جمع بندی «طلاق» ؛ چرا ؟!

تب‌های اولیه

18 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
«طلاق» ؛ چرا ؟!

با سلام خدمت کاربران و اساتید محترم سایت خوب اسک دین.
همون طور که اطرافمون میبینیم طلاق گرفتن این روز ها بیشتر شده و از هر ده ازدواج هفت تاش به طلاق میرسه. حتی برخی ها ازدواج سوم و چهارم هم میرسن.
میخوام کمی در مورد طلاق حرف بزنیم کسایی که این تجربه ی تلخ و داشتن یا اطرافیانشون تجربه کردن دلیلشو بگن و آیا بعد از طلاق چه اندازه پشیمونی به وجود میاد. عامل اصلی طلاق چیه؟
آیا اینکه طلاق زیاد شده میتونه نشانه ی خوبی باشه یا بد؟ مثلا بگیم چون جامعه روشنفکر شدن و میخوان طوری که دوست دارن زندگی بکنن طلاق زیاد شده یا نه دید جامعه به زندگی و طاقت جوون ها کم شده و یک هشداره؟
دوست دارم هر کسی حتی کسایی که موردی هم نداشتن شرکت بکنن.:Gol:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

قابل توجه:

موضوع جهت بحث و تبادل نظر میان کاربران باز گذاشته می شود.

خواهشمندم فقط در موضوع اصلی تاپیک مطلب ارسال نمایید

و از هرگونه بحثهای حاشیه ای و نیز گفتگوهای دونفره خودداری نمایید.

با تشکر

سلام خدمت شما پرسشگر محترم و همراهان خوب اين سايت
دوستان لطف كنند درباره يكي از سؤالات يا سؤالات پست بالا نظر خود را بيان كنند

از بحث هاي دو نفره خودداري فرماييد هركس نظر خود را بيان كند.

طلاق،راهکاری برای پیشگری از خشونت های خانگی
طلاق،راهکاری برای پیشگیری از بزهکاری کودکان
:khandeh!:

روزنه;642177 نوشت:
عامل اصلی طلاق چیه؟

دلایل طلاق غالبا به تربیت و تجربه فرد در زندگی و در نتیجه از دیدگاهش به زندگی منشا می گیره
اینکه هدف فرد از ازدواج چی بوده. غالبا اهداف مادی بعد از مدتی رنگ می بازند و چون هدف زندگی از بین رفته زندگی مشترک هم برای این افراد دلیلی نخواهد داشت.
عدم توجه به دستورات دین به هزار دلیل علمی و تمدن غرب و داشتن سواد دانشگاهی و..... هم دلیل واضحی هست. وقتی کنترلی بر احساس و رفتار و پوشش و نگاه ها نباشه نتیجه بهتر از این در زندگی مشترک نخواهد داشت. ارتباط های فراوانی که این روز ها به هر دلیلی بین جنس های مخالف در جامعه رایج شده مطمینا سهم زیادی در تقسیم عشق فرد با همسرش و دیگران خواهد داشت.
نداشتن بلوغ فکری و جسمی و ... هم دلیل بزرگیه. اگه ندونیم که با یک فرد دیگه اون هم با کلی تفاوت چطور برخورد کنیم احتمالا در زندگی یکسره درگیری و جنجال خواهد بود.
بعضی فرهنگ ها مثل صبر و قناعت و فداکاری و .... هم قدیما بوده ولی الان کمتر شده و طلاق هم بیشتر.
هم کفو نبودن طرفین
اختلافات و دیگر مسایل بین خانواده های طرفین
وضعیت مالی نامناسب
اعتیاد
تماشای فیلم ها و سریال های خارجی و نفوذ فرهنگ غرب . اصلا یک مومن نمیتونه با اون فرهنگ کنار بیاد. همچنین غرب زدگی و شیفته فرهنگ و رفتار اونها شدن.
و....
حالا پیامبر میگه اگه یکی اونطور که خدا گفته تربیت شد(مومن واقعی بار اومد) اونوقت دخترتون رو بهش بدید. دلیل اینه که پیامبر مطمینه که تنها راه تضمین زندگی مشترک پایدار و شایسته ،دینداری و تقواست و نه تحصیلات و تجربه ی دوستی با جنس مخالف و مهریه ی بالا و .....
روزنه;642177 نوشت:
بعد از طلاق چه اندازه پشیمونی

شما دو روز با یکی رفیق باشی و بعد بخوای ازش جدا شی سختته حالا طلاق رو می تونی خودت تصورش کنی ولی در موارد خاص باعث ارامش میشه ولی چرا ادم از همون اول درست عمل و انتخاب نکنه که کار به اینجا ها بکشه
روزنه;642177 نوشت:
اینکه طلاق زیاد شده میتونه نشانه ی خوبی باشه یا بد؟

شما چی فکر می کنی؟
اگه این نشانه ی روشنفکریه که من رو بکشن نمی خوامش

تشکر از تاپیک جالبتون

سلام
متشکرم از پاسخ هاتون
دلیل انتخاب این موضوع برای بحث این هست که وقتی می بینم بیشتر ازدواج ها تو همون چند سال اول به طلاق می رسه نگران می شم چون بلاخره یک موضوع اجتماعی هست و فراگیر. ممکنه روزی به سمت خودمون هم بیاد. به همین خاطر مهمه زندگی رو یک پیونده مقدس بدونیم نه یک رابطه ی کاغذی.
سوالی که دارم طلاق بیشتر از طرف آقایون هست یا خانم ها؟ و آیا طلاق بهترین راه حله واقعا؟ و آیا واقعا نوعی روشنفکری هست؟ خودم هم نمی دونم

روزنه;657778 نوشت:
طلاق بیشتر از طرف آقایون هست یا خانم ها؟

امار رو باید کارشناس بحث بدن ولی دونستنش خیلی تغییری ایجاد نمی کنه چون علل طلاق در هر خانواده ای کاملا بستگی به تک تک جزییات و مسایل ما بین طرفین داره و عمومی نیست.

روزنه;657778 نوشت:
آیا طلاق بهترین راه حله واقعا؟

اخرین راه حله

روزنه;657778 نوشت:
آیا واقعا نوعی روشنفکری هست؟

شاید در طرز تفکر غربی یک نوع روشن فکری بحساب بیاد ولی در اسلام اینطور نیست

امام صادق علیه‏ السلام :خداوند عز و جل خانه ‏اى را که در آن عروسى باشد دوست دارد و خانه ‏اى را که در آن طلاق باشد ، دشمن دارد و نزد خداوند عز و جل چیزى منفورتر از طلاق نیست .
الکافی : ۶ / ۵۴ / ۳ منتخب میزان الحکمه

امام باقر علیه ‏السلام :خداوند عز و جل از مردانى که زن زیاد طلاق مى‏دهند و هر زمانى زنى را تجربه مى‏کنند ، نفرت دارد .الکافی : ۶ / ۵۵ / ۴ منتخب میزان الحکمه : ۳۴۲

اینکه طلاق از طرف خانم هست یا آقا مهمه به نظر من این آقایون هستن که در نهایت باعث این اقدام میشن مگر در صورتی که مشکل اعتیاد باشه.
الان طلاق زیاد تر شده و مثل یک بیماری مسری میمونه طوری که تا مشکلی بین زوج به وجود میاد راه حلی که به ذهن اکثر افراد می افته طلاقه و واقعا به زوج تلقین میشه که نمیشه. بحث سر اینه که چه چیزی با گذشته فرق کرده دقیقا چه چیزهایی؟ آیا دید جامعه تغییر کرده؟ طلاق دیگه بد نیست؟ یا مفهدم ازدواج؟ علل طلاق هم به راحتی میشه پیدا کرد و به نظر من به جزئیات بستگی نداره چون در این صورت باید همه دارای مشکل باشند که این طور نیست پس مثل یک بیماری شایع میمونه که باید ویروس هاشو پیدا کرد.
من واقعا از طلاق بدم میاد و می خوام ریشه یابی بشه و ای کاش هیچ کسی طلاق نمی گرفت.

روزنه;657964 نوشت:
آقایون هستن که در نهایت باعث این اقدام میشن

احتمالش زیاده چون متاسفانه در جامعه ی ما اقایون بعد از طلاق زمینه ی ازدواج مجدد بیشتری دارند و این شاید دلیلش باشه ولی در هر حال چیزی هست که حتما دو طرف ضربه ی اون رو خواهند خورد و هیچ کس هم موقع ازدواج حتی درصدی هم احتمال طلاق رو نمی ده ولی در مواردی باید علی رغم میل درونی تصمیم به جدایی گرفت.

روزنه;657964 نوشت:
چه چیزی با گذشته فرق کرده

البته مطمینم اگر زوجین قبل از ازدواج اموزش های لازم رو ببینند و درک صحیحی از زندگی داشته باشند شاهد این امار طلاق نجومی هم نخواهیم بود. در ضمن مذهب هم جای خودش رو به چیزهای دیگه ای داده و معیار اسلام در همسر گزینی در این دوره زمونه کمرنگ تر شده و شاید دلیل مهمتر طلاق همین باشه. در قدیم فرزندان از کودکی شیوه ی تحمل سختی ها و صبر و تحمل در برابر مصایب رو یاد می گرفتند ولی الان خیلی فرق کرده و غالبا رفاه طلب شدیم و با ورود به زندگی مشترک با بروز هر مشکلی بلافاصله وضعیت رو با وضعیت خونه ی پدر مقایسه می کنیم و انتظار داریم همیشه کس دیگه ای مشکل ذو حل کنه و غالبا مسایل تمام و کمال و با جهت گیری از سمت خود به والدین ابراز میشه و والدین هم غالبا به جهت دلسوزی کاسه ی داغ تر از اش میشن و کوچکترین مسایل باعث جرقه های طلاق در دل طرفین میشه و من علت همه ی این ها رو از مدیریت ضعیف زوجین در نسل جدید میدونم.

