صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مورد خطاب قرار دادن نامحرم (بحث فقهی و اخلاقی)

شروع کننده موضوع

نوشته
    18
    حضور
    1 روز 23 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    48

اشاره مورد خطاب قرار دادن نامحرم (بحث فقهی و اخلاقی)

سلام خدمت Askdin ـی های عزیز
    دانشجو هستم ؛ شاگرد اول کلاسمون هستم و با این که به رشته تحصیلیم مربوط نیست ولی در علوم مربوط به فناوری اطلاعات هم سررشته دارم
    خیلی وقتا دخترای همکلاسیم و دخترای هم دانشگاهی (یا دخترای فامیل و آشنا و دوست) سوالای درسی یا در مورد IT ازم می پرسن ومنم یاد میدم یا توضیح میدم
    وقتی مثلا یه مساله رو توضیح میدم سخته هی بگم (شما اینو اینطوری کنید ، شما فلان رو به بهمان تقسیم کنید و...)
    منظورم جمع خطاب کردنه ؛ نگید نیست که واقعا هست ،وقتی که مثلا یه مسئله ژنتیک رو توضیح میده آدم
    حالا سوالم این هست که
    1-دخترا (خانومای محترم) ناراحت میشن که پسر غریبه ، تو خطابشون کنه؟(منظورم بی احترامی و خدای نکرده ... نیست)
    2- دورویی میشه اگه همیشه شما خطابشون کنم ولی وقتی مثلا یه چیزی رو توضیح میدم مفرد خطابشون کنم؟

کارشناسای محترم هم از نظر فقهی و هم از نظر اخلاقی بررسی کنن لطفا
    از خانوما و آقایون محترم هم خواهش دارم نظرشونو بگن(نظرتون خیلی مهمه برام.)

شاید به نظر مسخره بیاد ولی حساس شدم رو این موضوع!...
    ویرایش توسط یا عالی : ۱۳۹۴/۰۷/۱۵ در ساعت ۱۳:۳۱

2. صلوات ها 7

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,548
    حضور
    175 روز 11 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58344

با نام و یاد دوست

مورد خطاب قرار دادن نامحرم (بحث فقهی و اخلاقی)

کارشناس بحث: استاد سجاد و استاد اویس

ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۳/۱۲/۰۲ در ساعت ۱۰:۰۵ دلیل: درج نام کارشناس پاسخگوی دوم

5. صلوات ها 3

علاقه
    علوم اسلامي
    نوشته
    5,555
    حضور
    148 روز 4 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    31823

نقل قول نوشته اصلی توسط IIS نمایش پست ها
    سلام خدمت Askdin ـی های عزیز
    دانشجو هستم ؛ شاگرد اول کلاسمون هستم و با این که به رشته تحصیلیم مربوط نیست ولی در علوم مربوط به فناوری اطلاعات هم سررشته دارم
    خیلی وقتا دخترای همکلاسیم و دخترای هم دانشگاهی (یا دخترای فامیل و آشنا و دوست) سوالای درسی یا در مورد IT ازم می پرسن ومنم یاد میدم یا توضیح میدم
    وقتی مثلا یه مساله رو توضیح میدم سخته هی بگم (شما اینو اینطوری کنید ، شما فلان رو به بهمان تقسیم کنید و...)
    منظورم جمع خطاب کردنه ؛ نگید نیست که واقعا هست ،وقتی که مثلا یه مسئله ژنتیک رو توضیح میده آدم
    حالا سوالم این هست که
    1-دخترا (خانومای محترم) ناراحت میشن که پسر غریبه ، تو خطابشون کنه؟(منظورم بی احترامی و خدای نکرده ... نیست)
    2- دورویی میشه اگه همیشه شما خطابشون کنم ولی وقتی مثلا یه چیزی رو توضیح میدم مفرد خطابشون کنم؟

شاید به نظر مسخره بیاد ولی حساس شدم رو این موضوع!...
    با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

از نظر فقهی به خودی خود تفاوتی بین این دو نوع خطاب نیست اما هر کدام از آنها یا هر دو اگر تحریک کننده باشد و موجب گناه و حرامی گردد یا ترس از وقوع در حرام باشد ، جایز نیست.

(باید توجه داشت که در خطاب های مفرد، معمولا صمیمیت بیشتری ایجاد می شود در نتیجه خطر گرفتار شدن در گناه ارتباط با نامحرم بیشتر خواهد بود.)

در پناه حضرت حق باشید

ویرایش توسط سجاد : ۱۳۹۳/۱۲/۰۳ در ساعت ۰۲:۲۲

7. صلوات ها 10

علاقه
    دانش
    نوشته
    3,184
    حضور
    55 روز 23 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    30927

نقل قول نوشته اصلی توسط iis نمایش پست ها
    سلام خدمت askdin ـی های عزیز
    خیلی وقتا دخترای همکلاسیم و دخترای هم دانشگاهی (یا دخترای فامیل و آشنا و دوست) سوالای درسی یا در مورد it ازم می پرسن ومنم یاد میدم یا توضیح میدم
    حالا سوالم این هست که

شاید به نظر مسخره بیاد ولی حساس شدم رو این موضوع!..
    با عرض سلام و ادب خدمت دوست گرامی جناب iis
    در ابتدا جای تحسین دارد که این چنین به مراقبت و دقت صادرات نفسانی خود مشغولید که مبادا حرفی خارج از حیطه مقرر دینی از شما صادر شود.
    برای شما و همه جوانان فهیم و باغیرت این مرز و بوم آرزوی سلامت و سعادت داریم.
    بنده پاسخی بیشتر از آنچه همکار ارجمندم جناب سجاد فرمودند ندارم و صرفا جهت توضیح و بیان اخلاقی مساله این نکته را اضافه می کنم که اگر نگرانی شما، نارحت شدن خانمهای محترمی است که مشغول پاسخگویی به سوالاتشان هستید، باید بگویم ایشان نه تنها از به کار بردن کلمه «شما» و بکار گیری ضمیر جمع ناراحت نمی شوند بلکه بسیار خوشحال می شوند که می بینند طرف مقابلشان حدود اخلاقی را رعایت نموده و پا از حریم خویش فراتر نمی گذارد. مطمان باشید این روش پسندیده شما هم مرضی خداوند متعال و ائمه معصومین علیهم السلام است و هم مورد استقابل سائلین.
    تنها توصیه این برادر حقیر به شما دوست گرامی این است که همواره سعی کنید این گفتارها را به حداقل رسانید و از بیان کلمات اضافی خارج از حد توضیح سوالات به شدت پرهیز نمایید و همچنین برای پاسخگویی به سوالاتشان در هنگامی که خلوت است و شما و ایشان تنهایید عذر آورده و سعی کنید در جمع و حضور دیگران پاسخگوی سوالات باشید. در هنگام پاسخ به سوالات نیز صورتی کاملا جدی به خود گرفته و از شوخی کردن و یا خندیدن به شوخیهای طرف مقابل دوری کنید.
    امام علی علیه السلام فرمودند:‌
    سخن گفتن با زنان را کم کن تا بزرگواری‌ات کامل گردد(1)
    با تشکر فراوان از شما

پینوشت:
    1-على‌بن محمّد اللیثى الواسطى، عیون الحکم و المواعظ، تحقیق حسین الحسنى البیرجندى، قم، دارالحدیث، 1376، ص 202.

9. صلوات ها 10

علاقه
    عشقم شهداست و هرچی ک بهشون نزدیکم کنه...
    نوشته
    407
    حضور
    8 روز 21 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1459

سلام. ب نظر منم بهتره همون جمع صداشون کنین. چون شاید شما منظوری نداشته باشین یا ب قول خودتون سخت باشه واستون ولی طرف مقابل اشتباه برداشت کنه و خدایی نکرده بهتون بچسبه ... اینجور صحبت ها مخصوصا واسه خانومای مجرد خیلی مهمه چون از همه انتظار محترمانه برخورد کردن رو دارن وقتی یکی مفرد صداشون کنه شاید اگه بی جنبه باشه بره تویه جو و واسه خودش توهم بزنه .... و حتی متاهل ها من اصلا خوشم نمیاد کسی ب جز محارمم باهام صمیمی صحبت کنن حتی بارها شده دوستانی ک باهاشون رفت و آمد خانوادگی داشتیم باهام صمیمی شدن و من با رفتارم طوری حالشونو گرفتم ک بفهمن باید با یه خانوم نامحرم چ جوری صحبت کنن ... این نظر بنده کاملا شخصی یه و برمیگرده ب خود اشخاصی ک باهاشون سروکار دارین .... موفق باشین ....
    حالا تمام دغدغه ام این شده حسین
    این اربعین کرب و بلا میبری مرا

11. صلوات ها 4

نوشته
    574
    حضور
    24 روز 2 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    23
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    3343

خیلی وقتا دخترای همکلاسیم و دخترای هم دانشگاهی (یا دخترای فامیل و آشنا و دوست) سوالای درسی یا در مورد IT ازم می پرسن ومنم یاد میدم یا توضیح میدم 1-دخترا (خانومای محترم) ناراحت میشن که پسر غریبه ، تو خطابشون کنه؟(منظورم بی احترامی و خدای نکرده ... نیست) از خانوما و آقایون محترم هم خواهش دارم نظرشونو بگن(نظرتون خیلی مهمه برام.)
    باسلام: تاجایی که میتوانیدوامکان دارد،سعی کنیدرابطه شمامحدودشودوبیشتربه کتاب یاسایت مفیدارجاع بدهیدتالازم نباشدمدت زمان زیادی راصرف آموزش کنیدوازطرفی هم اینکه همیشه آماده ی پاسخگویی به سوالات آنهاهستیدباعث میشود آنهاحتی کوچکترین سوالات غیرضروری خودراهم که به راحتی باکمی جست وجومیتوانستندپیداکنندراهم ازشمابپرسندویاحتی ممکن است به خاطرپرسش وپاسخ های مکرر نوعی وابستگی برایشان ایجادشودواین مسئله درطلانی مدت مشکل سازخواهدشد(حتی اگرشماوابسته نشوید،خانم هابه خاطرروحیه خاصی که دارنداحتمال وابستگی درشان بیشترهست،پس به خاطرآنهاهم که شده ارتباطتان رابه حداقل کاهش دهید) دررابطه باخطاب کردن یک خانم باعنوان تو: بله من به عنوان یک خانم بسیارناراحت میشوم،حتی اگرطرف مقابل هیچ قصدی هم نداشته باشدمن به نشانه ی بی ادبی وتزلزل شخصیت! تعبیرمینمایم .

توصیه ی من به شمادختران وپسران مجرد :با سخت گیری های بی مورد ازدواج رو برای خودتون سخت نکنید,بعضی معیارهای طاغوتی روکنار بگذارید,از بی پولی نترسید,خدا ضامن روزی شماست
    زندگی مشترک وبرکاتش فراتر از تصور شماست,پس خودتون رو از این نعمت الهی محروم نکنید.

13. صلوات ها 3

نوشته
    163
    حضور
    7 روز 5 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    451

به نظرم تو خطاب کردن بی احترامی نیست
    وقتی طولانی صحبت میکنید که نمیشه هی جمع ببندید فعلا رو ادم قاطی میکنه
    و کسی هم دیگه انقدر متوهم نیست با یه تو خطاب کردن بره تو توهم مگه اینکه دیگه خیلی بسته و امل باشه
    بعضی وقت ها
    به جای جر و بحث کردن
    فقط به طرف نگاه میکنم و تعجب میکنم
    که این حجم وسیع بی عقلی و نفهمی
    چطور تو کله ی به این کوچیکی جا شده!!!!
    "آل پاچینو"

15. صلوات ها 2

علاقه
    خدایا شکرت انقدر ازاد منو خلق کردی که حتی راجب خودت هم نظر میدم!
    نوشته
    443
    حضور
    30 روز 6 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1190

سلام

مراقب باشید اگه همیشه از * شما * استفاده کردید برا این خانومها یهو به کار بردن * تو * غیر عادی میزنه در ذهن طرف و شاید خدای نکرده در هر دو طرف حسی ایجاد بشه هر چند قد یه سلول ! (شاید حرفم عجیب باشه اما یه کم روش فکر کنید متوجه میشید چی گفتم)

* دیده بر رهت دارم در دل شب تارم ---- در غم تو بیمارم تا دوباره برگردی *

انسانیت به چیست؟ یکی از نشانهای انسانیت کمک مالی به دیگران است.
    موسسه خیریه همت. پرداخت با تلفن همراه : #5588*720*
    سایت موسسه : http://www.hemmat110.com/
    موسسه خیریه محک ( کودکان سرطانی)
    سایت موسسه : http://mahak-charity.org/main/

17. صلوات ها 3

شروع کننده موضوع

نوشته
    18
    حضور
    1 روز 23 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    48

نقل قول نوشته اصلی توسط روح سبز نمایش پست ها
    سلام

مراقب باشید اگه همیشه از * شما * استفاده کردید برا این خانومها یهو به کار بردن * تو * غیر عادی میزنه در ذهن طرف و شاید خدای نکرده در هر دو طرف حسی ایجاد بشه هر چند قد یه سلول ! (شاید حرفم عجیب باشه اما یه کم روش فکر کنید متوجه میشید چی گفتم)
    فکر نمیکنم همچین اتفاقی بیفته !!!
    اخلاقم یه طوریه که همین الانشم دخترا پشت سرم میگن : فلانی ترسناکه ! خیلی مغروره !!!
    کسی به من محل نمیذاره مگه اینکه مجبور بشن (که البته معمولا هم میشن)

19. صلوات ها 2

شروع کننده موضوع

نوشته
    18
    حضور
    1 روز 23 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    48

نقل قول نوشته اصلی توسط لایرا نمایش پست ها
    به نظرم تو خطاب کردن بی احترامی نیست
    وقتی طولانی صحبت میکنید که نمیشه هی جمع ببندید فعلا رو ادم قاطی میکنه
    و کسی هم دیگه انقدر متوهم نیست با یه تو خطاب کردن بره تو توهم مگه اینکه دیگه خیلی بسته و امل باشه
    واقعا قبول دارم اینو ، آدم فعلا رو قاطی میکنه ، گاهی هم طرف یه جوری نگاه میکنه که چرا این اینطوری حرف میزنه!
    ثانیا با همه که نمیشه یه جور حرف زد ، آدم به دختر عموشم که نمیتونه همیشه بگه شما !!!

21. صلوات ها 2

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری