انتقال قبور از نظر شرع

تب‌های اولیه

17 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
انتقال قبور از نظر شرع

سلام

همونطور که در خبرها خوندیم، نیروهای ترکیه وارد خاک سوریه شدند و بقایای جنازه یکی از پادشاهان عثمانی رو به ترکیه منتقل کردند تا توسط داعش و سلفی ها مورد تعدی قرار نگیره

من هم مدتی قبل این پیشنهاد رو برای انتقال قبور مطهر حضرت زینب، حضرت رقیه و حضرت ام کلثوم از سوریه مطرح کردم اما دوستان این سایت به شدت محکوم فرمودند

حالا من این سوال رو دارم که از نظر شرعی (فتوای رهبری مد نظر من هست)، انتقال قبور بزرگان اسلام (مانند همین سه بزرگوار خط بالا، و یا امامین عسکریین از سامرا که در محاصره سلفی ها هست) چه حکمی داره؟

با توجه به این که الان تکنولوژی پیشرفت کرده و میشه بدون شکافتن قبر، به طور کامل اون رو خارج کرد و به مکان دیگری منتقل نمود

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

Anoushiravan;645647 نوشت:
سلام

همونطور که در خبرها خوندیم، نیروهای ترکیه وارد خاک سوریه شدند و بقایای جنازه یکی از پادشاهان عثمانی رو به ترکیه منتقل کردند تا توسط داعش و سلفی ها مورد تعدی قرار نگیره

من هم مدتی قبل این پیشنهاد رو برای انتقال قبور مطهر حضرت زینب، حضرت رقیه و حضرت ام کلثوم از سوریه مطرح کردم اما دوستان این سایت به شدت محکوم فرمودند

حالا من این سوال رو دارم که از نظر شرعی (فتوای رهبری مد نظر من هست)، انتقال قبور بزرگان اسلام (مانند همین سه بزرگوار خط بالا، و یا امامین عسکریین از سامرا که در محاصره سلفی ها هست) چه حکمی داره؟

با توجه به این که الان تکنولوژی پیشرفت کرده و میشه بدون شکافتن قبر، به طور کامل اون رو خارج کرد و به مکان دیگری منتقل نمود

سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

نبش قبر مسلمان و كسى كه در حكم او است، حرام مى‌باشد
[=Noor_Lotus][=Noor_NazliBold] ، مگر آنكه بداند از بين رفته و ميت پوسيده و خاك شده است. ولى نبش قبور انبياء و ائمه معصومين (عليهم السلام) اگر چه از دفن آنها مدت طولانى گذشته باشد جايز نيست بلكه همچنين است نبش قبور امام‌زادگان و صلحا و شهدا كه زيارتگاه و پناهگاه شده است. و منظور از نبش قبر آنست كه جسد ميتى كه با دفن پوشيده شده آشكار شود بنابراين اگر قبرى را بكنند و خاك آن را بيرون آورند بدون آنكه جسد ميت آشكار شود نبش حرام نيست.

پی نوشت:
تحریر الوسیله ،احکام طهارت،احکام غسل،احکام میت،احکام دفن ،مساله 3

سلام و ممنون از شما

منظور من هم انتقال قبور هست بدون نبش قبر

یعنی مثلا از فاصله دو تا سه متری قبر، به صورت یک بلوک، حفاری صورت بگیره و قبر به طور کامل خارج بشه به همراه محتویاتش

اگر از نظر شرعی مشکلی نداره چرا ما این کار رو با قبور مطهر حضرت زینب و رقیه و ... انجام نمی دیم؟

با توجه به این که احتمال بی حرمتی سلفی ها وجود داره؟

با سلام
در اطراف عسلویه و پارس جنوبی، جابجایی امام زاده ها به کررات اتفاق می افتد. چون مکانشان با پروژه های صنعتی گاهاً تداخل دارد و باعث بی حرمتی به آن ها می شود.

Anoushiravan;646145 نوشت:
سلام و ممنون از شما

منظور من هم انتقال قبور هست بدون نبش قبر

یعنی مثلا از فاصله دو تا سه متری قبر، به صورت یک بلوک، حفاری صورت بگیره و قبر به طور کامل خارج بشه به همراه محتویاتش

اگر از نظر شرعی مشکلی نداره چرا ما این کار رو با قبور مطهر حضرت زینب و رقیه و ... انجام نمی دیم؟

با توجه به این که احتمال بی حرمتی سلفی ها وجود داره؟

سلام علیکم

اگر همان ضوابطی که گفتیم باشد، از نظر شرعی اشکالی ندارد.

سلام

اگر خبرهای این چند روز سوریه رو خونده باشید حتما دیده اید که ارتش این کشور شکست های متوالی رو مرتکب میشه

درسته ما سعی می کنیم سوریه رو در محور مقاومت حفظ کنیم اما ظاهرا با پول سعودی و تکفیری های بین المللی مثل انتحاری های داعشی و جبهه نصره و ... امکان این مسئله روز به روز کمتر میشه

سوال من این هست

چرا قبور حضرت زینب و حضرت رقیه و ... رو انتقال نمی دیم؟ بابا این زامبی ها چند وقت پیش قبر جناب سکینه رو منفجر کردند

چرا قبل از این که دیر بشه اقدام نمی کنیم؟ آقا این کار رو مخفیانه که می تونید انجام بدین. پس چرا کاری نمی کنید؟ حتما باید زامبی ها بی احترامی کنند تا شما به خودتون بیاین؟

مَا أَكْثَرَ الْعِبَرَ وَ أَقَلَّ الِاعْتِبَارَ

خبرهای سوریه نگران کننده تر شده

مسئولین گرامی!

اگر این متن رو می خوانید، برای یک بار هم که شده علاج واقعه قبل از وقوع بکنید

تروریست ها دارن به دمشق نزدیک میشن

بی سر و صدا قبور مطهر امامزادگان عظیم الشان (حضرات زینب و رقیه و ...) رو به ایران منتقل کنید

Anoushiravan;682492 نوشت:
خبرهای سوریه نگران کننده تر شده

مسئولین گرامی!

اگر این متن رو می خوانید، برای یک بار هم که شده علاج واقعه قبل از وقوع بکنید

تروریست ها دارن به دمشق نزدیک میشن

بی سر و صدا قبور مطهر امامزادگان عظیم الشان (حضرات زینب و رقیه و ...) رو به ایران منتقل کنید

ممنون چه پیشنهاد مردونه ای تا نیامدن بزاریم فرار کنیم نه ههههههههههه کاملا مردانه :khandeh!:/
پس تو جنگ خودمون وقتی خرمشهر را گرفتن چرا امام رضا علیه السلام را بر نداشتیم فرار کنیم چرا وایسادیم مقاومت کردیم
،جوان هایمان کشته شدن چه خون دلها خوردیم چه مادرها چشم به راه فرزند مردن و.......
یه خورده درست بیندیشیم انقلابی ومردونه

محدثه83;683426 نوشت:
ممنون چه پیشنهاد مردونه ای تا نیامدن بزاریم فرار کنیم نه ههههههههههه کاملا مردانه /
پس تو جنگ خودمون وقتی خرمشهر را گرفتن چرا امام رضا علیه السلام را بر نداشتیم فرار کنیم چرا وایسادیم مقاومت کردیم ،جوان هایمان کشته شدن چه خون دلها خوردیم چه مادرها چشم به راه فرزند مردن و.......

خرمشهر کجا و مشهدالرضا کجا

من وظیفه میدونستم این پیشنهاد رو بدم که دو روز دیگه که خدای نکرده بی حرمتی شد پیش خدا مسئول نباشم!

[="Tahoma"][="Plum"]

محدثه83;683426 نوشت:

ممنون چه پیشنهاد مردونه ای تا نیامدن بزاریم فرار کنیم نه ههههههههههه کاملا مردانه :khandeh!:/
پس تو جنگ خودمون وقتی خرمشهر را گرفتن چرا امام رضا علیه السلام را بر نداشتیم فرار کنیم چرا وایسادیم مقاومت کردیم
،جوان هایمان کشته شدن چه خون دلها خوردیم چه مادرها چشم به راه فرزند مردن و.......

یعنی اگه قبر حضرت زینب نباشه نباید بجنگیم؟
مگه تو بقیه جاها که کمک می کنیم قبر معصومین هستن؟[/]

Anoushiravan;683429 نوشت:
خرمشهر کجا و مشهدالرضا کجا

من وظیفه میدونستم این پیشنهاد رو بدم که دو روز دیگه که خدای نکرده بی حرمتی شد پیش خدا مسئول نباشم!