روزنه;657964 نوشت:
طلاق دیگه بد نیست؟

طلاق همیشه بوده و خواهد بود. البته شاید مفهوم ازدواج مادی تر شده و این خیلی جالب نیست.

روزنه;657964 نوشت:
به نظر من به جزئیات بستگی نداره چون در این صورت باید همه دارای مشکل باشند که این طور نیست پس مثل یک بیماری شایع میمونه که باید ویروس هاشو پیدا کرد.

اگه زندگی ها بی مشکل بود که هیچ ناراحتی و طلاقی هم رخ نمیداد. انسان ها همگی عقل دارن و سر چیزهای کوچک طلاق نمی گیرن پس همیشه مشکلات هست. اصلا با این دید وارد زندگی نشیم که شاید زندگی من بدون مشکل جلو بره بلکه زندگی من هم پر از مشکلات خواهد بود ولی من باید یاد بگیرم چطور مدیریتش کنم و این مسیولیت بسیار مهم زوجین مخصوصا در ابتدای زندگیه.
من گفتم به جزییات زندگی بستگی داره یعنی به تک تک مسایل مطرح در زندگی طرفیت بستگی داره. شاید برخورد من در مسیله ای درست باشه ولی به خاطر همسرم که خلاف بنده اعتقاد داره باید در اوایل زندگی ملایم تر برخورد کنم تا کم کم همسرم خودش به نتیجه برسه و چیز های کوچک که کم هم نیستند در زندگی انقدر بزرگ نشن که انسان رو از زندگی با همسفرش خسته کنه.

بله طلاق یک بیماری شایع هست و باید ویروس هاش رو شناخت تا در صورت وقوع هر یک از اون پیش زمینه های طلاق در زندگی شخصی خودمون یاد داشته باشیم چطور پیشگیری و درمانش کنیم. موضوع اینه که علت طلاق یک چیز ثابتی نیست و بسته به هویت افراد مختلف میتونه در غالب های مختلفی منشا احتلافات متنوعی بشه. مانند دو زوج که در همه چیز سنجیده رفتار می کنند و هیچ یک از مشکلات شایع در طلاق رو هم نداشته باشند ولی به علت اینکه یکی از طرفین نتونه ناتوانی در بچه دار شدن همسرش رو تحمل کنه کار به طلاق بکشه، هر چند براشون بسیار هم زجراور باشه ولی طلاق بگیرن. پس دلیل طلاق می تونه هر چیزی باشه و بهترین راه برای پیشگیری از وقوع اون اسلامی زندگی کردن هست اینکه هدف این زندگی رو این دنیا قرار ندیم تا از سختی هاش هم به راحتی عبور کنیم ولی این چیزیست که باید در طرفین باشه و به همین دلیل خداوند در قران میگه مردان و زنان پاک برای یکدیگرند و زنان و مردان ناپاک هم برای یکدیگر.

دخالت خانواده ها « متهم ردیف اول طلاق »در شش ماهه اول سال 92، تعداد 146 ازدواج موقت ثبت شده است که 10 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل، افزایش داشته است،تعداد ازدواج

عبرت نیوز: معاون رئیس قوه قضاییه و رئیس سازمان سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در نشست خبری امروز خود، آخرین آمار ثبت وقایع حیاتی ازدواج و طلاق را اعلام کرد.
به گزارش خبرآنلاین بنا به اعلام تویسرکانی، جداول آماری پایین در نیمه اول سال 92، بیانگر، تعداد وقایع ازدواج و طلاق در کشور است.
جدول آماری ازدواج و طلاق 6 ماهه اول سال 92 از زبان رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور

width: 382

[TD="width: 74"]تعداد ازدواج
[/TD]
[TD="width: 104"]تغییرات نسبت به مدت مشابه سال گذشته
[/TD]
[TD="width: 85"]تعداد طلاق
[/TD]
[TD="width: 123"]تغییرات نسبت به مدت مشابه سال گذشته
[/TD]
[TD="width: 74"]395 هزارو 626 مورد
[/TD]
[TD="width: 104"]5 درصد کاهش
[/TD]
[TD="width: 85"]76 هزار و 644 مورد
[/TD]
[TD="width: 123"]7 درصد افزایش
[/TD]

وی همچنین آمار ثبت ازدواج موقت را اینطور اعلام کرد: "در شش ماهه اول سال 92، تعداد 146 ازدواج موقت ثبت شده است که 10 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل، افزایش داشته است."
تویسرکانی علل به وجود آمدن طلاق را نیز اینطور توصیف کرد:
جدول آماری علل اعلام شده طلاق در 6 ماهه ابتدای سال 92

width: 291

ردیف
[TD="width: 142"]علت
[/TD]
[TD="width: 104"]درصد اعلام شده
[/TD]
[TD="width: 45"]1
[/TD]
[TD="width: 142"]دخالت خانواده ها
[/TD]
[TD="width: 104"]15 درصد و 4 دهم
[/TD]
[TD="width: 45"]2
[/TD]
[TD="width: 142"]عدم تحقق شرط ضمن عقد
[/TD]
[TD="width: 104"]14 درصد و 8 دهم
[/TD]
[TD="width: 45"]3
[/TD]
[TD="width: 142"]ترک زندگی توسط یکی از زوجین
[/TD]
[TD="width: 104"]7 درصد و 7 دهم
[/TD]
[TD="width: 45"]4
[/TD]
[TD="width: 142"]اعتیاد
[/TD]
[TD="width: 104"]6 و نیم درصد
[/TD]
[TD="width: 45"]7
[/TD]
[TD="width: 142"]استنکاف شوهر از دادن نفقه
[/TD]
[TD="width: 104"]4 درصد و یک دهم
[/TD]
[TD="width: 45"]6
[/TD]
[TD="width: 142"]فقر مالی به صورت مشخص
[/TD]
[TD="width: 104"]4 درصد
[/TD]
[TD="width: 45"]7
[/TD]
[TD="width: 142"]ضرب و شتم و سوءرفتار
[/TD]
[TD="width: 104"]3 درصد و 2 دهم
[/TD]
[TD="width: 45"]8
[/TD]
[TD="width: 142"]اختلالات روانی
[/TD]
[TD="width: 104"]1درصد و 3 دهم
[/TD]
[TD="width: 45"]9
[/TD]
[TD="width: 142"]محکومیت یکی از زوجین به حبس بیش از 5 سال
[/TD]
[TD="width: 104"]یک درصد
[/TD]
[TD="width: 45"]10
[/TD]
[TD="width: 142"]سایر عوامل
[/TD]
[TD="width: 104"]-
[/TD]

این آمار سال 92 هست

طبق این امار پس تمایل نسل جدید داره به سمت کاهش ازدواج دایم و از طرف دیگه افزایش طلاق و نیز افزایش ازدواج موقت پیش میره.
البته پیامدهاش رو الان به چشم داریم می بینیم و با این روند احتمالا نسل های اینده خیلی دیدگاه متفاوتی به زندگی خواهند داشت و احتمالا مفهوم ازدواج هم فرق خواهد کرد. امار جالب ولی تاثر بر انگیزی بود

اختلاف تو هر زندگی وجود داره اما این اختلاف ها کی و کجا به طلاق میرسه؟ چه چیزی باعث آسون شدن طلاق شده؟ با توجه به کامل بودن توضیحات شما

فرمالیته بودن مهریه؟
وجود روابط نا مشروع
سنتی بودن مردان و امروزی بودن زن
چه چیزی

زنانی که مهریه رو چماغ کردن
مردانی که زنان رو برده خودشون می بینند
زنانی که نشوز میکنند
مردانی که نشوز میکنند
توقع بالا و بیش از اندازه از طرف مقابل و در کنارش کم کاری کردن در حق طرف مقابل
چشم و هم چشمی
ازدواج غلط و احساسی
عدم شناخت خلقیات جنس مخالف
عدم توجه به نیازهای جنس مخالف

و در یک کلام وقتی فقط یک طرف یعنی زن یا مرد مقید و مومن واقعی نباشه کافیه که طلاق به وقوع بپیونده

تقوا تقوا تقوا.......... عنصر گمشده زندگی خیلی هاست

پناه میبرم به خدا از ازدواج غلط که فلج کننده است

روزنه;658841 نوشت:
این اختلاف ها کی و کجا به طلاق میرسه؟ چه چیزی باعث آسون شدن طلاق شده؟

سوالا داره کارشناسی میشه و بنده هم تشنه ی دونستن جواب دقیق این سوالا ولی نمی دونم چرا کارشناسا وارد بحث نمیشن
جواب این سوال رو بصورت نظری میشه داد ولی زمانی ارزشمند میشه که با امار و ارقام علمی تحقیق بشه و مطرح کنیم. من فقط نظر شخصیم رو می دم.

هر اختلافی هر چند کوچک می تونه زمینه ساز طلاق بشه. در واقع اولا باید روش حل مشکلات رو بلد بود که مسایل حاد نشه و از طرف دیگه هم نگذاریم این اختلافات و مشکلات تلنبار بشه. به نظر من هیچ محبتی به سادگی گسسته نمیشه مگر اینکه اختلافات زیادی وارد زندگی بشه و اگر هر یک ضربه ی کوچکی هم به ساختار زندگی بزنه نهایتا زندگی از هم خواهد پاشید. پس فکر می کنم اگر اختلافات عمیق و ماندگار بشن حالت کشنده پیدا می کنن تا جاییکه کوچکترین اختلافات جزیی هم زمینه ای برای تنفر میشه و وضع هر روز بدتر. حالا دلایل زیادی میتونه زمینه ی شعله ور شدن این مشکلات باشه که قبلا به موارد زیادی اشاره شد و طبق امار شما هم دخالت خانواده ها خیلی موثره هر چند از نظر خودشون دلسوزی باشه ولی ثواب رو کباب کردن هست.

طلاق واقعا اسون نیست و فکر نمی کنم کسی بتونه به راحتی باهش کنار بیاد. بالاخره همیشه دل کندن ها جگر سوز هست ولی زمانیکه هیچ راه دیگه ای برای حل مشکل پیدا نشه تبدیل به اخرین راه حل میشه. البته اینکه طلاق زیاد شده نشانه ی اسون شدنش نیست ولی خوب می تونه علل زیادی داشته باشه
*بی تقوایی و عدم تعهد به مسایل دینی. کلا اسلام انسان رو متعادل و منطقی بار میاره و مطمینا تک تک ناهنجارهایی که در جامعه مشاهده میشه که انواع مختلفی هم داره، می تونه زمینه ی تخریب زندگی رو فراهم کنه.
*نپختگی های فردی و درک ناصحیح از زندگی داشتن.
*نگاه مادی به جنس مخالف داشتن و نیز مادی شدن شروع و ادامه ی زندگی. همینکه تا فلان و فلون نباشه زندگی رو نمیشه شروع کرد. فلان ارایش و فلان تیپ و امکانات رو باید داشت تا بشه ازدواج کرد. فلانی الان چنین کرده ماهم نباید کم بیاریم.اونجا بیشتر پول بدیم تا فلانی بیشتر بسوزه و .........
*تصور غلط از زندگی داشتن و انتظار کوچکترین سختی کشیدن رو نداشتن
*فرهنگ غلط غربی و تبعیت قشر زیادی از جامعه از این فرهنگ. بعد میگن مگه ماهواره و .... چه ضرری داره
*حرف دوستان و اشنایان که مثلا خودت رو خرج چنین ادمی نکن. تو شایسته ی بهتر از این هستی و اگه طلاق بگیری بهتر از این الان تو خیابون ریخته و ... که خودم زیاد شنیدم
*تفکرات فمنیسم و یا مردسالاری و ....
*دوستی های نامشروع قبل و یا حین زندگی مشترک
*و ده ها دلیل دیگه که می تونید خودتون با درد دل کردن با یک زوج مطلقه بهش برسید.

[="Tahoma"][="Navy"]

[=B Mitra]مثلث عشق

[=B Mitra]عشق دارای سه ضلع است: میل، تعهد و صمیمیت.

1. میل: انگیزه هایی مانند جذابیت و تمایلات جنسی
2. تعهد: اینکه برای حفظ رابطه مطلوب تلاش کنیم.
3. صمیمیت: رفتارهایی که نزدیکی عاطفی را افزایش می دهد.

براین مبنا می توان عشق را به 8 قسم تقسیم کرد:
1- فقدان عشق:
در اين رابطه هيچ يك از عناصر عشق حضور ندارد. اين رابطه را در زندگي روزانه با مردم عادي داريم. اگر احساستان درباره شريك زندگي تان از اين نوع باشد، مي توان گفت كه رابطه تان در معرض خطر است.
2- عشق دوستانه:
اين احساس زماني دست مي دهد كه ميل و تعهد به مقدار كم وجود داشته باشد يا اصلاً وجود نداشته باشد، اما «صميميت» در حد بالايي حضور دارد.
3- عشق شهواني:
«ميل» در اين عشق بيشتر حضور دارد. هيجانات و ميل زيادي در اين رابطه وجود دارد، اما صميميّت و تعهد در سطح ضعيفي قرار دارد.
4- عشق پوچ:
اين عشق زماني احساس مي شود كه «تعهد» قوي باشد، اما ميل و صميميت در سطح پاييني قرار داشته باشد يا اصلاً وجود نداشته باشد.
5- عشق خيال انگيز:
اين عشق در بين زوج هايي مشاهده مي شود كه رابطه آنها تا اندازه اي تازه است. «ميل و صميميّت» شديد است، اما زوج ها به اندازه كافي، زندگي مشترك يا تجربه هاي مشترك ندارند كه متقابلاً احساس تعهد كنند.
6- عشق مشفقانه
در اين عشق «صميميّت و تعهد» شديد است اما ميل ضعيف است. عشق مشفقانه در زوجهايي ديده مي شود كه به مدت تقريباً طولاني با هم هستند و از يكديگر رضايت دارند، اما جاذبه جنسي آنها از بين رفته است.
7- عشق ابلهانه:
در اين عشق «ميل و تعهد» بالاست اما صميميت ضعيف است.[=B Mitra]

[=B Mitra]
8- عشق كامل:
اين عشق سه عنصر را به طور سخاوتمند در خود جاي داده است
[=B Mitra].[1]

پی نوشت :
1. مهدی، میرمحمد صادقی، آموزش پیش از ازدواج، ص40-41

از نظراتتون استفاده کردم.
واقعا وقتی به اطرافم نگاه می کنم میبینم بیشتر زوج ها به دلایل خیلی نا چیز اقدام به جدایی کردن خیلی ناراحت میشم. شاید یه علت دخالت ها لوس کردن والدینه مخصوصا این لوس کردن برای پسرها مضره یا نسیه بودن مهریه ها و رابط آزادانه زن و مرده که باعث میشه حرمت ارتباط زن و شوهری از بین بره با جملاتی مثل اینکه یعنی کمتر از اینم پیدا نمیشه، همه جا پسر خوب، همه جا دختر ریخته و ... یا جملات حکیمانه گربه رو باید دم حجله کشت در حالیکه اونیکه همون اول حجله میمیره شعله کم سوی محبته که به راحتی هنوز روشن نشده میمیره. یا طولانی شدن دوران نامزدی یاروابط قبل از ازدواج. بی بند و باری و کم حجابی که جای داداشمه یا اعتیاد یا بی مسئولیتی یا استقلال بیش از حد زن از همسرش و ...
ای کاش روانشناسی چیزی بودم تا مانع جدایی ها و زود قضاوت کردن ها میشدم.
چقدر زود تصمیم میگیریم و صبر نمی کنیم. تو فامیلمون مردی بود که معتاد بود و همسرش رو میزد اما خدا رو شکر الان ترک کرده سه پسر و یه عروس و نوه داره وضع مالیش از خیلیایی که بهش به چشم تحقیر نگاه می کردن و حرفشو سر زبون ها می انداختن بهتره. اا چرا صبر ما انقدر کم شده چرا انقدر کم عاطفه شدیم بحث سر انسانیتمونه

جمع بندي
پرسش
«طلاق» ؛ چرا ؟!
با سلام خدمت کاربران و اساتید محترم سایت خوب اسک دین.
همون طور که اطرافمون میبینیم طلاق گرفتن این روز ها بیشتر شده و از هر ده ازدواج هفت تاش به طلاق میرسه. حتی برخی ها ازدواج سوم و چهارم هم میرسن.میخوام کمی در مورد طلاق حرف بزنیم کسایی که این تجربه ی تلخ و داشتن یا اطرافیانشون تجربه کردن دلیلشو بگن و آیا بعد از طلاق چه اندازه پشیمونی به وجود میاد. عامل اصلی طلاق چیه؟آیا اینکه طلاق زیاد شده میتونه نشانه ی خوبی باشه یا بد؟ مثلا بگیم چون جامعه روشنفکر شدن و میخوان طوری که دوست دارن زندگی بکنن طلاق زیاد شده یا نه دید جامعه به زندگی و طاقت جوون ها کم شده و یک هشداره؟دوست دارم هر کسی حتی کسایی که موردی هم نداشتن شرکت بکنن.:Gol:

پاسخ:
سؤالات متعددي مطرح شده است ولي در كل با توجه به اين مجال به اين سؤال در قالب نكات زير اشاره مي كنيم.
1- آمار طلاق را بايد از مراكز معتبر به دست اورد مانند https://www.sabteahval.ir
2- اين كه بگوييم از هر مثلا ده ازدواج هفت تاي آن به طلاق منجر مي شود از نظر علمي صحيح نيست. شهرهاي مختلف، جمعيت كل آن شهر، فرهنگ و رسوم و...مهم است. بنابراين ممكن است در شهري ظاهرا ارقام و تعداد طلاق زياد باشد و در شهري كم ولي بايد در مقايسه ها آمار طلاق شهرها را نسبت به جمعيت هر كدام در نظر گرفت.
3- زندگي ابعاد و شوون مختلفي دارد به طور كلي به تعداد آنها عوامل طلاق را مي توان بررسي كرد. مثلا برخي از طلاق هاي ريشه اقتصادي دارد، برخي ريشه خانوادگي( دخالت ها)، برخي ريشه جامعه شناختي( اعتياد و..) برخي ريشه روان شناختي ( اختلالات رواني و..) و... بنابراين طلاق علل مختلفي دارد مهم ترين آنها عبارت است از:
رعايت نكردن كفويت (اعتقادي، اخلاقي، شخصيتي، اقتصادي، و..)
عدم رعايت دستورات اسلامي ( در خانواده هاي مذهبي طلاق كمتر است)
اختلالات رواني ( بدبيني شديد يا پارانوئيد، اعتياد، اختلالات جنسي، و....)
خيانت زناشويي ( ارتباط نامشروع در فضاي مجازي و رابطه با نامحرم متأثر از فرهنگ غرب و تبليغات ماهواره اي و.....)
شكسته شدن قبح طلاق
بي تقوايي برخي از حكم ها در دادگاه خانواده ( مثلا پول مي گيرند تا بدون زحمت براي رفع موانع به قاضي بنويسند كه به مصلحت است جدا شوند )
توصيه حكم هاي با انصاف ( گاهي طلاق به نفع خانواده ها، فرزندان و زوجين است)
تجارت با مهريه ( از همان ابتدا زن قصد زندگي نداشته و مي خواسته مهريه را بگيرد )
عدم توجه به تفاوت هاي روان شناختي و فيزيولوژيكي مرد و زن ( براساس آمار بسياري از زنان كه درخواست طلاق داده اند در ايام به سر مي برده اند مردي كه به شرايط جسمي و رواني همسرش در اين ايام آگاه نباشد و كنترل خشم نداشته باشد ممكن است طلاق دهند)
تك فرزندي و عدم درك كافي دختران و پسران از جنس مكمل خود ( نه جنس مخالف)
تك فرزندي و وابستگي شديد آنها و خانواده ها و دخالت هاي بي جا
فرهنگ نشدن استفاده از افراد با تجربه و حكم و مشاور
فرهنگ نشدن مذاكره در اختلافات و از همان ابتدا بي راهه رفتن ( گريز، تسليم، تظاهر، پرخاشگري و...)
و....
4- طلاق زياد هشدار است و بايد عوامل تحكيم خانواده را در زندگي پياده كنيم و عوامل تزلزل نهاد خانواده را رفع كنيم (بررسي طلاق هاي اطرافمان و درس گرفتن يكي از آنها است)
5- گاهي طلاق دادن و طلاق گرفتن به جا است. فرزنداني كه در خانواده هاي آشفته به بار مي آيند به مراتب مشكلاتشان بيشتر از فرزندان طلاق است. قبلا به دليل فرهنگ نادرست عمري زن و شوهري كه با هم سنخيت نداشتند با ستم به يكي يا جنگ مستمر و...زندگي مي كردند ولي الان با رشد اطلاعات طلاق مانع ستم و استبداد مي شود.
6. وقتي انسان گوهر باارزشي مي خواهد كسب كند بايد براي به دست آوردن و نگهداريش هزينه كند بنابراين مشاوره ازدواج، شركت در دوره هاي آموزشي مانند ازدواج موفق، خريد كتاب و نرم افزار در رابطه با زندگي، كمك از مشاوره و.... براي حفظ زندگي مشترك از آفات لازم است.
[=B Mitra] 7- [=B Mitra]عشق دارای سه ضلع است: میل، تعهد و صمیمیت.( 1. میل: انگیزه هایی مانند جذابیت و تمایلات جنسی ، 2. تعهد: اینکه برای حفظ رابطه مطلوب تلاش کنیم.3. صمیمیت: رفتارهایی که نزدیکی عاطفی را افزایش می دهد.)
براین مبنا می توان عشق را به 8 قسم تقسیم کرد:
الف- فقدان عشق:در اين رابطه هيچ يك از عناصر عشق حضور ندارد. اين رابطه را در زندگي روزانه با مردم عادي داريم. اگر احساستان درباره شريك زندگي تان از اين نوع باشد، مي توان گفت كه رابطه تان در معرض خطر است.
ب - عشق دوستانه: اين احساس زماني دست مي دهد كه ميل و تعهد به مقدار كم وجود داشته باشد يا اصلاً وجود نداشته باشد، اما «صميميت» در حد بالايي حضور دارد.
ج-- عشق شهواني: «ميل» در اين عشق بيشتر حضور دارد. هيجانات و ميل زيادي در اين رابطه وجود دارد، اما صميميّت و تعهد در سطح ضعيفي قرار دارد.
د- عشق پوچ: اين عشق زماني احساس مي شود كه «تعهد» قوي باشد، اما ميل و صميميت در سطح پاييني قرار داشته باشد يا اصلاً وجود نداشته باشد.
هـ - عشق خيال انگيز: اين عشق در بين زوج هايي مشاهده مي شود كه رابطه آنها تا اندازه اي تازه است. «ميل و صميميّت» شديد است، اما زوج ها به اندازه كافي، زندگي مشترك يا تجربه هاي مشترك ندارند كه متقابلاً احساس تعهد كنند.
و- عشق مشفقانه: در اين عشق «صميميّت و تعهد» شديد است اما ميل ضعيف است. عشق مشفقانه در زوجهايي ديده مي شود كه به مدت تقريباً طولاني با هم هستند و از يكديگر رضايت دارند، اما جاذبه جنسي آنها از بين رفته است.
ز- عشق ابلهانه: در اين عشق «ميل و تعهد» بالاست اما صميميت ضعيف است.
[=B Mitra]
ح- عشق كامل:[=B Mitra] اين عشق سه عنصر را به طور سخاوتمند در خود جاي داده است[=B Mitra]. دستورات اسلام عشق كامل را به ما در بعد شناختي و عاطفي و جسمي و...مي آموزد. [1]

7- با ازدواج نيمي از دين حفظ مي شود شيطان هم قسم خورده كه با لشكرش مانع رشد و حركت ما در مسير مستقيم و خدا باشد بنابراين شك نكنيم كه بسياري از اختلافات ريشه در وسوسه شيطان است بنابراين براي حفظ زندگي از حملات شيطان از فاكتورهاي معنوي مانند صدقه دادن، دعا، نماز اول وقت، اذان بلند گفتن در منزل، داشتن قرآن در منزل و تلاوت آن، نذر، توسل و....كمك بگيريم.

منبع براي مطالعه بيشتر
0 - عوامل تحكيم خانواده، نشر دارالحديث قم ( موجود در سايت اسك دين)
[=B Mitra]1. تاثیر طلاق بر فرزندان، پدیدآورنده؛ گری نیومن، پاتریشیارمانوسکی باش، ام.گری نیومن، فرناز فرود(مترجم)، ناشر؛ صابرین.
[=B Mitra]2. طلاق چرا؟! پدیدآورنده؛ سیدحسن اسعدی، ناشر؛ انجمن اولیاء و مربیان.
[=B Mitra]3. پیامدهای طلاق برای کودکان و بزرگ سالان، پدیدآورنده؛پل آماتو، مهناز محمدی زادگان، مسعود براتیان(مترجم)،ناشر؛ انجمن اولیاء و مربیان.
[=B Mitra]4. بررسی وضعیت طلاق جوانان،پدیدآورنده؛سازمان ملی جوانان،ناشر؛اهل قلم.
[=B Mitra]5. قانون ازدواج و طلاق،پدیدآورنده؛بهرام تاجانی (تدوین)،ناشر؛لاهیجی.
[=B Mitra]6. با بچه های طلاق،پدیدآورنده؛سینتیا مک گرگور، رویا تویسرکانی (مترجم)،ناشر؛قطره
[=B Mitra]7. یک طلاق ناب (بچه های تشنج - بچه های طلاق)،پدیدآورنده؛مهری رحمانی، ،ناشر؛نسل نو اندیش
[=B Mitra]8. بازسازی زندگی پس از طلاق،پدیدآورنده؛رابرت آلبرتی، بروس فیشر، اکرم اکرمی (مترجم)، ،ناشر؛صابرین.
[=B Mitra]9. رازهای شکست جوانان: از نامزدی تا طلاق،پدیدآورنده؛زین العابدین غلام (تدوین)، ناشر؛ نسیم حیات.
[=B Mitra]10. جدایی دایناسورها: توضیح طلاق برای کودکان، پدیدآورنده؛ مارک براون، لوری کرزنی، هایده کروبی (مترجم)، ناشر؛شرکت انتشارات فنی ایران.
[=B Mitra]11. ازدواج و طلاق: حاوی کلیه سوالات آزمون ازدواج و طلاق: همراه با سوالات تالیفی، قابل استفاده برای: آزمون دفاتر ازدواج و طلاق، درس ...،پدیدآورنده؛حمید فرجی (تهیه و تنظیم)، ناشر؛بهنامی
[=B Mitra]12. بهداشت روانی طلاق: شناخت و بررسی عوامل موثر در طلاق و آشنایی با راه کارهایی در به حداقل رساندن عواقب آسیب زا و مشکل آفرین،پدیدآورنده؛سعید کاوه،ناشر؛سخن
[=B Mitra]13. پس از طلاق...، فرجام اختلاف های خانوادگی، جدایی والدین، دوستان ناباب، پدیدآورنده؛ امیر ملک محمودی الیگودرزی،ناشر؛شهید فهمیده
[=B Mitra]14. دعوای پدر و مادر: به فرزندانتان در حل مشکلات طلاق کمک کنید، خشونت در خانواده،پدیدآورنده؛ ام.گری نیومن، پاتریشیا رمانوسکی، فرناز فرود (مترجم)، علی خاکبازان (ویراستار)،ناشر؛صابرین
[=B Mitra]15. با کودکان و نوجوانان خود چگونه رفتار کنیم؟ بررسی علل و انگیزه های طلاق و تاثیرات آن بر روحیه فرزندان، درسی از، استاد دکتر مهدی کی نیا، پدیدآورنده؛ اقدس کاظمی، ناشر؛سلسله
[=B Mitra]16. عوامل اجتماعي طلاق، مهدي كي‌نيا، مطبوعات ديني، قم.
[=B Mitra]17. بهداشت روانی طلاق: شناخت و بررسی عوامل موثر در طلاق و آشنایی با راه کارهایی در به حداقل رساندن عواقب آسیب زا و مشکل آفرین، پدیدآورنده؛ سعید کاوه، ناشر؛ سخن.[2]

.................................

[=B Mitra]پی نوشت :
1. مهدی، میرمحمد صادقی، آموزش پیش از ازدواج، ص40-41

2- نرم افزار كتاب درماني، محمدحسين قديري، سايت انجمن گفتگوي ديني ( در اين سايت براي دانلود رايگان موجود است)

موضوع قفل شده است