جمع بندی خدا و آگاهی از آینده بشر

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
خدا و آگاهی از آینده بشر

اگر خدا از آینده بشراگاهی داره چرا آنان رابه زمین فرستاده؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد کریم

آلبرت;646019 نوشت:
اگر خدا از آینده بشراگاهی داره چرا آنان رابه زمین فرستاده؟

سلام علیکم
پس کجا می فرستاد؟
علم خداوند به اختیار بشر است که طبق قاعده ای که در فلسفه وجود دارد مبنی بر اینکه علت تامه همیشه علم حضوری به معلول دارد وخداوند متعال علةالعلل همه مخلوقات است. پس علم حضوری به معلول خود دارد وآنچه انتخاب خواهد کرد وچون علم حضوری مجرد وبسیط است وبه زمان تعلق نمی گیرد لذا خداوند به همه انتخابها ی انسان علم دارد. واین عین منطق وعلم است ومشکلی ندارد.

کریم;646432 نوشت:
سلام علیکم
پس کجا می فرستاد؟
علم خداوند به اختیار بشر است که طبق قاعده ای که در فلسفه وجود دارد مبنی بر اینکه علت تامه همیشه علم حضوری به معلول دارد وخداوند متعال علةالعلل همه مخلوقات است. پس علم حضوری به معلول خود دارد وآنچه انتخاب خواهد کرد وچون علم حضوری مجرد وبسسط است وبه زمان تعلق نمی گیرد لذا خدائند به همه انتخابها ی انسان علم دارد. واین عین منطق وعلم است ومشکلی ندارد.

باسلام
اگراینطوراست چراازهمون ابتداانسان هاجداودسته بندی برای ورودبه بهشت وجهنم نشدند لزوم دنیاچه بود

آلبرت;647083 نوشت:
باسلام
اگراینطوراست چراازهمون ابتداانسان هاجداودسته بندی برای ورودبه بهشت وجهنم نشدند لزوم دنیاچه بود

مجازات قبل از وقوع نمی توان کرد، وخداوند بخاطر علم خودش که نمی تواند افراد را قبل از ارتگاب کاری پاداش یا مجازات کند.
در عین حال که خداوند انسان را خلق کرده برای اینکه راه سعادت وکمال را بپیماید ولی در این وسط عده ای بیراهه می روند وخداوند علم به آن دارد با توجه به سعه وجودی واحاطه وجودی که به اشیاء دارد موجب نمی شود این مراحل را جمع کند.

کریم;647086 نوشت:
مجازات قبل از وقوع نمی توان کرد، وخداوند بخاطر علم خودش که نمی تواند افراد را قبل از ارتگاب کاری پاداش یا مجازات کند.
در عین حال که خداوند انسان را خلق کرده برای اینکه راه سعادت وکمال را بپیماید ولی در این وسط عده ای بیراهه می روند وخداوند علم به آن دارد با توجه به سعه وجودی واحاطه وجودی که به اشیاء دارد موجب نمی شود این مراحل را جمع کند.

باسلام
پس چرادربه دومردی برهنه که درکنارهم خوابیده اند بی انکه کاری کرده باشند حدزناراجاری میکنند

:hamdel:به نام خدا:hamdel:
اونطور که من پیام های اقای آلبرت رو دیدم فکر می کنم ایشون سوالات و شبهه های جزئی زیادی در ذهن دارند... بنظرم اگر در کلیات بحث کنید بهتر است.
مثلا اول باید براتون اثبات بشه خداوجود دارد..بعد اثبات بشه پیامبران از طرف خدا هستند و برحق هستند و بعد حقانیت اسلام و قرآن را قبول کنید...وقتی همه ی
اینها براتون به اثبات رسید اونوقت این جزئیاتی که مطرح فرمودید انشالا راحت تر حل می شود...ولی (منظورم شما نیستید) مثلا کسی که اسلام رو قبول نداره یا حتی بعضیا
یکمشو قبول دارند یکمشو ندارند که نمیشه بحثای جزئی کرد... من با یکی از دوستان اهل سنت بحثهای جزئی مثل دست بسته نماز خواندن و حمله به خانه حضرت فاطمه س رو
می کردم گفت اینا مهم نیست تو امامت حضرت علی ع رو بهم اثبات کن من شیعه میشم.
ادامه دارد.....:Gol:

آلبرت;647112 نوشت:
باسلام
پس چرادربه دومردی برهنه که درکنارهم خوابیده اند بی انکه کاری کرده باشند حدزناراجاری میکنند

البته این خارج از موضوع بحث است وبنده هر قدر فکر کردم ربطش به موضوع را ندانستم چون بحث ما یک بحث کلامی است واین یک سوال فقهی است. وباید در بخش فقه واحکام مطرح شود تا کارشناسان مربوطه جواب دهند چون آنطور که شما فرمودید نیست. وبریا چنین کسی حد زنا نمی زنند.

با سلام
بله قبول دارم که دانستن خداوند ما را مجبور به انجام دادن یا ندادن کاری نمیکند ولی بحث من این نیست من میگم وقتی خدا از عاقبت من خبر داره پس چه دلیلی داره دیگه من رو خلق کنه که ببینه من با دست خودم چه جوری خودم رو بدبخت یا خوش بخت میکنم.

مهشاد;647307 نوشت:
با سلام
بله قبول دارم که دانستن خداوند ما را مجبور به انجام دادن یا ندادن کاری نمیکند ولی بحث من این نیست من میگم وقتی خدا از عاقبت من خبر داره پس چه دلیلی داره دیگه من رو خلق کنه که ببینه من با دست خودم چه جوری خودم رو بدبخت یا خوش بخت میکنم.

خبر داشتن خدا مرا مجبور نمی کند که این کار را انجام دهم بلکه خدا به اختیار من علم دارم ومسیر سعادت وشقاوت را من خودم انتخاب می کنم وخداوند انسان را خلق کرده که بر عکس فرشته وحیوان با عقل واختیار خود مسیر خود را انتخاب کند. واگر خداوند صرفا با علمی که به نتیجه انتخاب انسان دارد اورا بهشتی یا جهنمی کند که مجازات قبل از جرم است وخلاف عقل است وخداوند که حکیم است کاری خلاف حکمت وعقلانیت انجام نمی دهد.

جمع بندی: خدا وآگاهی از آینده بشر
سوال: وقتی خداوند از آینده بشر خبر دارد چرا او را خلق کرده ، وبا توجه به علم خود او را به جهنم یا بهشت نمی فرستد؟
جواب: علم خداوند به اختیار بشر است که طبق قاعده ای که در فلسفه وجود دارد مبنی بر اینکه علت تامه همیشه علم حضوری به معلول دارد وخداوند متعال علةالعلل همه مخلوقات است. پس علم حضوری به معلول خود دارد وآنچه انتخاب خواهد کرد وچون علم حضوری مجرد وبسیط است وبه زمان تعلق نمی گیرد لذا خداوند به همه انتخابها ی انسان علم دارد. واین عین منطق وعلم است ومشکلی ندارد.
در عین حال خبر داشتن خدا مرا مجبور نمی کند که این کار را انجام دهم بلکه خدا به اختیار من علم دارم ومسیر سعادت وشقاوت را من خودم انتخاب می کنم وخداوند انسان را خلق کرده که بر عکس فرشته وحیوان با عقل واختیار خود مسیر خود را انتخاب کند.
و مجازات قبل از جرم نمی توان کرد، وخداوند بخاطر علم خودش که نمی تواند افراد را قبل از ارتکاب کاری پاداش یا مجازات کند.

موضوع قفل شده است