جمع بندی درخواست منبع و گوینده ی یک عبارت دعایی

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
درخواست منبع و گوینده ی یک عبارت دعایی

با سلام

میخواستم بپرسم عبارت دعایی زیر از کدام یک از معصومین گرامی علیهم السلام است و لطفا منبع یا منابع آنرا ذکر نمائید . سپاس

یا هو
یا من لا هو الا هو
یا من لا یعلم ما هو الا هو

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد پیام

امام حسین علیه‏السلام: [پدرم] على علیه‏السلام فرمود:رَأَیتُ الخِضرَ علیه السلام فِی المَنامِ قَبلَ بَدرٍ بِلَیلَةٍ، فَقُلتُ لَهُ: عَلِّمنی شَیئا اُنصَر بِهِ عَلَى الأَعداءِ، فَقالَ: قُل: «یا هُوَ، یا مَن لا هُوَ إلاّ هُوَ»، فَلَمّا أصبَحتُ قَصَصتُها عَلى رَسولِ اللّه‏ِ صلى الله علیه و آله، فَقالَ لی: یا عَلِیُّ عُلِّمتَ الاِسمَ الأَعظَمَ. فَكانَ عَلى لِسانی یَومَ بَدرٍ.
وإنَّ أمیرَ المُؤمِنینَ علیه السلام قَرَأَ: «قُل هُوَ اللّه‏ُ أحَدٌ»، فَلَمّا فَرَغَ قالَ: یا هُوَ، یا مَن لا هُوَ إلاّ هُوَ، اغفِر لی، وَانصُرنی عَلَى القَومِ الكافِرینَ.
وكانَ عَلِیٌّ علیه السلام یَقولُ ذلِكَ یَومَ صِفّینَ وهُوَ یُطارِدُ، فَقالَ لَهُ عَمّارُ بنُ یاسِرٍ: یا أمیرَ المُؤمِنینَ، ما هذِهِ الكِنایاتُ؟قالَ: اِسمُ اللّه‏ِ الأَعظَمُ وعِمادُ التَّوحیدِ: اللّه‏ُ لا إلهَ إلاّ هُوَ. ثُمَّ قَرَأَ: «شَهِدَ اللَّهُ أَنَّهُ لاَ إِلَهَ إِلاَّ هُوَ» وآخِرَ الحَشرِ، ثُمَّ نَزَلَ فَصَلّى أربَعَ رَكَعاتٍ قَبلَ الزَّوالِ؛
«یك شب قبل از [جنگ] بدر، خضر علیه‏السلام را خواب دیدم و به او گفتم: چیزى به من بیاموز كه با آن بر دشمنان، نصرت داده شوم.
گفت: بگو: یاهُوَ یا مَن لا هُوَ إلاّ هُوَ،اى او! اى آن كه اویى جز او نیست!.
چون صبح شد، آن را براى پیامبر خدا باز گفتم. فرمود: "اى على! اسم اعظم به تو آموخته شده است". در روز بدر، پیوسته این جمله بر زبانم بود».
نیز امیر مؤمنان،«قل هو اللّه‏ أحد»را خواند و چون آن را تمام كرد، فرمود:«قُل هُوَ اللّه‏ُ أحَدٌ»، اى او! اى آن كه اویى جز او نیست! مرا بیامرز و بر گروه كافران، پیروزم گردان».
در روز صفّین نیز، در حالى كه حمله مى‏كرد، این دعا را مى‏خواند. عمّار بن یاسر به ایشان گفت: اى امیر مؤمنان! این اشارات چیست؟
فرمود: «اسم اعظم خدا و ستون توحید است. خدا، كه معبودى جز او نیست». سپس آیه:«شهد اللّه‏ أنّه لا إله إلاّهو؛ خدا، خود، گواهى مى‏دهد كه معبودى جز او نیست» و آخر حشر را قرائت كرد. آن گاه پیاده شد و چهار ركعت پیش از زوال خواند.
«یك شب قبل از [جنگ] بدر، خضر علیه‏السلام را خواب دیدم و به او گفتم: چیزى به من بیاموز كه با آن بر دشمنان، نصرت داده شوم. گفت: بگو: یا هُوَ یا مَن لا هُوَ إلاّ هُوَ، اى او! اى آن كه اویى جز او نیست!. چون صبح شد، آن را براى پیامبر خدا باز گفتم. فرمود: "اى على! اسم اعـظم بـه تـو آموخـتـه شده است". در روز بدر، پیوسته این جمله بر زبانم بود.»
التوحید: ص 89 ح 2، بحار الأنوار: ج 3 ص 222.

در میان آیات توحید، آیه شهادت: «شَهدَ اللهُ أَنّه لا الهَ الاّ هُو وَ الملئکةُ و اُولوا العلم قائماً بِالقِسط لأ اله الاّ هُوَ العَزیز الحَکیم؛ گواهی داد خدای که نیست خدایی جز او و فرشتگان و دانشمندان گواهی دادند که جز او خدایی نیست، همیشه به عدل و داد باشد و او توانای بی همتا و دانای استوار کار است». (سوره آل عمران؛ آیه 18) این آیه با امتیازات، مشخصات و عظمت خاصی همراه است. از این روی وقتی بر پیامبر(ص) نازل گشت، بتهایی که به کعبه آویخته بودند بر زمین افتادند و نیز کشیشانی از آیین مسیح به مدینه آمدند و برای مذاکره به حضور پیامبر(ص) رسیدند و آنگاه که پیامبر(ص) در باب توحید و معرفت خداوند آیه شهادت را برای مشرکان خواند، بلافاصله به آیین پیامبر ایمان آوردند و مسلمان شدند.

در اهمیت این آیه شریفه گفته شده که هر کس این آیه را بخواند و در آخر بگوید: «من نیز به آنچه خداوند گواهی داد گواهی می دهم و آن را بعنوان امانت به خداوند می سپارم» در روز قیامت که این فرد را بیاورند و خداوند گوید: این بنده را با من عهدی است و کیست سزاوارتر از من نسبت به وفا به عهد! او را در بهشت فرود آرید. (کشف الاسرار؛ ج 2/49)

[=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]الله لا اله الا هوالحی القیوم هوالذی یصورکم فی الارحام کیف یشاء
همه هستی از آن اوست.

امام صادق(ع) به نقل از پیامبر(ص) می فرماید: چون خداوند خواست«شهداللّه» ، «فاتحه الکتاب»، «آیة الکرسی» و «قل اللهم مالک الملک» را نازل کند. آنها به عرش خداوند آویختند و در حالی که بین آنها و خداوند هیچ حجابی وجود نداشت، گفتند: پروردگارا! ما را به سرای گناه و به سوی کسانی که تو را معصیت می کنند می فرستی در حالی که ما به طهارت و قدس تو آویخته ایم. خداوند فرمود: قسم به عزّت و جلالم هر بنده ای که در پی نماز شما را قرائت کند او را در مرتبه بالای قدس جای دهم و در هر روز هفتاد مرتبه با چشم نهان خود بر او نظر می کنم و در هر روز هفتاد حاجت او را برآورده می سازم که کمترین آنها مغفرت است و نیز او را از هر شرّی ایمنی می دهم و او را یاری می کنم و با مردن وارد بهشت می گردد.
(بحار الانوار،ج 89 / 261)

پیامبر اکرم(ص) می فرمایند: هر کس آیه «شهداللّه» ر در وقت خواب بخواند، خداوند هفتاد هزار فرشته به واسطه آن خلق می کند که تا روز قیامت برای او طلب آمرزش کنند.
(مجمع البیان؛ ج 2/421)

امام صادق(ع) می فرماید: هر کس هنگام خواب آیة الکرسی را (3مرتبه) و «آیه شهداللّه» و «آیه سخره» و «آیه سجده» را بخواند، خداوند او را از شرّ شیطان سرکش حفظ می کند و بر او 30 فرشته می گمارد که خداوند را حمد، تسبیح، تکبیر و تهلیل کنند و برای او طلب مغفرت نمایند تا از خواب برخیزد و ثواب تمام این ذکرها برای او خواهد بود.
(بحار الانوار؛ ج 84/180)

يا من لا هو الا هو دلالت بر توحيد دارد و بيان ديگري از لا اله الآ الله است . با اين تفاوت كه جمله دوم به صورت سوم شخص و غيبت است و لي در اين ذكر به صورت دوم شخص و حضوري . لا هو الا هو يعني كسي جز او , او نشود و به عبارت ديگر او يكتاي بي همتاست.

جمع بندی:

سوال:
با سلام
میخواستم بپرسم عبارت دعایی زیر از کدام یک از معصومین گرامی علیهم السلام است و لطفا منبع یا منابع آنرا ذکر نمائید . سپاس
یا هویا من لا هو الا هویا من لا یعلم ما هو الا هو

پاسخ:سلام علیکم"
امام حسین علیه‏السلام: [پدرم] على علیه‏السلام فرمود:رَأَیتُ الخِضرَ علیه السلام فِی المَنامِ قَبلَ بَدرٍ بِلَیلَةٍ، فَقُلتُ لَهُ: عَلِّمنی شَیئا اُنصَر بِهِ عَلَى الأَعداءِ، فَقالَ: قُل: «یا هُوَ، یا مَن لا هُوَ إلاّ هُوَ»، فَلَمّا أصبَحتُ قَصَصتُها عَلى رَسولِ اللّه‏ِ صلى الله علیه و آله، فَقالَ لی: یا عَلِیُّ عُلِّمتَ الاِسمَ الأَعظَمَ. فَكانَ عَلى لِسانی یَومَ بَدرٍ.
وإنَّ أمیرَ المُؤمِنینَ علیه السلام قَرَأَ: «قُل هُوَ اللّه‏ُ أحَدٌ»، فَلَمّا فَرَغَ قالَ: یا هُوَ، یا مَن لا هُوَ إلاّ هُوَ، اغفِر لی، وَانصُرنی عَلَى القَومِ الكافِرینَ.
وكانَ عَلِیٌّ علیه السلام یَقولُ ذلِكَ یَومَ صِفّینَ وهُوَ یُطارِدُ، فَقالَ لَهُ عَمّارُ بنُ یاسِرٍ: یا أمیرَ المُؤمِنینَ، ما هذِهِ الكِنایاتُ؟قالَ: اِسمُ اللّه‏ِ الأَعظَمُ وعِمادُ التَّوحیدِ: اللّه‏ُ لا إلهَ إلاّ هُوَ. ثُمَّ قَرَأَ: «شَهِدَ اللَّهُ أَنَّهُ لاَ إِلَهَ إِلاَّ هُوَ» وآخِرَ الحَشرِ، ثُمَّ نَزَلَ فَصَلّى أربَعَ رَكَعاتٍ قَبلَ الزَّوالِ؛
«یك شب قبل از [جنگ] بدر، خضر علیه‏السلام را خواب دیدم و به او گفتم: چیزى به من بیاموز كه با آن بر دشمنان، نصرت داده شوم.
گفت: بگو: یاهُوَ یا مَن لا هُوَ إلاّ هُوَ،اى او! اى آن كه اویى جز او نیست!.
چون صبح شد، آن را براى پیامبر خدا باز گفتم. فرمود: "اى على! اسم اعظم به تو آموخته شده است". در روز بدر، پیوسته این جمله بر زبانم بود».
نیز امیر مؤمنان،«قل هو اللّه‏ أحد»را خواند و چون آن را تمام كرد، فرمود:«قُل هُوَ اللّه‏ُ أحَدٌ»، اى او! اى آن كه اویى جز او نیست! مرا بیامرز و بر گروه كافران، پیروزم گردان».
در روز صفّین نیز، در حالى كه حمله مى‏كرد، این دعا را مى‏خواند. عمّار بن یاسر به ایشان گفت: اى امیر مؤمنان! این اشارات چیست؟
فرمود: «اسم اعظم خدا و ستون توحید است. خدا، كه معبودى جز او نیست». سپس آیه:«شهد اللّه‏ أنّه لا إله إلاّهو؛ خدا، خود، گواهى مى‏دهد كه معبودى جز او نیست» و آخر حشر را قرائت كرد. آن گاه پیاده شد و چهار ركعت پیش از زوال خواند.
«یك شب قبل از [جنگ] بدر، خضر علیه‏السلام را خواب دیدم و به او گفتم: چیزى به من بیاموز كه با آن بر دشمنان، نصرت داده شوم. گفت: بگو: یا هُوَ یا مَن لا هُوَ إلاّ هُوَ، اى او! اى آن كه اویى جز او نیست!. چون صبح شد، آن را براى پیامبر خدا باز گفتم. فرمود: "اى على! اسم اعـظم بـه تـو آموخـتـه شده است". در روز بدر، پیوسته این جمله بر زبانم بود.»
التوحید: ص 89 ح 2، بحار الأنوار: ج 3 ص 222.

موضوع قفل شده است