صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: شبهه در مورد توصیف بهشت

 1. #1

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۳
  نوشته
  2
  حضور
  3 ساعت 39 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  10

  اشاره شبهه در مورد توصیف بهشت
  سلام.
  توی چندتا سایت یه متنی نوشته شده بود و یه شبهه ای طرح شده بود. اما هیچ جا هیچ پاسخ قابل قبولی به اون داده نشده بود. کسی میتونه جوابی بده؟  متن:
  اگر یک خرگوش می خواست برای خرگوشهای دیگر از دنیای پس از مرگ بگوید ، از بهشتی حرف می زد که همه جایش مزارع هویج و کلم بود... از رود هایی می گفت که در آنها آب هویج در جریان است. نه خبری از روباه و شغال و گرگ است و نه از خبری از انسانهای شکارچی...!
  توصیف بهشت در کتاب مسلمانان نیز توصیف چیزهایی است که مردم عربستان حسرت آن را دارند. تاکید این کتاب بر وجود نهر های پر آب و رود خانه های جاری ، درختان پر میوه که در زیر سایه خنک و مطبوعشان بهشتیان بر تخت ها می نشینند و دخترانی که پاداش کار های خیر مومنان اند! در حقیقت بهشتیان جز ارضای شهوت و قدم زدن در زیر سایه درختان و آب تنی کار دیگری ندارند!

  اگر شخصی برای اسکیموهای ساکن قطب شمال ادعای پیامبری می کرد ، حتما برایشان از سرزمینی گرم بدون طوفان های قطبی و کولاک برف می گفت که در آن جا از گوشت ماهی های آزاد و فک های دریایی هر چه بخواهند آماده و مهیاست! به راستی اگر بنیانگذار اسلام در قاره سر سبز اروپا یا در جنگل های انبوه و پرآب بود چه میگفت ؟ گاهی درست فکر کردن حقیقت را روشن میکند...
  ویرایش توسط یا عالی : ۱۳۹۴/۰۳/۱۶ در ساعت ۱۴:۱۴

 2. صلوات ها 5


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,388
  حضور
  203 روز 10 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61432  با نام و یاد دوست

  شبهه در مورد توصیف بهشت
  کارشناس بحث: استاد میقات


 4. صلوات ها 5


 5. #3

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۱
  نوشته
  2,297
  حضور
  57 روز 9 ساعت 47 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  6267  با سلام و درود

  این کاملا طبیعی و معقول است که برای تشویق کسی، آن چیزی که مورد علاقه و میل اوست را به او هدیه بدهند.

  از طرفی هر طبع انسانی از سرسبزی و باغ و نهر آب و ... مشعوف می شود و این اختصاص به گروه و منطقه خاصی ندارد. هم چنین میل به ارضای شهوت نیز در همه وجود دارد و مختص منطقه یا گروه خاصی نیست.

  دین الهی و نیز قرآن کریم به عنوان کتاب آسمانی برای هدایت انسان ها آورده شده است و وقتی موفق می شود که بتواند نظر مخاطبین را به خود جلب نماید. این گرایش ها طبیعتا مطابق با فطرت انسان است و لذاست که مخاطبین را با خود همراه کرده است.

  البته روشن است که هر جذب مخاطبی معیار نیست بلکه آن چه مهم است جذب مخاطب از راه سالم و پاک و مطابق با فطرت سلیم است. و این وعده هایی که برای نعمت های بهشت به انسان ها داده شده، در همین راستا است.

  نکته:

  بیان متکلم در قدم اول بایستی مطابق با فضای ذهنی افراد جامعه و نیز در سطح فهم و درک مخاطب باشد. وقتی کلام متکلم برای مخاطب قابل فهم نیست، جذابیت و گرایشی نیز در مخاطب ایجاد نمی کند. لذا برای این که مخاطب، فهمی از نعمت های بهشتی داشته باشد، از آن ها با تعابیری آشنا و قابل فهم، توصیف شده است.

  به بیان دیگر؛ این امور، تمثیلی و برای تقریب به ذهن است، و الا بعید نیست اصلا واقع امر به گونه دیگر باشد زیرا عالم آخرت، عالم مجردات است و چه بسا این امور برای تفهیم و درک مخاطب بوده که این گونه تمثیل آورده شده است.

  بنابر این:

  آن چه مهم است، رساندن و انتقال پیام دین است. لذا منطقه و محدوده جغرافیایی، فقط در نوع انتقال رسانی تاثیر دارد و الا در اصل رساندن پیام، تفاوتی ایجاد نمی کند.

  این مواردی که شما اشاره فرموده اید ناظر به شیوه انتقال پیام است. مهم آن است که پیام هدایتگری قرآن، برای هر فردی در هر دوران و در هر جامعه ای که باشد، مفید و راهگشا است.

  شیوه انتقال پیام، با تغییر جوامع و منطقه جغرافیایی، تفاوت می کند ولی این اصل پیام هدایتگرانه قرآن است که کهنه شدنی نیست و تا قیامت قابل استفاده و هدایتگر است.


  عَنِ النَّبِيِّ(ص)، عَنْ جَبْرَئِيلَ، عَنْ مِيكَائِيلَ، عَنْ إِسْرَافِيلَ، عَنِ اللَّوْحِ، عَنِ الْقَلَمِ، قَالَ: يَقُولُ اللَّهُ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى:

  «وَلَايَةُ عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ حِصْنِي، فَمَنْ دَخَلَ حِصْنِي أَمِنَ نَارِي»

  (أمالي الصدوق، ص 235‏)

 6. صلوات ها 4


 7. #4

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۰
  نوشته
  291
  حضور
  7 روز 23 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  6
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1396  به نام خدا
  با نظرات استاد میقات کاملا موافقم.
  البته در ادامه بگم که تو بهشت خیلی چیزا هست که میگن نه چشمی دیده نه گوشی شنیده و نه به قلبی خطور کرده است.پس اون توصیفاتی که ما
  از بهشت میدونیم خیلی کم هستش.در حد خودمون و فهم و عقلمون بهمون گفتن.ما محدود هستیم اما نعمتهای بهشت نامحدود است.پس نمیتوان در رابطه با آن
  قضاوت کنیم.مسئله ی بعد این که خب وقتی همه ی اینها وجود داشته باشه به هرکس در اندازه ی خودش توضیح میدن...مثلا به یه خرگوش بگن اونجا نهر از شیر و عسل هستش
  خب خرگوشه میگه عسل چیه؟پس بهش در حد هویج میگن که خودش که رفت بهشت بعدا بفهمه عسل چیه...به ما هم در حد خودمون یه چیزایی گفتن ولی چیزای دیگه درکش سخته
  زمانی که رفتیم اونجا انشالا میفهمیم...اگه بازم خواستید ادامه میدیم...انشالا که همگی در بهشت با هم صحبت کنیم
  الیس الله بکاف عبده ....
  آیا خدا برای بنده اش کافی نیست.....؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  یا حق

 8. صلوات ها 5


 9. #5

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۳
  علاقه
  ورزش
  نوشته
  95
  حضور
  21 ساعت 38 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  339  شبهه در مورد توصیف بهشتهر چند وضعیت افراد در عالم آخرت کاملا متفاوت و مختلف خواهد بود و تصمیم گیری در خصوص سرنوشت نهایی همه انسان ها در دست خداوند است، اما بر اساس آیات و روایات به طور کلی می توان گفت: تقریبا اکثریت انسان ها پس از تحمل عذابی کوتاه یا طولانی به بهشت می روند، ولی در هر حال این امر کلیت نداشته و شامل همه انسان ها نخواهد بود.

 10. صلوات ها 3


 11. #6

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۳
  علاقه
  ورزش
  نوشته
  95
  حضور
  21 ساعت 38 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  339  شبهه در مورد توصیف بهشت

 12. صلوات


 13. #7

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۳
  علاقه
  ورزش
  نوشته
  95
  حضور
  21 ساعت 38 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  339  شبهه در مورد توصیف بهشت
  شبهه در مورد توصیف بهشت


 14. صلوات ها 4


 15. #8

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۳
  نوشته
  2
  حضور
  3 ساعت 39 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  10  ممنون از جواب همگی!

 16. صلوات ها 5


 17. #9

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۳
  علاقه
  به تمام موضو عات دینی و مخصوصاً عقاید علاقه مندم
  نوشته
  445
  حضور
  7 روز 4 ساعت 42 دقیقه
  دریافت
  34
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1371  در آیات قرآن فقط به اینها اشاره نشده و مثلا در سوره نبا آیه 35 لا یسمعون فیها لغواً و لا کذاباً و یا(لَا يَسْمَعُونَ فِيهَا لَغْوًا إِلَّا سَلَامًا وَلَهُمْ رِزْقُهُمْ فِيهَا بُكْرَةً وَعَشِيًّا﴿مریم62﴾و در آیه ای دیگر( لَا يَسْمَعُونَ فِيهَا لَغْوًا وَلَا تَأْثِيمًا) الواقعة آیه 25 و موارد دیگر که زیاد هم هستند به نوعی به لذتهای معنوی و اخلاقی اشاره دارد.و البته آیات قبل هم که اشاره شد برخی از مفسرین این عقیده را دارند که این آیات برای تفهیم بوده است.مثلا شما به یک بچه 5 ساله بخواهید لذت غریزه چنسی را بفهمانید به او می گویید مثلا چیزی است که مثل شکلات شیرین است یا مثلا مثل پفک خوشمزه است.چون فهم و اندازه درک او در حد بلوغ جنسی نیست که این لذت را بتواند بفهمد. البته من در این موارد بیشتر اعتقادم به این است که نمی توان این لذایذ را کتمان کرد ولی این لذتها مثل لذتهای دنیوی نیستند که دنباله اش درد سر هم داشته باشد مثلا ما در این دنیا قبل از غذا خوردن گرسنه می شویم و بعد از غذا خسته می شویم و یا دردسر های دیگر مثل دفع آن که فقط مخصوص این دنیا است ولی در بهشت چنین نیست و این لذتها در درجه خیلی بالاتری قرار دارند و نسبت به درجه و مقام هرفرد در بهشت متغیرند.و البته بهشت درجاتی هم دارد که فردی اگر در بهشت هم باشد نمی تواند آن لذت را درک کند. ولی در روز قیامت همه این لذتها را درک خواهند کرد که وقتی می خواهند از آن درجه نزول کنند همان حسرت عمیق را درک خواهند کرد که ای کاش ما هم در این دنیا تلاش بیشتری می کردیم (از اسامی روز قیامت یوم الحسرت و یوم الحسادت است) و ما هم به مقامات بالاتری می رسیدیم. ولی بهشت طوری است که همه ساکنین آن در هر جایگاهی باشند از آن راضی هستند و در خود بهشت حسرت و اندوهی نخواهد بود.ولی درجه لذت رضایت هم در بهشت نسبت به افراد متغیر است.
  این آیه قرآن کریم به درجه بندی آخرت اشاره دارد (انظر کیفَ فضّلنا بعضهم علی بعضٍ و للآخرة أکبرُ درجاتٍ و أکبرُ تفضیلاً (اسراء،21)ببین چگونه بعضی را در دنیا به خاطر تلاششان بر بعضی دیگر برتری بخشیده ایم درجات آخرت و برتری هایش از این هم بیشتر است. والبته بهشت طبق آیات و روایات بر 4 دسته تقسیم می شود که برای برسی بیشتر می توانید در این جا کلیک کنید.

  ویرایش توسط (رهرو ولایت) : ۱۳۹۳/۱۲/۰۷ در ساعت ۱۹:۲۲
  رهسپاریم با ولایت تا شهادت
  حلقه ای بر گردنم افکنده دوست
  می برد هر جا که خاطر خواه اوست

 18. صلوات ها 4


 19. #10

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۱
  نوشته
  2,297
  حضور
  57 روز 9 ساعت 47 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  6267  نقل قول نوشته اصلی توسط (رهرو ولایت) نمایش پست ها
  در آیات قرآن فقط به اینها اشاره نشده و مثلا در سوره نبا آیه 35 لا یسمعون فیها لغواً و لا کذاباً و یا(لَا يَسْمَعُونَ فِيهَا لَغْوًا إِلَّا سَلَامًا وَلَهُمْ رِزْقُهُمْ فِيهَا بُكْرَةً وَعَشِيًّا﴿مریم62﴾و در آیه ای دیگر( لَا يَسْمَعُونَ فِيهَا لَغْوًا وَلَا تَأْثِيمًا) الواقعة آیه 25 و موارد دیگر که زیاد هم هستند به نوعی به لذتهای معنوی و اخلاقی اشاره دارد.و البته آیات قبل هم که اشاره شد برخی از مفسرین این عقیده را دارند که این آیات برای تفهیم بوده است.مثلا شما به یک بچه 5 ساله بخواهید لذت غریزه چنسی را بفهمانید به او می گویید مثلا چیزی است که مثل شکلات شیرین است یا مثلا مثل پفک خوشمزه است.چون فهم و اندازه درک او در حد بلوغ جنسی نیست که این لذت را بتواند بفهمد. البته من در این موارد بیشتر اعتقادم به این است که نمی توان این لذایذ را کتمان کرد ولی این لذتها مثل لذتهای دنیوی نیستند که دنباله اش درد سر هم داشته باشد مثلا ما در این دنیا قبل از غذا خوردن گرسنه می شویم و بعد از غذا خسته می شویم و یا دردسر های دیگر مثل دفع آن که فقط مخصوص این دنیا است ولی در بهشت چنین نیست و این لذتها در درجه خیلی بالاتری قرار دارند و نسبت به درجه و مقام هرفرد در بهشت متغیرند.و البته بهشت درجاتی هم دارد که فردی اگر در بهشت هم باشد نمی تواند آن لذت را درک کند. ولی در روز قیامت همه این لذتها را درک خواهند کرد که وقتی می خواهند از آن درجه نزول کنند همان حسرت عمیق را درک خواهند کرد که ای کاش ما هم در این دنیا تلاش بیشتری می کردیم (از اسامی روز قیامت یوم الحسرت و یوم الحسادت است) و ما هم به مقامات بالاتری می رسیدیم. ولی بهشت طوری است که همه ساکنین آن در هر جایگاهی باشند از آن راضی هستند و در خود بهشت حسرت و اندوهی نخواهد بود.ولی درجه لذت رضایت هم در بهشت نسبت به افراد متغیر است.
  این آیه قرآن کریم به درجه بندی آخرت اشاره دارد (انظر کیفَ فضّلنا بعضهم علی بعضٍ و للآخرة أکبرُ درجاتٍ و أکبرُ تفضیلاً (اسراء،21)ببین چگونه بعضی را در دنیا به خاطر تلاششان بر بعضی دیگر برتری بخشیده ایم درجات آخرت و برتری هایش از این هم بیشتر است. والبته بهشت طبق آیات و روایات بر 4 دسته تقسیم می شود که برای برسی بیشتر می توانید در این جا کلیک کنید.

  با سلام و درود

  فرمایش شما صحیح است ولی استارتر از نعمت های مادی سؤال کرده و فرمایش ایشان ناظر به بُعد معنوی نعمت های بهشتی نیست.


  عَنِ النَّبِيِّ(ص)، عَنْ جَبْرَئِيلَ، عَنْ مِيكَائِيلَ، عَنْ إِسْرَافِيلَ، عَنِ اللَّوْحِ، عَنِ الْقَلَمِ، قَالَ: يَقُولُ اللَّهُ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى:

  «وَلَايَةُ عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ حِصْنِي، فَمَنْ دَخَلَ حِصْنِي أَمِنَ نَارِي»

  (أمالي الصدوق، ص 235‏)

 20. صلوات


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۵/۰۵/۰۴, ۱۹:۴۹ : 1

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود