جمع بندی احکام شک و ظن در نماز

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
احکام شک و ظن در نماز

سلام
من در مورد حکم ظن از سایت رهبری پرسیدم ولی جوابی که دادن خوب متوجه نمیشم ممکنه توضیح بدین.

گفتن:

حکم گمان در رکعتهای نماز، حکم یقین است مثلاً اگر در نماز چهار رکعتی انسان گمان دارد که نماز را چهار رکعت خوانده نباید نماز احتیاط بخواند؛ ولی اینکه مظنه و گمان در افعال نماز معتبر باشد، محل اشکال است؛ پس در موردی که ظن و گمان با وظیفه شک مخالفت داشته باشد ـ مثلاً گمان کند که چیزی را انجام داده و حال آنکه در محل آن است ـ نباید احتیاط ترک شود به اینکه مثل قرائت را به قصد «قربة الی الله»، بدون نیت جزئیت حتمی بجا آورد؛ و در مانند رکوع آن را بجا آورد، و پس از آن نماز را اعاده نماید؛ و همچنین است اگر بعد از گذشتن از محل آن گمان به نیاوردن آن پیدا کند، و محل تدارک و جبران آن باقی مانده باشد؛ و اگر محل تدارک و جبران آن هم گذشته باشد باید نمازش را تمام کند، وـ برای عمل به احتیاط ـ در مثل رکوع، نماز را دوباره بخواند.

یعنی چی: در موردی که ظن و گمان با وظیفه شک مخالفت داشته باشد ؟
مثلا من توی سجده دچار شک میشم که سجده اول ست یا دوم و ظن هم دارم به دو. باید چی کار کنم (یا ظن دارم به یک.اونوقت چی؟) و مثال های دیگه هم که گفته شده توی متن جواب اگه ممکنه توضیح بدید.

و این احکام در مورد وضو و غسل چه طور ایت؟
یعنی مثلا وقتی دارم مسح سر رو میکشم دچار شک میشم که مثلا دستم رو خوب شستم یا نه(مثلا تا انگشتان رو شستم یا نه) و ظن دارم که این کار رو درست انجام دادم حکمش چیه؟
با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

samansami;641593 نوشت:
سلام
من در مورد حکم ظن از سایت رهبری پرسیدم ولی جوابی که دادن خوب متوجه نمیشم ممکنه توضیح بدین.

گفتن:

حکم گمان در رکعتهای نماز، حکم یقین است مثلاً اگر در نماز چهار رکعتی انسان گمان دارد که نماز را چهار رکعت خوانده نباید نماز احتیاط بخواند؛ ولی اینکه مظنه و گمان در افعال نماز معتبر باشد، محل اشکال است؛ پس در موردی که ظن و گمان با وظیفه شک مخالفت داشته باشد ـ مثلاً گمان کند که چیزی را انجام داده و حال آنکه در محل آن است ـ نباید احتیاط ترک شود به اینکه مثل قرائت را به قصد «قربة الی الله»، بدون نیت جزئیت حتمی بجا آورد؛ و در مانند رکوع آن را بجا آورد، و پس از آن نماز را اعاده نماید؛ و همچنین است اگر بعد از گذشتن از محل آن گمان به نیاوردن آن پیدا کند، و محل تدارک و جبران آن باقی مانده باشد؛ و اگر محل تدارک و جبران آن هم گذشته باشد باید نمازش را تمام کند، وـ برای عمل به احتیاط ـ در مثل رکوع، نماز را دوباره بخواند.

مثلا من توی سجده دچار شک میشم که سجده اول ست یا دوم و ظن هم دارم به دو. باید چی کار کنم (یا ظن دارم به یک.اونوقت چی؟) و مثال های دیگه هم که گفته شده توی متن جواب اگه ممکنه توضیح بدید.

یعنی مثلا وقتی دارم مسح سر رو میکشم دچار شک میشم که مثلا دستم رو خوب شستم یا نه(مثلا تا انگشتان رو شستم یا نه) و ظن دارم که این کار رو درست انجام دادم حکمش چیه؟
سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

ظن همان احتمال راجح است؛ كه در مورد ركعات نماز حكم يقين را دارد؛
و در افعال نماز چنانچه جزء مظنون، مثل قرائت باشد، بنابر احتياط واجب بايد آن را به قصد قربت مطلقه، انجام دهد و نمازش صحيح است؛
ولى اگر مثل ركوع باشد، بنابر احتياط بايد ركوع خود را به‌جا آورده و نماز را هم اعاده نمايد.
اگر باز نیاز به توضیح است بفرمایید.

ظن در وضو :حکم شک را دارد؛
وباید اگر در حین وضو هستید ودر حین مسح سر شک کنید بخشی از دست را شسته اید یا نه باید دو باره بشویید.

پی نوشت:

http://www.leader.ir/tree/view.php?parent=n18329&catid=49&lang=fa

شفا;644762 نوشت:
ولى اگر مثل ركوع باشد، بنابر احتياط بايد ركوع خود را به‌جا آورده و نماز را هم اعاده نمايد.

یعنی فرقی ندارد که ظن داشته باشد به کدام طرف؟در هر صورت باید رکوع رو انجام بدهد؟
در این مورد بین رکن و غیر رکن فرقی نیست؟مثل ظن در مورد یک سجده باشد...
و اینکه اگر چیزی که درش ظن هست محلش گذشته باشد چی؟اونجا حکمش چیه؟
شفا;644762 نوشت:
وباید اگر در حین وضو هستید ودر حین مسح سر شک کنید بخشی از دست را شسته اید یا نه باید دو باره بشویید.

یعنی اینکه محلش گذشته و نباید اعتنا کرد اینجا صادق نیست؟

شفا;644762 نوشت:

مرسی

samansami;646064 نوشت:
یعنی فرقی ندارد که ظن داشته باشد به کدام طرف؟در هر صورت باید رکوع رو انجام بدهد؟
در این مورد بین رکن و غیر رکن فرقی نیست؟مثل ظن در مورد یک سجده باشد...
و اینکه اگر چیزی که درش ظن هست محلش گذشته باشد چی؟اونجا حکمش چیه؟

مرسی

سلام علیکم

فرق ندارد ظن به کدام طرف باشد.
همان طور که بیان شد بین رکن وغیر رکن فرق است.
اگر چیزی که در آن ظن هست محلش گذشته باشد،نباید به آن اعتنا کرد.

ببخشید من اینا رو قاتی کردم!

شفا;647020 نوشت:
گر چیزی که در آن ظن هست محلش گذشته باشد،نباید به آن اعتنا کرد.

شفا;644762 نوشت:

این گذشتن از محل نیست؟

شفا;647020 نوشت:

ببخشید ولی توی جوابی که سایت رهبری به من داده یه جاهای نوشته اگر کمان به انجام دادن بود فلان اگر به نجام نادن بود فلان...:Ghamgin:

اگه ممکنه معنی
در موردی که ظن و گمان با وظیفه شک مخالفت داشته باشد
رو هم توی اون متن بگین تشکر

من خودم برداشتم اینه که اگه بخوام به چیزی عمل کنم که بهش گمان دارم باید فکر کنم ببینم اگر الان شک داشتم باید چی کار میکردم بعد اگر این دوتا با هم فرق داشت علاوه بر عمل به وظیفه شک باید نماز رو هم دوباره بخونم درسته؟
فقط متوجه نشدم که میگه در مثل رکوع فلان... منظورش از مثل رکوع رکنه؟یا اجزای نماز؟یا هر چیزی غیر از قرائت؟

سلام علیکم

جمع بندی این موضوع:

جواب:

طبق نظر رهبری:

ظن همان احتمال راجح است؛ كه در مورد ركعات نماز حكم يقين را دارد؛
و در افعال نماز چنانچه جزء مظنون، مثل قرائت باشد، بنابر احتياط واجب بايد آن را به قصد قربت مطلقه، انجام دهد و نمازش صحيح است؛

پی نوشت:

http://www.leader.ir/tree/view.php?p...tid=49&lang=fa

samansami said in
ببخشید من اینا رو قاتی کردم!
گر چیزی که در آن ظن هست محلش گذشته باشد،نباید به آن اعتنا کرد.
ظن در وضو :حکم شک را دارد؛ وباید اگر در حین وضو هستید ودر حین مسح سر شک کنید بخشی از دست را شسته اید یا نه باید دو باره بشویید.
این گذشتن از محل نیست؟
ببخشید ولی توی جوابی که سایت رهبری به من داده یه جاهای نوشته اگر کمان به انجام دادن بود فلان اگر به نجام نادن بود فلان...:Ghamgin: اگه ممکنه معنی [B]در موردی که ظن و گمان با وظیفه شک مخالفت داشته باشد[/B] رو هم توی اون متن بگین تشکر[SIZE=113][COLOR=#0000cd] من خودم برداشتم اینه که اگه بخوام به چیزی عمل کنم که بهش گمان دارم باید فکر کنم ببینم اگر الان شک داشتم باید چی کار میکردم بعد اگر این دوتا با هم فرق داشت علاوه بر عمل به وظیفه شک باید نماز رو هم دوباره بخونم درسته؟ فقط متوجه نشدم که میگه  در مثل رکوع فلان... منظورش از مثل رکوع رکنه؟یا اجزای نماز؟یا هر چیزی غیر از قرائت؟ [/COLOR][/SIZE]
  با سلام وتشکر   اگرنمازگزار  گمان کند سجده یا رکوع را انجام داده است و به دلیل اینکه  مطمئن نیست،  سجده یا رکوع را انجام می دهد، بنا بر احتیاط واجب باید دوباره نماز را بخواند،   اما اگر گمان کند سجده یا رکوع را انجام نداده است و انجام بدهد، اعاده نماز لازم نیست.