفتند آیا این حاج آقا به خودشان اعتماد نداشتند ؟؟؟؟؟
وقتی استاد داره تو چشات نگاه میکنه و حرف میزنه باید نگاهشون کنی ،چون با نگاه مشخص میشه مطلب واضحه یا خیر ، یا بالعکس.برای من خیلی پیش اومده مطلبو نفهمیدم و استاد باز توضیح داده یا بین من و دانشجوم .پس یعنی من غرق در گناهم ؟؟؟

اگر همه این نگاه ها چه استاد چه شاگرد و... بدون غرض باشه اشکالی نداره ولی اگر کسی می خواد مستحبات رو رعایت بکنه بهتره موقع صحبت با نامحرم سرش پایین باشه.ولی اگر کسی فهمید که نامحرمی می خواهد بهش با قصد بد نگاه کنه اون موقع پوشوندن صورت هم واجب می شه.
دوست عزیز شما فرق بین واجب و مستحب رو بدونید.شما اگه نگاهتون بدون غرض باشه هیچ گناهی مرتکب نشدید.

mousavi928;648736 نوشت:
سلام
متاسفانه مردم عادی فکر می کنن کسی که از خارج مدرکشو میگیره خیلی بیشتر از افرادی که داخل مدرک می گیرن بارشون هست. اما اصلا اینجور نیست. شخصی که phd خودش رو از دانشگاه تهران میگیره خیلی بالاتر از کسیه که تو هارواد و ماساچوست مدرک گرفته چون تو ایران رقابت بسیار فشرده تر و سنگینتره
موضوعی که وجود داره اینه که آمریکا و برخی کشورها در نظر دارند به بسیاری از ایرانیان بصورت رایگان بورسیه بدهند و هزاران ایرانی رو ببرن اونور و مدرک بدن (رایگان و در جهت های انسان دوستانه!!!!)
طرف بعد 5 یا 10 سال بر میگرده ایران. خب حالا این آقا یا خانم در طی 10 سال روی مغز هزاران دانشجو تاثیر منفی میزاره تا جایی که حتی توحید را انکار کنند
و این ضعف اون استاد رو می رسونه. مثل این میمونه که شخصی که لباس کهنه پوشیده و آدم حسودی هم هست، دوستش لباس بسیار زیبایی پوشیده، شخص اولی میاد آب و کثافت میریزه رو لباس دوستش

سلام مجدد. این استاد اتفاقا امریکا هم درس خونده اما به حسب ظاهر خیلی هم مومن و مقید نشون میداد بطوریکه همیشه صف اول نماز جماعت هست .

میدونید چیه به نظر من کلا برخی از اساتید پر رو هستن. این اختیار خود ادم هست که به کسی نکاه بکنه یا نکنه. هیچ کس در هر مرتبه ایی هم باشه حق نداره کس دیگه ایی رو مجبور به انجام همچین کاری بکنه.
حتی اخلاقا پدر و مادر هم نباید زل زد تو چشمهاشون بلکه باید سر رو پایین انداخت یا هر صورتی که نگاه خیره نباشه. در مورد استاد هم به نظر من حتی ادب هم حکم میکنه که به این روش عمل کنیم.
در ضمن عزیزانی که میگن ما از این نگاه قصد بدی نداریم درست میگن اما باید حواسشون باشه که اگه عادت کنن که به این روش درس یا هر مطلب مهم دیگه ایی رو یاد بگیرن خیلی خطرناکه چون ممکنه عادت کنن و بعدا تو چشمهای سیزی فروش محل هم نگاه کنن با وجود این که قصدی ندارن اما عادت میشه.

فیزیکدان;649077 نوشت:
اما به حسب ظاهر خیلی هم مومن و مقید نشون میداد بطوریکه همیشه صف اول نماز جماعت هست .

سلام
اتفاقاً ما فقط بر حسب ظاهر می تونیم راجب آدما تصمیم بگیریم و باطن هر آدمی فقط به خدا ربط داره. در واقع قضاوت فقط کار خداست
فیزیکدان;649077 نوشت:
میدونید چیه به نظر من کلا برخی از اساتید پر رو هستن. این اختیار خود ادم هست که به کسی نکاه بکنه یا نکنه. هیچ کس در هر مرتبه ایی هم باشه حق نداره کس دیگه ایی رو مجبور به انجام همچین کاری بکنه.
حتی اخلاقا پدر و مادر هم نباید زل زد تو چشمهاشون بلکه باید سر رو پایین انداخت یا هر صورتی که نگاه خیره نباشه. در مورد استاد هم به نظر من حتی ادب هم حکم میکنه که به این روش عمل کنیم.
در ضمن عزیزانی که میگن ما از این نگاه قصد بدی نداریم درست میگن اما باید حواسشون باشه که اگه عادت کنن که به این روش درس یا هر مطلب مهم دیگه ایی رو یاد بگیرن خیلی خطرناکه چون ممکنه عادت کنن و بعدا تو چشمهای سیزی فروش محل هم نگاه کنن با وجود این که قصدی ندارن اما عادت میشه.

