جمع بندی بررسی سند مناظرات امام جعفر صادق (ع) با ابن ابی العوجاء

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
بررسی سند مناظرات امام جعفر صادق (ع) با ابن ابی العوجاء

با سلام و آرزوی سعادت برای شما
لطفا سلسله راویان سند مناظرات امام صادق با ابن ابی العوجا را که در کتاب کافی آمده است را فقط از نظر علم رجال بررسی کنید.
به متن روایت و کتاب کافی و شیخ کلینی کاری ندارم لطفا فقط سند را بررسی کنید.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد مجید

عصران;643887 نوشت:
لطفا سلسله راویان سند مناظرات امام صادق با ابن ابی العوجا را که در کتاب کافی آمده است را فقط از نظر علم رجال بررسی کنید.
به متن روایت و کتاب کافی و شیخ کلینی کاری ندارم لطفا فقط سند را بررسی کنید.

با صلوات بر محمد وآل محمد
وعرض سلام وادب
الكافي (ط - الإسلامية) ؛ ج‏1 ؛ ص74
2- عِدَّةٌ مِنْ أَصْحَابِنَا عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ خَالِدٍ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِيٍ‏ عَنْ عَبْدِ الرَّحْمَنِ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ أَبِي هَاشِمٍ عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَسِّنٍ الْمِيثَمِيِّ قَالَ: كُنْتُ عِنْدَ أَبِي مَنْصُورٍ الْمُتَطَبِّبِ فَقَالَ أَخْبَرَنِي رَجُلٌ مِنْ أَصْحَابِي قَالَ كُنْتُ أَنَا وَ ابْنُ أَبِي الْعَوْجَاءِ وَ عَبْدُ اللَّهِ بْنُ الْمُقَفَّعِ فِي الْمَسْجِدِ الْحَرَام‏...
طبق ارزیابی نرم افزار«درایه» روایت ضعیف واتصال مرسل ونوع سند عادی می باشد.
البته شما اگر روایت خاصی را در نظر دارید می توانید بیان فرمایید.

مجید;645608 نوشت:
طبق ارزیابی نرم افزار«درایه» روایت ضعیف واتصال مرسل ونوع سند عادی می باشد.

با سلام و تشکر از شما
اگر ممکن است هر کدام از این پنج نفر را که ضعیف هستند به همراه علت ضعیف شمرده شدنشان نام ببرید:

مجید;645608 نوشت:
أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ خَالِدٍ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِيٍ‏ عَنْ عَبْدِ الرَّحْمَنِ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ أَبِي هَاشِمٍ عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَسِّنٍ الْمِيثَمِيِّ قَالَ: كُنْتُ عِنْدَ أَبِي مَنْصُورٍ الْمُتَطَبِّبِ

عصران;645794 نوشت:
اگر ممکن است هر کدام از این پنج نفر را که ضعیف هستند به همراه علت ضعیف شمرده شدنشان نام ببرید:
با صلوات بر محمد و آل محمد
وسلام وعرض ادب
بنده نگفتم که این پنج نفر ضعیف هستندبلکه بیان شد که روایت ضعیف است، اما بررسی افراد سند :
عده من اصحابنا: بدون معیار است.
أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ خَالِدٍ البرقی: امامی ثقه جلیل .
مُحَمَّدِ بْنِ عَلِيٍ‏ ابو سمینه: ضعیف جدا رمی بالغلو.
عَبْدِ الرَّحْمَنِ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ أَبِي هَاشِمٍ: امامی ثقه جلیل.
أَحْمَدَ بْنِ مُحَسِّنٍ الْمِيثَمِيِّ : بدون معیار.
أَبِي مَنْصُورٍ الْمُتَطَبِّبِ: بدون معیار.
بنایر این روایت ضعیف، نوع اتصال مرسل، نوع سند عادی تعلیق وضمیر می باشد.

مجید;645924 نوشت:
بنده نگفتم که این پنج نفر ضعیف هستندبلکه بیان شد که روایت ضعیف است،

سلام علیکم
من هم نگفتم که شما فرموده باشید که همه آن پنج نفر ضعیف هستند .من گفتم که اگر هریک از این پنج نفر ضعیف هستند آنها را نام ببرید که بحمدالله شما این کار را انجام داید.دیگر آنقدرها هم بی سواد نیستیم که نفهمیم حدیث ضعیف به چه معناست.

مجید;645924 نوشت:
مُحَمَّدِ بْنِ عَلِيٍ‏ ابو سمینه: ضعیف جدا رمی بالغلو

لطف کنید شرح حال رجالی این فرد را بیاورید.

عصران;645928 نوشت:
لطف کنید شرح حال رجالی این فرد را بیاورید.

وسلام وعرض ادب
[1/1] رجال‏ الكشي /ص‏546 : قال حمدويه عن بعض مشيخته محمد بن علي رمي بالغلو .
[1/1] رجال‏ النجاشي /ص‏333 : ضعيف جدا فاسد الاعتقاد لا يعتمد في شي‏ء و كان ورد قم و قد اشتهر بالكذب بالكوفة و نزل على أحمد بن محمد بن عيسى مدة ثم تشهر بالغلو فجفا و أخرجه أحمد بن محمد بن عيسى عن قم و له قصة.
[1/2] الخلاصةللحلي /ص‏253 : ضعيف جدا فاسد الاعتقاد لا يعتمد في شي‏ء و كان قد ورد قم و اشتهر بالكذب و نزل على أحمد بن محمد بن عيسى مدة ثم اشتهر بالغلو فجفا و أخرجه أحمد بن محمد بن عيسى من قم و كان كذابا شهيرا في الارتفاع لا يلتفت إليه و لا يكتب حديثه روى المفيد كتبه إلا ما كان فيها من تخليط أو غلو أو تدليس أو ينفرد به و لا يعرف من غير طريقه ذكر علي بن محمد بن قتيبة النيسابوري عن الفضل بن شاذان أنه قال كدت أن أقنت على أبي سمينة محمد بن علي الصيرفي قال فقلت له و لم استوجب القنوت من بين أمثاله قال لأني أعرف منه ما لا تعرفه
[1/1] ابن‏ الغضائري /ج 1 /ص‏95 : كذاب غال دخل قم و اشتهر أمره بها و نفاه أحمد بن محمد بن عيسى الأشعري رحمه الله عنها و كان شهيرا في الارتفاع لا يلتفت إليه و لا يكتب حديثه
[1/1] فهرست‏ الطوسي /ص‏412 : له كتب و قيل إنها مثل كتب الحسين بن سعيد أخبرنا جماعة عن محمد بن علي بن الحسين عن أبيه و محمد بن الحسن و محمد بن علي ماجيلويه عن محمد بن أبي القاسم عن محمد بن علي الصيرفي إلا ما كان فيها من تخليط أو غلو أو تدليس أو ينفرد به و لا يعرف من غير طريقه

مجید;645931 نوشت:
وسلام وعرض ادب

با سلام و قدردانی از زحمات شما
به عنوان سوال آخر:آیا از آن پنج نفر کسی هست که متکلم باشد یا از علم کلام سر رشته ای داشته باشد؟

عصران;645933 نوشت:
آیا از آن پنج نفر کسی هست که متکلم باشد یا از علم کلام سر رشته ای داشته باشد؟

با صلوات بر محمد وآل محمد
وعرض سلام وادب
بند در کتب تراجم و رجال در دسترس چیزی در این زمینه پیدا نکردم می توانید از بخش کلام پرسش نمایید .

جمع بندی

سوال:
به متن روایت و کتاب کافی و شیخ کلینی کاری ندارم لطفا فقط سند را بررسی کنید..

پاسخ:
با سلام و عرض ادب
پرسشگر گرامی یکی از روایات که در این زمینه است مورد بررسی قرار می گیرد:
ـ عِدَّةٌ مِنْ أَصْحَابِنَا عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ خَالِدٍ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِيٍ‏ عَنْ عَبْدِ الرَّحْمَنِ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ أَبِي هَاشِمٍ عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَسِّنٍ الْمِيثَمِيِّ قَالَ: كُنْتُ عِنْدَ أَبِي مَنْصُورٍ الْمُتَطَبِّبِ فَقَالَ أَخْبَرَنِي رَجُلٌ مِنْ أَصْحَابِي قَالَ كُنْتُ أَنَا وَ ابْنُ أَبِي الْعَوْجَاءِ وَ عَبْدُ اللَّهِ بْنُ الْمُقَفَّعِ فِي الْمَسْجِدِ الْحَرَام‏...(1)
بررسی سندی:
1- عده من اصحابنا: بدون معیار است.
2- أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ خَالِدٍ البرقی: امامی ثقه جلیل .
3- مُحَمَّدِ بْنِ عَلِيٍ‏ ابو سمینه: ضعیف جدا رمی بالغلو.
- قال حمدويه عن بعض مشيخته محمد بن علي رمي بالغلو(2) .
ـ ضعيف جدا فاسد الاعتقاد لا يعتمد في شي‏ء و كان ورد قم و قد اشتهر بالكذب بالكوفة و نزل على أحمد بن محمد بن عيسى مدة ثم تشهر بالغلو فجفا و أخرجه أحمد بن محمد بن عيسى عن قم و له قصة.(3)
ـ ضعيف جدا فاسد الاعتقاد لا يعتمد في شي‏ء و كان قد ورد قم و اشتهر بالكذب و نزل على أحمد بن محمد بن عيسى مدة ثم اشتهر بالغلو فجفا و أخرجه أحمد بن محمد بن عيسى من قم و كان كذابا شهيرا في الارتفاع لا يلتفت إليه و لا يكتب حديثه روى المفيد كتبه إلا ما كان فيها من تخليط أو غلو أو تدليس أو ينفرد به و لا يعرف من غير طريقه ذكر علي بن محمد بن قتيبة النيسابوري عن الفضل بن شاذان أنه قال كدت أن أقنت على أبي سمينة محمد بن علي الصيرفي قال فقلت له و لم استوجب القنوت من بين أمثاله قال لأني أعرف منه ما لا تعرفه.(4)
ـ كذاب غال دخل قم و اشتهر أمره بها و نفاه أحمد بن محمد بن عيسى الأشعري رحمه الله عنها و كان شهيرا في الارتفاع لا يلتفت إليه و لا يكتب حديثه.(5)
ـ له كتب و قيل إنها مثل كتب الحسين بن سعيد أخبرنا جماعة عن محمد بن علي بن الحسين عن أبيه و محمد بن الحسن و محمد بن علي ماجيلويه عن محمد بن أبي القاسم عن محمد بن علي الصيرفي إلا ما كان فيها من تخليط أو غلو أو تدليس أو ينفرد به و لا يعرف من غير طريقه.(6)
4- عَبْدِ الرَّحْمَنِ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ أَبِي هَاشِمٍ: امامی ثقه جلیل.
5- أَحْمَدَ بْنِ مُحَسِّنٍ الْمِيثَمِيِّ : بدون معیار.
6- أَبِي مَنْصُورٍ الْمُتَطَبِّبِ: بدون معیار.
بنایر این روایت ضعیف، نوع اتصال مرسل، نوع سند عادی تعلیق وضمیر می باشد.

منبع:
1) الكافي (ط - الإسلامية) ؛ ج‏1 ؛ ص74.
2) رجال‏ الكشي /ص‏546.
3) رجال‏ النجاشي /ص‏333.
4) الخلاصةللحلي /ص‏253.
5) ابن‏ الغضائري /ج 1 /ص‏95.
6) فهرست‏ الطوسي /ص‏412.

موضوع قفل شده است