وظیفه اینه که شهدای حرم رو معرفی کنیم و یادشون رو زنده نگه داریم
خودمون هم اگه تونستیم بریم برای دفاع
نه اینکه ...
حالا به فرض که مسئولین قبول کردن و همه شیعه های دنیا هم پذیرفتن
اینکه کجا خاکشون کنن خیلی سوال بزرگتریه

کنجکاو بی گناه;683440 نوشت:
وظیفه اینه که شهدای حرم رو معرفی کنیم و یادشون رو زنده نگه داریم
خودمون هم اگه تونستیم بریم برای دفاع
نه اینکه ...
حالا به فرض که مسئولین قبول کردن و همه شیعه های دنیا هم پذیرفتن
اینکه کجا خاکشون کنن خیلی سوال بزرگتریه

ببینید بنده از وقتی بحران سوریه شروع شد تقریبا هر روز اخبار اونجا رو پیگیری می کنم

به نظر من دولت سوریه سقوط خواهد کرد

البته ایران تلاش می کنه جلوی این اتفاق رو بگیره

اما درگیری همزمان ایران در عراق، یمن، لبنان و نوار غزه و در عین حال تحریم های مالی غرب باعث شده تا ایران در مقابل پول اعراب و ترکیه و حماقت تکفیری ها، کم کم قافیه رو ببازه (در سوریه منظورم هست)!

تکفیری ها هم بارها اعلام کردند در صورتی که به حرم حضرت زینب دست پیدا کنند از هیچ جنایتی فروگذار نخواهند کرد

الان خارج کردن پیکر پاک ایشون و حضرت رقیه به صورت مخفیانه (و به گونه ای که جسارتی صورت نگیره) و امانت گذاشتن اون در ایران چه مشکلی داره؟

اگر دولت سوریه پیروز شد که بی سر و صدا دوباره پیکرها بازخواهند گشت. اگر هم نشدپف حداقل ما از این بابت نگرانی نداشته باشیم!

[="Tahoma"][="Plum"]

Anoushiravan;683482 نوشت:
ببینید بنده از وقتی بحران سوریه شروع شد تقریبا هر روز اخبار اونجا رو پیگیری می کنم

اما درگیری همزمان ایران در عراق، یمن، لبنان و نوار غزه و در عین حال تحریم های مالی غرب باعث شده تا ایران در مقابل پول اعراب و ترکیه و حماقت تکفیری ها، کم کم قافیه رو ببازه (در سوریه منظورم هست)!

تکفیری ها هم بارها اعلام کردند در صورتی که به حرم حضرت زینب دست پیدا کنند از هیچ جنایتی فروگذار نخواهند کرد

الان خارج کردن پیکر پاک ایشون و حضرت رقیه به صورت مخفیانه (و به گونه ای که جسارتی صورت نگیره) و امانت گذاشتن اون در ایران چه مشکلی داره؟

اگر دولت سوریه پیروز شد که بی سر و صدا دوباره پیکرها بازخواهند گشت. اگر هم نشدپف حداقل ما از این بابت نگرانی نداشته باشیم!

خب اگه میگین مخفیانه شاید این کار همین الان صورت گرفته از کجا معلوم؟:Gig:[/]

mkhahande313;683484 نوشت:
خب اگه میگین مخفیانه شاید این کار همین الان صورت گرفته از کجا معلوم؟

امیدوارم

اما این مسئولینی که من میشناسم، بعید میدونم...

حتی عزیزان افغانی که به وسیله تیپ فاطمیون به سوریه اعزام شدن مشکلاتی دارند که خیلی مسخره هست و باورش سخته! حالا بماند

Anoushiravan;683482 نوشت:

حالا دعا میکنیم اینطور نشه ....
اینکه پیکر ها رو روی زمین نگه داریم که نمیشه ...
راستی نظر بقیه مراجع هم باید گرفت

[="Tahoma"][="Plum"]

کنجکاو بی گناه;683495 نوشت:
حالا شما دعا کن اینطور نشه ...
اینکه پیکر ها رو روی زمین نگه داریم که نمیشه ...
راستی نظر بقیه مراجع هم باید گرفت

اگه کلاً بشه این کار رو کرد دیگه رو زمین نمیمونه که به همون صورت موقتا جایی مخفی میشه تا بعد دوباره به همون صورت برداشته بشه برگرده سرجاش[/]

موضوع قفل شده است