گلی در سرما (دينداری در خانواده ای كم يا بي قيد)

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
گلی در سرما (دينداری در خانواده ای كم يا بي قيد)

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

نقل قول:

سلام

من در یک خانواده روستایی به دنیا اومدم. تا اینکه 10-15 سال پیش خواهرم در اثر حادثه ای فوت کرد و همین مسئله باعث شد که خونمون به شهر بیاد. 3تا از برادرانم ازدواج کردند و همه با هم در یه مجتمع زندگی میکنیم و من از همه کوچیکتر هستم و 24 سال سن دارم
آنچه در خانواده ما گذشت به طور خلاصه و البته سانسور
پدر و مادر من بیسواد بودن و هیچ وقت به فکر تربیت دینی فرزندان نبودند پدرم آدم زن آزاری بودن خیلی مادرم رو اذی می کردن ما با ترس و اضطراب بزرگ شدیم پدرم نسبت به خانواده هم بی خیال بودن و همین مسئله باعپ شد که برادرانم از سن چهار پنج سالگی شروع به کار کردن کنند برادرانم شرایطی خیلی سختی رو طی کردن اویل اعتقادشون خوب حتی بعضی هاشون نماز هم میخوند ولی الان...
به اینکه لقمه حلال سر سفره بیارند خیلی پایند هستند کارگر ساختمان هستد خیلی سختی کشیدند وقتی به شهر اومدیم میتونستیم صاحب خونه شویم ولی از بی فکری پدر نشدیم و برادرانم جور بی فکریهای پدر را به دوش کشیدند الان پدرم هم پا به پای اونا کار میکنه با هزار سختی و وام شدیم صاحب خونه ولی در عوض اعتقادشون خیلی ضعیف شده به طوری که از شدت خستگی نعوذبالله به خدا و پیغمبر و ائمه به راحتی فحش میدن واین نتیجه تربیت در محیطی نامناسب از لحاظ دینی و اقتصادی بوده
من در 10سالگی و بدون اجبار چادر رو با عشق و به طور کامل برا خودم انتخاب کردم و همیشه دوست داشتم که راهم راه خدایی باشه و از همون موقع در کلاسهای قران شرکت میکردم تا اینکه در پایه اول راهنمایی تصمیم به حفظ قران گرفتم یکی دو جزء هم حفظ کردم ولی یه سری مشکلات اجازه ادامه رو بهم نداد ولی بعداز اتمام دانشگاه مجدد شروع به حفظ کردم و الان حدود یک سال است که دارم حفظ میکنم و دوازده جزئی حفظ کردم (ولی باز مشکلات مسیر حافظ شدنم رو کند کرده)
بی احترامی به همدیگه در خانواده ما بیدادمیکنه خیلی از مشکلاتم قابل بیان نیستند
و این شرایط به شدت رو منم تاثیر گذاشته منی که دارم قران حفظ میکنم و در قران تاکید بر اینه که با پدر و مادر با احترام رفتار کنید ولی من این کارو نکنم و با اونا بی احترامی کنم من میخوام که خانواده ام درست بشن (داداشام تواین دنیا خیلی زجر کشیدن برا این که ما دستمون به کسی دراز نشه در واقع برا خانواده جهاد کردن و شرایط اینارو ای طور بار آورده من برا عاقبتشون خیلی نگرانم و همین طور براخودم نمی دونم باید چکار کنم روز به روز بی اعتقادتر میشن) و در این اوضاع و احوال که خیلی هاشون بیانشون برام سخت بود و نگفتم باید چکار کنم من از لحاظ دینی هیچ پیشرفتی نداشتم خیلی نگرانم از اینکه
1-چطور میتونم خانواده ام رو اصلاح کنم که به هیچ عنوان در توان من نیست؟
2-من هدفم اینه که فقط با یه شخص مذهبی و متدین ازدواج کنم و به هیچ عنوان نمی تونم با شخص غیر مذهبی ازدواج کنم حتی اگه بهترین موقعیتو از لحاظ اجتماعیی داشته باشه (که تا الان اینجور چیزی پیش اومده )ولی متاسفانه خواستگار مذهبی هیچ نداشتم در حالی ظاهری کاملا محجه دارم )و هدف اصلیم در ازداج با شخص مذهبی اینکه که در کنار اون بتونم خودمو برا ظهور امام زمان آماده کنم شما برا رسیدن به این مهم چه پیشنهادی دارید؟
3-مهمتر از همه این که خیال کنید امام زمان منو که در اینطور محیطی رشد کردم به شما سپرده که به عنوان سربازش تربیت کنید حالا شما می خواهید چکار کنید؟
ترسم از اینه که مرگم فرا رسدو به مرگ جاهلیت بمیرم چون هیچ شناختی نسبت به امام زمانم ندارم ولی حب نسبت به امام دارم
(خیلی از مشکلاتم رو نگفتم چون که نمی تونستم تو این پیام بگمشون)

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید :Gol:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

سلام بر شما خواهر بسيار محترم و گرامي
زندگي شما تلخي هاي زيادي داشته؛ رحلت خواهرتان و پيوستن به رحمت بيكران الهي، كار زياد و آشفتگي هاي داخل منزل كه بي ترديد فشار اقتصادي و كار طاقت فرساي آنها بي تأثير نيست. اما همه اين ها شما را با گنج درون تان يعني نعمت اراده و اختيار آشنا كرده است و از اين جهت نعمت بزرگ الهي است. شكسپير شهرت جهاني دارد او در دوران جواني به دليل مشكلات مالي پدر و فقر زياد مجبور مي شود از غرقگاه حاكم شكار غيرقانوني كند و مأموران حاكم او را دستگير مي كنند و به كنج زندان مي اندازند. زندان نمناك و تنگ و تاريك بود و شكسپر جوان درونش سرشار از خشم و كينه نسبت به وضعيت موجود و ناعدالتي بود و همان جا شروع كردن نوشتن درباره اين بي عدالتي ها. برخي اعتقاد دارند اگر آن تجربه تلخ نبود. شكسپير يا قريحه و ذوق و طبع شاعري و نويسنده خود آشنا نمي شد و الان دنيا كسي را به نام شكسپير نمي شناخت.
خواهر بزرگوار! زندگي شما براي خوانندگان اين نامه شما درس آموز است. افرادي كه با مشكل كوچكي خود را در بن بستي فولاين مي بينند. شكر خدا كه خداوند شما را لايق ديد و به سوي كتابش رهنمون شد. كتابي كه درس زندگي به ما مي دهد و با داستان هاي حضرت يعقوب و صبرش، حضرت موسي و استواريش و حضرت محمد و استقامتش و...به ما اميد مي دهد كه حركت كنيد كه خداوند شما را مي بيند و به حركت شما بركت مي دهد و فرداي شب سيه سفيد است.
زحمات پدر
وقتي ما كلمه « عبادت» را مي شنويم سجاده و مكه و كربلا و ...برايمان مجسم مي شود ولي ائمه عليهم السلام فرمودند كسب و كار حلال نه دهم عبادت و جهاد است و پيامبر مهرباني كه جهان و كهكشان ها و سحابي ها و اقيانوس ها با آن عظمتشان براي او خلق شده اند خم شدند و بر دستان خشن و زحمتكش كار گري بوسه زدند. رزق حلال در رشد معنوي شما قطعا مؤثر بوده و اين را مديون دستان زبر و خشن و عرق پدر و برادران تان هستيد. طبيعي است كه آنها در جامعه گرفتار سختي شوند ولي شما بايد منزل را براي حضور آنها و رفع خستگي آماده كنيد و امكانات تفريحي را به تناسب حال آنها برايشان فراهم كنيد مثل خوردن يك ناهار دست جمعي در امام زاده اي نزديك منزل يا ديدن يك فيلم طنز در كنار همديگر. خدمت به آنها و تحمل غرولندهاي آنها كهبه خاطر فشار زندگي است اجر فراوان دارد. از اعضاي خانواده كه با شما همفكر و همدل هستند براي ايجاد برنامه هاي متنوع كمك بگيريد.

بركت رزق حلال
داستان كربلايي كاظم را شنيده ايد؟ او نيز كشاورزي بود كه به خاطر رزق حلالش مورد عنايت خداوند قرار گرفت و يكباره حافظ قران شد داستان او خواندني و تأمل كردني است. در برابر افرادي نماز خوان داعش صفت روز عاشورا در جنگي نابرابر ياران امام حسين عليهم السلام را يكي يكي كشتند وقتي امام سجاد از پدر بزرگوارشان پرسيدند چرا اينها اين طور وحشي و حيوان صفت و دد منش شده اند امام حسين فرمودند شكم هاي اينها از حرام پر شده.
بنابراين درود ما اعضاي اين سايت بر شما و خانواده زحمكش شما. حضورتان را به جمع اين كاربران معنوي تبريك عرض مي كنم قطعا خانم هاي معنوي هم سنخ خودتان در اين سايت مي يابيد كه اين هم لطف بزرگ خدواند به شما است كه در محيط آلوده سايبري شما را با اين خوبان آشنا كرده است تا در كنار ايشان نشاط معنوي و انرژي بگيريد. و ان شاالله با مطالعه و ارتباط معنوي بيشتر با اين سايت و كتابخانه هاي معتبر شناخت تان با دين بيشتر خواهد شد. ارتباط تان را مجالس علمي و مذهبي در شهر بيشتر كنيد ان شاالله به بركت قران همسري خوب نصيب تان شود.
تذكر: قبل از اين كه نگران همسر آينده باشيد ازاين فرصت استفاده كنيد و ملاك هاي يك همسر خوب را از كتب اين سايت مانند مطلع مهر، مطلع عشق، رهنمودهايي براي ازدواج جوانان و همسرگزيني اثر آيت الله اميني افزايش دهيد
موفق باشيد

نمودار فوايد كار

در روایات و آیات زیادی کسب و کار حلال به عناوینی مانند «برتر از جهاد»، «نُه دهم عبادت»، «عبادت برتر»، «برتر از سحر خیز در راه خدا»، «سبب رستگاری»، «عامل بخشش گناهان»، «سیره انبیا و امامان» و... بیان شده است. هنگامی که رسول خدا (ص) از جنگ تبوک بازگشتند، سعد انصاری به استقبال ایشان شتافت. پیامبر (ص) با او احوال پرسی کرد و دست داد. سپس به او فرمود: «چرا دستانت زبر و خشن است؟!»
سعد گفت: «ای رسول خدا! طناب می کشم و بیل می زنم تا خرجی خانواده ام را تأمین کنم.»
پیامبر دست او را «[HL]بوسید[/HL]» و فرمود: این «دستی» است که آتش دوزخ به آن نخواهد رسید.
پیامبر (ص) با کارگر این گونه گرم و محترمانه رفتار کردند. در مقابل مردم دستش را بوسیدند. حال اگر پیامبر (ص) ببینند که ما حرمت کارگران زحمتکش را نگه نمی داریم و حقوقشان را نمی دهیم یا به موقع پرداخت نمی کنیم و یا دیه دست کارگری را که در کارگاه و شرکت ما آسیب دیده نمی دهیم، و... آیا ایشان از ما راضی خواهند بود؟ آیا نظر لطفشان از ما برنمی گردد؟ آیا او روز قیامت از ما شفاعت خواهند کرد؟ و ما همنشین او در بهشت خواهیم شد؟
به اعتقاد روان شناسان، جامعه شناسان، کارشناسان اخلاقی، تربیتی و مذهبی، «کار و تلاش هدفمند» نقش پیشگیرانه در آسیب های فردی و اجتماعی دارد. عامل سازنده شخصیت و تفکر خلاق است و در درمان بیمارهای فردی (جسم و ذهن و روح) و اجتماعی فوق العاده مؤثر می باشد.
کتاب حاضر «الفبای کار و کارمندی از منظر اسلام» از سری مجموعه «بوسه بردست» است. این کتاب برگرفته از آموزه های قرآن شریف، احادیث، احکام دین، اخلاق، قانون کار و روان شناسی و... است که به صورت الفبایی تنظیم شده است. برخی از نکته ها به شکل بایست ها و برخی به شکل نبایست هاست.
اين كتاب هديه مناسب براي روز پدر و روز كارگر است كه مي توانيد آن را مي توانيد از فروشگاه كتاب حوزه عليمه اصفهان تهيه كنيد: 32209948-031

درود بر همتتان

منم میتونم فقط برای شما دعا کنم
برای امام زمان و فرجشون خیلی دعا کنید ... صدقه براشون بدید .... نماز و صلوات هدیه براشون بفرستید
یک جمله ای دارند آیت الله بهجت که میگن : اگر کسی طالب معرفت و قرب به حق تعالی باشد و در این راه، خلوص و جدیت (طلب حقیقی و واقعی) داشته باشد در و دیوار به اذن خداوند معلم او خواهد بود.

حامی;650721 نوشت:
در روایات و آیات زیادی کسب و کار حلال به عناوینی مانند «برتر از جهاد»، «نُه دهم عبادت»، «عبادت برتر»، «برتر از سحر خیز در راه خدا»، «سبب رستگاری»، «عامل بخشش گناهان»، «سیره انبیا و امامان» و... بیان شده است. هنگامی که رسول خدا (ص) از جنگ تبوک بازگشتند، سعد انصاری به استقبال ایشان شتافت. پیامبر (ص) با او احوال پرسی کرد و دست داد. سپس به او فرمود: «چرا دستانت زبر و خشن است؟!»
سعد گفت: «ای رسول خدا! طناب می کشم و بیل می زنم تا خرجی خانواده ام را تأمین کنم.»
پیامبر دست او را «بوسید» و فرمود: این «دستی» است که آتش دوزخ به آن نخواهد رسید.

سلام
این حدیث به شدت جای تامل دارد و به گمان استاد رائفی پور تحریف است
شخصی که از جهاد فرار کرده، حال بجای اینکه پیامبر ص او را مواخذه کند دستش را هم می بوسد!!!!!!!! مگر اونایی که رفتن جنگ اوضاشون خیلی بهتر بود؟ همشون شاغل و نون بیار بودن. حالا چرا دستشو بوسید؟ چون شیعیان استناد می کنند که پیامبر ص اجازه ندارد دست کسی را ببوسد اما برای دخترش فاطمه س به اذن خود هر بار اینکار را می کند و هر بار جای نشیمن خودش را به او می دهد و هر بار قامت خود را در مقابلش خم می کند
اونا هم این حدیث جعلی رو اوردن که بله پیامبر نه تنها دست فاطمه س بلکه دست مردی که از جهاد فرار کرده را هم می بوسد!!!!
طبق مطالعات حقیر پیامبر ص دست هیچکس را حتی امیرالمومنین را نبوسید جز حضرت فاطمه س که آنهم برای اتمام حجت بود و است

سلام خدمت خانم گرامی
این مشکلاتی که شما فرمودید کماکان همه جا هستند
حتی من می دونم به احتمال خیلی قوی منظورتون از ناگفته ها شاید اعتیاد و... باشه
اما شما فقط می تونید در حدی که خودتون رو داغون نکنید بهشون امر و نهی کنید آن هم در جهت رضای الهی
با والدین مخالفت و بی احترامی نکنید اما مجبور نیستید در هر زمینه ای اطشون اطلاعت کنید
اینکه خواستگار دارید خیلی عالیه پس وضعتون (وضع خانوادگی) خیلی هم خراب نیست. پس بسی جای امیدواری است
نگران نباشید. برای اطمیان خاطر بیشتر خودتان تحقیق کنید که امیرالمومنین چگونه با ام البنین ازدواج نمودند زیرا این بانوی بزرگ در روستایی دور افتاده بودند و...
بهتره خودتون راجبش تحقیق کنید
ضمناً حاجتتون رو از خود صاحبتون امام زمان بخوایید انشاءالله جوابتون رو میده

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

mousavi928;664274 نوشت:
سلام
این حدیث به شدن جای تامل دارد و به گمان استاد رائفی پور تحریف است
شخصی که از جهاد فرار کرده، حال بجای اینکه پیامبر ص او را مواخذه کند دستش را هم می بوسد!!!!!!!! مگر اونایی که رفتن جنگ اوضاشون خیلی بهتر بود؟ همشون شاغل و نون بیار بودن. حالا چرا دستشو بوسید؟ چون شیعیان استناد می کنند که پیامبر ص اجازه ندارد دست کسی را ببوسد اما برای دخترش فاطمه س به اذن خود هر بار اینکار را می کند و هر بار جای نشیمن خودش را به او می دهد و هر بار قامت خود را در مقابلش خم می کند
اونا هم این حدیث جعلی رو اوردن که بله پیامبر نه تنها دست فاطمه س بلکه دست مردی که از جهاد فرار کرده را هم می بوسد!!!!
طبق مطالعات حقیر پیامبر ص دست هیچکس را حتی امیرالمومنین را نبوسید جز حضرت فاطمه س که آنهم برای اتمام حجت بود و است

سلام
جنگ ها نيازهاي متفاوتي از نظر عِده و عُده دارند يعني ممكن است زماني باشد كه افرادي كه مثلا عيال وارند معاف باشند و نيروي كمتري در جنگ نياز باشد. آيت الله جوادي آملي اين حديث را در كتاب مفاتيح الحيات آورده اند
در ثاني اگر بوسيدن دست را هم قبول نكنيم روايات آن قدر زياد است كه فردي كه دنبال روزي حلال است فوق العاده نزد ائمه محترم است[/]

حامی;664328 نوشت:
جنگ ها نيازهاي متفاوتي از نظر عِده و عُده دارند يعني ممكن است زماني باشد كه افرادي كه مثلا عيال وارند معاف باشند و نيروي كمتري در جنگ نياز باشد. آيت الله جوادي آملي اين حديث را در كتاب مفاتيح الحيات آورده اند
در ثاني اگر بوسيدن دست را هم قبول نكنيم روايات آن قدر زياد است كه فردي كه دنبال روزي حلال است فوق العاده نزد ائمه محترم است

بله بر منکرش لعنت
اما پیامبر ص شخص معمولی نیستند. ایشان محور هستند. همچنین حتماً خودتون می دونید که آیه زیر را نیز به پیامبر ص نسبت داده اند:
width: 100% align: center

[TD="class: leftTd"]*بِسمِ اللهِ الرَّحمانِ الرَّحيمِ* عَبَسَ وَ تَوَلّى (080 | عبس - 1)
*بنام خداوند بخشنده مهربان* چهره درهم كشيد و روى بر تافت،
[/TD]
[TD="class: rightTd"][/TD]
[TD="class: leftTd"][/TD]

width: 100% align: center

[TD="class: leftTd"]أَنْ جاءَهُ الْأَعْمى (080 | عبس - 2)
از اين كه نابينايى به سراغ او آمد.
[/TD]
[TD="class: rightTd"][/TD]
[TD="class: leftTd"][/TD]

وَ ما يُدْرِيكَ لَعَلَّهُ يَزَّكّى (080 | عبس - 3)
تو چه مى دانى شايد او تقوا پيشه كند،
در صورتیکه که در واقع این مربوط به یکی از خلفا است که چهره خود را عبوس کرد
موضوع قفل شده است