جمع بندی خواستگار بی نماز

تب‌های اولیه

18 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
خواستگار بی نماز

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

نقل قول:

سلام
من 25 سال دارم. یک خواستگاری دارم که زیاد اهل نماز نیست و گفت مرجع تقلید ندارد . می گفت تا من به چیزی نرسم قبولش نمی کنم.وگفت در همه مسائل باید تعادل باشد. چون وضع مالی خوبی دارد و ظاهرا جوان خوب و سر به راهی هست و فقط اهل کار است ( البته متوجه شدم روابط اجتماعی خیلی پایینی دارد پرسیدم دوستی دارید گفته تا حالا نداشتم) همه می گویند خوب است قبول کن نمازش هم درست می شود .ولی به نظر من کسی که به خاطر من نمازش درست شود هیچ ارزشی ندارد.من خودم خیلی دوست دارم همسری از لحاظ ایمانی قوی داشته باشم حتی اگر شرایط خانوداه اجازه می داد که نمی دهد دوست داشتم همسرم طلبه باشد .چه کنم ؟

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید :Gol:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

[="Tahoma"][="DarkGreen"]سلام خدمت شما خواهر گرامي
تحقيقات مشاوران ازدواج و تجارب عملي ايشان نشان مي دهد كه هتمايي علت تحكيم رابطه زناشويي است. يكي از عواملي كه مي تواند سبب تضعيف پيوند زناشويي و رابطه همسران شود ناهتمايي در باورهاي ديني و ارزشي است. بنابراين اگر فردي بخواهد كسي را گزينش كند كه از جهت با او هتما نيست در واقع وارد كار پر خطري شده است. احتمال اين كه فردي بعدا تغيير كند وجود دارد و روي احتمال نمي تواند تصميم گرفت. يعني اگر كسي خواست چنين پيوندي را قبول كند بايد بنا را بگذارد بر اين كه احتمال اين وجود دارد كه همسرم تغييري از نظر ديني و ارزشي نكند و ما تا آخر با اين اختلاف زندگي خواهيم كرد.
اگر با اين احتمال جلو نرود هميشه تحت فشار خواهد بود و حرض جوش مي خورد كه چرا او تغيير نمي كند و احتمال با هم كلنجار و مشاجره هم خواهند داشت. سيل اين اختلافات دامنگير فرزندان هم خواهد شد و نبايد انتظار داشت فرزندان كه در مهد ناآرامي رشد كرده اند خود آرام قرار داشته باشند و مشكلات را در رفتار خود بروز ندهند.

به خاطر تو
ايام پور شور نامزدي امواجي از هيجانات و نشاط را به همراه دارد. چه بسا در سايه اين هيجانات مثبت زوج ها قول و قرارهايي بگذارند كه براساس بينش و تصميم واقعي نبوده باشد. برخي از افراد به ديگري قول مي دهند كه تغييري در خود ايجاد كنند مثلا نماز بخوانند، حجاب داشته باشند، سيگار را كنار بگذارند و.....اين قول ها اگر صرفا به خاطر انگيزه هاي بيروني باشند نه دروني، ممكن است به دليل مشكلات بيروني مانند مشاجرات نيز فروكش كند مثلا فردي كه به خاطر همسرش نماز خوان شده راحت به خاطر اختلاف با همسرش نماز را كنار مي گذارد. بنابراين بايد توجه داشته باشيم كه تغيير امري دروني است و با محوريت انگيزه هاي دروني است.

نماز ستون دين
نماز ستون دين است يعني رفتارها و صفات خوب ديگر با آبياري روزانه نماز است كه رشد مي كند و علف هاي هرز غفلت از ريشه كنده مي شود. فردي كه واقعا نماز خوان است با هركسي دوست نمي شود هر تجارت و كاري را نمي پذيرد
برخي از افراد خدمت ائمه عليهم السلام مي رسيدند مي گفتند براي دخترمان خواستگار امده چه كنيم ايشان مي فرمودند به كسي بدهيدش كه اخلاق خوب داشته باشد و ديندار.
اخلاق خوب هم اشاره به صفات پايدار و عمقي است نه رفتارهاي زود گذر: صداقت و امانت داري از اساسي ترين نمودهاي يك فرد اخلاق مدار است. فردي كه نماز خوان هم باشد ولي از اين صفات عميق بي بهره باشد نمازش معراج و سودي ندارد و چه بسا به دلائل دنيوي پشت نماز مخفي شده باشد و نماز را سپري براي تظاهر و فريب قرار داده باشد
بنابراين هر نماز خواني هم مورد تأييد خداوند متعال نيست
ادامه دارد....
[/]

ظاهري ولي عميق
برخي از ميوه ها ظاهرش لك و خرابي دارد انسان فكر مي كند همين است خوب قيمتش هم كه مناسب است آن را مي برد ولي وقتي باز مي كند مي بينيد باطن خيلي خراب و ويران است. برخي افراد ممكن است ظاهرا عيب كوچكي داشته باشند ولي وقتي برانداز و تحقيق مي كنيم وقتي در محك زندگي آنها را مي آزماييم مي بينيم كه عادات و صفات زشتي او به مراتب بيشتر است.

صفات مثبت عالي
اگر فردي صفات پايدار و مثبت مانند راستگويي و امانت داري داشته باشد اميد زيادي به ديندار شدن او است. بنابراين اگر دختر خانمي ماند بين «اين كه با پسري ازدواج كند كه نماز خوان است ولي صداقت ندارد و امانت دار نيست» و «فردي كه صادق است و امانت دار ولي نماز خوان نيست» فرد دوم براساس دستور بزرگان دين برتري دارد چون كار او با مغز دين نزديك است و احتمال اين كه متدين واقعي شود زيادتر است

تذكر: استاد قرائتي مي فرمايد: براي كاشتن تخم كدو هم بايد ان پوسته داشته باشد و هم مغز. هر كدام نباشد اين تخم رشد نخواهد كرد درست است مغز مهم تر است ولي اين مغز اگر در پوسته نباشد رشد نمي كند.
نماز و حج و..پوست دينداري است ولي صفات اخلاقي مثبت مانند صداقت و امانت داري باطن و مغز دينداري هستند هم ظاهر مهم است و هم باطن ولي باطن مهم تر است بنابراين پذيرفته نيست كه برخي مي گويند حجاب يا نماز مهم نيست قلب بايد صاف باشد بله هم قلب بايد صاف باشد و هم ظاهر بايد اسلامي باشد

برای مؤمنان....
مهم ترین معیار ازدواج "دیانت و ایمان" است....
نماز هم ستون دین می باشد...

اگر نمازخوان بود....ببینید سایر معیارها را هم دارد یا خیر...اگر داشت قبول کنید...
منظورم این است که نماز خواندن به تنهایی، ملاک نیست اما می تواند ملاک اولیه قرار گیرد...

با خدا معامله کنید....از بی همسر ماندن هم نترسید...

به خواستگاران خود فقط به چشم همسر نگاه نکنید...
به چشم کسی نگاه کنید که قرار است پدر فرزندان شما شود...
اگر می خواهید فرزندان مؤمنی داشته باشید که جزء سربازان امام زمان علیه السلام باشند، بهتر است ایمان را معیار ازدواج خود قرار دهید و از رد کردن خواستگار بی ایمان، تردید نکنید...
مسلماً پرورش و تربیت فرزند مؤمن با وجود پدر مؤمن راحت تر است....

ازدواج موفقی داشته باشید...

بین ایمان و کفر فاصله ای به اندازه ترک نماز است.

البته باید دقت کرد که افراد نماز خوان هم نمی توانند کاملا خوب باشند.و احتمال داره که یک فرد بی نماز مردانه تر از فرد نماز خون باشه.ولی در کل من به جای شما بودم قبول نمی کردم.(البته من مرد هستم واگر طرف مقابل نماز خوان نبود اصلاً به خواستگاریش نمی رفتم:khaneh:)اگه یه روزی هم خواستگار نماز خون داشتی حتماً زود جواب بلی رو نده و کاملاً تحقیق کن.

چطور میشه که از نظر اطرافیان شما خدایی که روزی می ده، نماز خون و دیندار هم می کنه
ولی خدایی که نمازخون و دیندار می کنه، روزی نمیده. :Gig:
با این تصمیمی که اطرافیان شما گرفتن و دارن بهتون القا می کنن مشخصه که "اندر خم پول" گیر کردن. به همین کسایی که به شما توصیه می کنن به این آقا جواب مثبت بدین، بگین یه خواستگار دیگه هم هست که پولدار نیست اما خوب و سربراه و نماز خونه. اون وقت اگه گفتن "جواب بده خدا روزی رسونه" من تمام حرفام رو پس می گیرم.

بازم صلاح مملکت خویش خسروان دانند.
پول بدست آوردن یا از دست دادن، خیلی خیلی خیلی راحت تر از ایمان بدست آوردن و از دست دادنه:ok:

طاهر;646681 نوشت:
من 25 سال دارم. یک خواستگاری دارم که زیاد اهل نماز نیست و گفت مرجع تقلید ندارد . می گفت تا من به چیزی نرسم قبولش نمی کنم.وگفت در همه مسائل باید تعادل باشد. چون وضع مالی خوبی دارد و ظاهرا جوان خوب و سر به راهی هست و فقط اهل کار است ( البته متوجه شدم روابط اجتماعی خیلی پایینی دارد پرسیدم دوستی دارید گفته تا حالا نداشتم) همه می گویند خوب است قبول کن نمازش هم درست می شود .ولی به نظر من کسی که به خاطر من نمازش درست شود هیچ ارزشی ندارد.من خودم خیلی دوست دارم همسری از لحاظ ایمانی قوی داشته باشم حتی اگر شرایط خانوداه اجازه می داد که نمی دهد دوست داشتم همسرم طلبه باشد .چه کنم ؟

سلام
به نظرم اگه خیلی نماز خواندن طرف براتون مهم است بهتره با کسی ازدواج کنید که حتما نمازخون باشد بعد از ازدواج هم نمیتونید طرف رو به دلخواه خودتون تغییر بدید این اثبات شده است الان خیلی از کسانی که در زندگی به مشکل برخورد کردند شخصی رو انتخاب کردند که با معیارهای اصلی ازدواجشون کلی فاصله داشته و معتقد بودند بعد از ازدواج طرف رو حتما بر طبق عقاید خودشون تغییر میدن تغییر دادن آدمها اون هم در سنی که از بچگی و نوجوانی گذر کردند سخت و امکان ناپذیره ( بجز موارد خیلی خیلی استثنائی که اونم جدیداً اتفاق نمی افته) شما خواستگارتون رو همونجوری که هستند باید بپذیرید و اگر تحمل نماز نخواندنش رو ندارید پس این ریسک رو نکنید

:hamdel:به نام خدا:hamdel:
دوست عزیز به هیچ عنوان با این شخص ازدواج نکنید . به فکر این نباشید که شاید بعد ازدواج درست بشود . به این فکر کنید اگر درست نشد چی؟
من زن داداشم قبل ازدواجش قول داد هم نماز بخواند هم حجابش را رعایت کند ولی همین که عقد کردن و همه چی تموم شد انگار نه انگار که قولی
داده و باید به قولش عمل کنه... نکرد دیگه ...خلاصه از هم جدا شدن ...
کسی که نماز نخواند در زندگی و کار و پولش برکتی نیست و چه تضمینی هست بعدا به کارهای حرامی کشیده نشود؟؟؟؟
اگر صبر کنید و از خداوند منان کمک بخواهید انشالا همسر خوب و مومنی خدا نصیبتان می کند انشاالله ... باز هم فکرهایتان را بکنید..
با تشکر:Gol:

سلام ....
یکی دیگه از بچه هام از من این سوالو پرسیدن بنده ب ایشونم این جواب رو دادم ک چ عجله ای یه؟ شما ک هنوز خواستگار داری و سنی ازتون نگذشته و وقت دارین ب خودتون اجازه بدین ک یه هم کفو تون پیدا بشه ک دغدغه های دینی شما رو هم درک کنه ... نترسین از جواب رد دادن ب خواستگار مطمئن باشین ایمان مهم ترین چیزیه ک تویه بالا و پایین های زندگی محبت و ستون خانواده رو حفظ میکنه ... دست کم نگیرین اش ... موفق باشین ....

دوستان سلام

به امید تغییر ازدواج نکنید مگر آنکه نگاه دقیق و اصولی به مقوله رشد در طرفین وجود داشته باشد که البته این مورد بسیار نادرتر از فردی نمازخوان است

علی علی

سلام
به نظر من جواب مثبت دادنتون اشتباه محضه
همون نماز نخوندنشون کافی بود ولی ایشون مرجع هم ندارن یعنی از نظر اعتقادی کلا با شما متفاوتن بحثتون فقط سر نماز نیست اومدی و پس فردا رفت هر کاری دلش خواست کرد اومد گفت من بهش اعتقاد ندارم خودم بهش نرسیدم
شما چطوری میتونی به کسی که اعتقاداتش به جایی بند نیست اعتماد کنی؟
اینجور آدمایی که میگن تا خودمون به چیزی نرسیم قبولش نداریم نظرشون روزی صد بار عوض میشه

طاهر;646681 نوشت:
ولی به نظر من کسی که به خاطر من نمازش درست شود هیچ ارزشی ندارد.

یک نکته درباره اقایان:
احساسات و عواطف مرد از زن خیلی کمتر است .
احتمال درست شدن نماز مرد بخاطر زنش کم است .( اگر منظورتون اینه که با ازدواج و محبت شما نمازش درست میشه . احتمال این اتفاق کم است )

صرف مذهبی بودن یک فرد، نمیتواند تضمین کننده یک زندگی مشترک موفق با اون فرد باشد ضمن اینکه تفاوت هست بین ظواهر مذهبی داشتن با ایمان قلبی یا قوی داشتن. هستن کسایی که خیلی هم مذهبین ولی زندگی مشترک زناشویی بسیار نابسامانی دارند. اینکه اشاره کردید ایشون گفتند در همه مسایل باید تعادل باشد اینحرف با اسلام کاملا سازگاری داره و اصلا این حرف اسلامه (خیر الامور اوسطها). برای زندگی خوب به عقل نیاز داریم حدیث هست (نقل به مضمون) که خدا میگه هیچ چیز رو نیافریدم که مثل عقل برایم عزیز باشه. برای زندگی به عقل نیاز داریم، عقل سلیم ک باشه ایمان هم همراه باهاش میاد.

علی صفا;650875 نوشت:
:hamdel:به نام خدا:hamdel:
دوست عزیز به هیچ عنوان با این شخص ازدواج نکنید . به فکر این نباشید که شاید بعد ازدواج درست بشود . به این فکر کنید اگر درست نشد چی؟
من زن داداشم قبل ازدواجش قول داد هم نماز بخواند هم حجابش را رعایت کند ولی همین که عقد کردن و همه چی تموم شد انگار نه انگار که قولی
داده و باید به قولش عمل کنه... نکرد دیگه ...خلاصه از هم جدا شدن ...
کسی که نماز نخواند در زندگی و کار و پولش برکتی نیست و چه تضمینی هست بعدا به کارهای حرامی کشیده نشود؟؟؟؟
اگر صبر کنید و از خداوند منان کمک بخواهید انشالا همسر خوب و مومنی خدا نصیبتان می کند انشاالله ... باز هم فکرهایتان را بکنید..
با تشکر:Gol:[/QUOTEیه سوال هم هست؟

اینکه چه تضمینی هست که قول بده نماز هم بخونه اما بعدا دست نکشه یا حتی نماز خون هم باشه اما عوض نشه؟

سلام

پاسخ:

سلام خدمت شما خواهر گرامي
تحقيقات مشاوران ازدواج و تجارب عملي ايشان نشان مي دهد كه هتمايي علت تحكيم رابطه زناشويي است. يكي از عواملي كه مي تواند سبب تضعيف پيوند زناشويي و رابطه همسران شود ناهتمايي در باورهاي ديني و ارزشي است. بنابراين اگر فردي بخواهد كسي را گزينش كند كه از جهت با او هتما نيست در واقع وارد كار پر خطري شده است. احتمال اين كه فردي بعدا تغيير كند وجود دارد و روي احتمال نمي تواند تصميم گرفت. يعني اگر كسي خواست چنين پيوندي را قبول كند بايد بنا را بگذارد بر اين كه احتمال اين وجود دارد كه همسرم تغييري از نظر ديني و ارزشي نكند و ما تا آخر با اين اختلاف زندگي خواهيم كرد.
اگر با اين احتمال جلو نرود هميشه تحت فشار خواهد بود و حرص جوش مي خورد كه چرا او تغيير نمي كند و احتمال با هم كلنجار و مشاجره هم خواهند داشت. سيل اين اختلافات دامنگير فرزندان هم خواهد شد و نبايد انتظار داشت فرزندان كه در مهد ناآرامي رشد كرده اند خود آرام قرار داشته باشند و مشكلات را در رفتار خود بروز ندهند.

به خاطر تو
ايام پور شور نامزدي امواجي از هيجانات و نشاط را به همراه دارد. چه بسا در سايه اين هيجانات مثبت زوج ها قول و قرارهايي بگذارند كه براساس بينش و تصميم واقعي نبوده باشد. برخي از افراد به ديگري قول مي دهند كه تغييري در خود ايجاد كنند مثلا نماز بخوانند، حجاب داشته باشند، سيگار را كنار بگذارند و.....اين قول ها اگر صرفا به خاطر انگيزه هاي بيروني باشند نه دروني، ممكن است به دليل مشكلات بيروني مانند مشاجرات نيز فروكش كند مثلا فردي كه به خاطر همسرش نماز خوان شده راحت به خاطر اختلاف با همسرش نماز را كنار مي گذارد. بنابراين بايد توجه داشته باشيم كه تغيير امري دروني است و با محوريت انگيزه هاي دروني است.

نماز ستون دين
نماز ستون دين است يعني رفتارها و صفات خوب ديگر با آبياري روزانه نماز است كه رشد مي كند و علف هاي هرز غفلت از ريشه كنده مي شود. فردي كه واقعا نماز خوان است با هركسي دوست نمي شود هر تجارت و كاري را نمي پذيرد
برخي از افراد خدمت ائمه عليهم السلام مي رسيدند مي گفتند براي دخترمان خواستگار امده چه كنيم ايشان مي فرمودند به كسي بدهيدش كه اخلاق خوب داشته باشد و ديندار.
اخلاق خوب هم اشاره به صفات پايدار و عمقي است نه رفتارهاي زود گذر: صداقت و امانت داري از اساسي ترين نمودهاي يك فرد اخلاق مدار است. فردي كه نماز خوان هم باشد ولي از اين صفات عميق بي بهره باشد نمازش معراج و سودي ندارد و چه بسا به دلائل دنيوي پشت نماز مخفي شده باشد و نماز را سپري براي تظاهر و فريب قرار داده باشد
بنابراين هر نماز خواني هم مورد تأييد خداوند متعال نيست

ظاهري ولي عميق
برخي از ميوه ها ظاهرش لك و خرابي دارد انسان فكر مي كند همين است خوب قيمتش هم كه مناسب است آن را مي برد ولي وقتي باز مي كند مي بينيد باطن خيلي خراب و ويران است. برخي افراد ممكن است ظاهرا عيب كوچكي داشته باشند ولي وقتي برانداز و تحقيق مي كنيم وقتي در محك زندگي آنها را مي آزماييم مي بينيم كه عادات و صفات زشتي او به مراتب بيشتر است.

صفات مثبت عالي
اگر فردي صفات پايدار و مثبت مانند راستگويي و امانت داري داشته باشد اميد زيادي به ديندار شدن او است.
بنابراين اگر دختر خانمي ماند بين «اين كه با پسري ازدواج كند كه نماز خوان است ولي صداقت ندارد و امانت دار نيست» و «فردي كه صادق است و امانت دار ولي نماز خوان نيست» فرد دوم براساس دستور بزرگان دين برتري دارد چون كار او با مغز دين نزديك است و احتمال اين كه متدين واقعي شود زيادتر است
تذكر: استاد قرائتي مي فرمايد: براي كاشتن تخم كدو هم بايد ان پوسته داشته باشد و هم مغز. هر كدام نباشد اين تخم رشد نخواهد كرد درست است مغز مهم تر است ولي اين مغز اگر در پوسته نباشد رشد نمي كند.
نماز و حج و..پوست دينداري است ولي صفات اخلاقي مثبت مانند صداقت و امانت داري باطن و مغز دينداري هستند هم ظاهر مهم است و هم باطن ولي باطن مهم تر است بنابراين پذيرفته نيست كه برخي مي گويند حجاب يا نماز مهم نيست قلب بايد صاف باشد بله هم قلب بايد صاف باشد و هم ظاهر بايد اسلامي باشد .

نيز مطالعه كنيد

به نظرتون ازدواج با خواستگاری که نماز نمی خونه اشکال داره؟

موضوع قفل شده است