صفحه 1 از 6 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: و شیخ مرا گفت: ...

علاقه
    عرفان
    نوشته
    179
    حضور
    16 روز 12 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    851

و شیخ مرا گفت: ...

با سلام و عرض ادب خدمت کلیه اساتید و کاربران محترم و علاقه‌مندان عرفان علی الخصوص جناب استاد که اجازه طرح این موضوع را به بنده دادند و با همراهیشان ما را یاری خواهند کرد.

با کسب اجازه از اساتید محترم قصد دارم تا در این تاپیک به برخی مسائل مطروحه در کتاب «و شیخ مرا گفت: ...» نوشته جناب آقای عباس توکلیان بپردازم.

این کتاب شرح احوالات مکاشفه آمیز نویسنده است که ضمن بیتوته در بارگاه نورانی عارف بزرگ علی ابن جعفر خرقانی حاصل شده است.

از اساتید و کاربران محترم تقاضا دارم تا اینجانب را از نظرات مفیدشان بی‌بهره نگذارند. شاید طرح مباحثی پیرامون موضوعات انتخاب شده از کتاب به پربارتر شدن این موضوع کمک کند.

خواهشی که از عزیزان دارم این است که چنانچه به طور کلی با مباحث عرفانی و فلسفی مخالف هستند در این تاپیک مشارکت نکنند و طرح مباحث اینچنینی را در موضوعی جداگانه پیگیری بفرمایند.

امید که آتش دل عاشقان شعله‌ورتر گردد.
    از خداوند منان نصرت و هدایت میطلبم.

ویرایش توسط Ruhollah : ۱۳۹۳/۱۲/۰۴ در ساعت ۰۲:۴۲

وَ مَن یَتَّقِ اللهَ یَجْعَل لَه مَخْرَجًا وَ یَرْزُقْهُ مِنْ حَیْثُ لَا یَحْتَسِبُ
    وَ مَن یَتَوَکَّلْ عَلَی اللهِ فَهُوَ حَسْبُهُ
    اِنَّ اللهَ بَالِغُ اَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللهُ لِکُلِّ شَیْءٍ قَدْرًا

2. صلوات ها 11

3.  

علاقه
    عرفان
    نوشته
    179
    حضور
    16 روز 12 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    851

بِسمِ الله وَ بِالله امَنْتُ بِالله وَ تَوَکَّلْتُ عَلَی الله
    الحَیِّ اَلَّذِی لَایَمُوت بِیَدِهِ الخَیر وَ هُوَ عَلَی کُلِّ شَیءٍ قَدِیر

شبی میمون و مبارک و به هنگام خفتن، شیخ روی در من کرد و گفت:

- آی غریبِ آشنا! تو را در این عالَمِ اِشگِفت و در این صُنعِ عَجَب که فرارویِ توست، هیج پرسش نیست؟

طنین صدای دل‌انگیز و جان‌فزای شیخ جزء جزءِ پیکرم لرزاند و قفل از زبانم برگرفت. مرا که تاب نگریستن در چشمانِ شیخ نبود، سر در پیش و دو چشم بر بوریای کف مسجد گفتم:

- پرسشْ بی‌نهایت است، لیک مرا بیم آن باشد که چیزی پرسم که ابلهانه باشد و جانِ شیخ از آنْ خسته و ملول آید و معرفتِ خدای و شریعتِ حقّه‌ی مصطفای (ص) را شبهه‌ناک افتد و با آن سؤال که می‌کنم ایمانِ خلایق خدشه پذیرد!!!

لحظاتی گذشت و از شیخ صدایی برنیامد. به قَصرِ طَرفی و گریخته نظری، در سیمای شیخ نگریستم. رخسارِ مصفای او آشفته می‌نمود. دلشوره‌ای سخت در جانم افتاد که ناگاه شیخ با لحنی حسرت آلود گفت:

- آن کفر، و آن شرک و اِلحاد که بر سُئُل و تسائُل استوار بود، به هزار دَرَجَت از آن ایمانِ مجاز که بر تعصب و تجاهُل بنا باشد برتر و مقبول‌تر بُوَد! چرا که آن شرک را اَر خدا خواهد، شود که به پرسش و دانش تداوی کرد. لیکن، آن ایمان را که بنا بر تعصب و تجاهُل است، هیچ دارو و شفا در تصور نباشد.
    بر احوالات آن معرفت و آن شریعت باید گریست که تو عطشان و جگرسوزان، سؤال و شِکال پُرسی، و عوضِ جوابِ صواب، تو را فلک کنند و به چوب القاءِ شبهه در دین و شریعت، تنبیه نمایند. چه مفلوک و بی‌پناه باشد، آن شریعت و دیانت که به وَعوَع سگی در سیاهی شب در هم ریزد و به نزد خلایق مشتبه گردد.

...
    و او در آن شب قدر و به اولین درس سلوک مرا گفت:

- در آنچه بدین وقت با تو می‌گویم، هیچ شُبهَت روا مدار که دورترینِ مردم از درگاهِ خدای، آن کس باشد که خویش را به خدای مقرَّب‌تر داند! «مَا غَرَّکَ بِرَبِّکَ الْکَریِم» را تأویل و تفسیر این باشد.

- و من به اولین سؤال، وی را پرسیدم در سفیه‌ترینِ اولادِ آدم.

و او مرا گفت:

- آن، کسی بُوَد که نازد به آنچه داند! حال وی رقَّت‌انگیز بُوَد و باید که از بهرِ وی به خدای نالید و جهلِ او را شفایی عاجل طلبید. آن سپیدجامه‌ی سیاه‌دل را اگر از ندانسته‌هایش خبر بودی، از آن ناز که میکردی، چنان شرمسار گشتی که به همه عمر، سر از تلِّ سرگینِ چارپایان بِدَر نکردی!

برگرفته از کتاب «و شیخ مرا گفت: ...» عباس توکلیان
    ویرایش توسط Ruhollah : ۱۳۹۳/۱۲/۰۴ در ساعت ۰۷:۳۱

وَ مَن یَتَّقِ اللهَ یَجْعَل لَه مَخْرَجًا وَ یَرْزُقْهُ مِنْ حَیْثُ لَا یَحْتَسِبُ

5. صلوات ها 11

علاقه
    عرفان
    نوشته
    179
    حضور
    16 روز 12 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    851

با سلام و عرض ادب

- شیخ را خواستم در سخنی که در روز حشر با خدای گویم تا شاید بر من ببخشاید و از جمله‌ی گناهان من درگذرد به فضل، و با صالحانم محشور فرماید!

و او گفت:

- آنگاه که در محضرِ سلطانِ کونین قیام کردی، سر به زیر دار و بر سیره‌ی مجرمان و خاطیان بگوی که بارالها! من در دنیا نه عالِم بودم و نه دانشمند، نه زاهد بودم و نه عابد، نه مجاهد بودم و نه درویش، نه صوفی بودم و نه قلندر. مرا از آن همه نیکویی که بندگان مخلص تو را بود، هیچ نبود! لیک تو بر آینه‌ی دل من می‌دیدی که دوست می‌داشتم تو را و دوستانِ تو را و دوستانِ دوستانِ تو را. همه‌ی اندوخته‌ی من آن محبت بود. و اینک می‌نگرم در دریایِ بی‌کرانِ رحمتِ تو؛ باشد که موج زند و مرا در خود بَرَد. و گمان من بر تو، گمانِ نیک بُوَد. بر کرده خود خوفناکم و به رحمت تو اومیدوار. اگر به فضلِ خود حکم رانی و مرا در بهشت کنی، در کنار آن نهرها که در آن قرار داده‌ای و در زیر آن درختان شاخ در شاخ و در میان اهل جنت و حوران و پری‌زادگان، باز تو را خواهم جست و از تو نشان خواهم خواست. و اگر بر عدلِ خویش حکم رانی و مرا در دوزخ جای کنی، در جمع دوزخیان نشینم و باز همان قصه‌ی شیرین تو و افسانه‌ی همیشه جاویدِ تو را در قول و غزل کنم. چرا که این دل فقط به یادِ تو آرام گیرد و هرگز رامِ غیرِ تو نگردد!

ویرایش توسط Ruhollah : ۱۳۹۳/۱۲/۰۶ در ساعت ۱۰:۳۵

7. صلوات ها 13

علاقه
    عرفان
    نوشته
    179
    حضور
    16 روز 12 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    851

با سلام و عرض ادب

- شیخ را پرسیدم در حقیقتِ صراط.

و او گفت:

- آن صراط، این تنِ خاکیِ تو بُوَد و آرزوهایِ دنیاییِ وی. از آن تن اَر بگذری، از صراط گذشته‌ای، بی‌رعشه، بی‌تزلزل، بی‌خوف.

ویرایش توسط Ruhollah : ۱۳۹۳/۱۲/۰۴ در ساعت ۰۴:۰۶

9. صلوات ها 10

علاقه
    عرفان
    نوشته
    179
    حضور
    16 روز 12 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    851

با سلام و عرض ادب

- شیخ را پرسیدم در آن خوشی و عیش که هرگز منقَّص نشود.

و او گفت:

- هر عیش که به غیرِ حق بُوَد، دیر نپاید و خراب شود. لیک آن خوشی که به وی در بُوَد، آن پایَد و مانَد و هرگز نقصان نیاود!

ویرایش توسط Ruhollah : ۱۳۹۳/۱۲/۰۴ در ساعت ۰۴:۱۴

11. صلوات ها 8

علاقه
    عرفان
    نوشته
    179
    حضور
    16 روز 12 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    851

با سلام و عرض ادب

- شیخ را پرسیدم در اصلِ اصلِ شکر که باید گفت.

و او پاسخ داد:

- اصلِ اصلِ شکر، شکرِ بودِ حق تعالی است و شکرِ آن یقین که تو را وادید آمده به حضرتِ وی!

ویرایش توسط Ruhollah : ۱۳۹۳/۱۲/۰۴ در ساعت ۰۴:۱۵

13. صلوات ها 11

علاقه
    عرفان
    نوشته
    179
    حضور
    16 روز 12 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    851

با سلام و عرض ادب

- شیخ را پرسیدم که چگونه در طریقتِ رجوع به حضرت عزَّت، راه را از چاه بازشناسم؟

و او گفت:

- آن راه که تو خود آن را بجویی، همه ضلالت بُوَد و گمراهی. لیک به صدق از حضرت عزَّتش بخواه که وی آن راهِ حق، به تو نماید که آن راه که خداوند به بنده نشان کند، همه هدایت بُوَد. پس بر توست که شریعت مصطفی (ص) محکم داری و نَفْس خویش امان ندهی و بر دروازه دل نشینی و بُردابُرد زنی هر اندیشه را که بویِ خدای از آن برنیاید.

ویرایش توسط Ruhollah : ۱۳۹۳/۱۲/۰۴ در ساعت ۰۵:۳۶

15. صلوات ها 11

علاقه
    عرفان
    نوشته
    179
    حضور
    16 روز 12 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    851

با سلام و عرض ادب

- شیخ را گفتم اوقاتی بر من می‌گذرد که در آن اوقات، دلم را اندوهی عمیق پُر می‌کند و در حسرتِ دیدارِ خدای، شبانگاهان تا به صبحدم، چشمانم گرداگردِ آسمان می‌چرخد تا آنجا که در قفایم سفتی و سختی پدید می‌آید و در پایم فتور و سستی؛ لیک هیچ از وی بر من ظاهر نمی‌شود.

و او مهربانانه مرا گفت:

- دلْ خوش دار و ملول مباش، که او خواست که تو خواستی تا سر بر آسمان کنی و چشمانت گرداگردِ آسمانْ جُستی‌گری کنند. و او تو را جُست که تو او را جُستن گرفتی. و او از تو دیدار طلبید که تو وی را مطلوبِ دلِ خود یافتی. آیا با این همه که تو را هست، باز اندوه می‌خوری و دل غمگین می‌داری؟

ویرایش توسط Ruhollah : ۱۳۹۳/۱۲/۰۴ در ساعت ۰۷:۰۷

17. صلوات ها 10

علاقه
    عرفان
    نوشته
    179
    حضور
    16 روز 12 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    851

با سلام و عرض ادب

- شیخ را پرسیدم در صفت درویشان و عُزلت‌گُزیدگان.

و او گفت:

- خداوند از میان بندگان خویش، جمعی اندک را به فضل و کرم خویش برگزیده و در زاویه نشانده که بدو بنگرند و لا فی الغیر. رغبتِ دنیا از دلهاشان برده، بین دل و کامِ ایشان جدایی انداخته و دستِ شیطان را از دامن پاکِ اینان کوتاه ساخته و غفلتِ مکتومِ مرسومِ خلایق را از این قوم زدوده است. آن چنان که از ایشان فقط دو چشم مانده مستغرق در نظّارگیِ بدان جمال، و عقلی مبهوت در آن جلال، و دلی تبارک‌گویان در تسبیح و تقدیسِ آن احوال. و این همان قوله تعالی باشد که «وَ اصطَنَعتُکَ لِنَفسی» و تو را برای خود بر گزیده‌ام!

ویرایش توسط Ruhollah : ۱۳۹۳/۱۲/۰۴ در ساعت ۰۹:۴۲

19. صلوات ها 10

علاقه
    عرفان
    نوشته
    179
    حضور
    16 روز 12 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    851

با سلام و عرض ادب

- شیخ را پرسیدم اگر مصطفی (ص) عزیزترین کسان را دعا فرماید، چه گوید؟

و او گفت:

- دو دست بر آسمان بلند کند و گوید: «بار خدایا، عمر او را همه یک سجده کن».

21. صلوات ها 9

صفحه 1 از 6 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۴/۰۳/۲۵, ۱۶:۱۲ : 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری