جمع بندی اختیار و اراده در هنگام خواب دیدن

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اختیار و اراده در هنگام خواب دیدن

سلام

ممکنه بعضی از شما خنده تون بگیره یا بعضی هم فکر کنین دارم دروغ میگم ولی حقیقت محضه و فقط اینجا اومدم بپرسم تا حالا مثل من کسی بوده که همچین حالتی داشته باشه؟ علتش چی هست؟

اصل مطلب:

تقریبا یک سالی هست که در بعضی از خواب هام میتونم فکر کنم با اراده خودم راه برم و حرکت کنم و... آیا کسی از شما تا حالا این حالت رو داشته؟ علتش چی هست؟

توضیح بیشتر:

یه حالت عجیبی در خواب دیدن من دارم. معمولا مردم وقتی خواب میبینن از 90 دقیقه بعد از خوابیدن تا صبح چند تا خواب میبینن و خواب هایی که قبل از بیدار شدن میبینن بیشتر به یاد میمونه در این خواب ها آدم نمیتونه فکر کنه و به دنبال اون نمیتونه با اختیار خودش حرکت کنه و راه بره و حرف بزنه. دیدن این جور خواب ها بیشتر مثل دیدن یه فیلم هست. من این حالت رو دارم ولی حالت جدیدی از خواب دیدن رو هم دارم که قبلا نداشتم و یه سالی هست که به این حالت دچار شدم. (حالت وحشتناکی هم هست ولی بعضی وقت ها هم جالب) . الان 17 سال دارم.

روز های تعطیل یعنی روز هایی که لازم نیست ساعت 6 بلند بشم و برم مدرسه و تا ساعت 8 و 9 میخوابم معمولا یه بار صبح زود از خواب بلند میشم برای نماز خوندن. بعد دوباره میرم میخوابم و وقتی دوباره چشمام رو رو هم میزارم بعد از یه مدتی به خواب میرم. این خواب اولش خیلی عجیبه. اولش برای چند ثانیه یه فشار وحشتناکی به مغزم وارد میشه. انگار شما سرتون رو با دو دستتون دارین از دو طرف بشدت فشار میدین! و یه صدای بلندی میشنوم تقریبا مثل صدای موتور جت! خیلی هم بلند انگار یه موتور جت داره کار میکنه و شما یه متری اون ایستادین. اینقد بلند! تجربه ی بسیار بدی هست. ولی تو این چند ثانیه که اینجوری میشم میتونم فکر کنم. درست مثل وقتی که بیدار هستم میتونم فکر کنم. معمولا با خودم میگم انگار یه شیطونی چیزی دارم این بلا رو سرم میاره و مرتب تو فکرم میگم ولم کن!!!

ولی این فشار عجیب فقط چند ثانیه به من وارد میشه و بعد از اون کاملا آروم میشه و هیچ صدا و فشاری حس نمیکنم. اما بعدش حس میکنم که بیدار هستم... از جام بلند میشم و راه میرم تو خونه میتونم راه برم. میتونم خانوادمو ببینم. کم کم ذهنم فعال میشه. مثل بیداری میتونم فکر کنم. و متوجه میشم که خواب هستم. یعنی این راه رفتن ها رو دارم تو خواب انجام میدم. درست میتونم تو خونه راه برم و صدا ها رو بشنوم. اشیا ی خونه معمولا در اندازه عادی خودشون نیستن. مثلا میبینم تلوزیون کوچیک شده به اندازه ی یه موبایل! یا یه اتاق کوچک بزرگ شده به اندازه ی یه سالن! ولی آدم ها در اندازه عادی هستن. میتونم چهره ها رو به طور واضح ببینم اما تو آینه چهره ی خودمو نمیتونم ببینم! اگه روبروی آینه بایستم و بخوام چهره ی خودمو ببینم چشمام سیاهی میره و دوباره اون فشار به مغزم وارد میشه! کلا میتونم با اختیار خودم حرکت کنم و فکر کنم و حرف بزنم... کلا عجیبه...این جور خواب ها معمولا خیلی سبک هستند و اگه زیاد فکر کنم یا یکی صدا کنه بیدار میشم...

کلا این جور خواب دو قسمت داره: اول با یه فشار وحشتناک شروع میشه. بعد با اختیار میتونم حرکت کنم و چیز های جالبی ببینم و فکر کنم

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امین

پرسش:
علت اینکه در بعضی از خواب هام می توانم فکر کنم با اراده خودم راه بروم و حرکت کنم چیست؟ و... آیا کسی از تا حالا این حالت را داشته است؟

پاسخ:
داشتن اختیار و اراده در خواب و به عبارتی کنترل کردن رویا در خواب چیزی است که به گفته بعضی از روانشناسان حدود 50 درصد مردم حداقل یک بار آن را در طول زندگی خود تجربه کرده اند (بلک مور، 1988).
چنین احساسی یا بیداری کاذب است که فرد در خواب احساس می کند بیدار است و با اختیار و اراده کارهایی را انجام می دهد و یا اینکه رویای روشن است که فرد هر چند بر رویای خود تسلط دارد و می تواند فعالانه در آن مشارکت کند؛ اما به خواب بودن خود علم دارد و می داند رویای او واقعیت نیست.

در مورد رویای روشن گفته می شود که نوعی فرایند شناختی است که تحت کنترل شماست. همیشه یک سری گزارش های داستان گونه از افرادی که قادر بوده اند در حین وضعیت رویا دیدن رویاهای خود را به طور فعالانه دستگاری کنند و یا در آنها مشارکت نمایند وجود داشته است. زمانی این ایده در حاشیه بوده است؛ اما اخیرا تحقیقاتی که در زمینه این گونه رویاها صورت می گیرد، در مجلات مهم روان شناسی مطرح می شوند. «وان ایدن» گفته است که در رویای روشن «فرد به یک حالت آگاهی کامل می رسد و قادر است به توجه خود جهت دهد. در عین حالی که خواب او غیر آشفته، عمیق و طراوت بخش است.»

عامل اساسی در تشخیص یک رویای روشن، یادآوری این نکته است که شخص در حین رویا دیدن از خود درباره صحت آن سوال می کند و در همان حالت قضاوت می کند که آنچه که می بیند واقعیت نیست؛ بلکه یک رویاست (بلک مور، 1991).

البته این نوع رویا با بیداری کاذب که در آن فرد به روشنی و با جزئیات خواب می بیند که بیدار است؛ بلند می شود؛ راه می رود؛ دست و روی خود را می شوید؛ لباس می پوشد؛ و الی آخر، از این جهت شباهت دارد که در طی این رویاها افراد خود را هوشیار حس می کنند.(1)

این در مورد نوع خوابی که شما می بینید. اما در مورد فشاری که در ابتدای خواب به سر شما وارد می شود، اگر آزار دهنده است حتما به یک روانپزشک مراجعه کنید تا بررسی های لازم انجام شود.

_______
1. برگرفته از اِوی بِنتلی، ترجمه میرمجید خلخالی زاویه، حالت های آگاهی، انتشارات آستان قدس رضوی، مشهد، 1382.

سازنده;645731 نوشت:
سلام

ممکنه بعضی از شما خنده تون بگیره یا بعضی هم فکر کنین دارم دروغ میگم ولی حقیقت محضه و فقط اینجا اومدم بپرسم تا حالا مثل من کسی بوده که همچین حالتی داشته باشه؟ علتش چی هست؟

اصل مطلب:

تقریبا یک سالی هست که در بعضی از خواب هام میتونم فکر کنم با اراده خودم راه برم و حرکت کنم و... آیا کسی از شما تا حالا این حالت رو داشته؟ علتش چی هست؟

توضیح بیشتر:

یه حالت عجیبی در خواب دیدن من دارم. معمولا مردم وقتی خواب میبینن از 90 دقیقه بعد از خوابیدن تا صبح چند تا خواب میبینن و خواب هایی که قبل از بیدار شدن میبینن بیشتر به یاد میمونه در این خواب ها آدم نمیتونه فکر کنه و به دنبال اون نمیتونه با اختیار خودش حرکت کنه و راه بره و حرف بزنه. دیدن این جور خواب ها بیشتر مثل دیدن یه فیلم هست. من این حالت رو دارم ولی حالت جدیدی از خواب دیدن رو هم دارم که قبلا نداشتم و یه سالی هست که به این حالت دچار شدم. (حالت وحشتناکی هم هست ولی بعضی وقت ها هم جالب) . الان 17 سال دارم.

روز های تعطیل یعنی روز هایی که لازم نیست ساعت 6 بلند بشم و برم مدرسه و تا ساعت 8 و 9 میخوابم معمولا یه بار صبح زود از خواب بلند میشم برای نماز خوندن. بعد دوباره میرم میخوابم و وقتی دوباره چشمام رو رو هم میزارم بعد از یه مدتی به خواب میرم. این خواب اولش خیلی عجیبه. اولش برای چند ثانیه یه فشار وحشتناکی به مغزم وارد میشه. انگار شما سرتون رو با دو دستتون دارین از دو طرف بشدت فشار میدین! و یه صدای بلندی میشنوم تقریبا مثل صدای موتور جت! خیلی هم بلند انگار یه موتور جت داره کار میکنه و شما یه متری اون ایستادین. اینقد بلند! تجربه ی بسیار بدی هست. ولی تو این چند ثانیه که اینجوری میشم میتونم فکر کنم. درست مثل وقتی که بیدار هستم میتونم فکر کنم. معمولا با خودم میگم انگار یه شیطونی چیزی دارم این بلا رو سرم میاره و مرتب تو فکرم میگم ولم کن!!!

ولی این فشار عجیب فقط چند ثانیه به من وارد میشه و بعد از اون کاملا آروم میشه و هیچ صدا و فشاری حس نمیکنم. اما بعدش حس میکنم که بیدار هستم... از جام بلند میشم و راه میرم تو خونه میتونم راه برم. میتونم خانوادمو ببینم. کم کم ذهنم فعال میشه. مثل بیداری میتونم فکر کنم. و متوجه میشم که خواب هستم. یعنی این راه رفتن ها رو دارم تو خواب انجام میدم. درست میتونم تو خونه راه برم و صدا ها رو بشنوم. اشیا ی خونه معمولا در اندازه عادی خودشون نیستن. مثلا میبینم تلوزیون کوچیک شده به اندازه ی یه موبایل! یا یه اتاق کوچک بزرگ شده به اندازه ی یه سالن! ولی آدم ها در اندازه عادی هستن. میتونم چهره ها رو به طور واضح ببینم اما تو آینه چهره ی خودمو نمیتونم ببینم! اگه روبروی آینه بایستم و بخوام چهره ی خودمو ببینم چشمام سیاهی میره و دوباره اون فشار به مغزم وارد میشه! کلا میتونم با اختیار خودم حرکت کنم و فکر کنم و حرف بزنم... کلا عجیبه...این جور خواب ها معمولا خیلی سبک هستند و اگه زیاد فکر کنم یا یکی صدا کنه بیدار میشم...

کلا این جور خواب دو قسمت داره: اول با یه فشار وحشتناک شروع میشه. بعد با اختیار میتونم حرکت کنم و چیز های جالبی ببینم و فکر کنم

داداش فکر کنم مخت ویروسی شده :khandeh!:

داداش من یه ساله که قسمت اول خوابت برای منم پیش میاد . اول که خوابم میبره حدود یک دقیقه یا کمتر یه حالتی مثل بختک دارم که چشمام بازه و همه جارو میبینم اما نمیتونم حرکتی کنم ولی انگار مغزم و درونم تکون میخوره و صدای سهمناکی میشنوم که منو به اینو و اونور میکشونه . بعد از 3 دقیقه از خواب میپرم و میترسم .

خوبه که.از دیوارم میتونی رد بشی؟من جای تو بودم میرفتم خونه فامیلامون ببینم چه خبره:)

سازنده;645731 نوشت:
سلام

سلام
این مسائل به نام رویا بینی و برونفکنی شناخته میشود. و شنیدن صدای عجیب طبیعی است. هر کسی مثل شما این صدا را تجربه خواهد کرد.
البته افرادی که بدون تمرین این کار را بکنند کم هستند. و ظاهرا شما تمرینی نداشته اید و از استثنائات هستید.
گاهی افراد نمی توانند واقعیت را از خواب تشخیص بدهند. و ممکن است شما در این تجربیات این مشکل را هم پیدا کنید که شک کنید خواب هستید یا بیدار.

موضوع قفل شده است