راستش من نمیدونم اینایی که میگن حتماً باید تو چشمای طرف خیره بشیم تا مطلبو بفهمیم یعنی چی؟؟ یکی به من بگه واقعاً یعنی چی؟؟؟؟؟
یعنی الان من دارم باتون متنی صحبت می کنم شما نمیفهمید چی میگم؟ (چون منو نمیبینید)
یعنی شماها از پشت تلفن هر چی بهتون بگن متوجه نمی شید؟ (واقعا میشه همچین چیزی؟)
پس چرا خودتون رو محدود کردین؟ چرا به خودتون اینجور تلقین می کنید؟ اینم شد ماجرای قهرمان پرش؟ (کک) پس به خودتون بیایید

خانمی که گفته بود دبیرش تو دانشگاه صندلی رو بر می گردوند سمت استاد و پشت به تخته!!! خیلی واسم عجیب بود! عجیبتر اینکه استاد هم باهاش برخورد نکرده!

mousavi928;648736 نوشت:
سلام

اول اینکه دوست عزیز حرف شما هیچ ربطی به سوال و بحث نداشت، اما من لازم می دونم از بسیاری از ایرانی هایی که خارج از کشور هستن دفاع کنم.
دوم اینکه صحبت شما هم از بنیان اشتباهه و رقابت تو ایران سخت تر از آمریکا نیست. خودتون هم می دونین تو ایران، مثلا اگه دانشگاه شریف رو در نظر بگیرین، بیشتر از 80 درصد آدمایی که تو کنکور شرکت می کنن، نسبت به قبولی تو این دانشگاه سیاهی لشکر حساب میشن. پس اصلا جزو رقابت حساب نمیشن. اما تو آمریکا شما به ازای هر دانشگاهی که می خواین اقدام کنین، باید مبلغ قابل توجهی بپردازین (حدود 100 دلار یا حتی بیشتر). بنابراین فقط کسایی برای یه دانشگاه اقدام می کنن که در صورت پذیرفته شدن واقعا می خوان برن اون دانشگاه. پس کسی که معدل 12 داره، اصلا دانشگاه هاروارد هیچ وقت تو گزینه هاش نیست. اما تو ایران یه نفر با رتبه ی سی هزار هم می بینی انتخاب اولشو زده برق شریف!
اون بورسیه هم که میگین رایگان، چنین چیزی نیست. بورسیه به همه داده نمیشه و فقط هم به ایرانی ها داده نمیشه. خود بورسیه گرفتن کلی سرش رقابت هست، بسیار بسیار شدیدتر از اون چیزی که شما فکرشو بکنین. ملیت شما هم موقع بورسیه شدن هیچ اهمیتی نداره و تو خیلی از دانشگاهای دنیا حتی هیچ وقت از شما پرسیده هم نمیشه و گفتنش اجباری نیست. رایگان هم کسی رو بورسیه نمی کنن، به ازای اون بورسیه شما باید کاری انجام بدین. اشکال شما و امثال شما که فکر می کنین بورسیه رایگانه دقیقا همینه. فکر می کنین به طرف پول میدن که درس بخونه، در صورتی که این طوری نیست. بورسیه ها ترم به ترمه، شما باید گزارش پیشرفت بدین، مقاله بدین، استاد و یا دانشگاه از کار شما راضی باشه تا بورستونو تمدید کنن، در غیر این صورت تمدید نمیشه. علت بورسیه دادن هم اینه که تو همه ی دانشگاهای مطرح (به جز ایران خودمون متاسفانه)، دانشگاه با صنعت رابطه ی تنگاتنگی داره. استاد از صنعت کشورش داره پروژه می گیره، دانشجو می گیره، دانشجو روی اون پروژه کار می کنه، نتیجه میگیره و به ازاش پول می گیره. برا همین میگم اگه پیشرفت شما برای استاد قابل قبول نباشه، ترم بعد از بورسیه خبری نیست. علت بورسیه دادنشون هم همینه که پروژه رو از صنعت می گیرن. در واقع دانشگاه درآمد داره، مثل ایران نیست که دانشگاه یه پولی هم از دولت بگیره! هدفشون این دانشگاها هم از بورسیه دادن کارهای انسان دوستانه نیست (که شما عنوان کردین). هیچ دانشگاهی بورسی تحت عنوانی که شما فرمودین نداره.
من خودم خارج از کشور دارم درس می خونم. هیچ کس حتی یک بار راجع به عقاید من نپرسیده تو دانشگاه. حداقل جایی که من هستم دین به شدت یه مسئله ی شخصی حساب میشه و کسی راجع بهش سوال نمی کنه. بنابراین، این اونا نیستن که رو مخ کسی کار کنن که بعدا اون بخواد بره کاری بکنه که مردم توحیدو انکار کنن! اون آدمایی که می بینین دیدگاهشون عوض میشه، خودشون این طور خواستن. اینکه شما خیلی راحت استدلال کردین که علت توهین اون استاد خارج درس خوندنه، به نظرم قضاوت خیلی خیلی زودهنگامیه.
ان شاءالله که همه ی جامعه ی مسلمین قضاوت هاش مثل شما نباشه.

