صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: نقد و بررسی کتاب «گریز های مناجات»

نوشته
    1
    حضور
    2 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    5

اشاره نقد و بررسی کتاب «گریز های مناجات»

سلام
    اگر موضوع رو در جای نامناسبی زدم عذرخواهی میکنم

کتابی خریدیم با عنوان گریز های مناجات
    در بخشی از کتاب زیر عنوان «قو علی خدمتک جوارحی» مطالبی رو ذکر کرده که از نظر من مورد اشکال هست
    نوشته شده:
    «خدابا اگه قراره با قوت و نیروی اعضای بدنم دنبال گناه برم همین الان منو زمین گیرم کن. چی میشه منم مثل مادرم سیلی بخورم؟چی میشه مثل مادرم استخوان پهلوهایم بشکنه؟چی میشه مثل عباس و باباش علی فرق سر منم بشکافه؟ چی میشه مثل رسول خدا و امام حسن و امام رضا و امام جواد در راه خودت بدنم مسموم بشه جگرم از زهر پاره پاره بشه؟ چی میشه مثل زینب تازیانه بخورم طناب به گردنم بیاندازند و بین دشمنان مهدی منو بچرخونن و سنگ بهم بزنن؟ چی میشه مثل بچه های حسین تو بیابونا منو با پای برهنه روی خارها و زمین داغ و سوزان ببرند و کتکم بزنند؟ چی میشه مثل اربابم حسین با لب عطشان و گرسنگی شدید لحظه آخر عمرم یک ملعون روی سینه من بشینه مثل حسینه سر از بدنم جدا کنه؟ اون وقت تو خون خودم غلت بخورم. مهدی فاطمه بیاد بالای سرم سرمو به دامن بگیره هی بگم یا مهدی ! راضی شدی یا نه؟ خوب بود یا نه؟ اینقدر زجر بکشم تا از من راضی بشه.»

به جای اینکه بیان بشه خدایا به من نیرو بده تا در مقابل شیطان و نفسم پیروز بشم بیان شده خدایا منو زمین گیرم کن. در این صورت که ما اختیاری از خودمون نداشته باشیم پس چه فرقی با یک حیوان داریم؟

یا در جای دیگه بیان میشه خدایا این مصیبت ها رو سر من بیار به جای اینکه بیان بشه خدایا اینقدر به من قدرت بده تا تمام دشمنان مهدی رو نیست و نابود کنم و بتونم به امام زمانم کمک کنم

میخواستم از شما در مورد این صحبت ها سوال کنم که آیا چنین جملاتی مشکل دارند یا خیر؟
    با تشکر
    ویرایش توسط bina88 : ۱۳۹۴/۰۱/۱۰ در ساعت ۲۰:۴۳

2. صلوات ها 5

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,525
    حضور
    175 روز 5 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58322

با نام و یاد دوست

نقد و بررسی کتاب «گریز های مناجات»

کارشناس بحث: استاد صادق

5. صلوات

نوشته
    8,041
    حضور
    192 روز 14 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    28777

نقل قول نوشته اصلی توسط mahdi askari نمایش پست ها
    سلام
    اگر موضوع رو در جای نامناسبی زدم عذرخواهی میکنم

کتابی خریدیم با عنوان گریز های مناجات
    در بخشی از کتاب زیر عنوان «قو علی خدمتک جوارحی» مطالبی رو ذکر کرده که از نظر من مورد اشکال هست
    نوشته شده:
    «خدابا اگه قراره با قوت و نیروی اعضای بدنم دنبال گناه برم همین الان منو زمین گیرم کن. چی میشه منم مثل مادرم سیلی بخورم؟چی میشه مثل مادرم استخوان پهلوهایم بشکنه؟چی میشه مثل عباس و باباش علی فرق سر منم بشکافه؟ چی میشه مثل رسول خدا و امام حسن و امام رضا و امام جواد در راه خودت بدنم مسموم بشه جگرم از زهر پاره پاره بشه؟ چی میشه مثل زینب تازیانه بخورم طناب به گردنم بیاندازند و بین دشمنان مهدی منو بچرخونن و سنگ بهم بزنن؟ چی میشه مثل بچه های حسین تو بیابونا منو با پای برهنه روی خارها و زمین داغ و سوزان ببرند و کتکم بزنند؟ چی میشه مثل اربابم حسین با لب عطشان و گرسنگی شدید لحظه آخر عمرم یک ملعون روی سینه من بشینه مثل حسینه سر از بدنم جدا کنه؟ اون وقت تو خون خودم غلت بخورم. مهدی فاطمه بیاد بالای سرم سرمو به دامن بگیره هی بگم یا مهدی ! راضی شدی یا نه؟ خوب بود یا نه؟ اینقدر زجر بکشم تا از من راضی بشه.»

