صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: سوء ظن به همسر

نوشته
    27
    حضور
    1 روز 4 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    101

سوء ظن به همسر

سلام
    من 21 سالمه.حدودا هفت ماه هس که نامزد کردم.همسرم هم 25 سالشه و یک خواهر کوچیک تر از خودش داره که 18 سالشه
    ایشون رابطه ی خوبی با خواهرش داره.شاید بشه گفت رابطه ی عادی ولی من خیلی به روابط ایشون و خواهرشون حساسم.
    یک بار هم به همسرم گفتم ولی خیلی ناراحت شد و گفت که خیلی بدبینی،اون خواهرمه و نباید از اینکه بهش محبت میکنم ناراحت بشی.
    خودم هم همه ی این ها رو میدونم و واقعا از این احساسم رنج میبرم و ناراحتم میکنه ولی نمیدونم چه طور باهاش مقابله کنم.
    مثلا وقتی که خواهرشو بغل میکنه و میبوسه یا عزیزم صداش میکنه واقعا ناراحت میشم.البته اصلا به خواهرش احساس بدی ندارم و خیلی هم دوسش دارم و همیشه میگم اونم مثه خواهر خودمه.
    حتی وقتی که باهام خوب رفتار نمیکنه ولی بازم حس بدی بهش پیدا نمیکنم.
    ولی نسبت به رابطه ی خواهر برادریشون خیلی حساسم.فوق العاده زیاد.نمیدونم چرا اینقدر زیاد به همسرم احساس مالکیت دارم و واقعا هم خیلی رنج میبرم از این حسم.شاید چون خیلی دوسش دارم اینقدر حساسم.
    در واقع نه تنها به خواهرش بلکه به زن های اطرافش همین احساس سوءظن رو دارم البته به جز مادرش.ولی نسبت به خواهرش این حس خیلی شدید تره
    راستش یکی از دوستام هست همیشه میگه نباید خواهر برادر نباید به هم زیاد نزدیک باشن چون ممکنه احساس جنسی به هم پیدا کنن،این حرف همیشه توی ذهنمه.واقعا بعضی وقتا خواهرش رو به چشم یک رقیب میبینم که احساسی غیر از احساس خواهر برادری داره
    لطفا کمکم کنین که چطور حس مالکیت و حسادتمو از بین ببرم و کم کنم و نسبت به همسرم اینقدر بدبین نباشم و سوءظن نداشته باشم
    ممنونم

2. صلوات ها 5

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,569
    حضور
    175 روز 16 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58358

با نام و یاد دوست

سوء ظن به همسر

کارشناس بحث: استاد راهنما

5. صلوات ها 5

نوشته
    773
    حضور
    25 روز 17 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    37
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3699

نقل قول نوشته اصلی توسط سـردرگـم نمایش پست ها
    سلام
    من 21 سالمه.حدودا هفت ماه هس که نامزد کردم.همسرم هم 25 سالشه و یک خواهر کوچیک تر از خودش داره که 18 سالشه
    ایشون رابطه ی خوبی با خواهرش داره.شاید بشه گفت رابطه ی عادی ولی من خیلی به روابط ایشون و خواهرشون حساسم.
    یک بار هم به همسرم گفتم ولی خیلی ناراحت شد و گفت که خیلی بدبینی،اون خواهرمه و نباید از اینکه بهش محبت میکنم ناراحت بشی.
    خودم هم همه ی این ها رو میدونم و واقعا از این احساسم رنج میبرم و ناراحتم میکنه ولی نمیدونم چه طور باهاش مقابله کنم.
    مثلا وقتی که خواهرشو بغل میکنه و میبوسه یا عزیزم صداش میکنه واقعا ناراحت میشم.البته اصلا به خواهرش احساس بدی ندارم و خیلی هم دوسش دارم و همیشه میگم اونم مثه خواهر خودمه.
    ولی نسبت به رابطه ی خواهر برادریشون خیلی حساسم.فوق العاده زیاد.نمیدونم چرا اینقدر زیاد به همسرم احساس مالکیت دارم و واقعا هم خیلی رنج میبرم از این حسم.شاید چون خیلی دوسش دارم اینقدر حساسم.
    در واقع نه تنها به خواهرش بلکه به زن های اطرافش همین احساس سوءظن رو دارم البته به جز مادرش.ولی نسبت به خواهرش این حس خیلی شدید تره
    راستش یکی از دوستام هست همیشه میگه نباید خواهر برادر نباید به هم زیاد نزدیک باشن چون ممکنه احساس جنسی به هم پیدا کنن،این حرف همیشه توی ذهنمه.واقعا بعضی وقتا خواهرش رو به چشم یک رقیب میبینم که احساسی غیر از احساس خواهر برادری داره
    لطفا کمکم کنین که چطور حس مالکیت و حسادتمو از بین ببرم و کم کنم و نسبت به همسرم اینقدر بدبین نباشم و سوءظن نداشته باشم
    ممنونم
    با عرض سلام و ادب خدمت شما خواهر گرامی
    ضمن عرض تبریک به خاطر ازدواجتون و دعا جهت خوشبختی و عاقبت بخیری شما نکاتی را خدمتتون عرض می کنم:
    محبت شما به همسرتون قابل ستایش است و باید سعی نمایید این محبت را بیشتر نمایید و با بروز صحیح آن استحکام زندگی را بیشتر نمایید ولی سوء ظن به هیچ عنوان صحیح نیست و چه بسا موجب سست شدن زندگی. می شود
    سوء ظن نسبت به ديگران موجب وارد شدن ضررهاى فراوان معنوى و حتى مادى به انسان مى‏گردد:
    حضرت على (ع) فرمود: «مراقب باش كه سوء ظن بر تو غلبه پيدا نكند، به درستى كه بدگمانى هيچ رفاقتى را بين تو و دوستت باقى نمى‏گذارد»،(1).
    در اسلام شديداً از ترتيب اثر دادن به گمان‏هاى بيهوده و بى‏ اساس منع گشته و از انسان‏ها خواسته شده تا زمانى كه به مسأله‏اى يقين و علم پيدا نكرده‏اند، درباره آن قضاوت نكنيد چرا كه عمل به ظنّ و گمان رابطه بين آدميان را دچار تشويش و سستى كرده واعتماد را در جامعه از بين مى‏برد.
    حضرت على (ع) فرمود: سُوءُ الظنّ يُفسِدُ الاُمُورَ و يُبْعِثُ عَلَى السُّرُورِ گمان بد كارها را فاسد كرده و انسان را بر كارهاى زشت وامى‏دارد،(2).
    پس به مجرد اين كه كلام و يا عملى را از دوست خويش مشاهده كرديم، نبايد آن را بر بدى و سوء قصد وى حمل نماييم. هم‏چنين نبايد ديگران را بدون دليل و مدرك، متهم به كارهاى زشت كنيم و.... پيشوايان دينى و امامان (ع) از ما خواسته‏ اند كه كارهاى برادران مسلمان خود را بر بهترين شكل حمل نماييم و حتى اگر حمل بر صحت و درستى آن مشكل است، تلاش كنيم تا وجه خوبى برايش پيدا كرده واز هرگونه بدگمانى تا قبل از مرحله علم بپرهيزيم،(3). در غير اين صورت هميشه انسان از ديگران و گفتار و كردار آنان وحشت داشته و چنين خواهد پنداشت كه هر عملى كه انجام مى‏دهند عليه او صادر گرديده است.
    بدگمانى نسبت به تمامى مردم ممنوع و مذموم است چه رسد به همسرى كه به او اعتماد داريم و با شناخت او را برگزيده ايم و مى خواهيم يك عمر با اعتماد و آرامش با او زندگى كنيم. و البته چه رسد به سوءظن حاصل از محبت برادر به خواهر.
    اما راه‏هاى مبارزه:
    الف) مطالعه آيات واخبارى كه در مذمت سوء ظن آمده است. براى اين منظور به كتاب‏هاى اخلاقى از قبيل: 1- نقطه‏هاى آغاز در اخلاق عملى، مهدوى كنى 2- معراج السعاده، مرحوم نراقى 3- اخلاق اسلامى، ترجمه جامع السعادات، مرحوم نراقى
    ب) هرگاه به كسى سوء ظن پيدا كرديد، در عمل هيچ تأثير و نقشى به آن ندهيد بلكه سعى كنيد با فرد مورد سوء ظن، رفتارى آميخته با حسن ظن داشته باشيد. در اين صورت اين خوى ناپسند، ضعيف شده و از بين خواهد رفت.
    ج) هرگاه كه مورد حمله سوء ظن واقع شديد، به خدا پناه ببريد و با استعاذه و استغفار، از او مدد بطلبيد.
    د) علاوه بر اهمیت ندادن به این فکر و سوءظن تلاش نمایید از مهارتهای کنترل افکار نظیر وقت خود را کامل پر کردن ،جابجاکردن این افکار با افکار لذت بخش،بستن کشی بدست و هنگام آمدن آن فکر کشیدن آن کش که درد آن سبب بیرون رفتن آن فکر می شود و...استفاده نمایید.
    البته همسر شما هم باید به این نکته دقت داشته باشد که در زمینه محبت به خواهران زیاده روی نکرده و محبت مناسبی را داشته باشد.
    (1) (بحارالانوار، ج 77، ص 207)
    (2) (غررالحكم، حرف سين، لفظ «سوء»)
    (3) (بحارالانوار، ج 75، ص 196)

7. صلوات ها 10

نوشته
    27
    حضور
    1 روز 4 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    101

نقل قول نوشته اصلی توسط راهنما نمایش پست ها
    با عرض سلام و ادب خدمت شما خواهر گرامی
    ضمن عرض تبریک به خاطر ازدواجتون و دعا جهت خوشبختی و عاقبت بخیری شما نکاتی را خدمتتون عرض می کنم:
    محبت شما به همسرتون قابل ستایش است و باید سعی نمایید این محبت را بیشتر نمایید و با بروز صحیح آن استحکام زندگی را بیشتر نمایید ولی سوء ظن به هیچ عنوان صحیح نیست و چه بسا موجب سست شدن زندگی. می شود
    سوء ظن نسبت به ديگران موجب وارد شدن ضررهاى فراوان معنوى و حتى مادى به انسان مى‏گردد:
    حضرت على (ع) فرمود: «مراقب باش كه سوء ظن بر تو غلبه پيدا نكند، به درستى كه بدگمانى هيچ رفاقتى را بين تو و دوستت باقى نمى‏گذارد»،(1).
    در اسلام شديداً از ترتيب اثر دادن به گمان‏هاى بيهوده و بى‏ اساس منع گشته و از انسان‏ها خواسته شده تا زمانى كه به مسأله‏اى يقين و علم پيدا نكرده‏اند، درباره آن قضاوت نكنيد چرا كه عمل به ظنّ و گمان رابطه بين آدميان را دچار تشويش و سستى كرده واعتماد را در جامعه از بين مى‏برد.
    حضرت على (ع) فرمود: سُوءُ الظنّ يُفسِدُ الاُمُورَ و يُبْعِثُ عَلَى السُّرُورِ گمان بد كارها را فاسد كرده و انسان را بر كارهاى زشت وامى‏دارد،(2).
    پس به مجرد اين كه كلام و يا عملى را از دوست خويش مشاهده كرديم، نبايد آن را بر بدى و سوء قصد وى حمل نماييم. هم‏چنين نبايد ديگران را بدون دليل و مدرك، متهم به كارهاى زشت كنيم و.... پيشوايان دينى و امامان (ع) از ما خواسته‏ اند كه كارهاى برادران مسلمان خود را بر بهترين شكل حمل نماييم و حتى اگر حمل بر صحت و درستى آن مشكل است، تلاش كنيم تا وجه خوبى برايش پيدا كرده واز هرگونه بدگمانى تا قبل از مرحله علم بپرهيزيم،(3). در غير اين صورت هميشه انسان از ديگران و گفتار و كردار آنان وحشت داشته و چنين خواهد پنداشت كه هر عملى كه انجام مى‏دهند عليه او صادر گرديده است.
    بدگمانى نسبت به تمامى مردم ممنوع و مذموم است چه رسد به همسرى كه به او اعتماد داريم و با شناخت او را برگزيده ايم و مى خواهيم يك عمر با اعتماد و آرامش با او زندگى كنيم. و البته چه رسد به سوءظن حاصل از محبت برادر به خواهر.
    اما راه‏هاى مبارزه:
    الف) مطالعه آيات واخبارى كه در مذمت سوء ظن آمده است. براى اين منظور به كتاب‏هاى اخلاقى از قبيل: 1- نقطه‏هاى آغاز در اخلاق عملى، مهدوى كنى 2- معراج السعاده، مرحوم نراقى 3- اخلاق اسلامى، ترجمه جامع السعادات، مرحوم نراقى
    ب) هرگاه به كسى سوء ظن پيدا كرديد، در عمل هيچ تأثير و نقشى به آن ندهيد بلكه سعى كنيد با فرد مورد سوء ظن، رفتارى آميخته با حسن ظن داشته باشيد. در اين صورت اين خوى ناپسند، ضعيف شده و از بين خواهد رفت.
    ج) هرگاه كه مورد حمله سوء ظن واقع شديد، به خدا پناه ببريد و با استعاذه و استغفار، از او مدد بطلبيد.
    د) علاوه بر اهمیت ندادن به این فکر و سوءظن تلاش نمایید از مهارتهای کنترل افکار نظیر وقت خود را کامل پر کردن ،جابجاکردن این افکار با افکار لذت بخش،بستن کشی بدست و هنگام آمدن آن فکر کشیدن آن کش که درد آن سبب بیرون رفتن آن فکر می شود و...استفاده نمایید.
    البته همسر شما هم باید به این نکته دقت داشته باشد که در زمینه محبت به خواهران زیاده روی نکرده و محبت مناسبی را داشته باشد.
    (1) (بحارالانوار، ج 77، ص 207)
    (2) (غررالحكم، حرف سين، لفظ «سوء»)
    (3) (بحارالانوار، ج 75، ص 196)
    سلام.ممنونم از پاسختون
    ولی نمیشد یه کم بیشتر راهکار مشاوره ای بدین؟
    اینایی که گفتین رو خودم میدونم که سوءظن بده و نباید داشته باشم و ...ولی نمیدونم چرا اینجوریم.کلا خیلی بدبینم.بعضی وقتا همسرم یه چیزی میگه و یه برداشتی ازش میکنم که حتی خودم هم متعجب میشم از برداشتی که داشتم.
    نسبت به خواهرش خیلی بیشتر بدبینم.این پر کردن وقت و جا به جا کردن این افکار با افکار خوب و تلقین کردن هم زیاد فایده ای نداره.چون بلافاصله تا یه اتفاق جدید میفته همه ی این چیزا رو فراموش میکنم

9. صلوات ها 2

نوشته
    1,334
    حضور
    33 روز 6 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6239

حق داری

به نظر من کلمه ی عزیزم باید انحصاری باشه ( مخصوصا از زبون یه آقا ما خانوما زیاد از این چنگولک بازیا تو حرفامون میگیم)

نمیشه که آدم به خواهر و مادر و عمو داییش هی بگه عزیزم

این کلمه امتیاز انحصاریش فقط مخصوص همسره
    .
    یا رفیق من لا رفیق له

11. صلوات ها 3

نوشته
    823
    حضور
    40 روز 22 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3232

گذشته از اینکه شما تو سنی هستی که خیلی راحت دچار غلیان احساسات میشی
    ولی یه سری راهکار دارم که یکم بدجنسیه
    البته رو چندتا زندگی جواب داده ولی میترسم پرتم کنن بیرون
    وگرنه میگفتم چطوری مثل آب خوردن خواهرشوهرو فیتیله پیچ کنین
    آخه محبت خواهر برادری هم چیزیه که بخاطرش بهترین روزاتو خراب کنی؟؟؟

باید از سمت خدا معجزه نازل بشود
    تا دلم ، باز دلم ، باز دلم ، دل بشود ...

13. صلوات ها 2

علاقه
    ❤خدا و ائمه تنها کسایین که دارم❤
    نوشته
    734
    حضور
    36 روز 9 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2995

نقل قول نوشته اصلی توسط Miss Chadoriii نمایش پست ها
    حق داری

به نظر من کلمه ی عزیزم باید انحصاری باشه ( مخصوصا از زبون یه آقا ما خانوما زیاد از این چنگولک بازیا تو حرفامون میگیم)

نمیشه که آدم به خواهر و مادر و عمو داییش هی بگه عزیزم

این کلمه امتیاز انحصاریش فقط مخصوص همسره
    میس

سردرگم جان، فقط مراقب باش از عشق زیادی زندگیت رو نابود نکنی

بهترین کار اینکه خیلی منطقی با همسرت حرف بزنی و البته چیزی نگی که بیشتر حساسش کنی نسبت به خواهرش، مثلا فک کنه خواهرشون از شما بهتره که شما بهش حساسین

ولی اینجوری و خیلی آرام و با محبت بهش بگو که من دوست ندارم جلو من به کسی محبت کنی هرکی می خواد باشه، من عشقت رو فقط برای خودم می خوام. به احساساتت نسبت به خواهر و مادرت احترام می زارم و بهت حق می دم ولی لطفا حداقل جلو من بیشتر مراعات کن

بهتره شوهرتون بدونه این از شدت عشق هست نه صرفا حسادت خالی. ولی مدل بعضی آقایون اینجوریه که اینجور موقع ها بیشتر ممکنه دلشون بخواد اذیت کنن یا حساسیتتون رو برانگیخته کنن تا از عشقی که بهشون دارید لذت ببرن

پس خیلی حساس نباشید مخصوصا رو خواهر، مطمئن باشید اگه همسر معتقدی یا نیمه معتقدی داشته باشید هیچ قصد و نیتی به خواهرشون ندارن و اتفاقا این خیلی خوبه که به خانوادشون محبت دارن

اصولا مردایی که به خانوادشون بیشتر اهمیت میدن با زن و بچشون هم مهربون ترن
    بگــــــذآر تمـــآم دنیا بد وبیرآهه بگویند!

به خــــــودت...

به چـــــــــــآدرت...

به سیـآه بودنش...

می ارزد به یک لبخند رضآیت مـــــــــــــدی فاطمـــــه(س)

15. صلوات ها 5

نوشته
    773
    حضور
    25 روز 17 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    37
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3699

نقل قول نوشته اصلی توسط سـردر
    گـم;643385
    سلام.ممنونم از پاسختون
    ولی نمیشد یه کم بیشتر راهکار مشاوره ای بدین؟
    اینایی که گفتین رو خودم میدونم که سوءظن بده و نباید داشته باشم و ...ولی نمیدونم چرا اینجوریم.کلا خیلی بدبینم.بعضی وقتا همسرم یه چیزی میگه و یه برداشتی ازش میکنم که حتی خودم هم متعجب میشم از برداشتی که داشتم.
    نسبت به خواهرش خیلی بیشتر بدبینم.این پر کردن وقت و جا به جا کردن این افکار با افکار خوب و تلقین کردن هم زیاد فایده ای نداره.چون بلافاصله تا یه اتفاق جدید میفته همه ی این چیزا رو فراموش میکنم
    با عرض سلام و ادب خدمت شما بزرگوار
    مطالب ابتدایی پست اول در زمینه اهمیت سوءظن و تاکید بر ترک آن بود
    یکی از مهمترین درمانها در زمان کنونی درمان شناختی رفتاری می باشد لذا با توجه به این درمان نکاتی را عرض می کنم
    نکته ای که در اینجا حائز اهمیت است این است که برخی مواقع انسانها نسبت به برخی دیگر شرطی می شوند یعنی اگر اتفاقی در مورد اشخاص دیگر رخ می دهد نوعی واکنش نشان می دهد ولی در مورد شخص خاص واکنش نیز خاص می شود شما در مورد خواهر شوهر خود اینگونه شده اید و ذهنتان به برداشتهای نامناسب عادت کرده و به اصطلاح روانشناسان شرطی شده است راهکارها علاوه بر آنچه در پست اول خود ذکر نمودم عبارتند از:

1. حساسیت بیش از حد به این موضوع خود سبب تشدید این افکار می شود لذا در ابتدا سعی نکنید با این افکار مقابله نمایید و بدانید سوءظن به تنهایی و قبل از آنکه به مرحله عمل نرسد گناهی ندارد و البته تنها یک رذیله اخلاقی می باشد
    2. سعی کنید ضمن بی خیالی برعکس آن را انجام دهید عدم توجه به این افکار بهترین راه می باشد.
    3. خود را به صورت عکس شرطی نمایید یعنی تمرین کنید که در زمان ابراز محبت همسرتون ،افکار مناسب به ذهن خود خطور دهید.ورود افکار مناسب همراه است با خروج افکار نامناسب.
    4. در مورد محبت و عوامل ایجاد آن و تاثیرات آن مطالعه نمایید.
    5. ویژگیهای مثبت همسر و خواهر شوهر خود را برجسته نمایید.
    6. محبت سبب جلب مجبت می شود لذا با محبت به همسر و خواهر شوهر خود هم خود را به آنها نزدیک نمایید و هم محبت آنها را به خود جلب نمایید.
    7. افزایش معنویت و خواندن کتب اخلاقی در این زمینه(رفع سوءظن) راهگشا می باشد
    8. سعی کنید آن کلام دوستتون را که بیانگر امکان نظرهای جنسی خواهر و برادر به یکدیگر بود را فراموش نمایید و در مورد آن فکر نکنید
    9. اصل اتفاق کم رخ می دهد ولی ما با فکر کردنهای خود هزار اتفاق از آن می سازیم و هزار بار رنج می بریم لذا سعی کنید خود روی آن افکار فکر نکنید و جوانب آن را بررسی نکنید و تنها وقتی خود بخود به ذهن شما وارد شد با مهارتهای کنترل افکار آن را بیرون کنید و خود با اختیار خود روی آن فکر نکنید.

رفتارهایی که همسرتون در مواجهه با خواهرش و سایر نزدیکان انجام می دهد را بازگو نمایید تا در این زمینه نکات بیشتری را عرض نمایم.
    در پناه قرآن و عترت موفق باشید
    یا علی

ویرایش توسط راهنما : ۱۳۹۳/۱۱/۲۷ در ساعت ۰۹:۰۳

17. صلوات ها 5

نوشته
    2,599
    حضور
    54 روز 8 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6491

سلام
    ممنونم
    سلام علیکم

به نظرم شما حساسیت بی مورد دارید. خواهر وبرادری احساسات پاکی هست که بعضیها بیشتر بروز میدهند. دست دادن و بوسیدن و مهربانانه برخورد کردن خواهر و برادرانه هیچ ارتباطی به مسائل جنسی نداره
    مگر اینکه مطمئن باشید آدمای منحرفی هستند....
    امام خامنه ای: زیر پرچم امیرالمومنین دشمن و دوست آنچنان واضح نبودند. دشمن همان حرفهایی را میزد که دوست میزند...
    آگاهی خود را بالا ببرید. نقش نخبگان و خواص اینست که این بصیرت را نه فقط در خودشان بلکه در دیگران هم بوجود بیاورند. رسا بگویید روشن بگویید، مبین بگویید آنچه را که میفهمید. سعی هم بکنید آنچه را که فهمیده اید درست باشد.

19. صلوات ها 3

نوشته
    327
    حضور
    7 روز 12 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    865

به نظرم دارین به شکل خطرناکی یه موضوع کاملا طبیعی رو برا خودتون بزرگ جلوه می دین.
    هیچ وقت به این فکر نکردین که شوهر شما فکر می کنه که اگه به خواهرش محبت نکنه (شاید قبل از اومدن شما هم اینطوری بودن) ممکنه ایشون (اگه مجردن) دنبال محبت از کانال های دیگه بره؟؟؟؟

اینجا دیگه رسما شورشو در آوردین

21. صلوات ها 4

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری