جمع بندی مورد خطاب قرار دادن نامحرم (بحث فقهی و اخلاقی)

تب‌های اولیه

26 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مورد خطاب قرار دادن نامحرم (بحث فقهی و اخلاقی)

سلام خدمت Askdin ـی های عزیز
دانشجو هستم ؛ شاگرد اول کلاسمون هستم و با این که به رشته تحصیلیم مربوط نیست ولی در علوم مربوط به فناوری اطلاعات هم سررشته دارم
خیلی وقتا دخترای همکلاسیم و دخترای هم دانشگاهی (یا دخترای فامیل و آشنا و دوست) سوالای درسی یا در مورد IT ازم می پرسن ومنم یاد میدم یا توضیح میدم
وقتی مثلا یه مساله رو توضیح میدم سخته هی بگم (شما اینو اینطوری کنید ، شما فلان رو به بهمان تقسیم کنید و...)
منظورم جمع خطاب کردنه ؛ نگید نیست که واقعا هست ،وقتی که مثلا یه مسئله ژنتیک رو توضیح میده آدم
حالا سوالم این هست که
1-دخترا (خانومای محترم) ناراحت میشن که پسر غریبه ، تو خطابشون کنه؟(منظورم بی احترامی و خدای نکرده ... نیست)
2- دورویی میشه اگه همیشه شما خطابشون کنم ولی وقتی مثلا یه چیزی رو توضیح میدم مفرد خطابشون کنم؟

کارشناسای محترم هم از نظر فقهی و هم از نظر اخلاقی بررسی کنن لطفا
از خانوما و آقایون محترم هم خواهش دارم نظرشونو بگن(نظرتون خیلی مهمه برام.)

شاید به نظر مسخره بیاد ولی حساس شدم رو این موضوع!...

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سجاد و استاد اویس

IIS;644358 نوشت:
دانشجو هستم ؛ شاگرد اول کلاسمون هستم و با این که به رشته تحصیلیم مربوط نیست ولی در علوم مربوط به فناوری اطلاعات هم سررشته دارم
خیلی وقتا دخترای همکلاسیم و دخترای هم دانشگاهی (یا دخترای فامیل و آشنا و دوست) سوالای درسی یا در مورد IT ازم می پرسن ومنم یاد میدم یا توضیح میدم
وقتی مثلا یه مساله رو توضیح میدم سخته هی بگم (شما اینو اینطوری کنید ، شما فلان رو به بهمان تقسیم کنید و...)
منظورم جمع خطاب کردنه ؛ نگید نیست که واقعا هست ،وقتی که مثلا یه مسئله ژنتیک رو توضیح میده آدم
حالا سوالم این هست که
1-دخترا (خانومای محترم) ناراحت میشن که پسر غریبه ، تو خطابشون کنه؟(منظورم بی احترامی و خدای نکرده ... نیست)
2- دورویی میشه اگه همیشه شما خطابشون کنم ولی وقتی مثلا یه چیزی رو توضیح میدم مفرد خطابشون کنم؟

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

از نظر فقهی به خودی خود تفاوتی بین این دو نوع خطاب نیست اما هر کدام از آنها یا هر دو اگر تحریک کننده باشد و موجب گناه و حرامی گردد یا ترس از وقوع در حرام باشد ، جایز نیست.

(باید توجه داشت که در خطاب های مفرد، معمولا صمیمیت بیشتری ایجاد می شود در نتیجه خطر گرفتار شدن در گناه ارتباط با نامحرم بیشتر خواهد بود.)

در پناه حضرت حق باشید

[="Georgia"][="Blue"]

iis;644358 نوشت:
سلام خدمت askdin ـی های عزیز
خیلی وقتا دخترای همکلاسیم و دخترای هم دانشگاهی (یا دخترای فامیل و آشنا و دوست) سوالای درسی یا در مورد it ازم می پرسن ومنم یاد میدم یا توضیح میدم
حالا سوالم این هست که

شاید به نظر مسخره بیاد ولی حساس شدم رو این موضوع!..

با عرض سلام و ادب خدمت دوست گرامی جناب iis
در ابتدا جای تحسین دارد که این چنین به مراقبت و دقت صادرات نفسانی خود مشغولید که مبادا حرفی خارج از حیطه مقرر دینی از شما صادر شود.
برای شما و همه جوانان فهیم و باغیرت این مرز و بوم آرزوی سلامت و سعادت داریم.
بنده پاسخی بیشتر از آنچه همکار ارجمندم جناب سجاد فرمودند ندارم و صرفا جهت توضیح و بیان اخلاقی مساله این نکته را اضافه می کنم که اگر نگرانی شما، نارحت شدن خانمهای محترمی است که مشغول پاسخگویی به سوالاتشان هستید، باید بگویم ایشان نه تنها از به کار بردن کلمه «شما» و بکار گیری ضمیر جمع ناراحت نمی شوند بلکه بسیار خوشحال می شوند که می بینند طرف مقابلشان حدود اخلاقی را رعایت نموده و پا از حریم خویش فراتر نمی گذارد. مطمان باشید این روش پسندیده شما هم مرضی خداوند متعال و ائمه معصومین علیهم السلام است و هم مورد استقابل سائلین.
تنها توصیه این برادر حقیر به شما دوست گرامی این است که همواره سعی کنید این گفتارها را به حداقل رسانید و از بیان کلمات اضافی خارج از حد توضیح سوالات به شدت پرهیز نمایید و همچنین برای پاسخگویی به سوالاتشان در هنگامی که خلوت است و شما و ایشان تنهایید عذر آورده و سعی کنید در جمع و حضور دیگران پاسخگوی سوالات باشید. در هنگام پاسخ به سوالات نیز صورتی کاملا جدی به خود گرفته و از شوخی کردن و یا خندیدن به شوخیهای طرف مقابل دوری کنید.
امام علی علیه السلام فرمودند:‌
سخن گفتن با زنان را کم کن تا بزرگواری‌ات کامل گردد(1)
با تشکر فراوان از شما

پینوشت:
1-على‌بن محمّد اللیثى الواسطى، عیون الحکم و المواعظ، تحقیق حسین الحسنى البیرجندى، قم، دارالحدیث، 1376، ص 202.
[/]

IIS;644358 نوشت:

سلام. ب نظر منم بهتره همون جمع صداشون کنین. چون شاید شما منظوری نداشته باشین یا ب قول خودتون سخت باشه واستون ولی طرف مقابل اشتباه برداشت کنه و خدایی نکرده بهتون بچسبه :Khandidan!: ... اینجور صحبت ها مخصوصا واسه خانومای مجرد خیلی مهمه چون از همه انتظار محترمانه برخورد کردن رو دارن وقتی یکی مفرد صداشون کنه شاید اگه بی جنبه باشه بره تویه جو و واسه خودش توهم بزنه .... و حتی متاهل ها من اصلا خوشم نمیاد کسی ب جز محارمم باهام صمیمی صحبت کنن حتی بارها شده دوستانی ک باهاشون رفت و آمد خانوادگی داشتیم باهام صمیمی شدن و من با رفتارم طوری حالشونو گرفتم ک بفهمن باید با یه خانوم نامحرم چ جوری صحبت کنن ... این نظر بنده کاملا شخصی یه و برمیگرده ب خود اشخاصی ک باهاشون سروکار دارین .... موفق باشین ....

[="Navy"]

IIS;644358 نوشت:
خیلی وقتا دخترای همکلاسیم و دخترای هم دانشگاهی (یا دخترای فامیل و آشنا و دوست) سوالای درسی یا در مورد IT ازم می پرسن ومنم یاد میدم یا توضیح میدم 1-دخترا (خانومای محترم) ناراحت میشن که پسر غریبه ، تو خطابشون کنه؟(منظورم بی احترامی و خدای نکرده ... نیست) از خانوما و آقایون محترم هم خواهش دارم نظرشونو بگن(نظرتون خیلی مهمه برام.)
باسلام: تاجایی که میتوانیدوامکان دارد،سعی کنیدرابطه شمامحدودشودوبیشتربه کتاب یاسایت مفیدارجاع بدهیدتالازم نباشدمدت زمان زیادی راصرف آموزش کنیدوازطرفی هم اینکه همیشه آماده ی پاسخگویی به سوالات آنهاهستیدباعث میشود آنهاحتی کوچکترین سوالات غیرضروری خودراهم که به راحتی باکمی جست وجومیتوانستندپیداکنندراهم ازشمابپرسندویاحتی ممکن است به خاطرپرسش وپاسخ های مکرر نوعی وابستگی برایشان ایجادشودواین مسئله درطلانی مدت مشکل سازخواهدشد(حتی اگرشماوابسته نشوید،خانم هابه خاطرروحیه خاصی که دارنداحتمال وابستگی درشان بیشترهست،پس به خاطرآنهاهم که شده ارتباطتان رابه حداقل کاهش دهید) دررابطه باخطاب کردن یک خانم باعنوان تو: بله من به عنوان یک خانم بسیارناراحت میشوم،حتی اگرطرف مقابل هیچ قصدی هم نداشته باشدمن به نشانه ی بی ادبی وتزلزل شخصیت! تعبیرمینمایم .[/]

به نظرم تو خطاب کردن بی احترامی نیست
وقتی طولانی صحبت میکنید که نمیشه هی جمع ببندید فعلا رو ادم قاطی میکنه
و کسی هم دیگه انقدر متوهم نیست با یه تو خطاب کردن بره تو توهم مگه اینکه دیگه خیلی بسته و امل باشه

سلام

مراقب باشید اگه همیشه از * شما * استفاده کردید برا این خانومها یهو به کار بردن * تو * غیر عادی میزنه در ذهن طرف و شاید خدای نکرده در هر دو طرف حسی ایجاد بشه هر چند قد یه سلول ! (شاید حرفم عجیب باشه اما یه کم روش فکر کنید متوجه میشید چی گفتم)

روح سبز;646393 نوشت:
سلام

مراقب باشید اگه همیشه از * شما * استفاده کردید برا این خانومها یهو به کار بردن * تو * غیر عادی میزنه در ذهن طرف و شاید خدای نکرده در هر دو طرف حسی ایجاد بشه هر چند قد یه سلول ! (شاید حرفم عجیب باشه اما یه کم روش فکر کنید متوجه میشید چی گفتم)

فکر نمیکنم همچین اتفاقی بیفته !!!
اخلاقم یه طوریه که همین الانشم دخترا پشت سرم میگن : فلانی ترسناکه ! خیلی مغروره !!!
کسی به من محل نمیذاره مگه اینکه مجبور بشن (که البته معمولا هم میشن:ok:)

لایرا;646379 نوشت:
به نظرم تو خطاب کردن بی احترامی نیست
وقتی طولانی صحبت میکنید که نمیشه هی جمع ببندید فعلا رو ادم قاطی میکنه
و کسی هم دیگه انقدر متوهم نیست با یه تو خطاب کردن بره تو توهم مگه اینکه دیگه خیلی بسته و امل باشه

واقعا قبول دارم اینو ، آدم فعلا رو قاطی میکنه ، گاهی هم طرف یه جوری نگاه میکنه که چرا این اینطوری حرف میزنه!
ثانیا با همه که نمیشه یه جور حرف زد ، آدم به دختر عموشم که نمیتونه همیشه بگه شما !!!

من اگه کسی ک بهم میگه 'تو' غریبه نباشه ناراحت نمیشم.......اگه هم غریبه ای بهم بگه 'شما' دیگه دلم نمیخواد دوباره باهاش حرف بزنم .چون باهاش راحت نیستم

ولی همه مث هم نیستن...

از نظر من زيباتر و محترمانه تر لفظ شما هست به خصوص بين دو جنس مخالف
آدم محارم رو تو خطاب كنه بهتره تازه محارم بزرگتر رو هم از نظر من شما بايد صدا كرد

تو گفتن به خودی خود بی احترامی نیست
اما مقدمه ای است برای بی احترامی...

بهتره تا حد امکان از واژه ی شما استفاده شود
حتی در بین اعضای خانواده
اینجوری وقتی از دست کسی ناراحت شدیم با گفتن واژه ی "تو" او را متوجه ناراحتی خود می کنیم
اما اگر همیشه تو گفته باشیم، دیگه موقع ناراحتی، یه حرف زشت باید زده بشه!!!

روزی سقراط حکیم مردی را دید که خیلی ناراحت و متاثر است.علت ناراحتی اش را پرسید. پاسخ داد در راه که می آمدم یکی از اشنایان را دیدم سلام کردم.جواب نداد و با بی اعتنایی و خودخواهی گذشت و رفت و من از این طرز رفتار او خیلی رنجیدم.
سقراط گفت :چرا رنجیدی؟مرد با تعجب گفت: معلوم است که چنین رفتاری ناراحت کننده است.
سقراط گفت اگر در راه کسی را میدیدی که به زمین افتاده و از درد و بیماری به خود می پیچد .ایا از دست او دلخور و رنجیده می شدی؟مرد گفت: مسلم است که هرگز دلخور نمیشدم.آدم هرگز از بیمار بودن کسی دلخور نمیشود.
سقراط پرسید که پس به جای دلخوری چه احساسی پیدا میافتی و چه میکردی؟مرد جواب داد: احساس دلسوزی و شفقت :سعی می کردم طبیب یا دارویی به او برسانم.
سقراط گفت: همه ان کارها را به خاطر ان میکردی چون او را بیمار میدانستی! آیا انسان تنها جسمش بیمار می شود؟آیا کسی که رفتارش نادرست است روانش بیمار نیست؟اگر کسی فکر و روانش سالم باشد.هرگز رفتار بدی از او دیده نمی شود.
بیماری فکر و روان نامش غفلت است. و باید به جای دلخوری و رنجش نسبت به کسی که بدی میکند و غافل است. دلسوزاند و کمک کرد و به او طبیب روح و داروی جان رساند.پس از دست هیچ کس دلخور مشو و کینه به دل نگیرو ارامش خود را هرگز از دست مده و بدان که هر وقت که کسی بدی میکند.در ان لحظه بیمار است!

ريحانه سادات;646865 نوشت:
از نظر من زيباتر و محترمانه تر لفظ شما هست به خصوص بين دو جنس مخالف
آدم محارم رو تو خطاب كنه بهتره تازه محارم بزرگتر رو هم از نظر من شما بايد صدا كرد

به نظر شخصی خودم احترام هم حدی داره و نباید از اون بیشتر بشه
شما صدا کردن بزرگترا میشه یه چیزی مثل فیلمای درام ایرانی!:khaneh:

لبیک یا علی النقی;646878 نوشت:
تو گفتن به خودی خود بی احترامی نیست
اما مقدمه ای است برای بی احترامی...

بهتره تا حد امکان از واژه ی شما استفاده شود
حتی در بین اعضای خانواده
اینجوری وقتی از دست کسی ناراحت شدیم با گفتن واژه ی "تو" او را متوجه ناراحتی خود می کنیم
اما اگر همیشه تو گفته باشیم، دیگه موقع ناراحتی، یه حرف زشت باید زده بشه!!!

واقعا فکر میکنید همه اینقدر نکته بین هستن که با تو گفتن متوجه ناراحتی بقیه بشن!

IIS;647005 نوشت:
به نظر شخصی خودم احترام هم حدی داره و نباید از اون بیشتر بشه
شما صدا کردن بزرگترا میشه یه چیزی مثل فیلمای درام ایرانی!:khaneh:

نه اتفاقا برأي بزرگترها شما بأيد گفت به خصوص پدر و مادر حالا خواهر و برادر رو ميشه روي صميميت تو گفت ولي پدر مادر به نظر من فقط بأيد شما گفت و أفعال جمع:ok:

ريحانه سادات;647009 نوشت:
نه اتفاقا برأي بزرگترها شما بأيد گفت به خصوص پدر و مادر حالا خواهر و برادر رو ميشه روي صميميت تو گفت ولي پدر مادر به نظر من فقط بأيد شما گفت و أفعال جمع:ok:

نظر شما محترمه ؛اما آیا خودتونم پدر و مادرتون رو با افعال جمع صدا میکنید؟ در مخیله من که نمی گنجه!!!
(من پدرمم گاهی به اسم کوچیک صدا میکنم ، البته از روی دوستی و صمیمیت زیادی که بینمون هست:ok:)

IIS;647013 نوشت:
نظر شما محترمه ؛اما آیا خودتونم پدر و مادرتون رو با افعال جمع صدا میکنید؟ در مخیله من که نمی گنجه!!!
(من پدرمم گاهی به اسم کوچیک صدا میکنم ، البته از روی دوستی و صمیمیت زیادی که بینمون هست:ok:)

اره من هميشه أفعال جمع و شما به كار مي برم :ok: خيلي هم باهاشون صميمي هستم چون ته تغاريم:Nishkhand:

متاسفانه فیلم ها و سریال های مزخرف تلویزیون و ماهواره، بی احترامی به والدین را به خوبی به مردم یاد دادن.
به این صورت که به والدین بگن "تو" یا حتی با اسم کوچیک صداشون کنن!!!
انقدر از این سریال ها الگوبرداری کردیم که "شما " گفتن به والدین برامون یه رویای ی محال است و در ذهن ما نمی گنجه!!!
روایت داریم که هرکس پدرومادرش را به اسم صدا کند، عمرش کم می شود.

صمیمیت به شرطی درسته که توام با احترام باشه. و همانطور که گفتم "تو" گفتن و امثال آن مقدمه ای برای بی احترامی است.
اگر دقت کرده باشید بیشتر بی احترامی هایی که می بینیم از سوی کسانی است که به ما "تو" می گویند.
این چه صمیمیتی است که منجر به بی احترامی می شود؟!
اینکه "تو گفتن" یا "اسم کوچیک صدا کردن" موجب صمیمیت می شود، مسخره ترین و بی اساس ترین حرف است که بین مردم، رایج شده

IIS;647006 نوشت:
واقعا فکر میکنید همه اینقدر نکته بین هستن که با تو گفتن متوجه ناراحتی بقیه بشن!

وقتی همیشه "شما" گفتید....مسلماً موقع "تو" گفتن، تعجب می کنن و به فکر فرو میرن و سوال براشون پیش میاد!

لبیک یا علی النقی;647080 نوشت:
متاسفانه فیلم ها و سریال های مزخرف تلویزیون و ماهواره، بی احترامی به والدین را به خوبی به مردم یاد دادن.
به این صورت که به والدین بگن "تو" یا حتی با اسم کوچیک صداشون کنن!!!
انقدر از این سریال ها الگوبرداری کردیم که "شما " گفتن به والدین برامون یه رویای ی محال است و در ذهن ما نمی گنجه!!!
روایت داریم که هرکس پدرومادرش را به اسم صدا کند، عمرش کم می شود.

صمیمیت به شرطی درسته که توام با احترام باشه. و همانطور که گفتم "تو" گفتن و امثال آن مقدمه ای برای بی احترامی است.
اگر دقت کرده باشید بیشتر بی احترامی هایی که می بینیم از سوی کسانی است که به ما "تو" می گویند.
این چه صمیمیتی است که منجر به بی احترامی می شود؟!
اینکه "تو گفتن" یا "اسم کوچیک صدا کردن" موجب صمیمیت می شود، مسخره ترین و بی اساس ترین حرف است که بین مردم، رایج شده

وقتی همیشه "شما" گفتید....مسلماً موقع "تو" گفتن، تعجب می کنن و به فکر فرو میرن و سوال براشون پیش میاد!

خیلی وقته که تلویزیون نمی بینم ؛ مثلا کدوم سریالا تو گفتن رو اشاعه دادن؟؟؟!! من که تا حالا هر چی سریال دیدم شما بوده(البته ایرانی ها)
تو این صمیمیت توام با احترامی که شما می فرمایید آدم با طرف مقابل راحت نیست و چند جمله بیشتر حرف نمی زنه حالا چه برسه به بی احترامی(مثلا وقتی با استادش حرف میزنه)
در کل حرفتونو قبول دارم ولی دیگه نه به اون حدی که میفرمایید.:Gol:

IIS;644358 نوشت:
حالا سوالم این هست که

سلام.
بستگی به طرفت داره خب. بعضیا ناراحت میشن بعضیا خوشحال

IIS;647013 نوشت:
(من پدرمم گاهی به اسم کوچیک صدا میکنم

فکر نکنم کار درستی باشه.

به قول خودتون در مخیله من که نمیگنجه!

movafegh1990;647162 نوشت:

فکر نکنم کار درستی باشه.

به قول خودتون در مخیله من که نمیگنجه!

نگفتم که را به را میگم هوی فلانی...
گفتم گاهی ... مثلا وقتی از قول یکی دیگه یه چیزی در موردش تعریف میکنم
منظورم این بود:khandeh!:
و گرنه در مورد مقام پدر و مادر بسیار گفته و سفارش شده.

IIS;644358 نوشت:
حالا سوالم این هست که

سلام دوست عزیز

حقیقتش گفتنی ها رو دیگران گفتند و نکته ی خاصی نموده ولی به احترام اینکه پیام داده بودید، بنده هم نظر خورم رو عرض می کنم

حساسیتتان کاملا به جاست، بنده هم در بین فامیل، زیاد مورد هجوم سوالات مربوط به کامپیوتر و موبایل قرار می گیرم، تازه از کامپیوتر و موبایل بد تر، مشاوره برای انتخاب رشته است!!!

شما فقط سعی کنید حریم ها حفظ شود، متاسفانه در نوع مکالمات، من خودم خیلی رعایت نکرده ام ولی مدتیست که سعی می کنم در ارتباط با دختر های فامیل به فاصله ها و حریم ها بیشتر توجه کنم،

برخوردتان بگونه ای باشد که مطلقا احساس صمیمیت نکنند!!!!!

[="Georgia"][="Blue"] [=&quot]جمع بندی
[=&quot]سوال

[=&quot]بنده دانشجوی پسری هستم که به دلیل شاخص بودن در رشته تحصیلیم مورد سوالات درسی بسیاری از ناحیه دختران قرار میگیرم.از آنجا که استفاده از کلمات جمع مانند «شما» ممکن است موجب ناراحتی سوال کننده شود می خواستم بدانم آیا از منظر فقهی و اخلاقی، به صورت مفرد خطاب کردن ایشان ایرادی دارد؟

[=&quot]پاسخ
[=&quot]از نظر فقهی به خودی خود تفاوتی بین این دو نوع خطاب نیست اما هر کدام از آنها یا هر دو اگر تحریک کننده باشد و موجب گناه و حرامی گردد یا ترس از وقوع در حرام باشد ، جایز نیست.
[=&quot]اما از جهت اخلاقی باید توجه داشت که در خطاب های مفرد نسبت به نامحرم، معمولا صمیمیت بیشتری ایجاد می شود در نتیجه خطر گرفتار شدن در گناه ارتباط با نامحرم بیشتر خواهد بود.
[=&quot]اگر نگرانی شما، نارحت شدن خانمهای محترمی است که مشغول پاسخگویی به سوالاتشان هستید، باید بگویم ایشان نه تنها از به کار بردن کلمه «شما» و بکار گیری ضمیر جمع ناراحت نمی شوند بلکه بسیار خوشحال می شوند که می بینند طرف مقابلشان حدود اخلاقی را رعایت نموده و پا از حریم خویش فراتر نمی گذارد. مطمان باشید این روش پسندیده شما هم مرضیّ خداوند متعال و ائمه معصومین علیهم السلام است و هم مورد استقبال سائلین.
[=&quot]تنها توصیه این برادر حقیر به شما دوست گرامی این است که همواره سعی کنید این گفتارها را به حداقل رسانید و از بیان کلمات اضافی خارج از حد توضیح سوالات به شدت پرهیز نمایید و همچنین برای پاسخگویی به سوالاتشان در هنگامی که خلوت است و شما و ایشان تنهایید عذر آورده و سعی کنید در جمع و حضور دیگران پاسخگوی سوالات باشید. در هنگام پاسخ به سوالات نیز صورتی کاملا جدی به خود گرفته و از شوخی کردن و یا خندیدن به شوخیهای طرف مقابل دوری کنید.
[=&quot]امام علی علیه السلام فرمودند:‌

[=&quot]سخن گفتن با زنان را کم کن تا بزرگواری‌ات کامل گردد(1)

[=&quot]

[=&quot]پینوشت:
[=&quot]1-على‌بن محمّد اللیثى الواسطى، عیون الحکم و المواعظ، تحقیق حسین الحسنى البیرجندى، قم، دارالحدیث، 1376، ص 202.
[/]

موضوع قفل شده است