صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: انتقال قبور از نظر شرع

علاقه
    تدریس؛ تحقیق
    نوشته
    1,315
    حضور
    25 روز 21 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    109
    آپلود
    2
    گالری
    74
    صلوات
    3896

انتقال قبور از نظر شرع

سلام

همونطور که در خبرها خوندیم، نیروهای ترکیه وارد خاک سوریه شدند و بقایای جنازه یکی از پادشاهان عثمانی رو به ترکیه منتقل کردند تا توسط داعش و سلفی ها مورد تعدی قرار نگیره

من هم مدتی قبل این پیشنهاد رو برای انتقال قبور مطهر حضرت زینب، حضرت رقیه و حضرت ام کلثوم از سوریه مطرح کردم اما دوستان این سایت به شدت محکوم فرمودند

حالا من این سوال رو دارم که از نظر شرعی (فتوای رهبری مد نظر من هست)، انتقال قبور بزرگان اسلام (مانند همین سه بزرگوار خط بالا، و یا امامین عسکریین از سامرا که در محاصره سلفی ها هست) چه حکمی داره؟

با توجه به این که الان تکنولوژی پیشرفت کرده و میشه بدون شکافتن قبر، به طور کامل اون رو خارج کرد و به مکان دیگری منتقل نمود
    وَالَّذِينَ إِذَا فَعَلُواْ فَاحِشَةً أَوْ ظَلَمُواْ أَنْفُسَهُمْ ذَكَرُواْ اللّهَ فَاسْتَغْفَرُواْ لِذُنُوبِهِمْ وَمَن يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلاَّ اللّهُ
    دعام کنید
    للَّهِ مِنْ عِبادِهِ خِيَرَتانِ، فَخِيَرَتُهُ مِنَ الْعَرَبِ قُرَيْشٌ وَمِنَ الْعَجَمِ فارْسٌ.
    از بندگان خدا دو گروه برگزيده و نيكو هستند. بندگان نيكو و برگزيده عرب، قريش مى‏باشد و بندگان نيكو و برگزيده عجم فارس‏ها هستند.
    المناقب، ابن شهر آشوب: 4/ 167؛ بحار الأنوار: 46/ 4؛ ربيع الابرار: 1/ 402402

2. صلوات ها 8

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,525
    حضور
    175 روز 5 ساعت 13 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58319

با نام و یاد دوست

انتقال قبور از نظر شرع

کارشناس بحث: استاد شفا

5. صلوات ها 7

علاقه
    فقه جعفري
    نوشته
    3,119
    حضور
    52 روز 23 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    8
    صلوات
    11227

نقل قول نوشته اصلی توسط Anoushiravan نمایش پست ها
    سلام

همونطور که در خبرها خوندیم، نیروهای ترکیه وارد خاک سوریه شدند و بقایای جنازه یکی از پادشاهان عثمانی رو به ترکیه منتقل کردند تا توسط داعش و سلفی ها مورد تعدی قرار نگیره

من هم مدتی قبل این پیشنهاد رو برای انتقال قبور مطهر حضرت زینب، حضرت رقیه و حضرت ام کلثوم از سوریه مطرح کردم اما دوستان این سایت به شدت محکوم فرمودند

حالا من این سوال رو دارم که از نظر شرعی (فتوای رهبری مد نظر من هست)، انتقال قبور بزرگان اسلام (مانند همین سه بزرگوار خط بالا، و یا امامین عسکریین از سامرا که در محاصره سلفی ها هست) چه حکمی داره؟

با توجه به این که الان تکنولوژی پیشرفت کرده و میشه بدون شکافتن قبر، به طور کامل اون رو خارج کرد و به مکان دیگری منتقل نمود
    سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

نبش قبر مسلمان و كسى كه در حكم او است، حرام مى‌باشد
    ، مگر آنكه بداند از بين رفته و ميت پوسيده و خاك شده است. ولى نبش قبور انبياء و ائمه معصومين (عليهم السلام) اگر چه از دفن آنها مدت طولانى گذشته باشد جايز نيست بلكه همچنين است نبش قبور امام‌زادگان و صلحا و شهدا كه زيارتگاه و پناهگاه شده است. و منظور از نبش قبر آنست كه جسد ميتى كه با دفن پوشيده شده آشكار شود بنابراين اگر قبرى را بكنند و خاك آن را بيرون آورند بدون آنكه جسد ميت آشكار شود نبش حرام نيست.

پی نوشت:
    تحریر الوسیله ،احکام طهارت،احکام غسل،احکام میت،احکام دفن ،مساله 3

انتقال قبور از نظر شرع

انتقال قبور از نظر شرع

7. صلوات ها 7

علاقه
    تدریس؛ تحقیق
    نوشته
    1,315
    حضور
    25 روز 21 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    109
    آپلود
    2
    گالری
    74
    صلوات
    3896

سلام و ممنون از شما

منظور من هم انتقال قبور هست بدون نبش قبر

یعنی مثلا از فاصله دو تا سه متری قبر، به صورت یک بلوک، حفاری صورت بگیره و قبر به طور کامل خارج بشه به همراه محتویاتش

اگر از نظر شرعی مشکلی نداره چرا ما این کار رو با قبور مطهر حضرت زینب و رقیه و ... انجام نمی دیم؟

با توجه به این که احتمال بی حرمتی سلفی ها وجود داره؟
    وَالَّذِينَ إِذَا فَعَلُواْ فَاحِشَةً أَوْ ظَلَمُواْ أَنْفُسَهُمْ ذَكَرُواْ اللّهَ فَاسْتَغْفَرُواْ لِذُنُوبِهِمْ وَمَن يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلاَّ اللّهُ
    دعام کنید
    للَّهِ مِنْ عِبادِهِ خِيَرَتانِ، فَخِيَرَتُهُ مِنَ الْعَرَبِ قُرَيْشٌ وَمِنَ الْعَجَمِ فارْسٌ.
    از بندگان خدا دو گروه برگزيده و نيكو هستند. بندگان نيكو و برگزيده عرب، قريش مى‏باشد و بندگان نيكو و برگزيده عجم فارس‏ها هستند.

9. صلوات ها 7

نوشته
    713
    حضور
    15 روز 21 ساعت 22 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    7
    صلوات
    1594

با سلام
    در اطراف عسلویه و پارس جنوبی، جابجایی امام زاده ها به کررات اتفاق می افتد. چون مکانشان با پروژه های صنعتی گاهاً تداخل دارد و باعث بی حرمتی به آن ها می شود.
    عکس روی تو چو در آینه ی جام افتاد
    عارف از خنده ی می در طمع خام افتاد
    حسن روی تو به یک جلوه که در آینه کرد
    این همه نقش در آیینه ی اوهام افتاد
    این همه عکس می و نقش نگارین که نمود
    یک فروغ رخ ساقیست که در جام افتاد.

11. صلوات ها 7

علاقه
    فقه جعفري
    نوشته
    3,119
    حضور
    52 روز 23 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    8
    صلوات
    11227

سلام و ممنون از شما

منظور من هم انتقال قبور هست بدون نبش قبر

یعنی مثلا از فاصله دو تا سه متری قبر، به صورت یک بلوک، حفاری صورت بگیره و قبر به طور کامل خارج بشه به همراه محتویاتش

اگر از نظر شرعی مشکلی نداره چرا ما این کار رو با قبور مطهر حضرت زینب و رقیه و ... انجام نمی دیم؟

با توجه به این که احتمال بی حرمتی سلفی ها وجود داره؟
    سلام علیکم

اگر همان ضوابطی که گفتیم باشد، از نظر شرعی اشکالی ندارد.

انتقال قبور از نظر شرع

انتقال قبور از نظر شرع

13. صلوات ها 6

علاقه
    تدریس؛ تحقیق
    نوشته
    1,315
    حضور
    25 روز 21 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    109
    آپلود
    2
    گالری
    74
    صلوات
    3896

سلام

اگر خبرهای این چند روز سوریه رو خونده باشید حتما دیده اید که ارتش این کشور شکست های متوالی رو مرتکب میشه

درسته ما سعی می کنیم سوریه رو در محور مقاومت حفظ کنیم اما ظاهرا با پول سعودی و تکفیری های بین المللی مثل انتحاری های داعشی و جبهه نصره و ... امکان این مسئله روز به روز کمتر میشه

سوال من این هست

چرا قبور حضرت زینب و حضرت رقیه و ... رو انتقال نمی دیم؟ بابا این زامبی ها چند وقت پیش قبر جناب سکینه رو منفجر کردند

انتقال قبور از نظر شرع

چرا قبل از این که دیر بشه اقدام نمی کنیم؟ آقا این کار رو مخفیانه که می تونید انجام بدین. پس چرا کاری نمی کنید؟ حتما باید زامبی ها بی احترامی کنند تا شما به خودتون بیاین؟

مَا أَكْثَرَ الْعِبَرَ وَ أَقَلَّ الِاعْتِبَارَ
    دعام کنید

15. صلوات ها 5

علاقه
    تدریس؛ تحقیق
    نوشته
    1,315
    حضور
    25 روز 21 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    109
    آپلود
    2
    گالری
    74
    صلوات
    3896

خبرهای سوریه نگران کننده تر شده

مسئولین گرامی!

اگر این متن رو می خوانید، برای یک بار هم که شده علاج واقعه قبل از وقوع بکنید

تروریست ها دارن به دمشق نزدیک میشن

بی سر و صدا قبور مطهر امامزادگان عظیم الشان (حضرات زینب و رقیه و ...) رو به ایران منتقل کنید
    دعام کنید

17. صلوات ها 4

علاقه
    مطالب جديد در هر زمينه
    نوشته
    368
    حضور
    3 روز 8 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    914

خبرهای سوریه نگران کننده تر شده

مسئولین گرامی!

اگر این متن رو می خوانید، برای یک بار هم که شده علاج واقعه قبل از وقوع بکنید

تروریست ها دارن به دمشق نزدیک میشن

بی سر و صدا قبور مطهر امامزادگان عظیم الشان (حضرات زینب و رقیه و ...) رو به ایران منتقل کنید

ممنون چه پیشنهاد مردونه ای تا نیامدن بزاریم فرار کنیم نه ههههههههههه کاملا مردانه /
    پس تو جنگ خودمون وقتی خرمشهر را گرفتن چرا امام رضا علیه السلام را بر نداشتیم فرار کنیم چرا وایسادیم مقاومت کردیم
    ،جوان هایمان کشته شدن چه خون دلها خوردیم چه مادرها چشم به راه فرزند مردن و.......
    یه خورده درست بیندیشیم انقلابی ومردونه

19. صلوات

علاقه
    تدریس؛ تحقیق
    نوشته
    1,315
    حضور
    25 روز 21 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    109
    آپلود
    2
    گالری
    74
    صلوات
    3896

نقل قول نوشته اصلی توسط محدثه83 نمایش پست ها
    ممنون چه پیشنهاد مردونه ای تا نیامدن بزاریم فرار کنیم نه ههههههههههه کاملا مردانه /
    پس تو جنگ خودمون وقتی خرمشهر را گرفتن چرا امام رضا علیه السلام را بر نداشتیم فرار کنیم چرا وایسادیم مقاومت کردیم ،جوان هایمان کشته شدن چه خون دلها خوردیم چه مادرها چشم به راه فرزند مردن و.......
    یه خورده درست بیندیشیم انقلابی ومردونه
    خرمشهر کجا و مشهدالرضا کجا

من وظیفه میدونستم این پیشنهاد رو بدم که دو روز دیگه که خدای نکرده بی حرمتی شد پیش خدا مسئول نباشم!
    دعام کنید

21. صلوات ها 4

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری