جمع بندی ناراحت از کنترل خشم

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ناراحت از کنترل خشم

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

نقل قول:

سلام

گفته می شود که اگر در حالت خشم آدم کمی صبر کند و واکنشی نشان ندهد، بعداً لذت زیادی از این صبر نصیبش می شود که از آن واکنش شیرینتر است، ولی من شخصاً اگر در زمان خشم چیزی نگویم، بعداً خیلی ناراحت می شوم که در حقم جفایی شده و من چیزی نگفته ام و بارها و برای مدتها ممکن است این مسئله را به یاد آورم و هر بار از اینکه نتوانسته حق طرف را کف دستش بگذارم(!) ناراحت و خشمگین شوم. من را راهنمایی کنید.

متشکرم.

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید :Gol:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امین

سلام

ایجاد احساس لذت بعد از کنترل خشم در صورتی است که اولا خشم سرکوب نشود؛ بلکه کنترل شود ثانیا شناخت فرد در زمینه علل خشم؛ علائم خشم؛ راه های کنترل خشم و فوائد کنترل خشم کامل باشد. به عبارتی کنترل خشم باید آگاهانه صورت گیرد تا نتیجه بخش باشد.

به عنوان مثال اگر زمانی کسی به من حرف زور می زند و فعل یا حرفی را به من نسبت می دهد که من مرتکب نشده ام، طبیعی است که خشم من برانگیخته می شود. سرکوب خشم این است که من هیچ عکس العملی در برابر او انجام ندهم. چنین کاری اگر تکرار شود، زمینه بروز مشکلات روحی و جسمی مثل افسردگی و ... خواهد شد. کنترل خشم به این صورت است که من در آن زمان رفتار خود را تحت سلطه عقل در آورم و از زیر سلطه احساس خارج کنم و رفتاری که ناشی از خشم باشد را انجام ندهم؛ منتها بعد از اینکه خشم من فروکش کرد، در مورد آن مسئله به طور منطقی با فرد مقابل صحبت کنم. اگر توانستم او را متقاعد کنم که چه بهتر اما اگر او به هیچ وجه حرف مرا نفهمید، در این شرایط باز هم راه برای من باز است؛ چون من به عنوان یک مسلمان می دانم که گذشت و ایثار در چنین مواردی نه تنها منجر به حل مشکلات دنیوی من می شود _ چنانچه در سیره ائمه معصومین علیهم السلام این رفتار به کرات دیده می شود _ بلکه آخرت من هم با چنین کاری سبز خواهد شد.

آگاهی داشتن از این مسئله بعلاوه جوانب دیگری مثل آثار کنترل خشم که شامل مواردی مانند حفظ روابط اجتماعی و بین فردی؛ حفظ آرامش روانی؛ حفظ شخصیت اجتماعی و ... می شود، منجر به شادی و احساس رضایت بعد از کنترل خشم خواهد شد.

بنابراین شما برای پر کردن این احساس که مثلا چرا در مقابل زورگویی طرف مقابل کم آورده اید، نباید به فکر این باشد که چرا حقش را کف دستش نگذاشتم! بلکه شما باید به دنبال این باشید که از راه حرف و منطق او را متوجه اشتباهش بکنید یا اگر چنین چیزی ممکن نبود با گذشتن از حق خود، پاداش خود را در مقابل این گذشت از خدا بخواهید. به چنین روشی احساس لذت و رضایت خاطر بعد از کنترل خشم در شما ایجاد خواهد شد.

در مورد خشم این مقابله را نیز مطالعه کنید:

پیروز و سربلند

بله حرف نزدن واقعا آدم رو اذیت میکنه خود منم مث شما بودم
اما
اما این دو مساله فرق دارن
کنترل خشم یعنی یهو نپری بهش!(عذر) بلکه منطقی و با آرامش ج بدی
اینطوری هم حرفتو زدی هم تو دلت نمیمونه....

من اینکارو میککنم و دیگه حرصشو نمیخورم

سلام.این سوالتون خیلی کلی بود.هرسخن جایی و هر نکته مکانی دارد بستگی داره طرفت کی باشه سرچی بحث کرده باشین و الان لازمه سکوت کنی یا باید یه جواب دندون شکن بهش بدی و این حرفا.نه هر جایی سکوت لازمه و نه هرجایی جواب دندون شکن.ب نظرم تویه اوج عصبانیت هم باید از عقل تون استفاده کنین چ بسا همون سکوت ب اندازه بحث کردن طرف رو داغون کنه ... باید موقعیت سنجی رو همیشه داشته باشین حتی تویه دعوا :khandeh!: ... موفق باشین ...

موضوع قفل شده است