جمع بندی بررسی سندی یک روایت از امام جعفر صادق علیه السلام در موضوع برائت

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
بررسی سندی یک روایت از امام جعفر صادق علیه السلام در موضوع برائت

با سلام

میخواستم لطف کنید منابع و متن عربی و ترجمه کامل روایت زیر را بگذارید و رجال راوی حدیث را بررسی نمایید . سپاس

« دروغ می گوید کسی که ادعای محبت ما اهل بیت را دارد ولی از دشمنان ما بیزاری نمیجوید . »

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد پیام

امام صادق عليه السلام : دروغ ميگويد كسي كه ادعا كند ما را دوست دارد و از دشمنان ما برائت نميجويد .
(بحارالانوار ج27ص57)

امام صادق عليه السلام فرمودند: دوستي اولياي پروردگار واجب و بيزاري جستن از دشمنان اولياي خدا نيز واجب است. بيزاري از کساني که به آل پيامبر ص ظلم نمودند و نسبت به آنان پرده دري کردند. فدک را از حضرت فاطمه سلام الله عليها گرفتند و او را از ارث محروم داشتند و حقوق او و همسرش را غصب نمودند.... همچنين واجب است بيزاري جستن از ناکثين و قاسطين و مارقين و نيز بيزاري از تمامي انصاب و ازلام و پيشوايان گمراهي و رهبران ظلم از ابتدا تا انتهايشان. و نيز واجب است بيزاري از شقي ترين اولين و شقي ترين آخرين، پي کننده شتر ثمود و قاتل اميرالمومنين عليه السلام و نيز واجب است بيزاري از تمامي قاتلان اهل بيت عليهم السلام.
خصال شيخ صدوق ج2ص607 بحارالانوار ج27ص52ح3

امام رضا عليه السلام فرمودند : كَمَالُ الدِّينِ وَلَايَتُنَا وَ الْبَرَاءَةُ مِنْ عَدُوِّنَا .بالاترین رتبه دین ولایت ما وبیزاری جستن از دشمنان ماست.
بحارالأنوار ج 27 ص 58

سلام "نمونه هایی از احادیث هم خانواده این روایت را آوردم تا معلوم گردد که کثرت روایات این باب هرگونه شبهه ی را در باره سند برطرف می نماید.

IVI.@.H.D.I;645957 نوشت:
با سلام

میخواستم لطف کنید منابع و متن عربی و ترجمه کامل روایت زیر را بگذارید و رجال راوی حدیث را بررسی نمایید . سپاس

« دروغ می گوید کسی که ادعای محبت ما اهل بیت را دارد ولی از دشمنان ما بیزاری نمیجوید . »

با سلام

وقيل للصادق عليه السلام: إن فلانا يواليكم إلا أنه يضعف عن البراءة
من عدوكم، فقال: هيهات كذب من ادعى محبتنا ولم يتبرأ من عدونا
بحار الانوار

این خبر به این طریق مرسل است اما با توجه به شواهد ومتابعات و مجموع طرق ، متنش تصحیح میشود .

http://www.eteghadat.com/forum/topic-t9643.html

قال الصادق(علیه‌السلام): من لم یعرف سوء ما اتی علینا من ظلمنا و ذهاب حقنا و ما رکبنا به فهو شریک من اتی الینا فیما ولینا به؛

کسی که نفهمد و نشناسد آن‌چه را که بر ما وارد شد و از ظلمی که بر ما روا شد و حقی که از دست ما رفت و... پس او شریک با ظالمین است.
بحارالانوار: ج ۸، ص ۳۳۶

قال الصادق(علیه‌السلام): من شک فی کفر اعدائنا و الظالمین لنا فهو کافر؛‌

هر کس در کفر دشمنان ما و کسانی که به ما ظلم کردند شک داشته باشد، خودش کافر است.
بحارالانوار: ج ۸، ص ۳۳۶ و ج ۲۷، ص ۶۲

[=arial]جمع بندی:

سوال:
با سلام

پاسخ:سلام علیکم"
امام صادق عليه السلام : دروغ ميگويد كسي كه ادعا كند ما را دوست دارد و از دشمنان ما برائت نميجويد .
(بحارالانوار ج27ص57)

ونیز امام رضا عليه السلام فرمودند : كَمَالُ الدِّينِ وَلَايَتُنَا وَ الْبَرَاءَةُ مِنْ عَدُوِّنَا .بالاترین رتبه دین ولایت ما وبیزاری جستن از دشمنان ماست.
بحارالأنوار ج 27 ص 58

امام صادق عليه السلام فرمودند: دوستي اولياي پروردگار واجب و بيزاري جستن از دشمنان اولياي خدا نيز واجب است. بيزاري از کساني که به آل پيامبر ص ظلم نمودند و نسبت به آنان پرده دري کردند. فدک را از حضرت فاطمه سلام الله عليها گرفتند و او را از ارث محروم داشتند و حقوق او و همسرش را غصب نمودند.... همچنين واجب است بيزاري جستن از ناکثين و قاسطين و مارقين و نيز بيزاري از تمامي انصاب و ازلام و پيشوايان گمراهي و رهبران ظلم از ابتدا تا انتهايشان. و نيز واجب است بيزاري از شقي ترين اولين و شقي ترين آخرين، پي کننده شتر ثمود و قاتل اميرالمومنين عليه السلام و نيز واجب است بيزاري از تمامي قاتلان اهل بيت عليهم السلام.
خصال شيخ صدوق ج2ص607 – بحارالانوار ج27ص52
کثرت روایات این باب هرگونه شبهه ی را در باره سند برطرف می نمایدچون اگر یک خبربراین موضوع دلالت می کرد در پذیرفتن آن تردید بود ونیاز به بررسی سندی داشت.

موضوع قفل شده است