جمع بندی ظهور امام زمان (عج) و همراهی با حضرت

تب‌های اولیه

18 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ظهور امام زمان (عج) و همراهی با حضرت

سلام میخواستم بپرسم وقتی که امام ظهور کرد من چطور باید خودم رو به مکه برسوتم در حالی که گذر نامه ندارم و حتی میدونم که خانواده م مخالف رفتن من به مکه و کمک رسانی به امام خواهند شد؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد هادی

با سلام و عرض ادب و تشکر از پرسشتان

از آیات و روایات استفاده می شود که جهان، روزی را در پیش دارد که در آن روز، همه ی کشورهای کوچک و بزرگ به یک کشور تبدیل می شود. مرزهای جغرافیایی کشورها برداشته می شود و حکومت واحد جهانی بر پایه ی عدالت و آزادی تشکیل می گردد. رسول اكرم ( صلّى اللّهُ عليه و آله و سلّم ) فرمود: « و يبلغ سلطانه المشرق و المغرب» دولت و سلطنت مهدى ( عج ) همه شرق و غرب جهان را در بر مى گيرد .( بحار الأنوار الجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار، ج‏51، ص: 72)
چون حکومت واحد جهانی بر اساس عدالت و آزادی استوار می گردد دیگر مرزهای جغرافیایی و قراردادی در جهان باقی نمی ماند و هر کس از شرق تا غرب جهان در آن روزگار مسافرت کند بدون نیاز به گذرنامه و ویزا ... .
همه جهانیان در آن روز بدون هیچ نگرانی به جای جای جهان با عالی ترین وسایل نقلیه به کشور های دیگر مسافرت می کنند، همه مسلمین و بلکه همه جهانیان منتظر چنین روزی هستند تا حکومت عدل الهی را محقق شده ببینند.
در ارتباط با پدر مادر که فرمودید مانع رفتننتان خواهند شد ان شاء الله اینگونه نباشد اما اگر مانع شدند در امر واجب نیازی به اطاعت از پدر و مادر نیست ، با تمام احترامی که همه ما به پدر و مادرانمان قائل هستیم حق ترک امر واجب را نداریم ...

براى مطالعه بيشتر کتاب زیر را مطالعه کنید:

آينده جهان ، رحيم كارگر ، مركز تخصصى مهدويت

[=arial, helvetica, sans-serif]سول اکرم(ص): پرچمهای سیاه از سوی مشرق به اهتزاز درمی آید هرکه آنان را یاری کند، خد را یاری کرده است.... تاوقتیکه مردی که همنام من قیام نماید و زمام امور را بدست گیرد. [=arial, helvetica, sans-serif]منابع :
[=arial, helvetica, sans-serif]نشانه های ظهور او، محمد خادمی شیرازی
[=arial, helvetica, sans-serif]ملاحم و الفتن ص 54

به نام خدا
با عرض سلام و وقت بخیر خدمت استاد هادی!
آیا امام زمان(عج) نیازمند یاری است؟
چطور ممکن است کسی که معجزات همه ی انبیاء و قدرت الهی را که خداوند به انبیاء داده را داشته باشد و با این حال نیازمند باشد که 313 نفر به یاری او بروند؟
اینچنین فردی قطعاً به خواست خداوند بلند مرتبه انقدر قدرت دارد تا بتواند خود به تنهایی تمام امور را انجام دهد.
اگر قصد امتحان باشد خب این چگونه امتحانی است که این همه جنگ و غارت و بی خانمانی و بدبختی در پی آن است؟!

flight;647055 نوشت:
به نام خدا
با عرض سلام و وقت بخیر خدمت استاد هادی!
آیا امام زمان(عج) نیازمند یاری است؟
چطور ممکن است کسی که معجزات همه ی انبیاء و قدرت الهی را که خداوند به انبیاء داده را داشته باشد و با این حال نیازمند باشد که 313 نفر به یاری او بروند؟
اینچنین فردی قطعاً به خواست خداوند بلند مرتبه انقدر قدرت دارد تا بتواند خود به تنهایی تمام امور را انجام دهد.
اگر قصد امتحان باشد خب این چگونه امتحانی است که این همه جنگ و غارت و بی خانمانی و بدبختی در پی آن است؟!

با سلام و عرض ادب

نه تنها امام زمان علیه السلام بله همه معصومین علیهم السلام و بلکه برخی اولیای الهی باذن الله دارای قدرتی ما فوق تصور انسان های عادی دارند، جهان هستی باذن الله تحت فرمان این بزرگواران است، آنان براساس ولایت تکوینی توانایی و قدرت هر گونه دخل و تصرفی را در عالم دارند. امام باقر (ع) فرمود: «اسم اعظم 73 حرف دارد، نزد «آصف بن برخیا» یک حرف بود که با به کار بردن همان یک حرف در یک لحظه تخت بلقیس را آورد و نزد ما (امامان) 72 حرف از اسم اعظم هست».(کلینی، محمد بن یعقوب، اصول کافی، ج 1، ص 230، ح 1) براساس این حدیث شریف، میزان توانایی و قدرت ائمه اطهار (ع) مشخص می شود.
لذا در این رابطه فرقی بین امام زمان علیه السلام و سایر ائمه علیهم السلام وجود ندارد؛ بالاترین مخلوق، وجود مقدس رسول خداست مگر این بزرگوار برای تحقق بخشیدن به اهداف خود از اسباب و علل عادی استفاده نمی فرمودند! مگر حسین بن علی علیهما السلام صاحب چنین قدرتی نبودند؟ مگر امام صادق علیه السلام از این قدرت برخوردار نبودند! پس چرا فرمودند اگر به اندازه تعداد انگشتان دست یار و یاور داشتم قیام می کردم!!
یقینا اگر اراده می کردند در همان «آن» دشمن نیست و نابود می شد اما این بزرگواران تابع اذن الاهی هستند و بی اذن او از چنین قدرتی استفاده نمی کنند تقدیر الهی بر این است که عالم هستی بر اساس اسباب و علل خاص خود اداره شود، امام زمان علیه السلام نیز اگر چه چنین قدرتی را صاحب است و می تواند به تنهایی و بدون نیاز به احدالناسی، همه امور عالم را در دست بگیرد و بدون استفاده از کوچک ترین ادوات جنگی همه دشمنان را نابود سازد امّا حضرت(عج) بی اذن و اراده او از چنین قدرتی استفاده نمی کند و تسلیم تقدیرات الهی است.

[="Arial"][="DarkGreen"]

هادی;647437 نوشت:

با سلام و عرض ادب

نه تنها امام زمان علیه السلام بله همه معصومین علیهم السلام و بلکه برخی اولیای الهی باذن الله دارای قدرتی ما فوق تصور انسان های عادی دارند، جهان هستی باذن الله تحت فرمان این بزرگواران است، آنان براساس ولایت تکوینی توانایی و قدرت هر گونه دخل و تصرفی را در عالم دارند. امام باقر (ع) فرمود: «اسم اعظم 73 حرف دارد، نزد «آصف بن برخیا» یک حرف بود که با به کار بردن همان یک حرف در یک لحظه تخت بلقیس را آورد و نزد ما (امامان) 72 حرف از اسم اعظم هست».(کلینی، محمد بن یعقوب، اصول کافی، ج 1، ص 230، ح 1) براساس این حدیث شریف، میزان توانایی و قدرت ائمه اطهار (ع) مشخص می شود.
لذا در این رابطه فرقی بین امام زمان علیه السلام و سایر ائمه علیهم السلام وجود ندارد؛ بالاترین مخلوق، وجود مقدس رسول خداست مگر این بزرگوار برای تحقق بخشیدن به اهداف خود از اسباب و علل عادی استفاده نمی فرمودند! مگر حسین بن علی علیهما السلام صاحب چنین قدرتی نبودند؟ مگر امام صادق علیه السلام از این قدرت برخوردار نبودند! پس چرا فرمودند اگر به اندازه تعداد انگشتان دست یار و یاور داشتم قیام می کردم!!
یقینا اگر اراده می کردند در همان «آن» دشمن نیست و نابود می شد اما این بزرگواران تابع اذن الاهی هستند و بی اذن او از چنین قدرتی استفاده نمی کنند تقدیر الهی بر این است که عالم هستی بر اساس اسباب و علل خاص خود اداره شود، امام زمان علیه السلام نیز اگر چه چنین قدرتی را صاحب است و می تواند به تنهایی و بدون نیاز به احدالناسی، همه امور عالم را در دست بگیرد و بدون استفاده از کوچک ترین ادوات جنگی همه دشمنان را نابود سازد امّا حضرت(عج) بی اذن و اراده او از چنین قدرتی استفاده نمی کند و تسلیم تقدیرات الهی است.

سلام علیکم
ممنون از شما که پاسخ دادید:Gol:
پس نتیجه این می شود که همه ی اینها به خواست خداوند بلند مرتبه است و امام (عج) در مورد ظهور و به کار بردن قدرت الهی خود ، هیچ اختیاری از خود ندارند،درست است؟؟
[/]

من همیشه با خودم اینطوری فکر می کنم

فرض کنید امام زمان به جای پیاده سازی اسلام ناب و صلح و خوبی در همه ی دنیا بوسیله ی عدالت و اخلاق خوب و.... خودشون و دست انداکاران حکومتشان، بیان برای اثبات امامت خودشون به همه ی مردم بگن راس ساعت 12 به وقت گرینویچ می خوام به خورشید دستور بدم که به ازن پروردگار دو تیکه بشه.

در این حالت نیمی از مردم دنیا شاهد شق القمر خواهند بود ( اون نیمه ای که روزه) و نیمه ی دیگه شاهد ویدئوهای شبکه های خبری هستن
حالا اون نیمه ای که به شکل مستقیم شاهد شق القمر نبودن ( کاری بالاتر از این نداریم دیگه؟؟؟) به نظر من به هیچ وجه راضی نمی شن ایمان بیارن چون می گن ساختگیه. راست هم می گم الان فیلمهایی ساخته میشه که تو اون فیلمها آدم ها کشته میشن، سربریده میشن ، زمین و زمان نابود میشه خیلی هم واقعیه و باور نکردنشون سخته.

حالا من این رو باور کنم که درنیمه ی دیگر زمین که "روز" بوده شق القمر شده ومن و فیلمش رو ببینم؟؟؟

اما حالتی رو فرض کنید که در اون " حکومت اسلامی" به شکل واقعی خودش، برپا شده انشاالله. ظلم و ستم و دزدی و بی ناموسی و نژاد پرستی و .... از بین رفته و خاور میانه برای اولین بار در تاریخ طعم آرامش رو میبینه. بی شک تمام دنیا این رو معجزه می پندارن. نه معجزه ای با استفاده از قدرتهای خاص و مافوق توانایی بشر، بلکه معجزه ی دین و کتاب و حرف خداوند که بوسیله ی بهترین بنده اش انجام گرفت. کتاب و دینی که 1000 سال به خاطر عملکرد پیروانش مورد ظلم و ستم و ناسزا و توهین قرار گرفت.
نه میتونن ردش کنن و نه میتونن مثل اون رو پیاده سازی کنن.

اونجاست که خود به خود گرایش ها به سمت اسلام میشه و انشاالله ما هم مسلمان.:ok::ok::ok::ok:
:Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol::Gol:

flight;647480 نوشت:

سلام علیکم
ممنون از شما که پاسخ دادید:Gol:
پس نتیجه این می شود که همه ی اینها به خواست خداوند بلند مرتبه است و امام (عج) در مورد ظهور و به کار بردن قدرت الهی خود ، هیچ اختیاری از خود ندارند،درست است؟؟

با سلام خدمت شما برادر عزیر

مطابق با عرایض پست قبلی، عالم هستی باذن الله در ید قدرت امام زمان عج است، اگر اراده کند همه مردم جهان شیعه می شوند اما سوال این است که چرا اراده نمی کند! چون عالم هستی عالم اسباب و مسببات است تقدیر الهی بر این است که انسان ها با اختیار خویش توان خود را بکار گیرند و به هدف خلقت نائل آیند، هدف از ارسال رسل هم چیزی جز این نبود.
حضرت صاحب الزمان عج طبق روایات، واسطه فیض الهی به بندگان هستند، فیض و رحمت الهی به واسطه وجود نازنین و مقدس ایشون به انسان ها می رسد و ایشون هستند که رحمت و فیض الهی رو به انسان ها منتقل می کنند لذا عالم هستی در ید قدرت ایشون قرار دارد اما حضرت آنچنان فانی در خدا هستند که رضایی جز رضای الله رو نمی پسندند اگر بکارگیری قدرت الهی درست بود چرا حضرت علی علیه السلام با آن همه مشقت شب ها آذوقه در پشت مبارک گذاشته و بین فقرا تقسیم می کردند و به خود زجر می دادند مگر نمی توانستند با یک اراده فقر رو ریشه کنن یقینا این بزرگوار قدرتی مافوق این داشتند امّا ادب و خضوع در محضر الهی ایجاب می کند که تابع تقدیرات الهی باشند چون باید امور عالم از کانال اسباب و مسببات حلّ و فصل شود و به عبارتی دیگر سنّت الهی اینچنین است ...
طبق آيات فراوانى، تاريخ بشر و سرنوشت انسان ها در دايره نظام خاصى رقم مى خورد به طورى كه هر گونه دگرگونى و انقلابى، تابع يك سلسله قوانين مشخص و معيّنى است كه از سوى خداوند، براى تدبير جهان به اجرا درآمده است. در تعابير قرآنى از آنها با عنوان «سنت هاى الهى» ياد شده است. قرآن کریم درباره اين سنت مى فرمايد: «وَ أَنْ لَيْسَ لِلاْءِنْسانِ إِلاّ ما سَعى وَ أَنَّ سَعْيَهُ سَوْفَ يُرى». (نجم 40و 39)
امام زمان هم نه اینکه اختیاری نداشته باشند، ادب و خضوع حضرت در برار تقدیرات الهی چنین چیزی را اقتضا می کند، در زمان ظهور هم حضرت از امور خارق العاده برای توسعه حکومت جهانی خود استفاده نمی کنند بلکه از طریق همین اسباب عادی خواهد بود به همین جهت است که امام زمان علیه السلام برای پیشبرد اهداف متعالی خودشون نیازمند یار و یاور هستند ... چون سنت الهی تغییر ناپذیر است«لَنْ تَجِدَ لِسُنَّتِ اللَّهِ تَحْويلا» (فاطر 43)

به نام خدا
سلام علیکم استاد عزیز!
ممنون از پاسخگویی شما:Gol:
بنده الان متوجه شدم که چرا امام زمان و همه ی ائمه علیهم السلام علی رغم داشتن قدرت الهی از آن به طور مستقیم استفاده نمیکردند ولی باز یک سؤال برای بنده پیش آمد.
وقتی که امام علیه السلام باید تابع سنتهای الهی باشد و رضای خداوند بلند مرتبه را میپسندد نه رضای خود را ، پس داشتن این قدرت الهی برای امام چه فایده ای دارد؟؟؟
خب امام (عج) از طریق اسباب عادی به اهداف موردنظر میتواند برسد.البته منظور بنده امام عصر(عج) می باشد نه ائمه ی پیشین علیهم السلام.

هادی;647646 نوشت:
اگر بکارگیری قدرت الهی درست بود چرا حضرت علی علیه السلام با آن همه مشقت شب ها آذوقه در پشت مبارک گذاشته و بین فقرا تقسیم می کردند و به خود زجر می دادند

این را میتوان اینطور توجیه کرد که چون ائمه ی پیشین بوده اند صلاح در استفاده نکردن این قدرت بوده ولی امام عصر(عج) که منجی عالم بشریت هستند ، برای نجات انسانها و برقراری صلح جهانی چرا نباید موقع ظهور از این قدرت استفاده کنند؟
داشتن آن چه فایده ای دارد وقتی اراده ی خداوند در بکار نگرفتن آن است؟

هادی;647646 نوشت:
در زمان ظهور هم حضرت از امور خارق العاده برای توسعه حکومت جهانی خود استفاده نمی کنند

flight;647665 نوشت:
بنده الان متوجه شدم که چرا امام زمان و همه ی ائمه علیهم السلام علی رغم داشتن قدرت الهی از آن به طور مستقیم استفاده نمیکردند ولی باز یک سؤال برای بنده پیش آمد.
وقتی که امام علیه السلام باید تابع سنتهای الهی باشد و رضای خداوند بلند مرتبه را میپسندد نه رضای خود را ، پس داشتن این قدرت الهی برای امام چه فایده ای دارد؟؟؟

با سلام و تشکر از حسن توجّه شما

خدای سبحان در قرآن کریم فرمود اگر می خواستیم تمام مردم را هدایت کنیم اینچنین می کردیم«وَ لَوْ شِئْنَا لاََتَيْنَا كلُ‏َّ نَفْسٍ هُدَئهَا» (سجده 13) اما سنّت الهی بر این است که انسان بااختیار و اراده خویش راه کمال و هدایت را بپیماید اساسا هدایتی که به اختیار نباشد در پیشگاه الهی ارزشی ندارد، هنر این است که با وجود مهیا بودن زمینه های خلاف با اختیار خود مرتکب خلاف نشوی، اگر چنین اتفاقی بیافتد انسان مسیر کمال را به سرعت طی کرده و به کمال خود خواهد رسید؛ این کمال نزد خداوند ارزش بسیاری دارد و اساسا هدف از خلقت انسان چیزی جز این نیست که انسان با وجود اختیار و قدرت انتخاب «خیر و شرّ» مسیر خیر را بپیماید حال اگر خداوند با قدرت بی منتهای خود همه را هدایت می فرمود این نوع هدایت فاقد ارزش بود.
امام زمان عج هم در زمان ظهور یقینا قدرت تصرّف بر نفوس را دارند اما اگر این تصرّف در نفوس محقق شود و انسان ها با قدرت امام زمان عج هدایت شوند آیا به نظر شما این نوع هدایت ارزشی خواهد داشت؟! پس اختیار و قدرت انتخاب انسان چه می شود این که می شود جبر!
انسان دارای دو نیروی رحمانی و شیطانی است، انسانیت انسان به اختیار اوست انسانیت انسان به این است که این دو نیرو همیشه درحال جنگ و مجاهده باشند، اگر انسان توانست با نیروی شیطانی خود مبارزه کرده و نیروی شیطانی را مغلوب کند به کمال خود که هدف خلقت و ارسال رسل هم چیزی جز این نیست خواهد رسید این چنین هدایتی ارزشمند است نه هدایت جبری ...
زمان ظهور هم انسان ها این دو نیرو را دارند، نیروی شیطانی دستور می دهد امام زمانت را یاری نکن اما از طرفی نیروی رحمانی دستور می دهد امام زمانت را یاری کن، کسی که سخن نیروی رحمانی را گوش داد جزو سربازان امام زمان شده و رستگار خواهد بود.

flight;647665 نوشت:
برای نجات انسانها و برقراری صلح جهانی چرا نباید موقع ظهور از این قدرت استفاده کنند؟

امام زمان عج هم یقینا معجزه خواهند داشت همچنان که سایر انبیاء و ائمه علیهم السلام اعجاز داشته اند اما نه در این حدّ که اسباب و علل عادی برچیده شود.
ان گونه که از روایات بر می آید کیفیت حکومت امام زمان علیه السلام بر منوال حکومت سایر ائمه خواهد بود چنانکه در حکومت ائمه پیشین اسباب و علل عادی در جریان بود در حکومت امام زمان هم همین اسباب حاکم خواهند بود منتهی با توجه به اینکه مردم آخر الزمان از عقل و درایت بیشتری نسبت به زمان ائمه پیشین علیهم السلام برخوردار هستند (روایات بسیاری در این زمینه وجود دارد به یک نمونه در انتهای همین پست اشاره خواهد شد) این علت سبب خواهد شد امام زمان علیه السلام با قدرت مردمی و نیروی تقوی حکومت عدل جهانی را تشکیل دهند.
روایت:
ابو بصير و او از امام محمد باقر عليه السّلام‏ روايت نموده كه پيغمبر اكرم صلّى اللَّه عليه و آله روزى در جمعى از اصحاب خود دو بار فرمود: خداوندا! برادران مرا به من بنمايان. اصحاب عرض كردند: يا رسول اللَّه! مگر ما برادران شما نيستيم؟ فرمود: نه! شما اصحاب من مي باشيد، برادران من مردمى در آخر الزمان هستند كه به من ايمان مى‏ آورند، با اين كه مرا نديده ‏اند. خداوند آنها را با نام و نام پدرانشان، پيش از آن كه از صلب پدران و رحم مادرانشان بيرون بيايند، به من شناسانده است. ثابت ماندن يكى از آنها بر دين خود، از صاف كردن درخت خاردار (قتاد) با دست در شب ظلمانى، دشوارتر است. و يا مانند كسى است كه پاره ‏اى از آتش چوب درخت «غضا» را در دست نگاه دارد. آنها چراغ هاى شب تار مي باشند، پروردگار آنان را از هر فتنه تيره و تارى نجات مي دهد.(بحار الأنوار ، علامه مجلسي ، ج 52 ، ص 124)

به نام خدا
سلام علیکم
ممنون استاد عزیز از اینکه وقت میگذارید و با حوصله پاسخ می دهید:Gol:

هادی;647935 نوشت:
خدای سبحان در قرآن کریم فرمود اگر می خواستیم تمام مردم را هدایت کنیم اینچنین می کردیم«وَ لَوْ شِئْنَا لاََتَيْنَا كلُ‏َّ نَفْسٍ هُدَئهَا» (سجده 13)

هادی;647935 نوشت:
سنّت الهی بر این است که انسان بااختیار و اراده خویش راه کمال و هدایت را بپیماید

هادی;647935 نوشت:
اساسا هدایتی که به اختیار نباشد در پیشگاه الهی ارزشی ندارد

هادی;647935 نوشت:
هنر این است که با وجود مهیا بودن زمینه های خلاف با اختیار خود مرتکب خلاف نشوی

هادی;647935 نوشت:
امام زمان عج هم در زمان ظهور یقینا قدرت تصرّف بر نفوس را دارند

پس روشن شد که چرا امام (عج) از این قدرت استفاده نمی کنند،این قبول.