کار شما درسته خواهر!
به حرف و قضاوتهای بیهوده ی شیاطین جنس و انس اطرافت هم گوش نده!
خدا امثال شمارو حفظ کنه.....برای ما هم دعا کنید
--------------------------------------
یکی از کاربران محترم میگه:

0123456;648342 نوشت:
شما که میبینی هیچ احساس لذتی هنگام نگاه کردن به چشم های استاد در شما ایجاد نمیشه، چرا باید نگاه نکنی

شما از خودت مطمئنی!
آیا از طرف مقابلت هم کاملاً مطمئنی؟!
مطمئنی زل زدن به چشم مرد نامحرم موجب به گناه افتادن او نمی شوذ؟!

0123456;648342 نوشت:
این جور افراطی بودن باعث میشه که بعضی افراد از دین اسلام زده بشم و بگن بابا این دیگه چه دینیه

بهتر است به جای اینکه دنبال جلب رضایت غیرمسلمانان باشیم به دنبال جلب رضایت خدا باشیم...
هرکس ارتباطش را با خدا اصلاح کند، خدا ارتباطش را با دیگران هم اصلاح خواهد کرد

درضمن، خیلی ها دوست دارن ارتباط جنسی آزاد با جنس مخالف داشته باشن و همیشه میگن "این دیگه چه دینیه که میل ذاتی و نیاز بدن انسانو سرکوب می کنه و نمی ذاره ارضا بشیم؟!!! "
پس ما هم بیایم زنا کنیم تا اونا از دین ما زده نشن!!! و یه وقت بهشون برنخوره!!!!
امان از مکر شیطان!
چه جوری گناهو در ذهن ما توجیه می کنه
اللهم اجعل عواقب امورنا خیرا

خب میتونید مثلا به دهانشون نگاه کنید یا از همون اول به نقطه ای نزدیک صورتشون( نه خود صورت شون) نگاه کنید و نگاهتون در گردش نباشه بین چشم و میز و.... اینطوری دیگه بی ادبی هم تلقی نمیکنن........

لبیک یا علی النقی;649128 نوشت:
درضمن، خیلی ها دوست دارن ارتباط جنسی آزاد با جنس مخالف داشته باشن و همیشه میگن "این دیگه چه دینیه که میل ذاتی و نیاز بدن انسانو سرکوب می کنه و نمی ذاره ارضا بشیم؟!!! "
پس ما هم بیایم زنا کنیم تا اونا از دین ما زده نشن!!! و یه وقت بهشون برنخوره!!!!
امان از مکر شیطان!
چه جوری گناهو در ذهن ما توجیه می کنه
اللهم اجعل عواقب امورنا خیرا

سلام عیکم.
به نظر شخصی بنده شما مقداری تند جواب دادید!
ایشون که قصد توجیه گناه رو نداشتند! عقیده شخصی شون رو فرمودند.
میتونیداگر در صحبت کسی ایرادی دیدید و خواستید انتقادی هم بکنید با زبانی نرم تر هم تذکر بدهید.
ضمنا ایشون فقط نگاه رو گفتن! در موارد دیگر که شما مثال زدید اوضاع بسیار متفاوت هست.
هرچند بنده هم اعتقادی به نگاه مستقیم به چشم های نامحرم ندارم و این عمل رو خوب و پسندیده نمیدونم.
بهتر نیست به جای سرکوب عقاید همدیگه سعی کنیم عقیده های یکدیگر رو اصلاح کنیم؟
امیدوارم از دستم ناراحت نشده باشید.
در پناه حق

فاطمه;648765 نوشت:
دوستی دارم الان آلمان درس میخونن ،یک روز تعریف میکرد : یک حاج آقا برای اقامه نماز میومد مدرسه ، از قضا این دوست ما از حاج آقا یک سوال داشتند و این دوستان ما عادت داشت که باید در چشم طرف مقابل نگاه میکرد و حرفش را میزد ، هر چه حرف زد حاج آقا نگاهی به دوست ما نکردند ، بعدا دوستم گفتند آیا این حاج آقا به خودشان اعتماد نداشتند ؟؟؟؟؟

از صحبت های ایشون برای من هم سوالی پیش اومد که حتی اگر به این خاطر به چشم نامحرم نگاه کنیم اشکالی داره؟
اگر اشکالی داره که میشه گفت متوجه نشدم و ایشون (استاد) دوباره جواب رو تکرار میکنن.
اما احادیث کنترل نگاه برای این موادر هستن؟
چه گناهی در این موارد وجود داره؟
ببخشید خیلی سوال پرسیدم!:Nishkhand:

سلام علیکم

mousavi928;649107 نوشت:
راستش من نمیدونم اینایی که میگن حتماً باید تو چشمای طرف خیره بشیم تا مطلبو بفهمیم یعنی چی؟؟ یکی به من بگه واقعاً یعنی چی؟؟؟؟؟
یعنی الان من دارم باتون متنی صحبت می کنم شما نمیفهمید چی میگم؟ (چون منو نمیبینید)
یعنی شماها از پشت تلفن هر چی بهتون بگن متوجه نمی شید؟ (واقعا میشه همچین چیزی؟)
پس چرا خودتون رو محدود کردین؟ چرا به خودتون اینجور تلقین می کنید؟

احسنت برشما ،تبارک الله
و در تایید فرمایش حضرتعالی باید عرض کنم که بنده مانده ام پس این بزرگورانی که غیر حضوری درس میخوانند و با سی دی درس ها را گوش میدهند باید افراد نابغه ای باشند!!! چون استاد را نمیبینند

طاهر;647147 نوشت:
اما احساس می کنم و شنیده ام که آن ها از این رفتار من برداشت بدی دارند و گاهی هم بی ادبی می پندارند...

سلام برشما خواهر عزیز و بزرگوار
این کار شما بسیار درست است و ابدا نگران این موضوع نباشید که دیگران چگونه فکر میکنند و به نظر حقیر به هیچ وجه چنین کاری بی ادبی نیست بلکه رعایت ادب است! زیرا یک خانم وقتی خودش را از نامحرم حفظ میکند در واقع دارد در محضر الهی ادب بندگی را رعایت میکند!
خداوند فقط به آقایان نفرموده که چشمهای خود را حفظ کنند! به خانمها هم چنین دستوری داده است در آیه 31 سوره نور:

وَ قُلْ لِلْمُؤْمِناتِ يَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصارِهِنَّ ....

پس یقیین بدانید نگاه نکردن ما خانمها به چشمها و حتی به چهره آقایان نه تنها بی ادبی نیست و نه تنها رضایت الهی را در پی دارد (ان شاءالله) بلکه بسیار برای سلامتی فکر و روح و روان خودمان هم خوب است !

خداوند عاقبت همه مارا ختم به خیربگرداند
یازهرا(س)

منم واقعا نمیتونم موضوع رو بدون نگاه کردن دقیق تو چشای استادم بفهمم ، البته من این حس را از دوران دبستان داشتم و باید در چشای معلم و دبیرم نگاه میکردم .تبارک اله به اونایی که با نگاه به زمین مطلب رو میفهمند . جای احسنت داره شاید من با نگاه به استادم یا دانشجوم میخوام خودمو تست کنم !!! البته ضریب هوشیم و قدرت بیانم رو !!!
الان دارم فکر میکنم به دانشجوهایی که سربزیر دارن چطور مفهوم رو القا کنم !!! کاش میتونستم شکلک خنده بگذارم اما...
نمی دانم نمی دانم ...
نمی دانم نمی دانم ، افراط وتفریط را نمی دانم

بنده ی خدا!;649119 نوشت:
ول اینکه دوست عزیز حرف شما هیچ ربطی به سوال و بحث نداشت، اما من لازم می دونم از بسیاری از ایرانی هایی که خارج از کشور هستن دفاع کنم.
دوم اینکه صحبت شما هم از بنیان اشتباهه و رقابت تو ایران سخت تر از آمریکا نیست. خودتون هم می دونین تو ایران، مثلا اگه دانشگاه شریف رو در نظر بگیرین، بیشتر از 80 درصد آدمایی که تو کنکور شرکت می کنن، نسبت به قبولی تو این دانشگاه سیاهی لشکر حساب میشن. پس اصلا جزو رقابت حساب نمیشن. اما تو آمریکا شما به ازای هر دانشگاهی که می خواین اقدام کنین، باید مبلغ قابل توجهی بپردازین (حدود 100 دلار یا حتی بیشتر). بنابراین فقط کسایی برای یه دانشگاه اقدام می کنن که در صورت پذیرفته شدن واقعا می خوان برن اون دانشگاه. پس کسی که معدل 12 داره، اصلا دانشگاه هاروارد هیچ وقت تو گزینه هاش نیست. اما تو ایران یه نفر با رتبه ی سی هزار هم می بینی انتخاب اولشو زده برق شریف!

با سلام خدمت شما دوست گرامی، سپاس از نظرتون. هرچند اینجا جای این بحث نبود اما منم مجبور شدم جواب بدم
واسه کاردانی شاید 80 درصد سیاهی لشگر باشه اما واسه ارشد اینجوری نیست و واسه دکترا تقریباً همه با برنامه میان و واسه قبولی میان

بنده ی خدا!;649119 نوشت:
ون بورسیه هم که میگین رایگان، چنین چیزی نیست. بورسیه به همه داده نمیشه و فقط هم به ایرانی ها داده نمیشه. خود بورسیه گرفتن کلی سرش رقابت هست، بسیار بسیار شدیدتر از اون چیزی که شما فکرشو بکنین. ملیت شما هم موقع بورسیه شدن هیچ اهمیتی نداره و تو خیلی از دانشگاهای دنیا حتی هیچ وقت از شما پرسیده هم نمیشه و گفتنش اجباری نیست. رایگان هم کسی رو بورسیه نمی کنن

محقیقین ضد ایرانی در آمریکا گفتند ما دیگر نمی توانیم بصورت نظامی به ایران حمله کنیم. باید با رسانه به ایران حمله کنیم. یکیشونم پیشنهاد نهاد داد تعداد زیادی از دانشجویان را بصورت رایگان بورسیه کنیم که این امر نیز به مراتب از اقدام رسانه ای هم بیشتر جواب می دهد
بنده ی خدا!;649119 نوشت:
به ازای اون بورسیه شما باید کاری انجام بدین. اشکال شما و امثال شما که فکر می کنین بورسیه رایگانه دقیقا همینه. فکر می کنین به طرف پول میدن که درس بخونه، در صورتی که این طوری نیست. بورسیه ها ترم به ترمه، شما باید گزارش پیشرفت بدین، مقاله بدین، استاد و یا دانشگاه از کار شما راضی باشه تا بورستونو تمدید کنن، در غیر این صورت تمدید نمیشه. علت بورسیه دادن هم اینه که تو همه ی دانشگاهای مطرح (به جز ایران خودمون متاسفانه)، دانشگاه با صنعت رابطه ی تنگاتنگی داره. استاد از صنعت کشورش داره پروژه می گیره، دانشجو می گیره، دانشجو روی اون پروژه کار می کنه، نتیجه میگیره و به ازاش پول می گیره.

بله منم این رو دقیقاً می دونم و دقیقاً هم بخاطر همین دوست نداشتم از پایان نامم مقاله بدم. چون علم ما در راستای خدمت به غربه. مجله علوم isi یعنی چی؟ همون isis میشه که نمادهای شیطان پرستی. کی باورش میشه؟ همه میگن نه بابا اینا خرافاته. اما اینجور نیست. بله معتبرترین مجله دنیا بر پایه خرافات و شیطان پرستیه. کافی تو گوگل ایمیج isi ساینس یا همون isis رو سرچ کنید تا خود ملکش هم بیاد.
ما علممون در خدمت به غربه خودمون هیچ استفاده ای ازش نداریم (بجز پزشکی و فقه و احکام)

بنده ی خدا!;649119 نوشت:
این دانشگاها هم از بورسیه دادن کارهای انسان دوستانه نیست (که شما عنوان کردین). هیچ دانشگاهی بورسی تحت عنوانی که شما فرمودین نداره.

این رو به تمسخر گفتم دوست عزیز. نه تمسخر شما، تمسخر اونها
بنده ی خدا!;649119 نوشت:
من خودم خارج از کشور دارم درس می خونم. هیچ کس حتی یک بار راجع به عقاید من نپرسیده تو دانشگاه. حداقل جایی که من هستم دین به شدت یه مسئله ی شخصی حساب میشه و کسی راجع بهش سوال نمی کنه. بنابراین، این اونا نیستن که رو مخ کسی کار کنن که بعدا اون بخواد بره کاری بکنه که مردم توحیدو انکار کنن!

پس این همه دانشجو که توی روسیه و آمریکا و... فقط بخاطر حجاب بهشون توهین میشه چیه؟ اطلاع ندارین واقعا؟ همین اخیراً هم چند نفر رو فقط بخاطر مسلمون بودنشون کشتن

بنده ی خدا!;649119 نوشت:
اون آدمایی که می بینین دیدگاهشون عوض میشه، خودشون این طور خواستن. اینکه شما خیلی راحت استدلال کردین که علت توهین اون استاد خارج درس خوندنه، به نظرم قضاوت خیلی خیلی زودهنگامیه.

نه اینطور نیست بخاطر خودشون نیست.
امام علی می فرماید با هر کس رابطه داشته باشی از دین او می گیری.
تو هر محیطی زندگی کنی رنگ و بوی اون رو به خودت میگیری
بخاطر همین توی قرآن خداوند می فرماید اگر هجرت کنید (در صورت آلودگی) و بخاطر همین پیامبر ص از مکه به مدینه حجرت نمودند

چه بخوايم چه نخوايم نگاه مستقيم به نامحرم زمينه گناه هست

mousavi928;649107 نوشت:

بله متاسفانه یا تلقینه یا عادت!!فکر میکنم براحتی قابل برطرف شدن باشه چون اتفاقا وقتی چنتا از حواس ما درگیر یک کاری باشن تمرکز پایین تری روی اون کار داریم یعنی تمرکزمون تقسیم میشه بین چنتا حواس!!!!!!!!
اگه فقط گوشمون رو به مطلب بدیم به احتمال زیاد بهتر هم خواهیم فهمید...
یه دوست نابینا داشتم که خیلی تیز بود صداهایی که ما نمیشنیدیم رو به راحتی میشنید...دلیلش این بود که فقط یکی از حواسش درگیر بود درنتیجه تمرکز بهتری داشت...

آرامش;649260 نوشت:
بله متاسفانه یا تلقینه یا عادت!!فکر میکنم براحتی قابل برطرف شدن باشه چون اتفاقا وقتی چنتا از حواس ما درگیر یک کاری باشن تمرکز پایین تری روی اون کار داریم یعنی تمرکزمون تقسیم میشه بین چنتا حواس!!!!!!!!
اگه فقط گوشمون رو به مطلب بدیم به احتمال زیاد بهتر هم خواهیم فهمید...
یه دوست نابینا داشتم که خیلی تیز بود صداهایی که ما نمیشنیدیم رو به راحتی میشنید...دلیلش این بود که فقط یکی از حواسش درگیر بود درنتیجه تمرکز بهتری داشت...

سلام
بله دقیقاً همینطوره که شما فرمودید
بطر مثال خیلی از دانشجویان وویس استاد رو رکود می کنن و تو خونه گوش میدن. اینجوری بهتر مطلوب رو متوجه میشن

به حرف و قضاوتهای بیهوده ی شیاطین جنس و انس اطرافت هم گوش نده!

به نظر من، این حرف شما گناه بزرگی داره، چون شما با این حرفتون که بنده رو به شیطان تشبیه کردین، مقام شیطان رو 1000 ها مرتبه بالا آوردین که این خودش نوعی تعریف کردن از شیطانه و گناه محسوب میشه. :khaneh:

شما از خودت مطمئنی!
آیا از طرف مقابلت هم کاملاً مطمئنی؟!
مطمئنی زل زدن به چشم مرد نامحرم موجب به گناه افتادن او نمی شوذ؟!

اگه اینجوریه، پس اصلا نباید بریم بیرون، چون شما مطمئنی که تو بیرون هیچ کس شما رو به چشم لذت نگاه نمیکنه؟ حتی اگه واقعا اسلامی لباس پوشیده باشین؟ اگه به این جور شک ها اعتنا بکنیم، باید کلا زندگی رو ول کنیم و بریم بمیریم، :khaneh: یه چرت و پرت هایی میگین ها.

بهتر است به جای اینکه دنبال جلب رضایت غیرمسلمانان باشیم به دنبال جلب رضایت خدا باشیم...
هرکس ارتباطش را با خدا اصلاح کند، خدا ارتباطش را با دیگران هم اصلاح خواهد کرد

به دنبال جلب رضایت غیر مسلمان نیستیم، به دنبال مسلمان کردن غیر مسلمان هستیم، کاری که پیامبر تمام لحظات زندگیش رو صرف اون کرد و در آخر هم برای اون کشته شد.

از شما خواهش میکنم یکم قبل از حرف زدن، دقت فرمایید که این امر در یکی از احادیث مشهور هم هست که اگه تا حالا ندیدین، براتون بنویسمش. :khaneh:

در ضمن، فکر نکنید با این جور فکر کردن ها میتونید نشون بدین که شما چه انسان مومنی هستین و چقدر در دین افراطی هستین. :khaneh:

0123456;649354 نوشت:

اگه اینجوریه، پس اصلا نباید بریم بیرون، چون شما مطمئنی که تو بیرون هیچ کس شما رو به چشم لذت نگاه نمیکنه؟ حتی اگه واقعا اسلامی لباس پوشیده باشین؟ اگه به این جور شک ها اعتنا بکنیم، باید کلا زندگی رو ول کنیم و بریم بمیریم، :khaneh: یه چرت و پرت هایی میگین ها.

. :khaneh:

ما وظيفمون اينه كه همه جوانب رو رعايت كنيم اگه با رعايت تمام جوانب باز هم يكي نگاه كرد ما ديگه مسؤول گناه كردن اون نيستيم !!!!!!!!

سلام

احتمالا وقتی هم که سخنرانی گوش میدید و تصویری نیست مثل دوست من میگید کاش تصویری بود!
خب تمرکز ندارید دیگه!

0123456;649354 نوشت:
شما با این حرفتون که بنده رو به شیطان تشبیه کردین

پرسشگر گفته که ممکنه به خاطر این کار، به بی احترامی کردن محکوم بشه...بهش گفتم به این وسوسه ها توجه نکن...منظورم اصلا شما نبودید که!! اون موقع که این حرفو نوشتم هنوز پیام پرمحتوا و پربار(!!!) شما رو زیارت نفرموده بودم...
0123456;649354 نوشت:
اگه اینجوریه، پس اصلا نباید بریم بیرون،

شما اگر واجبات و احتیاطها را رعایت کنی، اگر کسی بازهم به قصد لذت به شما نگاه کند، گناهش گردن شما نیست.
زل زدن به چشم نامحرم، هیچ ضرورتی ندارد...وقتی این کارو انجام بدیم و طرف به گناه بیفته مسلما مسئول هستیم.

0123456;649354 نوشت:
به دنبال جلب رضایت غیر مسلمان نیستیم، به دنبال مسلمان کردن غیر مسلمان هستیم، کاری که پیامبر تمام لحظات زندگیش رو صرف اون کرد و در آخر هم برای اون کشته شد.

مطمئن باشید علمای دین و مراجع تقلید(حفظهم الله) و کارشناسان محترم پاسخگو که براساس آن پاسخ می دهند خیلی خیلی بیشتر از شما به دنبال جذب دیگران به اسلام هستند و قطعا در صدور احکام و پاسخگویی خود، این نکته را در نظر می گیرند.
0123456;649354 نوشت:
در ضمن، فکر نکنید با این جور فکر کردن ها میتونید نشون بدین که شما چه انسان مومنی هستین

شما هم فکر نکنید با این پیام ها می تونید نشون بدید که چقدر دلسوز و نگران جذب دیگران به اسلام هستید

ريحانه سادات;649355 نوشت:
ما وظيفمون اينه كه همه جوانب رو رعايت كنيم اگه با رعايت تمام جوانب باز هم يكي نگاه كرد ما ديگه مسؤول گناه كردن اون نيستيم !!!!!!!!

لبیک یا علی النقی;649397 نوشت:
مطمئن باشید علمای دین و مراجع تقلید(حفظهم الله) و کارشناسان محترم پاسخگو که براساس آن پاسخ می دهند خیلی خیلی بیشتر از شما به دنبال جذب دیگران به اسلام هستند و قطعا در صدور احکام و پاسخگویی خود، این نکته را در نظر می گیرند.

حکم اینه: "اگر نگاه کردم به قسمت هایی از بدن مرد ها که عموما نمیپوشانند، از روی لذت یا خطر افتادن در گناه را نباشد، اشکالی ندارد"، من نمیدونم شما از این حکم چجوری برداشت می کنید که باید به صورت نامحرم، اونم بدون لذت و خطر افتادن در گناه، نگاه نکرد؟ واقعا شماها اوعجوبه فلسفه و منطق هستید. :Khandidan!:

از همه دوستان ممنونم

0123456;649399 نوشت:
حکم اینه: "اگر نگاه کردم به قسمت هایی از بدن مرد ها که عموما نمیپوشانند، از روی لذت یا خطر افتادن در گناه را نباشد، اشکالی ندارد"، من نمیدونم شما از این حکم چجوری برداشت می کنید که باید به صورت نامحرم، اونم بدون لذت و خطر افتادن در گناه، نگاه نکرد؟ واقعا شماها اوعجوبه فلسفه و منطق هستید.

نگاه کردن اشکالی نداره...
اینجا بحث سر "نگاه کردن مداوم = زل زدن" هست....
تاجایی که اطلاع دارم این مورد، مکروه هست

0123456;649399 نوشت:
حکم اینه: "اگر نگاه کردم به قسمت هایی از بدن مرد ها که عموما نمیپوشانند، از روی لذت یا خطر افتادن در گناه را نباشد، اشکالی ندارد"، من نمیدونم شما از این حکم چجوری برداشت می کنید که باید به صورت نامحرم، اونم بدون لذت و خطر افتادن در گناه، نگاه نکرد؟ واقعا شماها اوعجوبه فلسفه و منطق هستید. :Khandidan!:

خب بحث سر اينه ايا همه تقوا اين رو دارن به صورت نگاه كنن و بيم به گناه افتادن هم نداشته باشن ؟!!! بهتر كه همه جوانب تقوا رعايت بشه
در ضمن اون شكلك چي ميگه ؟؟! شما با همه مخالف هاتون اينجور بحث ميكنيد ؟ انتظار نداريد كه همه مثل شما فكر كنن ؟!!!!!!

فاطمه;649139 نوشت:
منم واقعا نمیتونم موضوع رو بدون نگاه کردن دقیق تو چشای استادم بفهمم ، البته من این حس را از دوران دبستان داشتم و باید در چشای معلم و دبیرم نگاه میکردم .تبارک اله به اونایی که با نگاه به زمین مطلب رو میفهمند . جای احسنت داره شاید من با نگاه به استادم یا دانشجوم میخوام خودمو تست کنم !!! البته ضریب هوشیم و قدرت بیانم رو !!!
الان دارم فکر میکنم به دانشجوهایی که سربزیر دارن چطور مفهوم رو القا کنم !!! کاش میتونستم شکلک خنده بگذارم اما...
نمی دانم نمی دانم ...
نمی دانم نمی دانم ، افراط وتفریط را نمی دانم

البته اگه واقعاً شما بدون نگاه کردن واقعاً نمی تونید مطلب رو به صورت کامل بفهمید و قصدی هم در این کار نیست شما می تونید نگاه کنید و اشکالی هم نداره البته من خانم نیستم و راحتترم وبدون دقت زیاد و نگاه نکردن مستقیم به استاد کمی یادگیری مطالب برام سخت هستش ولی به چشمهای استاد باز هم زل نمی زنم.(البته کلاس درس ما تو حوزه هستش نه دانشگاه)من در دبیرستان دخترانه تدریس کردم (احکام و پرسش وپاسخ و علوم اسلامی)خیلی از دخترای حزب الهی رو دیدم که به صورت من زل می زنند و من فکر می کنم این کار به خاطر یادگیری بهتر هستش.ولی خوب طرف مقابل(یعنی استاد و..) را هم باید شناخت.بدون غرض این نگاه ها باشه هیچ اشکال شرعی نداره ولی باز هم بهتره که تا می تونی رعایت بکنی.ولی اگه مشکل داری دیگه لازم نیست که حتماً مستحبات رو رعایت کنی.اینجا دیگه به خاطر ضرورت بالاتر یعنی تحصیل علم حتماً لازم نیست مستحبات رو رعایت کنیم.
در پناه حق

0123456;649399 نوشت:
نقل قول نوشته اصلی توسط ريحانه سادات نمایش پست ها

نه اینطوری نیست اگه بدونی کسی با قصد وغرض نگاه می کنه واجب هستش در بانوان که حتی صورت ودستها رو هم بپوشونه.

0123456;649399 نوشت:
حکم اینه: "اگر نگاه کردم به قسمت هایی از بدن مرد ها که عموما نمیپوشانند، از روی لذت یا خطر افتادن در گناه را نباشد، اشکالی ندارد"، من نمیدونم شما از این حکم چجوری برداشت می کنید که باید به صورت نامحرم، اونم بدون لذت و خطر افتادن در گناه، نگاه نکرد؟ واقعا شماها اوعجوبه فلسفه و منطق هستید.

دوست عزیز معنی اشکال نداره در اینجا این هستش که گناه نداره نه اینکه مکروه هم نیست.
ولی اگه کسی به غیر از این برای درک مطلب بهتر راهی نداره و غرضی هم نداره اشکالی نداره که به صورت طرف نگاه کنه و مطلب رو بفهمه ولی باید طرف مقابل رو هم سنجید که کی هستش.

موضوع قفل شده است