به جای اینکه بیان بشه خدایا به من نیرو بده تا در مقابل شیطان و نفسم پیروز بشم بیان شده خدایا منو زمین گیرم کن. در این صورت که ما اختیاری از خودمون نداشته باشیم پس چه فرقی با یک حیوان داریم؟

یا در جای دیگه بیان میشه خدایا این مصیبت ها رو سر من بیار به جای اینکه بیان بشه خدایا اینقدر به من قدرت بده تا تمام دشمنان مهدی رو نیست و نابود کنم و بتونم به امام زمانم کمک کنم

میخواستم از شما در مورد این صحبت ها سوال کنم که آیا چنین جملاتی مشکل دارند یا خیر؟
    با تشکر
    باسلام وتشکر .
    بسیاری از کلمات یاد
    شده در مناجات ائمه ذکر نشده خوب است در مناجات ها ما از ائمه ع الگو بگیریم .
    کلمات ما در دعا ومناجات بر خواسته از کلمات آنان باشد .

به گفته آن حکیم :
    ره چنان رو که ره روان رفتند

ویرایش توسط صادق : ۱۳۹۳/۱۲/۰۲ در ساعت ۱۲:۱۷

7. صلوات ها 2

نوشته
    343
    حضور
    7 روز 22 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    869

سلام
    من خودم با گریز موافق نیستم. آدم عادی ، کلام معصوم (ع) را قطع می کند. لطف مناجات را کم می کند. زمانش طولانی میشه مردم کمتر میان.

اما در مورد آن دعاها:

منظور این استکه "اذیت شدن" در راه "دین" خیلی مقام بالایی است.
    نقل شده از یک عالم دینی که اسمشون رو الان نمیدونم ، دم مرگ ، گریه می کردند. پرسیدند: شما با این همه شاگرد که تربیت کردید ، با این همه منبر که رفتین، با این همه تبلیغ و هدایت که انجام دادید چرا گریه می کنید؟
    فرمود: ناراحتم که چرا در راه خدا یک سیلی نخوردم. (نقل به مضمون)

برخی از علما بزرگ ، همه شبهای سال را احیا میگرفتند تا شب قدر را درک کنند ، برای اینکه در آن شب از خدا "شهادت" را بخوان.

کلا ، اذیت شدن در راه دین مقام بالایی است. البته منافاتی نداره با سایر درخواستها ( پیروز شدن بر نفس و.. )

بالاخره انسان روزی خواهد مرد. چه بهتر که علاوه بر اینکه زندگیش در مسیر خدا باشه، مرگش هم در مسیرخدا باشه.شهادت زیباترین مرگه. هر چه این شهادت به شکل سختتری باشه ، ارزشش بالاتره. شهیدی که سرش را میبرند ،آنهم تشنه ، مثل شهیدی نیست که بدون تشنگی و به طور عادی شهید میشه.

خدایا!
    من که روسیاهم شدیداً. اما به کرم خودت شهادت را روزیم کن.
    ویرایش توسط رهروی شهدا : ۱۳۹۳/۱۲/۰۲ در ساعت ۱۳:۵۱
    سَلامٌ عَلى‏ آلِ یس‏، اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا داعِىَ اللَّهِ وَرَبَّانِىَّ آیاتِهِ،

اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا بابَ اللَّهِ وَ دَیَّانَ دینِهِ، اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا خَلیفَةَ اللَّهِ‏ وَناصِرَ حَقِّهِ ...

اَلسَّلامُ عَلَیْکَ فى‏ آناءِ لَیْلِکَ وَاَطْرافِ‏ نَهارِکَ... اَلسَّلامُ عَلَیْکَ بِجَوامِعِ‏ السَّلامِ...
    فَالْحَقُّ ما رَضیتُموُهُ، وَالْباطِلُ ما اَسْخَطْتُموُهُ ...

نوشته
    8,041
    حضور
    192 روز 14 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    28777

نقل قول نوشته اصلی توسط رهروی شهدا نمایش پست ها
    سلام
    من خودم با گریز موافق نیستم. آدم عادی ، کلام معصوم (ع) را قطع می کند. لطف مناجات را کم می کند. زمانش طولانی میشه مردم کمتر میان.

اما در مورد آن دعاها:

نقل شده از یک عالم دینی که اسمشون رو الان نمیدونم ، دم مرگ ، گریه می کردند. پرسیدند: شما با این همه شاگرد که تربیت کردید ، با این همه منبر که رفتین، با این همه تبلیغ و هدایت که انجام دادید چرا گریه می کنید؟

برخی از علما بزرگ ، همه شبهای سال را احیا میگرفتند تا شب قدر را درک کنند ، برای اینکه در آن شب از خدا "شهادت" را بخوان.

کلا ، اذیت شدن در راه دین مقام بالایی است. البته منافاتی نداره با سایر درخواستها ( پیروز شدن بر نفس و.. )

بالاخره انسان روزی خواهد مرد. چه بهتر که علاوه بر اینکه زندگیش در مسیر خدا باشه، مرگش هم در مسیرخدا باشه.شهادت زیباترین مرگه. هر چه این شهادت به شکل سختتری باشه ، ارزشش بالاتره. شهیدی که سرش را میبرند ،آنهم تشنه ، مثل شهیدی نیست که بدون تشنگی و به طور عادی شهید میشه.

خدایا!
    آفرین بر همت والا ی تان
    آفرین بر فکر وبر سودای تان
    آفرین بر نقشه ی قلب شما
    آفرین بر صحنه ی سلب شما
    گل فشاند روزگارت زین نسیم
    باشی در نزد خدا فرد ی عظیم

10. صلوات

علاقه
    دشمن شناسی - سرودن شعر
    نوشته
    6,134
    حضور
    136 روز 15 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    19247

نقل قول نوشته اصلی توسط رهروی شهدا نمایش پست ها
    سلام

اما در مورد آن دعاها:

خدایا!
    سلام به همه
    تا جايي كه من ديدم دوستمون هم نگفتن انسان طلب شهادت نكنه!
    اذيت شدن در راه دين مقام بالايي هست اما اگر پيش باومد ، نه اينكه خودمون آرزو كنيم پيش بياد!
    بله همهء ما خواهيم مرد ، پس چه بهتر كه مرگي با عزت داشته باشيم. اما نوع درخواست خيلي ميتونه متفاوت باشه

دقت بفرماييد:

درخواست صحيح:
    خدايا ، به من ياري بده تا با تمام توان در برابر دشمنان و ظالمين ايستادگي كنم و چه باك كه در اين راه به شهادت برسم ، كه اگر در صراط مستقيم باشم ، اگر بمانم و پيروز شوم وسيله اي بودم براي كمك به حفظ دين خدا و اگر شهيد شوم در راه خدا جان را فدا كرده ام ، پس در هر دو حالت پيروزم

درخواست غلط (كه منظور آقاي عسكري هم همين بود):
    خدايا ، چي ميشه الان آمريكا به ايران حمله كنه و كشورم رو به خاك خون بكشه و من شهيد بشم؟! خدايا ، كمك كن تا بچه هامون جلوي چشممون تكه تكه بشن و زنهاي كشورمون رو به كنيزي ببرن!!!!!

اينكه من آمادهء ديدن سختي در راه دين باشم ، با اينكه آرزوي پيش اومدن سختي رو داشته باشم ، دوتاست

آن حرفی که بین مردم خریدار دارد حرف حق نیست
    بلکه حرفی است که با
    داد گفته شود. چه حق باشد ، چه نباشد

12. صلوات ها 3

نوشته
    8,041
    حضور
    192 روز 14 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    28777

نقل قول نوشته اصلی توسط Reza-D نمایش پست ها
    سلام به همه
    اذيت شدن در راه دين مقام بالايي هست اما اگر پيش باومد ، نه اينكه خودمون آرزو كنيم پيش بياد!
    بله همهء ما خواهيم مرد ، پس چه بهتر كه مرگي با عزت داشته باشيم. اما نوع درخواست خيلي ميتونه متفاوت باشه

دقت بفرماييد:

درخواست صحيح:
    خدايا ، به من ياري بده تا با تمام توان در برابر دشمنان و ظالمين ايستادگي كنم و چه باك كه در اين راه به شهادت برسم ، كه اگر در صراط مستقيم باشم ، اگر بمانم و پيروز شوم وسيله اي بودم براي كمك به حفظ دين خدا و اگر شهيد شوم در راه خدا جان را فدا كرده ام ، پس در هر دو حالت پيروزم

خدايا ، چي ميشه الان آمريكا به ايران حمله كنه و كشورم رو به خاك خون بكشه و من شهيد بشم؟! خدايا ، كمك كن تا بچه هامون جلوي چشممون تكه تكه بشن و زنهاي كشورمون رو به كنيزي ببرن!!!!!

اينكه من آمادهء ديدن سختي در راه دين باشم ، با اينكه آرزوي پيش اومدن سختي رو داشته باشم ، دوتاست
    بر شما هم آفرین ای راد مرد
    کز چنین میدان بر آوردی تو گرد
    جمله های ناز مندی گفته ای
    از سخن های دیگر آشفته ای

همتت افزون شکارت شد غزال
    باد نو روزی بیاید از شمال

14. صلوات ها 3

علاقه
    دشمن شناسی - سرودن شعر
    نوشته
    6,134
    حضور
    136 روز 15 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    19247

نقل قول نوشته اصلی توسط صادق نمایش پست ها
    بر شما هم آفرین ای راد مرد
    کز چنین میدان بر آوردی تو گرد
    جمله های ناز مندی گفته ای
    از سخن های دیگر آشفته ای

همتت افزون شکارت شد غزال
    باد نو روزی بیاید از شمال
    مثل گلها خوش حضوري ، اي رفيق
    همچنان با شوق و شوري ، اي رفيق
    بخت بد ، چندي نديدم روي تو
    دل به تنگ آمد ز دوري ، اي رفيق

چون به گوشم ميرسد اشعار تو
    پر شعف ميگردم از گفتار تو
    غم ز جانم بي گمان پر ميكشد
    تا كه مي بينم دمي رخسار تو

(البته رخسار مجازي ، رخسار واقعي رو كه سعادت نداشتم )

آن حرفی که بین مردم خریدار دارد حرف حق نیست
    بلکه حرفی است که با
    داد گفته شود. چه حق باشد ، چه نباشد

نوشته
    8,041
    حضور
    192 روز 14 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    28777

مثل گلها خوش حضوري ، اي رفيق
    همچنان با شوق و شوري ، اي رفيق
    بخت بد ، چندي نديدم روي تو
    دل به تنگ آمد ز دوري ، اي رفيق

چون به گوشم ميرسد اشعار تو
    پر شعف ميگردم از گفتار تو
    غم ز جانم بي گمان پر ميكشد
    تا كه مي بينم دمي رخسار تو

(البته رخسار مجازي ، رخسار واقعي رو كه سعادت نداشتم )
    بارک الله شاعر خوش ذوق را
    بارک الله طایر خوش طوق را
    شعر هایت بوی دانش می دهد
    گفته هایت بوی رامش می دهد
    در پی رخسار حق باش ای جوان
    با رقایق بزم کن ای پهلوان
    باش با قران انیس هر صبحگاه
    تا سپهر جان تو گردد چو ماه
    پر شعف از گفته دلبر شوی
    چون خمینی در جهان سرور شوی

17. صلوات

نوشته
    343
    حضور
    7 روز 22 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    869

سلام به همه

دقت بفرماييد:

درخواست صحيح:

سلام علیکم
    دوست عزیز ،
    اولا:
    ابتدا فرمودید: انسان طلب شهادت بکنه. بعد می فرمایید: اگر پیش بیاد ، نه اینکه خودمان آرزو کنیم.
    "طلب کردن" همان "آرزو کردن" است. "طلب کردن" با اینکه "اگر پیش اومد" یکی نیست و خیلی تفاوت داره.

ثانیاً: همانطور که عرض کردم و در منابع معتبر هم حتماً مضبوط است ، بزرگان ما در دعاهای خود ، "شهادت" را از خداوند مسئلت می کردند. نه از این حیث که مشکلی برای دین یا کشور پیش بیاید ، بلکه از این وجه آن که این فیض نصیب آنها بشود.
    ما هم در دعاهای ماه مبارک رمضان می خوانیم:

اللّهمّ برحمتك في الصّالحين فأدخلنا، و في علّيّين فارفعنا،
    و بكأس من معين من عين سلسبيل فاسقنا،و من الحور العين برحمتك فزوّجنا، و من الولدان المخلّدين كأنّهم لؤلؤ مكنون فأخدمنا، و من ثمار الجنّة و لحوم الطّير فأطعمنا،و من ثياب السّندس و الحرير و الاستبرق فألبسنا،و ليلة القدر و حجّ بيتك الحرام و قتلا في سبيلك مع وليّك فوفّق لنا،
    و نیز در دعایی دیگر:
    فَإِذَا کَانَ مَا لَا بُدَّ مِنْهُ الْمَوْتُ فَاجْعَلْ مَنِیَّتِی قَتْلًا فِی سَبِیلِکَ بِیَدِ شِرَارِ خَلْقِکَ

این قبیل ادعیه ، کدامیک از دو نوع درخواستی است که نام بردید؟ طلب کردن؟ یا اینکه اگر پیش اومد؟؟

ویرایش توسط رهروی شهدا : ۱۳۹۳/۱۲/۰۵ در ساعت ۲۰:۵۸
    سَلامٌ عَلى‏ آلِ یس‏، اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا داعِىَ اللَّهِ وَرَبَّانِىَّ آیاتِهِ،

اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا بابَ اللَّهِ وَ دَیَّانَ دینِهِ، اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا خَلیفَةَ اللَّهِ‏ وَناصِرَ حَقِّهِ ...

اَلسَّلامُ عَلَیْکَ فى‏ آناءِ لَیْلِکَ وَاَطْرافِ‏ نَهارِکَ... اَلسَّلامُ عَلَیْکَ بِجَوامِعِ‏ السَّلامِ...
    فَالْحَقُّ ما رَضیتُموُهُ، وَالْباطِلُ ما اَسْخَطْتُموُهُ ...

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری