حکم جشن (عروسی) گرفتن در نیمه دوم اسفند 93 ونیمه اول فروردین 94

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حکم جشن (عروسی) گرفتن در نیمه دوم اسفند 93 ونیمه اول فروردین 94

سلام

طبق نظر حضرت آقا

با توجه به ایام فاطمیه حکم جشن (عروسی)گرفتن درنیمه دوم اسفند 93 ونیمه اول فروردین 94؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

محدثه83;645220 نوشت:
سلام

طبق نظر حضرت آقا

با توجه به ایام فاطمیه حکم جشن (عروسی)گرفتن درنیمه دوم اسفند 93 ونیمه اول فروردین 94؟

سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

جشن گرفتن در ایامی که عرفا هتک عزای حضرت زهراء سلام الله علیها محسوب شود،حرام است ؛
وجشن گرفتن در ایامی که عرفا هتک عزای حضرت زهراء سلام الله علیها محسوب نشود،اشکالی ندارد.

تشخیص این موارد بر عهده عرف متدین است وممکن است در شهر های مختلف متفاوت باشد.

در صورتی که مورد مشکوک باشد که هتک است یا نه ،از جهت شرعی اشکالی ندارد ولی از جهت اخلاقی خوب است در این وقت انجام نشود وبا تعجیل یا تاخیر انجام شود.

13 اسفند شهادت حضرت فاطمه {س} هست به روایتی و 3 فروردین هم شهادتی که توی تقویم ما تعطیل هست
به نظر من بعد از این تاریخ {3فروردین} مشکلی نداره توی ایام عید هم میتونید برگزار کنید
قبلش رو {13اسفند تا 3 فروردین} دیگه نمیدونم

محدثه83;645220 نوشت:
سلام

طبق نظر حضرت آقا

شفا;645729 نوشت:
سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

جشن گرفتن در ایامی که عرفا هتک عزای حضرت زهراء سلام الله علیها محسوب شود،حرام است ؛
وجشن گرفتن در ایامی که عرفا هتک عزای حضرت زهراء سلام الله علیها محسوب نشود،اشکالی ندارد.

سلام من هنوز موندم چرا ایام فاطمیه 20 روز یا حتی بیشتره! اگه برای احترامه خب مثل سایر معصومین باید روز شهادت حضرت عزاداری کنیم.
حالا اینکه مورخان درست تاریخو ننوشتن دلیل میشه که بین این دو تاریخم عزداری کنیم؟ اگه سه تا تاریخ مینوشتن چی؟ اگه بین دو تاریخ دو ماه فاصله بود چی؟ یعنی باید دو ماه عزاداری میکردیم؟
ایام فاطمیه به این شکلی که الان هست به نظرم توسط یه عده افراطی وارد دین شده و الا با عقل جور درنمیاد. اگه به شان و مقامم باشه پس باید برای حضرت رسول(ص) بیشتر از همه معصومین عزاداری کنیم.
خیلی کم عزاداری داریم دارن ایام محسنیه و .. رو هم اضافه میکنن

salam1990;645744 نوشت:
خیلی کم عزاداری داریم دارن ایام محسنیه و .. رو هم اضافه میکنن

راس میگه چه خبره؟!!!!یک کم مراسم رقص و شادی و حرکان موزون بذارید!!!!اصلاًاون بنده خداییکه گفت سفارش می کنم دستمالی را که اشک های زیادی در رثای جدّم حسین مظلوم (علیه السّلام) و اهل بیت مکرّم او ریخته و صورت خود را با آن پاک می کردم بر روی سینه در کفنم بگذارید!! اشتباه می کرده
همین مراسم شادی هست که آخرت را تضمین میکنه.اه خسته شدیم!!ا............................الکی مثلاً خیلی در این جور مراسم گریه می کنم و خیلی هم به این جور مراسم اهمیت میدم!!!!

eh.zamani;645750 نوشت:
راس میگه چه خبره؟!!!!یک کم مراسم رقص و شادی و حرکان موزون بذارید!!!!اصلاًاون بنده خداییکه گفت سفارش می کنم دستمالی را که اشک های زیادی در رثای جدّم حسین مظلوم (علیه السّلام) و اهل بیت مکرّم او ریخته و صورت خود را با آن پاک می کردم بر روی سینه در کفنم بگذارید!! اشتباه می کرده
همین مراسم شادی هست که آخرت را تضمین میکنه.اه خسته شدیم!!ا............................الکی مثلاً خیلی در این جور مراسم گریه می کنم و خیلی هم به این جور مراسم اهمیت میدم!!!!

مرسی از منطق

شفا;645729 نوشت:
سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

تشخیص این موارد بر عهده عرف متدین است وممکن است در شهر های مختلف متفاوت باشد.

در صورتی که مورد مشکوک باشد که هتک است یا نه ،از جهت شرعی اشکالی ندارد ولی از جهت اخلاقی خوب است در این وقت انجام نشود وبا تعجیل یا تاخیر انجام شود.

سلام

ممنون از جوابتون

طبق نظر آیت الله العظمی مکارم شیرازی(دام عزه):

تاریخ شهادت حضرت زهرا (سلام الله علیها) در منابع
این که سه دهه فاطمیه داریم آیا براساس سند های شیعی میباشد یا خیر؟ آیا اینکه می گویند دهه فاطمیه 45 روزه ای نداریم چقدر صحت دارد؟ معیار شروع دهه فاطمیه چه زمانی است؟ قبل از شهادت یا بعد از روز شهادت شروع می شود؟
در مورد سالروز شهادت حضرت زهرا (سلام الله علیها) دو روایت است یکی اینکه ایشان 75 روز بعد از رحلت پیغمبر اکرم(ص) به شهادت رسیدند که می شود 13 جمادی الاول و دیگری اینکه 95 روز بعد از رحلت پیغمبر به شهادت رسیدند که می شود 3 جمادی الثانی و طول این 20 روز را ایام فاطمیه نامیده اند.

٣ – حدود ایام شهادت حضرت زهرا (سلام الله علیها)

احتراماً محدوده دو دهه فاطمیه را بیان فرمایید. و همچنین برگزاری مراسم جشن عقد و عروسی و امثال آن در این مدت چگونه است؟

سه روز، 13 و 14 و 15 جمادی الاول و سه روز 1و 2 و 3 جمادی الثانی بنابر معمول به (فاطمیه) اختصاص دارد ولی در بین این دو برگزاری مراسم عقد و عروسی (با رعایت تمام موازین شرعی) مانعی ندارد.

سایت ایشان استفتائات،جستجو واژه فاطمیه

دوستان اشاره ای هم به ایام شهادت حضرت محسن داشتند.در این مورد باید گفت که در مورد ایام محسنیه باید گفت که طبق نظر برخی علماء که با جرعت این مورد را رد کردند مورد حجمه برخی از افراد قرار گرفتند که ارادتشون به این ایام طبق نظر شرع نیست و هر چه خودشان دوست دارند انجام می دهند تا جایی که چنین افرادی حتی در مورد قمه زنی هم به مراجع تقلید حمله کردند.وحتی به آنها توهین هم کردند.من متعجبم که چنین افرادی که از دین آن چیز را قبول دارند که به عقل ناقص خودشون می رسه چه جوابی برای مولا امام زمان دارند.چگونه می تونند در مقابل حضرت بایستند و بگویند با توجه به این که در مواردی نواب عام شما (مراجع بزرگوار) دستور به نهی داده بودند ما با توجه به عقل ناقص و بی علم خود عمل کردیم.در واقع مثال بخواهیم برای این افراد بزنیم جز کلمه خوارج نمی توان به آنها نام نهاد. و فرقی ندارد که در چه موردی باشد هر شخصی بخواهد با توجه به عقل خود احکام دینی را قبول کند و مراجع بزرگوار را که عمری در این مورد زحمت کشیده اند را مورد تمسخر یا رد قرار دهد یک خارجی بیشتر نیست.

در مورد ایام فاطمیه هم باید فقط و فقط به نظر مراجع بزرگوار گوش داد نه افراط باید کرد و نه تفریط.و نه احکام تراشی و نه اخلاق تراشی.البته این مورد را هم باید در نظر گرفت که ایام مخصوص به اهل بیت تمام 365 روز روز سال است. ولی با دهه تراشی و غیره با توجه به نظرات بزرگان دهه عاشورا نباید تحت الشعاع قرار گیرد.هیچ عزایی نباید طوری باشد که دهه عاشورا را تحت الشعاء خود قرار دهد.البته در این زمان جنین چیزی وجود ندارد بلکه ترس ما در اینجاست که با دهه تراشی در آینده چنین اتفاقی بیافتد.
لا یوم کیومک یا ابا عبدالله(ع)

موضوع قفل شده است