جمع بندی درخواست کامل کردن این حدیث: (تحمل سختی آموزش)

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
درخواست کامل کردن این حدیث: (تحمل سختی آموزش)

سلام
حدیثی هست از ائمه معصومین و فکر کنم آقا امام صادق(ع) که کاملش رو نمیدونم:Gig:، اما یک قسمتی از حدیث توی ذهنم هست که نمیدونم به این صورتی که میگم درست هست یا نه:(کسی که تحمل سختی های آموزش را نداشته باشد)بقیه اش رو نمیدنم و از شما خواهش میکنم که کاملش رو بگید چون بهش نیاز دارم:Ghamgin:
ممنون

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد تذکره

عین این جمله شما را در روایات نیافتیم ولی بصوت مطلق و کلی می تواند آیات و مباحث ذیل را مشمول گردد:
با توجه به كاربردهاي قرآني واژه صبر كه با مشتقات آن 103 بار در 93 آيه به كار رفته است. (المعجم المفهرس) مي توان ادعا كرد كه مفهوم صبر به معناي فضيلتي غيرقابل انكار مورد توجه و تاكيد قرآن است در اين مفهوم صبر عبارت از تحمل و شكيبايي در برابر سختي ها و بلايا و مصيبت ها و از دست دادن جاني و مالي و مسائل مرتبط با آن در دنياست. از اين رو قرآن در آيه اي با برشمردن مصاديقي از اين مصيبت ها و از دست دادن ها، به ستايش صابران مي پردازد و مي فرمايد:
و لنبلونكم بشي من الخوف و الجوع و نقص من الاموال و الانفس و الثمرات و بشرالصابرين؛ و ما شما را به چيزهايي چون ترس از آينده و گرسنی و كمبود و از دست دادن هايي در جان و مال و ميوه ها مي آزماييم و تو به افرادي كه صبر پيشه مي كنند مژده بهشت را بده!(1)
آيه 146 سوره آل عمران صابران را كساني برمي شمارد كه در برابر مصيبت ها و هر بلا و سختي و فشاري كه بر انسان وارد مي شود و چيزي را از او مي گيرد، تحمل كرده و سستي و ضعف به خود راه نمي دهد و ناتوان و عاجز نمي شود.
و به این نکته هم توجه کنید با تلاش همه چیز ممکن خواهد شد :
و ان لیس للانسان الا ما سعی : اين كه براى انسان جز حاصل تلاش او نيست.(2)

پی نوشت:
1.بقره آيه 157
2. نجم آیه 39

[=arial narrow]استاد منظور من سختی ها و بلایای زندگی نبود،منظور من سختی های آموزش درس و قرآن بود
مثلا من میرم توی یک جلسه قرآن و دفعه اولمم هست که قرآن میخونم و مطمئنن قرآن رو شکسته بسته میخونم،و قاری قرآن جلوی جمع از من غلط هایی میگیره،این غلط گیری ها توی جلسه های بعدی به من برمیخوره و باعث میشه دیگه جلسه نیام و مطمئنن چون تحمل این غلطهایی که قاری از من گرفته نداشتم هیچوقت قرآن رو یاد نمیگیرم
حالا یکی از ائمه معصومین حدیثی در این رابطه گفته که من میخوام اون رو بدونم،قبلا جایی خونده بودم این حدیث رو اما الان فراموش کردم و واقعا لازمش دارم،توی گوگل هم سرچ کردم اما چیزی پیدا نکردم
:Ghamgin:

[="Tahoma"][="DarkGreen"]اللهم عجل لولیک الفرج

سلام

علی آقا دست از قرآن خواندن بر ندارید حتی شده شکسته بسته قرآن را بخوانید و اگر در روش یک استاد ناراضی بودید و دیدید قدرت تحمل ندارید از خودا بخواهید که قدرت تحملتون رو افزایش کند و به ایراد ها فکر کنید و اگر حق داشتند حق رو بپذیرید

و اگر روش استاد رضایتمند نبود استاد رو عوض کنید ولی قرآن رو ترک نکنید:Gol:[/]

[="Navy"]در خصوص آموختن قرآن مجيد روايتي هست که هر کس قرآن مجيد را در اثر کندي حافظه به سختي ياد بگيرد اجرش چند برابر است. و من الله التوفيق.[/]

فکر می کنم چیزی که شما میخواهید این باشه: (البته نمیدونم از چه کسی هست!)
کسی که سختی تعلّم را در پاره ای از عمر خویش تحمل نکند ، خواری نادانی را باید در تمام عمر تحمل کند.

اما آن روایتی که از امام صادق (ع) هست اینه:
امام صادق (عليه السّلام ) فرمود: هر که به سختي قرآن را ياد بگيرد براي او دو اجر است و هر که به آساني يادگيرد با نيکان مي باشد. بحار الأنوار، ج 89، ص 187
[SPOILER]فکر می کنم وقتی میگه دو اجر داره یعنی هم با نیکان هست و هم با صابران[/SPOILER]

جملات دیگری هم هستند که گوینده شان را نمیشناسم مثل:
برای انسان جز حاصل تلاش او نیست [SPOILER](البته این، همان معنی آیه لیس للانسان الا ما سعی هست)![/SPOILER]
به اندازه رنج بلندی ها را به دست می آورند
هر کس بزرگواری خواهد ، شب ها بیدار می ماند
و ... .

رستگاران;647929 نوشت:
اللهم عجل لولیک الفرج

سلام

علی آقا دست از قرآن خواندن بر ندارید حتی شده شکسته بسته قرآن را بخوانید و اگر در روش یک استاد ناراضی بودید و دیدید قدرت تحمل ندارید از خودا بخواهید که قدرت تحملتون رو افزایش کند و به ایراد ها فکر کنید و اگر حق داشتند حق رو بپذیرید

و اگر روش استاد رضایتمند نبود استاد رو عوض کنید ولی قرآن رو ترک نکنید:Gol:

[=book antiqua]سلام بر شما دوست عزیز
خداوند مهربان و عزیز لطف کرده که قرآن رو بوسیله بندگان محبوبش به من بنده حقیر و گنهکارش آموزش دهد،که شکر خدا تقریبا قرآن رو بلدم،اما اینجا فقط خودم رو مثال زدم و گرنه این حدیث رو برای کسانی که جلسه قرآن نمیان میخوام،ممنون
:Gol:

shirinbanoo;647945 نوشت:
فکر می کنم چیزی که شما میخواهید این باشه: (البته نمیدونم از چه کسی هست!)
کسی که سختی تعلّم را در پاره ای از عمر خویش تحمل نکند ، خواری نادانی را باید در تمام عمر تحمل کند.

ا[=book antiqua]حسنت بر شما،دقیقا چیزی که میخواستم همینه
ممنون که کمکم کردید،خدا خیرتون بده
تشکر تشکر تشکر
:Gol::Gol::Gol:

جمع بندی
پرسش :
کامل این حدیثی که از امام صادق(علیه السلام) وارد شده است چیست؟ کسی که تحمل سختی های آموزش را نداشته باشد...
پاسخ:
عین این روایت وجود ندارد ولی کلامی از امام صادق (عليه السّلام ) است که فرموده است : هر که به سختي قرآن را ياد بگيرد براي او دو اجر است و هر که به آساني يادگيرد با نيکان مي باشد. (1)
البته در قسمت دوم از بخش پنجم کشکول شیخ بهایی آمده است که حکیمی گفته است :کسی که سختی تعلّم را در پاره ای از عمر خویش تحمل نکند ، خواری نادانی را باید در تمام عمر تحمل کند

پی نوشت :
1.بحار الأنوار، ج 89، ص 187

موضوع قفل شده است