با توجه به این سخنان شما:

هادی;647936 نوشت:
امام زمان عج هم یقینا معجزه خواهند داشت همچنان که سایر انبیاء و ائمه علیهم السلام اعجاز داشته اند اما نه در این حدّ که اسباب و علل عادی برچیده شود.

هادی;647936 نوشت:
کیفیت حکومت امام زمان علیه السلام بر منوال حکومت سایر ائمه خواهد بود

بنده این را دریافتم که حکومت امام زمان(عج) هم مانند دیگر ائمه علیه السلام روال عادی خود را طی میکند و قرار نیست حضرت با یک اشاره و یکدفعه تمام دنیا را تغییر بدهند چون در اینصورت همانطور که خودتان هم فرمودید دیگر آن قدرت اختیار و تلاش مؤمنین برای یاری امام ارزشی نخواهد داشت.
جالب است چون همیشه با خود میگفتم امامی که این همه قدرت دارد دیگر چرا به دنبال یارانی هستند با ویژگی های خاص مانند:«هـمـانـا بـه یـک نـفـر از آنـان نـیـروی چـهـل مـرد داده مـی شـود و دل او از قطعه فولاد سخت تر می شود، اگر به کوههای آهن روی آورد آنها را قطعه قطعه می کند»
خب با خواندن این روایات و از آن طرف قدرتی که خداوند به امام (عج) داده این تناقض در ذهن ایجاد میشود که امامی با وجود این ویژگی ها و قدرت معجزه دیگر چه نیازی به چنین یارانی دارند؟!
بنده به لطف شما به پاسخی قانع کننده رسیدم و برایم روشن شد ولی هنوز جواب سؤالم را نگرفته ام که چرا با وجود اینکه از این قدرت الهی استفاده نمیشود ولی باز امام(عج)از آن برخوردار هستند؟؟؟

درواقع من به پاسخ این سؤال رسیدم که چرا از این قدرت استفاده نمیشود ولی هنوز جوابی برای چرایی داشتن آن دریافت نکرده ام.

مهشاد;646916 نوشت:
[=arial]سول اکرم(ص): پرچمهای سیاه از سوی مشرق به اهتزاز درمی آید هرکه آنان را یاری کند، خد را یاری کرده است.... تاوقتیکه مردی که همنام من قیام نماید و زمام امور را بدست گیرد. [=arial]منابع :
[=arial]نشانه های ظهور او، محمد خادمی شیرازی
[=arial]ملاحم و الفتن ص 54

سلام اقا نکنه منظور داعش بوده :khaneh:

من به شخصه هیچ حدیثیو راحت باور نمیکنم ب خصوص وقتی پیشبینی باشه چون مثلا از تو قرانم نمیتونی این موضوعات که مثلا پرچم چه رنگیه یا کی اتفاق میفته رو فهمید و فقط خدا میدونه و جالب اینجاست خدا به پیامبرم حتی میگه چه میدانی شاید به زودی:ok: فقط خدا میدونه و بس

piano;647973 نوشت:
سلام اقا نکنه منظور داعش بوده :khaneh:

من به شخصه هیچ حدیثیو راحت باور نمیکنم ب خصوص وقتی پیشبینی باشه چون مثلا از تو قرانم نمیتونی این موضوعات که مثلا پرچم چه رنگیه یا کی اتفاق میفته رو فهمید و فقط خدا میدونه و جالب اینجاست خدا به پیامبرم حتی میگه چه میدانی شاید به زودی:ok: فقط خدا میدونه و بس

سلام

فکر نمیکنید دشمن از این حدیث خبر داشته؟
فکر نمیکنید بدل زدن؟
فکر نمیکنید همین در هم پیچدگیها یعنی اخر و زمان؟
تحقیق کردید ببینید که چند نوع پرجم هست و چندتاش سیاهه و حق با کدومه؟

بله قطعا فقط خدا خبر داره و کسانی که خدا خواسته یه چیزهای رو از اینده براشون بگه!
هر چند فکر کنم شما به شوخی این حرفو زدید.( منظورم جمله اولتونه)

روح سبز;647993 نوشت:

سلام

فکر نمیکنید دشمن از این حدیث خبر داشته؟
فکر نمیکنید بدل زدن؟
فکر نمیکنید همین در هم پیچدگیها یعنی اخر و زمان؟
تحقیق کردید ببینید که چند نوع پرجم هست و چندتاش سیاهه و حق با کدومه؟

بله قطعا فقط خدا خبر داره و کسانی که خدا خواسته یه چیزهای رو از اینده براشون بگه!
هر چند فکر کنم شما به شوخی این حرفو زدید.( منظورم جمله اولتونه)

شوخی که بله صد در صد
حق که با هیشکی نیس در حال حاضر

flight;647954 نوشت:
هنوز جواب سؤالم را نگرفته ام که چرا با وجود اینکه از این قدرت الهی استفاده نمیشود ولی باز امام(عج)از آن برخوردار هستند؟؟؟

درواقع من به پاسخ این سؤال رسیدم که چرا از این قدرت استفاده نمیشود ولی هنوز جوابی برای چرایی داشتن آن دریافت نکرده ام.

با سلام مجدد خدمت برادر ارجمند جناب flight

این سوال را، در مورد خود خداوند هم می توان پرسید! خداوند سبحان هم با وجود اینکه قدرت هدایت آنی انسان ها را دارد امّا چون هدایت اجباری بدون اختیار و اراده انسان ارزشی ندارد خداوند چنین هدایتی را انجام نمی دهد.
ائمه علیهم السلام در عالم هستی جایگاه رفیعی دارند که اقتضای این جایگاه ایجاب می کند این بزرگواران از قدرت ما فوق تصور برخوردار باشند در حقیقت جایگاه وجودی این بزرگواران چنین اقتضایی دارد، برای مثال معلّم می تواند در کارنامه شاگرد نمره 20 دهد، وجود این قدرت در معلم اقتضای معلّمی اوست اما چنین کاری نمی کند وی می خواهد شاگرد با تلاش و کوشش خودش به نمره 20 برسد.
هر موجودی در این عالم جایگاه مخصوص به خود را دارد، همچنانکه هر عددی در نظام اعداد جایگاه مختص خود را دارد موجودات نیز در نظام عالم جایگاه بخصوصی دارند و این جایگاه با توجه به قابیلت وجودی موجودات تعیین شده است. جایگاه اعلای ائمه معصومین علیهم السلام اقتضا می کند که از قدرت مافوق تصور برخوردار باشند (البته این بحث مفصل است و باید در تاپیک جداگانه مورد بررسی بیشتر قرار بگیرد)

با آرزوی موفقیت روز افزون

جمع بندی
موضوع: ظهور امام زمان (عج) و همراهی با حضرت
پرسش:

وقتی که امام ظهور کرد من چطور باید خودم رو به مکه برسوتم در حالی که گذر نامه ندارم و حتی میدونم که خانواده ام مخالف رفتن من به مکه و کمک رسانی به امام خواهند شد؟

پاسخ:
از آیات و روایات استفاده می شود که جهان، روزی را در پیش دارد که در آن روز، همه ی کشورهای کوچک و بزرگ به یک کشور تبدیل می شود. مرزهای جغرافیایی کشورها برداشته می شود و حکومت واحد جهانی بر پایه ی عدالت و آزادی تشکیل می گردد. رسول اكرم ( صلّى اللّهُ عليه و آله و سلّم ) فرمود: « و يبلغ سلطانه المشرق و المغرب» دولت و سلطنت مهدى ( عج ) همه شرق و غرب جهان را در بر مى گيرد .(1)
چون حکومت واحد جهانی بر اساس عدالت و آزادی استوار می گردد دیگر مرزهای جغرافیایی و قراردادی در جهان باقی نمی ماند و هر کس از شرق تا غرب جهان در آن روزگار مسافرت کند بدون نیاز به گذرنامه و ویزا ... .
همه جهانیان در آن روز بدون هیچ نگرانی به جای جای جهان، با عالی ترین وسایل نقلیه به کشور های دیگر مسافرت می کنند، همه مسلمین و بلکه همه جهانیان منتظر چنین روزی هستند تا حکومت عدل الهی را محقق شده ببینند.
در ارتباط با پدر مادر که فرمودید مانع رفتنتان خواهند شد ان شاء الله اینگونه نباشد اما اگر مانع شدند در امر واجب نیازی به اطاعت از پدر و مادر نیست ، با تمام احترامی که همه ما به پدر و مادرانمان قائل هستیم حق ترک واجب را نداریم ...
پرسشی که مطرح می شود این است که آیا امام زمان(عج) نیازمند یاری است؟اینچنین فردی قطعاً به خواست خداوند بلند مرتبه انقدر قدرت دارد تا بتواند خود به تنهایی تمام امور را انجام دهد.
در پاسخ به این پرسش عرض می شود بله یقینا امام زمان علیه السلام باذن الله چنین قدرتی را داراست و اگر اراده کند باذن الله با ولایت تکوینی بدون جنگ و خون ریزی و بدون نیاز به افراد دیگر تمام مخلوقات را تحت فرمان خود در بیاورد، نه تنها امام زمان بلکه تمامی امامان معصوم علیه السلام از چنین قدرتی برخوردار هستند؛ امام باقر (ع) فرمود: «اسم اعظم 73 حرف دارد، نزد «آصف بن برخیا» یک حرف بود که با به کار بردن همان یک حرف در یک لحظه تخت بلقیس را آورد و نزد ما (امامان) 72 حرف از اسم اعظم هست».(2) براساس این حدیث شریف، میزان توانایی و قدرت ائمه اطهار (ع) مشخص می شود.
تقدیر الهی بر این است که عالم هستی بر اساس اسباب و علل خاص خود اداره شود، در تعابير قرآنى از آنها با عنوان «سنت هاى الهى» ياد شده است. قرآن کریم درباره اين سنت مى فرمايد: «وَ أَنْ لَيْسَ لِلاْءِنْسانِ إِلاّ ما سَعى وَ أَنَّ سَعْيَهُ سَوْفَ يُرى». (3)
امام زمان علیه السلام نیز اگر چه صاحب قدرت بوده و می تواند به تنهایی و بدون نیاز به احدالناسی، همه امور عالم را در دست بگیرد و بدون استفاده از کوچک ترین ادوات جنگی همه دشمنان را نابود سازد امّا حضرت(عج) بی اذن و اراده او از چنین قدرتی استفاده نمی کند و تسلیم تقدیرات الهی است (تقدیر الهی این است که عالم بر اساس اسباب و علل اداره شود).
بالاترین مخلوق، وجود مقدس رسول خداست مگر این بزرگوار برای تحقق بخشیدن به اهداف خود از اسباب و علل عادی استفاده نمی فرمودند! مگر حسین بن علی علیهما السلام صاحب چنین قدرتی نبودند؟ مگر امام صادق علیه السلام از این قدرت برخوردار نبودند! پس چرا فرمودند اگر به اندازه تعداد انگشتان دست یار و یاور داشتم قیام می کردم!! معلوم می شود تقدیر بر این است که امور عالم با اسباب و علل است که می چرخد.
سوالی در اینجا مطرح می شود به اینکه اگر امام زمان علیه السلام از چنین قدرتی استفاده نمی کنند وجود این قدرت چه فایده ای دارد؟
پاسخ این است که جایگاه وجودی این بزرگواران چنین اقتضایی را دارد، برای مثال معلّم می تواند در کارنامه شاگرد نمره 20 قرار دهد، وجود این قدرت در معلم اقتضای معلّمی اوست اما چنین کاری نمی کند وی می خواهد شاگرد با تلاش و کوشش خودش به نمره 20 برسد.
هر موجودی در این عالم جایگاه مخصوص به خود را دارد، همچنانکه هر عددی در نظام اعداد جایگاه مختص خود را دارد موجودات نیز در نظام عالم جایگاه بخصوصی دارند و این جایگاه با توجه به قابیلت وجودی موجودات تعیین شده است. جایگاه اعلای ائمه معصومین علیهم السلام اقتضا می کند که از قدرت مافوق تصور برخوردار باشند.
علاوه بر این، اینطور نیست که مطلقا از این قدرت استفاده نکنند، گاهی بر اساس نیاز مثلا درخواست معجزه و ... از این قدرت استفاده می کنند.

براى مطالعه بيشتر مراجعه کنید به: « آينده جهان ، رحيم كارگر ، مركز تخصصى مهدويت»

....................................................................................................
1. بحار الأنوار الجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار، ج‏51، ص: 72
2. کلینی، محمد بن یعقوب، اصول کافی، ج 1، ص 230، ح 1
3. نجم 40و 39

موضوع قفل شده است